Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (321)Книжкові видання та компакт-диски (275)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>A=БЛИЗНЮК$<.>+<.>A=ВАЛЕРІЙ$<.>+<.>A=МИКОЛАЙОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
1.

Близнюк Н.Ю. 
Аксіально-симетричне випромінювання металевих та діелектричних дискових антен з урахуванням втрат: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.03 / Н.Ю. Близнюк ; НАН України. Ін-т радіофізики та електрон. ім. О.Я.Усикова. — Х., 2001. — 16 с.: рис. — укp.

Досліджено аксіально-симетричне випромінювання та власні частоти мікрострічкових антен (МСА) з нескінченно тонким ідеально провідним диском, друкованих МСА з тонким резистивним диском, і друкованих тонких дискових діелектричних антен із втратами. Для моделювання тонких резистивних і діелектричних дисків застосовано, разом з умовою на ребрі, еквівалентні граничні умови для нескінченно тонких частково прозорих шарів. Для одержання матричних рівнянь Фредгольма другого роду використано метод аналітичної регуляризації в сполученні з методом Гальоркіна в просторі перетворень Ханкеля. За допомогою розроблених ефективних числових алгоритмів досліджено такі робочі характеристики антен, як потужність випромінювання та поверхневих хвиль, поглинена диском потужність, коефіцієнт корисної дії, коефіцієнт спрямованості, посилення та діаграми спрямованості антен, частоти та добротність власних коливань. Виявлено низку нових ефектів, які виникають в антенах завдяки частковій прозорості та неідеальності матеріалу диска, а також вивчено властивості антен електрично великих розмірів, що не можна описати відомими наближеними та числовими методами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З845.452
Шифр НБУВ: РА314374 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Близнюк О.П. 
Економіко-організаційний механізм функціонування оптової торгівлі: Автореф. дис... канд. екон.: 08.07.05 / О.П. Близнюк ; Харк. держ. акад. технології та організації харчування. — Х., 2001. — 19 с.: рис. — укp.

Визначено роль і місце оптової торгівлі у сфері товарного обігу, особливості її функціонування на сучасному етапі реформування економіки. Уточнено зміст поняття "оптова торгівля". Розроблено класифікацію функцій оптової торгівлі та основних організаційних форм оптових посередників у каналах товаропросування. Визначено основні тенденції розвитку економіко-організаційного механізму функціонування оптової торгівлі в Україні, запропоновано основні стратегічні напрямки її реформування в системі розвитку ринкової інфраструктури, розроблено комплекс заходів щодо розвитку оптових продовольчих ринків. Визначено основні напрямки інтеграції оптової ланки торгівлі для удосконалення організації системи товаропросування з використанням логістичного підходу. Подано методичні рекомендації щодо удосконалення комерційно-посередницької діяльності підприємств оптової торгівлі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.30
Шифр НБУВ: РА313676 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Близнюк Т.П. 
Інноваційна діяльність підприємства в умовах циклічності розвитку економіки: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Т.П. Близнюк ; Харк. нац. екон. ун-т. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено питання, взаємопов'язані з розвитком науково-теоретичних положень, розробкою й обгрунтуванням методичних і практичних рекомендацій щодо інноваційної діяльності підприємства за умов циклічності розвитку економіки. Досліджено основні складові та розкрито суть поняття "інноваційна діяльність підприємства" як складної динамічної системи. Наведено визначення поняття "інноваційна сприйнятливість підприємства". Обгрунтовано та розроблено методичний підхід до визначення впливу середовища підприємства на його інноваційну діяльність з урахуванням впливу середовища усіх рівнів. Запропоновано етапи визначення технологічного рівня підприємства на базі якісно-кількісного підходу. Систематизовано основні фактори його зовнішнього та внутрішнього середовища. Удосконалено визначення поняття "інноваційне середовище". Розглянуто етапи виникнення, формування та активізації інноваційної діяльності підприємства. Обгрунтовано взаємозв'язок між його інноваційною сприйнятливістю, циклами М.Кондратьєва та технологічним рівнем підприємства. Запропоновано методичні рекомендації щодо покращання його інноваційної діяльності з урахуванням впливу середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301-55 +
Шифр НБУВ: РА355483

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Близнюк О.М. 
Каталітичні процеси в технології нітроген оксидів та нітратної кислоти: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.17.01 / О.М. Близнюк ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2009. — 40 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л224.420.3 +
Шифр НБУВ: РА367921

Рубрики:

      
5.

Близнюк М.В. 
Клініко-патогенетичне обгрунтування застосування альтану та синглетно-кисневої терапії при гастродуоденопатіях, індукованих нестероїдними протизапальними препаратами: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / М.В. Близнюк ; Івано-Франків. держ. мед. акад.. — Івано-Франківськ, 2004. — 20 с.: табл. — укp.

Досліджено клінічну картину гастродуоденопатій, індукованих нестероїдними протизапальними препаратами у взаємозв'язку з особливостями патогенезу за показниками прозапальної ланки цитокінового профілю, інтенсивності процесів ПОЛ - АОЗ, ступеня інвазії слизової оболонки шлунка Helicobacter pylori під впливом різних лікувальних комплексів. Зазначено, що дані зміни вірогідно співвідносяться з виразністю запального процесу в слизовій оболонці гастродуоденальної зони і ступенем персистенції Helicobacter pylori. Досліджено стан прооксидантно-антиоксидантної системи у хворих з даною патологією. Встановлено підсилення процесів перекисного окиснення ліпідів, що характеризується збільшенням вмісту в сироватці крові малонового диальдегіду та дієнових кон'югатів на тлі декомпенсації системи антиоксидантного захисту, що проявляється зниженням рівня насичення трансферину залізом і незначним підвищенням активності церулоплазміну. Вперше застосовано альтан і синглетно-кисневу терапію у хворих з гастродуоденопатіями, індукованими нестероїдними протизапальними препаратами. Доведено, що комплексне лікування сприяє корегуванню порушень прозапальної ланки цитокінового профілю, окисно-відновних процесів і покращує репаративні процеси.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.201.1-3 +
Шифр НБУВ: РА329819

Рубрики:

      
6.

Близнюк О.О. 
Концепти життя і смерть: лінгвокультурологічний аспект (на матеріалі паремійного фонду української та італійської мов): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / О.О. Близнюк ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Установлено, що семантична реалізація концептів "життя" і "смерть" у пареміях відображена у перцептивному просторі суб'єкта через акустичний, візуальний, соматичний, предметний і енігматичний коди. Показано, що в енігматичному коді концепти вербалізовано за допомогою диференційних ознак. З'ясовано, що головним компонентом у семантичній структурі зазначених концептів є архетипи й архетипні мотиви. Вербалізація архетипів здійснюється через метафори й евфемізми, які генетично взаємопов'язані між собою. Це дозволило довести, що архетипний просторовий символ "цей світ" - "той світ", побудований опозиційними детермінаторами двовимірного простору цей - той, субституційним жестом. Представлено моделі гештальтних метафор досліджених концептів. Визначено, що за семантичною структурою евфемізм наближається до гештальтної метафори. Обгрунтовано нове визначення впливу механізму психологічного захисту на мовне втілення концептів "життя" і "смерть". Уточнено методику реконструкції гештальтних метафор.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-310 + Ш141.4-310 + Ш141.4-310
Шифр НБУВ: РА356703

      
7.

Близнюк В.П. 
Міжнародний стратегічний маркетинг в системі управління зовнішньоторговельною діяльністю підприємства: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.02 / В.П. Близнюк ; Укр. акад. зовніш. торгівлі. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості розвитку світової торгівлі та проблеми адаптування до них національних експортерів. Розроблені методики аналізу міжнародного маркетингового середовища, оцінки експортного потенціалу підприємства та визначення регіональних ринків, на яких цей потенціал міг би реалізовуватися максимально. Визначені методичні особливості розробки міжнародних маркетингових стратегій, планування комплексу міжнародного стратегічного маркетингу підприємства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-211.1 + У9(4УКР)8

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Близнюк Г.О. 
Обгрунтування принципів раціональної гігієни порожнини рота у хворих із загостреним перебігом генералізованого парадонтиту: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Г.О. Близнюк ; Ін-т стоматології АМН України. — О., 2006. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано принципи догляду за порожниною рота хворими з загостреним перебігом генералізованого пародонтиту, за якими необхідно застосовувати раціональний метод чистки зубів, використовувати спеціальну зубну щітку та лікувально-профілактичні зубну пасту та зубний еліксир, позначених як комплекс "Восход". Обгрунтовано рецептури та розроблено нову зубну пасту "Восход універсал" і зубний еліксир "Восход" з введенням до складу рослинних екстрактів, вітамінів та інших біологічно активних речовин цілеспрямованої патогенетичної дії на тканини пародонта. Розроблено новий метод чистки зубів, що полягає у найбільш дбайливому відношенні до запалених ясен. Проведено експериментальні та клінічні дослідження та показано, що застосування розробленого комплексу індивідуальної гігієни порожнини рота поліпшує гігієнічний стан порожнини рота, сприяє більш швидкій ліквідації запального процесу у тканинах пародонта, нормалізації гомеостазу та мікробіоценозу порожнини рота, зниженню рівня перекисного окиснення ліпідів і протеолітичної активності ротової рідини, ослабленню напруженості клітинних і гуморальних факторів місцевого імунітету порожнини рота, що дозволяє рекомендувати його для використання хворими з загостреним перебігом генералізованого пародонтиту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.210.12-5 +
Шифр НБУВ: РА345183

Рубрики:

      
9.

Близнюк Л.М. 
Односкладні речення із семантичним суб'єктом (на матеріалі поетичних текстів 50-х - 60-х рр. ХХ століття): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.М. Близнюк ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено різновиди значень семантичного суб'єкта (СС) українського односкладного речення (ОР) на матеріалі текстів поетичних творів Л.Костенка, Д.Павличка, В.Симоненка, Б.Олійника та особливості його реалізації у моделях з родовим, давальним, знахідним, орудним і місцевим відмінками з певними лексемами. Показано важливість семантико-синтаксичного підходу до синтаксичних явищ, що становить панівну тенденцію у сучасному українському синтаксисі. Розкрито роль семантичного суб'єкта (СС) як носія предметно-прагматичної діяльності та семантичної ознаки. Зроблено висновки про важливість для українського поетичного синтаксису безпосередньо пов'язаних з ОР форм представлення СС. Наведено порівняльну характеристику продуктивних і периферійних моделей з суб'єктною синтаксемою в ОР поетичного мовлення. З'ясовано змістову інтерпретацію дативної та генітивної синтаксеми як основного засобу передачі експресії автора поетичного тексту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-221 + Ш5(4УКР)6-335 +
Шифр НБУВ: РА353315

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Близнюк В.В. 
Регіональні особливості ринку праці в Україні: методологія дослідження, аналіз та прогноз: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / В.В. Близнюк ; НАН України. Ін-т економіки. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Розроблено теоретичні та методологічні засади дослідження регіональних ринків праці в Україні. Запропоновано методику районування національного ринку праці та регіоналізації політики зайнятості, яка грунтується на використанні комплексу показників соціально-економічного та демографічного розвитку регіонів, а також характеристик дієвості державної служби зайнятості. Для оцінки стану ринку праці розроблено інтегральний показник його напруженості. Розраховано регіональні індекси напруженості даних ринків. Розроблено аналітичну модель та прогноз розвитку ринку праці України до 2005 р. Сформульовано концепцію трансформації організаційно-функціонального механізму управління регіональними ринками праці та надано пропозиції щодо побудови системи стратегічного управління даними ринками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)240.523.3
Шифр НБУВ: РА315887 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Близнюк С.О. 
Розвиток змісту шкільного курсу хімії у Великій Британії: автореф. дис. ... канд. пед. наук: 13.00.02 / С.О. Близнюк ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Проаналізовано нову програму інтегрованого курсу "Природничі науки ХХІ століття", навчальні програми загальноосвітнього курсу хімії на одержання Загального сертифіката про середню освіту (OCR GCSE Chemistry A - Twenty First Century Science Suite) та курсів хімії підвищеного рівня на Загальний освітній сертифікат (Advanced GGE in Chemistry). Проведений описовий аналіз навчально-методичного забезпечення англійського шкільного курсу хімії дав змогу виявити особливості структурування та дидактичні принципи побудови змісту шкільних підручників з хімії, а також дидактичні функції, які вони виконують у навчально-виховному процесі. Розроблено методичні рекомендації щодо удосконалення конструювання сучасного шкільного курсу хімії та його навчально-методичного забезпечення в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г. р(4ВЕЛ)21 +
Шифр НБУВ: РА369710 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:

      
12.

Близнюк В.В. 
Розподіл атомів і ефект пам'яті форми в твердих розчинах на основі Fe - Mn: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.13 / В.В. Близнюк ; НАН України. Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Уперше показано, що кремній істотно впливає на розподіл атомів марганцю в ГЦК-твердому розчині на основі Fe - Mn, а саме, у масштабах до 5 нм сприяє розшаруванню даного розчину за температур 873 - 1 373 К, прискорюючи виділення кластерів атомів Mn.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К222.043 + К222.08 +
Шифр НБУВ: РА339643

Рубрики:

      
13.

Близнюк А.М. 
Стратегія формування індустрії переробки відходів в управлінні екокризовими промисловими регіонами: Автореф. дис... канд. наук з держ. управління: 25.00.04 / А.М. Близнюк ; Донец. держ. акад. упр. — Донецьк, 2002. — 19 с. — укp.

Розроблено науково-методичні основи регіональної стратегії формування індустрії переробки та утилізації відходів у контексті інноваційної моделі економічного зростання як пріоритетного напряму управління екокризовими промисловими регіонами. Обгрунтовано пропозиції щодо правового, організаційно-економічного та фінансового забезпечення заходів щодо формування індустрії переробки та утилізації відходів в екокризових промислових регіонах. Запропоновано економіко-математичну модель регіональної системи управління переробкою та утилізацією відходів. Висвітлено організаційно-функціональну структуру, етапи створення, основні пріоритетні напрями діяльності, перелік заходів щодо формування та нормативно-правового забезпечення функціонування Донецького технологічного парку "Ресурсозбереження, переробка та утилізація відходів".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)300-553.84
Шифр НБУВ: РА319831 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Близнюк І. В. 
Сучасний молодіжний рух в Україні (1980-ті - 2008 рр.): історіографія: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.06 / І. В. Близнюк ; Переяслав-Хмельниц. держ. пед. ун-т ім. Г.Сковороди. — Переяслав-Хмельницький, 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено, що молодіжний рух є засобом практичної самореалізації багатьох поколінь. Розглянуто перехід від тоталітаризму до демократії в Україні на зламі 1980 - 1990 рр., який відобразився у виникненні в молодіжному середовищі широкого спектру громадсько-політичних, студентських і неформальних організацій. Комплексно розглянуто та переосмислено сформовані уявлення щодо хронологічних та ідейних витоків молодіжного руху в Україні, диференціації та періодизації історії руху. Висвітлено питання, пов'язані з історіографічним аналізом законодавчого забезпечення та практичного втілення молодіжної політики в Україні протягом кінця 1980 - 2008 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-289 г + Ф75(4УКР)
Шифр НБУВ: РА378001 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Близнюк М.М. 
Формування основ інформаційної культури у студентів вищих навчальних закладів прикладного та декоративного мистецтва: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / М.М. Близнюк ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено питання формування основ інформаційної культури студентів на базі комплексного використання нових інформаційних технологій (НІТ) у вищому навчальному закладі прикладного та декоративного мистецтва. Розглянуто теоретико-методологічні засади формування основ інформаційної культури студентів на базі комплексного використання НІТ, психолого-педагогічні основи використання НІТ у вищому навчальному закладі прикладного та декоративного мистецтва. Запропоновано шляхи формування основ інформаційної культури студентів за допомогою комплексного використання нових інформаційних технологій у вказаних закладах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970 р(4УКР)3
Шифр НБУВ: РА313498 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Близнюк А. С. 
Формування стратегій маркетингового менеджменту туристичних підприємств: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / А. С. Близнюк ; Європ. ун-т. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Вирішено проблеми формування стратегій маркетингового менеджменту туристичних підприємств на підставі адаптації та створення Єдиного туристичного екскурсійного центру. Досліджено питання формування та функціонування стратегій маркетингового менеджменту туристичних підприємств. Запропоновано створення Єдиного туристичного екскурсійного центру на базі туристичного підприємства, яке буде пов'язувати в собі повний цикл послуг для туристичних підприємств, що дозволить більш ефективне управління туристичними підприємствами та задовольнить попит споживачів за більш вигідними цінами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)441.358.1-211.1
Шифр НБУВ: РА379040 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Дебре О. С. 
Методика навчання учнів 10-11 класів проєктування на уроках «Технології»: автореферат дис. ... д.філософ : 014 / О. С. Дебре. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 014 Середня освіта (за предметними спеціальностями). – Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка. – Полтава, 2023.Дисертаційна робота присвячена проблемі використання методики навчання учнів 10-11 класів проєктування на уроках технології.У роботі вперше розкрито зміст та розкрито структуру методики навчання учнів 10-11 класів проєктування на уроках технології у специфічній єдності відповідних методів, форм організації та засобів навчання технології; обґрунтовано та експериментально досліджено процес використання методики навчання учнів 10-11 класів проєктування на уроках технології, здійснено її характеристику в єдності п’ятьох змістових етапів; теоретично спроєктовано та експериментально перевірено ефективність та доведено доцільність застосування методику навчання учнів 10-11 класів проєктування на уроках технології; уточнено перелік видів практичних завдань для учнів із проєктування, відповідно до специфіки на уроках технології; критерії, показники та рівні готовності учнів 10-11 класів до застосування проєктування на уроках технології; розширено розуміння про поетапне впровадження в навчання технології організаційно-методичного забезпечення, особливості застосування проєктування на уроках технології у єдності відповідних методів, форм організації і засобів навчання технології; удосконалено наявний вітчизняний та зарубіжний досвід використання змісту, форм організації, методів проєктування в педагогічній практиці; педагогічні умови використання проєктування в навчанні технології учнів; педагогічний зміст та структуру проєктування на уроках технології; охарактеризовано персоналії вітчизняних та зарубіжних наукових, педагогічних працівників та фахівців, якими вивчалася проблема використання проєктування на уроках технології.Практичне значення отриманих результатів полягає в розробленні та впровадженні в навчання учнів закладів загальної середньої освіти методики навчання учнів 10-11 класів проєктування на уроках технології та організаційно-методичного забезпечення для вчителів трудового навчання та технологій.У вступі визначено актуальність теми дослідження, обґрунтовано його мету, завдання, об’єкт, предмет, методи дослідження, висвітлено наукову новизну та практичне значення, розкрито інформацію щодо апробації та особистого внеску здобувача в отримання результатів дослідження, схарактеризовано структуру та обсяг дисертації.У першому розділі – «Навчання учнів проєктування на уроках технології як нова науково-педагогічна проблема» – визначено теоретико-педагогічні засади навчання учнів проєктування на уроках технології, подано характеристику, розкрито особливості та педагогічну сутність навчання учнів проєктування на уроках технології; окреслено вітчизняний та зарубіжний досвід навчання учнів проєктної діяльності в контексті розвитку технологічної освіти; здійснено аналіз наукових підходів до дослідження проблеми проєктування у педагогічній теорії та практиці.У другому розділі – «Теоретичне обґрунтування і практичне використання методики навчання учнів проєктування на уроках технології» – на основі конкретизації базових категорій та понять дослідження здійснено побудову методичної системи навчання учнів 10-11 класів проєктування на уроках технології; обґрунтовано критерії, показники та рівні ефективності методики навчання учнів проєктування на уроках технології.У третьому розділі дисертації – «Дослідно-експериментальна перевірка та аналіз ефективності методики навчання учнів 10-11 класів проєктування на уроках технології» – розглянуто хід та результати дослідно-експериментальної роботи з перевірки ефективності спроєктованої методики навчання учнів 10-11 класів проєктування на уроках технології. Із застосуванням методів математичної статистики доведено достовірність отриманих результатів та досягнення мети дослідження. Отже, проведена дослідно-експериментальна робота показала, що спроєктована методика навчання учнів проєктування на уроках технології сприяла дієвому зростанню рівнів навчальних досягнень учнів 10–11 класів.Ключові слова: методика, метод проєктів, проєктування, навчання, уроки технології, старша школа.^UDissertation for obtaining the scientific degree of Doctor of Philosophy in specialty 014 Secondary education (by subject specialties). – Poltava National Pedagogical University named after V. G. Korolenko. – Poltava, 2023.The dissertation is devoted to the problem of using the methodology of teaching 10-11 grade students to design in technology lessons.For the first time, the work revealed the content and structure of the methodology of teaching 10-11 grade students to design in technology lessons in a specific unity of the relevant methods, forms of organization and means of teaching technology; the process of using the methodology of teaching students of grades 10-11 in design in technology lessons was substantiated and experimentally investigated, its characterization was carried out in the unity of five content stages; theoretically designed and experimentally verified the effectiveness and proven expediency of applying the methodology of teaching 10-11 grade students to design in technology lessons; the list of types of practical tasks for design students has been clarified, in accordance with the specifics of the technology lessons; criteria, indicators and levels of readiness of students of grades 10-11 to use design in technology lessons; the understanding of the step-by-step implementation of organizational and methodical support technology in education, the peculiarities of the application of design in technology lessons in the unity of appropriate methods, forms of organization and means of technology education has been expanded; the existing domestic and foreign experience of using content, forms of organization, and design methods in pedagogical practice has been improved; pedagogical conditions for the use of design in teaching students technology; pedagogical content and structure of design in technology lessons; the personalities of domestic and foreign scientific, pedagogical workers and specialists who studied the problem of using design in technology lessons are characterized.The practical significance of the obtained results lies in the development and implementation in the education of students of institutions of general secondary education of the methodology of teaching students of grades 10-11 to design in technology lessons and organizational and methodological support for teachers of labor training and technology.The introduction defines the relevance of the research topic, substantiates its purpose, task, object, subject, research methods, highlights the scientific novelty and practical significance, discloses information about the approbation and personal contribution of the applicant to obtaining research results, characterizes the structure and scope of the dissertation.In the first chapter – «Teaching students to design in technology classes as a new scientific and pedagogical problem» – the theoretical and pedagogical principles of teaching students to design in technology classes are defined, the characteristics are presented, the peculiarities and pedagogical essence of teaching students to design in technology classes are revealed; the domestic and foreign experience of teaching students project activities in the context of the development of technological education is outlined; an analysis of scientific approaches to the study of the design problem in pedagogical theory and practice was carried out.In the second chapter – «Theoretical substantiation and practical use of the methodology of teaching students to design in technology lessons» – based on the specification of the basic categories and concepts of the research, the construction of a methodological system for teaching students of grades 10-11 to design in technology lessons was carried out; the criteria, indicators and levels of effectiveness of the methodology of teaching students to design in technology lessons are substantiated.In the third chapter of the dissertation – «Research-experimental verification and analysis of the effectiveness of the methodology of teaching 10-11th grade students to design in technology lessons» – the progress and results of research and experimental work on the effectiveness of the designed methodology of teaching 10-11th grade students to design in technology lessons are considered. Using the methods of mathematical statistics proved to be reliable the results obtained and the achievement of the research goal.So, the conducted research and experimental work showed that the designed method of teaching students to design in technology lessons contributed to the effective growth of the levels of educational achievements of students in grades 10-11.Keywords: methodology, project method, design, training, technology lessons, high school.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського