Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (323)Книжкові видання та компакт-диски (579)Журнали та продовжувані видання (16)
Пошуковий запит: (<.>A=ВАСИЛИК$<.>+<.>A=ВІТАЛІЙ$<.>+<.>A=БОГДАНОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Богданович А.В. 
Вірулентність iErysiphe graminis f.sp.tritici/i та особливості прояву імунологічних реакцій сортів озимої пшениці до патогену: Автореф. дис... канд. біол. наук: 06.01.11 / А.В. Богданович ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2002. — 20 с.: рис. — укp.

Наведено результати оцінки стійкості сортів озимої пшениці за чотирма показниками: балом стійкості, ступенем розвитку хвороби в процентах, розповсюдженням хвороби та швидкістю розвитку інфекції. З'ясовано, що основним лімітувальним фактором для збудника є швидкість розвитку інфекції, обумовлена переважно імунологічними властивостями сортів. Відзначено, що стійкість сучасних вітчизняних сортів є значною мірою неспецифічною. Запропоновано підхід для визначення стійкості сорту шляхом зівставлення балу стійкості зі значенням варіювання ступеню розвитку хвороби. На підставі такого підходу визначено найбільш стійкі сорти. Встановлено расовий та генотипний склад популяції Erysiphe graminis f. sp. tritici, домінуючі раси гриба, а також ефективні та неефективні гени стійкості. Показано, що коливання частоти визначення вірулентних до окремих генів стійкості ізолятів, а також ступінь їх вірулентності, відрізняються залежно від ефективності гену стійкості. Визначено генетичну подібність та генетичні відстані між популяціями Erysiphe graminis f. sp. tritici з різних грунтово-кліматичних зон. Виявлено, що одним з джерел формування окремих диференційованих елементів єдиної популяції, є популяція зі степової зони України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-317.5 + П478.1
Шифр НБУВ: РА321445

Рубрики:

      
2.

Василик І.Б. 
Громадсько-політична діяльність Костя Левицького (остання чверть XIX ст. - 1918 р.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.Б. Василик ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено громадсько-політичну діяльність Костя Левицького - одного з політичних лідерів українців у Галичині у кінці XIX - на початку XX ст. у контексті тогочасних завдань українського національного руху, міжнаціональних відносин на етапі демократизації державного устрою та залучення населення до політичної діяльності. Праця К.Левицького в українських національно-культурних, фінансово-економічних і політичних інституціях та парламентських установах розглянуто як реалізацію єдиної програми, спрямованої на здобуття української державності. Висвітлено проблеми, які мали вирішити тогочасні українські політики з урахуванням суб'єктивного фактора міжособистісних непорозумінь і конкуренції, завдяки якій керівні повноваження К.Левицького перебували під жорстким суспільним контролем. Політичну кар'єру К.Левицького трактовано як типову для нового покоління української світської інтелігенції, що на зламі XIX - XX ст. обійняло у Галичині керівництво українським національним рухом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-8 Левицький +
Шифр НБУВ: РА349192

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Богданович 
Зміни форм магнію дерново-підзолистого грунту Лівобережного Полісся залежно від систем удобрення ярої пшениці: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.03 / Ростислав Петрович Богданович ; Національний аграрний ун-т. — К., 2003. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.105-434 + П040.171
Шифр НБУВ: РА327116

Рубрики:

      
4.

Василик 
Інтелектуалізація трудової діяльності в контексті формування та розвитку інтелектуального капіталу: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.07 / Алла Володимирівна Василик ; Державний вищий навчальний заклад "Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана". — К., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.14 + У9(4УКР)240-141.1
Шифр НБУВ: РА366078

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Василик І.О. 
Мінливість продуктивності рослин в популяції винограду сорту Мускат рожевий і відбір високопродуктивних клонів: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.08 / І.О. Василик ; УААН. Нац. ін-т винограду і вина "Магарач". — Ялта, 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено внутрішньосортову мінливість популяції сорту "Мускат рожевий" та виявлено його високопродуктивні клони за сукупністю біологічних і господарських ознак на базі методу виділення "крайніх" і "середніх" фенотипів. Встановлено, що популяція сорту "Мускат рожевий" характеризується високим ступенем мінливості кількісних ознак, що підтверджено анормальністю їх розподілу, високими коефіцієнтами асиметрії, ексцесу та варіації. Відзначено, що висока мінливість кількісних ознак свідчить про наявність позитивних і негативних відхилень, тобто про гетерогенність популяції сорту. Методом кластерного аналізу з групи "крайніх" фенотипів виділено 17 кусто-клонів з високими показниками індексу продуктивності сирої маси грони та маси цукру грони. З групи "середніх" фенотипів виділено 6 кущів, що характеризуються стабільними високими біолого-господарськими показниками й є найбільш типовими для даної популяції сорту "Мускат рожевий". Виявлено, що незалежно від варіювання погодних умов за роки досліджень кондиції урожаю з виділених кусто-клонів сорту "Мускат рожевий" є стабільні та більш близькі до оптимальних норм, необхідних для виробництва десертних вин лікерного типу ніж у цілому за вихідним сортом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П26-31 +
Шифр НБУВ: РА351596

Рубрики:

      
6.

Василик Н.С. 
Морфофункціональні зміни та адаптаційно-компенсаторні реакції в організмі собак за дирофіляріозу: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.02 / Н.С. Василик ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2004. — 22 с. — укp.

Визначено біологічні особливості Dirofilaria repens у спонтанно інвазованих тварин, запропоновано методи корекції змін в організмі собак за наявності дирофіляріозу. Виявлено залежність характеру перебігу патологічного процесу у випадку інвазії D. repens від інтенсивності інвазії мікрофіляріями. З'ясовано, що тривала мікрофіляремія зумовлює зміну морфології клітин крові, порушення обміну речовин, розвиток деструктивно-дистрофічних процесів у паренхіматозних органах, виникнення імунологічних реакцій. За клінічним проявом виділено чотири основні форми дирофіляріозу: інтоксикаційну, шкірну, псевдопухлинних розростань і кардіо-гепаторенальної недостатності. Встановлено високу чутливість синтезованих праймерів для діагностичного методу дирофіляріозу з використанням ланцюгової полімеразної реакції: позитивний результат зафіксовано за детекції ДНК, виділеної зі зразків з присутністю 1,5 і 10 мікрофілярій. Проведено експериментальне зараження личинками D. repens самок комарів A. m. atroparvus, Ae. aegypti іC. p. molestus. На підставі визначення характеру розвитку личинок в експерименті зроблено висновок про можливу участь A. m. atroparvus і C. p. molestus у циркуляції паразита за умов Українського Полісся. Запропоновано схему поєднаного застосування макро- та мікрофілярицидних препаратів, яка сприяє повному звільненню організму собаки від дирофілярій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.513-953-7 +
Шифр НБУВ: РА332085

      
7.

Василик В.С. 
Наукове обгрунтування оптимізації системи формування здорового способу життя серед міських школярів підліткового віку: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / В.С. Василик ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2008. — 24 с. — укp.

На підставі проведених досліджень стану та динаміки захворюваності підлітків Вінниці за період 2001 - 2006 рр. здійснено комплексне вивчення та виявлено певні регіональні особливості. Проаналізовано вплив соціально-психологічних і поведінкових чинників ризику на процес формування здоров'я школярів. Виявлено особливості дотримання основних аспектів здорового способу життя у групі практично здорових і соматично хворих дітей. Розроблено математичну модель індивідуального ризику розвитку соматичної патології серед школярів залежно від впливу чинників ризику, індивідуального вибору способу життя. Сформовано групи динамічного спостереження залежно від бальної оцінки шкали порогового значення сумарної дії чинників ризику. Науково обгрунтовано ефективність впровадження сучасних превентивних програм у школах. За результатами дослідження розроблено систему первинної профілактики соматичної захворюваності та функціонально-організаційну модель формування здорового способу життя за умов навчального закладу. Спостережено у динаміці зменшення впливів ризикової поведінки підлітків за умов реалізації моделі. З використанням результатів, одержаних внаслідок проведення досліджень, науково обгрунтовано й оптимізовано систему формування здорового способу життя серед школярів, розроблено систему первинної профілактики та функціонально-організаційну модель формування даного способу життя за умов школи, показано їх медичну й економічну ефективність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р128.94-3 + Р11(4УКР)44 +
Шифр НБУВ: РА359970

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Василик О.О. 
Облік, аналіз і аудит розрахунків з бюджетом: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / О.О. Василик ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Науково обгрунтовано теоретичні засади становлення та розвитку платежів до бюджету, оцінено діючу систему розрахунків з бюджетом, показано неузгодженість окремих нормативних актів щодо бухгалтерського обліку та податкової звітності. Внесено пропозиції щодо уніфікації окремих бухгалтерських реєстрів і створення єдиної інформаційної бази для фінансової та податкової звітності. Досліджено формування облікової інформації для визначення податкових зобов'язань і наведено методи для більш точного визначення величини платежів. Розроблено нові підходи до аналізу розрахунків з бюджетом, які дозволяють приймати відповідні управлінські рішення, спрямовані на поліпшення фінансового стану підприємницьких структур. Внесено пропозиції щодо удосконалення класифікації аудиторських дій з метою більш точного визначення податкових зобов'язань у процесі здійснення господарської діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У052.9(4Укр)226.13 + У052.9(4Укр)226.13-218 + У053.9(4Укр)261.3
Шифр НБУВ: РА319092 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Василик В.М. 
Патоморфологія гострого пошкодження легень при каловому перитоніті та її зміни під впливом корвітину (експериментальне дослідження): автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.02 / В.М. Василик ; Дніпропетр. держ. мед. акад. — Д., 2008. — 18 с. — укp.

Вперше досліджено патоморфологічні зміни легень щурів з каловим перитонітом під впливом довенного введеня корвітину. З'ясовано, що у разі внутрішньовенного введення корвітину щурам з експериментально відтвореним каловим перитонітом найбільш ефективне застосування препарату на початковому етапі розвитку захворювання. На ультрамікроскопічному рівні встановлено, що з розвитком експериментального калового перитоніту в паренхімі легень нагромаджуються альвеолярні макрофаги та нейтрофільні лейкоцити та доведено, що під впливом корвітину їх деструкція зменшується. Встановлено, що внутрішньовенне введення препарату щурам з експериментально відтвореним каловим перитонітом зменшує альтерацію компонентів аерогематичного бар'єру. Виявлено, що корвітин, введений довенно з початком і протягом розвитку калового перитоніту, збільшує тривалість життя експериментальних тварин. Удосконалено експериментальну модель перитоніту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.101.1-29 + Р412.3-29 +
Шифр НБУВ: РА357776

Рубрики:

      
10.

Богданович Л.В. 
Реактивність системи дихання юних спортсменів в процесі вікового розвитку та спеціалізованого тренування: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Л.В. Богданович ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено реактивність системи дихання юних спортсменів циклічних видів спорту в процесі вікового розвитку та спеціалізованого тренування. Встановлено, що реактивність системи дихання людини досить стала величина, за якою конкретну особу можна віднести до типу реагування "спринтер", "стайєр" та "середній тип". Простежено зміни вентиляторної відповіді на гіперкапнію, пов'язані з впливом високих фізичних навантажень під час тренувальних занять. Характер змін служить за критерій оптимізації індивідуального процесу фізичного тренування. Встановлено, що вентиляторна чутливість до гіперкапнії у дівчат-спортсменок залежить від фаз оваріально-менструального циклу. Створено математичну модель залежності реактивності системи дихання у відповідь на гіперкапнічний стимул. Доведено, що реакція серцево-судинної системи на гіперкапнічний стимул під час зворотнього дихання не має системних закономірностей, психофізіологічна реактивність особи не залежить від її типу реагування на гіперкапнію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч510.41 + Ч511.521
Шифр НБУВ: РА311630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Богданович І.О. 
Роль газети "Терджиман" у пропаганді реформаторських процесів у мусульманській громаді Російської імперії (1883 - 1905 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / І.О. Богданович ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2002. — 19 с. — укp.

Узагальнено історіографічну спадщину та проаналізовано джерельну базу з історії кримськотатарської газети "Терджиман". Послідовно висвітлено стан народної освіти й визначено основні напрямки розвитку просвітянських процесів за матеріалами цього видання. З використанням публікацій газети, надано оцінку ситуації в релігійному житті мусульман та розглянуто напрямки реформ органів конфесійного самоврядування. Встановлено основні причини виникнення мусульманських благодійних громад та товариств взаємодопомоги. Висвітлено основні чинники та процес виникнення політичного руху серед тюрко-мусульман. Проаналізовано розвиток ідеології джадидизму, яка відображена в основних художніх творах І.Гаспринського, опублікованих у газеті "Терджиман". Комплексно співставлено зміст газетних публікацій "Терджиману"та основні напрямки реформаторських процесів у мусульманському середовищі Російської імперії та визначено їх взаємозв'язок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)5-7 + Ч612.4(28)711.7
Шифр НБУВ: РА320125 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Богданович М.Л. 
Трансформація постпозитивістської епістемологічної традиції: основні вектори та сучасні модифікації: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / М.Л. Богданович ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 14 с. — укp.

Комплексно проаналізовано феномен трансформації постпозитивізму. Досліджено сутність, закономірності та основні вектори модифікації постпозитивістської епістемологічної традиції в сучасних когнітологічних концепціях. Встановлено значний вплив постпозитивізму на розвиток новітніх тенденцій в філософії та методології пізнання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю22г(0)6 + Ю3(0)6-645
Шифр НБУВ: РА314616 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Василик О.В. 
Удосконалення технології коньячних спиртів на апаратах періодичної дії: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.07 / О.В. Василик ; УААН. Ін-т винограду і вина "Магарач". — Ялта, 2004. — 17 с.: рис. — укp.

Запропоновано удосконалену технологію отримання коньячного спирту, суть якої полягає в тому, що під час першої перегонки виноматеріалу відбирають кінцеву низькоспиртуозну фракцію з розрахунком отримання оптимальної об'ємної частки етилового спирту у спирті-сирці коньячному, яка забезпечує максимальний вихід коньячного спирту або мінімальні енергетичні витрати на одиницю кінцевого продукту. Досліджено вплив багаторазового повернення головних фракцій, виділених під час першої перегонки виноматеріалу у виноматеріал наступних перегонок на склад і якість одержуваних коньячних спиртів. Встановлено, що під час повернення головних фракцій у кількості до 10 разів, якість коньячного спирту не погіршується, а вихід відповідно збільшується. Розроблено та затверджено комбінатом "Кримрадгоспвинпром" технологічну інструкцію на одержання коньячного спирту молодого; технологія пройшла виробничі іспити на заводі марочних вин і коньяків "Коктебель".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л874.6-5 +
Шифр НБУВ: РА328859

Рубрики:

      
14.

Василик Л.Є. 
Українська поезія Румунії другої половини ХХ ст. (тематично-жанрові та стильові особливості): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Л.Є. Василик ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено генезу мистецького явища та визначено основні періоди його розвитку. Запропоновано цілісний канон української поезії Румунії.Розглянуто ідейно-тематичні, жанрові та стильові координати досліджуваного мистецького явища. Проведено типологічні паралелі з румуно-літературним художнім контекстом і тогочасною українською літературою. Здійснено її аналіз, що сприяло входженню української поезії Румунії в загальноукраїнський літературний процес як органічної та невід'ємної складової, збагатило уявлення про українську літературу ХХ ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(УК=4РУМ)-335
Шифр НБУВ: РА312063 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Василик О. Б. 
Формування і використання власного капіталу на підприємствах нафтогазового комплексу: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / О. Б. Василик ; Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.652.11-93
Шифр НБУВ: РА369516 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Василик В.Б. 
FD-метод розв'язування абстрактних гіперболічних рівнянь: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.07 / В.Б. Василик ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено побудові нових конструктивних зображень розв'язків для абстрактної задачі Гурса зі змінним, обмеженим операторним коефіцієнтом у гільбертовому просторі та задачі Коші для лінійного гіперболічного рівняння першого порядку зі змінним необмеженим операторним коефіцієнтом у гільбертовому просторі. Встановлено, що для отримання розв'язків вказаних задач використано FD-метод. На підставі зображень точних розв'язків побудовано наближені методи розв'язування задачі Гурса та задачі Коші, одержано апріорні оцінки точності отриманих наближень. Встановлено необхідні та відповідні умови того, щоб розв'язки даних задач були поліномами у разі, що вихідні дані задач (початкові умови та праві частини рівнянь) є поліномами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В192.162.211,022
Шифр НБУВ: РА308623 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Богданович О. А. 
Формування та вдосконалення галузевої структури сільськогосподарських підприємств / О. А. Богданович. — Б.м., 2020 — укp.

Мета: розвиток наукових основ та удосконалення практичних рекомендацій щодо формування та оптимізації галузевої структури виробництва сільськогосподарських підприємств в умовах трансформаційних зрушень. Об'єкт: процес формування та удосконалення галузевої структури в сільськогосподарських підприємствах України і Харківської області. Методи дослідження: наукової абстракції, монографічний, економіко-статистичний, розрахунково-конструктивний, ковзного середнього та екстраполяції тренду, стандартизації показників, кореляційно-регресійного аналізу з використанням прикладних комп'ютерних програм, SWOT-аналізу, економіко-математичний та моделювання, графічні і табличні прийоми. Теоретичні результати: здійснено теоретичне узагальнення і наведено нове вирішення науково-практичного завдання щодо формування та удосконалення галузевої структури сільськогосподарських підприємств. Практичні результати: можуть бути використані для подальшого поглиблення теоретичних досліджень з проблеми стратегічного розвитку галузей виробництва та вирішення конкретних практичних завдань галузевої спрямованості для визначення оптимальних параметрів функціонування сільськогосподарських підприємств, оцінки їх потенційних можливостей та виявлення резервів ефективності аграрного виробництва. Наукова новизна: теоретично обґрунтовано та методично забезпечено визначення оптимальних рівнів спеціалізації сільськогосподарських підприємств із різною питомою вагою галузі тваринництва у структурі товарної продукції за критерієм запрограмованого рівня прибутковості виробництва. Ступінь впровадження: відділ агропромислового розвитку Харківської районної державної адміністрації, ТОВ «Відродження» Харківського району, ДП «Дослідне господарство «Кутузівка» Харківського району, Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. П. Василенка. Ефективність: результати дослідження сприяють формуванню та вдосконаленню галузевої структури сільськогосподарських підприємств. Сфера використання: сільськогосподарські підприємства, районні та обласні управління агропромислового розвитку; Міністерство економіки, торгівлі та сільського господарства України, наукові установи НААН, вищі навчальні заклади економічного та аграрного профілів.^UPurpose: development of scientific bases and perfection of the practical recommendations on the formation and optimization of industrial structure of agricultural enterprises in conditions of transformational shifts. Object: the process of formation and improvement of the industry structure in the agricultural enterprises of Ukraine and Kharkiv region. Research methods: scientific abstraction, monographic, Economics and statistics, design-design, moving average and extrapolation of the trend, standardization of indicators, correlation and regression analysis using applications software, SWOT analysis, mathematical and simulation, graphical and tabular methods. Theoretical results: the carried out theoretical generalization and provides a new solution of scientific tasks on development and improvement of industrial structure of agricultural enterprises. Practical results: it can be used to further deepening the theoretical studies on the strategic development of the industries and address specific practical problems of industry focus to determine the optimal parameters of functioning of agricultural enterprises, evaluation of their potential, and identification of reserves of efficiency of agricultural production. Scientific novelty: it is theoretically grounded and methodically provided determine the optimal levels of specialization of agricultural enterprises with different specific gravity of the livestock industry in the structure of commodity products according to the criteria of the programmed level of profitability of production. Level of implementation: Department of agricultural development of Kharkiv regional state administration, Ltd "Revival" of Kharkiv district, SOE "pilot farm "Kutuzivka" of the Kharkiv district, Kharkiv Petro Vasilenko National Technical University of Agriculture. Efficiency: the results of the study contribute to the formation and improvement of the sectoral structure of agricultural enterprises Application area: agricultural enterprises, district and regional departments of agro-industrial development, Ministry of Economy, Trade and Agriculture of Ukraine, scientific institutes of NAAS of Ukraine, higher educational establishments of the economic and agrarian profiles.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Богданович В. В. 
Підготовка майбутніх учителів початкової школи до музично-естетичного виховання учнів в Україні (друга половина ХХ – початок ХХІ століття) / В. В. Богданович. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації здійснено комплексний аналіз підготовки майбутніх учителів початкової школи до музично-естетичного виховання учнів в Україні у другій половині ХХ – на початку ХХІ століття. Виокремлено основні базові поняття, які розкривають сутність музично-естетичного виховання учнів в початкових школах України другої половини ХХ – початку ХХІ століття, що дозволило умовно їх згрупувати: уніфіковані; педагогічні; музично-естетичні.Проаналізовано вплив творчої спадщини видатних українських діячів музичного мистецтва на зміст підготовки майбутніх учителів початкової школи. Схарактеризовано джерельну та історіографічну базу дослідження. Окреслено шляхи творчого використання прогресивних надбань підготовки майбутніх учителів початкової школи в умовах інноваційного розвитку освітнього середовища закладів освіти. Визначено та обґрунтовано три етапи підготовки майбутніх учителів початкової школи до музично-естетичного виховання учнів в Україні у другій половині XX – на початку ХХІ століття: перший – 1950–1976 рр.; другий – 1976–1991 рр.; третій – 1991–2016 рр. Дослідження дозволило визначити перспективи використання набутого досвіду підготовки майбутніх учителів початкової школи до музично-естетичного виховання учнів в Україні.Фактологічний матеріал та джерельна база дослідження можуть слугувати основою для оновлення змісту начальних дисциплін, використовуватися в системі вищої та післядипломної педагогічної освіти для підготовки майбутніх учителів за спеціальністю 013 Початкова освіта та 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) та підвищення їх кваліфікації.^UThe dissertation presents a comprehensive analysis of the system of future primary school teachers' training for musical and aesthetic education of students in Ukraine in the second half of the 20th – the beginning of the 21st century.The study identified the basic concepts that reveal the essence of musical and aesthetic education of students in primary schools of Ukraine in the second half of the XXth – early XXIst century, which allowed to present their interpretation and define three groups of basic concepts: unified, pedagogical, musical and aesthetic.Three stages of training of future elementary teachers for music-aesthetic education of pupils in Ukraine in the second half of the 20th – the beginning of the 21st century are identified and substantiated:The first stage, which covers 1950–1976 years, is the formation of the training of future elementary school teachers for music-aesthetic education of pupils, which accounts for the restoration of the education system in the postwar period.The second stage – 1976–1991 years – is the stability in the training of future primary school teachers for music-aesthetic education of pupils, which is characterized by «stagnation» in reforming the education system of the USSR.The third stage – 1991–2016 years – is the modernization of training of future elementary school teachers for music-aesthetic education of pupils, which includes the period of independent Ukraine as an independent state.The practical significance of the results is to develop and implement research results in the educational process of training future teachers of primary school and music in teaching disciplines: «History of Pedagogy», «Introduction into the specialty» «Theory and methods of education», «Methods of leisure activities for children», «Methods of teaching the educational field of art», «Fundamentals of teaching art disciplines in higher education», «Theory and practice of music and aesthetic education». Factual material and source base of research can serve as a basis for supplementing and updating their content, be used in the system of postgraduate pedagogical education to train future teachers in 013 Primary Education and 014 Secondary Education (Musical art) and their advanced training.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Раренко Л. А. 
Диджитал-складова в сучасній візуальній комунікації: 3D-графіка як засіб візуальної комунікації брендів / Л. А. Раренко. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – диджитал-складові сучасної візуальної комунікації: динамічна 3D-графіка у позапрограмному контенті (реклама товарів та послуг, промо передач та ID-заставки телеканалів, анонси, ефірний дизайн) на українському телебаченні (телеканали «1+1», «Інтер», «Україна»). Мета роботи – дослідження особливостей функціонування диджитал-складових динамічної 3D графіки та інтерактивності зокрема як засобів реклами у сучасній візуальній комунікації.Методологія роботи базується на комплексному підході, що дає змогу дослідити 3D-графіку в рекламних і промоційних роликах. Для визначення основних завдань та інструментів дослідження окресленої проблеми було використано історичний, логічний і теоретико-емпіричні методи – індукції, дедукції, аналогії, порівняння. Зокрема, було застосовано метод систематизації для впорядкування наявного науково-теоретичного матеріалу; методи класифікації, аналогії та порівняння – для авторської класифікації типів 3D-реклами; метод формального й образно-стилістичного аналізу – для встановлення індикаторів динамічної 3D-графіки, аналіз документальної інформації та експертне опитування для визначення досвіду та тенденцій використання динамічної 3D-графіки у вітчизняному медіадизайні, контент-моніторинг та графічно-аналітичний метод – для моніторингу реклами на обраних телеканалах й в онлайн-архівах рекламних агенцій та для візуалізації результатів дослідження. Для аналізу зображень (ідентифікації 3D на кадрах відео) використано гістограмний метод та метод аналізу насиченості й магнітуди контурів (Т. Янева та А. Вріес), а також метод ELA (Н. Кравець).Теоретичне значення роботи полягає в тому, що вона дає цілісне, науково обґрунтоване уявлення про особливості функціонування/використання динамічної 3D-графіки в прямій рекламі та промороликах на телебаченні як засобу візуальної комунікації брендів. Використана методика може бути застосована як базова модель для вивчення інших елементів дизайну й реклами, а також для моніторингу інших телеканалів і рекламних агентств. Практичне значення одержаних результатів полягає у можливості використання здобутих результатів для подальших досліджень у цьому напрямі, зокрема для складання навчальних програм і як методичне забезпечення з дисциплін «Теледизайн», «Мультимедіапродукція», «Комп'ютерна графіка», «Графічний дизайн», «Дизайн електронних видань», «PR та реклама» та ін. Також результати дослідження можуть бути використані фахівцями для вдосконалення власної практичної діяльності. Робота може сприяти підвищенню професійного рівня та творчого потенціалу представників галузі.Наукова новизна одержаних результатів визначається об'єктом і предметом дослідження. Уперше здійснено спробу цілісного вивчення та аналізу комплексної проблеми використання 3D-графіки як засобу телереклами. Визначено теоретико-методологічні засади, проаналізовано сучасний стан, розглянуто перспективи розвитку. Запропоновано авторську класифікацію 3D-реклами та анімаційної телереклами. Досліджено 3D-графіку як чинник, що впливає на рівень українського рекламного теледизайну на основі аналізу успіхів у відповідних міжнародних та всеукраїнських фестивалях. Запропоновано індикатори для ідентифікації 3D-графіки в телерекламі. Здійснено моніторинги, за якими визначено кількісне співвідношення використання комп'ютерної анімації з ознаками 3D-графіки в міжпрограмних блоках телеканалів «1+1», «Інтер», «Україна» протягом 2015-2019 рр. та в рекламних роликах рекламних агентств України. Узагальнено досвід використання динамічної 3D-графіки в рекламних та промороликах на українських телеканалах.^UThe object of the research is the digital components of modern visual communication: dynamic 3D graphics in the post-program content (advertising of products and services, promotional programs and ID-sets of TV channels, announcements, on-air design) on the Ukrainian TV (TV channels "1+1", "Inter", "Ukraine"). Purpose of work is research of features of functioning of digital components of dynamic 3D graphics and interactivity in particular as means of advertising in modern visual communication. The methodology is based on a comprehensive approach, allows you to study 3D-graphics in advertising and promotional videos. Historical, logical and theoretical and empirical methods - induction, deduction, analogy, comparison - were used to determine the main objectives and research tools of the indicated problem. In particular, the method of systematization was applied for ordering the existing scientific-theoretical material; the methods of classification, analogy and comparison - for the author's classification of 3D advertising types; the method of formal and figurative-stylistic analysis - to establish the indicators of dynamic 3D-graphics, the method of formal and figurative-stylistic analysis - to establish the indicators of dynamic 3D-graphics, Documentary information analysis and expert survey to determine the experience and trends in the use of dynamic 3D-graphics in the domestic media-design, Content monitoring and graphic-analytical method to monitor the advertising on the selected TV channels and online archives of advertising agencies and to visualize the research results. For image analysis (identification of 3D on video frames) histogram method and method of saturation and contour magnitude analysis (T. Yaneva and A. Vries) as well as ELA method (N. Kravets) were used.Theoretical significance of the study consists in the fact that it gives a holistic, scientifically validated idea about the features of functioning or use of dynamic 3D-graphics in direct advertising and promotional videos on television as a means of visual communication of brands. The used methodology can be applied as a basic model for studying other elements of design and advertising, as well as for monitoring other TV channels and advertising agencies. The practical significance of the results consists in the possibility of using the results for further research in this direction, in particular for curriculum development and as methodological support for the disciplines "Television Design", "Multimedia Production", "Computer Graphics", "Graphic Design", "Design of electronic media", "PR and Advertising", etc. Also, the results of the study can be used by specialists to improve their practice. The study can improve the professional level and creative potential of the industry representatives.Scientific novelty of the results determined by the object and subject of study. For the first time, an attempt was made to comprehensively study and analyze the complex problem of using 3D graphics as a means of television advertising. Theoretical and methodological principles are determined, the current state is analyzed, development prospects are considered. The author's classification of 3D-advertising and animated TV commercials is offered. 3D-graphics as a factor influencing the level of Ukrainian advertising TV design on the basis of the analysis of successes in the corresponding international and all-Ukrainian festivals is investigated. Indicators for identification of 3D-graphics in TV advertising are offered. Monitorings were carried out to determine the quantitative ratio of the use of computer animation with features of 3D graphics in the interprogram blocks of TV channels "1+1", "Inter", "Ukraine" during 2015-2019 and in commercials of advertising agencies of Ukraine. The experience of using dynamic 3D-graphics in commercials and promos on Ukrainian TV channels is generalized.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Богданович Т. А. 
Розробка біотехнології отримання сполук з протизапальними та антиоксидантними властивостями з «бородатих» коренів Artemisia tilesii Ledeb.: автореферат дис. ... д.філософ : 091 / Т. А. Богданович. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 091 Біологія (09 Біологія). – Інститут клітинної біології та генетичної інженерії НАН України, Київ, 2024.Дисертаційна робота присвячена створенню «бородатих» коренів з високим вмістом флавоноїдів, антиоксидантною, відновною та протизапальною активністю; стимулюванню синтезу поліфенольних сполук та отриманню сухих екстрактів з коренів полину, які мають перелічені вище біологічні активності.Шляхом генетичної трансформації з використанням Agrobacterium (Rhizobium) rhizogenes можна отримати культури «бородатих» коренів, які можуть рости необмежений час на поживних середовищах без додавання регуляторів росту та синтезувати біоактивні сполуки, зокрема флавоноїди, у кількості, що значно перевищує таку у вихідних рослинах. Рослини полину належать до лікарських і відомі синтезом таких сполук як артемізінін, полісахариди, терпени, флавоноїди (кверцетин, лютеолін та ін.). Разом з тим, досі мало вивченим є вид Artemisia tilesii Ledeb. Ці рослини мають обмежений ареал, пристосовані до екстремальних умов існування і можуть бути джерелом біологічно активних сполук. Саме тому, робота була спрямована на отримання флавоноїдовмісних екстрактів з протизапальними та антиоксидантними властивостями з попередньо отриманих автором «бородатих» коренів полину Тілесіуса. Такі екстракти можуть бути використані для створення нових ліків з антиоксидантними та протизапальними властивостями.Метою роботи було створення «бородатих» коренів A. tilesii та отримання з них сполук з протизапальними та антиоксидантними властивостями. Для досягнення поставленої мети було окреслено та вирішено наступні завдання:1) здійснити генетичну трансформацію полину Тілесіуса диким агропіновим штамом Agrobacterium rhizogenes A4; 2) провести скринінг «бородатих» коренів за допомогою біохімічних методів; 3) проаналізувати зв'язок активності генів rolB, rolC, CHS (халконсинтази) та PAL (фенілаланін-амоній-ліази) з швидкістю росту різних ліній «бородатих» коренів та накопиченням ними флавоноїдів;4) визначити вплив умов культивування на ріст «бородатих» коренів, синтез флавоноїдів та антоксидантну активність; 5) оптимізувати спосіб отримання екстрактів з протизапальними та антиоксидантними властивостями.У роботі використано такі методи досліджень: біотехнологічні, біохімічні, молекулярно-генетичні, методи статистичного аналізу даних.Наукова новизна отриманих результатів полягає в наступному. Уперше: 1) проведено комплексний аналіз отриманих ліній «бородатих» коренів A. tilesii, зокрема визначено відмінності у вмісті флавоноїдів, антиоксидантної та відновлювальної активностей, вмісті пероксиду водню, активностей супероксиддисмутази та каталази, а також проведено порівняння особливостей ліній, отриманих з використанням дикого штаму A. rhizogenes та тих, що мають гетерологічні гени ifn-α2b та nptII;2) методом ВЕРХ порівняно вміст фенольних кислот зразків «бородатих» коренів полину Тілесіуса;3) доведено пряму кореляцію активності rolB та rolС генів зі швидкістю росту «бородатих» коренів A. tilesii та обернену кореляцію активності PAL з вмістом флавоноїдів;4) визначено вплив фенілаланіну, освітлення та метилжасмонату на ріст культур «бородатих» коренів A. tilesii, синтез флавоноїдів та антиоксидантну активність;5) показано наявність противірусної та протизапальної активностей у екстрактах «бородатих» коренів A. tilesii;6) оптимізовано спосіб отримання флавоноїдовмісних екстрактів з «бородатих» коренів полину з використанням двоетапного культивування та еліситації метилжасмонатом. Практичне значення отриманих результатів:1) отримані лінії «бородатих» коренів, які проявили антиоксидантну, відновлювальну, противірусну та протизапальну активності, можуть бути джерелом цінних біологічно активних сполук;2) сухий екстракт, отриманий з таких коренів, може використовуватись як основа для виробництва препаратів з рослинної сировини;3) оптимізований спосіб отримання біоактивного флавоноїдовмісного комплексу дозволяє ефективно використовувати корені та масштабувати процес за допомогою культивування коренів на безгормональному рідкому середовищі в біореакторах.Результати теоретичних та практичних досліджень можуть представляти інтерес для фармацевтичної та медичної галузей, а також для біотехнологів та представників промисловості, які зацікавлені у інтенсифікації виробництва сполук з цілим спектром біологічних активностей.Ключові слова: Artemisia tilesii, Agrobacterium (Rhizobium) rhizogenes, rol гени, «бородаті» корені, флавоноїди, вторинний метаболізм, антиоксидантна активність, протизапальна активність, відновлювальна активність, противірусна активність, наночастки, метилжасмонат, еліситори, біоактивний екстракт.^UThesis to fulfill requirements for Doctor of Philosophy degree in the specialty 091 Biology (09 Biology). – Institute of Cell Biology and Genetic Engineering NAS of Ukraine, Kyiv, 2024.The dissertation is devoted to the initiation of hairy roots with a high content of flavonoids, antioxidant, reducing and anti-inflammatory activity; stimulating the synthesis of polyphenolic compounds and obtaining of dry extracts from wormwood roots, which have the biological activities listed above.Via genetic transformation using Agrobacterium (Rhizobium) rhizogenes it is possible to obtain hairy roots that can grow indefinitely on nutrient media without the addition of growth regulators and synthesize bioactive compounds in quantities far exceeding such in parent plants. Wormwood plants belong to medicinal plants. However, the species Artemisia tilesii Ledeb. is still poorly studied. These plants have a limited growth area, are adapted to extreme conditions of existence and can be a source of biologically active compounds. That is why, the work was aimed at obtaining flavonoid-containing extracts with anti-inflammatory and antioxidant properties from the hairy roots of Tilesius’ wormwood, previously received by the author. Such extracts can be used to create new drugs with antioxidant and anti-inflammatory properties.The aim of the work was to create hairy roots of A. tilesii and obtain compounds with anti-inflammatory and antioxidant properties from their extracts. To achieve the goal, following tasks were outlined and solved: 1) carry out genetic transformation of Tilesius’ wormwood with a wild agropine strain of Agrobacterium rhizogenes A4; 2) screen hairy roots using biochemical methods; 3) analyze the relationship between the activity of the rolB, rolC, CHS (chalcone synthase) and PAL (phenylalanine-ammonia-lyase) genes with the growth rate of different lines of hairy roots and their accumulation of flavonoids; 4) determine the influence of cultivation conditions on the growth of hairy roots, synthesis of flavonoids and antioxidant activity; 5) to optimize the method of obtaining extracts with anti-inflammatory and antioxidant properties.The following research methods were used in the work: biotechnological, biochemical, molecular genetic, statistical data analysis methods. The scientific novelty of the obtained results is as follows. For the first time:1) comprehensive analysis of the obtained lines of A. tilesii hairy roots was carried out, in particular, differences in the content of flavonoids, antioxidant activitiy and reducing power, hydrogen peroxide content, superoxide dismutase and catalase activities were determined, and a comparison of the features of the lines initiated using the wild A. rhizogenes strain and those with heterologous ifn-α2b and nptII genes was carried out; 2) content of phenolic acids in samples of the hairy roots of the Tilesius’ wormwood was compared using the HPLC method; 3) direct correlation of the activity of the rolB and rolC genes with the growth rate of the hairy roots of A. tilesii and an inverse correlation of the activity of PAL with the content of flavonoids was proved; 4) the influence of phenylalanine, light and methyl jasmonate on the growth of A. tilesii hairy root cultures, flavonoid synthesis and antioxidant activity was determined for the first time; 5) the presence of antiviral and anti-inflammatory activities in extracts of the hairy roots of A. tilesii was shown for the first time; 6) method of obtaining flavonoid-containing extracts from hairy wormwood roots using two-stage cultivation and elicitation with methyl jasmonate was optimized.Practical significance of the obtained results: 1) the obtained lines of hairy roots, which showed antioxidant, reducing, antiviral and anti-inflammatory activity, can be a source of valuable biologically active compounds; 2) the dry extract obtained from such roots can be used as a basis for the production of bio-safe preparations from plant raw materials; 3) the optimized method of obtaining a bioactive flavonoid-containing complex allows the effective use of roots and the scaling of the process by cultivating roots on a hormone-free liquid medium in bioreactors. The results of theoretical and practical research may be of interest to the pharmaceutical and medical industries, as well as to biotechnologists and industry representatives who are interested in intensifying the production of compounds with a wide range of biological activities. Keywords: Artemisia tilesii, Agrobacterium (Rhizobium) rhizogenes, rol genes, hairy roots, flavonoids, secondary metabolism, antioxidant activity, anti-inflammatory activity, reducing power, antiviral activity, nanoparticles, methyl jasmonate, elicitors, bioactive extract.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського