Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (213)Книжкові видання та компакт-диски (161)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>A=ГУРАЛ$<.>+<.>A=СВЕТЛАН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Гуральчук 
Вплив умов формування на оптичні властивості J-агрегатів поліметинових барвників PIC та Cyan-бетаTH: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Гліб Ярославович Гуральчук ; Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л624.5-106.3
Шифр НБУВ: РА358292

Рубрики:

      
2.

Гуральська С.В. 
Морфофункціональна характеристика органів і тканин свиней при згодовуванні алуніту та каоліну: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.02 / С.В. Гуральська ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вперше в Україні проведено комплексне дослідження органів і тканин свиней за умов згодовування їм алунітового борошна та каоліну, окремо та в суміші, з застосуванням гістологічних, гістохімічних і морфометричних методик, що дало можливість об'єктивно оцінити дію природних алюмосилікатів на організм тварин. Встановлено, що згодовування свиням природних мінералів, зокрема алунітового борошна та каоліну, не мало негативного впливу на мікроструктуру, абсолютні та відносні величини морфометричних показників лімфатичних вузлів, селезінки, серця, легень, печінки, нирок, найдовшого м'язу спини та сприяло зростанню середньодобових приростів. Встановлено показники кореляції від слабких та середніх позитивних та тісних зворотних між масою тіла тварин, абсолютною масою та тканинними компонентами досліджуваних органів, що вказує на індивідуальні особливості, обумовлені морфофункціональним статусом організму свиней.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-451.8 +
Шифр НБУВ: РА343431

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Гураль Р. І. 
Прісноводні малакокомплекси басейну верхів'я Дністра: структура, вплив природних і антропогенних чинників: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / Р. І. Гураль ; Чернівец. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2010. — 22 с. — укp.

Проведено комплексний еколого-фауністичний аналіз угруповань прісноводних молюсків у природних та антропогенних гідротопах басейну верхів'я Дністра. Розроблено коротку екологічну характеристику 56-ти видів, які зафіксовано на дослідженій території. Охарактеризовано біотопний розподіл прісноводних молюсків, залежність їх популяцій та угруповань від абіотичних чинників: температури, швидкості течії, характеру донних відкладів, глибини водойм, прозорості та кислотності водного середовища. Досліджено сезонну динаміку щільності заселення гідротопів та особливості розмірно-вікової структури популяцій у гідротопах різного типу. Визначено личинкові форми 29-ти видів трематод з шістьма систематичними групами. На підставі одержаних даних проаналізовано можливу роль гідротопів різного типу в розповсюдженні гельмінтозних інфекцій. Досліджено вікову сприйнятливість молюсків щодо трематодної інвазії. Проаналізовано особливості формування прісноводних малакокомплексів у антропогенних водоймах. Досліджено вміст іонів важких металів у водному середовищі, черепашках і м'якому тілі Lymnaea stagnalis і Planorbis planorbis. З'ясовано можливості біоінликаційного використання даних видів молюсків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166*820*804 + Е0*836.6:Е621.166
Шифр НБУВ: РА369757 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Гуралюк В.М. 
Стрес-індуковані морфофункціональні зміни надниркових залоз за різної довжини фотоперіоду (експериментальне дослідження): автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / В.М. Гуралюк ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2008. — 20 с. — укp.

Вивчено добові морфофункціональні перебудови надниркових залоз за норми та у разі дії іммобілізаційного стресу за умов фізіологічної, гіпер- та гіпофункції шишкоподібної залози. Встановлено, що наднирковим залозам властиві циркадіанні ритми секреції катехоламінів у плазму крові з акрофазою о 14.00 год та батифазою о 02.00 год. Акрофазу секреції кортикостерону реєстровано о 08.00 год, батифазу - о 20.00 год. З'ясовано, що стрес-індуковані морфофункціональні перебудови надниркових залоз менше виражені у тварин, яким моделювали гіперфункцію шишкоподібної залози. У стресових тварин на фоні її гіпофункції спостережено порушення функцій надниркових залоз та виникнення їх морфофункціональних змін. Виявлено, що введення тваринам з нормо- та гіпофункцією шишкоподібної залози перед стресом епіталону призводить до нормалізації добових ритмів функціональної активності надниркових залоз, знижує рівень катехоламінів і кортикостерону у плазмі крові, запобігає виникненню в органеллах кортикоцитів і хромафіноцитів деструкції та руйнації та не допускає явищ десинхронозу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*737.13 + Р252.774 +
Шифр НБУВ: РА362913

Рубрики:

      
5.

Гураленко Н.А. 
Судовий прецедент в системі джерел права: філософсько-правовий аспект: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.12 / Н.А. Гураленко ; Львів. держ. ун-т внутр. справ. — Л., 2009. — 18 с. — укp.

Досліджено судовий прецедент як філософсько-правову категорію, показано його рольове значення у системі джерел вітчизняного права у контексті онтологічних, гносеологічних, аксіологічних та антропологічних вимірів. Окреслено проблематику методологічних підходів у дослідженні питання про визнання судового прецеденту джерелом національного права. Розкрито основні методологічні та концептуальні підходи щодо розуміння категорії "джерело права". Визначено функціональну роль судового прецеденту у контексті формування сучасного права з позицій єдності аксіологічного та гносеологічного підходів. Сформульовано визначення та розкрито сутнісні характеристики судового прецеденту як явища сучасної української правової дійсності. Висвітлено гносеологічні засади судової правотворчості як способу конструювання правової реальності. Обгрунтовано необхідність становлення та розвитку судового прецеденту за умов реформування правової системи України з урахуванням інтеграційних процесів сучасності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.39 + Х002.5 +
Шифр НБУВ: РА369214

Рубрики:
  

      
6.

Гураль П.Ф. 
Територіальна громада в Україні: історико-правове дослідження: автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.01 / П.Ф. Гураль ; Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка. — Л., 2009. — 40 с. — укp.

У ході наукового дослідження розглянуто історію територіальної громади та самоврядування в Україні як процес формування суспільної цінності, що здатна акумулювати інші політичні, правові та соціальні цінності. Встановлено роль і значення територіальної громади та місцевого самоврядування як цивілізаційного чинника, визначено істотні ознаки наступності як невід'ємної складової процесу розвитку; проведено комплексний аналіз правової, територіальної, матеріально-фінансової основи територіальної громади з виділенням і обгрунтуванням особливостей основних етапів її історії. Систематично досліджено правову основу територіальної громади та її форму у Київській Русі, у правовій системі Великого князівства Литовського та Королівства Польського, у Козацько-Гетьманській Україні. Розкрито еволюцію територіальної громади на українських землях у складі інших держав. Узагальнено досвід відносин держави та територіальних громад в період відновлення української державності ХХ ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)011.20-1 + Х2(4УКР)-621.011.2 +
Шифр НБУВ: РА367202

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Гураль Л.С. 
Технологія отримання біологічно активних речовин із ракоподібних: автореф. дис... канд. техн. наук: 03.00.20 / Л.С. Гураль ; Одес. нац. акад. харч. технологій. — О., 2008. — 19 с. — укp.

Вперше надано комплексну характеристику проміжного продукту переробки панцировмісної сировини - хітин-протеїнового комплексу. Досліджено склад компонентів, що його формують, наведено оцінку надмолекулярної структури та структури поверхні, вивчено функціонально-фізіологічні властивості. Обгрунтовано доцільність використання хітин-протеїнового комплексу як ефективного ентеросорбенту, альтернативного хітину. Вперше розроблено метод деструкції хітину на підставі поєднання попередньої лужної модифікації та наступного ферментативного гідролізу. Досліджено фракційний склад продуктів деструкції. Доведено доцільність модифікації білкової складової панцировмісної сировини за допомогою обмеженого ферментативного гідролізу з метою одержання харчової домішки. Визначено раціональні параметри її екстракції та ферментативної деструкції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р123.02 + Л987 +
Шифр НБУВ: РА357522

Рубрики:

      
8.

Гуральник Н.П. 
Українська фортепіанна школа XX ст. у контексті розвитку теорії і практики музичної освіти: автореф. дис... д-ра пед. наук: 13.00.01 / Н.П. Гуральник ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2008. — 39 с. — укp.

Визначено сутність української фортепіанної школи (УФШ) XX ст. у контексті розвитку теорії та практики музичної освіти. Доведено актуальність дослідження історії становлення УФШ як самодостатнього, науково-педагогічного та національно-освітнього явища. Виділено періоди розвитку музичної освіти в Україні відповідно історичним етапам науково-педагогічної думки, до наукового обігу введено невідомі фактичні матеріали. Встановлено науково-педагогічний статус УФШ, обгрунтовано її структуру на основі самоцінності педагогічного потенціалу лідерів УФШ як суб'єктивного фактора розвитку. Уточнено формулювання провідних понять УФШ у системі загального наукового пізнання. Визначено педагогічні принципи її функціонування як суб'єкта сучасного міжнародного освітнього простору. Розроблено типологію традиційного наслідування педагогічних принципів видатних лідерів УФШ, показано їх методико-технологічну своєрідність. Запропоновано історико-педагогічний узагальнювальний проект вивчення УФШ як базовий для дослідження шкіл інших музичних галузей, обгрунтовано його доцільність. Встановлено критерії прогресивного відтворення УФШ, визначено умови та чинники її інфінітивного розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ315.42-03(4УКР)6-2 + Щ315.42-7 р(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА361269

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Гуралюк А.Г. 
Управління закладом післядипломної педагогічної освіти із застосуванням комп'ютерних технологій: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.06 / А.Г. Гуралюк ; Ун-т менедж. освіти АПН України. — К., 2008. — 22 с. — укp.

Досліджено особливості управління закладом післядипломної педагогічної освіти (ЗППО). Визначено практичні потреби в їх інформатизації й автоматизації управлінської діяльності. Вперше теоретично обгрунтовано прогностичну модель управління ЗППО із застосуванням комп'ютерних технологій, експериментально підтверджено її ефективність та розроблено рекомендації щодо практичного використання. Визначено напрями діяльності, пов'язані з управлінням ЗППО, які потребують першочергового застосування комп'ютерних технологій. Обгрунтовано умови ефективного використання комп'ютерних технологій в управлінні навчальним закладом. Встановлено вимоги щодо програмного забезпечення, що застосовується в системі управління ЗППО.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч30 в2:381 + Ч489.514(4УКР)783 +
Шифр НБУВ: РА357837

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Гуральник А. Б. 
Метод і ультразвуковий засіб для оцінювання стану кульшового суглоба / А. Б. Гуральник. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єктом дослідження є процеси опрацювання ультразвукових зображень кульшового суглоба. Метою дослідження є підвищення достовірності оцінювання стану кульшового суглобу шляхом розробки нових моделей і методів аналізу ультразвукових зображень кульшового суглобу та автоматичного апаратно-програмного засобу на їх основі. Методи дослідження: математичний апарат теорії дискретних сигналів, цифрового представлення зображень для розробки теоретичних засад фільтрації спекл-шуму та методи просторової обробки зображень для розробки фільтру приглушення спекл-шуму; теорії вимірювань для оцінювання метрологічних характеристик запропонованих методів і систем; методи математичного моделювання з використанням сучасних комп'ютерних технологій. Теоретичні результати: вперше запропоновано метод автоматичного оцінювання стану кульшового суглоба на основі 2D ультразвукових зображень з класифікацією стану кульшового суглоба за Графом шляхом відбраковування зображень неправильного положення кульшового суглоба, візуалізації його анатомічних орієнтирів та вимірювання кутових показників, що підвищило достовірність оцінювання стану КС на 10-15%; удосконалено метод фільтрації ультразвукових зображень, який відрізняється від відомих послідовністю використання процедур морфологічних перетворень, що дозволило враховувати рівень зашумленості та рівень перепадів інтенсивності, та відповідно до цього змінювати глибину фільтрації й отримати більш високі показники кількісної оцінки якості фільтрації (показники PSNR та MSE на 5-7 % вищі порівняно з відомими); отримала подальший розвиток математична модель виділення заданого фрагмента на ультразвуковому зображенні за його спектральними ознаками, яка на відміну від відомих використовує функцію еквівалентності, що дозволили отримати більш точні координати реперних точок (відносна похибка становить 6,25%), за якими виконується формування ліній, а отже кутів для класифікації стану кульшового суглоба; вперше запропоновано автоматичний метод визначення певного кадру 2D ультразвукового зображення, що відповідає правильному положенню ультразвукової головки на тілі дитини, шляхом застосування адаптивного нейромережевого аналізу, що дозволило забезпечити відбракування хибних зображень і мінімізувати невизначеність положення суглоба з подальшим опрацюванням правильного кадру для візуалізації анатомічних орієнтирів. Практичні результати полягають у розробленні апаратно-програмного засобу на основі оцінки геометричних параметрів, що їх отримують з ультразвукового зображення кульшового суглобу, а також програмного забезпечення для автоматичного відбраковування зображень, фільтрації та візуалізації анатомічних орієнтирів із вимірюванням кутових показників кульшового суглобу, який може застосовуватись у медико-діагностичних центрах при дослідженні хвороб кульшового суглоба дітей віком до трьох місяців. Ступінь впровадження - результати дисертаційної роботи впроваджено на базі клініки дитячої хірургії Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова; у навчальному процесі Вінницького національного технічного університету при викладання відповідних дисциплін. Сфера (галузь) використання - медицина.^UThe object of investigation is the processes of processing ultrasound images of the hip joint. The aim of the investigation is to increase the reliability of the assessment of the condition of the hip joint by developing new models and methods of analysis of ultrasound images of the hip joint and automatic hardware and software based on them. Research methods: mathematical apparatus of discrete signal theory, digital image representation for development of theoretical principles of speckle noise filtering and methods of spatial image processing for development of speckle noise attenuation filter; measurement theory to assess the metrological characteristics of the proposed methods and systems; methods of mathematical modeling using modern computer technology. Theoretical results: for the first time a method of automatic assessment of hip condition based on 2D ultrasound images with classification of hip condition by rejection of images of incorrect hip position, visualisation of its anatomical landmarks and measurement of angular parameters was proposed, which increased the reliability by 10-15 %; The method of filtering ultrasonic images has been improved, which differs from the known sequence of morphological transformations, which allowed to take into account the level of noise and intensity differences, and accordingly change the filtration depth and obtain higher quantitative indicators of filtration quality 7% higher than known); further developed a mathematical model for the selection of a given fragment on the ultrasound image by its spectral features, which in contrast to the known uses the equivalence function, which allowed to obtain more accurate coordinates of reference points (relative error is 6.25%), which is the formation of lines, and hence the angles for classifying the condition of the hip joint; For the first time, an automatic method for determining a specific 2D ultrasound image frame corresponding to the correct position of the ultrasound head on the child's body was proposed by applying adaptive neural network analysis, which allowed to reject false images and minimise joint position uncertainty with further processing of the correct imaging frame. Practical results are the development of hardware and software based on the evaluation of geometric parameters obtained from ultrasound images of the hip joint, as well as software for automatic rejection of images, filtering and visualisation of anatomical landmarks with measurement of angular parameters of the hip joint, which can be used -diagnostic centers in the study of diseases of the hip joint of children under three months. Degree of implementation - the results of the dissertation are implemented on the basis of the Clinic of Pediatric Surgery of Vinnytsia National Medical University. E. Пирогова; in the educational process of Vinnytsia National Technical University in teaching the relevant disciplines. Sphere (branch) of use - medicine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Гуральський І. О. 
Комплекси Fe(II) зі спіновим переходом та матеріали на їх основі як багатофункціональні перемикачі / І. О. Гуральський. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена отриманню та дослідженню сполук зі спіновим переходом, вивченню їх структур, магнітних та оптичних властивостей, отриманню композитів та нанометеріалів на їх основі, дослідженню ефектів спінового переходу на електричні та оптичні властивості комплексів, розробці механічних елементів, що працюють за рахунок явища спінового переходу. Було отримано серію нових комплексів зі спіновим переходом, що належать до трьох різних класів координаційних сполук: ціаногетерометальні каркаси, комплекси з 1,2,4-триазолами та комплекси з поліциклічними хелатними лігандами. Методами магнетометрії, Мессбауерівської спектроскопії, калориметрії та оптичної мікроскопії було досліджено явище спінового переходу в комплексах Fe(II) та матеріалах на їх основі. Було показано можливість отримати сполуки даних класів зі спіновими переходами в широкому температурному діапазоні та різноманітними характеристиками переходу. Показано, що хіральні матеріали зі спіновим переходом мають спінзалежний відгук кругового дихроїзму, а також можуть виступати як активні речовини для енантіоселективної детекції. Було показано, що спіновий перехід може викликати різку зміну електричних властивостей координаційної сполуки та здатності поглинати мікрохвильове випромінення. Механічні зміни при спіновому переході дозволили розробити ефективні мікромеханічні конструкції, що використовують дане явище молекуклярного перемикання.^UThis thesis describes the preparation and investigation of spin-crossover compounds, characterization of their structures, magnetic and optical properties, preparation of composites and nanomaterials on their basis, study of spin-crossover effects on electrical and optical properties of complexes, development of mechanical elements working via the phenomenon of spin crossover. A series of new spin-crossover complexes was obtained. They belong to three different classes of coordination compounds: cyanoheterometallic frameworks, complexes with 1,2,4-triazoles and complexes with polycyclic chelating ligands. The effect of spin crossover in Fe(II) complexes and materials on their basis was studied using magnetometry, Moessbauer spectroscopy, calorimetry and optical microscopy. It was shown that compounds of these classes can display spin crossover in a wide temperature range and with different characteristics of the transition. It was shown that chiral materials with spin transition have a spin dependent response of circular dichroism, and also can act as active compounds for enantioselective detection. Spin crossover can cause a drastic change of electric properties of a coordination compound and its ability to absorb microwave radiation. Mechanical changes upon spin transition allowed to develop effective micromechanical constructions that use this effect of molecular switching.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Ганчук О. М. 
Правовий порядок: ціннісно-інституційний підхід / О. М. Ганчук. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації проведено філософсько-правовий аналіз правового порядку в межах ціннісно-інституційного виміру на основі соціологічного, природно-правового, позитивістського контентів.Правовий порядок визначено як якісний правовий стан, що виражається у функціонуванні системи суспільних відносин у заданих правом параметрах. Встановлено суть правового порядку у тому, що його зміст відображається з допомогою двох філософсько-правових начал – сущого й належного. З одного боку, правовий порядок – це явище, існуюче об'єктивно в дійсності, яке знаходить своє відображення через акти правової поведінки, репрезентується в рамках структури складного інституційно-правового механізму. З іншого боку, правовий порядок виступає еталоном, зразком належного, у випадках відображення соціально-ціннісної характеристики його образу – досягнення бажаного стану суспільних відносин як необхідної і єдино правильної суспільно корисної мети. Визначено, що іманентними ціннісними субстанціональними складовими правового порядку є різнопланові соціальні потреби; моральні установки; нелінійність, синергетичність соціального розвитку; легітимність юридичних приписів, їх дієвість у площині реалізації та захисту прав людини та ін.^UThe dissertation deals with the philosophical and legal analysis of legal order within the valuable and instrumental dimension based on sociological, natural and legal, positivist content.Legal order is a qualitative legal status, which is expressed in the functioning of the system of social relations in the specified legal parameters. The essence of legal order is that its content is reflected in two philosophical and legal principles –the existing and the proper. On the one hand, legal order is a phenomenon that exists objectively in reality, which is reflected through the acts of legal behaviour and represented within the framework of the structure of a complex institutional and legal mechanism. On the other hand, legal order is a standard, a sample of the proper, in cases of reflecting the socio-valuable characteristics of its image – it is an achievement of the desired state of social relations as a necessary and only correct socially useful goal.Immanent valuable substantial components of legal order are diverse social needs: moral standards; nonlinearity, synergy of social development; legitimacy of legal regulations, their effectiveness in the implementation and protection of human rights, etc.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Дубас В. В. 
Вплив практики Європейської комісії «За демократію через право» на розвиток конституціоналізму в Україні / В. В. Дубас. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню в українській науці конституційного права впливу практики Європейської комісії «За демократію через право» на розвиток конституціоналізму в Україні. У роботі здійснено комплексний теоретичний та практичний аналіз впливу практики Венеційської комісії, виокремлено форми впливу та охарактеризовано його наслідки на політико-правові процеси в Україні. У роботі виокремлено чинники, що зумовили особливу роль Венеційської комісії, а саме: правові основи її формування, принципи діяльності та компетенція. Значення практики Європейської комісії «За демократію через право» в системі джерел права та її впливу на конституційний розвиток національних держав обумовлюється її політико-правовим характером. Характер впливу практики Венеційської комісії на розвиток конституціоналізму в Україні визначається об'єктом свого спрямування та відповідною формою. У дисертаційній роботі сформульовано дефініцію поняття практики Європейської комісії «За демократію через право» як зовнішньої форми об'єктивації її діяльності, що є сукупністю загальних та індивідуальних актів рекомендаційного характеру, які приймаються в односторонньому порядку і не потребують імплементації. Практика Венеційської комісії є «м'яким правом» за наявності таких ознак: загальний характер, дія спрямована на необмежене коло суб'єктів міжнародного права та не вичерпується одноразовим застосуванням; є політично обов'язкова. Доведено, що вплив практики Європейської комісії «За демократію через право» на розвиток європейських держав на основі спільних цінностей та цілей здійснюється лише через систему інституційних механізмів, тобто відбувається у разі її використання міжнародними організаціями та їхніми органами, а також органами публічної влади національних держав. У роботі обґрунтовано, що вплив практики Венеційської комісії на розвиток конституціоналізму в Україні здійснюється (а) у прямих формах, (б) а також в опосередкованій формі. У дисертаційному дослідженні проведено класифікацію форм співпраці Європейської комісії «За демократію через право» та України, а саме: попередня форма співпраці та наступна. Акцентовано увагу на тому, як саме впливає використання практики Європейської комісії «За демократію через право» щодо і в межах України. Так, наголошено, що ця практика (1) запобігає виникненню конституційних конфліктів, (2) відіграє ключову роль під час ухвалення рішень міжнародними, передусім європейськими, організаціями щодо України у зв'язку зі сучасними євроінтеграційними процесами. Зроблено висновок, що використання практики Венеційської комісії може мати і позитивний для розвитку конституціоналізму в Україні ефект, і навпаки – може бути використана іншими суб'єктами права задля шкоди національній та загальнополітичній ситуації в країні. На основі аналізу закономірностей у практиці Венеційської комісії та тенденцій розвитку конституціоналізму в Україні розроблено пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства України. Зокрема, запропоновано удосконалити низку зміни конституційних положень з метою оптимізації системи правління в Україні на шляху до утвердження українського конституціоналізму. Окрім того, проведено оцінювання ефективності законодавчого регулювання співпраці Верховної Ради України та Європейської комісії «За демократію через право» і запропоновано зміни до законодавства України задля налагодження співпраці парламенту України з Європейською комісією «За демократію через право».^UThe dissertation is devoted to the research in the Ukrainian science of constitutional law of the influence of the practice of the European Commission for Democracy through Law on the development of constitutionalism in Ukraine. The work carried out a comprehensive theoretical and practical analysis of the mechanism of influence of the practice of the Venice Commission, highlighted the forms of influence and characterized the influence of the practice of the Commission on the development of constitutionalism in Ukraine. The paper highlights the factors that determined the special role of the Venice Commission, namely the legal basis for its formation, principles of activity and competence. The significance of the practice of the Venice Commission in the system of sources of law and its influence on the constitutional development of nation states is that it is of a political and legal nature. The nature of the influence of the practice of the Venice Commission on the development of constitutionalism in Ukraine is determined by the object of its direction and the corresponding form. The dissertation formulated the definition of the concept of the practice of The European Commission for Democracy through Law as an external form of objectification of its activities, which is a set of general and individual acts of a recommendatory nature, which are adopted unilaterally and do not need to be implemented. The practice of the Venice Commission is “soft law” if it has the following features: general, the action is aimed at an unlimited range of subjects of international law and is not limited to a one-time application; is politically binding. It has been proved that the influence of the practice of the European Commission for Democracy through Law on the development of European states based on common values and goals is carried out only through a system of institutional mechanisms, i.e. occurs when it is used by international organizations and their bodies, as well as public authorities of national states. The paper substantiates that the influence of the practice of the Venice Commission on the development of constitutionalism in Ukraine is carried out (a) in direct forms, (b) as well as indirectly. The dissertation research classifies the forms of cooperation between the European Commission for Democracy through Law and Ukraine, namely: a preliminary and the following forms of cooperation. Emphasis is placed on how the use of the practice of the European Commission for Democracy through Law affects relative to and within Ukraine. Thus, it is noted that this practice (1) prevents the emergence of constitutional conflicts, (2) plays a key role in decision-making by international, primarily European, organizations regarding Ukraine in connection with modern European integration processes. It is concluded that the use of the practice of the Venice Commission can also have a positive effect on the development of constitutionalism in Ukraine, and vice versa - it can be used by other subjects of law to damage the national and general political situation in the country. Based on the analysis of regularities in the practice of the Venice Commission and trends in the development of constitutionalism in Ukraine, proposals have been developed to improve the current legislation of Ukraine. In particular, it was proposed to improve the constitutional provisions in order to optimize the system of government in Ukraine on the way to the establishment of Ukrainian constitutionalism. In addition, the effectiveness of legislative regulation of cooperation between the Verkhovna Rada of Ukraine and the European Commission for Democracy through Law was assessed and amendments to the legislation of Ukraine were proposed to establish cooperation between the Parliament of Ukraine and the European Commission for Democracy through Law.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Савчук В. Г. 
Норми для вирішення Євгена Ерліха: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / В. Г. Савчук. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація присвячена філософсько-правовій проблематизації ідеї норм для вирішення Євгена Ерліха. Така проблематизація здійснюється на основі історико-критичного, а також системного підходу, особливим випадком якого є аргументативні, а саме аналітичний, нормативний і емпіричний виміри права.Мета роботи – подальший розвиток ідеї норм для вирішення Є. Ерліха. В процесі такого розвитку показано, яке місце норми для вирішення мають в правовій культурі взагалі, а також в рамках аналітичного і мета/нормативно-емпіричного вимірів аргументативної теорії норм для вирішення. У першому випадку в центрі уваги перебуває історичний аспект дослідження норм для вирішення (1 розділ дисертації), а в другому – актуальний (2 і 3 розділи).Перший розділ, який називається «Ерліхова ідея норм для вирішення в правовій культурі», містить три підрозділи, в яких спочатку йдеться про проблему, яку має розвʼязати ідея норм для вирішення. Потім про те, як розумів норми для вирішення сам Є. Ерліх, а потім, як цю норму розуміли до і після Є. Ерліха. Наприкінці конкретизуються відкриті питання аргументативної теорії норм для вирішення, на які дається відповідь в наступних розділах дисертації.Другий розділ, який називається «Аналітичний вимір аргументативної теорії норм для вирішення», складається з двох підрозділів, в яких аналітично, тобто структурно актуалізуються згадані вище тези Є. Ерліха про комплексний і універсальний характер норм для вирішення.В останньому третьому розділі, який називається «Мета/нормативно-емпіричний вимір аргументативної теорії норм для вирішення» і містить 4 підрозділи, спочатку визначається істотний внесок, який зробив одним із перших Є. Ерліх у створення субстанціональної, тобто неаналітичної і універсальної теорії юридичної аргументації, а потім аналізуються в рамках відповідно нормативного і метанормативного вимірів питання про розуміння норм для вирішення як альтернативних правил і як результату зважування принципів. Причому правила розуміються як норми, які можуть бути або виконані, або невиконані, а принципи – як норми, які можуть бути виконані різною мірою (Р. Алексі). Завершується дослідження питанням про відношення понять фактичної чинності і норм для вирішення в рамках емпіричного виміру аргументативної теорії норм для вирішення. У підсумку підтверджено робочу гіпотезу про те, що норми для вирішення – це потенційно морально і соціально виправдані (легітимовані) універсальні і комплексні дефінітивні правові норми (правила), завдяки яким можна розвʼязати конфлікт (протилежність) інтересів.^UThe Thesis deals with the philosophical-legal problematization of Eugene Ehrlich’s idea of norms for decision. This sort of problematization relies on the historical-critical approach and systems thinking, the argumentative dimensions of law (namely, analytical, normative and empirical) being their special case. The objective of the Thesis is to further promote the idea of E. Ehrlich’s norms for decision. In the course of this promotion, the research points out the place, which norms for decision take in legal culture in general, as well as within the analytical and meta/normative-empirical dimensions of the argumentative theory of norms for decision. In the former case, the emphasis is laid on the historical aspect of studying norms for decision (Chapter 1 of the Thesis), whereas in the latter case - on the current aspect (Chapter 2 and Chapter 3).Chapter 1, “Ehrlich's Idea of Norms for Decision in Legal Culture”, contains three sections, which first discuss the issue that the idea of norms for decision is supposed to solve, as well as show how E. Ehrlich himself understood the concept. Then it comes to how this norm was understood before and after E. Ehrlich. In the end, the Chapter specifies the open questions of the argumentative theory of norms for decision, which are answered in the following chapters of the Thesis. Chapter 2, “The Analytical Dimension of the Argumentative Theory of Norms for Decision”, is composed of two sections, which analytically, i.e. structurally, update the above-mentioned idea of E. Ehrlich about the complex and universal nature of norms for decision.Chapter 3, “The Meta/Normative-Empirical Dimension of the Argumentative Theory of Norms for Decision”, comprises four sections. At first, it identifies the significant contribution made by E. Ehrlich to the development of a substantial (non-analytical) and universal theory of legal argumentation. Then, within the framework of the normative and meta-normative dimensions, it reveals the issues of understanding norms for decision as alternative rules and as the result of weighing principles. Hereby, the rules are perceived as norms that can be either fulfilled or not fulfilled, and principles - as norms that can be fulfilled to a certain extent (R. Alexy). The Chapter ends with the issue of the interrelation between the concepts of actual validity and norms for decision within the empirical dimension of the argumentative theory of norms for decision. In conclusion, the entire research confirms the working hypothesis that norms for decision are potentially morally and socially justified (legitimized) universal and complex definitive legal norms (rules) that can help resolve a conflict of interests.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського