Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (164)Книжкові видання та компакт-диски (141)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>A=ДОБРЯНСЬК$<.>+<.>A=ІРИНА$<.>+<.>A=ВАСИЛІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Добрянський С.П. 
Актуальні проблеми загальної теорії прав людини: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / С.П. Добрянський ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2003. — 20 с. — укp.

Виокремлено у загальній теорії прав людини проблеми, які є найактуальнішими та потребують першочергового дослідження. Охарактеризовано новації у методологічних засадах дослідження феномена людини. Уточнено систему сутнісних ознак прав людини. Сформульовано визначення загальнотеоретичного поняття прав людини, а також деякі вихідні засади сучасної інтерпретації прав людини. Виділено спільні та відмінні ознаки класичної та сучасної концепції прав людини. Уточнено сучасне розуміння соціальної природи прав людини. Надано класифікацію та визначення "питомої ваги" чинників, які детермінують зміст прав людини. Виділено деякі нові тенденції розвитку інституту прав людини в міжнародному праві, зокрема, у правових системах Європейського Союзу та Ради Європи, поступове формування пан'європейської культури прав людини. Обгрунтовано умови адекватності перекладу українською мовою низки термінів, які застосовуються у міжнародних актах з питань прав людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х911.3 + Х809(4УКР)3 +
Шифр НБУВ: РА322667

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Добрянська О.В. 
Гігієнічне обгрунтування вимог до влаштування, обладнання і організації роботи комп'ютерних ігрових закладів та проведення в них дозвілля дітей: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / О.В. Добрянська ; Держ. установа "Ін-т гігієни та мед. екол. ім. О.М.Марзєєва АМН України". — К., 2007. — 17 с. — укp.

Вивчено закономірності функціональних змін, що відбуваються в організмі дитини під час проведення дозвілля у комп'ютерних ігрових закладах й обгрунтовано гігієнічні вимоги до організації, обладнання та режиму діяльності цих закладів. Досліджено комплекс факторів, що зумовлюють стан середовища даних закладів. Визначено закономірності формування внутрішнього середовища клубів. За умов клубів вивчено функціональні зрушення, що відбуваються в організмі дітей різного віку (11 - 14-ти та 14 - 18-ти років) та встановлено закономірності його фізіологічних реакцій, які спричинюються впливом комплексу чинників внутрішнього середовища комп'ютерних ігрових закладів (КІЗ). Вивчено вплив ігрової діяльності різної тривалості на функціональний стан організму юних гравців. Розроблено проект Державних санітарних норм і правил щодо влаштування, обладнання й організації роботи комп'ютерних ігрових закладів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р128.94-2 +
Шифр НБУВ: РА349472

Рубрики:

      
3.

Добрянський Д. В. 
Ефективність лікування хворих із загостренням хронічного обструктивного захворювання легень I - II стадії з урахуванням показників гемореологічного та імунного статусу: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.27 / Д. В. Добрянський ; ДУ "Нац. ін-т фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського АМН України". — К., 2011. — 16 с.: табл., рис. — укp.

Патогенетично обгрунтувано та проведено оцінювання ефективності диференційного застосування фенспіриду й антигомотоксичних препаратів у комплексному лікуванні хворих з загостренням хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) I - II стадії залежно від типу імунних порушень. Відзначено зростання основних показників реологічної характеристики крові у 74 % хворих на ХОЗЛ, а в 32 % спостерігалося значне їх збільшення (в 1,5 раза), що відображує активність запалення та порушення мікроциркуляції. Виявлено дисбаланс системного імунітету, що супроводжувався гіперцитокінемією зі зростанням рівня протизапального інтерлейкіну-4 у 5,3 раза та протизапального фактора некрозу пухлин-alpha - в 1,5 раза як показників активності запалення. Доведено, що застосування фенспіриду сприяє нормалізації реологічних характеристик крові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р412.3-356
Шифр НБУВ: РА385801 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Добрянська Н.А. 
Організаційно-економічні засади підвищення ефективності виробництва в м'ясопродуктовому підкомплексі АПК регіону: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.03 / Н.А. Добрянська ; Миколаїв. держ. аграр. ун-т. — Миколаїв, 2008. — 20 с. — укp.

Проведено теоретичні та практичні дослідження організаційно-економічних засад підвищення ефективності виробництва в м'ясопродуктовому підкомплексі АПК регіону. Розглянуто інвестиційно-інноваційні заходи щодо підвищення ефективності виробництва м'яса та його переробки. Проаналізовано світовий досвід міжгалузевих відносин м'ясопродуктового підкомплексу. Здійснено системний аналіз виробництва та споживання м'яса на Одещині. Обгрунтовано методику наукового дослідження. Оцінено стан економіки м'ясного скотарства та свинарства, їх конкурентоспроможності, а також стан переробки м'яса та реалізації м'ясопродуктів. За результатами дослідження обгрунтовано доцільність, можливі параметри та функції заготівельно-збутового кооперативу. Розроблено й обгрунтовано модель м'ясопродуктового підкомплексу регіону. Наведено пропозиції щодо підвищення ефективності його виробництва. Розроблено економічний механізм виробничих відносин між сільськогосподарськими та переробними підприємствами. Запропоновано напрями підвищення конкурентоспроможності даної продукції на прикладі ПСП "Маяк" Ширяєвського району, СТОВ "ІВА" Роздільнянського району та ТОВ Агрофірма "Маяк" Березівського району Одеської області шляхом реалізації економіко-математичної моделі оптимального розвитку господарств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)325.250.0-451.52 +
Шифр НБУВ: РА356682

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Добрянська Л. О. 
Стратегічний потенціал еколого-економічної безпеки регіонального розвитку: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.06 / Л. О. Добрянська ; Сум. держ. ун-т. — Суми, 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Вперше визначено та обгрунтовано соціально-економічний механізм формування та реалізації стратегічного потенціалу еколого-економічної безпеки, який дозволяє вдосконалити регуляторну діяльність у сфері охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання природних ресурсів. Удосконалено визначення еколого-економічної сутності термінів "потенціал екологічної безпеки" та "стратегічний потенціал екологічної безпеки", які відрізняються тим, що передбачають акцентування на просторових і часових особливостях формування та реалізації складових потенціалів. Розроблено теоретико-методологічні підходи до формування та реалізації стратегічного потенціалу еколого-економічної безпеки у сфері управління надзвичайними ситуаціями природного та техногенного характеру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР)112 + У9(4УКР)280-995
Шифр НБУВ: РА381505 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Добрянський Д.О. 
Сучасні аспекти патогенезу та лікування захворювань легень у новонароджених дітей: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.10 / Д.О. Добрянський ; Ін-т педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2002. — 36 с. — укp.

Удосконалено й оптимізовано систему надання медичної допомоги новонародженим з найпоширенішими захворюваннями легень шляхом розробки нових підходів до профілактики та лікування дихальної недостатності (ДН) на підставі комплексного дослідження основних ланок патогенезу легеневого ураження. Представлено дані про сучасну епідеміологію захворювань легень у новонароджених. Показано можливість поєднаного використання показників активності лактат-дегідрогенази та вмісту сечової кислоти у крові як чутливих і специфічних постнатальних біохімічних маркерів перинатальної асфіксії у недоношених новонароджених. Визначено роль перинатальної гіпоксії, процесів пероксидного окиснення ліпідів і зсідання крові, а також стану антиоксидантного захисту в механізмах розвитку неонатальних захворювань легень. Запропоновано концепцію вторинного вільнорадикального ураження легень, пов'язаного з дією перинтальної асфіксії. Доведено, що розвиток декомпенсованого оксидантного стресу у недоношених дітей з важким ураженням легень може спричиняти клінічну неефективність препаратів екзогенного сурфактанту. Засвідчено, що використання ацетилцистеїну в комплексному лікуванні недоношених новонароджених з респіраторним дистрес-синдромом захищає легені від вторинного ураження та вірогідно поліпшує кінцеві результати лікування даної категорії немовлят. Розроблено комплексний підхід до профілактики та лікування гострих захворювань легень у новонароджених, який базується на сучасній технології прогнозування та діагностики перинатальної гіпоксії, удосконаленні сучасних методів терапії ДН, профілактиці та лікуванні вторинного ураження легень із застосуванням антиоксидантів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.412.2-3
Шифр НБУВ: РА318944 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Добрянська О.А. 
Управління рекламною діяльністю як фактор підвищення ефективності господарювання: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / О.А. Добрянська ; НАН України. Ін-т регіон. дослідж. — Л., 2004. — 19 с. — укp.

Висвітлено теоретичні положення та розроблено практичні рекомендації щодо вдосконалення процесу управління рекламною діяльністю для підвищення ефективності господарювання підприємств-рекламодавців. Викладено методику розрахунку ємності рекламного ринку, визначено показники відрахувань податку на рекламу, що сплачуються рекламними агентствами за фіксованими ставками у разі надання рекламних послуг. Проаналізовано вплив реклами на ефективність господарювання, роль рекламної діяльності у зміцненні взаємодії між ланками ринкового ланцюга "виробник - продавець - споживач", а також у реалізації стратегічних цілей підприємства. Розглянуто проведення рекламної кампанії як послідовність інструментів маркетингу (моніторинг перспектив розвитку галузі, підвищення якості товару, моніторинг частки ринку та позиції конкурентів, формування гнучкої цінової політики, розширення додаткових переваг для споживачів, проведення рекламної кампанії), який здатний реалізувати цілі маркетингу (розширення мережі розповсюдження продукції, роботу з постачальниками та розповсюджувачами, виведення на ринок нових продуктів, розвиток торгової марки), які впливають на досягнення стратегічних цілей підприємства. Наведено рекомендації з нормативного регулювання рекламної діяльності як необхідної умови сумлінної конкуренції, що сприяє підвищенню ефективності господарювання та поглиблення зовнішньоекономічних зв'язків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.0-803.81 +
Шифр НБУВ: РА329658

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Добрянська О. П. 
Продуктивні та фізіолого-біохімічні показники дволіток коропа за введення до раціону препарату «Актіген» / О. П. Добрянська. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена науково-господарському обґрунтуванню ефективності використання в кормах пребіотичного препарату на основі мананових олігосахаридів (МОС) «Актіген» при вирощуванні дволіток коропа, відповідно до комплексної оцінки продуктивних, фізіологічних та біохімічних показників їх організму. Дослідження проведено у лабораторних та виробничих умовах, з дотриманням загальноприйнятих у рибництві методик.Визначено доцільність використання пребіотика «Актіген» у годівлі з розрахунку 0,025; 0,050 та 0,075% від маси корму. Середня маса дволіток коропа дослідних груп перевищувала показники контрольної відповідно на 6,3; 21,3 та 1,3%; виживаність — на 2,3; 4,0 та 1,1%; рибопродуктивність — на 10,0; 31,0 та 1,2%. При цьому, коефіцієнт конверсії корму в результаті введення до його складу 0,025 та 0,050% «Актігену» знизився відповідно на 6,7 та 20,0% відносно даного показника в Контролі.Здійснено аналіз ефективності згодовування у складі гранульованого комбікорму 0,025 та 0,050% «Актігену». Встановлено, що середня маса риб була вищою відповідно на 11,9 та 22,2% в порівнянні з Контролем; показник виживаності — на 2,1 та 4,0%; рибопродуктивність зросла на 12,1 та 23,1%, а коефіцієнт конверсії корму був нижчим на 9,5 та 19,1%. При цьому, вартість корму, витраченого на 1 кг приросту маси риби, у контрольній групі була вищою на 9,2%, ніж при згодовуванні корму з пребіотиком в кількості 0,025%, і на 16,1%, ніж при згодовуванні корму з додаванням 0,050% пребіотика. Отримано збільшення прибутку від вирощування коропа при згодовуванні пребіотика в кількості 0,025% на 20,9% відносно Контролю, а при введенні 0,05% пребіотика — на 33,6%. Отже, встановлено найбільш позитивну динаміку зміни досліджуваних показників в результаті додавання до гранульованого комбікорму пребіотика в кількості 0,05%.У результаті згодовування пребіотика в складі екструдованого комбікорму середня маса риб перевищувала показники контрольного варіанту на 11,5%, а рибопродуктивність була вищою на 22,7%. Також відмічено зниження коефіцієнта конверсії корму на 20%, хоча виживаність риб у Контролі була на 2,3% вищою. Проаналізовано, що вартість корму, витраченого на 1 кг приросту дволіток коропа, в дослідній групі була нижчою на 35,4%; відповідно, прибуток зріс на 43,3% у порівнянні з Контролем.Визначено, що за згодовування дволіткам коропа зернової суміші середня маса риб дослідної групи була вищою на 12,9% у порівнянні з контрольною виживаність — на 3,4%; рибопродуктивність — на 16,3%. Як і у попередніх варіантах досліджень, коефіцієнт конверсії корму був нижчим у дослідному варіанті (на 16,7%). Встановлено, що в результаті експериментальної годівлі отримано додатковий прибуток, порівняно з контрольним варіантом, на рівні 19,1%. При цьому вартість корму, витраченого на 1 кг приросту маси риби, була на 4,1% вищою.Відповідно до результатів дослідження рибогосподарських показників, а також комплексного аналізу фізіолого-біохімічних та гістологічних показників, що є визначальними для функціонального стану організму, вперше встановлено норми та методи застосування досліджуваної добавки при вирощуванні дволіток коропа. Розроблено економічно обґрунтовані способи використання пребіотика на основі мананових олігосахаридів «Актігену» в кількості 0,050% у складі кормів при вирощуванні дволіток коропа впродовж вегетаційного періоду. З метою отримання оптимальних економічних показників, запропоновано використання «Актіген» у складі гранульованих чи екструдованих штучних кормів.^UThe dissertation is devoted to scientific and economic substantiation of usage efficiency of prebiotic «Actigen» in feeds which is produced on the basis of mannan oligosaccharides (MOS) while cultivating age–1+ carp, according to a complex estimation of productive, physiological and biochemical indicators of their organism. The research was carried out in laboratory and production conditions, following the generally accepted methods in fish farming.The feasibility of using «Actigen» in feeding at the rate of 0.025; 0.050 and 0.075% by weight of feed during 60 days of the growing season was grounded for the first time.The average weight of age–1+ carp in the experimental groups exceeded the control, respectively, by 6.3, 21.3 and 1.3%; survival — by 2.3; 4.0 and 1.1%; fish productivity — by 10.0; 31.0 and 1.2%. At the same time, the feed conversion rate as a result of the introduction of 0.025 and 0.050% of «Actigen» decreased by 6.7 and 20.0%, respectively, relative to this indicator in the control.For the first time there was performed the analysis of feeding efficiency in the composition of granular feed of 0.025 and 0.050% «Actigen». It was found that the average weight of fish was higher, respectively, by 11.9 and 22.2% compared to Control; survival rate — by 2.1 and 4.0%; fish productivity increased by 12.1 and 23.1%, and the feed conversion rate was lower by 9.5 and 19.1%. In this case, the cost of feed consumed per 1 kg of weight gain in the control group was higher by 9.2% than when fed with a prebiotic in the amount of 0.025%, and 16.1% than when fed with the addition of 0.050% prebiotic. There was an increase in profit with carp farming when feeding prebiotic in the amount of 0.025% by 20.9% relative to control, and with the introduction of 0.050% prebiotic — by 33.6%. Therefore, the most positive dynamics of change of the investigated indicators as a result of addition of prebiotic in the amount of 0.050% granulated compound feed is established.As a result of feeding prebiotic in the extruded feed, the average weight of fish exceeded the control variant by 11.5%, and fish productivity was higher by 22.7%. There was also a decrease in feed conversion rate by 20%, although the survival of fish in the control was 2.3% higher. It was analyzed that the cost of feed consumed per 1 kg of growth of age–1+ carp in the experimental group was lower by 35.4%, respectively, the profit increased by 43.3% compared to the control.It was determined that when feeding carp grain mixture to age–1+ carps, the average weight of fish in the experimental group was higher by 12.9% compared to the control, survival — by 3.4%, fish productivity — by 16.3%. As in previous studies, the feed conversion rate was lower in the experimental version (by 16.7%). It is established that as a result of experimental feeding the additional profit, in comparison with a control variant, at the level of 19.1% is received. The cost of feed consumed per 1 kg of weight gain of fish was 4.1% higher.In accordance with the results of fishery indicators, as well as a comprehensive analysis of physiological, biochemical and histological parameters that determine the functional state of the organism, for the first time there were established standards and methods of application of the additive in the cultivation of age–1+ carp. Economically justified methods of using prebiotic based on mannan oligosaccharides «Actigen» in the amount of 0.050% in the feed while cultivating age–1+ carp during the growing season have been developed. In order to obtain optimal economic performance, the use of «Actigen» in the composition of granular or extruded artificial feed has been proposed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Добрянська В. Ю. 
Предиктори розвитку акушерських та перинатальних ускладнень, їх профілактика та лікування у вагітних із сполучнотканинною дисплазією серця / В. Ю. Добрянська. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційна робота присвячена оптимізації тактики ведення вагітності, лікування та профілактики акушерських ускладнень у жінок із недиференційованою дисплазією сполучної тканини (НДСТ) та пролапсом мітрального клапана (ПМК), ускладненим екстрасистолічною аритмією, шляхом диференційованого застосування комплексного медикаментозного лікування з включенням вітамінно-мінерального, L-аргінін-L-карнітинового комплексів та селективного бета-адреноблокатора небівололу. Отримано нові підтвердження концепції, що перебіг вагітності у жінок із ПМК на тлі НДСТ, ускладненим ЕА, супроводжується достовірно вищою частотою розвитку акушерських та перинатальних ускладнень вагітності протягом усього періоду гестації. Встановлено, що у вагітних з синдромом НДСТ та ПМК, ускладненим ЕА, клінічно хвороба проявляється розвитком як симптомів аритмічного характеру, так і ознаками порушення вегетативно-судинного статусу, а електро-фізіологічні зміни в серці асоціюються із зростанням гетерогенності реполяризації та гіперфункції серця (збільшення ЧСС спокою, тривалості та дисперсії зубця Р, комплексу QRS та одночасне зменшення тривалості діастоли), що суттєво скорочує час кровопостачання і погіршує метаболічні процеси в міокарді та плаценті, які можна розглядати в якості безпосередніх причин дисфункції плаценти, затримки росту плода, розвитку аномалій пологової діяльності та ускладнень в ранньому післяпологовому періоді. Показано, що ЕА у вагітних із ПМК на фоні НДСТ асоціюється з гіпо- та диселектролітемією Mg2+, К+ та гіперкальціемією, порушеннями рівноваги в системі ПОЛ-АОЗ, вираженністю ендотеліальної дисфункції та з проявами структурно-геометричного ремоделювання серця з погіршенням контрактильних (зменшення ФВ) і релаксаційних властивостей міокарда, ознаками міксоматозної дегенерації стулок мітрального клапана і величиною пролабування та регургітації крові, збільшенням частоти денної ЧСС і синдрому ранньої реполяризації сегменту ST, які виявляли на фоні вегето-судинної дистонії. Синдром систоло-діастолічної дисфункції міокарда у вагітних сприяв розвитку порушень матково-плацентарного кровотоку, що підтверджувалось даними доплерометрії. Показано, що у вагітних з НДСТ та ПМК під впливом рекомендованого лікування аргінін-карнітиновим та вітамінно-мінеральним комплексом рівень електролітів, електрофізіологічні та функціональні показники систоло-діастолічної функції міокарда нормалізувались до рівня здорових вагітних за рахунок відновлення метаболічних процесів у міокарді та покращення периферичної гемодинаміки, що супроводжувалось задовільним матково-плацентарно-плодовим кровотоком (за даними доплерометрії), зниженням частоти невиношування, прееклампсії, СЗРП та ускладнень в пологах та післяпологовому періоді. Доведено, що у вагітних з НДСТ та ПМК, ускладненим ЕА, додавання до стандартного медикаментозного супроводу вагітних комбінованого лікування аргінін-карнітиновим, вітамінно-мінеральним комплексом в поєднанні з селективним бета-адреноблокатором небівололом сприяло ліквідації екстрасистолії, зменшенню розмірів лівих камер серця та проявів післяаритмічного ремоделювання ЛШ, що проявлялося достовірним покращенням електрофізіологічних параметрів та систоло-діастолічної функції серця. Отримані гемодинамічні, антиаритмічні та метаболічні ефекти від запропонованої комплексної терапії у вагітних з НДСТ та ПМК, ускладненим екстрасистолічною аритмією, супроводжувались достовірним зниженням частоти розвитку ускладнень вагітності та пологів.^UThe dissertation is devoted to the optimization of pregnancy management tactics, treatment and prevention of obstetric complications in women with undifferentiated connective tissue dysplasia (UCTD) and mitral valve prolapse (MVP), complicated by extrasystolic arrhythmia, through the differentiated use of complex drug treatment including the vitamin-mineral, L-arginine-L-carnitine complexes and the selective beta-adrenergic blocker nebivolol. New confirmation of the concept was obtained that the course of pregnancy in women with MVP on the background of UCTD complicated by EA is accompanied by a significantly higher frequency of development of obstetric and perinatal complications of pregnancy throughout the entire period of gestation. It was established for the first time that in pregnant women with UCTD and MVP syndrome complicated by EA, the disease is clinically manifested by the development of both arrhythmic symptoms and signs of a violation of the vegetative-vascular status, electrophysiological changes in the heart and are associated with an increase in the heterogeneity of repolarization and hyperfunction of the heart (increase Resting heart rate, duration and dispersion of the P wave, QRS complex and a simultaneous decrease in the duration of diastole), which significantly shortens the time of blood supply and worsens metabolic processes in the myocardium and placenta. These can be considered as the direct causes of placental dysfunction, fetal growth retardation, the development of labor abnormalities and complications in the early postpartum period. It has been shown that EA in pregnant women with MVP on the background of UCTD is associated with hypo- and dyselectrolytemia of ↓Mg2+, ↓K+ and hypercalcemia, imbalances in the LPO/AOS, the severity of endothelial dysfunction, and manifestations of structural and geometric remodeling of the heart with deterioration of contractile function (reduction of EF) and relaxation properties of the myocardium, signs of myxomatous degeneration of mitral valve leaflets and the amount of prolapse and regurgitation of blood, an increase in the frequency of daytime heart rate and the syndrome of early repolarization of the ST segment, which were detected against the background of vegetative-vascular dystonia. The syndrome of systolic-diastolic myocardial dysfunction in pregnant women contributed to the development of uteroplacental blood flow disorders, which was confirmed by dopplerometry data. It was shown that in pregnant women with UCTD and MVP under the influence of the recommended treatment with arginine-carnitine and vitamin-mineral complexes, the level of electrolytes, electrophysiological and functional indicators of systolic-diastolic function of the myocardium were normalized to the level of healthy pregnant women due to the restoration of metabolic processes in the myocardium and improvement of peripheral hemodynamics, which was accompanied by a satisfactory utero-placental-fetal blood flow (according to dopplerometry), a decrease in the frequency of miscarriage, preeclampsia, fetal gross retardation and complications during childbirth and the postpartum period. It has been proven that in pregnant women with UCTD and MVP complicated by EA the addition of combined treatment with arginine-carnitine, vitamin-mineral complexes in combination with the selective beta-adrenergic blocker nebivolol to the standard medical care of pregnants with UCTD and MVP with EA contributed to the elimination of extrasystole, reduction of the size of the left chambers of the heart and manifestations of post-arrhythmic left ventricular remodeling, which manifested by a reliable improvement of electrophysiological parameters and systolic-diastolic function of the heart. The obtained hemodynamic, antiarrhythmic and metabolic effects of the proposed complex therapy in pregnant women with UCTD and MVP complicated by extrasystolic arrhythmia were accompanied by a significant decrease in the frequency of pregnancy and childbirth complications.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Добрик Д. С. 
Прогнозування та профілактика порушень постнатальної адаптації незрілого травного каналу у передчасно народжених дітей: автореферат дис. ... д.філософ : 228 / Д. С. Добрик. — Б.м., 2024 — укp.

Некротизуючий ентероколіт (НЕК), ранній та пізній неонатальний сепсис (РНС та ПНС), залишаються важливими клінічними проблемами, які подовжують тривалість госпіталізації, збільшують видатки, підвищують імовірність довгострокових негативних наслідків і смертність.Ключовим механізмом запобігання виникненню цих захворювань є успішна постнатальна адаптація незрілого травного каналу (ТК), яка у передчасно народжених дітей відбувається у суттєво відмінних умовах порівняно зі здоровими доношеними новонародженими. Патогенетично обґрунтованим втручанням у групі найбільш незрілих немовлят може бути додаткове імунне харчування, зокрема ентеральне призначення лактоферину (ЛФ) та пробіотиків. Актуальним також залишається прогнозування виникнення захворювань, пов’язаних з порушеннями постнатальної адаптації незрілого ТК та пошук додаткових методів їх ранньої діагностики.Все вище зазначене визначило мету дослідження – удосконалити медичну допомогу передчасно народженим дітям з порушеннями постнатальної адаптації незрілого ТК шляхом виявлення немовлят з відповідним ризиком і впровадження профілактичних заходів, опрацьованих на підставі отриманих клінічних і лабораторних даних.Для досягнення мети були вивчені чинники ризику, частота і структура захворювань, пов’язаних із порушенням адаптації незрілого ТК у передчасно народжених дітей; визначено діагностичну значущість фекального кальпротектину (ФК) як маркера запального статусу незрілого ТК у прогнозуванні захворювань, пов’язаних з порушенням його адаптації, а також оцінено вплив застосування ЛФ на рівні ФК; вивчено клінічну ефективність ентерального застосування ЛФ та пробіотика L. reuteri DSM 17938 у профілактиці НЕК та ПНС, а також вплив цього пробіотика на формування кишкової мікробіоти та зв’язок останньої з виникненням цих захворювань; розроблено стратегію виявлення немовлят з ризиком виникнення захворювань, пов’язаних з незрілістю ТК, а також комплекс профілактичних заходів.Загалом 164 дитини були залучені у дослідження в перші 72 години життя. Усі немовлята народились у терміні гестації (ТГ) ≤ 32 тижнів з масою тіла (МТ) ≤ 1500 г. Робота виконувалась на 3 етапах та у 4 напрямках. Пацієнти лікувались і перебували під спостереженням у відділеннях інтенсивного та постінтенсивного лікування КНП ЛОР «Львівська обласна клінічна лікарня» протягом 2019-2022 рр.За підсумками багатофакторного логістичного регресійного аналізу лише три чинники ризику незалежно та достовірно впливали на ризик виникнення ПНС і НЕК: вік початку мінімального ентерального харчування (ЕХ); кількість епізодів зниженої толерантності до ЕХ та потреба у замісних трансфузіях еритроцитарної маси.У проспективному дослідженні клінічної ефективності ЛФ не було виявлено достовірних відмінностей між групами за частотою виникнення ПНС й іншою тяжкою захворюваністю. Діти, які отримували ЛФ, достовірно скоріше досягали повних об’ємів ЕХ, а немовлята з ТГ ≤ 28 тиж із групи ЛФ достовірно скоріше виписувались додому.Рівні ФК на першому тижні життя достовірно не відрізнялись у дітей із групи ЛФ та порівняння. Динаміка показників ФК немовлят в обидвох групах також не була статистично вірогідною. Рівні ФК на першому тижні життя у дітей, які в подальшому захворіли на ПНС та НЕК, достовірно не відрізнялись від цього показника у дітей без цих захворювань. Рівні ФК на першому тижні життя у немовлят, які хворіли на РНС, були достовірно вищими порівняно з дітьми без цього захворювання. За даними ROС-аналізу встановлено, що показник ФК 373,9 мкг/г мав чутливість 71 % та специфічність 63 % щодо виявлення РНС у передчасно народжених немовлят.Призначення L. reuteri DSM 17938 не впливало на частоту НЕК ІІ+ стадії, ПНС та загальну смертність, проте достовірно скорочувало загальну тривалість госпіталізації у дітей з ТГ ≥ 28 тиж та асоціювалось з недостовірно скорішим досягненням повного об’єму ЕХ. Менша загальна кількість бактерій у випорожненнях та низька частота виявлення E. coli достовірно асоціювались із виникненням ПНС. Водночас, менша кількість Klebsiella pneumonia у випорожненнях немовлят в перший тиждень життя достовірно корелювала з виникненням НЕК в подальшому.Отримані результати дозволили розширити наукові уявлення про особливості адаптації незрілого ТК у передчасно народжених дітей з ТГ ≤ 32 тиж та МТ при народженні ≤ 1500 г, оцінити прогностичну значущість клінічних і лабораторних даних щодо захворювань, які виникають внаслідок порушень цієї адаптації, а також оцінити ефективність відповідних нових методів профілактики.^UNecrotizing enterocolitis (NEC), early- and late-onset neonatal sepsis (EOS and LOS) remain important clinical problems that prolong hospitalization, increase costs, the likelihood of long-term adverse events, and mortality.A key mechanism for preventing the occurrence of these diseases is the successful postnatal transition of the immature digestive tract (DT), which in preterm babies occurs in significantly different conditions compared to healthy full-term newborns. Therefore, supplemental immune nutrition, in particular, enteral administration of lactoferrin (LF) and probiotics, may be a pathogenetically justified intervention in the group of the most immature infants.It is also relevant to predict the occurrence of diseases associated with disorders of postnatal transition of immature DT and to search for additional methods for their early diagnosis.All of the above determined the aim of the study – to improve the medical care for preterm infants with disorders of postnatal transition of immature DT by identifying infants with a corresponding risk and implementing preventive measures based on the clinical and laboratory data obtained.To achieve this goal, the risk factors, incidence, and spectrum of diseases associated with disorders of postnatal transition of immature DT in preterm infants were studied; the diagnostic significance of FC as a marker of the inflammatory status of immature DT in the prognosis of diseases associated with impaired transition was determined, and the impact of LF use at the level of FC was evaluated; the clinical efficacy of enteral use of LF and probiotic L. reuteri DSM 17938 were studied in the prevention of NEC and LOS, as well as the effect of this probiotic on the formation of the intestinal microbiota and the link between intestinal microbiota and the occurrence of the mentioned diseases; a strategy for identifying infants at risk of diseases associated with DT immaturity, as well as a set of preventive measures, has been developed.164 infants were enrolled in the study in the first 72 hours of life. All infants were born with a gestational age (GA) of ≤ 32 weeks with a birth weight (BW) of ≤ 1500 g. The study was carried out in 3 stages and 4 directions. Patients were treated and monitored in the intensive and post-intensive care units at Lviv Regional Clinical Hospital during 2019-2022.According to the results of multivariate logistic regression analysis, only three risk factors independently and reliably influenced the risk of LOS and NEC: age of minimal enteral feeds introduction, number of episodes of feeding intolerance and need for red blood cell replacement transfusions.In a prospective study of the clinical efficacy of LF, no significant differences between the incidence of LOS and other severe morbidities were found between the groups. Infants who received LF were significantly more likely to achieve full EF earlier, infants with GA of ≤ 28 weeks in the LF group were significantly more likely to be discharged home earlier.FC levels in the first week of life did not differ significantly between children in the LF group and the comparison group. The dynamics of FC levels in both groups were not statistically significant either. FC levels in the first week of life in infants who subsequently developed LOS and NEC did not differ significantly from those in children without these diseases. FC levels in the first week of life in infants with EOS were significantly higher compared to infants without this disease. According to the ROC analysis, it was found that the FC level of 373.9 mcg/g had a sensitivity of 71 % and a specificity of 63 % for the detection of EOS in preterm infants.Administration of L. reuteri DSM 17938 did not affect either the incidence of stage II+ NEC, LOS, and overall mortality, but at the same time, it was found that enteral administration of L. reuteri DSM 17938 significantly reduced the duration of hospital stay in infants with GA of ≥ 28 weeks, and it has been associated with an insignificantly quicker achievement of full EF.A lower total number of bacteria in the feces sample and a low incidence of E. coli were significantly associated with the occurrence of LOS. At the same time, a lower abundance of Klebsiella pneumonia in the first week of life was significantly correlated with the occurrence of NEC later.The obtained results expand scientific ideas about the peculiarities of the postnatal transition of immature DT in preterm infants with GA of ≤ 32 weeks and BW ≤ 1500 g, assess the prognostic significance of clinical and laboratory data on diseases that arise because of disorders of this transition, as well as the assessment of the effectiveness of relevant new methods of prevention of these diseases.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Добрянська О. М. 
Розвиток механізмів публічного управління освітою в територіальних громадах: автореферат дис. ... д.філософ : 281 / О. М. Добрянська. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню теоретико-методичних засад та розробці практичних рекомендацій спрямованих на розвиток механізмів публічного управління освітою в територіальних громадах України. У роботі узагальнено відповідний понятійно-категорійний апарат, надано загальну характеристику механізмів реалізації державної політики в галузі освіти в умовах децентралізації влади та здійснення адміністративної реформи в Україні.Зібрано, узагальнено і проаналізовано стан процесу децентралізації влади в Україні в частині управління освітою в умовах реформ за кількома показниками: кількість створених територіальних громад, кількість опорних закладів, передача загальноосвітніх навчальних закладів в управління міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад), кількість територіальних громад, що прийняли в комунальну власність загальноосвітні навчальні заклади, кількість загальноосвітніх навчальних закладів, що перейшли в комунальну власність територіальних громад, кількість громад, що передали освітню субвенцію в районний бюджет.Наведено періодизацію державної політики у сфері освіти за роки незалежності України по теперішній час. Однією з важливих проблем в системі управління освітою була нерівність у доступі до якісної освіти між різними регіонами, містами та сільськими районами. Це стосується як доступу до вищої освіти, так і до якісної загальної освіти. Основним недоліком слід вважати той факт, що повноваження з координації освітньої сфери належали державним адміністраціям, а не виборним органам місцевого самоврядування. Тим не менш, зараз в умовах передачі повноважень громаді і школі та змінами в розподілі фінансування, громаді надані можливості вирішення своїх потреб на місцях, і таким чином створення реалій надання дітям кращої освіти. Але поряд з позитивними тенденціями процесу децентралізації є і негативні, а саме: питання індексу фінансової спроможності громади в частині утримання закладів освіти громади. Індекс є показником формуванням оптимальної освітньої мережі. А оптимізація мережі закладів освіти є болючим питанням членів громади, які є учасниками навчально-виховного процесу. Брак кваліфікованих кадрів, які зможуть приймати ефективні управлінські рішення, є наслідком передачі повноважень по формуванню державної освітньої політики в громаді районним радам. Для упередження таких ситуацій необхідно досліджувати та удосконалювати питання механізмів державного управління освітою в територіальних громадах.^UThe dissertation work is devoted to the study of theoretical and methodological principles and the development of practical recommendations aimed at the development of mechanisms of public management of education in territorial communities of Ukraine. The work summarizes the relevant conceptual and categorical apparatus, provides a general description of the mechanisms for the implementation of state policy in the field of education in the conditions of decentralization of power and the implementation of administrative reform in Ukraine.Collected, summarized and analyzed the state of the process of decentralization of power in Ukraine in terms of education management under the conditions of reforms according to several indicators: the number of created territorial communities, the number of supporting institutions, the transfer of general educational institutions to the management of cities of regional importance and united territorial communities), the number of territorial communities communities that have taken general educational institutions into communal ownership, the number of general educational institutions that have passed into communal ownership of territorial communities, the number of communities that have transferred educational subvention to the district budget.The periodization of state policy in the field of education during the years of Ukraine's independence to the present is given. It was noted that the education management system that existed in Ukraine until now had a negative impact on both the quality and accessibility of secondary education, especially in rural areas and small towns. The main drawback should be considered the fact that the powers of coordination of the educational sphere belonged to state administrations, and not to elected bodies of local self-government. Nevertheless, now, under the conditions of the transfer of powers to the community and the school and changes in the distribution of funding, the community is given the opportunity to solve its needs on the ground, and thus create the realities of providing children with a better education. But along with the positive trends of the decentralization process, there are also negative ones, namely: the issue of the index of the community's financial capacity in terms of the maintenance of the community's educational institutions. The index is an indicator of the formation of an optimal educational network. Optimizing the network of educational institutions is a painful issue for members of the community who are participants in the educational process. The lack of qualified personnel who will be able to make effective management decisions is a consequence of the transfer of powers to form the state educational policy in the community to district councils. In order to prevent such situations, it is necessary to investigate and improve the mechanisms of state management of education in territorial communities.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського