Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (541)Книжкові видання та компакт-диски (341)Журнали та продовжувані видання (26)
Пошуковий запит: (<.>A=ЗАВГОРОДН$<.>+<.>A=ВЛАДИСЛАВ$<.>+<.>A=МИКОЛАЇВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 24
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Завгородній Ю.Ю. 
Ідея сакрального центру в культурі Київської Русі: ХІ ст. - перша третина ХІІІ ст. (до характеристики просторово-часових уявлень): Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / Ю.Ю. Завгородній ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто структуру просторово-часових уявлень давньоруського хронотопу. Визначено місце сакрального центру в системі просторово-часових уявлень давньоруської культури. Конкретизовано розуміння сакрального центру представниками книжної культури давньої Русі на прикладі уявлення про земний рай, Єрусалим - виокремлених смислових топосів зовнішнього просторового виміру. Проаналізовано генезу уявлень про сакральний центр книжної культури Давньої Русі на прикладі розуміння Києва - виокремленого смислового топосу внутрішнього виміру. Висвітлено особливості давньоруського паломництва, яке є своєрідним кроскультурним екзистенційним способом створення сприятливих умов для спілкування людини зі священним і змінює її релігійно-моральний статус. Показано можливість осмилювати актуальні проблеми сучасного українського суспільства та культури з залученням спадщини середньовічної вітчизняної думки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4Укр)414 + Ю212.13 + Э372.27-341.4
Шифр НБУВ: РА320115 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
2.

Завгородня М.Ю. 
Інноваційний розвиток оборонної промисловості України: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.03 / М.Ю. Завгородня ; Рада по вивч. продукт. сил України НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано теоретико-методологічні засади реалізації інноваційного розвитку оборонної промисловості в контексті державного регулювання. Розроблено практичні рекомендації щодо системної реалізації інноваційного розвитку та механізму його забезпечення. Запропоновано диференціацію моделей інноваційного розвитку та формування механізму їх реалізації в контексті раціонального співвідношення державної підтримки та ринкової саморегуляції. Розроблено методичні підходи до оцінювання інноваційної привабливості підприємства з урахуванням показників специфічного характеру. Обгрунтовано доцільність використання програмно-цільових методів як інструменту побудови ієрархічної системи узгодження цілей за умов обмежених ресурсів. Запропоновано побудову сценарію реалізації інноваційного проекту здійснювати на підставі вдосконалення одного з альтернативних варіантів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.2-55
Шифр НБУВ: РА373524 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Завгородній В. А. 
Адміністративно-правове регулювання взаємодії органів внутрішніх справ та громадських організацій у протидії корупції: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / В. А. Завгородній ; Дніпропетр. держ. ун-т внутр. справ. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

Визначено поняття, систему принципів і форми взаємодії ОВС і громадських організацій (ГО) у протидії корупції. Запропоновано поняття адміністративно-правового регулювання взаємодії ОВС і ГО у протидії корупції. Застосовано системний підхід для характеристики елементів механізму адміністративно-правового регулювання взаємодії ОВС і ГО у протидії корупції. Проаналізовано правовий статус ГО як суб'єктів протидії корупції та запропоновано його поняття. Встановлено зарубіжний досвід участі ГО у заходах щодо протидії корупції та запропоновано шляхи його впровадження в Україні. Надано комплекс заходів щодо підвищення ефективності організації взаємодії ОВС і ГО у протидії корупції. Сформульовано пропозиції щодо вдосконалення правових основ взаємодії ОВС і ГО у протидії корупції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)112.011.028
Шифр НБУВ: РА376008 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Завгородній М.П. 
Біологічна активність нових 4-тіопохідних хіноліну: Автореф. дис... канд. біол. наук: 02.00.10 / М.П. Завгородній ; НАН України. Ін-т біоорган. хімії та нафтохімії. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Вивчено вплив замісників у шостому положенні хінолінового циклу та біля карбоксильної й аміногруп залишку L-цистеїну на антиоксидантну, токсичну, протиішемічну, гепатопротекторну й антимікробну активність сполук ряду 4-тіопохідних хіноліну. На підставі результатів прогнозу біологічної активності 4-тіопохідних хіноліну за допомогою комп'ютерної програми PASS показано, що похідні хіноліну є перспективним класом сполук з антиоксидантною, протиішемічною, гепатопротекторною та іншою дією. Установлено, що 4-тіопохідні хіноліну в дослідах in vitro мають властивості "пасток" супероксиданіону й гідроксилрадикалу у водному середовищі та ліпідній фазі. Показано, що досліджувані сполуки є мало- або нетоксичними та мають виражену антиоксидантну, протиішемічну та гепатопротекторну активність, знижуючи за умов in vitro показники окисного стресу у разі гіпоксії мозку та хронічної інтоксикації печінки, діючи, можливо, як молекули антиоксидантного захисту. Під час досліду наявність у 6-му положенні хінолінового циклу метоксигрупи збільшувала протиішемічну дію сполук, а етоксигрупи підвищувала гепатопротекторну активність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г294.3
Шифр НБУВ: РА330805

Рубрики:

      
5.

Завгородня Т. В. 
Глобальні бренди в сучасних маркетингових технологіях : автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.02 / Т. В. Завгородня ; Київ. нац. екон. ун-т ім. В. Гетьмана. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Проведено комплексний аналіз маркетингових технологій створення та розвитку глобальних брендів. Обгрунтовано ключові напрями, пріоритетні моделі й інструменти їх побудови на корпоративному та державному рівнях. Розглянуто сутнісну характеристику бренда та визначено його місце в системі міжнародного маркетингу компанії. Проведено маркетингову типізацію брендів у міжнародній економічній діяльності. Досліджено вплив глобального бренда на життєвий цикл товару на світовому ринку. Визначено передумови виникнення, рушійні сили та сучасні тенденції розвитку глобального брендинга. Проведено порівняльний аналіз експлікативних моделей управління брендами та систематизовано методи визначення цінності та вартості брендів у міжнародній економічній діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У584.30-803.43 + У9(4УКР)421.0-803.43
Шифр НБУВ: РА370843 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Завгородня Г.М. 
Діагностичні критерії та медикаментозна корекція церебрального ішемічного інсульту з урахуванням структурно-функціонального стану судинного ендотелію: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Г.М. Завгородня ; Держ. установа "Ін-т неврології, психіатрії та наркології АМН України". — Х., 2007. — 23 с. — укp.

Досліджено структурно-функціональні особливості судинного ендотелію у патогенезі церебрального ішемічного інсульту (ЦІІ), розроблено діагностичні критерії та методику медикаментозної корекції захворювання з урахуванням виявлених змін. Встановлено, що функціональний стан ендотелію у хворих з ЦІІ характеризується порушенням балансу в системі вазорегулюючих агентів - окису азоту та ендотеліну-I в крові, що супроводжується активацією процесів вільнорадикального окиснення (ВРО) та структурними змінами ендотеліальних клітин. Проведено кореляційний аналіз між вазорегулюючими ендотеліальними факторами, рівнями показників ВРО, десквамованих ендотеліоцитів, тяжкістю стану хворих на ЦІІ. Розроблено діагностичні критерії оцінки тяжкості ЦІІ та запропоновано медикаментозу корецію з призначенням комплексу препартів L-лізину есцинату та тіотріазоліну на основі одержаних даних про зміни структурно-функціональних властивостей судинного ендотелію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703.1 +
Шифр НБУВ: РА354942

Рубрики:

      
7.

Завгородній І.В. 
Закономірності формування комплексу професійних чинників та профілактика їх шкідливого впливу на здоров'я робітників шкіряного виробництва: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.02.01 / І.В. Завгородній ; Ін-т медицини праці АМН України. — К., 2003. — 35 с.: рис. — укp.

Надано комплексну санітарно-гігієнічну оцінку сучасного виробництва натуральних шкір з урахуванням особливостей процесу одержання різних видів шкіряної продукції та стадій технологічного процесу. Виявлено взаємозв'язок між станом здоров'я різних професійних груп робітників за критеріями результатів медичного огляду та показників захворюваності з тимчасовою втратою працездатності, а також з умовами праці у процесі оброблення натуральної шкіри. За новим методичним підходом щодо гігієнічної систаматизації умов праці встановлено головні несприятливі виробничі чинники та розраховано інтегральний критерій умов праці. Визначено гігієнічну структуру сучасного виробничого процесу одержання натуральної шкіри як готового продукту та її роль у розвитку виробничо-обумовлених змін у стані здоров'я робітників. У токсикологічному експерименті визначено токсичні властивості барвника та дубителя для шкіри з обгрунтуванням безпечних рівнів впливу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.517.3-4 +
Шифр НБУВ: РА324201

Рубрики:

      
8.

Завгородній 
Комп'ютерні методи підвищення достовірності та повноти інтегрованих баз даних: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Андрій Юрійович Завгородній ; Національний аерокосмічний ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харківський авіаційний ін-т". — Х., 2008. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.61
Шифр НБУВ: РА358737

Рубрики:

      
9.

Михайленко Н. В. 
Корекція гемо- і гідродинамічних порушень при факоемульсифікації катаракти на очах з ускладненою міопією високого ступеня / Н. В. Михайленко. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню актуального завдання сучасної офтальмології – підвищенню ефективності хірургічного лікування катаракти у поєднанні з міопією високого ступеня на основі вивчення змін гемо- та гідродинаміки ока та розробки алгоритму показань та протипоказань до вибору інтраокулярної лінзи та методу корекції міопії.^UThe dissertation deals with the urgent problem of modern ophthalmology – improving the effectiveness of surgical treatment of cataracts with high myopia based on the study of ocular hemodynamics and hydrodynamics, and the development of algorithms for indications and contraindications for intraocular lens and myopia correction.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Завгородній В. В. 
Методологічні основи організації системи дистанційного навчання на основі формування єдиного інформаційного простору / В. В. Завгородній. — Б.м., 2021 — укp.

В результаті дисертаційних досліджень вирішена важлива науково-прикладна проблема щодо розробки методологічних основ організації системи дистанційного навчання на основі формування єдиного інформаційного простору.Вперше розроблено методологію організації системи дистанційного навчання, наукова новизна якої полягає в тому, що вона ґрунтується на моделі системи дистанційного навчання на основі єдиного інформаційного простору, а також методах відновлення параметрів інформаційних об'єктів в інформаційному просторі, ідентифікації вхідних об'єктів в інформаційному просторі, паралельної ідентифікації вхідного об'єкта в інформаційних просторах, ідентифікації вхідного об'єкта на основі об'єднання інформаційних просторів в єдиний інформаційний простір та механізмів і технологій створення системи дистанційного навчання на основі формування єдиного інформаційного простору, що дозволяє підвищити ефективність функціонування системи дистанційного навчання.^UAs a result of dissertation researches the decided is important the scientifically-applied problem for the development of methodological foundations for distance learning organization based on formation of a uniform information space.For the first time a methodology for distance learning system organization was developed, the scientific novelty of which is that it grounds on the model of distance learning system based on a uniform information space, as well as on methods of restoring information objects parameters in information space, identification of the incoming object in information space, parallel identification of the incoming object in information spaces, identification of the incoming object on the basis of combining information spaces into a uniform information space and mechanisms and technologies for creating a distance learning system grounded on the formation of a uniform information space, which increases distance learning efficiency.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Яровий О. В. 
Моделі, методи та інформаційна технологія управління мобільними агентами на основі мережецентричного підходу з використанням диференціальної гри: автореферат дис. ... к. т. н. : 05.13.06 / О. В. Яровий. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню важливого наукового завдання, що має технічну спрямованість в галузі інформаційних технологій, а саме: розробка моделі, методу та інформаційної технології управління мобільними агентами на основі мережецентричного підходу з використанням диференціальної гри.Вперше розроблено модель системи передачі даних для забезпечення мережецентричного управління мобільними агентами, наукова новизна якої ґрунтується на оптимізації системи передачі даних з блукаючим центром управління, що дозволяє забезпечити задану ефективність мережецентричного управління. Вперше розроблено математичну модель моніторингу динамічного середовища мобільних агентів в умовах зростання впливу завадо-факторів, наукова новизна якої базується на зростанні впливу завадо-факторів, що дозволяє створити систему моніторингу динамічного середовища мережецентричного управління мобільними агентами. Вперше розроблено метод мережецентричного управління мобільними агентами з використанням диференціальної гри, наукова новизна якого ґрунтується на основі вирішення задач оптимізації у вигляді двох гравців, що дозволяє реалізувати ефективне управління в умовах невизначених збурень. Удосконалено інформаційну технологію управління мобільними агентами в динамічному середовищі з урахуванням мережецентричної організації їх взаємодії. Отримана інформаційна технологія відрізняється від існуючих тим, що вона побудована на основі мережецентричної організації взаємодії агентів з використанням диференціальної гри для управління ними в критичних умовах, що дозволяє створити ефективну систему мережецентричного управління мобільними агентами.^UThe dissertation is devoted to the solution of an important scientific task that has a technical focus in the field of information technologies, namely: the development of a model, method and information technology for managing mobile agents based on a network-centric approach using a differential game. For the first time, a model of a data transmission system was developed toensure network-centric control of mobile agents, the scientific novelty of which is based on the optimization of the data transmission system with a roving control center, which allows to ensure the specified efficiency of network-centric control.For the first time, a mathematical model for monitoring the security of the dynamic environment of mobile agents in conditions of increasing influence of interference factors has been developed, the scientific novelty of which is based on the increasing influence of interference factors, which allows creating a system for monitoring the dynamic environment of network-centric management of mobile agents.For the first time, a method of network-centric control of mobile agents using a differential game was developed, the scientific novelty of which is based on the solution of optimization problems in the form of two players, which allows to implement effective control in conditions of uncertain disturbances. The information technology of managing mobile agents in a dynamic environment has been improved, taking into account the network-centric organization of their interaction. The obtained information technology differs fromthe existing ones in that it is built on the basis of a network-centric organization of interaction of agents with the use of a differential game to manage them in critical conditions, which allows creating an effective system of network-centric management of mobile agents.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Завгородній О.І. 
Наукові основи процесів очищення отворів решіт зерноочисних машин: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.05.11 / О.І. Завгородній ; Харк. держ. техн. ун-т сіл. госп-ва. — Х., 2001. — 36 с.: рис. — укp.

Теоретично й експериментально досліджено процеси забивання та очищення отворів решіт зернообробних машин багатокомпонентними сумішами. Обгрунтовано новий критерій якості процесу очищення решіт - коефіцієнт ефективності "живого перетину" та встановлено його зв'язок з конструктивними та режимними параметрами очисників. Проведено оптимізацію законів руху робочих органів очисників. Визначено роздільні оцінки технологічного резерву робочих органів та їх приводів. Розроблено методи розрахунку очисників за технологічним критерієм якості. Результати роботи дозволяють проектувати очисники решіт у режимі обчислювального експерименту на ЕОМ. Запропоновано нові та модифіковані конструкції очисників решіт та зернообробних машин з покращеними технологічними показниками, які підтвердили високу ефективність на підприємствах з виробництва зерна.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.854.11
Шифр НБУВ: РА314047 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Завгородній В.М. 
Оптимізація елементів технології вирощування стевії в умовах Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / В.М. Завгородній ; Ін-т цукр. буряків УААН. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Наведено результати досліджень щодо впливу прийомів пінцирування, мульчування грунту чорною поліетиленовою плівкою та формування густоти посадки на ріст, розвиток та продуктивність рослин стевії. Установлено, що пінцирування рослин на початку інтенсивного росту збільшувало частку сухих листків у структурі сухої рослини у порівнянні з іншими строками його проведення у середньому на 4,4 - 5,5 % та з контрольним варіантом - на 8,1 %. З'ясовано, що мульчування чорною поліетиленовою плівкою оптимізує водний, тепловий і поживний режими грунту, підвищує збереженість рослин у середньому на 17 %, вихід сухої маси - 1,5 %, забезпечує підвищення врожайності сухих листків у порівнянні з контролем на 2,67 т/га. Відзначено, що найвищу врожайність сухих листків (5,63 т/га) і збір глікозидів (435 кг/га) одержано за умов варіанту з плівкою та густоти рослин 80 тис. шт./га.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39-4(4УКР) стевія +
Шифр НБУВ: РА341717

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Новікова В. Ю. 
Оптимізація корекції рогівкового астигматизму при факоемульсифікації катаракти / В. Ю. Новікова. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності хiрургiчного лiкування катаракти шляхом розробки способу оптимiзацiї методу корекцiї аномалій рефракцiї при факоемульсифікації катаракти з iмплантацiєю інтраокулярної лінзи на очах з рогiвковим астигматизмом.^UThe dissertation is devoted to increase of efficiency of cataract surgical treatment by optimization of a method of refraction anomalies correction of at cataract phacoemulsification with intraocular lens implantation on eyes with corneal astigmatism.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Завгородня Н.М. 
Педагогічні умови соціалізації обдарованих учнів у навчально-виховному середовищі загальноосвітнього навчального закладу: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.05 / Н.М. Завгородня ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання соціалізації обдаровних учнів у навчально-виховному середовищі профільного загальноосвітнього навчального закладу. Проведено теоретичний аналіз проблеми обдарованості учнів як прояву їх творчих здібностей. Розкрито сутність соціалізації та розвитку особистості, уточнено зміст поняття "обдарованість". Показано особливості й обгрунтовано педагогічні умови соціалізації обдаровних учнів. Сформульовано визначення обдарованості як індивідуального когнітивного, особистісного та мотиваційного потенціалу учня, що дозволяє досягти високих результатів в одній або кількох галузях. Здійснено дослідження соціалізації обдарованого учня як процесу та результату засвоєння соціального досвіду під дією системного педагогічного впливу соціально-виховних факторів. Показано специфіку реалізації процесу соціалізації обдаровних учнів у профільному загальноосвітньому навчальному закладі. Висвітлено методичні засади дослідження, представлено результати констатувального й формувального експериментів щодо соціалізації обдаровних учнів в навчально-виховному середовищі профільного загальноосвітнього навчального закладу. Розроблено систему педагогічних умов соціалізації обдарованих учнів, розглянуто сучасні інноваційні технології її реалізації. Встановлено оптимальні можливості використання особливостей процесу соціалізації учнів профільного загальноосвітнього навчального закладу. Проаналізовано кількісні та якісні результати апробації запропонованих методик соціально-педагогічної діяльності, визначено їх ефективність і доцільність застосування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч312 + Ч421.350.0 +
Шифр НБУВ: РА344458

Рубрики:

      
16.

Завгородній М. О. 
Перебудова зовнішнього дихання і енергетичного метаболізму у щурів при гіпоксії та інсулінорезистентності: автореферат дис. ... д.філософ : 091 / М. О. Завгородній. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню змін патерну дихання і газообміну та енергетичного метаболізму печінки за умов гіпоксії та резистентності до інсуліну, а також ролі кальцієвих механізмів, залучених у відповідь організму на гіпоксію при інсулінорезистентності. Інсулінорезистентність відтворена у щурів утриманням на двотижневій високожировій дієті із вмістом жирів 58% від загальної калорійності. Одноразовий вплив гіпобаричної гіпоксії моделювали за допомогою барокамери. У якості блокатора повільних кальцієвих каналів використовували верапаміл у загальноприйнятій дозі 1 мг/кг. Проводили дослідження зовнішнього дихання та газообміну методами пневмотахографії та масспектрографії, досліджували окиснювальну функцію мітохондрій методом Чанса у гомогенатах печінки. Ультраструктуру легень і печінки досліджували методом електронної мікроскопії, вимірювали показники про- та антиоксидантного гомеостазу в тканині печінки: вміст реактивних продуктів тіобарбітурової кислоти (ТБК-РП) і відновленого глутатіону, активність каталази та Cu-Zn-супероксиддисмутази. Встановлено, що вплив гіпоксії на щурів із інсулінорезистентністю викликаною високожировою дієтою, навідміну від щурів без інсулінорезистентності, збільшує споживання кисню організмом, внаслідок чого спостерігається перебудова патерну дихання, зростає вентиляція легень і роботи всієї системи транспорту кисню. Виявлено, що кальцієві механізми за гіпоксичних умов залучені у регуляцію мітохондріального дихання через перемикання енергетичного метаболізму печінки на жирові субстрати окиснення. У інсулінорезистентних щурів блокада повільних кальцієвих каналів вірогідно стимулює дихання у спокої (V2) при окисненні НАД-залежних субстратів, АДФ-стимульоване дихання (V3) і контрольоване дихання (V4) при окисненні ліпідного субстрату пальмітоїлу, а також пригнічує ефективність мітохондріального дихання (V3/V4) порівняно з контролем. Також виявлено, що ефект блокади повільних кальцієвих каналів на енергетичний метаболізм в печінці при гіпоксії та інсулінорезистентності є більшим, ніж за нормоксичних умов. Блокада повільних кальцієвих каналів нормалізує про- та антиоксидантний гомеостаз у печінці інсулінорезистентних щурів при гіпоксії: спостерігається зниження рівня активних продуктів тіобарбітурової кислоти (ТБК-АП), нормалізується рівень відновленого глутатіону та активність каталази, водночас активність Cu-Zn-супероксиддисмутази знижується. Таким чином, блокада повільних кальцієвих каналів чинить протективний вплив на зовнішнє дихання і енергетичний метаболізм при інсулінорезистентності та при впливі гіпоксії на організм щурів.^UThe dissertation is devoted to the study of changes in respiratory pattern, gas exchange and energy metabolism of the liver under conditions of hypoxia and insulin resistance and the role of calcium mechanisms involved in the response of the body to hypoxia in insulin resistance. Insulin resistance was modeled by feeding rats a fatty diet for two weeks. The diet consisted of 58% of total calories from fat. Single exposure to hypobaric hypoxia was simulated using a hypobaric chamber. Verapamil, a blocker of L-type calcium channels, was administered at a standard dose of 1 mg/kg. External respiration and gas exchange were analyzed by pneumotachography and mass spectroscopy, and mitochondrial oxidative function was assessed in liver homogenates by Chance method. Electron microscopy was used to study the ultrastructure of the lungs and liver. In addition, pro- and antioxidant homeostasis indicators were measured in the liver tissue, including the levels of thiobarbituric acid active products (TBA-AP) and reduced glutathione, as well as the activities of catalase and Cu-Zn superoxide dismutase. It has been shown that hypoxia has a greater effect on rats with insulin resistance caused by a high fat diet than on rats without insulin resistance, resulting in increased oxygen consumption by the body, which leads to a reorganization of the breathing pattern and an increase in pulmonary ventilation and work of the entire oxygen transport system. It has been discovered that calcium mechanisms play a role in the regulation of mitochondrial respiration under hypoxic conditions by shifting the energy metabolism in liver to substrates of fatty acid oxidation. In insulin-resistant rats, blocking L-type calcium channels appears to stimulate resting respiration (V2) during the oxidation of NAD-dependent substrates, ADP-stimulated respiration (V3), and controlled respiration (V4) during the oxidation of the lipid substrate palmitoyl. Additionally, it suppresses the efficiency of mitochondrial respiration (V3/V4) compared to control. The effect of blocking slow calcium channels on energy metabolism in the liver has been found to be greater during hypoxia and insulin resistance than under normoxic conditions. Blockade of L-type calcium channels normalizes pro- and antioxidant homeostasis in the liver of insulin-resistant rats under hypoxia. The study found a decrease in thiobarbituric acid active products (TBK-AP) levels, normalization of reduced glutathione levels and catalase activity, and a decrease in Cu-Zn superoxide dismutase activity. Thus, blockade of L-type calcium channels has protective effects on respiration and energy metabolism in rats with insulin resistance under hypoxic conditions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Завгородня Т.К. 
Розвиток теорії і практики навчання в Галичині (1919 - 1939 роки): Автореф. дис... д-ра пед. наук: 13.00.01 / Т.К. Завгородня ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2000. — 30 с. — укp.

Вперше здійснено комплексне дослідження розвитку теорії і практики навчання в Галичині 1919 - 1939 рр. та виявлено його особливості в контексті історії дидактики України та інших європейських країн. Досліджувану проблему висвітлено у процесі організації навчання в школах, закладах з підготовки вчителів для українських народних шкіл та підвищення їх фахової кваліфікації. Педагогічну теорію і практику збагачено науковими знаннями про еволюцію мети, змісту освіти, методи, форми і засоби навчання в галицькому шкільництві на різних етапах функціонування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР3)
Шифр НБУВ: РА310189 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
18.

Завгородній С.О. 
Синтез комплексованої системи автоматичного керування літаком малої авіації в умовах невизначеності: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.03 / С.О. Завгородній ; Нац. авіац. ун-т. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Удосконалено системи автоматичного керування польотом літака малої авіації за умов стабілізації на траєкторії. Синтезовано структуру комплексованої системи автоматичного керування з нейро-нечітким регулятором для ефективного керування польотом за умов невизначеності. Розроблено структуру, моделі й алгоритм роботи комплексованої системи, що складається з безплатформної інерційної навігаційної системи, приймача супутникової навігаційної системи та нейро-нечіткого регулятора. Показано, що алгоритм роботи комплексованої системи дозволяє оцінити похибки безплатформної інерційної навігаційної системи, які коректуються за рахунок інформації, яка надходить від СНС. Розроблено нейро-нечіткий регулятор для стабілізації заданої траєкторії літаком малої авіації за умов невизначеності шляхом компенсації наростаючих відхилень від траєкторії руху у разі зникнення сигналу від СНС. На підставі результатів дослідження за допомогою математичного моделювання показано переваги нейро-нечіткого регулятора у порівнянні з нечітким регулятором і традиційними методами керування (ПІД-регуляторами) у точності утримання літака малої авіації на траєкторії за умов невизначеності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О53-082.022-05 +
Шифр НБУВ: РА355337

Рубрики:

      
19.

Завгородня Л.В. 
Стереотипи породження та сприймання журналістського твору (на матеріалі газетних текстів): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / Л.В. Завгородня ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Досліджено роль стереотипів у процесах масової комунікації, встановлено механізм виникнення, функціонування та сприймання мовних стереотипів у газетних текстах. Наведено результати досліджень соціальних стереотипів у різних науках (соціопсихології, філології, психолінгвістиці, журналістиці), визначено роль стереотипів у процесах масової комунікації, зокрема у формуванні перцептивного образу у свідомості людини. На підставі аналізу мовних стереотипів газетних текстів з функціонально-семантичної точки зору та погляду структури показано, що поняття стереотипності у журналістських творах стосується одиниць різних мовних рівнів - лексичного, синтаксичного, а також композиційної будови текстів. Експериментально досліджено інформаційні очікування читацької аудиторії Черкаського регіону, її стереотипів сприймання газетних текстів. Проведено тематичний і жанровий моніторинг регіональної преси, охарактеризовано функціональну наповненість заголовкового комплексу та толерантність газетних публікацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.1 + Ш141.4-715 +
Шифр НБУВ: РА326146

Рубрики:

      
20.

Завгородня О. С. 
Стратегії розвитку висококваліфікованих працівників машинобудівного підприємства: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / О. С. Завгородня ; Харк. нац. екон. ун-т. — Х., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Надано визначення понять "індивідуальна компетенція висококваліфікованого працівника" та "ключові компетенції підприємства". Розроблено комплекс стратегій розвитку висококваліфікованих працівників розумової праці та визначено положення концептуальної моделі стратегічного розвитку цих працівників. Запропоновано методичне забезпечення для формування, оцінювання та реалізації стратегій розвитку висококваліфікованого персоналу, що включає послідовність вибору стратегій на основі сформованих критеріїв і послідовність прийняття рішень стосовно стратегічного розвитку висококваліфікованого персоналу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-640.3
Шифр НБУВ: РА380779 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського