Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (13)Реферативна база даних (525)Книжкові видання та компакт-диски (500)Журнали та продовжувані видання (29)
Пошуковий запит: (<.>A=КИРИЛЕНК$<.>+<.>A=ВІТАЛІЙ$<.>+<.>A=МИХАЙЛОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
1.

Кириленко 
Інвестиційна складова економічної безпеки: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.01.01 / Володимир Іванович Кириленко ; Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. — К., 2006. — 33 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-56-995
Шифр НБУВ: РА348223

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Кириленко О.П. 
Місцеві бюджети в економічній системі держави: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.04.01 / О.П. Кириленко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 32 с. — укp.

Комплексно досліджено теорію та практику місцевих бюджетів, показано їх місце та роль в економічній системі держави. Розглянуто процес еволюції місцевих бюджетів України та запропоновано його періодизацію. Обгрунтовано напрямки вдосконалення формування та використання коштів місцевих бюджетів, оптимізації розподілу ресурсів у бюджетній системі України, вдосконалення міжбюджетних відносин і, зокрема, порядку розрахунку бюджетних трансфертів, реформування місцевого оподаткування. Показано роль місцевих бюджетів у забезпеченні економічного розвитку, фінансової стабільності в державі, піднесенні добробуту населення, зміцненні інституту місцевого самоврядування, проведенні регіональної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)261.34
Шифр НБУВ: РА318812 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Кириленко Н.А. 
Морфо-функціональний стан яйцеклітини і зиготи в процесі їх розвитку у деяких квіткових рослин: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Н.А. Кириленко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 18 с.: табл. — укp.

Вивчено морфологічні особливості процесу запліднення у T. durum, T. aestivum, S. cerale та H. annuus на послідовних стадіях проходження цього процесу. Визначено об'єми клітин, їх ядер і ядерець, величину ядерно-ядерцевого (ЯЯС) і ядерно-цитоплазматичного (ЯЦС) співвідношень та досліджено динаміку цих показників за розвитку яйцеклітини та зиготи у даних видів. Виявлено, що об'єми клітини, ядра та ядерець, а також значення величини ЯЯС і ЯЦС у період дозрівання зиготи у цих видів змінюються. Показано, що за спрямованістю змін об'ємів зиготи та її структурних компонентів у порівнянні з яйцеклітиною досліджені види розрізняються. Зазначено, що криві, які відбивають процентне співвідношення цих об'ємів до відповідних об'ємів яйцеклітини у T. durum, T. aestivum, та у S. cerale - двовершинні. У них період коливань дорівнює 4 - 6 год., а у H. annuus - близько години. Морфометричні параметри розглянуто як інтегральні показники функціонального стану цієї клітини за її розвитку. Досліджено характер змін морфометричних параметрів, ступінь накопичення нуклеїнових кислот і білка й особливості структурного стану хроматину в ядрах цих клітин. У яйцеклітині та зиготі цитохімічні реакції на конструктивні речовини (білки, нуклеїнові кислоти) схожі, а на запасні - розрізняються: в яйцеклітині та зиготі злаків запасними речовинами є, головним чином, крохмаль, а у H. annuus - ліпіди, більш енергетично багаті. Розроблено критерії непрямої оцінки функціональної активності клітини, використовуючи інтенсивність цитохімічних реакцій, об'єм клітин, їх ядер та ядерець, а також величину співвідношень - ЯЯС та ЯЦС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.912.25*696.2 + Е522.927.22*696.2 +
Шифр НБУВ: РА338405

Рубрики:

      
4.

Михайлович Ю.Й. 
Обгрунтування доцільності застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики з метою попередження післяопераційних ускладнень у хворих на рак легень та рак проксимального відділу шлунка: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / Ю.Й. Михайлович ; АМН України. Ін-т онкології. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто вплив злоякісної пухлини бронхів і проксимального відділу шлунка на зміну бактеріальної флори в екосистемах легень і шлунка. Висвітлено ефективність застосування периопераційної та післяопераційної антибіотикопрофілактики цефотаксимом. Здійснено оцінку швидкості темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації залежно від антибіотикотерапії. Встановлено, що наявність і розвиток злоякісної пухлини легень і шлунка спричинює якісні та кількісні зміни у мікробних популяціях вищезгаданих органів, формування локальних запальних вогнищ. Застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики цефотаксимом у режимі монотерапії зменшує частоту післяопераційних ускладнень, підвищує ефективність хірургічного лікування хворих на рак легень і рак проксимального відділу шлунка. Доведено, що застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики сприяє більш швидкому зниженню рівня ендогенної інтоксикації у прооперованих хворих онкоторакального профілю у порівнянні з післяопераційною схемою антибіотикопрофілактики. Запропоновано удосконалену схему протибактеріальної терапії, ефективну фармакологічну дозу цефотаксиму, а також методику визначення коефіцієнта інтоксикації "К" як критерія для визначення темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.423-59 + Р569.433.2-59
Шифр НБУВ: РА319310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Михайлович В.А. 
Освітні тенденції культурної політики в умовах глобалізації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.10 / В.А. Михайлович ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Досліджено освітній потенціал культурної політики, спрямованої на реформування вітчизняної системи освіти та забезпечення її входження у світовий освітній простір як рівноправної дієвої сили, що передбачає у своїй сутності світові культурно-освітні тенденції, але не заперечує та не применшує національні чинники та цінності, які визначають своєрідність характеру саме української освіти. Запропоновано визначення поняття "культурна політика". Досліджено процес становлення парадигм освіти у різних типах культури (доглобалізаційний період). Визначено соціально-історичні параметри глобалізації. Висвітлено перспективи та тенденції розвитку освіти у ситуації глобалізації. Розкрито значення освітніх тенденцій культурної політики у розвитку глобальної цивілізації. Досліджено українські реалії культурної політики у контексті розвитку сучасної вітчизняної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ю252:Ч30
Шифр НБУВ: РА369433 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Кириленко В.Г. 
Особливості розумового розвитку молодших школярів залежно від мотивації учіння: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / В.Г. Кириленко ; АПН України. Ін-т психології ім. Г.С.Костюка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблему розумового розвитку та мотивації учіння молодших школярів з різними показниками фізичного здоров'я: учнів, які постійно знаходяться на медичному обліку та фізично здорових школярів. Проаналізовано стан розробки зазначеної проблеми. У порівняльному аспекті розглянуто молодших школярів даних груп. Здійснено аналіз показників сформованості мотивації учіння й особливостей їх розумового розвитку. Обгрунтовано та реалізовано комплекс діагностичних методик і експериментальну програму формування пізнавальних мотивів учіння молодших школярів з різними станами фізичного здоров'я. Розроблено методичні рекомендації для практичних психологів, які дозволяють удосконалити діагностику розумового розвитку й покращити процес оптимізації мотивації молодших школярів за умов шкільних і позашкільних навчальних закладів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.220 +
Шифр НБУВ: РА358054

Рубрики:

      
7.

Михайлович Д.М. 
Офіційне тлумачення закону: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Д.М. Михайлович ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано фактори, що викликають необхідність тлумачення нормативних приписів. Сформульовано мету тлумачення закону та запропоновано логічний алгоритм її досягнення. Подано визначення поняття офіційного тлумачення закону, репрезентовано його основні ознаки, стадії та види. Охарактеризовано співвідношення офіційного та доктринального тлумачення. Висвітлено поняття, юридичну природу, загальні та специфічні ознаки, функції та види актів офіційного тлумачення, акцентовано увагу на особливостях їх дії у часі, просторі та щодо кола осіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 + Х8(4УКР)-320.3 +
Шифр НБУВ: РА324691

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Кириленко Н.М. 
Педагогічні умови застосування комп'ютерних дидактичних ігор у фаховій підготовці майбутніх учителів математики й інформатики: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04 / Н.М. Кириленко ; Вінниц. держ. пед. ун-т ім. М.Коцюбинського. — Вінниця, 2010. — 20 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови впровадження комп'ютерних дидактичних ігор у навчальний процес підготовки майбутніх вчителів математики й інформатики (МВМІ), якими є забезпечення реалізації педагогічного потенціалу даного навчального засобу адекватним рівнем комп'ютерної грамотності студентів; системне застосування та створення комп'ютерних дидактичних ігор з урахуванням мотивації, нахилів, розвитку творчого мислення з метою формування знань, умінь і професійних навичок студентів, а також проведення моніторингу їх навчальних досягнень). Розроблено модель впровадження комп'ютерних дидактичних ігор у професійну підготовку МВМІ, визначено критерії ефективності їх використання у навчальному процесі. Обгрунтовано педагогічні вимоги до розробки та програмування комп'ютерних дидактичних ігор у навчальному процесі підготовки МВМІ педагогічного ВНЗ. Обгрунтовано положення щодо форм і методів застосування комп'ютерних дидактичних ігор у фаховій підготовці вчителів математики й інформатики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.518.5 + Ч489.511.252.46 + З970 р (4УКР)3-2 + В1 р21 р3-354
Шифр НБУВ: РА371106 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
9.

Кириленко О.А. 
Психологічні детермінанти професійного стресу у представників професії типу "людина - людина": Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.03 / О.А. Кириленко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Запропоновано систему детермінант, складовими якої є детермінанти професійного стресу як емоційно-ціннісні, а також фактор зміни типу професії. Проаналізовано зовнішні (ситуаційні), внутрішні (індивідуально-особистісні) та змістові (мета, предмет, міра відповідальності професійної діяльності) детермінанти професійного стресу. У системі детермінант виділено детермінанти-причини (ситуаційні фактори) та детермінанти розвитку (індивідуально-особистісні фактори) професійного стресу. Визначено співвідношення характеристик, проявів (як професійного вигорання), детермінант професійного стресу та способів його подолання залежно від рівня стресу й особливостей праці у різних професійних групах типу "людина - людина", що підтверджено даними факторного та регресійного аналізу. Виділено типи детермінації професійного стресу залежно від характеристик професійної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю941.2-69 +
Шифр НБУВ: РА349269

Рубрики:

      
10.

Кириленко С.В. 
Соціально-педагогічні умови формування культури здоров'я старшокласників: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / С.В. Кириленко ; Ін-т проблем виховання АПН України. — К., 2004. — 21 с.: рис. — укp.

Визначено змістову, функціональну, соціально-педагогічну сутність феномену культури здоров'я в учнів старшого шкільного віку. Обгрунтовано структурно-логічну модель формування культури здоров'я старшокласників. Висвітлено зміст та форми педагогічних технологій та організації педагогічного керівництва процесом формування культури здоров'я старшокласників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.354.5 + Р128.3 +
Шифр НБУВ: РА331355

Рубрики:

      
11.

Кириленко В.М. 
Трансформація еколого-меліоративного стану чорноземів південних зрошуваних при використанні осадів стічних вод м.Одеси: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.02 / В.М. Кириленко ; Херсон. держ. аграр. ун-т. — Херсон, 2003. — 16 с.: рис. — укp.

Досліджено проблему покращання еколого-меліоративного стану чорноземів південних зрошуваних за рахунок утилізації осадку стічних вод (ОСВ) Одеси 6 - 8-річного строку зберігання та компосту з осаду 2 - 3-річного з соломою у нормі 10 т/га як добрива під сільськогосподарські культури. Вивчено вплив ОСВ і компосту на біологічні, фізичні та фізико-хімічні властивості чорноземів південних слабкогумусових важкосуглинистих. Розроблено технологію утилізації осаду стічних вод у чистому вигляді й у вигляді компосту для удобрення та меліорації грунтів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.173 + П040.25 +
Шифр НБУВ: РА324413

Рубрики:

      
12.

Кириленко Р.Г. 
Удосконалення енерго- та ресурсозберігаючої технології спиртової бражки з крохмалевмісної сировини: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.07 / Р.Г. Кириленко ; Нац. ун-т харч. технологій. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Висвітлено проблему удосконалення процесу одержання спиртової бражки (СБ) з крохмалевмісної сировини (КС), розроблено науково-обгрунтовану енерго- та ресурсозберігальну технології СБ шляхом використання ферментних препаратів різної селективної дії залежно від віку сировини. Визначено оптимальні технологічні параметри процесу одержання СБ із жита, сорго та кукурудзи та описано способи його інтенсифікації. Досліджено вплив ступеня дисперсності зерна, початкової концентрації сухих речовин сусла, температури бродіння та виду КС на кількісний і якісний склад побічних і вторинних продуктів бродіння у дозрілих бражках. Наведено технологічні рекомендації щодо виробництва СБ за низькотемпературного розварювання КС з використанням концентрованих ферментних препаратів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л872-3 +
Шифр НБУВ: РА353290

Рубрики:

      
13.

Огінська А. Ю. 
Оптимізація видатків бюджету на соціальний захист та соціальне забезпечення / А. Ю. Огінська. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт – видатки бюджету на соціальний захист та соціальне забезпечення. Мета – поглиблення теоретико-методичних засад та проведення аналізу діючої практики бюджетного фінансування соціального захисту та соціального забезпечення з метою оцінки його ефективності, а також розробка науково-практичних рекомендацій щодо оптимізації видатків бюджету на соціальний захист і соціальне забезпечення. Результати дослідження полягають у поглибленні теоретико-організаційних засад фінансового забезпечення соціального захисту населення в контексті побудови держави суспільного добробуту, визначенні стратегічних напрямів вдосконалення організації та інструментарію здійснення видатків бюджету на соціальний захист і соціальне забезпечення з метою зростання добробуту громадян. Новизна полягає у поглибленні теоретичних підходів до трактування сутності системи соціального захисту населення; доповненні класифікації напрямів фінансування соціального захисту населення; удосконаленні методичних підходів до застосування матриці Бостонської консалтингової групи; поглибленні наукових підходів до розуміння сутності оптимізації видатків бюджету на соціальний захист та соціальне забезпечення; доповненні класифікації принципів здійснення видатків бюджету на соціальний захист; удосконаленні підходів до оптимізації видатків бюджету на соціальний захист та соціальне забезпечення в частині побудови трьохскладового алгоритму. Впроваджено у діяльності: Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації, Фінансового управління Тернопільської районної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, Тернопільського національного економічного університету. Сфера використання – Міністерство фінансів України, Міністерство соціальної політики України, Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення^UThe object is budget expenditures on social protection and social security. The aim is to deepen the theoretical and methodological foundations and to analyze the current practice of budget financing of social protection and social security in order to assess its effectiveness, as well as to develop scientific and practical recommendations for optimizing budget expenditures on social protection and social security. The results of the study consist in extending the theoretical and organizational foundations of financial support on social protection of the population in the context of building a country of social welfare, defining strategic directions for improving the organization and tools for implementing budget expenditures on social protection and social security in order to increase citizens' well-being. The novelty consists in deepening theoretical approaches to the interpretation of the essence of the system of social protection of the population, completing the classification of the areas of financing social protection of the population, improving methodological approaches to the application of the matrix of the Boston Consulting Group, deepening scientific approaches to understanding the essence of optimizing budget expenditures on social protection and social security, supplementing the classification principles of implementation of budget expenditures on social protection, improvement of approaches to optimization of budget expenditures on social protection and social security in terms of building threefold algorithm.It was implemented in the activities of the Department of Social Protection of the Ternopil Regional State Administration, the financial management of the Ternopil Regional State Administration, the Department of Social Protection of the Population of the Lviv Regional State Administration, and the Ternopil National Economic University. Sphere of use –Ministry of Finance of Ukraine, Ministry of Social Policy of Ukraine, Committee of the Verkhovna Rada of Ukraine on Social Policy, Employment and Pensions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Кириленко С. В. 
Формування клієнтоорієнтованої моделі продажу банківських послуг / С. В. Кириленко. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт – процес продажу банківських послуг. Мета – поглиблення теоретичних підходів до формування клієнтоорієнтованої моделі продажу банківських послуг в умовах технологічних змін та вироблення на цій основі прикладних рекомендацій щодо її впровадження у діяльність банківських установ України. Методи – загальнонаукові та спеціальні: наукове узагальнення, порівняння, дедукція, індукція, аналіз, синтез, логічний метод, наукова абстракція, монографічний аналіз, системний аналіз, структурно-функціональний підхід, статистичний аналіз, опитування, анкетування, моделювання, графічна та таблична інтерпретація. Результати реалізовано шляхом удосконалення теорії та практики продажу банківських послуг у частині формування клієнтоорієнтованої моделі продажу банківських послуг, що сприятиме збільшенню клієнтської бази і досягненню банком стійких конкурентних переваг. Новизна полягає у поглибленні теоретичних підходів до формування клієнтоорієнтованої моделі продажу банківських послуг та виробленні прикладних рекомендацій щодо її впровадження у діяльність банківських установ України. Впроваджено у діяльність АТ «Банк Січ», АТ «А-Банк», АТ «Райффайзен Банк Аваль», КУА ПрАТ «КІНТО», ТОВ «Добробуд», Тернопільської ОДА, Львівської ОДА, Тернопільського національного економічного університету. Сфера використання – діяльність банківських установ.^UObject: the process of banking services sales. Goal: to advance theoretical approaches to forming a customer-centric banking sales model in the conditions of technological shifts and to elaborate practical recommendations thereupon for its introduction into the practice of banking institutions in Ukraine. Methods: general scientific and specific: scientific generalization, comparison, deduction, induction, synthesis, logical method, scientific abstraction, monographic analysis, systems analysis, structural-functional approach, statistical analysis, survey, questionnaire, modeling, graphical interpretation, table interpretation. The results were obtained by means of improving the theory and practice of selling the banking services in terms of forming a customer-centric model of banking sales, which will enable banks to increase their customer base and develop sustainable competitive advantages. The novelty consists in advancing the theoretical approaches to forming a customer-centric model of banking services sales and elaborating practical recommendations with regard to its implementation into the practice of banking institutions in Ukraine. The results were implemented into the practice of AT Bank Sich, AT A-Bank, AT Raiffeisen Bank Aval, KUA PrAT KINTO, TOV Dobrobud, Ternopil Regional State Administration, Lviv Regional State Administration, Ternopil National Economic University. Field of use: activity of banking institutions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Чанчиков І. К. 
Психологічні чинники життєстійкості особистості. / І. К. Чанчиков. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню психологічних чинників життєстійкості особистості. У роботі розкрито і поглиблено системний підхід до вивчення життєстійкості особистості.Виокремлено окремі аспекти вивчення життєстійкості. Життєстійкість, як система переконань, дозволяє людині, розвиваючи власний творчий потенціал, активно проживати життя, успішно вирішуючи складні ситуації та долаючи кризові події. Життєстійкість – показник рівня соціально-психологічної адаптації особистості. Важливими аспектами життєстійкості виступають способи життєстійкого подолання, як прояв її фунціонального призначення: піклування про фізичне здоров'я, та соціальна взаємодія з оточенням, друзями і особливо взаємодія у сім'ї. Життєстійкість, як внутрішній ресурс особистості, який вона може змінити та переосмислити, це те, що сприяє підтримці фізичного та психічного здоров'я.^UThe dissertation is devoted to the research of psychological factors of personality hardiness. The paper reveals and deepens a systematic approach to the study of the hardiness of the individual.Some aspects of the study of hardiness are highlighted. Sustainability, as a system of beliefs, allows a person, developing their own creative potential, to live life actively, successfully resolving difficult situations and overcoming crisis events. Hardiness is an indicator of the level of socio-psychological adaptation of the individual. Important aspects of hardiness are ways of overcoming it as a manifestation of its functional purpose: caring for physical health, and social interaction with the environment, friends, and especially interaction in the family. Sustainability, as an internal resource of a person that he can change and rethink, is what contributes to the maintenance of physical and mental health.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Михайлович В. В. 
Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв: автореферат дис. ... д.філософ : 104 / В. В. Михайлович. — Б.м., 2023 — укp.

Михайлович В.В. Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 104 «Фізика та астрономія». – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича МОН України, Чернівці, 2023.Сьогодні діелектричні матеріали відіграють ключову роль у передових електронних пристроях, таких як, конденсатори, суперконденсатори, сенсори, транзистори, тощо. В контексті нинішньої тенденції до мінімізації розмірів, підготовка та функціоналізація нанорозмірних діелектричних матеріалів є одним із пріоритетних напрямків дослідження. Серед широкого спектру діелектриків одним із найцікавіших є матеріали з високою діелектричною сталою, так звані матеріали з високою константою діелектричної проникності (high-k). Одними з найбільш яскравих представників висококонстантних матеріалів є оксидні діелектрики, до яких можна віднести перовскіти барію титанату та шпінелі на основі хромітів. Ці два типи сполук викликають зростаючий інтерес, оскільки вони володіють високою діелектричною сталою, фероелектричною, п'єзоелектричною, піроелектричною та іншими властивостями, що робить їх ідеальними кандидатами для застосування в мікро- та наноелектроніці.В цьому контексті, дана дисертація зосереджується на підготовці, функціоналізації та інтеграції нанорозмірних перовскітів типу BaTiO3 та шпінелей типу ZnCr2O4 у плоскі конденсатори з високим значенням константи діелектричної проникності. Дисертація організована наступним чином;У вступі обґрунтовано вибір теми та актуальність дисертаційного дослідження, вказано його зв’язок з науковими програмами та темами, сформульовано мету та завдання дисертації, вказане її наукове та практичне значення, наведено інформацію про публікації й особистий внесок здобувача, апробацію результатів роботи, її структуру й обсяг.Розділ 1 складається з чотирьох основних частин: (i) сучасний стан досліджень, (ii) властивості нанорозмірних діелектричних оксидних частинок, (iii) методи наноструктурування та організації діелектричних наночастинок у вигляді тонких плівок та (iv) інтеграція діелектричних наночастинок в електронні пристрої в якості активних компонентів. Розділ закінчується висновками. У розділі 2 описано основні методи, що використовувалися для характеристики діелектричних оксидних наноматеріалів. Розділ 3 присвячено синтезу та характеристиці діелектричних наночастинок типу перовскіту. Зокрема, експериментальним шляхом було отримано ряд систем наночастинок титанату барію з контрольованою морфологією та розміром: кубічні наночастинки (середній розмір близько 15 нм), усічені кубоїдальні наночастинки (середній розмір близько 100 нм) та усічених ромбододекаедричних наночастинок (середній розмір близько 110 нм). Слід зазначити, що наночастинки з усіченою ромбододекаедричною та усіченою кубоїдальною морфологією BaTiO3 були отримані та описані вперше. Досліджено вплив морфології частинок на діелектричні властивості наночастинок на основі титанату барію. У розділі 4 описано методику варіювання морфологією систем типу шпінелі та її вплив на діелектричні властивості. Результати експерименту свідчать, що на розмір, ширину забороненої зони та діелектричні властивості отриманих наночастинок шпінелі впливають декілька факторів, зокрема час горіння гелю, температура горіння та ентальпія горіння твердого хелатно-звязуючого агента. Розділ 5 ілюструє, інтеграцію наночастинок типу шпінелі та перовскіту в електронні пристрої. Першим кроком на цьому шляху була функціоналізація поверхні наночастинок з метою отримання стабільних суспензій, які будуть використовуватися для осадження тонких плівок. Для виготовлення тонких плівок були використані два методи, а саме: діелектрофорез та “drop casting”. Незважаючи на те, що метод діелектрофорезу дозволяють отримувати тонкі плівки з високим ступенем впорядкованості наночастинок, цей методи обмежений неперервністю тонких шарів на великих поверхнях. Цю проблему було подолано за допомогою методу “drop casting”. Для наноматеріалів перовскіту та шпінелі товщина отриманих тонких плівок варіюється від 400 нм до 4300 нм. Якість поверхні та елементний склад плівок було досліджено за допомогою скануючої електронної мікроскопії та енергодисперсійного X-проминевого аналізу. Наступним кроком після визначення характеристик тонких плівок було виготовлення конденсаторів. Ефективність виготовлених конденсаторів було досліджено методом імпеданс спектроскопії. Таким чином, ми отримали наступні значення електричної ємності: 1 нФ для конденсатора на основі ZnCr2O4, 200 нФ для конденсаторів на основі усічених кубоїдальних наночастинок BaTiO3 і 2 нФ для конденсаторів на основі усічених ромбододекаедричних наночастинок BaTiO3.^UMykhailovych V. V. Design and production of oxide dielectric materials at the nanometric scale for electronic devices.Thesis on search for the Doctor of Philosophy degree in specialty 104 «Physics and Astronomy». - Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University, Ministry of Education and Science of Ukraine, Chernivtsi, 2023.Nowadays, dielectric materials play a key role in main electronic devices, like for example capacitors, supercapacitors, sensors, field effect transistors, etc. Towards the minimalization trend, the preparation and functionalization of nanoscale dielectric materials are of primary interest. Among a wide range of dielectrics, one of the most interesting are the materials with high dielectric constant (high-k). One of the brightest representatives of high-k materials are oxide-based dielectrics, from which barium titanate perovskites and metal chromite spinels can be figured out. These two types of compounds show a growing interest as they possess high dielectric, ferroelectric, piezoelectric, pyroelectric and other properties, which makes them a perfect candidate for application in micro- and nano-electronics. In this context, the present thesis focusses on preparation, functionalization and integration of nanoscale perovskite-type BaTiO3 and spinel-type ZnCr2O4 in planar high-k capacitors. The thesis is organized as following;The Іntroduction justifies the relevance of the topic of the dissertation research, indicates its connection with scientific programs, plans and topics, formulates the purpose and tasks of the dissertation, emphasizes its scientific and practical significance, presents information about the publications and personal contribution of the recipient, approves the project results, their structure and amount.Chapter 1 is structured in four main sections which consist of (i) state of the art, (ii) properties of nanosized dielectric oxide particles; (iii) nanostructuration and organization methods of dielectric nanoparticles as thin films and (iv) integration of dielectric nanoparticles in electronic devices as active elements. The chapter ends with partial conclusions. Chapter 2 describes the main techniques used for dielectric oxide nanomaterials characterization. Chapter 3 is devoted to synthesis and characterization of perovskite-type dielectric nanoparticle systems. Thus, a series of barium titanate nanoparticles systems have been obtained, with controlled morphology and size: cubic nanoparticles (with the mean size of about 15 nm), edge-truncated cuboidal nanoparticles (with a size about 100 nm) and truncated rhombic dodecahedron (with a size about 110 nm). It has to be mentioned here that the truncated rhombic dodecahedron and cuboidal edge-truncated morphologies for BaTiO3 has been obtained and described for the first time. Chapter 4 describes the methodology of morphology tailoring in spinel type systems and its impact on the dielectric properties. The experimental results strongly suggest that several factors, including the burning time of gel, the combustion temperature, and the enthalpy of combustion of the solid chelating/fuel agents, influence the size, band gap and dielectric properties of the obtained spinel nanoparticles. Chapter 5 is dedicated to the integration of the spinel and perovskites nanoparticles in electronic devices. First step on this road was the surface functionalization of the nanoparticles in order to obtain a stable ink suspensions which will be used for the thin films deposition. Various methods were used for the thin film fabrication, namely drop casting, dielectrophoresis and spin coating. Despite the dielectrophoresis and spin coating methods allowed as to obtain thin films with a high order degree of the nanoparticles, these techniques are limited by the continuity of the thin layers on large surfaces. This issue has been overcome by using drop casting method. For both, perovskite and spinel nanomaterials the thickness of the prepared thin films vary from 400 nm to 4300 nm. The surface quality and elemental composition of the films has been investigated by Field-emission Scanning Electron Microscopy, and EDX analyses. As a next step, after elaboration of characterization of thin films the planar capacitors have been fabricated by deposition of silver electrodes onto the both sides of the dielectric films. The performance of the fabricated planar capacitors was studied by Broadband Dielectric Spectroscopy. Thus, we obtained the following values for the electrical capacitance: 1 nF for ZnCr2O4 based capacitor, 200 nF for cuboidal BaTiO3 based capacitors and 2 nF for the truncated rhombic dodecahedron BaTiO3 based capacitors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського