Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (503)Книжкові видання та компакт-диски (368)Журнали та продовжувані видання (29)
Пошуковий запит: (<.>A=КИРИЛЮК$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИР$<.>+<.>A=СЕМЕНОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 27
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Володимирець В.О. 
Антропічна трансформація видового складу флори осушених територій у зв'язку з процесами її синантропізації: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / В.О. Володимирець ; Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка НАН України. — К., 2003. — 20 с.: табл. — укp.

Проведено оцінку трансформації видового складу флори вищих судинних рослин на осушених і прилеглих до них територіях у зв'язку з процесами її синантропізації. Для осушувальних систем на території Волинського Полісся та Західного Лісостепу з'ясовано видовий склад синантропної флори, проведено його аналіз за окремими показниками. Одержано дані про поширення синантропних видів на осушеній та прилеглій територіях, установлено їх фітоцентотичну роль та екологічні особливості. Уперше для оцінки трансформації флори-ізоляту запропоновано кількісний показник - синантропність і методику його обчислення. Проаналізовано вплив на цей показник різних екологічних факторів, на підставі його значень виділено окремі рівні антропічної трансформації флори-ізоляту, розроблено їх характеристику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*852.121.4(4УКР)
Шифр НБУВ: РА326874

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Кирилюк Л.М. 
Висотна диференціація ландшафтів Поділля: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.01 / Л.М. Кирилюк ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Узагальнено основні підходи та удосконалено теоретико-методологічні засади регіональних досліджень висотної диференціації ландшафтів, виділено етапи та чинники розвитку палеовисотної диференціації ландшафтів Поділля. Розроблено класифікацію висотно-ландшафтних комплексів, складено схему фізико-географічного районування сучасних ландшафтів регіону з урахуванням їх висотної диференціації. Поділля віднесено до Правобережного височинного лісостепового та Поліського рівнинного лісового висотно-ландшафтних країв. В їх структурі виділено 4 висотно-ландшафтні області: Подільську, Придніпровську, Придністровську та Малополіську та 10 висотно-ландшафтних районів. Обгрунтовано напрями поліпшення використання сучасних ландшафтів Поділля та їх охорони.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821(45УКР)081 +
Шифр НБУВ: РА353718

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Кирилюк Г.Л. 
Вплив кріопротекторів і режимів заморожування на механічне пошкодження клітин в області субевтектичних температур: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.19 / Г.Л. Кирилюк ; НАН України. Ін-т пробл. кріобіології і кріомедицини. — Х., 2008. — 21 с. — укp.

Досліджено вплив концентрацій кріопротекторів (диметилсульфоксиду (ДМСО), гліцерину, поліетиленоксиду з середньою молекулярною масою 1 500 (ПБО-1 500)) і режимів заморожування на пошкодження біологічних об'єктів (на прикладі клітин Saccharomyces cerevisiae, клітин диплоїдної культури людини та клітин фібробластів людини) за субевтектичних температур у процесі кріоконсервування. З використанням методу термопластичної деформації розроблено методику визначення механічних характеристик зразків і вивчено пружнопластичні властивості розчинів кріопротекторів у діапазоні температур їх склування. Запропоновано новий підхід до встановлення оптимальних концентрацій кріопротекторних речовин для їх застосування у процесі кріоконсервування. Наведено порогові концентрації досліджених кріопротекторів, за яких у заморожених зразках спостерігається різка зміна співвідношення між аморфною та кристалічною фазами, тобто відокремлені одна від одної рідинні включення перетворюються у наскрізні рідинні прошарки. У процесі кріоконсервування клітин S. cerevisiae і клітин культур людини виявлено різке зростання життєздатності клітин у разі перевищення порогових концентрацій кріопротекторних речовин після кріоконсервування з ДМСО, гліцерином і ПЕО-1 500, що свідчить про загальний характер виявленого явища. З'ясовано, що одним з механізмів кріопошкодження біооб'єктів є пластична релаксація підвищеного тиску, який виникає в окремих рідиннофазних включеннях за рахунок нерівноважної кристалізації. Визначено субевтектичні температурні інтервали й інтервали температур, за яких відбувається склування розчинів кріопротекторів методом термопластичної деформації. Доведено необхідність урахування даних температурних інтервалів у процесі кріоконсервування з метою зменшення механічного пошкодження біологічних об'єктів. Із урахуванням експериментальних даних оптимізовано режими охолодження біологічних об'єктів на прикладі клітин S. cerevisiae.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е.с3 + Е0*550-636-601.2 +
Шифр НБУВ: РА359922

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
4.

Кирилюк А.О. 
Геогідроморфологічний аналіз розвитку русла та заплави Верхнього Пруту: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / А.О. Кирилюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Проведено геогідроморфологічний аналіз умов, чинників і особливостей руслоформування на характерних та однорідних ділянках верхньої течії річки Прут (у межах України). Виявлено основні закономірності даного процесу за референційних та антропогенних умов. Досліджено умови та чинники руслоформування Верхнього Пруту у гірській і напівгірській частині течії. Проаналізовано закономірності еволюції руслоформування річки вздовж течії та розвитку її русла і заплави в часі за природних умов. Виявлено, що основним чиником, який структурує течію Верхнього Пруту стосовно руслоформування є зовнішні обмеження, пов'язані з геологічною та тектонічною будовою території та відповідними особливостями дна долини. Виділено ділянки, які відносяться до трьох груп річкових русел: алювіальних, структурно-алювіальних і структурних. Обгрунтовано шляхи оптимізації використання й охорони русла та заплави досліджуваної річки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д229.5 Прут +
Шифр НБУВ: РА362637

      
5.

Кирилюк В.П. 
Ефективність систем обробітку чорноземів опідзолених у ланці зерно-просапної сівозміни правобережного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.01 / В.П. Кирилюк ; Ін-т земл-ва УААН. — К., 2003. — 21 с.: рис., табл. — укp.

Вивчено вплив багаторічного застосування різних систем основного обробітку грунту на головні чинники грунтової родючості та врожайність культур ланки сівозміни: горох - озима пшениця - цукрові буряки. Установлено, що застосування комбінованої полицево-чизельної системи основного обробітку (різноглибинної оранки з дискуванням) сприяє збереженню гумусу, покращує агрофізичні властивості, забезпечує ефективну боротьбу з бур'янами, дає змогу одержати вищі врожаї гороху, озимої пшениці та цукрових буряків водночас з меншими енергетичними витратами. Розроблено новий спосіб контролю бур'янів у посівах гороху. Запропоновано та впроваджено ресурсоощадну систему основного обробітку грунту в зерно-буряковій сівозміні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П141.8 + П143 +
Шифр НБУВ: РА326575

Рубрики:

      
6.

Кирилюк 
Кінонімія в сучасній українській мові: принципи номінації та способи творення: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Ольга Леонідівна Кирилюк ; Кіровоградський держ. педагогічний ун-т ім. Володимира Винниченка. — Кіровоград, 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-316
Шифр НБУВ: РА359165

      
Категорія: Науки про Землю   
7.

Кирилюк 
Ландшафтно-екологічний аналіз та оцінка території для цілей садівництва (на прикладі Хотинської височини): автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / Сергій Миколайович Кирилюк ; Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. — Чернівці, 2007. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821.6 + П25 в751
Шифр НБУВ: РА354446

Рубрики:

      
8.

Кирилюк А. В. 
Ліцензійний договір на використання літературних творів (цивільно-правовий аспект): автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.03 / А. В. Кирилюк ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано стан цивілістичних наукових і практичних джерел, в яких висвітлено питання застосування ліцензійного договору. Визначено поняття та специфіку правовідносин, які виникають у зв'язку з використанням літературних творів та окремих його елементів, суб'єктів даних правовідносин. Висвітлено поняття: літературного твору, персонажу літературного твору, ліцензійного договору на використанням літературного твору. Розглянуто динаміку розвитку зобов'язальних відносин із використання літературних творів, укладання договору, зміну та припинення його дії. Досліджено істотні умови договору, права й обов'язки сторін, відповідальність за порушення умов ліцензійного договору, підстави для розірвання договору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)332.04
Шифр НБУВ: РА373564 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Кирилюк 
Морфобіологічні та екологічні особливості видів роду Lonigera L. та перспективи їх використання в озелененні м. Києва: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.01 / Вікторія Іванівна Кирилюк ; Національний аграрний ун-т. — К., 2008. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П271(4УКР-2К) + П382.9-425 жимолость
Шифр НБУВ: РА357819

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Кирилюк В.С. 
Оптимальні рішення в умовах ризику на основі апарата багатозначних відображень: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.05.01 / В.С. Кирилюк ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2006. — 30 с. — укp.

Розглянуто питання розробки підходів та відповідного математичного апарата для прийняття оптимальних рішень за умов ризику. Введено клас поліедральних когерентних мір ризику, а задачі оптимізації портфеля за співвідношенням зиск - ризик зведено до відповідних задач лінійного програмування, що сприяє підвищенню ефективності обчислень. Досліджено різноманітні задачі оптимізації портфеля, зокрема за невідомих ймовірностей сценаріїв, а також для різних багатокритеріальних постановок. Вивчено проблеми оптимізації паралельно-послідовних систем з відмовами двох типів та їх узагальнення, побудовано ефективні алгоритми пошуку рішень. Удосконалено апарат багатозначних зображень, зокрема побудовано новий дотичний конус для графіків відбражень та одержано нові результати щодо різних властивостей багатозначних відображень. Розвинуто підхід ефективної границі для оцінювання систем за спостереженнями вхід - вихід для випадку двох типів входів і виходів, що дозволяє досліджувати системи з ризиком.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.331 в611.2 +
Шифр НБУВ: РА342472

Рубрики:

      
11.

Семенович Т.А. 
Організаційно-економічний механізм стабілізації фінансового стану транспортних підприємств: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Т.А. Семенович ; Нац. транспорт. ун-т. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні, методичні та практичні питання стабілізації фінансового стану транспортних підприємств. Визначено та досліджено основні умови та фактори впливу на механізм стабілізації фінансового стану та розглянуто питання методичного забезпечення оцінки його стабільності. Здійснено аналітичну оцінку даного стану транспортних підприємств, виявлено тенденції формування показників їх фінансової стійкості, ліквідності, платоспроможності та ділової активності. Визначено й обгрунтовано методи стабілізації фінансового стану підприємства. Запропоновано механізм їх поетапної реалізації. Розроблено метод якісної оцінки зазначеного стану підприємства, що дозволяє визначити лінгвістичні характеристики показників фінансового стану. Обгрунтовано методи обмеження ризику зниження фінансової стійкості залежно від визначених зон фінансової стійкості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)371-93 +
Шифр НБУВ: РА340971

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Кирилюк І.М. 
Оренда землі в системі аграрних відносин України: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.01 / І.М. Кирилюк ; Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана. — К., 2010. — 20 с. — укp.

З'ясовано сутність та особливості інституціональних чинників формування ринку оренди землі сільськогосподарського (СГ) призначення. Визначено роль орендних відносин у підвищенні соціально-економічної ефективності СГ виробництва, яка може бути розкрита шляхом аналізу п'яти суспільних функцій, за рівнем реалізації яких доцільно оцінювати досконалість відносин землекористування. Досліджено формування та розвиток орендних відносин під час аграрної реформи, у процесі становлення нової системи землекористування, визначено передумови реалізації їх потенціалу як чинника розвитку агропродовольчого сектору. Сформовано оптимальні риси розвитку інституту оренди землі СГ призначення, розглянуто проблему оцінки спроможності орендних відносин сприяти вибору суб'єктами господарювання оптимальної моделі поведінки та забеспечувати рух ресурсів до осередків їх найбільшого використання в межах СГ галузі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-51-562.3
Шифр НБУВ: РА375151 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Володимиренко 
Особливості росту та прогноз продуктивності штучних модальних ялинових деревостанів Українських Карпат: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.02 / Валентина Миколаївна Володимиренко ; Національний аграрний ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.4(4УКР3)
Шифр НБУВ: РА346695

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Кирилюк Н. А. 
Політична активність громадян як чинник демократизації сучасного українського суспільства: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / Н. А. Кирилюк ; Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано оптимальну модель розгортання політичної активності як чинника поєднання різних напрямів політики держави та політичної участі громадян. Вперше в українській політичній науці узагальнено теоретико-методологічні підходи щодо аналізу поняття "політична активність", виокремлено різні точки зору щодо класифікації її форм. Здійснено комплексний аналіз політичної активності громадян України за умов демократичної трансформації суспільства. Встановлено, що політична активність громадян за умов демократизації має розглядатися як діяльність з конструювання політичного простору шляхом інституціоналізації переговорів між владою та громадянським суспільством. Вдосконалено політологічні концепції демократичного елітизму, елементи оптимізації моделі розгортання політичної активності за умов демократизації сучасного українського суспільства, чинники, які негативно впливають на процес демократизації українського суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(4УКР)6
Шифр НБУВ: РА371236 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Кирилюк М.Д. 
Профілактична та лікувальна дія мінеральної води "Збручанська" курорту Сатанів при цукровому діабеті 2 типу та порушеній толерантності до глюкози: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.14 / М.Д. Кирилюк ; Ін-т ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка АМН України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Уперше вивчено можливість і доцільність використання комплексної курортної терапії, що передбачає вживання мінеральної води "Збручанська" курорту Сатанів як засобу первинної профілактики в осіб з порушеною толерантністю до глюкози (ПТГ). Одержано нові дані про вплив даної мінеральної води на перебіг цукрового діабету (ЦД) II типу і ПТГ. Доведено, що за умов застосування мінеральної води "Збручанська" відбувається оптимізація функціонування бета-клітин з відновленням у частини хворих на ЦД II типу та осіб з ПТГ фізіологічного профілю секреції інсуліну та толерантності до глюкози, нормалізації ліпідного й білкового обміну, гемокоагуляції та фібринолізу. Визначено ефективність дослідженої курортної терапії у взаємозв'язку зі ступенем порушення вуглеводного обміну та оцінено характер змін регуляторних систем у динаміці курортного лікування. Визначено методичний підхід до розробки науково обгрунтованих режимів питного лікування. Доведено лікувально-профілактичну дію комплексної курортної терапії з застосуванням мінеральної води "Збручанська" на перебіг ЦД. Досліджено динаміку біохімічних показників, системи гемостазу у пацієнтів з ЦД II типу та ПГТ за реабілітаційного лікування з використанням даної гідрокарбонатно-натрієво-магнієвої води.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23-54 +
Шифр НБУВ: РА337160

Рубрики:

      
16.

Кирилюк І.М. 
Психологічні чинники підготовки практичного психолога до ведення терапевтичного діалогу: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / І.М. Кирилюк ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вивчено психологічні чинники та особливості підготовки практичних психологів до ведення психотерапевтичного діалогу. З'ясовано сутність різних підходів щодо розуміння контакту, діалогу в процесі психологічного консультування. Проаналізовано специфіку діалогічного підходу та феномени, що виокремлюються у межах даного напряму: діалогічну позицію, інтенцію. Психологічний діалог розглянуто як складну багатофункіціональну систему, яка визначає якість контакту психолога та клієнта, передбачає наявність довіри у їх відносинах, зумовлена рівнем конгруентності, емпатії та рефлексії практичного психолога та залежить від міри його комунікативної компетентності. Доведено, що "Я-концепція" практичного психолога є передумовою ефективного ведення терапевтичного діалогу. Емпірично досліджено особливості орієнтації майбутніх психологів у процесі консультування. Досліджено вираженість таких професійно важливих якостей особистості, як емпатія, креативність, самоактуалізаційні тенденції, визначено основні характеристики образу "Я" залежно від типу орієнтації - технологічної, гуманістичної, діалогічної. На підставі результатів статистичного дослідження встановлено існування тісного взаємозв'язку між діалогічною орієнтацією майбутнього психолога та вказаними якостями, що дозволяє розглядати їх розвиток як психологічний чинник формування діалогічності психолога-консультанта. Обгрунтовано й апробовано систему психологічних впливів, що сприяють оптимізації підготовки практичних психологів до ведення терапевтичного діалогу. Запропоновано тренінг для формування діалогічних умінь консультування як ефективний засіб професійної підготовки студентів-психологів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю949.2р(4УКР)3 +
Шифр НБУВ: РА344945

Географічні рубрики:

      
17.

Кирилюк А.В. 
Теплові флуктуації неоднорідних дисперсних систем: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / А.В. Кирилюк ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2004. — 16 с. — укp.

Побудовано спектри релеївського розсіювання світла суспензією еліпсоїдальних броунівських частинок у зовнішньому електричному полі, досліджено залежність їх параметрів від його величини. Вивчено спектри резонансного поглинання гамма-квантів на домішкових частинках у рідині, що мають форму еліпсоїдів обертання та знаходяться у постійному електричному полі. Побудовано локальні гідродинамічні флуктуації надплинного гелію у сферичній порожнині. Розроблено метод дослідження динамічних властивостей дисперсних систем у неоднорідних умовах, який можна використовувати для аналізу спектрів флуоресценції, діелектричної релаксації або ядерного магнітного резонансу на даних об'єктах. Розвинуто теорію ефекту Месбауера на броунівських частинках з осьовою симетрією, що знаходяться в однорідному електричному полі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В317.14,022 +
Шифр НБУВ: РА331797

Рубрики:

      
18.

Кирилюк С.Д. 
Трансформація мотивів та образів світової літератури у творчості Ольги Кобилянської: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / С.Д. Кирилюк ; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено проблемі трансформації мотивів та образів світової літератури у творчості майстра української прози кінця XIX - початку XX ст. Ольги Кобилянської (1863-1942). З'ясовано рівень рецепції письменницею творчого досвіду попередників і сучасників, зокрема Ф.Ніцше, Є.-П.Якобсена, М.Метерлінка. Визначено формально-змістові рівні переосмислення традиційних структур, уперше в українському літературознавстві обгрунтовано використання О.Кобилянською мотивів та образів Біблії, античної літератури, встановлено механізм синтезу національного і загальнокультурного у витворенні неофольклорного міфа. Творчість О.Кобилянської вагомо підтверджує безперечний зв'язок українського письменства із загальноєвропейською літературою на зламі XIX і XX століть.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Кобилянська 418.3

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Бабюк Н. С. 
Топос міста у прозі Ірини Вільде / Н. С. Бабюк. — Б.м., 2019 — укp.

У роботі окреслено основні аспекти міста як топосу, зокрема його семантичний, історичний, соціальний, семіотичний та психологічний виміри. Охарактеризовано проблему топосу міста і його антропологічні параметри в українському літературознавчому й художньому дискурсах. З'ясовано роль і місце Ірини Вільде в українській літературі ХХ ст., осмислено рецепцію її художньої спадщини. Окреслено міський контекст у різні періоди творчості письменниці, а також з'ясовано значення топосу міста у творчому дискурсі Ірини Вільде. Акцентовано на виокремленні (презентації) «чернівецького», «коломийського» та «львівського» текстів у повістевій трилогії «Метелики на шпильках», романі «Сестри Річинські» та зразках малої прози, написаної в різні періоди творчості авторки.^UFor the first time in dissertation in Ukrainian literary carried out research of the topos of city in prose of Iryna Vilde and the features of historical and literary context of the twenty century are analyzed, in which depicted the work of author. On the example of the analysis of creativity of Iryna Vilde we were able to find out the chronotope of cities in her large and small prosesare very different and multifaceted. There are the modern Chernivtsi, the original Lviv, the «freelance» Kolomyia, the Ivano-Frankivsk and also partly the topos of Warsaw. In her writings (the story-book trilogy «Butterflies on pins» and the novel «The Richynsky sisters», small prose), urban toposes (Chernivtsi, Kolomyia and Lviv) appear as complex typological structures, relatingto real life collisions, so the opening of her writer's world seems as prospective and productive.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Мельник В. М. 
Політична антропологія в окцидентальному та орієнтальному вимірах (порівняльний аспект). / В. М. Мельник. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячене порівнянню окцидентального та орієнтального вимірів політичної антропології, вивченню засад їхньої диференціації (відмінних рис) та передумов теоретико-методологічної інтеграції (спільних рис). У роботі досліджуються підвалини конституювання політичної антропології як самостійної наукової дисципліни, аналізуються процеси формування окцидентального та орієнтального вимірів, уточнюється періодизація історико-організаційних етапів її становлення, класифікуються дослідницькі групи та наукові школи сучасних політантропологів. Визначаються ключові маркери та концепти, що виступають критеріями розрізнення окцидентального та орієнтального вимірів. Пропонується авторська модель класифікації, що дозволяє виокремити сімнадцять наукових шкіл окцидентального виміру та вісім наукових шкіл орієнтального виміру. Виокремлення наукових шкіл здійснюється на засадах теоретико-методологічного інтересу вчених співтовариств, тоді як конкретизація поняття «дослідницька група» здійснюється за допомогою використання критерію територіальної і академічної приналежності політичних антропологів. Доведено, що інтеграція обох вимірів політантропології, хоча має сформовані концептуальні засади, але не має достатньої кількості прихильників.^UThe dissertation is devoted to comparing the occidental and oriental dimensions of political anthropology, studying the foundations of their differentiation (establishing distinctive features) and the prerequisites of theoretical and methodological integration (establishing common features). The work examines the foundations of the constitution of political anthropology as an independent scientific discipline, analyzes the processes of formation of the occidental and oriental theoretical and methodological measurements, clarifies the periodization of the historical and organizational stages of its formation, classifies research groups and scientific schools of modern political anthropologists. Political anthropology, as a discipline that explores the traditional features of the political organization of the peoples of the world in historical dynamics, was formed during the XVII-XX centuries. The historical approach has allowed us to distinguish three stages of its formation: physico-anthropological, socio-anthropological, political science stage. The feasibility of differentiating contemporary political science into two major directions (western-occidental and eastern-oriental) is envisaged by the doctrine of «inclusivity and diversity» adopted by the Executive Committee of the International Political Science Association (IPSA) in 2016.The key markers and concepts that serve as criteria for distinguishing between occidental and oriental measurements are determined. An author's classification model is proposed, which makes it possible to distinguish seventeen scientific schools of the occidental dimension and eight scientific schools of the oriental dimension.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського