Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (173)Книжкові видання та компакт-диски (99)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>A=КОЛОДЯЖН$<.>+<.>A=ОЛЬГ$<.>+<.>A=ОЛЕГІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Колодяжна А.О. 
Асиметричний синтез гідроксифосфонатів та їх похідних з потенційною біологічною активністю: автореф. дис... канд. хім. наук.: 02.00.10 / А.О. Колодяжна ; НАН України, Ін-т біоорган. хімії та нафтохімії. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено новий препаративний метод синтезу функціоналізованих фосфонатів реакцією C = X нуклеофілів (X = 0, NR) з високореакційною парою триалкілфосфіт-галогенгідрат піридину. Наведено приклади подвійної та потрійної стереоіндукції та вперше показано адитивність дії декількох хіральних індукторів за умов фосфоальдольної реакції. Вивчено стереохімію фосфоальдольної реакції, показано, що стереохімія реакції відповідає правилу Крама. Запропоновано використання природних основ - алкалоїдів як асиметричних каталізаторів фосфоальдольної реакції. Синтезовано хіральні біс-(аміно)-фосфінати як потенційно біологічно активні сполуки. Вперше синтезовано хіральні метилен-біс-(фосфонати). Зроблено асиметричний синтез фосфорних аналогів природних сполук - треонінової кислоти, еритрози, фосфатидної та лізофосфатидної кислот. Розроблено новий метод синтезу хіральних йодалкінів на основі реакції хіральних спиртів з біс-(діетиламіно)фосфітом і йодистим метилом. Запропоновано зручний хіральний сольвативний реагент для визначення енантіомерного складу гідроксифосфонатів - природний цинхонідин. Запропоновано новий метод одержання хіральних діолів як потенційних лігандів для комплексів з перехідними металами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г275.24,0 +
Шифр НБУВ: РА362614

Рубрики:

      
2.

Колодяжний В.В. 
Керування стохастичними об'єктами в умовах невизначеності на основі нечітких нейромережевих моделей: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.03 / В.В. Колодяжний ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто задачу керування стохастичними об'єктами за умов невизначеності щодо структури та параметрів об'єкта. Вдосконалено методи керування на базі моделей, що настроюються, з врахуванням наявних обмежень на величину похибки керування та динаміку керуючого впливу. Запропоновано швидкодіючу адаптивну процедуру ідентифікації параметрів багатовимірних об'єктів керування. Висвітлено адаптивні процедури навчання та самоорганізації в реальному часі з високою швидкодією для нечітких нейромережевих моделей. Модифіковано метод керування на базі оберненої нечіткої моделі. Проаналізовано закони керування на базі локальної лінеаризації нечітких моделей з використанням процедур навчання та самоорганізації. Проведено імітаційне моделювання розроблених законів керування та процедур навчання. Розв'язано актуальні практичні завдання керування складними технічними об'єктами з використанням даних методів та моделей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.96
Шифр НБУВ: РА319440 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Колодяжний М.Г. 
Кримінологічна характеристика та запобігання вимаганням, поєднаним із насильством: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / М.Г. Колодяжний. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)116.5 + Х883.9(4УКР)711.16 +
Шифр НБУВ: РА370806 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Колодяжна І.В. 
Маркетингова діяльність підприємств малого бізнесу: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / І.В. Колодяжна ; Донец. держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. — Донецьк, 2004. — 18 с. — укp.

Запропоновано механізм оцінки результатів маркетингової діяльності, що дозволяє акцентувати увагу керівництва на ключових показниках діяльності, сформувати та реалізувати науково-обгрунтовані заходи щодо удосконалення маркетингової стратегії як інструмента для досягнення мети малого підприємства. Доведено, що домінантою економічної безпеки підприємств малого бізнесу є фінансова стабілізація, яка залежить від багатьох факторів не завжди лінійно. Запропоновано модель декомпозиційного розв'язання завдання фінансової стабілізації з використанням імітаційно-оптимізаційного підходу. Виявлено, що для маркетингового забезпечення малого бізнесу в Донецькій області доцільно створити при облдержадміністрації Маркетинговий консалтинговий центр малого бізнесу, проект якого наведено у даному дослідженні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)291.9-211.1
Шифр НБУВ: РА330610

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Колодяжний В.М. 
Математичне моделювання фізичних процесів в складних областях за допомогою атомарних функцій: автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.05.02 / В.М. Колодяжний ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2008. — 38 с. — укp.

Запропоновано узагальнення на випадок багатьох змінних атомарних функцій, які за визначенням є фінітними (з компактним носієм) розв'язками функціонально-диференціальних рівнянь спеціального вигляду. Доведено теореми існування та єдності атомарних функцій багатьох змінних, породжених за допомогою різного виду диференціальних операторів: Лапласа, Гельмгольця, Клейна - Гордона, бігармонічного та полігармонічного. Досліджено характерні властивості одержаних функцій і встановлено їх імовірнісний зміст. Розроблено методику побудови нового класу атомарних функцій, що зображуються у вигляді лакунарних рядів. Показано можливості поєднання методик теорій R і атомарних функцій під час створення геометрично структурованих атомарних функцій. Створено алгоритм побудови базисів просторів wavelet-функцій з використанням атомарних функцій і просторів елементарних wavelet-систем. На базі суттєвого використання атомарних функцій запропоновано новий метод наближеного розв'язування задач нестаціонарної теплопровідності у вигляді узагальненого ряду Тейлора для нескінченно диференційованих функцій. Запропоновано числовий алгоритм розв'язування крайових задач математичної фізики з використанням атомарних функцій багатьох змінних. Наведено приклади розв'язання 2D і 3D крайових задач для неоднорідного рівняння Лапласа в складних областях на основі колокацій і застосування атомарних радіально базисних функцій. Досліджено апроксимаційні властивості структур розв'язків крайових задач математичної фізики за структурно-варіаційним методом з використанням апроксимаційних просторів лінійних комбінацій зсувів стиснень атомарних функцій. Розглянуті атомарні функції багатьох змінних є радіальними базисними функціями з певними властивостями, а саме: вони є нескінченно гладкі; задовольняють функціонально-диференціальне рівняння; ефективно обчислюються; мають явні формули для обчислення перетворення Фур'є. Це надає переспективи їх використанню для моделювання особливостей технологічних прцесів формування машинобудівної відливки складної конфігурації. Розглянуто певні питання використання математичного апарату атомарних функцій для імітаційного моделювання процесів затвердіння відливка та розробки алгоритмів залишкового напруженого стану відливка за умов виникнення кристалізаційних тріщин. Розроблено спеціальні методи розв'язування лінійних і нелінійних задач нестаціонарної теплопровідності у двозв'язних областях. Проаналізовано розвиток систем комп'ютерного моделювання з використанням математичних засобів теорії R-функцій і атомарних функцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В192.165 +
Шифр НБУВ: РА359716

Рубрики:

      
Категорія:    
6.

Колодяжна Л.В. 
Самозбудні коливання лопаткових вінців турбомашин у нестаціонарному трансзвуковому потоці газу: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.16 / Л.В. Колодяжна ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Класифіковано методи прогнозування аеропружних характеристик лопаткових апаратів турбомашин. Наведено нестаціонарний маршовий метод і числовий аналіз аеропружного стану коливного лопаткового вінця у тривимірному трансзвуковому потоці, які грунтуються на розв'язанні зв'язаної задачі аеродинаміки та пружних коливань. Течія ідеального газу крізь багатоканальний вінець описується нестаціонарними рівняннями Ейлера, що інтегруються на рухомих сітках з використанням явної скінченно-об'ємної різницевої схеми Годунова - Голгана з другим порядком апроксимації. Динамічний аналіз використовує модальний підхід та тривимірну скінченноелементну модель лопатки. Порівняння теоретичних та експериментальних результатів для стандартних конфігурацій компресорних і турбінних граток показало якісне та кількісне задовільне співставлення.Отримано необхідні та достатні умови виникнення самозбудних коливань або автоколивань. За результатами розрахунків визначено, що самозбудження власних форм коливань відбуватиметься за умов негативного аеродемпфування за стартового режиму, близькості частоти власних коливань до частоти кінематичних коливань та кількості енергії, що підводиться від основного потоку до вібруючої лопатки, яка має бути сумірною з кінетичною енергією лопатки у стартовому режимі (вплив наведеної маси).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: з363-044-012
Шифр НБУВ: РА319111 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Колодяжна В.В. 
Становлення та розвиток, договірно-правової бази українсько-польського транскордонного співробітництва (90-ті рр. XX ст. - поч. XXI ст.): автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / В.В. Колодяжна ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу наукової літератури, а також правових актів українського та польського урядів досліджено питання законодавчого та нормативно-правового забезпечення транскордонного співробітництва (ТКС) між даними державами. Виявлено основні закономірності становлення та розвитку цього процесу за умов незалежної України та демократичної Польщі. Висвітлено динаміку розвитку правового регулювання українсько-польських міжрегіональних зв'язків і ТКС (прикордонного співробітництва) у торговельно-економічній, гуманітарній та інших сферах суспільного буття. Досліджено структуру та компетенцію органів, на які покладено функції управління процесом ТКС. Розкрито суть законодавчої та нормативно-правової бази єврорегіональної моделі транскордонного співробітництва у межах єврорегіонів "Буг", "Карпати".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х912.3(4УКР)-(4ПОЛ) + Ф4(4УКР)64-(4ПОЛ) +
Шифр НБУВ: РА364819

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Колодяжна М. П. 
Магнітопружні та п'єзомагнітоелектричні ефекти в мультифероїках Nd0,9Dy0,1Fe3(BO3)4, SmFe3(BO3)4 та LiCoPO4 / М. П. Колодяжна. — Б.м., 2020 — укp.

В дисертаційній роботі виявлені та проаналізовані магнітопружні, п'єзоелектричні та п'єзомагнітоелектричні ефекти в монокристалічних зразках фероборатів Nd0,9Dy0,1Fe3(BO3)4, SmFe3(BO3)4 та LiCoPO4 при низьких температурах.Вперше з високою точністю визначено швидкості звуку в монокристалічному зразку рідкісноземельного фероборату Nd0,9Dy0,1Fe3(BO3)4. Розраховано компоненти тензору модулів пружності та п'єзоелектричного тензору.Виявлено та проаналізовано нові спонтанні та індуковані зовнішнім магнітним полем фазові переходи, що реалізуються в магнітній підсистемі фероборату Nd0,9Dy0,1Fe3(BO3)4. Вперше побудовано фазову H – Т діаграму монокристалу Nd0,9Dy0,1Fe3(BO3)4 (H || С3).Експериментально виявлено п'єзоелектричний відгук в неп'єзоактивній конфігурації фероборату SmFe3(BO3)4. Показано, що в антиферомагнітно впорядкованій фазі кристалу п'єзовідгук є проявом п'єзомагнітоелектричного ефекту, а в парамагнітній фазі – поверхневого п'єзоелектричного ефекту.Вперше в монокристалі LiCoPO4 експериментально виявлено лінійний п'єзомагнітоелектричний ефект в антиферомагнетиках, теоретично передбачений більш, ніж півсторіччя тому. Оцінено залежну від магнітного поля інтенсивність п'єзомагнітоелектричної взаємодії. В парамагнітній фазі сполуки виявлено п'єзоелектричний відгук, аналіз анізотропії прояву якого дозволяє віднести кристал до піроелектричного класу C2v або С2.^UIn the thesis magneto-elastic, piezoelectric, piezomagnetoelectric effect in single crystals Nd0,9Dy0,1Fe3(BO3)4, SmFe3(BO3)4 ferroborates and LiCoPO4 at low temperatures, have been discovered and analyzed.The sound velocities have been measured with high accuracy in the single crystal of rare earth ferroborate Nd0,9Dy0,1Fe3(BO3)4 for the first time. The components of the tensors of the elastic and the piezoelectric modules have been calculated.New spontaneous and induced by an external magnetic field phase transitions, which are realized in the magnetic subsystem of the ferroborate Nd0,9Dy0,1Fe3(BO3)4, have been discovered and analyzed. For the first time, H - T phase diagram of the single crystal Nd0,9Dy0,1Fe3(BO3)4, (H || C3) has been constructed.Piezoelectric response in the non-piezoactive configuration of SmFe3(BO3)4 ferroborate has been experimentally detected. It has been shown that the piezoelectric response is a manifestation of the piezomagnetoelectric effect in the antiferromagnetic ordered phase of the crystal, and the manifestation of the piezoelectric effect in the paramagnetic phase.For the first time, the piezomagnetoelectric effect theoretically predicted more than half a century ago has been discovered in the LiCoPO4 antiferromagnet. The intensity of the piezomagnetoelectric interaction has been estimated. Piezoelectric response has been detected in the paramagnetic phase of a LiCoPO4 single crystal. The analysis of the anisotropy of the manifestation of that response allows to classify the crystal as belonging to the pyroelectric class C2v or C2.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Мєднікова М. А. 
Вплив кругових отворів на напружено-деформований стан циліндричних оболонок скінченної довжини при крученні / М. А. Мєднікова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню напружено-деформованого стану (НДС) пружних ізотропних циліндричних тонкостінних оболонок скінченних довжин, ослаблених круговим отвором при дії крутного моменту. За допомогою лінійного і геометрично нелінійного аналізів методом скінченних елементів (МСЕ) досліджений вплив зміни геометричних параметрів на напружений стан, зокрема на коефіцієнт концентрації напружень. На основі лінійного МСЕ-аналізу розроблені ефективні сіткові моделі для вирішення задач визначення НДС у циліндричних оболонках з отвором, ґрунтовані на застосуванні адаптивних сіток у сукупності зі спеціально сформульованими методами контролю точності.Показано, що математична модель А. І. Лур'є застосовна до оболонок великої довжини і для малого розміру отвору, і непридатна для коротких оболонок і для оболонок, ослаблених великим отвором. Використання зазначеної моделі до оболонок скінченних довжин може багаторазово завищувати результати рішення задачі про визначення рівня концентрації напружень.Для широкого діапазону зміни геометричних параметрів оболонок результати, отримані в нелінійній постановці близькі до результатів з лінійного рішення тільки для початкового етапу навантаження і в досить вузькому діапазоні навантажень. При врахуванні геометричної нелінійності деформації, поля напружень і поля переміщень із зростанням навантаження, особливо при наближенні до вичерпання несучої здатності, зазнають якісних змін, як на межі, так і в значній області навколо отвору. Основна увага приділена дослідженню концентрації напружень і залежностям коефіцієнта концентрації напружень від величини навантаження, довжини оболонки і розміру отвору. Із ростом навантаження коефіцієнт концентрації напружень зростає для усіх досліджуваних оболонок. Виняток становлять оболонки великої довжини з малим розміром отвору, для яких він практично не залежить від рівня навантаження. Виявлено, що існує деяка довжина, зі зменшенням якої починає позначатися підтримувальний вплив краю оболонки, який виражається в істотному зниженні рівня концентрації напружень. Результати дослідження використані у практиці підприємства «Конструкторське бюро «Південне» ім. М. К. Янгеля при проєктуванні ракети космічного призначення, зокрема адаптеру та головного обтічника в рамках роботи за міжнародним контрактом.Ключові слова: метод скінченних елементів, циліндрична оболонка, круговий отвір, кручення, напружено-деформований стан, коефіцієнт концентрації напружень.^UThe dissertation work is devoted to the study of the stress-strain state (SSS) of elastic isotropic cylindrical thin-walled shells of finite lengths, weakened by a circular hole under the action of a torque.With the help of linear and geometrically nonlinear analyses with finite element method (FEM), the influence of changes of geometric parameters on the stress state, in particular on stress concentration factor, has been investigated. Effective grid models have been developed for solving the problems of determining stress-strain state in cylindrical shells with a hole, on the basis of liner FEM-analysis, based on the use of adaptive grids together with specially formulated methods of accuracy controlIt is shown that mathematical model of A. Lurie is applicable for large length shells and for small size of a hole, and is unsuitable for short shells and for shells weakened by a large hole. This model can overestimate the results of solving the problem of determining the level of stress concentration many times over in relation to the deformation of shells of finite lengths.For a wide range of changes in geometric parameters of shells, the results obtained in the nonlinear formulation are close to results from the linear solution only for the initial stage of loading and in a rather narrow range of loads. Taking into account the geometric nonlinearity of deformation, stress fields and displacement fields with increasing load, especially when approaching the depletion of the bearing capacity, undergo qualitative changes, both at the boundary and in a significant area around the hole. The main attention is paid to the study of the stress concentration and dependences of stress concentration factor on the load value, shell length and hole size. Stress concentration factor increases with increasing load for al and studied casings. The exception is shells of large length with a small hole size, for which it is practically independent from the load level. It is obtained that there is a certain length determined by calculations, with a decrease of this length the supporting effect of the shell edge begins to bear on, which significantly decrease level of stress concentration.The results of the research were used in practice of the State “Design Office “Yuzhnoye” named after M. K. Yangel” in the design of a space rocket, in particular adapter and head fairing as part of an international contract.Key words: finite element method, cylindrical shell, circular hole, torsion, stress-strain state, stress concentration factor.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Яковлева В. С. 
Кримінологічна характеристика та запобігання втручанню у діяльність судових органів: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / В. С. Яковлева. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація є кримінологічним дослідженням кримінальних правопорушень, передбачених ст. 376 КК України та пов’язаних із втручанням у діяльність судових органів. У роботі з’ясовано нормативно-правове забезпечення стандарту незалежності судових органів, виділено його рівні, досліджено кількісні та якісні показники указаних кримінальних правопорушень, надано кримінологічну характеристику особи правопорушника, який втрутився у діяльність судового органу, розроблено типологію останнього, виділено особливості детермінації представлених посягань у сфері правосуддя, запропоновано низку перспективних напрямів і заходів їх запобігання.Стан цих кримінальних правопорушень характеризується збільшенням їх рівня протягом 2013–2022 рр. Щороку обліковується до 200 таких фактів. Коефіцієнт інтенсивності втручання у діяльність судових органів за указаний період 3 збільшився майже у 10 разів. Його динаміка є негативною, про що свідчить збільшення як абсолютних, так й відносних показників. Рівень цих правопорушень і рівень судимості за них не відбиває справжніх тенденцій їх поширеності, відтворення й загалом криміналізації сфери правосуддя в Україні.Втручання у діяльність судових органів віднесено до особливо високолатентних злочинів. На один подібний облікований випадок приходиться щонайменше 51 необлікований. Латентність має переважно штучний характер. Основними причинами латентності вважаються: низька ефективність правоохоронних органів щодо виявлення та розслідування цих правопорушень; пасивність ВРП; небажання суддів-потерпілих афішувати фактами втручання у їх діяльність.Узагальнений кримінологічний образ правопорушника, який втрутився або може втрутитись у діяльність судового органу, – це чоловіки віком 29-39 років, рідше 40- 54 роки, мають повну вищу і базову вищу освіту, громадяни України, українці за національністю. Трендом останніх років є збільшення фактів посягання на незалежність суддів з боку громадських активістів й членів громадських організацій. Нерідко має місце злочинна співучасть сторони у справі з адвокатом, у групі за попередньою змовою. Вплив на суд здійснюється за різними провідними мотивами, які властиві різним категоріям злочинців: від уникнення підсудним відповідальності – до корисливих й кар’єристських мотивів.Детермінацію втручання у діяльність судових органів утворюють дві групи взаємопов’язаних між собою криміногенних чинників – зовнішніх і внутрішніх. Вони доповнюються різними видами професійної віктимності суддів та їх віктимною поведінкою. Зовнішні криміногенні чинники охоплюють: нестабільність соціальноекономічної ситуації в державі; політичний вплив на відправлення правосуддя; неефективність діяльності правоохоронних органів; корупцію в органах державної влади і органах місцевого самоврядування; обмеженість правової культури і правосвідомості громадян; скудність морально-етичних та професійних якостей деяких адвокатів і журналістів; недосконалість чинного законодавства України та ін. До внутрішніх криміногенних чинників, що зумовлюють учинення кримінальних правопорушень, передбачених ст. 376 КК України, віднесено: забезпечення не у повному обсязі соціальних гарантій незалежності суддів; прорахунки у кадровому, фінансовому, матеріально-технічному забезпеченні роботи судових органів; недоліки судового реформування; недостатній рівень суддівської етики; корупцію у сфері правосуддя; відсутність належної охорони судів і особистої 5 безпеки суддів; недоліки у діяльності суддівського врядування й самоврядування; слабку комунікацію судових органів із ЗМІ та громадянським суспільством тощо.Структура запобігання указаному явищу складається із заходів загальносоціального, спеціально-кримінологічного та віктимологічного запобігання. Загальносоціальне запобігання визнано основним. Воно включає такі напрями діяльності: посилення гарантій незалежності суддів; судове реформування; реформування суміжних із правосуддям сфер та органів. Спеціально-кримінологічне запобігання зазначеним посяганням на незалежність суддів утворюють заходи кримінологічної профілактики, відвернення і припинення. Перші класифіковано за їх характером на організаційно-управлінські, інформаційні, нормативно-правові та технічні. Віктимологічна профілактика втручання у діяльність судових органів виражається у посиленні віктимологічної поінформованості суддів, підвищенні їх професійного рівня, віктимологічних знань, умінь і навичок; широкому обговоренні проблеми посягань на судову незалежність у колективах судів; проходженні суддями спеціальних тренінгів щодо зменшення їх віктимної уразливості та недопущення повторної віктимізації тощо.^UThe dissertation is a criminological study of criminal offenses provided for by Art. 376 of the Criminal Code of Ukraine and related to interference in the activities of judicial bodies. The work clarified the normative and legal support of the standard of independence of judicial bodies, identified its levels, investigated the quantitative and qualitative indicators of the specified criminal offenses, provided the criminological characteristics of the offender who interfered in the activities of the judicial body, developed a typology of the latter, highlighted the peculiarities determination of the presented encroachments in the sphere of justice, a number of promising directions and measures for their prevention are proposed.The state of these criminal offenses is characterized by an increase in their level during 2013–2022. Every year up to 200 such facts are recorded. The coefficient of intensity of intervention in the activities of judicial bodies increased almost 10 times during the specified period. Its dynamics are negative, as evidenced by an increase in both 7 absolute and relative indicators. The level of these offenses and the level of convictions for them do not reflect the true trends of their prevalence, reproduction and, in general, criminalization of the sphere of justice in Ukraine.Interference in the activities of judicial bodies is classified as a particularly highlatency crime. There are at least 51 unaccounted for one such registered case. Latency is mostly artificial. The main reasons for latency are considered to be: low efficiency of law enforcement agencies in detecting and investigating these offenses; passivity of GRP; reluctance of aggrieved judges to publicize the facts of interference in their activities.A generalized criminological image of an offender who interfered or may interfere in the activities of a judicial body – these are men aged 29-39 years, rarely 40-54 years old, have complete higher and basic higher education, citizens of Ukraine, Ukrainians by nationality. The trend of recent years is an increase in cases of 8 encroachment on the independence of judges by public activists and members of public organizations. Often there is criminal complicity of a party in a case with a lawyer, in a group based on a prior conspiracy. Influence on the court is carried out according to various leading motives, which are characteristic of different categories of criminals: from the defendant's avoidance of responsibility - to selfish and careerist motives.The determination of intervention in the activities of judicial bodies is formed by two groups of interrelated criminogenic factors - external and internal. External criminogenic factors include: instability of the socio-economic situation in the state; vulnerability of the financial system; political influence on the administration of justice; inefficiency of law enforcement agencies; corruption in state authorities and local self-government bodies; limited legal culture and legal awareness of citizens; lack of moral and ethical and professional qualities of lawyers and journalists; imperfection of the current legislation of Ukraine, etc. To the internal criminogenic factors that lead to the commission of criminal offenses provided for in Art. 376 of the Criminal Code of Ukraine, attributed to: provision of social guarantees of independence of judges not in full; miscalculations in personnel, financial, material and technical support for the work of judicial bodies; shortcomings of judicial reform; insufficient level of judicial ethics; corruption in the sphere of justice; lack of proper security of courts and personal security of judges; shortcomings in the activity of judicial governance and self-governance; weak communication of judicial bodies with mass media and civil society, etc.The structure of prevention of this phenomenon consists of general social, special criminological and victimological prevention measures. General social prevention is recognized as basic. It includes the following areas of activity: strengthening guarantees of independence of judges; judicial reform; reforming spheres and bodies related to justice. Special criminological prevention of the specified encroachments on the independence of judges form measures of criminological prevention, diversion and termination. The first are classified according to their nature into organizational and managerial, informational, regulatory and technical. Victimological prevention of intervention in the activities of judicial bodies is expressed in strengthening the victimological awareness of judges, increasing their professional level, victimological knowledge, skills and abilities; broad discussion of the problem of encroachments on judicial independence in collectives of courts; passing of special trainings by judges on reducing their victim vulnerability and preventing revictimization, etc


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Яковлев А. С. 
Кримінологічна характеристика та запобігання кримінальним правопорушенням у сфері земельних відносин: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / А. С. Яковлев. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація є кримінологічним дослідженням явища злочинності у сфері земельних відносин (у загальному кримінологічному розумінні). Останнє утворюють кримінальні правопорушення, передбачені статтями 197-1, 239, 239-1, 239-2, 254 КК України. У дисертації конкретизовано окремі теоретичні засади пізнання анонсованої проблематики, включаючи визначення стану наукового дослідження розглядуваних питань, виділення істотних ознак злочинності (кримінальної протиправності) у сфері земельних відносин, розробку дефініції її поняття, уточнення системи земельних кримінальних правопорушень, а також вивчено кількісні та якісні показники останніх, надано кримінологічну характеристику особи злочинця, винного у їх учиненні, досліджено детермінацію таких правопорушень. З урахуванням вищепереліченого запропоновано низку напрямів і заходів запобігання кримінальним правопорушенням у земельній сфері.Установлено низку сучасних тенденцій цієї злочинності: істотне збільшення її рівня протягом 2015–2021 рр.; негативна динаміка; високий рівень латентності; превалювання у структурі цього негативного явища самовільного зайняття земельної ділянки та самовільного будівництва (ст. 197-1 КК України); учинення навесні; посягання на землю сільськогосподарського призначення, житлової і громадської забудови комунальної форми власності та площею до 0,5 га; на самовільно зайнятій землі найчастіше вирощується соняшник, пшениця та ячмінь; не властивість показників сукупності та співучасті; початок триваючих земельних правопорушень повʼязується із денними годинами доби; поширеними знаряддями є сільськогосподарська техніка; найбільше територіальне поширення у Сумській, Чернігівській та Київській областях; негативні соціальні наслідки виражаються у заподіянні матеріальних збитків землевласникам, шкоди довкіллю і земельним ресурсам.На підставі вивчення соціально-демографічних, кримінально-правових та морально-психологічних рис і якостей винних розроблено загальний кримінологічний портрет особи злочинця, який учинив кримінальне правопорушення у сфері земельних відносин: це – чоловіки віком 31-50 років із повною загальною середньою освітою, громадяни України й українці за національністю, одружені, працездатні, але не працюючі, нерідко є підприємцями або фермерами, більшість має низький рівень доходів й проживає у сільській місцевості, типовою формою злочинного діяння є самовільне зайняття земельної ділянки в охоронній зоні, характерна типовість корисливої мотивації, переважання у структурі їх життєвих цінностей зневаги до сталих традицій раціонального землекористування, властивість установки на незаконне збагачення за рахунок земельних ресурсів.?Побудовано систему запобігання злочинності у земельній сфері. Вона включає загальносоціальні та спеціально-кримінологчні заходи. Серед них пріоритет з огляду на запобіжний ефект наданий першій групі напрямів діяльності.^UThe dissertation is a criminological study of the phenomenon of crime in the field of land relations (in the general criminological sense). The latter are formed by criminal offenses provided for in articles 197-1, 239, 239-1, 239-2, 254 of the Criminal Code of Ukraine. The dissertation specifies certain theoretical foundations for the study of the announced issues, including defining the state of scientific knowledge of the issues under consideration, identifying essential features of crime (criminal illegality) in the field of land relations, developing a definition of its concept, specifying the system of land criminal offenses, as well as studying quantitative and qualitative indicators of the latter, providing a criminological characteristic of the person of the offender guilty of committing them, studying the determination of such offenses, and on this basis proposing a number of directions and measures for the prevention of criminal offenses in the land sphere. A number of modern trends of this crime have been identified: a significant increase in its level during 2015-2021; negative dynamics; a high level of latency; prevalence in the structure of this negative phenomenon of unauthorized occupation of a land plot and unauthorized construction (Article 197-1 of the Criminal Code of Ukraine); occurrence in the spring; encroachment on agricultural land, residential and public communal buildings with an area of up to 0.5 hectares; sunflower, wheat, and barley are most commonly grown on illegally occupied land; the absence of indicators of totality and complicity; the beginning of ongoing land offenses is associated with daylight hours; agricultural machinery is the most common instrument; the most widespread territorial distribution is in the Sumy, Chernihiv, and Kyiv regions; negative social consequences are manifested in causing material damage to landowners, harm to the environment, and land resources.Based on the study of socio-demographic, criminal-legal, and moral-psychological characteristics and qualities of the offenders, a general criminological portrait of the person committing a criminal offense in the sphere of land relations has been developed. They are men aged 31-50 with a complete general secondary education, citizens of Ukraine and of Ukrainian nationality, married, capable of working but unemployed, often entrepreneurs or farmers, most of whom have a low level of income and live in rural areas. The typical form of criminal behavior is unauthorized occupation of a land plot in the protective zone, characterized by typical mercenary motivation, with a prevalence in the structure of their life values of contempt for established traditions of rational land use, and an inclination towards illegal enrichment at the expense of land resources.A system of crime prevention in the land sphere has been constructed. It includes general social and special criminological measures. Priority, in terms of preventive effect, is given to the first group of activities.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського