Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (44)Реферативна база даних (478)Книжкові видання та компакт-диски (720)Журнали та продовжувані видання (30)
Пошуковий запит: (<.>A=КОМАРОВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 28
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Комарова К.В. 
Іноземні інвестиції в системі становлення ринкової економіки України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / К.В. Комарова ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 18 с. — укp.

Розглянуто теорію іноземного інвестування. У системі економічних відносин розкрито місце іноземних інвестицій та суть економічного механізму їх залучення в трансформаційній економіці. Визначено напрями іноземного інвестування, розглянуто процес залучення цих інвестицій до економіки України як суттєвий чинник структурних зрушень. Обгрунтовано стратегічні підходи до формування інвестиційного середовища у контексті національного розвитку країни та з використанням окремих положень зарубіжного досвіду. Розкрито суть державної економічної політики в процесі іноземного інвестування, яка перебуває на початковій стадії становлення. Акцентовано увагу на інструментарії державного регулювання, особливо на ефективності регулювальної та стимулювальної функції оподаткування. Удосконалено економіко-математичну модель визначення критеріїв для прийняття позитивних інвестиційних рішень, а також обгрунтовано регіональні особливості на підставі аналізу формування та використання іноземних інвестицій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-56
Шифр НБУВ: РА321194

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Комаров М.В. 
Вирощування легованих монокристалів InSb і моделювання конвекції в розплаві при впливі ультразвуку: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.01 / М.В. Комаров ; НАН України. Наук.-технол. концерн "Ін-т монокристалів", Ін-т монокристалів. — Х., 2002. — 16 с.: рис. — укp.

Розроблено спосіб зниження шаруватої неоднорідності легуючої домішки телуру в монокристалах InSb, вирощених методом Чохральського. Рішення даної задачі здійснено за допомогою впливу ультразвуку на розплав у процесі витягування монокристала. Частота ультразвуку встановилась від 0,6 до 5,0 МГц. З'ясовано, що ультразвуковий вплив призводить до зниження шаруватості телуру, обумовленої ефектом "грані". Запропоновано механізм впливу ультразвуку на шаруватість у даній області кристала завдяки утворенню стоячої звукової хвилі у розплаві. Дослідження конвекції у модельній рідині показало, що в її обсязі між хвилеводом і диском формується стояча звукова хвиля. Доведено, що частки концентруються у полі стоячої хвилі у площинах, відстань між якими відповідає половині довжини ультразвукової хвилі у воді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К202.1 + К203.4
Шифр НБУВ: РА319760 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Комаров В.А. 
Діяльність центрів зв'язків з громадськістю органів внутрішніх справ України щодо зміцнення правопорядку та профілактики правопорушень: організаційно-правові питання: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / В.А. Комаров ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу чинного законодавства України визначено організаційно-правові засади діяльності центрів зв'язків з громадськістю (ЦЗГ) органів внутрішніх справ (ОВС) України щодо зміцнення правопорядку та профілактики правопорушень. Проаналізовано сучасний стан правопорядку та висвітлено завдання ОВС щодо боротьби з правопорушеннями. Охарактеризовано етапи розвитку правових засад взаємодії ОВС з засобами масової інформації, населенням у боротьбі з правопорушеннями. Досліджено правовий статус ЦЗГ, їх місце та роль у системі ОВС. Наведено напрямки діяльності ЦЗГ щодо зміцнення правопорядку та профілактики правопорушень, розкрито організаційно-правові засади діяльності ЦЗГ щодо формування громадської думки для ефективного функціонування ОВС країни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)112.010.28 + Х883.9(4УКР)73 +
Шифр НБУВ: РА342775

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Комарова І.В. 
Державна фінансова підтримка аграрного сектору України: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.08 / І.В. Комарова ; Нац. наук. центр "Ін-т аграр. економіки" УААН. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні, методичні та практичні питання державної підтримки аграрного сектору України у контексті інтеграції у європейський та світовий економічний простір. На підставі результатів економіко-статистичного аналізу ризикованості сільськогосподарського виробництва в Україні обгрунтовано об'єктивну необхідність державної підтримки аграрного сектору. Оцінено її стан і відповідність сучасним світовим тенденціям. Систематизовано й удосконалено систему показників оцінювання ефективності державної підтримки аграрного сектору Украіни. Обгрунтовано пропозиції щодо форм, методів, обсягів і змін у структурі державної підтримки даного сектору з урахуванням зобов'язань Україною, наданих під час вступу до СОТ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.532.320 +
Шифр НБУВ: РА362843

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Комаров О.В. 
Дослідження рухливої тріщини між двома матеріалами з урахуванням контакту її берегів: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.04 / О.В. Комаров ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено напружено-деформівний стан в околі тріщини, що рухається з усталеною докритичною швидкістю під дією зосередженого та розподіленого на нескінченності навантаження за межею поділу матеріалів в анізотропному та п'єзоелектричному біматеріальних просторах за наявності безфрикційної зони контакту біля вершини тріщини. Шляхом алгебричних перетворень з використанням методів теорії функцій комплексного змінного поставлені задачі зведені до комбінованих задач лінійного спряження, розв'язок яких одержано у замкненій формі. Одержано вирази для функцій напружень, електричної індукції та стрибків похідних від переміщень і електричного потенціалу на лінії поділу матеріалів, а також вирази коефіцієнтів інтенсивності напружень і виведено рівняння для знаходження відносних довжин зон контакту, що у загальному випадку розв'язуються числово. Одержано прості асимптотичні формули для випадків досить малих значень відносних довжин зон контакту. Досліджено вплив орієнтації напрямків анізотропії і напрямків поляризації на особливості напружено-деформівного стану в околі тріщини. Наведено залежності основних параметрів руйнування від швидкості руху тріщини, а також числовий розв'язок для випадку руху тільки однієї з вершин тріщини за дії рівномірно розподілених зусиль на нескінченності, порівняного з відповідним аналітичним розв'язком задачі про усталений рух тріщини скінченної довжини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В251.104 +
Шифр НБУВ: РА357699

Рубрики:

      
6.

Комаров 
Екологічні особливості формування підстилкової мезофауни у природних лісах південного Лісостепу Полтавської області: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Олександр Сергійович Комаров ; Дніпропетровський національний ун-т ім. Олеся Гончара. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.535(4УКР-4ПОЛ) + Е0*805.9-05(4УКР-4ПОЛ)
Шифр НБУВ: РА365999

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Комарова Я. О. 
Енергоефективні технології генерації синтез-газу для вирівнювання навантажень енергоустановок АЕС / Я. О. Комарова. — Б.м., 2021 — укp.

Комарова Я. О. Енергоефективні технології генерації синтез-газу для вирівнювання навантажень енергоустановок АЕС. – На правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.14.14 – теплові та ядерні енергоустановки. – Одеський національний політехнічний університет МОН України, Одеса, 2021.Дисертація присвячена вирішенню актуальної проблеми нерівномірності навантаження в енергосистемі. Ідея роботи полягає в теоретичному та експериментальному обґрунтуванні нового способу покриття пікових навантажень. Запропонований новий спосіб покриття пікових навантажень в енергосистемі через концептуальну модель оцінювання технічної системи за комплексом чинників: енергетичного, екологічного, економічного.Розвинена науково-технічна ідея «синтез-газ технологія», яка дозволить виробляти синтез-газ з надлишкової електроенергії та в подальшому спалювати його на газотурбінних установках, котлах ТЕС і вирівнювати нерівномірності в енергосистемі. Досліджено екологічний аспект використання синтез-газ технології. В результаті експериментів були отримані дані які показали, що використання запропонованого способу являється екологічно безпечним порівняно з продуктами згорання вугілля та природного газу. Розроблені рекомендації щодо вибору синтез-газ установки для виготовлення газу в промислових об'ємах. Ключові слова: безпека АЕС, маневрені режими АЕС, пошкодження оболонки ТВЕЛ, турбіна, вібрація, пікові навантаження, синтез-газ, водо-вугільна суспензія, магнегаз, надлишкова електроенергія.^UKomarova Ya. O. Energy efficient technologies for synthesis gas generation for load balancing of NPP power plants - On the rights of the manuscript.Thesis for scientific degree of candidate of technical sciences, Specialty 05.14.14 - Thermal and Nuclear Power Plants. - Odessa National Polytechnic University, MES of Ukraine, Odessa, 2021.The dissertation is devoted to solving the current problem of irregularity in the power grid.The idea behind this work is to theoretically and experimentally justify a new method of covering peak loads. A new way of covering peak loads in the power grid is proposed through a conceptual model of evaluation of the technical system by a set of factors: energy, environmental, economic.Developed scientific and technical idea "synthesis gas technology", which will allow producing synthesis gas at night and then burning it at gas turbine plants, boilers of thermal power plants and equalize irregularities in the power system.The ecological aspect of the use of synthesis gas technology has been investigated. Were obtained, experimentally, the results. They confirmed that the use of this method is environmentally friendly.Recommendations have been developed for the selection of a synthesis gas installation for the production of gas in industrial volumes.Key words: safety of NPP, shunting modes of nuclear power plants, damage to the fuel rod shell, turbine, vibration, peak loads, synthesis gas, water-coal suspension, magnegas, excess electricity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Комаров М.П. 
Заміщення дефектів довгих кісток штучними імплантатами на основі вуглецю (експериментальне дослідження з клінічною апробацією): автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / М.П. Комаров ; Держ. установа "Ін-т патології хребта та суглобів ім. М.І.Ситенка АМН України". — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Розроблено й апробовано нові методики заміщення кісткових дефектів штучними іплантатами з вуглець-вуглецевого композиційного матеріалу (ВВКМ). Експериментально доведено біологічну інертність ВВКМ і відсутність токсичної дії на навколишні та віддалені тканини; принципову можливість сумісного використання вуглецевих імплантатів з металевими виробами для остеосинтезу, зокрема, із захисним ізолювальним покриттям; достатні механічні характеристики запропонованої моделі заміщення кісткового дефекту за основними показниками напружено-деформованого стану. Розроблено оригінальну конструкцію імплантату, подану у вигляді внутрішньокісткового стрижня з вуглецевого матеріалу та спейсера (порожниста трубка, внутрішній діаметр якої відповідає діаметру стрижня). Запропоновано оригінальну модель заміщення сегментарних дефектів довгої кістки з різними варіантами з'єднання кісткових відламків. На підставі результатів клінічної апробації розроблених способів і пристроїв доведено принципову можливість і перспективність використання імплантатів з ВВКМ для заміщення будь-яких дефектів довгих кісток кінцівок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.198-5 + Р569.481-5 +
Шифр НБУВ: РА357859

Рубрики:

      
9.

Комарова Т. М. 
Клініко-лабораторне обґрунтування особливостей перебігу та лікування вікової дегенерації макули на тлі зниження рівня вітаміну D у жінок у постменопаузальному періоді.: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / Т. М. Комарова. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню актуального завдання сучасноїофтальмології – підвищенню ефективності та оптимізації лікування віковоїдегенерації макули шляхом вивчення забезпеченості організму вітаміном D такорекції його недостатності.Обґрунтування вибору теми дослідження. Незворотна втрата зору є однієюз глобальних проблем людства. Це не лише медична проблема, але й соціально-економічна, оскільки на утримання недієздатних осіб виділяється більше коштіві необхідно більше матеріального забезпечення, ніж на осіб, які можуть самі себеобслуговувати. ВДМ займає третє місце у світі (після катаракти та глаукоми) іспричинює близько 6,6% випадків сліпоти у розвинутих країнах світу, і з кожнимроком ця цифра продовжує невпинно зростати [1-5]. Wong та колеги на основітенденції захворюваності на ВДМ прорахували, що станом на 2040 рік у світі288 млн осіб будуть страждати на ВДМ, що буде майже вдвічі більше упорівнянні з аналогічним показником за 2020 рік [6-7]. Дані європейськогодослідження демонструють, що станом на 2050 рік у Європі 77 млн осібматимуть діагноз ВДМ, при чому частота виникнення нових випадківзахворювання зросте на 75% [8]. Дані демонструють, що люди у майбутньомубудуть усе більше втрачати зір, допоки не буде знайдено шляхи профілактики чилікування макулодистрофії.Вікова дегенерація макули – мультифакторіальне захворювання: в їїпатогенезі відіграють роль метаболічні, функціональні, генетичні фактори.Однією з головних причин виникнення ВДМ на сьогодні вважають оксидативнийстрес та запалення, що спричиняє незворотню прогресивну втратуфоторецепторів сітківки. Чимало робіт, присвячених патогенезу ВДМ,повідомляють, що розглядають імунологічні аспекти як один із пусковихмеханізмів розвитку захворювання. Відповідно до класифікації, ВДМ поділяютьна суху та вологу (ексудативну) форму, з переважанням сухої (близько 90%) узахворюваності населення [9, 168, 179].Останніми роками чимало досліджень, присвячених вітаміну D, визначалийого роль у перебігу хронічних запальних захворювань ока, в тому числі ВДМ[145]. Виконуючи в організмі людини функції як вітаміну, так і гормону, вітамінD приймає роль у регуляції кальцієво-фосфорного обміну, проліферації клітин тамає імуномодулюючу дію. Його рецептори знаходяться у багатьох органах,включаючи сітківку [69-73]. Однією з функцій вітаміну D є протизапальнийефект [64, 69, 70].Недостатність вітаміну D у жінок у постменопаузальному періоді виявилиу 90% в Японії та Південній Кореї, у 75% населення США та у 50% населенняТаїланду і Малайзії [198]. Дефіцит вітаміну D поширений у країнах БлизькогоСходу та Південної Азії, де середні рівні 25(ОН)D3 у крові знаходяться на рівні10-30 нмоль/л [210].В Україні питання недостатності та дефіциту вітаміну D теж займаєпровідну роль серед фахівців різних галузей. За даними дослідженняВ.В. Поворознюка зі співавт. (2011), яке включало 1575 жителів України віком20-95 років, виявили у 81,8% – дефіцит вітаміну D, у 13,6% – недостатністьвітаміну D і лише у 4,6% було виявлено оптимальний рівень вітаміну D [105].^UThe dissertation is devoted to the solution of the current task of modernophthalmology – increasing the efficiency and optimizing the treatment of age-relatedmacular degeneration by studying the body’s supply with vitamin D and correcting itsdeficiency.Reasoning of the choice of research topic. Irreversible vision loss is one of theglobal problems of humanity. This is not only a medical problem, but also a socio-economic one, since more money is allocated for the maintenance of incapacitatedpeople and more material support is needed than for those who can take care ofthemselves. AMD ranks third in the world (after cataract and glaucoma) and causesabout 6.6% of the cases of blindness in the developed world, and every year this number continues to grow steadily [1-5]. Wong and colleagues, based on the trend inthe incidence of AMD, calculated that as of 2020, about 196 million people in theworld suffer from AMD, while by 2040, this figure will almost double to 288 millionpeople [6-7]. Data from a European study show that by 2050 in Europe, 77 millionpeople will have a diagnosis of AMD, and the frequency of new cases of the diseasewill increase by 75% [8]. Evidence shows that people will lose more and more visionin the future unless ways to prevent or treat macular dystrophy are found.Age-related macular degeneration is a multifactorial disease: metabolic,functional, and genetic factors play a role in its pathogenesis. Oxidative stress andinflammation, which cause irreversible progressive loss of retinal photoreceptors, areconsidered one of the main causes of AMD today. Many works devoted to thepathogenesis of AMD report on immunological aspects as one of the triggeringmechanisms of the development of the disease. According to the classification, AMDis divided into dry and wet (exudative) form, with the predominance of dry (about90%) in the incidence of the population [9, 168, 179].In recent years, many studies devoted to vitamin D determined its role in thecourse of chronic inflammatory eye diseases, including AMD [145]. Performing thefunctions of both a vitamin and a hormone in the human body, vitamin D takes on arole in the regulation of calcium-phosphorus metabolism, cell proliferation, and has animmunomodulatory effect. Its receptors are found in many organs, including the retina[69-73]. One of the functions of vitamin D is its anti-inflammatory effect [64, 69, 79].Vitamin D deficiency in women in the postmenopausal period was found among90% of population of Japan and South Korea, among 75% of the US population andamong 50% of the population of Thailand and Malaysia [198]. Vitamin D deficiency iswidespread in the countries of the Middle East and South Asia, where average levels of25(OH)D in the blood are at the level of 10-30 nmol/l [210].In Ukraine, the issue of insufficiency and deficiency of vitamin D also occupiesa leading role among specialists in various fields. According to the research data ofV.V. Povorozniuk et al. (2011), which included 1575 residents of Ukraine aged 20-95,it was found that 81.8% had vitamin D deficiency, 13.6% had vitamin D insufficiency,and only 4.6% had an optimal level of vitamin D [105].


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Комарова І. Б. 
Мінливість ознак рижію ярого та створення нового вихідного матеріалу методом хімічного мутагенезу: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.05 / І. Б. Комарова ; Ін-т зерн. госп-ва НААН України. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено закономірності прояву та мінливості морфологічних, біохімічних і господарсько цінних показників зразків рижію ярого різного географічного походження як вихідного матеріалу для селекції даної культури. Виявлено сприятливі для добору кореляції між морфологічними ознаками та господарсько цінними показниками у рижію ярого. Висвітлено закономірності мінливості вмісту окремих жирних кислот у насінні рижію ярого. Вперше для культури даного насіння показано ефективність використання хімічного мутагенезу з метою одержання нового вихідного матеріалу для селекції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.170-5-31
Шифр НБУВ: РА375497 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Комаров М. Ю. 
Метод та засоби захисту інформації від кібервпливів в комп'ютерних системах та мережах об'єктів критичної інфраструктури / М. Ю. Комаров. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єктом дослідження є процеси захисту інформації від кібервпливів в комп'ютерних системах та мережах об'єктів критичної інфраструктури.Мета дослідження – підвищення рівня захисту інформації від кібервпливів в комп'ютерних мережах та системах об'єктів критичної інфраструктури шляхом розробки відповідного методу та засобів захисту інформації.Предметом дослідження є методи та засоби захисту інформації, що обробляються в комп'ютерних мережах та системах об'єктів критичної інфраструктури.Методи дослідження – теорія захисту інформації, системний аналіз.Наукова новизна:– вперше розроблено таксономію кіберзагроз інформаційній безпеці комп'ютерних мереж та систем об'єктів критичної інформаційної інфраструктури;– вперше розроблено модель бази даних кіберзагроз інформаційним об'єктам захисту комп'ютерних мереж та систем об'єктів критичної інформаційної інфраструктури;– вперше розроблено комбінований метод розпізнавання кіберзагроз інформаційній безпеці комп'ютерних мереж та систем об'єктів критичної інформаційної інфраструктури.Практичне значення:– розроблено алгоритмічне забезпечення на основі запропонованих комбінованого методу розпізнавання кіберзагроз та методики оцінювання кіберстійкості;– розроблений програмний застосунок, що використовує запропоновану методику для захисту інформації в комп'ютерних мережах та системах об'єктів критичної інфраструктури.Ступінь упровадження.Результати дисертаційної роботи впроваджено у діяльність Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державного науково-дослідного інституту технологій кібербезпеки та захисту інформації, Державного підприємства «Український державний центр радіочастот», Інституту проблем моделювання в енергетиці ім. Г.Є. Пухова НАН України, ПрАТ «Фарлеп-Інвест», ТОВ "IНТЕСИС".Сфера використання: результати можуть бути використані на підприємствах, в установах та організаціях, які віднесені до об'єктів критичної інфраструктури,^UThe object of research is the processes of information protection from cyber influences in computer systems and networks of critical infrastructure.The purpose of the study is to increase the level of protection of information from cyber influences in computer networks and systems of critical infrastructure by developing an appropriate method and means of information protection.The subject of the research is the methods and means of information protection processed in computer networks and systems of critical infrastructure objects.Research methods - information security theory, systems analysis.Scientific novelty:- for the first time a taxonomy of cyber threats to information security of computer networks and systems of objects of critical information infrastructure was developed;- for the first time a model of a database of cyber threats to information objects of protection of computer networks and systems of objects of critical information infrastructure was developed;- for the first time a combined method for recognizing cyber threats to information security of computer networks and systems of critical information infrastructure has been developed.Practical meaning:- developed algorithmic software based on the proposed combined method of recognizing cyber threats and methods of assessing cyber resilience;- developed a software application that uses the proposed technique to protect information in computer networks and systems of critical infrastructure.Degree of implementation.The results of the dissertation are implemented in the activities of the Administration of the State Service for Special Communications and Information Protection of Ukraine, the State Research Institute of Cyber Security and Information Protection, the State Enterprise "Ukrainian State Center of Radio Frequencies", the Institute of Modeling in Energy. G.Ye. Pukhova NAS of Ukraine, PJSC "Farlep-Invest", LLC "INTESIS".Scope: the results can be used in enterprises, institutions and organizations that are classified as critical infrastructure,


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Комаров Ю.О. 
Методика оптимізації періодичності регламентних випробувань та переключень систем нормальної експлуатації, важливих для безпеки АЕС з ВВЕР-1000: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.14 / Ю.О. Комаров ; Одес. нац. політехн. ун-т. — О., 2003. — 24 с.: рис. — укp.

Розроблено універсальний комплекс моделей надійності (трьох графів переходів), який на відміну від відомих моделей більш коректно враховує особливості функціонування реального обладнання систем нормальної експлуатації, важливих для безпеки (СВБ НЕ). Одержано аналітичні розв'язки для нестаціонарного коефіцієнта готовності груп елементів допоміжних СВБ НЕ на базі розробленого комплексу моделей та семи обгрунтованих типових графіків функціонування, що містять випробування та планові чергування різних режимів роботи. В межах спільного використання бульових та марківських методів розроблено розрахункову модель оцінки інтенсивності переходів (для графів зазначеного комплексу моделей) для згрупованих елементів допоміжних СВБ НЕ. Визначено умови існування кінцевої оптимальної тривалості між плановими відновленнями через детерміновані проміжки часу, для одноелементної системи з відмовами, що миттєво виявляються та експонентним виглядом функції розподілу випадкових величин наробітку на відмову і часу аварійного ремонту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З464.21-01 +
Шифр НБУВ: РА323678

Рубрики:

      
13.

Комарова Л.В. 
Миротворчі операції міжнародних організацій та участь в них України (1992 - 2007 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Л.В. Комарова ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему становлення, розвитку та виявлення особливостей миротворчих операцій міжнародних організацій і участі в них України у 1992 - 2007 рр. Визначено передумови залучення країни до миротворчої діяльності та її роль у цьому процесі. На підставі вивчення документальних матеріалів (історіографічних праць і міжнародних публікацій й українських архівних документів) комлпексно проаналізовано миротворчу діяльність провідних міжнародних організацій, яким надано повну об'єктивну характеристику й оцінку. На базі проаналізованих джерел наведено об'єктивні причини характерних змін у розвитку миротворчих операцій з урахуванням хронологічних меж дослідження за умов суперечливості та суттєвих геополітичних змін. Розглянуто певні аспекти стосовно запровадження у практику теорії "гуманітарної інтервенції" та спільних зусиль всіх країн світу у справі подолання "гуманітарних катастроф". Запропоновано використовувати досвід миротворчих операцій 1990-х рр. - початку XXI ст. у формуванні галузі безпеки України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)64-611 + Т3(4УКР)64-6 +
Шифр НБУВ: РА364674

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Комаров О. В. 
Моделі та методи динамічного музичного синтезу на основі генетичного підходу. / О. В. Комаров. — Б.м., 2022 — укp.

Робота присвячена завданню автоматизованого утворення музичних композицій в режимі реального часу шляхом гармонізації мелодій на основі генетичного підходу. Метою дисертаційного дослідження є вирішення науково-технічної задачі розробки моделей та методів динамічного музичного синтезу з підвищеною гармонійністю синтезованих музичних композицій в умовах обмеженої обчислювальної потужності. Досягнуто наступних пунктів наукової новизни:1. Вперше запропоновано консонантну акордну модель генотипного представлення музичних композицій, особливістю якої є відповідність принципу придатної повноти за рахунок використання акордного рівню структурної узагальненості, що дозволило зменшити область пошуку рішення в генетичних методах.2. Вдосконалено генетичний метод гармонізації музичних композицій з використанням моделей генотипного представлення музичних композицій, які відповідають принципу придатної повноти, що дозволило підвищити рівень гармонізації музичних композицій у відповідності з обраною музичною системою.3. Вперше запропоновано метод створення моделей генотипного представлення музичних композицій для довільної музичної системи та системи з регулярним ладом, особливістю яких є відповідність принципу придатної повноти за рахунок використання нейромережевого автокодувальника для досягнення акордного рівню структурної узагальненості, що дозволило зменшити область пошуку рішення в генетичних методах та тривалість гармонізації.4. Вперше запропоновано модель для розрахунку вимог обчислювальної потужності систем динамічного музичного синтезу на основі генетичного підходу, що дозволило аналітично порівнювати оперативність різних систем динамічного музичного синтезу та визначати апаратні ресурси для роботи в заданих часових обмеженнях.^UThe work is dedicated to the task of automated generation of musical compositions in real time by harmonizing melodies based on a genetic approach. The goal of the dissertation research is to solve the scientific and technical problem of developing models and methods of dynamic musical synthesis with increased harmoniousness of synthesized musical compositions in conditions of limited computing power. The following points of scientific novelty have been achieved:1. For the first time a consonant chord model of genotypic representation of musical compositions was proposed, the feature of which is compliance with the principle of feasible completeness due to the use of chord level of structural generality, which allowed to reduce the search space in genetic method of harmonization.2. Improved genetic method of harmonization of musical compositions using models of genotypic representation of musical compositions that are compliant with the principle of feasible completeness, which increased the level of harmoniousness of musical compositions for the selected musical system.3. For the first time a method of creating models of genotypic representation of musical compositions for arbitrary music system and system with regular mode, the feature of which is compliance with the principle of feasible completeness due to the use of neural autoencoder for achieving structural generality, which allowed to reduce the search space in genetic method of harmonization.4. For the first time a model for calculating the computational requirements of dynamic music synthesis systems based on a genetic approach was proposed, which allowed to analytically compare the efficiency of different dynamic music synthesis systems and determine required hardware resources to operate within specified time constraints.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Комаров 
Модель тіла людини як об'єкта захисту в електричних мережах до 1000 вольт: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / Веніамін Іванович Комаров ; Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2005. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*716-633.2 в641.0
Шифр НБУВ: РА345392

Рубрики:

      
16.

Денисюк А. В. 
Політичний діалог як чинник консолідації українського суспільства: автореферат дис. ... д.філософ : 052 / А. В. Денисюк. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена комплексному теоретико-прикладному дослідженню політичного діалогу як на рівні політологічної рефлексії, так і в межах найбільш актуального для нього проблемного поля і завдань консолідації українського суспільства. Проаналізовано феномен політичного діалогу як засіб єднання суспільства, як соціально-політична категорія й чинник політичної взаємодії, його ціннісна основа та механізм формування. Обґрунтовано феномен політичного діалогу як певної універсалії політичної культури суспільства, що являє собою цілісну структуру, у якій символічно і нерозчленовано згорнуті, з одного боку, ситуативні смисли комунікативної взаємодії, а з іншого, сенси і диспозиції світолюдської цілісності, що дозволило його розуміти не лише як певний комунікативний режим у царині політики, а більш глибоко –– як імператив розв’язання нагальних політичних проблем у суспільстві й у міждержавних взаємодіях. Розглянуто особливості формування політичного діалогу в рамках основних положень політичної науки, розширено межі дослідження процесу його формування та класифікації, проведено теоретико-методологічний аналіз діалогових форм політичної консолідації. Акцентується увага на побудові діалогу між владою і громадянським суспільством, оскільки цей вид діалогу виступає чинником демократизації суспільства, що впливає на консолідацію суспільства і репутацію держави на міжнародній арені. Визначено кореляцію і досліджено діалектичний взаємозв’язок політичного діалогу із рівнем політичної культури і свідомості як політичної еліти, так і громадян, національним характером і усталеними традиціями. Аналізується вплив національної ідентичності на процес формування політичного діалогу. Охарактеризовано політичні субкультури екстериторіального характеру (національно-демократична, національно-радикальна, українських росіян та інерційна комуно-більшовицька) та регіональні національні ідентичності в Україні. Показано що з урахуванням їх характерних рис, РФ вдається до підбору і застосування маніпулятивних політичних технологій з метою створення конфліктів в українському суспільстві. Підкреслено важливість розвитку політичного діалогу з українцями, які проживають на тимчасово окупованих територіях, з метою консолідації суспільства і розвитку національної ідентичності. Запропоновано механізми консолідації різних соціальних груп та залучення їх до участі у процесах державотворення України, спільного протистояння агресору, зокрема, за допомогою спеціально створених онлайн-платформ, каналів у соціальних мережах тощо. Показано, що політичний діалог в українському суспільстві опосередкований як конструктивними, так і деструктивними детермінантами. Систематизовано суб’єктивні та об’єктивні підвалини формування політичного діалогу. Обґрунтовано підходи до класифікації політичного діалогу на основі його особливостей, масштабів реалізації, реальної політичної ситуації та учасниками політико-комунікативної взаємодії. Проаналізовано своєрідні форми політичного діалогу, які виникли під впливом нових інформаційно-комунікативних технологій та демократизації відносин. Розкрито потенціал громадської дипломатії, громадського лобіювання та електронної демократії як форм політичного діалогу між правлячою елітою і громадянами, які сприяють розвитку довіри між правлячою елітою і громадянами. Акцентовано увагу на тому, що в умовах воєнного конфлікту між Російською Федерацією і Україною значне місце займає інформаційно- психологічне протиборство. Систематизовано головні компоненти інформаційної війни, які представляється необхідним враховувати для розробки системи протидії (мінімізації) впливу на масову свідомість українців. Виявлено, принципові відмінності у базових ціннісно-світоглядних орієнтаціях та національному характері між українцями і росіянами, які стали конфліктогенним чинником як на рівні міжособистісної, міжгрупової так і міждержавної взаємодії. Здійснено моніторинг новин російських державних ЗМІ та російських сайтів, які поширюють дезінформацію про Україну, та зʼясовано причини використання таких прийомів. Змодельовано теоретично можливі сценарії майбутнього політичного діалогу між Україною і Російською Федерацією за конкретних нових умов. Акцентовано увагу на виконанні вимог України щодо звільнення окупованих території, усуненні різних наслідків війни, відновленні та компенсації за зруйновані об’єкти інфраструктури, знешкодження відходів війни Російською Федерацією. Підкреслено, що майбутній політичний діалог між Україною і Російською Федерації ускладнюється значними втратами людського капіталу Україною, що закарбувалось в історичній пам’яті українців та всього цивілізованого світу.^UThe dissertation is devoted to a comprehensive theoretical and applied study of political dialogue both at the level of political science reflection and within the framework of the most relevant problem field and the tasks of consolidating Ukrainian society. The thesis analyses the phenomenon of political dialogue as a means of uniting society, as a socio-political category and a factor of political interaction. The author substantiates the phenomenon of political dialogue as a certain universal of the political culture of society, which is an integral structure in which, on the one hand, the situational meanings of communicative interaction are symbolically and indivisibly rolled up, and on the other hand, the meanings and dispositions of the worldʼs integrity, which allowed it to be understood not only as a certain communicative regime in the field of politics, but more deeply as an imperative to solve urgent political problems in society and in interstate relations. The work considers the peculiarities of the formation of political dialogue within the framework of the basic concepts of political science, expands the scope of the study of the process of its formation and classification, and conducts a theoretical and methodological analysis of dialogue forms of political consolidation. The author focuses on building a dialogue between the government and civil society, since this type of dialogue is a factor in the democratisation of society, which affects the consolidation of society and the reputation of the state in the international arena. The correlation and dialectical relationship of political dialogue and the level of political culture and consciousness of both the political elite and citizens, national character and established traditions are determined and studied. The importance of taking into account the influence of national identity on the process of forming a political dialogue is emphasized. The author describes political subcultures of extraterritorial nature (national- democratic, national-radical, Ukrainian Russians and inertial communist- bolshevik) and regional national identities in Ukraine. It is shown that, taking into account their characteristics, the Russian Federation resorts to the selection and use of manipulative political technologies in order to create conflicts in Ukrainian society. The importance of developing a political dialogue with Ukrainians living on the temporarily occupied territories in order to consolidate society and develop national identity is emphasised. The author suggests mechanisms for consolidating different social groups and involving them in the processes of state-building in Ukraine and jointly confronting the aggressor, in particular, through specially created online platforms, social media channels, etc. It is shown that political dialogue in Ukrainian society is mediated by both constructive and destructive determinants. The author systematises the subjective and objective foundations of political dialogue formation. Approaches to the classification of political dialogue are substantiated on the basis of its features, the scale of implementation, the actual political situation and the participants in political and communicative interaction. The author analyses the peculiar forms of political dialogue that have emerged under the influence of new information and communication technologies and democratisation of relations. The author points out that in the context of the military conflict between the Russian Federation and Ukraine, information and psychological confrontation play a significant role. The author systematises the main components of information warfare that should be taken into account in order to develop a system of counteracting (minimising) the impact on the mass consciousness of Ukrainians. The study reveals fundamental differences in the basic value and worldview orientations and national character between Ukrainians and Russians, which have become a conflictogenic factor at the level of interpersonal, intergroup and interstate interaction. The author has monitored the news of Russian state media and Russian websites that spread disinformation about Ukraine and identifies the reasons for the use of such techniques. Theoretically possible scenarios of future political dialogue between Ukraine and the Russian Federation on radically new conditions are modelled. The author focuses on the fulfilment of Ukraineʼs demands for the liberation of the occupied territories, elimination of various consequences of the war, restoration and compensation for destroyed infrastructure, and neutralization of war wastes by the Russian Federation. It is emphasised that the future political dialogue between Ukraine and the Russian Federation is complicated by significant losses of human capital in Ukraine, which is imprinted in the historical memory of Ukrainians and the entire civilized world.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Новодворський Є. М. 
Синтез конденсованих похідних 1,2,4-триазинів та їх модифікація: автореферат дис. ... д.філософ : 102 / Є. М. Новодворський. — Б.м., 2024 — укp.

В рамках цього дослідження було обрано стратегію синтезу біологічно активних гетероциклічних сполук, відому в літературі як «синтез, орієнтований на різноманіття» (“diversity-oriented synthesis”, DOS). Спільним структурним фрагментом нових сполук, отриманих в дисертаційній роботі є 1,2,4-триазин. Початковим етапом синтезу нових субстратів стали реакції нуклеофільногозаміщення алкілмеркапто-групи в 3-му положенні 1,2,4-триазинового циклу. Реагентами для даного типу реакцій стали гідразин та 3-метилмеркапто-1,2,4-триазин-5-они. Різноманіття субстратів створювалось за рахунок наявності різних алкільких та арильних замісників у 6-му положення вихідних 1,2,4-триазин-5-онів. Також різноманіття продуктів забезпечувалося наявністю 4-Nаміногрупи в молекулі 1,2,4-триазину (продукти дезамінування вихідних сполук). Таким чином було одержано бібліотеку 3-гідразиніл-1,2,4-триазин-5-онів, які надалі було використано як стартові речовини в реакціяхгетероциклізації та конденсації з утворенням основ Шиффа.Також в якості нуклеофільних агентів для реакції заміщення в ядрі 1,2,4-триазину було використано аліфатичні та ароматичні аміни. Умови цих перетворень були ретельно оптимізовані. Кілька найпростіших представників отриманих сполук були піддані дослідженню на наявність протисудомної активності. Серед таких сполук можна виділити продукти заміщення 3-алкілмеркапто групи морфоліном, піролідином та піперидином. Деякі з досліджеих сполук продемонстрували протисудомну активність та седативинй ефект в дослідах на тваринах. Логічним продовженням цієї частини дослідження став синтез продуктів взаємодії вихідних 3-алкілтіо-1,2,4-триазин5-онів з деякими триптамінами та 2-фенілетиламінами. Було отримано велику кількість продуктів нуклеофільного заміщення в молекулах 1,2,4-триазинів.^UAs part of this study, a strategy for the synthesis of biologically active heterocyclic compounds, known in the literature as "diversity-oriented synthesis" ("DOS"), was chosen. The common structural fragment of the new compounds obtained in the dissertation work is 1,2,4-triazine. Reactions of nucleophilic substitution of the alkylmercapto group in the 3rd position of the 1,2,4-triazine cyclebecame the initial stage of the synthesis of new substrates. The reagents for this type of reaction were hydrazine and 3-methylmercapto-1,2,4-triazin-5-one. The variety of substrates was created due to the presence of various alkyl and aryl solvents in the 6th position of the starting 1,2,4-triazin-5-ones. The diversity of the product is also provided by the presence of the 4-N-amino group in the 1,2,4-triazine molecule (deamination products of the original compounds). In this way, a library of 3-hydrazinyl-1,2,4-triazin-5-ones was obtained, which were also used as starting materials in heterocyclization and condensation reactions with Schiff-based formation.Aliphatic and aromatic amines were also used as nucleophilic agents for the substitution reaction in the 1,2,4-triazine nucleus. The conditions of these transformations were optimized again. Several of the simplest representatives of the obtained compounds were tested for anticonvulsant activity. Among such compounds, the products of substitution of the 3-alkyl mercapto group withmorpholine, pyrrolidine and piperidine can be distinguished. Some of the studied compounds have demonstrated anticonvulsant activity and sedative effects in animal studies. The logical continuation of this part of the research was the synthesis of thereaction products of the original 3-alkylthio-1,2,4-triazin-5-ones with some tryptamines and 2-phenylethylamines. A large number of products of nucleophilic substitution in 1,2,4-triazine molecules was obtained.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Хуторянський А. В. 
Синтез нових похідних 1,2-азолів.: автореферат дис. ... д.філософ : 102 / А. В. Хуторянський. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація присвячена розробці синтетичних підходів дофункціоналізованих похідних (флуороалкіл)-заміщених ізоксазолів тапіразолів. Зазначені гетероциклічні сполуки можуть представляти значнийінтерес для агрохімії та медичної хімії в якості будівельних блоків. В огляділітератури, що містить 74 посилання, описано підходи до синтезу похідних1,2-азолів та застосування цих сполук. Літературні дані класифіковано заспособом утворення відповідної гетероциклічної системи (за виборомстратегічних зв’язків), а також за механізмом їх утворення (гомолітичні,гетеролітичні, синхронні). Показано, що підхід до синтезу певноїгетероциклічної системи суттєвою мірою залежить від типу гетероатома,пов’язаного із атомом Нітрогену.^UThis thesis is devoted to the development of synthetic approaches tofunctionalized derivatives of (fluoroalkyl)-substituted isoxazoles and pyrazoles.These heterocyclic compounds could be of interest for agricultural chemistry andmedicinal chemistry as promising building blocks. The literature review containing74 references describes approaches to synthesis of similar 1,2-azoles and use of thesecompounds. The literature data are classified according to the method of thecorresponding heterocyclic system formation (according to the selection of strategicbonds) as well as by the mechanism of their formation (homolitic, heterolitic,synchronous). The approach to the synthesis of the heterocyclic system is shown tobe strongly dependent upon the type of the heteroatom bonded to the nitrogen atom.Intramolecular cyclizations by different methods as well as intermolecular ways of8producing similar 1,2-azoles are described in details.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Баканович Ю. В. 
Синтез та дослідження пептидів, задіяних у транспорті наночастинок та біологічно активних сполук через ліпідні мембрани. / Ю. В. Баканович. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню будови та транспортних властивостей трансмембранного протеїну білітранслокази, клітинопроникних пептидів з наночастинами, та світлочутливих «степлених» пептидів, здатних до фотоперемикання, встановленню основних принципів їх використання для транспорту вантажів всередину еукаріотичних клітин.Використовуючи метод ЯМР та молекулярну динаміку, вивчено структуру і властивості у модельних міцелярних середовищах, що мімікрують мембрану, четвертого трансмембранного сегмента протеїну білітранслокази ТМ4. Проведено дослідження внутрішньоклітинної доставки наночасток на основі SiC. Розроблено і експериментально перевірено гіпотезу про те, що застосовуючи клітинопроникні пептиди, можна здійснити інтерналізацію наночастинок як в клітини, що діляться, так і в клітини, що не діляться. Розроблено дизайн та проведено синтез світлочутливих «степлених» пептидів, здатних інгібувати взаємодію р53-MDM2. Одержані сполуки були досліджені за допомогою КД-спектроскопії та виміряна їх інгібуюча активність до протеїну MDM2. Для покращення клітинної проникності пептидоміметики було модифіковано введенням залишку аргініну у різні положення пептидного ланцюга. Показано, що подібні пептидомиметики є песпективними кандидатами у ліки для фотодинамічної терапії онкозахворювань.Ключові слова: мембрана, трансмембранний протеїн, клітинопроникний пептид, наночастинки, «степлений» пептид.^UThe thesis is devoted to study of structure and transport properties of transmembrane protein bilitranslocase, conjugates of cell-penetrating peptides with nanoparticles which were obtained by electrochemical anodation of polycrystallic slilcon carbide, and also study of photosensitive stapled peptides. This work devoted to establishing main principles of cell-penetrating peptides usage for transport of bilogical active organic substances and nanoparticels into eykariotic cells.Forth segment of bilitranslocase, TM4 was studied by NMR, its structure and properties in model micellar media was determined. By NMR data it was found that TM4 fragment contains two proline residues near N-terminus, in positions 254 and 258 respectively. In two different micellar media, the X-Pro peptide bonds are in trans-conformation. It was found by molecular dynamics calculations that secondary structure motif of TM4 peptide is a stable α-helix in both SDS and DPC micelles. It was also found by RDF data analysis that central α-helix of TM4 fragment has different character in different media: hydrophobic in anionic SDS and amphiphilic in zwitterionic DPC micellar media.Cell uptake of SiC nanoparticles was studied. It was proposed and proved by experiment that SAP-derived cell-penetrating peptides allow nanoparticles cell internalization into both proliferating and non-proliferating cells. For each SiC-nanoparticles, modification corresponding the CPP was chosen in the way that the surface functional groups of SiC-NP form non-covalent (supramolecular) bonds with complementary CPP side chains. Fluorescent microscopy was used to establish that treatment of SiC NP(-) with SAP peptide and SiC-NPs(+) with SAP-E peptide facilitates cell internalization of nanoparticles. It was proven that successful nanoparticle delivery into cells strongly depends on peptide carrier, surface functional groups of nanoparticles, its ionization state and complemention between nanoparticle and peptide side chains charge.Light-sensitive staples peptides – inhibitors of р53-MDM2 interaction – were designed and synthesized by the double-click reaction. For this, three diarylethene linkers with alkyne groups were synthesized. A linear peptide precursor pDI-E was used as the design template, which is known as effective MDM2 binder. It was modified by introduction of non-natural aminoacid – azidoornitine into proper positions of peptide chain. With the aid of azide-alkyne [3+2]-cycloaddition reaction the library of photosensitive stapled peptides was synthesized. These peptidomimetics were obtained in both open and closed photoforms and their photophysical and biological properties were studied by CD spectroscopy and competitive fluorescent polarization assay.It was found that introduction of the photoswitch in the peptide molecules allows regulation of binding affinity of stapled peptide with target MDM2 protein. The best achieved open:closed photoform binding affinity ratio is 8,3. To improve the cell penetrating ability of peptidomimetics, starting linear precursor was modified by arginine residues at six different amino asid positions. It was found that one of arginine variants is cell-permeable and increase p53 concentration inside T22 cells more then 100-fold. These results show that such an approach is suitable for increasing cell permeability of diarylethene-based stapled pDI-E derived peptides. It is an important result for future development of photocontrolled drug candidates for cancer treatment.Keywords: membrane, transmembrane protein, cell-penetrating peptide, nanoparticles, stapled peptide.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Конєв С. О. 
Синтез флуоресцентно-мічених амінокислот та біологічно активні пептиди на їх основі / С. О. Конєв. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню спектроскопічних властивостей флуоресцентних амінокислот на основі 3-гідроксихромону, їх впливу на структуру біологічно активних пептидів, до яких вони включені, а також синтезу нових похідних флуоресцентних амінокислот на основі 3-гідроксихромону.В літературному огляді, що містить 89 посилань та 10 рисунків, описано властивості та застосування флуоресцентних амінокислот різних класів. Аналіз літератури показав, що більшість описаних прикладів стосуються амінокислот з кон'югованими хромофорами, а вибір флуоресцентних амінокислот, які могли б бути включеними в пептиди методом твердофазного пептидного синтезу відносно обмежений. Цікавими за своїми властивостями виявилися флуоресцентні амінокислоти з внутрішньомолекулярним переносом протону (ESIPT).Першим етапом було дослідження флуоресцентних аналогів антимікробного пептиду cWFW на предмет впливу флуоресцентної мітки на будову та функцію пептиду за допомогою заміни наявних в cWFW ароматичних амінокислот на 3-гідроксихромонвмісну флуоресцентну амінокислоту (FHC). На цьому етапі була валідація мітки за допомогою CD-спектрополяриметрії та порівняння біологічної активності флуоресцентно-мічених пептидів. CD-спектр cRW-F2/FHC був найменш подібним до спектру cWFW. На відміну від цього, обидва пептиди з заміщеними Trp на FHC мітку, мали подібні спектри до спектрів cWFW. Усі мічені пептиди продемонстрували однакову (в межах помилок експерименту) бактеріостатичну активність, яка відрізнялася від МІК неміченого cWFW, але лише на два розведення. Аналіз гемолітичної активності, навпаки, виявив збільшену активність усіх трьох мічених пептидів порівняно з cWFW. Пептид cRW-F2/FHC був найбільш гемолітичним, але був менш полярним, ніж обидва аналоги cRW-Trp. Для оцінки клітинопроникної активності флуоресцентні аналоги cWFW інкубували з адгезивною культурою клітин HeLa і оцінювалась здатність пептидів проникати в клітини за допомогою конфокальної флуоресцентної мікроскопії. Мічені FHC пептиди дійсно потрапляли в клітини, демонструючи як цитозольне, так і мікросомальне проникнення. Відмінностей між трьома аналогами cWFW виявлено не було. З отриманих в результаті досліджень даних було зроблено висновок, що FHC не чинить значного порушення структури та функцій cWFW в порівнянні з нативним неміченим пептидом, а також що серед трьох аналогів, cRW-W3/FHC поводиться найближче до неміченого пептиду.Наступним кроком було дослідження фотофізичних властивостей флуоресцентних аналогів cWFW. Було зроблено та проаналізовано спектри флуоресценції пептидів (збудження при 365 нм) у PB, TFE та етанолі. Отриманні спектри, підтвердили, що положення та відносна інтенсивність смуг емісії T*/N* залежить від полярності розчинників та їх здібності до утворення водневих зв'язків. Було записано спектри поглинання для пептидів у розчинниках різної полярності. При цьому було зареєстровано значний сольватохромізм у спектрах поглинання флуоресцентних аналогів сWFW, який корелював зі змінами в спектрах емісії. Послідовне збільшення основності розчинника пояснює спектральні зміни в порядку: вода > РВ > етанол > ДМФА, та не пояснює екстремального зсуву максимуму поглинання аніонної форми до 455 нм у ДМФА. Було зроблено припущення, що аномальний батохромний зсув максимумів поглинання може бути результатом внутрішньомолекулярних взаємодій бічних замісників. Гуанідинові групи катіонних залишків аргініну можуть перебувати в безпосередній близькості до залишку FHC, сприяючи утворенню аніонної форми та модулюючи квантовий вихід флуоресценції, що підтверджується молекулярним моделюванням (методом молекулярної механіки).Було проведено виміри МІК, використовуючи два репрезентативних штами бактерій: грамнегативну E. coli та грампозитивну B. spizizenii за допомогою стандартного методу дворазового розведення. Майже всі мічені пептиди продемонстрували однакову бактеріостатичну активність на грамнегативних бактеріях, яка виявилась набагато нижчою і відрізнялася від МІК природного GS (як і інвертованого) більш ніж на чотири розведення для грамнегативних і на чотири для грампозитивних бактерій. Пептиди з FHC та NMPHC продемон^UThe thesis is devoted to the study of spectroscopic properties of fluorescent amino acids based on 3-hydroxychromone, their influence on the structure of the peptide to which they are included, as well as the synthesis of new derivatives of fluorescent amino acids based on 3-hydroxychromone.The literature review, which contains 89 references and 10 figures, describes the properties and uses of fluorescent amino acids of different classes. A review of the literature has shown that most of the examples described relating to amino acids with conjugated chromophores, and the fluorescent amino acids that could be included by the solid-phase peptide synthesis (SPPS) method are relatively limited. Of particular interest are the FlAA demonstrating intramolecular proton transfer (ESIPT).In the first step was to study the fluorescent analogs of the antimicrobial peptide cWFW simultaneously for their structure and function, by individually replacing aromatic amino acids with fluorescent amino acids (FHC).The first step was the label validation using CD spectropolarimetry and biological activity of fluorescently labeled peptides. The cRW-F2/FHC spectrum was the least similar to the cWFW spectrum. In contrast, both peptides labeled with the FHC had similar spectra to the cWFW spectra. All labeled peptides showed the same (within experimental errors) bacteriostatic activity, which was relatively high and differed from the MIC of the parent cWFW by two dilutions. Hemolysis analysis, in contrast, revealed increased activity of all three labeled peptides compared to cWFW. The cRW-F2/FHC peptide was the most hemolytic but was less polar than both cRW-Trp analogs. To assess cell permeability, cWFW fluorescent analogs were incubated with HeLa cell culture and the ability of the peptides to penetrate the cells was assessed by confocal fluorescence microscopy. FHC-labeled peptides entered the cells, demonstrating both cytosolic and microsomal penetration. No differences were found between the three cWFW analogs. From the results of the studies, it was concluded that FHC does not significantly impair the structure and function of cWFW compared to the native unlabeled peptide and that among the three analogs, cRW-W3/FHC is closest to the unlabeled peptide.The final step was to study the biodistribution of fluorescently labeled peptides in vivo using zebrafish embryos. No signs of peptide toxicity against embryos were detected within 3 hours of imaging. There was also no significant difference between the peptides. The fluorescence associated with blood vessels was observed for all peptides. This observation indicates that cWFW analogs were not soluble in plasma.The final stage of this work was the synthesis of new fluorescent amino acids based on 3-hydroxychromone. It was decided to synthesize three new N-Fmoc protected amino acids for inclusion in the peptides under study by the SPPS method: thiophene-containing analog of FHC (THC) and N-methylpyrrole-containing analog (NMPHC) and a dimethylamino group–containing analog (DMAr). The synthesis was carried out according to the scheme used for similar structures with a key stage of cyclization of chalcones to the corresponding flavones by the Algar-Flynn-Oyamadi reaction (AFO). In terms of its optical properties, Boc-THC is very close to Boc-FHC. The emission maximum of the N-methylpyrrole derivative had a bathochromic shift compared to the emission maximum of the furane-containing analog (~25 nm) and had only an N *-form peak, which may be the result of a deviation from planarity of the chromophore system. The optical properties of Boc-DMAr were like those of DMA.To validate the new amino acids, their incorporation by the SPPS method into an inverted analog of gramicidin S (GS) was used. In addition to the new amino acids, GS analogs with FHC and DMA were also synthesized for comparison. Conformational changes of the synthesized fluorescent peptides in different media were studied by CD spectropolarimetry comparing the CD spectra of labeled peptides with the corresponding spectra of natural GS and its stereoinverted analog GS-inv. From the obtained results it was concluded that inverted analogs have the same secondary structure as the natural GS - beta-hairpin.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського