Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (20)Реферативна база даних (438)Книжкові видання та компакт-диски (369)Журнали та продовжувані видання (31)
Пошуковий запит: (<.>A=КОРД$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИР$<.>+<.>A=ЮРІЙОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 25
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Володимирець В.О. 
Антропічна трансформація видового складу флори осушених територій у зв'язку з процесами її синантропізації: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / В.О. Володимирець ; Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка НАН України. — К., 2003. — 20 с.: табл. — укp.

Проведено оцінку трансформації видового складу флори вищих судинних рослин на осушених і прилеглих до них територіях у зв'язку з процесами її синантропізації. Для осушувальних систем на території Волинського Полісся та Західного Лісостепу з'ясовано видовий склад синантропної флори, проведено його аналіз за окремими показниками. Одержано дані про поширення синантропних видів на осушеній та прилеглій територіях, установлено їх фітоцентотичну роль та екологічні особливості. Уперше для оцінки трансформації флори-ізоляту запропоновано кількісний показник - синантропність і методику його обчислення. Проаналізовано вплив на цей показник різних екологічних факторів, на підставі його значень виділено окремі рівні антропічної трансформації флори-ізоляту, розроблено їх характеристику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*852.121.4(4УКР)
Шифр НБУВ: РА326874

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Кордиш 
Внутрішньомолекулярна конформаційна рухливість та РНК-зв'язувальні властивості С-модуля еукаріотної тирозил-тРНК синтетази і цитокіну ЕМАР II: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.03 / Марія Олександрівна Кордиш ; НАН України; Інститут молекулярної біології та генетики. — К., 2007. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*725.112.22 + E60*725.111.46*011.7 в734.6
Шифр НБУВ: РА335344

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
3.

Кордянін Ю.І. 
Керування сертифікацією льотної придатності повітряних суден в експлуатації: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.20 / Ю.І. Кордянін ; Київ. міжнар. ун-т цив. авіації. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено процес сертифікації льотної придатності (ЛП) реєстрового парку повітряних суден (ПС) як складову частину системи підтримання ЛП на державному рівні. Наведено результати статистичного дослідження та імітаційну модель даного процесу, які базуються на подійно-часовому підході до аналізу його перебігу як об'єкта керування. Визначено особливості впровадження адекватних до існуючих умов експлуатації ПС заходів щодо керування процесом сертифікації їх ЛП з метою забезпечення ефективності контролю виконання експлуатантами вимог авіаційних правил (АП) стосовно підтримання ЛП реєстрового парку ПС. Обгрунтовано доцільність введення в АП додаткового керуючого впливу, тимчасового подовження строку дії сертифікату ЛП (СЛП) як заходу оперативного регулювання навантаження інспекторів ЛП за умов нерівномірності потоку заявок на СЛП, розроблено процедуру його визначення. Розроблено методику визначення потрібної кількості інспекторів ЛП, необхідної для ефективного виконання сертифікації ЛП реєстрового парку ПС за умов нерівномірності потоку заявок на СЛП та наявності тимчасового подовження строку дії СЛП як додаткового керуючого впливу для оперативного регулювання завантаженості інспекторів ЛП.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О53-082.02
Шифр НБУВ: РА308833 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Кордіяк 
Клінічні особливості, лікування та запобігання розладів місцевого і загального характеру при застосуванні зубних протезів на основі сплавів металів: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.22 / Андрій Юліянович Кордіяк ; Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2008. — 29 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р668.6 с03
Шифр НБУВ: РА359117

Рубрики:

      
5.

Кордонець О.А. 
Лірико-імпресіоністична проза Богдана Лепкого: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / О.А. Кордонець ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2009. — 18 с. — укp.

Проаналізовано критичну рецепцію прозової спадщини письменника, з'ясовано стильову еволюцію новелістики митця, її проблематику та основні мотиви. Визначено своєрідність фрагментарної прози Б. Лепкого, його новаторство в освоєнні художніх засобів і прийомів імпресіоністичної манери письма. Досліджено лірико-імпресіоністичне начало та стильовий синкретизм повістей письменника з життя західноукраїнської інтелігенції. Виявлено риси індивідуального креаційного новаторства письменника на рівні поетики та проблематики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ПОЛ=411.4)-4 Лепкий Б.534 + Ш5(411.4=4ПОЛ)-4 Лепкий Б.534 +
Шифр НБУВ: РА366427

Рубрики:

      
6.

Кордзадзе Т.З. 
Моделювання та оптимізація інвестиційних процесів в умовах нестаціонарності та невизначеності: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.04 / Т.З. Кордзадзе ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2003. — 20 с. — укp.

Досліджено питання аналізу, математичного моделювання інвестиційних процесів та розподілу обмежених фінансових ресурсів між альтернативними інвестиційними проектами. Запропоновано вдосконалену методику коінтеграційного моделювання. Побудовано коінтеграційну модель для ВВП і податку на додану вартість як визначальних чинників процесу виробництва ВВП і наповнення бюджету. Встановлено дві стратегії розвитку вільних економічних зон. Запропоновано метод експертного вибору проектів для реалізації на базі використання нечітких множин за умов досягнення рівноваги між вимогами до проектів, інвестиційними можливостями та інтересами різних груп. Розроблено оптимізаційний алгоритм вибору проектів для фінансування та розподілу ресурсів між обраними проектами. Одержано конфігурації генетичного алгоритму для розв'язання розглянутого класу задач нечіткої оптимізації та виконано відповідне імітаційне моделювання, що підтвердило можливість ефективного використання генетичного алгоритму для оптимізації розподілу ресурсів. Заропоновано структуру системи підтримки прийняття рішень за умов конітеграційного моделювання під час розв'язання задачі вибору проектів для фінансування та розподілу ресурсів між вибраними проектами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-56в611 +
Шифр НБУВ: РА323685

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Володимиренко 
Особливості росту та прогноз продуктивності штучних модальних ялинових деревостанів Українських Карпат: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.02 / Валентина Миколаївна Володимиренко ; Національний аграрний ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.4(4УКР3)
Шифр НБУВ: РА346695

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Корда І.В. 
Превентивна терапія гнійно-септичних ускладнень у породіль з факторами ризику після операції кесарського розтину: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / І.В. Корда ; Вінниц. держ. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2001. — 18 с. — укp.

Із використанням клінічних, мікробіологічних, біофізичних, біохімічних та імунологічних методів дослідження показано, що у жінок з факторами інфекційного ризику після операції кесаревого розтину спостерігаються висока частота засівання слизової піхви умовно-патогенною флорою з переважанням асоціативних форм і суттєвий дефіцит лактобацил, порушення імунного статусу організму, різкий дисбаланс між активністю вільнорадикальних реакцій і функціонуванням системи антиоксидантного захисту плазми крові. Профілактичне застосування флуренізиду й антибіотика зинацефу призводить до часткової нормалізації вищеназваних показників. Особливо ефективним є поєднане застосування даних препаратів, це призводить до зменшення частоти виникнення гнійно-запальних захворювань і скорочення термінів перебування породіль у стаціонарі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.254.3-82 + Р716.230.166-52
Шифр НБУВ: РА314195 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
9.

Кордунян О.П. 
Принципи пропорціонування в архітектурних типах громадських будівель і споруд України: автореф. дис... канд. архіт. наук: 18.00.02 / О.П. Кордунян ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2009. — 22 с. — укp.

Висвітлено історію формування, головні фактори, що вплинули на пропорціонування як науку та метод. Зіставлено системи пропорціонування і підтверджено, що в минулому проектування завжди велося з урахуванням пропорціонування. Встановлено, що переважна кількість архітекторів проектує інтуїтивно. Визначено, що найбільш актуальним синкретичним пропорціонуванням за умов сучасної України є метод золотого перетину; та розроблено його найважливіші принципи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н71-02 + Щ110.5 + Щ113(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА365975

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
10.

Кордоба О.М. 
Розвиток фермерських господарств у приміській зоні: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / О.М. Кордоба ; Львів. Нац. аграрн. ун-т. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Вперше запропоновано типізацію фермерських господарств за характеристикою їх потенціалу та виробничої програми, відношення до ринку, намірів і можливостей щодо подальшого розвитку та їх характеристик з поділом господарств на динамічні, стабільні, стагнаційні та банкрутуючі. Визначено основні тенденції, особливості та детермінанти розвитку фермерських господарств приміської зони, їх ресурсного потенціалу, встановлено основні чинники ефективного їх функціонування. Виявлено позиції та ситуацію фермерських господарств з огляду на їх потенціал та зміни в середовищі. Визначено стратегічні цілі, запропоновано методичні підходи та стратегії розвитку фермерських господарств залежно від їх розмірів, типів розвитку та позиції на ринку, обгрунтовано стратегії диверсифікації діяльності фермерських господарств і розширення інтеграційних зв'язків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321.4 +
Шифр НБУВ: РА364636

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Корда В.Ю. 
Теорія дифракційних ядерних процесів за участю дейтронів, ядер трітію, гелію і літію: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.16 / В.Ю. Корда ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 34 с. — укp.

Вивчено проблему розвитку загальної дифракційної теорії взаємодії легких складених ядер з ядрами. Доведено, що звичайна процедура врахування внутрішньої структури легких ядер, які налітають, обмежує область застосування теорії. Розвинуто метод візуалізації алгебри нуклон-ядерних матриць розсіяння та нову техніку аналітичних розрахунків перерізів пружного та непружного розсіяння, розщеплення легких ядер ядрами. ЗапрУ методі гіперсферичних координат знайдено переставно симетричні аналітичні вирази для інтегральних перерізів процесів взаємодії тринуклонних ядер з ядрами. Розроблено генетичний алгоритм з від'ємним тиском селекції для пошуку оптимальних величин параметрів матриці розсіяння та для аналізу спектрів квантових систем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В383,022
Шифр НБУВ: РА315306 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Кордін О.І. 
Технологічні заходи вирощування холодостійких гібридів кукурудзи різних груп стиглості: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / О.І. Кордін ; Ін-т зерн. госп-ва УААН. — Д., 2006. — 18 с. — укp.

Установлено оптимальні ранні строки сівби нових холодостійких гібридів кукурудзи різних груп стиглості в північному Степу з обов'язковим застосуванням інкрустації насіння мікродобривом та протруйниками. Найбільш адаптованими та придатними для сівби у ранні строки виявились холодостійкі гібриди "Кремінь 200 СВ" та "Дніпровський 453 СВ".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-4 + П212.2-4
Шифр НБУВ: РА346785

Рубрики:

      
13.

Корд Махназ 
Фізична реабілітація дітей 6 - 8 років із порушенням постави у фронтальній площині та сколіотичною хворобою в умовах загальноосвітніх шкіл Ірану: автореф., дис. ... канд. наук з фіз. виховання і спорту : 24.00.03 / Корд Махназ ; Нац. ун-т фіз. виховання і спорту України. — К., 2010. — 19с. — укp.

Систематизовано й узагальнено сучасні науково-методичні знання та результати практичного досвіду з питання реабілітації дітей молодшого шкільного віку з порушеннями постави у фронтальній площині та сколіотичною хворобою І-II ступеню. Розроблено й обгрунтовано програму фізичної реабілітації для використання за умов загальноосвітніх закладів Ірану на базі вивчення особливостей функціонального стану хребта, показників фізичного розвитку та фізичної підготовки дітей молодшого шкільного віку, з порушеннями постави у фронтальній площині й із сколіозом І-ІІ ступеню. Визначено ефективність впливу даних засобів і методів фізичної реабілітації на функціональний стан хребта й організм молодших школярів Ірану.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.458.250.50-54 + Р733.458.250.533-54 + Р128.94-348 + Ч511.491
Шифр НБУВ: РА372308 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Корд Махназ 
Фізична реабілітація дітей 6-8 років із порушенням постави у фронтальній площині та сколіотичною хворобою в умовах загальноосвітніх шкіл Ірану: автореф., дис. ... канд. наук з фіз. виховання і спорту : 24.00.03 / Корд Махназ ; Нац. ун-т фізичного виховання і спорту України. — К., 2010. — 19с. с. — укp.

Систематизовано й узагальнено сучасні науково-методичні знання та результати практичного досвіду з питання реабілітації дітей молодшого шкільного віку з порушеннями постави у фронтальній площині та сколіотичною хворобою І-II ступеню. Розроблено й обгрунтовано програму фізичної реабілітації для використання за умов загальноосвітніх закладів Ірану на базі вивчення особливостей функціонального стану хребта, показників фізичного розвитку та фізичної підготовки дітей молодшого шкільного віку, з порушеннями постави у фронтальній площині й із сколіозом І-ІІ ступеню. Визначено ефективність впливу даних засобів і методів фізичної реабілітації на функціональний стан хребта й організм молодших школярів Ірану.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.458.250.50-54 + Р733.458.250.533-54 + Р128.94-348 + Ч511.491
Шифр НБУВ: РА372308 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Пустовіт Ю. В. 
Електронна структура FeSe1-xTex у околі рівня Фермі та її зміни з температурою / Ю. В. Пустовіт. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню особливостей експериментально одержаної електронної структури надпровідників на основі FeSe порівняно з результатами зонних розрахунків, та впливу температури на зонну структуру надпровідників на основі заліза на прикладі кристалів FeSeTe. Шляхом порівняння експериментально одержаної зонної структури з результатами розрахунків, було встановлено відмінності, які є характерними для всіх надпровідників на основі FeSe. Показано, що фактори ренормалізації знаходяться у значно вужчих межах (1-8), ніж було оцінено у низці праць (2-20). Використовуючи двовимірну модель перескоків з врахуванням перескоків між було показано, що в межах такої моделі зсуви зон у протилежних напрямках можуть бути пояснені блокуванням перескоків між найближчими сусідами, що у свою чергу може відповідати появі певного виду впорядкування, не врахованого у розрахунках. З метою дослідження температурних змін зонної структури, використовуючи синхротронне випромінювання з лінійною горизонтальною та вертикальною поляризаціями, було отримано ARPES спектри Z точки FeSe допованого Te для температурного діапазону 20-250K. Обробка одержаних ARPES спектрів дозволила встановити, що всі зони у Z точці поблизу рівня Фермі при підвищенні температури рухаються у напрямку збільшення енергії зв'язку з близькими швидкостями. Встановлено, що у температурному діапазоні 20-160 К dyz та dxz зони рухаються у напрямку збільшення енергії зв'язку з однаковою швидкістю, що приблизно становить 1.3 меВ на 10К. Для dxy зони оцінено максимальну (2.1 меВ на 10 K) та мінімальну (0.8 меВ на 10 K) швидкості руху зони з температурою.Показано, що зміни зонної структури з температурою у центрі зони Бріллюена (Z точка) та у куті зони Бріллюена (A точка) не можуть бути пояснені в межах моделі однорідного кристала. Зроблено припущення, що температурні зміни, які спостерігаються є наслідком зміни кількості носіїв у системі, пов'язаних з перерозподілом електронів між різними фазами, які існують у зразку, або є результатом делокалізації електронів.^UPhD thesis is devoted to the investigation of characteristic features of electronic structure of the FeSe and FeSe-based superconductors and to experimental investigation of temperature-induced changes of the electronic structure of FeSeTe crystals. In the case of FeSe, experimentally obtained band structure shows a downward shift of the zones in the corner of the Brillouine zone and an upward shift in the center. These experimentally observed shifts happen in the directions that are opposite to those suggested by the calculation of the FeSe electronic band structure. By using a quadratic approximation of experimentally obtained and calculated bands renormalization factors have been obtained for different bands of various FeSe-based compounds. It has been shown that renormalization factor values lie in a much narrower interval (1-9), than it was evaluated in previously published papers (2-20). Using two dimensional hopping model and taking into account hopping between three nearest neighbors, the bands in Г-M cut for various FeSe-based superconductors have been approximated. Comparison between the approximation coefficients of the experimentally obtained and calculated bands suggests that in the frame of the hopping model such shifts can be explained by blocking of the hopping between nearest neighbors. The reason for this dramatic decrease of hopping probability between nearest neighbors can be appearance of some kind of ordering that have not been taken into account in the calculations.ARPES spectra of Z point of FeSeTe have been obtained in a wide temperature range (20-250K) using synchrotron radiation with horizontal and vertical polarization to investigate temperature-induced changes of the band structure. MDC and EDC analysis together with digital image processing methods have been used for processing experimentally obtained spectra. It has been established that best precision of band position determination is achieved by curvature method. Processing of ARPES data obtained by the radiation with vertical polarization has given possibility to determine dyz band with 1 meV resolution. From EDC analysis the direction of dxy band movement has been determined and maximal (2.1 meV per 10K) and minimal (0.8meV per 10K) rate of temperature changes have been evaluated. Analogous analysis of ARPES spectra obtained by radiation with horizontal polarization confirms dyz band position determined from horizontal data and enabled determination of the direction and rate of dxz band evolution. It has been shown that temperature induced changes of dyz band position in Z point of FeSeTe in wide temperature range could have been explained by strong temperature dependence of quasiparticle self-energy, however taking into account changes of band structure in the Brillouin zone corner such model can't be used, because these changes break electron-hole parity. Also changes in the number of carriers violates Luttinger theorem, which is implausible. Based on these considerations conclusions are made that temperature induced changes of band structure is the result of redistribution of electrons between different phases, coexisting in the sample, or the result of delocalization of electrons.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Романчук С. М. 
Експресія гена β-глюкозидази та ультраструктура тілець ендоплазматичного ретикулуму в клітинах кореня Аrabidopsis thaliana під впливом кліностатування та іонізуючої радіації / С. М. Романчук. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена дослідженням впливу модельованої мікрогравітації (горизонтальне кліностатування, 2 об/хв) та іонізуючої радіації (Х-опромінення в дозах 0,5 Гр – 12 Гр), яка включає діапазон доз, до певної міри еквівалентний такому в кабіні пілотованих космічних апаратів, на тільця, похідні гранулярного ендоплазматичного ретикулуму (ЕР-тільця), що містять фермент β-глюкозидазу та притаманні видам родини Brassicaceae, в клітинах кореня модельного об'єкту A. thaliana із використанням методів світлової, конфокальної та трансмісійної електронної мікроскопії, біохімії та молекулярної біології для з'ясування їхньої участі у толерантності проростків до дії цих чинників.Встановлено істотне збільшення середньої площі ЕР-тілець на зрізах клітин кореневого чохлика та клітин дистальної зони розтягу кореня та їхньої варіабельності за формою і розмірами, що може свідчити про підвищення акумуляції в них β-глюкозидази, а також посилення розгалуженості профілів гранулярного ендоплазматичного ретикулуму, як під впливом кліностатування, так і Х-опромінення. Загальна активність ферменту в проростках майже не змінювалася під впливом кліностатування порівняно із контролем, але значно посилювалася після Х-опромінення у різних величинах залежно від дози радіації. Зафіксовано стрімку активацію експресії гена PYK10 в проростках під впливом кліностатування та у перші години після Х-опромінення. На 10-у добу після опромінення рівні експресії гена PYK10 та загальної активності β-глюкозидази знижувалися щодо таких через 2 год після дії радіації. Підвищення експресії гена PYK10 в умовах кліностатування дозволяє віднести його до групи генів, які реагують на мікрогравітацію, тобто є гравічутливими. Одержані дані доводять участь ЕР-тілець у відповідях на дію кліностатування та Х-опромінення й толерантності проростків A. thaliana, про що свідчить відсутність суттєвих відхилень у морфології та рості проростків під впливом цих чинників. Встановлені закономірності відкривають нові підходи до вивчення та пізнання механізмів адаптації рослин на клітинному та молекулярному рівнях до умов космічного польоту.^UThe dissertation is devoted to investigations of the influence of simulated microgravity (slow clinorotation, 2 rev/min) and ionizing radiation (X-radiation in doses of 0,5 Gy – 12 Gy), to some extent, being equivalent to those in the cabin of manned spacecraft, on the endoplasmic reticulum bodies (ER-bodies), containing β-glucosidase enzyme and being inherent in Brassicaceae species, in root cells of A. thaliana model object, by methods of light, confocal, and transmission electron microscopy, biochemistry and molecular biology, to determine the participation of ER-bodies in plant tolerance to the effects of these factors.A significant increase in the average area of ER-bodies on the section of cell in the root cap and in the root distal elongation zone, and their variability in shape and size, which may indicate an increase in the accumulation of β-glucosidase in them, as well as the profiles of granular endoplasmic reticulum, both under the influence of clinorotation and X-irradiation have been established. The total enzyme activity was almost unchanged under clinorotation compared to the control, but increased significantly after X-irradiation to varying degrees depending on the radiation dose. The rapid activation of PYK10 gene expression in seedlings under clinorotation and in the first hours after X-irradiation was recorded. On the 10th day after irradiation, PYK10 gene expression levels and total β-glucosidase activity decreased as compared with those at 2 h after irradiation. Increasing the expression of PYK10 gene under clinorotation allows us to assign it to the list of stress genes that respond to microgravity, i.e, they are gravisensitive. The obtained data demonstrate the involvement of the granular endoplasmic reticulum and its derivatives ER-bodies in responses to the action of the clinorotation and X-irradiation and tolerance of A. thaliana seedlings, as evidenced by the absence of deviations in the morphology and growth of seedlings under the influence of these factors. The established patterns open up new approaches to the study and knowledge of the mechanisms of plant adaptation at the cellular and molecular levels to spaceflight conditions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Безгуба В. В. 
Надпровідники на основі заліза як платформа для пошуку топологічної надпровідності / В. В. Безгуба. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено вивченню електронної структури надпровідників на основі заліза за допомогою фотоелектронної спектроскопії з кутовим розділенням (ARPES). В рамках роботи розроблено та вдосконалено методи аналізу даних з ARPES-експериментів. Вперше виявлено залежність отриманих ARPES-спектрів від поляризації світла в Г-точці для оптимально допованого Ba(1-x)K(x)Fe2As2 (x=0.4), що свідчить про додаткове розщеплення зон внаслідок нематичності в цій сполуці. Вперше встановлено, що FeTe0.55Se0.45 являється надпровідним напівметалом, в якому наявні 3D точки Дірака першого та другого типу, але при цьому відсутні топологічні стани. Показано, що інвертовану щілину в FeTe(1-x)Se(x) можна реалізувати підвищивши вміст Te, проте сильна взаємодія зменшує її до розмірів менше 1 меВ, що робить експериментальне спостереження щілини практично неможливим. Дана робота закладає основи методу виявлення топологічних станів в надпровідниках на основі заліза.^UThe thesis focuses on the study of the electronic structure of iron-based superconductors using angle-resolved photoemission spectroscopy (ARPES). As part of the work methods for analysing data from ARPES experiments were developed and improved. For the first time, the dependence of the obtained ARPES spectra from the polarization of light at the Г-point for optimally doped Ba(1-x)K(x)Fe2As2 (x=0.4) was revealed, which indicates additional splitting of bands due to the nematicity in this compound. It was first established that FeTe0.55Se0.45 is a superconducting 3D Dirac semimetal hosting Dirac points of both type-I and type-II, that no topological states are present in its electronic structure. It is shown that the inverted band gap in FeTe(1-x)Se(x) can possibly be realized by further increase of Te content, but strong correlations reduce it to a sub-meV size, making the experimental detection of the gap and corresponding topological surface states very challenging. The work lays the foundations of the method for detecting topological states in other iron-based superconductors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Похоленко Я. О. 
Конструювання модельної ДНК-вакцини та шляхи посилення її імуногенних властивостей / Я. О. Похоленко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробці підходів до посилення імуногенності рекомбінантних плазмідних конструкцій, які містять химерний ген Е2 глікопротеїна віруса класичної чуми свиней, шляхом оптимізації складу модельної маркованої ДНК-вакцини. В ході виконання роботи було створено серію рекомбінантних плазмід, які містять химерні гени на основі SacI-EcoRI фрагменту Е2 віруса класичної чуми свиней під транскрипційним контролем промотору/енхансеру ранніх генів цитомегаловірусу людини у складі евкаріотичної еспресійної касети, що розташована між інвертованими термінальними повторами адено-асоційованого вірусу -2 людини (ITR AAV-2). В транзиторній системі експресії показано, що введення до складу рекомбінатного вектору послідовностей ITR AAV-2 призводить до збільшення накопичення химерного антигену на основі Е2 ВКЧС в трансфікованих клітинах лінії НЕК293. Так для клітин лінії НЕК293, які були трансфіковані pTR-EGFP/E2 на третю добу після трансфекції показано експресію химерного EGFP/E2 на рівні ~ 113 ± 21 нг/105 кл/72 год, в той час як для клітин, трансфікованих плазмідою pEGFP/E2 - ~ 15 ± 3.7 нг/105 кл/72 год. Варто зауважити, що різниця рівнів експресії химерного білка EGFP/E2, що спостерігалася при трансфекції клітин лінії НЕК293 плазмідами pTR-EGFP/E2 та pEGFP-E2, не була наслідком пригнічення метаболічної активності клітин за рахунок більшої цитотоксичності препаратів ДНК/ПЕІ, чи цитотоксичного впливу експресії химерного протеїну. Продемонстровано, що введення ITR AAV-2 у плазмідний вектор не впливало суттєво на тривалість експресії та персистенції трансгену у клітинах НЕК293 за умови відсутності селективного тиску. Виявлено, що створені рекомбінантні плазмідні конструкції pTR-BKneo- та pBS-BK здатні індукувати продукцію специфічних до фрагменту Е2 ВКЧС антитіл у мишей. Вперше продемонстровано, що введення до складу векторної конструкції модельної маркованої ДНК-вакцини проти КЧС послідовностей ITR AAV-2 призводить до збільшення як інтенсивності, так і тривалості гуморальної імунної відповіді на імунізацію. Відомо, що застосування гетерологічної бустерної вакцинації може значно посилити імуногенність кандидатних вакцинних препаратів, а також дозволить знизити їх реактогенність та ймовірність розвитку імунної відповіді на вектор. Отримані нами дані свідчать по те, що бустерна імунізація фрагментом рекомбінантного білку Е2 ВКЧС після дворазової імунізації плазмідним вектором pTR-BKneo- призводить до значного посилення синтезу антитіл до цільового антигену порівняно з триразовим введенням pTR-BKneo-. Однією з перспективних стратегій посилення імунної відповіді на ДНК-вакцинацію, яка розглядається останнім часом, є введення до складу вакцинного препарату так званих «генних ад'ювантів» - рекомбінантних векторів, які несуть гени цитокінів, хемокінів чи ко-стимуляторних молекул. В рамках цієї роботи ми створили рекомбінантні конструкції pmIL12-TR та pmIL2-TR, які містять гени інтерлейкіну-12 та інтерлейкіну-2 миші відповідно, під транскрипційним контролем промотору/енхансеру ранніх генів цитомегаловірусу людини у складі експресійної касети розташованої між ІТR ААV-2. А також їх похідні pTR-mIL2/EGFP та pTR-mIL2/EGFP, які містять ген химерного білка IL2/EGFP та IL12/EGFP відповідно. Дослідження функціональної активності створених векторів in vitro продемонструвало, що химерні білки експресуються зі створених рекомбінантних конструкцій у клітинах лінії НЕК293, та частково секретуються з клітин у культиваційне середовище. В дослідах in vivo було доведено, що комбіноване введення pTR-BKneo- та генів інтерлейкіну-2 та химерного інтерлейкіну-12 миші у складі створених рекомбінантних конструкцій посилює гуморальну імунну відповідь на Е2 ВКЧС. Показано, що ефект посилення найбільш виражений у групі тварин, якім вводили по 10 мкг pmIL12-TR та pmIL2-TR у комбінації з pTR-BKneo-.^UThe thesis is devoted to developing approaches to enhance the immunogenicity of recombinant plasmid constructs containing the chimeric gene for the E2 glycoprotein of classical swine fever virus by optimizing the composition of model marker DNA vaccine. A series of recombinant plasmids was created, containing chimeric genes based on the SacI-EcoRI fragment of the E2 fragment of classical swine fever virus, placed under the transcriptional control of the promoter/enhancer of early/immediate genes of human cytomegalovirus in the eukaryotic cassette, and located between inverted terminal repeats of human adeno-associated virus-2 (ITR AAV-2). In a transient expression system, it was demonstrated that the introduction of ITR AAV-2 sequences into the recombinant vector leads to an increase in the accumulation of chimeric antigen in transfected cells of the HEK293 line. The amount of EGFP/E2 in the cells transfected with plasmid pTR-EGFP/E2 was ~113 ± 21 ng per 105 viable cells per 72 h, while transfecting cells with plasmid pEGFP/E2 was ~15 ± 3 ng per 105 viable cells per 72 h. It should be noted that the observed difference in the expression levels of the protein was not due to the decrease in metabolic activity of cells or more significant cytotoxicity of the pEGFP/E2 and polyethyleneimine complexes. We demonstrated that the introduction of ITR AAV-2 into the plasmid vector did not significantly affect the duration of expression and persistence of the transgene in HEK293 cells in the absence of selective pressure. It was found that the recombinant plasmid constructs pTR-BKneo- and pBS-BK can induce the production of antibodies specific to the E2 fragment CSFV in mice. For the first time, it has been demonstrated that the introduction of ITR AAV-2 sequences into the vector construct of a model marker DNA vaccine against CSF leads to an increase in both the intensity and duration of the humoral immune response to immunization. The use of heterologous booster vaccination could significantly increase the immunogenicity of candidate vaccines, reduce their reactogenicity, and the likelihood of the development of an immune response to the vector. Our data indicate that booster immunization with a recombinant fragment of the E2 protein of CSFV performed after double immunizations with the plasmid vector pTR-BKneo- leads to a significant increase in the synthesis of antibodies specific to the target antigen, compared with three injections of pTR-BKneo-.One of the promising strategies to enhance the immune response to DNA vaccination, which has been considered recently, is the introduction of so-called "gene adjuvants" - recombinant vectors that carry genes encoding cytokines, chemokines, or co-stimulatory molecules. In this work, we created recombinant constructs pmIL12-TR and pmIL2-TR, which contain mouse genes interleukin-12 and interleukin-2, respectively, under the transcriptional control of the promoter/enhancer of early/immediate human cytomegalovirus genes in the expression cassette located between ITR AAV-2. We also created their derivatives pTR-mIL2 / EGFP and pTR-mIL2 / EGFP, which contain the chimeric genes of IL2 / EGFP and IL12 / EGFP proteins. In vitro study of the functional activity of the generated vectors showed that chimeric proteins are expressed from the generated recombinant constructs in HEK293 cells and are partially secreted from the cells into the conditioned medium. The combined administration of pTR-BKneo- and genes of murine interleukin-2 and chimeric interleukin-12 in the created recombinant constructs enhances the humoral immune response to E2 CSFV. Moreover, the enhancement effect is the most pronounced in the group of animals that received 10 μg of pmIL12-TR and pmIL2-TR in combination with pTR-BKneo-.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Шувалова Н. С. 
Оптимізація кисневого стану для культивування мезенхімальних стовбурових клітин з пупкового канатика людини / Н. С. Шувалова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена оптимізації культивування мезенхімальних стовбурових клітин Вартонова студня людини (МСК-ВС), шляхом застосування умов фізіологічних концентрацій кисню, та дослідженню впливу цих умов на життєдіяльність МСК-ВС. У результаті роботи розроблено схеми створення сумішей зі зниженим вмістом кисню, на основі аргону та азоту. Виявлено, що введення МСК-ВС у культуру методом експлантів за фізіологічних концентрацій кисню (3%) сприяє підвищенню кількості отриманих клітин, незалежно від особливостей тканини Вартонова студня. Встановлено, що кількість МСК-ВС, отриманих при 3% кисню, була на 28% більшою, порівняно зі стандартними умовами СО2-інкубатора. Дослідження метаболічної активності у первинних культрах виявили значну гетерогенність між популяціями, отриманими від різних донорів. Інтенсивність утворення формазану в МТТ-тесті, в середньому, була на 35% вищою при 3% кисню, ніж в умовах СО2-інкубатора, що відповідало більшій кількості клітин.Встановлено, що культивування при 3% кисню підвищує рівень проліферації МСК-ВС на всіх досліджених пасажах і не впливає на рівень експресії поверхневих маркерних білків. Також, було розроблено метод отримання культур МСК-ВС шляхом відбору клітин, які спонтанно відкріпились, з кондиціонованого середовища, та їхньої подальшої мультиплікації. Було встановлено, що характер проліферації у «побічних» культурах МСК-ВС, отриманих згаданим способом з нульового і першого пасажів, в стандартних умовах СО2-інкубатора, загалом відповідав притаманному «основній» культурі, тоді як рівень проліферації «побічних» популяцій, отриманих з культур на другому пасажі, був суттєво нижчим. Для культур МСК-ВС "основної" та «побічних» ліній на 3 і 4 пасажах, отриманих з нульового та першого пасажів, кількість клітин з фенотипом, притаманним старіючим, була практично однаковою тоді у "побічній" лінії, отриманої з другого пасажу, була помітно більшою. Порівняння ефективності культивування МСК-ВС, отриманих згаданим методом, у газових сумішах на основі азоту та аргону, які містили 3% кисню показало, що кількість МСК-ВС в умовах помірної гіпоксії в усіх варіантах була вищою, ніж в стандартних умовах СО2-інкубатора.На всіх досліджених пасажах МСК-ВС, культивовані в газових сумішах з 3% кисню, були більш гомогенними за морфологією та містили меншу кількість клітин з фенотипом, типовим для старіючих, у порівнянні з культурами з умов СО2-інкубатора. Для всіх груп найвищий рівень морфологічної гомогенності можна було спостерігати на другому пасажі. В суміші на основі азоту культури були найбільш гомогенними і містили найменшу кількість МСК-ВС з фенотипом, притаманним старіючим клітинам. Показано значну гетерогенність у активності асоційованої зі старінням бета-галактозидази. У групах, культивованих при 3% кисню в суміші на основі азоту, цей показник був найнижчим.Вперше встановлено, що культивування та проведення процедури трансфікування МСК-ВС невірусними методами, за допомогою нанорозмірних поліплексів, у газових сумішах зі зниженим вмістом кисню (3%) сприяє підвищенню ефективності трансфекції. Відсоток процент МСК, які експресували маркерний білок, був більшим в середньому у 2,58 в суміші на основі азоту, та 1,37 рази в суміші на основі аргону.Розроблені в результаті роботи оптимізації мають позитивний вплив на життєдіяльність МСК-ВС в умовах in vitro. Вперше виявлено наявність різниці у ефектах газових сумішей, створених на основі азоту і на основі аргону.^UThe present PhD thesis is dedicated to the study of cultivation of mesenchymal sem cells from Wharton jelly (WJ-MSC) under physiologic oxygen concentrations. In present work, two systems for composing the gas mixtures with low oxygen concentrations, based either on nitrogen or argon, were developed and tested for cultivation of WJ-MSC. The obtaining of WJ-MSC primary cultures by explant method in gas mixtures with 3% oxygen showed, that the number and size of WJ-MSC colonies were higher under conditions of mild hypoxia, comparing to standard CO2-incubator conditions. On average, the number of WJ-MSC in conditions of mild hypoxia was 1,27 fold higher. The study of metabolic activity of primary WJ-MSC cultures showed the high level of heterogeneity between populations, obtained from different donors. On average, the optical density in MTT-test was 1,35 fold higher under 3% oxygen, comparing to standard CO2-incubator conditions.The study of WJ-MSC proliferative activity in gas mixtures, containing 3% oxygen, based either on nitrogen or argon, showed, that after 7 days of cultivation, at passages 1 to 5, the numbers of cells in WJ-MSC cultures maintained in 3% oxygen gas mixtures were larger, than in control group from standard CO2-incubator conditions, even after slight decrease in proliferative activity after passage 3. No changes in MSC surface marker proteins were detected. We also developed the method of multiplication of WJ-MSC, spontaneously detached from substrate, presumably, before or during cell division. The study revealed that the proliferative activity in "side lines", obtained from spontaneously detached cells (SDC) at passage 0 and 1, was nearly similar to one of cultures, passed with trypsin-EDTA solution. The proliferation level in cultures, obtained from SDC collected on passage 2, appeared to be significantly lower, than that in the trypsin-EDTA passed line. We also found, that WJ-MSC cultures of "main" and "side" lines from 0 and 1 passage, contained similar numbers of cells with senescent phenotype at passage 3 and 4, while their numbers in "side line" from passage 2 was significantly higher. The study showed, that under 3% oxygen, the number of MSC-WJ in cultures, obtained from SDC, was higher comparing to the standard CO2 incubator conditions.The analysis of WJ-MSC morphology revealed, that the degree of heterogeneity in nuclear-cytoplasmic ratio and “width\length ratio” in cultures, changed during cultivation period. For all groups, the highest level of homogeneity was observed at passage 2. Comparing the effects of gas mixtures, the highest level of homogeneity was observed in nitrogen-based gas mixtures. We also showed the heterogeneity in the activity of senescence-associated -β-galactosidase at passage 3 in all conditions. The lowest level of SA-β-gal activity was detected in nitrogen-based gas mixture. We also showed that the number of SA-β-gal was on average, greater, than the number of cells with flattened shape. In this study, the novel optimization for methods of non-viral WJ-MSC transfection was developed, by conducting all the stages of transfection procedure under physiological oxygen tensions. The transfection with nano-sized polyplexes containing plasmid DNA with marker gene (enhanced green fluorescent protein - eGFP), in gas mixtures with 3% oxygen, showed, that the percent of eGFP-positive cells was significantly higher under mild hypoxia, than in control group, maintained in standard CO2-incubator conditions. In general, the number of eGFP-positive cells was 2,58-time higher in nitrogen-based mixture, and 1,37 in argon-based mixture, comparing to CO2-incubator conditions.The present work showed the positive effect of mild hypoxic conditions on WJ-MSC cultures and is the first to reveal the difference in biological effects of gas mixtures, with nitrogen and argon as "base" component, on WJ-MSC.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Іродов Д. М. 
ДОСЛІДЖЕННЯ ТЕРАПЕВТИЧНОГО ПОТЕНЦІАЛУ МЕЗЕНХІМАЛЬНИХ СТОВБУРОВИХ КЛІТИН В УМОВАХ СИНДРОМУ ПОЛІОРГАННОЇ ДИСФУНКЦІЇ НА ТЛІ ТРИВАЛОГО ТОКСИЧНОГО УРАЖЕННЯ ОРГАНІЗМУ / Д. М. Іродов. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячене вивченню терапевтичного ефекту МСК при терапії синдрому поліорганної дисфункції та з'ясуванню можливих молекулярних механізмів такої дії. Дослідження проводились із застосуванням лабораторних мишей лінії ICR та відтвореної моделі системного ураження організму з синдромом поліорганної дисфункції.Для дослідження терапевтичної дії мезенхімальних стовбурових клітин (МСК) було відтворено та охарактеризовано тваринну модель, яка відповідає важкому стану поліорганної патології при якому дисфункція одного органу зумовлює розвиток вторинної дисфункції інших, що в свою чергу підсилює порушення в першому. Принциповою особливістю розробленої моделі є генетично-обумовлена схильність піддослідних тварин до пухлиноутворення, що відтворює зростаючу схильність до канцерогенезу людини, а на моделі забезпечує прояв можливих канцерогенних властивостей досліджуваних МСК. Показано, що в умовах активації канцерогенезу трансплантовані МСК додатково не прискорюють процеси пухлиноутворення, а в деяких випадках можуть їх і гальмувати. На підставі отриманих даних було сформульовано гіпотезу, що пояснює явище Пускового ефекту, який призводить до активації резидентних МСК і прогеніторів.Показано, що трансплантовані МСК за умов важкого системного ураження організму не втрачають свої відновлювальні регуляторні властивості, активують процеси відновлення органів і можуть бути запропоновані для детальної розробки протоколів терапевтичного застосування при зазначених станах.^UPresent Ph.D. thesis is devoted to the study of MSCs therapeutic effect in the treatment of multiorgan dysfunction syndrome and to the elucidation of possible molecular mechanisms of such action. The studies were performed on laboratory ICR mice and a reproduced model of systemic organism lesions with multiorgan dysfunction syndrome.To study the therapeutic effect of mesenchymal stem cells (MSCs), an animal model was developed and characterized, which corresponds to the severe condition of multiorgan pathology. The important feature of the created model is the genetically determined predisposition of experimental animals to tumor formation, which reproduces the growing predisposition to human carcinogenesis. So, such model provides a manifestation of possible carcinogenic properties of the studied MSCs.Tetrachloromethane (CCl4), whose metabolism in the cell causes the appearance of great number of reactive molecules and affects the permeability of membranes, was chosen as the factor that triggers the chain of destructive reactions in the created experimental animal model. With prolonged loading, the existing mechanisms of cell detoxification are depleted, which consistently leads to their death, the development of chronic inflammatory reactions and organ dysfunction. The severity of the model is confirmed by pathomorphological changes in vital organs and the mortality index at the stage of formation of the required level of pathology, which was 18-22% of the total amount of experimental animals.Therapeutic effects of allogeneic and xenogeneic MSCs in different concentrations, schemes of introduction and terms of therapeutic effect development are studied. This was performed against the background of the developed model by means of pathomorphological analysis and analysis of blood parameters.The study involved mouse embryonic fibroblast-like cells of mice ICR, BALB, FVB-Cg-Tg (GFPU) 5Nagy / J lines (FM), and mesenchymal stem cells from human Wharton jelly, which were positive for markers CD73, CD90, CD105.It has been shown that in general the therapeutic effects of allogeneic MSCs derived from different lines of mice are similar in many aspects. Differences in therapeutic effects related to the degree of induced proliferative activation in the regenerating organs. Thus, 3 weeks after MSCs transplantation from FVB mice, the proliferative activity of the liver cells of the recipient mouse was lower compared to the use of MSCs of BALB mice. Xenogeneic MSCs caused more pronounced inflammatory response than allogeneic, although the positive physiological effects and survival index were at the level of allogeneic MSCs of higher concentration use. That is, a single transplant of xenogeneic MSCs caused the same level of response as a triple transplant of allogeneic MSCs.The dependence of therapeutic effects on the concentrations of transplanted MSCs was established. Following doses and amount of exogenous cell transplants were studied: 1x10^4, 1x10^5 and 3x10^5 cells per mouse. Moreover, the "dose" 3x10^5 was divided into 3 transplants with 7-days break between them. The dose of 1x10^5 was calculated based on therapeutic doses of MSCs long-lasting clinical trials of MSCs in humans at that time. For this dose, partial restoration of pulmonary histoarchitectonics, partial restoration of white and red spleen pulp with signs of immune response activation, and regeneration of hepatocytes near vessels in the liver were shown. A lower dose of MSC - 1x10^4 cells per mouse also led to compensatory-adaptive responses and to the absence of alternative-necrotic changes, but the number of regenerating hepatocytes in the liver was smaller. In the more severe initial state, it was low to increase the survival index of experimental animals.It is shown that transplanted MSCs, in the conditions of systemic lesion of the organism, under the terms of exhausted detoxification mechanisms do not additionally activate and accelerate the development of tumors in animals with a hereditary predisposition to carcinogenesis. Systemic lesions realize a genetic predisposition to carcinogenesis, but even under these conditions, MSC transplantation did not lead to an intensification of this process.Based on the results of the analysis of the results obtained, a hypothesis of the possible mechanism of action of therapeutic MSCs was formulated. According to the hypothesis, resident ("watchdog") mesenchymal cells in chronic lesions / inflammation are in a depressed state, due to the cellular analogue of the protective physiological response – a decrease in excitability with prolonged exposure to stimuli. Thus, it is shown that transplanted MSCs under conditions of severe systemic damage of the body do not lose their restorative regulatory properties and can be proposed for detailed development of protocols for therapeutic use in these conditions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського