Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (294)Книжкові видання та компакт-диски (256)Журнали та продовжувані видання (19)
Пошуковий запит: (<.>A=КУЧЕРУК$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИР$<.>+<.>A=ВАСИЛЬОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Володимирець В.О. 
Антропічна трансформація видового складу флори осушених територій у зв'язку з процесами її синантропізації: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / В.О. Володимирець ; Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка НАН України. — К., 2003. — 20 с.: табл. — укp.

Проведено оцінку трансформації видового складу флори вищих судинних рослин на осушених і прилеглих до них територіях у зв'язку з процесами її синантропізації. Для осушувальних систем на території Волинського Полісся та Західного Лісостепу з'ясовано видовий склад синантропної флори, проведено його аналіз за окремими показниками. Одержано дані про поширення синантропних видів на осушеній та прилеглій територіях, установлено їх фітоцентотичну роль та екологічні особливості. Уперше для оцінки трансформації флори-ізоляту запропоновано кількісний показник - синантропність і методику його обчислення. Проаналізовано вплив на цей показник різних екологічних факторів, на підставі його значень виділено окремі рівні антропічної трансформації флори-ізоляту, розроблено їх характеристику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*852.121.4(4УКР)
Шифр НБУВ: РА326874

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Кучерук Д. Г. 
Глобальний економічний розвиток: концепція та механізми: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.01 / Д. Г. Кучерук ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2011. — 20 с. — укp.

Визначено передумови та рушійні сили глобального економічного розвитку крізь призму реалізації сутнісних сил людини, її потреб, інтересів і мети. Проаналізовано нормативні та ціннісні критерії пізнання закономірностей глобального економічного розвитку. Визначено суперечності, які обумовлюють особливості, риси та властивості глобального економічного розвитку. Обгрунтовано просторово-часову цілісність розвитку суб'єктів господарювання за умов глобалізації та механізми глобального економічного розвитку. Виявлено глобальні зрушення у взаємодії суспільного й індивідуального в людині. Розроблено концепцію стратегічних цілей глобального економічного розвитку на основі глобальних відтворювальних тенденцій та запропоновано практичні рекомендації щодо комплементарної взаємодії стратегічних цілей глобального економічного розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.46
Шифр НБУВ: РА382784 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Кучерук К.І. 
Договір купівлі - продажу земельної ділянки: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / К.І. Кучерук ; НАН України. Ін-т держ. і права ім. В.М.Корецького. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Проаналізовано поняття договору як інституту цивільного права, визначено його особливості та місце в системі цивільних і земельних відносин. Розглянуто стан законодавства про відчуження земельної ділянки за договором купівлі - продажу (ДКП). Визначено правові засоби забезпечення виконання ДКП земельної ділянки та цивільно-правову відповідальність сторін за невиконання забов'язань. Згідно з земельним законодавством встановлено правовий режим ділянки, її цільове призначення, порядок та умови використання, сервітури, обтяження та обмеження, порядок та умови викупу з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб. Доведено, що ДКП ділянки є двостороннім, консенсуальним та формальним. Наведено рекомендації щодо подальшого удосконалення цивільного та земельного законодавства у сфері регулювання відносин з питань укладання та виконання ДКП земельної ділянки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)211.121.11 +
Шифр НБУВ: РА321968

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Кучерук Д.Д. 
Зворотний осмос у поєднанні з іншими фізико-хімічними методами при знесоленні слабомінералізованих вод: Автореф. дис... д-ра хім. наук: 21.06.01 / Д.Д. Кучерук ; НАН України. Ін-т колоїд. хімії та хімії води ім. А.В.Думанського. — К., 2002. — 39 с. — укp.

Встановлено зв'язок транспортних та інших фізико-хімічних властивостей динамічних мембран з різних мінеральних та органічних речовин у колоїдному стані за умов процесу знесолення слабомінералізованих вод. Створено нові динамічні мембрани з прогнозованими транспортними властивостями та на їх основі розроблено ефективні процеси для очищення води від таких шкідливих речовин, як солі важких металів, фенол та ін. Визначено основні закономірності знесолення слабомінералізованих вод зворотним осмосом у поєднанні з іншими фізико-хімічними методами водоочищення. Розроблено науково обгрунтовані ефективні технології комплексної переробки слабомінералізованих вод з метою одержання чистої води та цінних речовин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.510
Шифр НБУВ: РА318820 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Кучерук 
Зовнішні нориці дванадцятипалої кишки: діагностика та лікування: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Володимир Васильович Кучерук ; АМН України; Інститут хірургії та трансплантології. — К., 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.2
Шифр НБУВ: РА351813

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
6.

Кучерук С. М. 
Метод придушення завад в нелінійних приймальних пристроях з адаптивними компенсаторами в наземних радіонавігаційних системах: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.22.13 / С. М. Кучерук ; ДП " Центр. НДІ навігації і упр.". — К., 2011. — 16 с. — укp.

Вдосконалено метод визначення нелінійних особливостей передавальних функцій у багатовимірних радіоприймальних пристроях на основі використання "нелінійних вхідних сигналів", що дозволяє обгрунтувати вимоги до параметрів наземних приймальних пристроїв та їх каскадів за умов завад. Вперше одержано аналітичні вирази щодо перехресних та інтермодуляційних спотворень узгодження динамічних діапазонів у багатокаскадних приймальних пристроях за умов завад, що дозволяє точніше проводити системний аналіз урахування впливу нелінійних процесів на прийом радіосигналу в наземних радіонавігаційних системах. Вперше одержано функціональні залежності показників якості наземних радіонавігаційних систем від ширини лінійного динамічного діапазону приймальних пристроїв за умов перешкод, що дозволяє оцінювати якість функціонування наземних радіонавігаційних систем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О671.5-51-01
Шифр НБУВ: РА382360 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Кучерук І.В. 
Мотивація аграрної праці: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / І.В. Кучерук ; Ін-т аграр. економіки УААН. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Викладені основні результати дослідження проблеми мотивації аграрної праці в умовах соціально-економічної кризи. Обгрунтовано необхідність удосконалення мотиваційного механізму праці у сільському господарстві та розроблені перспективні напрями мотивації праці в сільськогосподарських підприємствах, що грунтуються на принципах сучасної теорії біхевіоризму. Результати роботи сприяють ефективному використанню різних чинників мотивації праці, досягненню ефективного рівня продуктивності праці, орієнтації керівних і господарських органів в напрямі удосконалення мотиваційних механізмів управління виробництвом в умовах соціально-економічної кризи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-64

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Володимиренко 
Особливості росту та прогноз продуктивності штучних модальних ялинових деревостанів Українських Карпат: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.02 / Валентина Миколаївна Володимиренко ; Національний аграрний ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.4(4УКР3)
Шифр НБУВ: РА346695

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Кучерук Г.Ю. 
Підвищення ефективності оперативної діяльності судноплавної компанії: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.04 / Г.Ю. Кучерук ; Київ. міжнар. ун-т цив. авіації. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Робота присвячена дослідженню питань підвищення ефективності оперативної діяльності судноплавної компанії. Розроблена методична база підготовки і оцінки оперативних рішень в умовах впливу на перевізні процеси дестабілізуючих факторів. Запропонована універсальна модель вибору оптимальних оперативних керуючих впливів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)374

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Кучерук Т.Г. 
Реструктуризація виробничого потенціалу в умовах глобалізації: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Т.Г. Кучерук ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2006. — 16 с. — укp.

Вперше обгрунтовано концепцію реструктуризації виробничого потенціалу, засновану на використанні методів структурно-функціонального аналізу системи суспільного виробництва за умов глобалізації, що дозволяє обгрунтувати оцінку конкурентних переваг виробничого потенціалу України. Розкрито специфіку створення та використання інтелектуальної ренти з метою підвищення конкурентоспроможності суб'єктів господарювання. Запропоновано метод системного аналізу формування асоціацій суб'єктів інтеграційного підприємництва, що дозволяє розробити рекомендації щодо удосконалення державного регулювання інноваційно-інвестиційних циклів. Розроблено метод формування та використання інтелектуальної ренти, що відображає комплекс "освіта - кваліфікація - прибуток - рівень споживання - довгострокові збереження - соціальний капітал". Удосконалено метод оцінки економічного ефекту від використання нематеріальних активів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010 +
Шифр НБУВ: РА343323

Рубрики:

      
11.

Кучерук В.Ю. 
Розвиток теорії та принципів побудови інформаційно-вимірювальних систем технічного діагностування силових електромеханічних перетворювачів: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.11.16 / В.Ю. Кучерук ; Вінниц. нац. техн. ун-т. — Вінниця, 2005. — 35 с. — укp.

Запропоновано нові та розвинуто існуючі теоретичні, метрологічні, інженерно-технічні засади побудови інформаційно-вимірювальних систем технічного діагностування силових електромеханічних перетворювачів (СЕМП) і вимірювального перетворення діагностичних параметрів. Створено методи діагностування, які забезпечують підвищення достовірності діагностування на всіх етапах життєвого циклу СЕМП з комплексною зміною діагностичних параметрів у разі виникнення несправності. Здійснено аналіз складових похибок вимірювань діагностичних параметрів, які суттєво впливають на достовірність діагностування. Обгрунтовано структуру, параметри та керуючі алгоритми вимірювальних каналів інформаційно-вимірювальних систем технічного діагностування СЕМП і запропоновано варіанти для їх реалізації. З застосуванням метрологічно атестованих засобів виконано експериментальні дослідження, за результатами яких підтверджено адекватність розробленої теорії й ефективність запропонованих методів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З264.55-082.05 +
Шифр НБУВ: РА341072

Рубрики:

      
12.

Кучерук М.Д. 
Санітарно-гігієнічне та клініко-експериментальне обгрунтування застосування нутріцевтиків курчатам-бройлерам: автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.06 / М.Д. Кучерук ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 24 с. — укp.

Вивчено та науково обгрунтовано направленого коригування мікробіоценозу травного каналу курчат-бройлерів пребіотиком Біо-Мос та 1 %-м колоїдним розчином наночастинок срібла з метою підвищення стійкості птахів до умовно-патогенної бактеріальної флори, поліпшення перебігу травних процесів у їх організмі та, відповідно, підвищення продуктивності. Встановлено, що вказані препарпти стабілізують порушений, внаслідок недотримання чинних санітарно-гігієнічних норм і правил утримання молодяку птиці, мікросимбіоценоз травного каналу курчат-бройлерів шляхом зниження концентрації у вмістимому кишечнику та посліді представників умовно-патогенної та патогенної мікрофлори. Доведено, що зниження кількості патогенів у кишечнику сприяє зменшенню їх виділення з послідом у зовнішнє середовище та контамінації останього, за рахунок чого зменшується мікробне забруднення повітря пташників та рекоментамінація птахопоголів'я.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П682-612.2 + П682-451.22 +
Шифр НБУВ: РА368197

Рубрики:

      
13.

Кучерук О.Я. 
Система неперервної підготовки фахівців з прикладної математики у ВНЗ в умовах кредитно-модульної технології навчання: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / О.Я. Кучерук ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено систему неперервної підготовки фахівців з прикладної математики, яка забезпечується цільовим, змістовим, діяльнісним і результативним компонентами. Визначено, що вона складається з трьох підсистем, а саме: допрофесійна підготовка (профільна школа - створення для учнів профільних математичних класів умов для поглибленого вивчення математики, розвитку інтересів, формування позитивного ставлення до майбутньої професії), базова професійна підготовка (освітньо-кваліфікаційний рівень "бакалавр" - цілеспрямована професійна підготовка студентів, їх професійне становлення) та професійне вдосконалення (навчання за освітньо-квалійфікаційним рівнем спеціаліста або магістра - удосконалення знань і практичної діяльності, усвідомлення готовності до професійної діяльності, створення умов для формування професійно-творчих здібностей, професійних планів, цілей для продовження неперервного поповнення знань і професійного саморозвитку). Акцентовано увагу на тому, що всі складові системи об'єднані спільним системотвірним фактором - метою. Визначено організаційно-педагогічні засади забезпечення ефективності неперервної підготовки фахівців з прикладної математики, зокрема, профілізація старшої школи, впровадження інноваційних технологій навчання (кредитно-модульні технології), забезпечення відповідних педагогічних умов, забезпечення сформованості компонентів за критеріями та відповідними рівнями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.290 + В195р3-36 +
Шифр НБУВ: РА366302

Рубрики:

      
14.

Кучерук М. Д. 
Теоретичне та експериментальне обґрунтування застосування препаратів на основі пробіотичних мікроорганізмів та їх метаболітів у органічному птахівництві / М. Д. Кучерук. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню науково-прикладної проблеми щодо профілактики захворювань і підвищення ефективності вирощування птиці за органічною технологією. Наведено наукове обґрунтування застосування пробіотика «LactoPharm LP12» (виробник ТОВ «Лактофарм Україна») і розробленого постбіотика «Бактеріосан» у технології м'ясного, яєчного і м'ясояєчного напрямів органічного птахівництва й експериментально доведено їхню ефективність. Встановлено високу антимікробну активність постбіотика «Бактеріосан» на тест-культурах мікроорганізмів in vitro, а також значну антагоністичну дію пробіотика «LactoPharm LP12», нешкідливість обохпрепаратів на білих мишах. Науково-виробничі дослідження проводилися в умовах трьох господарств, що є сертифікованими операторами органічного ринку України, на курях різних напрямів продуктивності (курчата-бройлери, кури м'ясояєчного напряму продуктивності та кури-несучки). Встановлено покращення продуктивності та збереженості птиці дослідних груп порівняно з контролем.Встановлено достовірно вищі прирости маси тіла курей усіх дослідних груп, в усіх науково-виробничих дослідах порівняно з контролем. Водночас курчата-бройлери за органічного вирощування не реалізують свій генетичний потенціал унаслідок їхньої непристосованості до вільно-вигульної системи утримання. Обґрунтовано переваги використання курей м'ясо-яєчної породи для органічного виробництва для покращення його ефективності та благополуччя птиці за виробництва яєць та м'яса. Застосування пробіотика «LactoPharm LP12» та постбіотика «Бактеріосан» сприяє профілактиці зараження птиці інфекційними захворюваннями, зокрема, виникнення шлунково-кишкових інфекцій, не спричиняє змін фізіологічних та гематологічних показників організму птиці, покращуючи якість і смак отриманої продукції. Натомість, у курей, яким не застосовували препарати, спостерігали низькі показники продуктивності, симптомокомплексидисбактеріозів і загибель. Ефективність коригування мікробіоценозу кишечника курей досліджуваними препаратами підтверджується високими титрами лактобактерій у пробах кишечника птиці дослідних груп (в усіх трьох дослідах), що є свідченням належного формування мікробіоценозу кишечника, яке дало змогу уникнути значної колонізації кишечника патогенною мікрофлорою. Уміст бактерій групи кишкових паличок в кишечнику курчат дослідних груп був меншим порівняно з аналогічним показником курчатконтрольної групи за одночасного збільшення кількості пробіотичної мікрофлори. Обробка підстилки пташників постбіотиком «Бактеріосан» і пробіотиком «LactoPharm LP12» сприяла зменшенню загального мікробного числа та кількості мікроміцетів у повітрі пташників. Доведено, що отримана органічна продукція (м'ясо та яйця) від птиці, якій застосовували випробовувані препарати, є якісною та безпечною за низкою проведених фізико-хімічних і токсикологічних досліджень, а також за дегустаційною оцінкою.^UThe dissertation is devoted to the solving of a scientific and applied problems concerning prevention of diseases and increasing of efficiency of poultry raising on organic technology. The scientific substantiation of the using of probiotic "LactoPharm LP12" (manufactured by LLC "Lactopharm Ukraine") and the developed postbiotic "Bacteriosan" in the technology of meat, egg and meat-egg areas of organic poultry and experimentally proved their effectiveness. High antimicrobial activity of the postbiotic "Bacteriosan" on test cultures of microorganisms in vitro, as well as a significant antagonistic effect of the probiotic "LactoPharm LP12" were established, harmlessness of both medication on white mice was revealed. Research and production studies were conducted in the conditions of three farms that are certified operators of the organic market of Ukraine, on chickens of different directions of productivity (broiler chickens, hens of meat and egg direction of production and laying hens). The improvement of productivity and safety of poultry of experimental groups in comparison with control is established. Significantly higher weight gain of chickens of all experimental groups, in all research and production experiments compared with the control was established. At the same time, broiler chickens do not realize their genetic potential when grown organically due to their unsuitability for free-range keeping. The benefits of using meat and egg chickens for organic production to improve its efficiency and the welfare of poultry for egg and meat production are substantiated. The use of probiotic "LactoPharm LP12" and postbiotic "Bacteriosan" helps to prevent infection of poultry with infectious diseases, in particular, gastrointestinal infections, does not cause changes in physiological and hematological parameters of the bird organism, improving the quality and taste of the product. In contrast, low-productivity, symptomatic dysbacteriosis, and deaths were observed in untreated poultry.The effectiveness of correction of intestinal microbiocenosis of chickens by the studied medication is confirmed by high titers of lactobacilli in intestinal samples of poultry experimental groups (in all three experiments), which is evidence of proper formation of intestinal microbiocenosis, which avoided significant intestinal colonization by pathogenic microflora. The content of Escherichia coli bacteria in the intestines of chickens of the experimental groups was lower compared to the same indicator of the chickens of the control group with a simultaneous increase in thenumber of probiotic microflora. Treatment of poultry litter with postbiotic "Bacteriosan" and probiotic "LactoPharm LP12" helped to reduce the total microbial count and the number of micromycetes in the air of poultry houses. It has been proven that the obtained organic products (meat and eggs) from poultry, which were used in the tested preparations, are of high quality and safe according to a number of physicochemical and toxicological studies, as well as by tasting evaluation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Магдич Т. П. 
Формування громадянської компетентності учнів ліцею в процесі навчання української мови / Т. П. Магдич. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертації здійснено наукове обґрунтування, розроблення та практичне розв'язання проблеми формування громадянської компетентності учнів ліцею у процесі навчання української мови. Обґрунтовано наукові методологічні підходи (синергетичний, системний, діяльнісний, акмеологічний, компетентнісний, технологічний та інші), комплексне застосування яких забезпечує реалізацію поставлених мети і завдань дослідження. Уточнено поняттєво-категорійний апарат дослідження, змістоутворювальними визначено поняття: компетентнісний підхід, компетентність, ключова компетентність, громадянська компетентність, національна свідомість, національно-мовна свідомість, мовна стійкість, мовний патріотизм, мовна особистість, громадянин. Конкретизовано сутнісні характеристики базового поняття «громадянська компетентність». У структурі цієї компетентності виділено такі основні складники: емоційно-ціннісний, знаннєвий, діяльнісно-поведінковий. Виділено чотири рівні сформованості громадянської компетентності – високий, достатній, середній та елементарний, визначено критерії оцінювання (емоційно-ціннісний, когнітивний, комунікативно-діяльнісний, рефлексійний) та показники до них. Визначено мету експерименту, етапи (пошуковий, констатувальний, формувальний, контрольно-підсумковий), їх послідовність та методичні умови ефективності. Виділено такі складники формувального етапу: організаційний (обґрунтування умов і вибір учасників експериментального навчання, надання програми, матеріалів і рекомендацій), практичний (упровадження авторської методики, виконання вправ і завдань), самостійний (організація самостійної роботи учнів, спрямованої на формування громадянської компетентності), контрольно-підсумковий (виконання контрольних завдань, аналіз і узагальнення). Встановлено, що після впровадження експериментальної методики формування громадянської компетентності учнів ліцею у процесі навчання української мови відбулися позитивні зміни в рівнях сформованості громадянської компетентності старшокласників. Результати експериментального навчання підтвердили гіпотезу й ефективність авторської методики формування громадянської компетентності учнів ліцею у процесі навчання української мови.^UIn the dissertation it is done scientific substantiation, development and practical solution of the problem of formation of civic competence of lyceum students. Scientific methodological approaches (synergetic, systemic, activity, acmeological, competence, technological and others) are substantiated, the complex application of which ensures the realization of the set goals and objectives of the research. The conceptual and categorical apparatus of research has been clarified; the following concepts have been defined as content-forming: competence approach, competence, key competence, civic competence, national consciousness, national language consciousness, language stability, language patriotism, language personality, citizen. The essential characteristics of the basic concept of «civic competence» are specified. The structure of this competence includes the following main components: emotional and value, motivation of actions and deeds; knowledgeable, activity-behavioral. There are four levels of civic competence – high, sufficient, medium and elementary, defined evaluation criteria (emotional-value, cognitive, communicative-activity, reflective) and indicators to them. The dissertation defines the purpose of the experiment, stages (search, statement, formative, control-final), their sequence and methodological conditions of effectiveness. The following components of the formative stage are distinguished: organizational (substantiation of conditions and choice of participants of experimental training, provision of program, materials and recommendations), practical (introduction of author's methods, exercises and tasks), independent (organization of independent work of students aimed at civic competence), control and final (control tasks, analysis and generalization).It is established that after the introduction of the experimental method of forming the civic competence of lyceum students in the process of learning the Ukrainian language, there were positive changes in the levels of formation of civic competence of high school students. The results of experimental training confirmed the hypothesis and effectiveness of the author's method of forming civic competence of lyceum students in the process of learning the Ukrainian language.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Гилярська О. І. 
Формування професійно орієнтованої риторичної компетентності майбутніх учителів у педагогічних коледжах: автореферат дис. ... д.філософ : 015 / О. І. Гилярська. — Б.м., 2023 — укp.

У роботі обґрунтовано сутність базових понять проблеми формування професійно орієнтованої риторичної компетентності майбутніх учителів з урахуванням сучасних методологічних підходів, здійснено історико-педагогічний аналіз проблеми розвитку педагогічної риторики, розкрито освітній потенціал риторичної компетентності в межах професійної комунікації педагога, науково обґрунтовано структурні компоненти, критерії, показники та рівні сформованості досліджуваної компетентності майбутніх учителів, розроблено модель формування професійно орієнтованої риторичної компетентності майбутніх учителів з урахуванням специфіки освітнього процесу педагогічних коледжів та експериментально перевірено її ефективність на основі методики поетапного впровадження.З огляду на концепцію дослідження обґрунтовано методологічні підходи до студіювання проблеми формування професійно орієнтованої риторичної компетентності майбутніх учителів у педагогічних коледжах. Комплексне застосування низки наукових підходів (феноменологічного, системного, особистісно орієнтованого, діяльнісного, акмеологічного, ситуаційного) забезпечило реалізацію поставлених завдань дослідження. З позицій цих підходів найбільш логічно вивчати проблему формування професійно орієнтованої риторичної компетентності. У дослідженні розроблено та представлено структуру професійно орієнтованої риторичної компетентності майбутнього вчителя. Її цілісність визначається: мотиваційно-ціннісним, професійно-когнітивним, діяльнісно-поведінковим, морально-особистісним компонентами. На основі визначених критеріїв (мотиваційний, когнітивний, діяльнісно-практичний, особистісний) і показників, що корелюють з визначеними компонентами структури досліджуваної компетентності майбутнього вчителя у педагогічному коледжі, установлено чотири рівні її сформованості: початковий, середній, достатній, високий.Розроблено теоретично обґрунтовану модель і відповідну методику формування професійно орієнтованої риторичної компетентності майбутніх учителів у педагогічних коледжах, що складається з кількох структурних блоків: концептуально-цільового, змістового, операційного, результативно-оцінного.Реалізація авторської моделі й відповідної методики в навчальному процесі педагогічних коледжів відбувалася послідовно в логіці чотирьох стадій (діагностувальна, проєктувальна, організаційно-навчальна, контрольно-підсумкова). Результати експериментальної роботи засвідчили якісні зміни формування професійно орієнтованої риторичної компетентності майбутніх учителів експериментальних груп у педагогічних коледжах, порівняно з контрольними групами: у мотиваційній сфері студентів зміщується фокус від нестійких уявлень про необхідність формування професійно орієнтованої риторичної компетентності до належного розуміння її спонукальних чинників; у когнітивній – від поверхневих розрізнених знань, отриманих у процесі фахової підготовки до усвідомлення значущості комплексу професійно-риторичних і практико орієнтованих знань із проєкцією на професійно орієнтовану риторичну компетентність; у діяльнісній – від пасивної участі в розв’язанні риторичних завдань до гнучкої варіативної системи дій, здатності їх застосування в конкретній ситуації з урахуванням набутого досвіду; в особистісній – від споглядальної участі в професійно-риторичній підготовці до прояву наполегливості, відповідальності, комунікабельності, рефлексійності, лідерства в розв’язанні професійно орієнтованих риторичних завдань, сформованої готовності до виконання самостійно визначеного завдання. Встановлено перехід від репродуктивно-наслідувальної моделі опанування знань, умінь у процесі професійно-риторичної підготовки студентів у педагогічних коледжах до продуктивно-креативної моделі оволодіння педагогічною риторикою, до свідомого розуміння потреби поєднання традиційного та інноваційного підходів у професійно-риторичній діяльності на засадах етосу, логосу, пафосу і цифрової риторики педагога.^UThe thesis substantiates the essence of the basic concepts of the problem of the formation of professionally oriented rhetorical competence of future teachers in the pedagogical colleges taking into account modern methodological approaches, carries out a historical and pedagogical analysis of the problem of the formation of professionally oriented rhetorical competence as a component of professional communication of the teacher, scientifically substantiates the structural components, criteria, indicators and levels of the formation of professionally oriented rhetorical competence of future teachers, the model of the formation of professionally oriented rhetorical competence of future teachers is developed taking into account the specifics of the educational process of pedagogical colleges and its effectiveness is experimentally tested through phased implementation.Based on the research concept, methodological approaches to studying the problem of formation of professionally oriented rhetorical competence of future teachers in pedagogical colleges are substantiated. The complex application of a number of scientific approaches (phenomenological, systemic, person-oriented, activity-based, acmeological, situational) has ensured the realization of the research objectives. From the standpoint of these approaches, it is most logical to study the problem of formation of professionally oriented rhetorical competence.The study has developed and presented the structure of professionally oriented rhetorical competence of the future teacher. Its integrity is determined by: motivational-value, professional-cognitive, activity-behavioral, moral-personal components.Based on the determined criteria (motivational, cognitive, activity-practical, personal) and indicators that correlate with the determined components of the structure of professionally oriented rhetorical competence of the future teacher in the pedagogical college, four levels of its formation are distinguished: elementary, middle, sufficient, high.A theoretically substantiated model of the formation of professionally oriented rhetorical competence of future teachers in pedagogical colleges has been developed which consists of several structural blocks: conceptual-target, content, operational, result-evaluative.The implementation of the author's model in the educational process of pedagogical colleges took place consistently in the logic of four stages (diagnostic, projective, organizational-educational, control-summary). The results of experimental work have showed qualitative changes in the formation of professionally oriented rhetorical competence of students in pedagogical colleges of experimental groups in comparison with the control ones: in the motivational sphere of students a shifting focus is observed from unstable ideas about the need for the formation of professionally oriented rhetorical competence to a proper understanding of its motivating factors; in the cognitive field – from superficial disparate knowledge obtained in the process of professional training to awareness of the importance of a complex of professional-rhetorical and practice-oriented knowledge with a projection on professionally oriented rhetorical competence; in the activity part – from passive participation in solving rhetorical tasks to a flexible variable system of actions, the ability to apply them in a specific situation, taking into account the acquired experience; in the personal one – from contemplative participation in professional rhetorical training to the manifestation of perseverance, responsibility, sociability, reflexivity, leadership in solving professionally oriented rhetorical tasks, formed readiness to perform a self-determined task. The transition from the reproductive-imitative model of acquiring knowledge and skills in the process of professional-rhetorical training of students in pedagogical colleges to the productive-creative model of mastering pedagogical rhetoric, to the conscious understanding of the need to combine traditional and innovative approaches in professional-rhetorical activity on the basis of ethos, logos, pathos and digital rhetoric of the teacher is established.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського