Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (263)Книжкові видання та компакт-диски (235)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>A=ЛАВРИНЕНК$<.>+<.>A=ИРИН$<.>+<.>A=АЛЕКСАНДРОВН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
1.

Лавриненко Ю.О. 
Еколого-генетична мінливість кількісних ознак зернових культур та її значення для селекції в умовах зрошення: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.05 / Ю.О. Лавриненко ; Ін-т зерн. госп-ва УААН. — Д., 2006. — 36 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано перспективні напрями селекції зернових культур за умов зрошення та створено новітній селекційний матеріал з різноманітними утилітарно-важливими показниками. Встановлено закономірності генотипової та модифікаційної мінливості селекційно- та біологічно-важливих ознак зернових культур (пшениці та кукурудзи) за умов зрошення. Удосконалено методи створення оригінального вихідного матеріалу та синтезовано на його основі нові генотипи для умов зрошення південної частини Степу України. Визначено особливості успадкування ознак, які є складовими адаптивного та урожайного потенціалів нових генотипів кукурудзи в послідовних генераціях самозапилення. Створено нові генетичні джерела цінних кількісних ознак, доведено перспективність їх застосування у синтетичній селекції. Удсконалено параметри морфотипу, з використанням яких розроблено моделі гібридів для конкретних агротехнічних умов вирощування. Запропоновано методи експресної ідентифікації генотипу за фенотипом на основі морфологічних ознак. Конкретизовано виробничі та селекційні вимоги щодо гібридів кукурудзи різних груп стиглості, які забезпечують програмовану норму реакції. Результати наукового дослідження впроваджено у селекції, а створені гібриди - у виробництво.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.1-31 + П212.2-31 +
Шифр НБУВ: РА343882

Рубрики:

      
2.

Лавриненко О.О. 
Комплексна коригуюча терапія хворих на атопічний дерматит немовлят і дітей раннього віку з урахуванням змін імунного статусу та системи ліпопероксидації: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / О.О. Лавриненко ; Укр. НДІ дерматології та венерології. — Х., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено вдосконаленню методів лікування атопічного дерматиту у немовлят і дітей раннього віку. Встановлені основні закономірності змін імунного статусу та системи ліпопероксидації хворих на атопічний дерматит дітей вказаних вікових груп, виявлені найбільш інформативні показники, які характеризують тяжкість і тривалість шкірного процесу. З урахуванням знайдених змін розроблено й апробовано метод комплексного лікування хворих на атопічний дерматит з використанням імуномодулятора бакплану та мембраностабілізатора кетотифену. Продемонстровано значну клінічну ефективність, збільшення тривалості ремісій та скорочення числа й ступеня вираженості рецидивів при сполученому застосуванні бакплану та кетотифену.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.60-5

Рубрики:

      
3.

Лавриненко О.О. 
Комунікативно-прагматичний потенціал алюзії в англійському та українському публіцистичному дискурсі: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / О.О. Лавриненко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Запропоновано новий підхід до зіставно-типологічного аналізу алюзивних мовленнєвих актів в англійському й українському публіцистичному дискурсі. Узагальнено теоретико-методологічні засади вивчення алюзії в аспекті комунікативної прагматики. Впроваджено методику зіставлення алюзивних мовленнєвих актів. Проаналізовано їх структуру та типи, а також комунікативні стратегії та тактики вживання алюзій, способи алюзивної семантизації концептів. Класифіковано англійські й українські алюзії за формою, трансформантами та джерелом посилання. Виявлено спільні та відмінні способи та засоби реалізації комунікативно-прагматичного потенціалу алюзії у даних мовах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-70 + Ш143.21-70 +
Шифр НБУВ: РА362060

Рубрики:

      
4.

Лавриненко К.А. 
Нейромережева ідентификація нелінійних динамічних об'єктів на основі багатошарового персептрону: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.23 / К.А. Лавриненко ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2004. — 20 с.: рис. — укp.

На основі багатошарового персептрона (БШП) реалізовано нейромережеві моделі. Проаналізовано існуючі алгоритми настроювання параметрів БШП та синтезовано алгоритм його навчання на основі поширеного фільтра Калмана. Розглянуто алгоритми навчання БШП за наявності перешкод вимірів. Запропоновано здійснювати навчання БШП за допомогою багатокрокових проекційних алгоритмів, що використовують обмежену кількість інформації. З метою поліпшення обчислювальних властивостей даних алгоритмів та стійкості процесу навчання розроблено їх факторизовані форми. Розглянуто опис нелінійного динамічного об'єкта за допомогою предикторів на основі фільтра Калмана та одержано відповідні структури нейромережевих моделей у просторі станів. Проведено імітаційне моделювання різних алгоритмів навчання БШП за допомогою MATLAB 6.1, Trajan Neural Network Simulator 3.0 та у середовищі IntelligentPag.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З810.22 + З813.4
Шифр НБУВ: РА331132

Рубрики:

      
5.

Лавриненко О. В. 
Патогенетична роль металопротеїназ у розвитку жирової дистрофії печінки у хворих на цукровий діабет 2 типу: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.02 / О. В. Лавриненко ; Харк. нац. мед. ун-т. — Х., 2011. — 24 с. — укp.

За результатами комплексного дослідження 120-ти хворих на жирову дистрофію печінки та цукровий діабет (ЦД) II типу, в тому числі 70 - за поєднаного їх перебігу, доведено надмірну металопротеїназну активність, якій сприяє експресія прозапальних цитокінів - інтерлейкіну-1 beta та фактора некрозу пухлин-alpha, причому зростання активності як прометалопротеїнази-1, так і тканинного інгібітора металопротеїназ (ТІМП)-1 свідчить про наявність дефіциту компенсації з боку ендогенного інгібітора металопротеїнази. Поєднана активність проматриксинх металопротеїназ та ТІМП-1 є фактором, який посилює процеси деградації колагену інтерстиція печінки та забезпечує внесок у руйнування екстрацелюлярного матриксу з наступним розвитком фіброзу. Доведено ефективність запропонованого лікування з урахуванням надмірної металопротеїназної активності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23-37 + Р413.51-1
Шифр НБУВ: РА382596 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Лавриненко С.О. 
Підготовка майбутніх учителів початкових класів до національного виховання учнів засобами мистецтва: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / С.О. Лавриненко ; Кіровогр. держ. пед. ун-т ім. В.Винниченка. — Кіровоград, 2005. — 20 с. — укp.

Вперше сформульовано зміст педагогічної підготовки майбутніх учителів початкових класів до національного виховання учнів засобами різних видів мистецтва. Визначено основні критерії оцінки рівня сформованості професійної готовності педагогів до національного виховання засобами мистецтва. Визначено організаційно-педагогічні умови, що забезпечують ефективність формування основних знань, умінь, навичок та особистісних якостей у майбутніх учителів початкових класів, необхідних для здійснення виховного процесу, основним завданням якого є розвиток національної свідомості в учнів молодших класів. Створено оптимізовану модель та програму формування педагогічної готовності майбутніх учителів до національного виховання учнів засобами мистецтва. Розроблено спецкурс "Комплекс мистецтв у системі підготовки майбутніх учителів початкових класів до національного виховання школярів". Здійснено експериментальне дослідження ефективності запропонованих методичних засобів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.518.3 + Ч489.518.3 + Ч489.518.3
Шифр НБУВ: РА340182

Рубрики:

      
7.

Лавриненко О.М. 
Процеси утворення дисперсних фаз у системі гальваноконтактів залізо-вуглець (кокс) у водному середовищі: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.11 / О.М. Лавриненко ; НАН України. Ін-т біоколоїд. хімії ім. Ф.Д.Овчаренка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено процеси фазоутворення в системі фіксованих і нефіксованих гальваноконтактів залізо-вуглець (кокс) у воді та цинковмісних розчинах різного аніонного складу залежно від умов проведення процесу гальванокоагуляції. Визначено роль гальванопари залізо-вуглець (кокс) у гальванокоагуляційному процесі, яка полягає в утворенні пухких коагуляційних структур залізокисневих фаз, здатних до наступних фазових і конденсаційно-кристалізаційних перетворень з активним залученням до складу утворених сполук іонів важких металів (з утворенням відповідного фериту та магнетиту - шпінелей з заповненими іонами важких металів катіонними вакансіями та гематиту) й утворенням у них фаз-включень, які дають головне навантаження щодо зв'язування аніонів, що містяться в розчині. Розглянуто процеси фазоутворення в дистильованій воді та розчинах електролітів за відсутності та за наявності гальваноконтакту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г631
Шифр НБУВ: РА318171 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Лавриненко Л.М. 
Статистика кінцевих споживчих витрат домогосподарств у системі національних рахунків та ВВП: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.03.01 / Л.М. Лавриненко ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання адаптації кінцевих споживчих витрат домогосподарств у міжнародній Системі національних рахунків (СНР - 93) та валового внутрішнього продукту (ВВП) щодо їх побудови та використання з урахуванням сучасних соціально-економічних умов України та існуючої інформаційної бази. Розроблено наукові підходи щодо інтегрування кінцевих споживчих витрат домогосподарств у ВВП за даними вибіркового обстеження умов їх функціонування в Україні. Досліджено можливості використання й обмеження індексу споживчих цін (ІСЦ) як основи для розрахунків відповідного індексу-дефлятора кінцевих споживчих витрат домогосподарств у ВВП у постійних цінах. Проаналізовано результати Проекту міжнародних порівнянь ВВП України й окремих зарубіжних країн за окремими групами кінцевих споживчих витрат домогосподарств у ВВП, які базуються на показниках паритету купівельної спроможності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С62:У9(4УКР)0-94 +
Шифр НБУВ: РА332058

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Лавриненко О. Л. 
Структурно-функціональні особливості мовної особистості студентів: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.01 / О. Л. Лавриненко ; Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки. — Луцьк, 2011. — 19 с.: рис., табл. — укp.

Вперше запропоновано трактування понять "мовна особистість студента" та "профіль мовної особистості", сконструйовано структурно-функціональну модель мовної особистості у сукупності біологічного, мовного та психологічного рівнів, а також когнітивного, мотиваційного й емоційного компонентів. Виокремлено відображувальну, інструментальну та регулятивну функції мовної особистості у цілісній особистості студента. Обгрунтовано психологічний підхід до дослідження мовної особистості. Визначено профілі мовної особистості студентів та встановлено їх індивідуально-психологічні характеристики. Розширено та уточнено поняття мовної свідомості, мовної картини світу, універсально-предметного коду та їх потенційних ресурсів для ефективної мовленнєво-мисленнєвої діяльності студентів. Подальшого розвитку набуло окреслення шляхів всебічного розвитку особистості крізь гармонізацію мовної особистості студентів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю935.132-724 + Ш100.4
Шифр НБУВ: РА380051 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Лавриненко С.І. 
Територіальна організація агропродовольчого ринку Полтавської області та основні напрями її удосконалення: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / С.І. Лавриненко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічні засади територіальної організації регіонального агропродовольчого ринку й обгрунтовано практичні рекомендації щодо її вдосконалення (суть, компоненту та територіальну структуру). Систематизовано методичні підходи до оцінки територіальної організації дослідженого ринку. Оцінено вплив організаційно-правових, природно-екологічних і соціально-економічних чинників на формування та розвиток агропродовольчого ринку Полтавщини. Проаналізовано територіальну диференціацію попиту та пропозицію товарної продукції. Охарактеризовано основні товарні ринки. Визначено й обгрунтовано основні напрями вдосконалення територіальної організації агропродовольчого ринку даного регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР-4ПОЛ)683.2 +
Шифр НБУВ: РА350967

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Лавриненко Г.Л. 
Урогенітальні розлади у жінок в постменопаузі: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Г.Л. Лавриненко ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2004. — 17 с. — укp.

З метою зниження частоти атрофічних і неспецифічних запальних урогенітальних розладів, відновлення функціонального стану місцевих гормонозалежних структур нижніх відділів сечостатевої системи у жінок у постменопаузі запропоновано проведення корекції виявлених порушень розробленими схемами патогенетичної терапії. Встановлено, що мікробіоценоз піхви у жінок у постменопаузі корелює з її тривалістю. Розроблено та апробовано комплексний метод корекції урогенітальних розладів застосуванням місцевої замісної гормональної терапії у поєднанні з пробіотиком "Симбітер-2". Виявлено, що використання нового методу сприяє ліквідації атрофічно-запальних урогенітальних розладів і нормалізації мікробіоценозу піхви у 93,4 % випадків у порівнянні з 82,5 % за традиційного лікування лише замісною гормонотерапією, знижує ризик висхідної сечової інфекції та поліпшує якість життя жінок у постменопаузі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р712.59-3 +
Шифр НБУВ: РА332764

Рубрики:

      
12.

Лавриненко С.Д. 
Фізико-технологічні основи вдосконалення існуючих і створення нових сплавів та сполук для ядерно-енергетичних установок нового покоління: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 01.04.07 / С.Д. Лавриненко ; НАН України. Ін-т електрофізики і радіац. технологій. — Х., 2007. — 32 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи розв'язання проблеми розробки фізико-технологічних засад створення нових конструкційних матеріалів для ядерно-енергетичних установок нового покоління. З метою вирішення даної проблеми використано високо чисті метали, одержані методами дистиляції, сублімації та електронно-променевої плавки у високому та надвисокому вакуумі. Сформульовано фізико-технологічні закономірності рафінування та встановлено взаємозв'язок між парціальним тиском залишкових газів і ступенем частоти матеріалу у процесі його плавки у вакуумі. Створено комплексну технологію рафінування та одержано метали Zr, Hf, Fe, Ni, Sc, Mn, Cu високої чистоти. З застосуванням одержаних високочистих компонентів виплавлено нікелевий сплав типу Хастелой, з якого виготовлено конструкційний матеріал дл роботи в рідинносольовому реакторі. Проведено корозійні випробування сплаву в розплавах фторидів солей цирконію та натрію за умов опромінювання електронами та без опромінювання. Досліджено властивості сплаву до та після опромінювання. Вивчено вплив частоти вихідних і легуючих компонентів на властивості високотемпературних надпровідних з'єднань, що синтезуються. Визначено засоби оптимізації складу та умов термообробки надпровідних керамік у вакуумі та контрольованих середовищах. Досліджено вплив тривалого пропускання електричного струму за різних температур і часу витримки на зміну електрофізичних характеристик високотемпературних надпровідних керамік різного складу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З46-034 +
Шифр НБУВ: РА349883

Рубрики:

      
13.

Лавриненко О. С. 
Метод формування еталонної моделі суб'єкта навчання на основі виявлення закономірностей діяльності авіадиспетчера / О. С. Лавриненко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуальної наукової задачі, пов'язаної з необхідністю розробки методу формування еталонної моделі суб'єкта навчання інтелектуальної навчальної системи за рахунок виявлення закономірностей професійної діяльності диспетчера управління повітряним рухом аеродромної диспетчерською вишки. Наукова новизна отриманих результатів дисертаційної роботи полягає в наступному: вперше з метою використання в процесі проєктування інтелектуальних навчальних систем розроблений метод формування (синтезу) еталонної моделі суб'єкта навчання для класу мовно-алгебраїчних систем, таких як безперервно-дискретні стохастичні динамічні системи управління зі змішаною структурою, основним елементом управління в яких є людинаоператор та якими є системи навігаційного обслуговування; вперше виявлені закономірності діяльності диспетчера управління повітряним рухом аеродромної диспетчерської вишки в системі навігаційного обслуговування та управління рухом на етапі заходу на посадку. На підставі виявлених закономірностей досліджено інформаційні потоки в системі навігаційного обслуговування та управління рухом на етапі заходу на посадку повітряного судна і вперше розроблено модель інформаційних потоків на робочому місці диспетчера аеродромної диспетчерської вишки, яка з гранично високим ступенем деталізації описує циркуляцію інформації для кожної конкретної технологічної операції.^UThe dissertation is devoted to solving actual scientific problem related to the need to develop the method for forming a trainee reference model of an intelligent training system by revealing the regularities related to the professional activities of the air traffic controller of airport traffic control tower. The scientific novelty of the dissertation results is following: 1.For the first time, in order to use in the design process of intelligent training systems, a method has been developed for the formation (synthesis) of a trainee reference model for a class of linguistic-algebraic systems, such as continuous-discrete stochastic dynamic control systems with a mixed structure, the main control element in which is a human operator and what are the navigation service systems. 2. For the first time, the regularities of the activity of the air traffic controller of airport traffic control tower in the navigation service and traffic control system at the approach stage have been revealed. 3. On the basis of the revealed regularities, the information flows in the navigation service and traffic control system at the aircraft approach stage were investigated and for the first time a model of information flows at the workplace of the air traffic controller of airport traffic control tower was developed, which describes the circulation of information for each specific technological operation with an extremely high degree of detail. Also, the developed model eflects the means and methods of reproducing or providing information necessary for the operator to make decisions when performing these operations. 4.The method of extracting knowledge of the subject area has been improved through the use of the combined method of timing the human operator activity, which allows obtaining an information array of more accurate time characteristics of technological operations performed at the workplace, as well as identifying afferent and efferent operators of the professional activity of a human operator, the most to carry out structural analysis and synthesis of a dynamic complex system and processes in it.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Ткач М. С. 
Урожайність та якість зерна сортів рису залежно від строків сівби та норм добрив / М. С. Ткач. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – процеси росту, розвитку та формування врожаю, структурних елементів продуктивності та якості зерна рису залежно від строків сівби та доз добрив на темно-каштановому ґрунті на півдні України. Метою дослідженння було вивчення особливостей росту, формування врожаю зерна і його якості у сортів рису під впливом строків сівби та доз добрив при вирощуванні на Півдні України.. Методи – відповідно до завдань і теми дисертаційної роботи для отримання результатів досліджень використовували польовий і лабораторний методи; візуальний і вимірювально-ваговий – для спостереження за фазами розвитку, визначення біометричних показників рослин формуванням їх продуктивності; біохімічний – для визначення показників якості зерна рису; математично-статистичний – для оцінки достовірності отриманих результатів досліджень; розрахунково-порівняльний – для визначення економічної ефективності застосування добрив під досліджувані сорти рису. Результати – встановлено, що максимальну врожайність зерна рису з найкращими показниками його якості – вмістом та збором білка та крохмалю, виходом крупи та цілого ядра, склоподібністю, масою 1000 зерен тощо для сортів рису Лазуріт та Маршал забезпечує сівба в ІІІ декаді квітня та з внесенням помірної дози добрив 120 кг/га д.р. азоту та 30 кг/га д.р. фосфору; для сорту Консул проводити сівбу в першій декаді травня з внесенням підвищеної дози добрив 180 кг/га д.р. азоту та 60 кг/га д.р. фосфору Урожайність зерна при цьому формується на рівні 85-95 ц/га за високої прибутковості культури і збереження родючості ґрунтів рисових систем. Новизна – полягає у тому, що вперше для сортів рису Лазуріт, Маршал, Консул за вирощування їх на темно-каштановому ґрунті в умовах півдня України досліджено процеси росту і розвитку рослин рису протягом вегетації – динаміки наростання їх маси, площі листкової поверхні, формування врожаю на рівні 85-95 ц/га з високими показниками якості зерна і крупи під впливом досліджуваних факторів. Наукова цінність – для отримання високого рівня врожаю зерна та його якості доцільно вносити мінеральні добрива дозами N180Р60 під посіви рису сорту – Консул. Доза удобрення під посіви сортів Лазуріт, Маршал не повинна перевищувати N120Р30. З метою підвищення зборів урожаю зерна рису та поліпшення його технологічних властивостей рис краще висівати у третій декаді квітня. Сорт рису Лазуріт доцільно висівати у середині травня, з метою покращення його технологічних властивостей і, відповідно, підвищення рівня отриманого прибутку. Для вирощування сортів рису з високими якісними показниками, перспективно вирощувати їх з урахуванням біологічних властивостей сорту та за ранніх строків сівби з дозою добрив N180P60. Галузь – сільське господарство, селекція.^UThe object of research - the processes of growth, development and formation of the crop, structural elements of productivity and quality of rice grain depending on the timing of sowing and doses of fertilizers on dark chestnut soil in southern Ukraine. The aim of the study was to study the peculiarities of growth, grain yield and its quality in rice varieties under the influence of sowing dates and doses of fertilizers when grown in southern Ukraine. Methods - in accordance with the tasks and topics of the dissertation to obtain research results were used field and laboratory methods; visual and measuring-weight - for observation of phases of development, definition of biometric indicators of plants by formation of their productivity; biochemical - to determine the quality of rice grain; mathematical and statistical - to assess the reliability of the obtained research results; calculation and comparison - to determine the economic efficiency of fertilizers for the studied varieties of rice. Results - it is established that the maximum yield of rice grain with the best indicators of its quality - protein and starch content and yield, yield of cereals and whole kernel, vitreous, weight of 1000 grains, etc. doses of fertilizers 120 kg / ha active ingredient nitrogen and 30 kg / ha a. i. phosphorus; for the variety Consul to sow in the first decade of May with the introduction of an increased dose of fertilizer 180 kg / ha a. i. nitrogen and 60 kg / ha a. i. phosphorus grain yield is formed at the level of 85-95 kg / ha with high crop profitability and preservation of soil fertility of rice systems. Novelty - is that for the first time for rice varieties Lazurite, Marshall, Consul for growing them on dark chestnut soil in southern Ukraine studied the growth and development of rice plants during the growing season - the dynamics of weight growth, leaf surface area, crop formation on levels of 85-95 c / ha with high quality of grain and cereals under the influence of the studied factors. Scientific value - to obtain a high level of grain yield and its quality, it is advisable to apply mineral fertilizers in doses of N180P60 for crops of rice variety - Consul. The dose of fertilizer for crops of varieties Lazurite, Marshall should not exceed N120P30. To increase the yield of rice grain and improve its technological properties, it is better to sow rice in the third decade of April. Variety of rice Lazurite should be sown in mid-May, to improve its technological properties and, accordingly, increase the level of profit. For growing rice varieties with high quality, it is promising to grow them considering the biological properties of the variety and early sowing with a dose of fertilizer N180P60. Sector – agriculture, selection.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Лавриненко О. Ю. 
Методи підвищення ефективності семантичного кодування мовних сигналів / О. Ю. Лавриненко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуальної науково-практичної проблеми в телекомунікаційних системах, а саме підвищення пропускної здатності каналу передачі семантичних мовних даних за рахунок ефективного їх кодування, тобто формулюється питання підвищення ефективності семантичного кодування, а саме – з якою мінімальною швидкістю можливо кодувати семантичні ознаки мовних сигналів із заданою ймовірністю безпомилкового їх розпізнавання Саме на це питання буде дана відповідь у даному науковому дослідженні, що є актуальною науково-технічною задачею враховуючи зростаючу тенденцію дистанційної взаємодії людей і роботизованої техніки за допомогою мови, де безпомилковість функціонування даного типу систем безпосередньо залежить від ефективності семантичного кодування мовних сигналів. У роботі досліджено відомий метод підвищення ефективності семантичного кодування мовних сигналів на основі мел-частотних кепстральних коефіцієнтів, який полягає в знаходженні середніх значень коефіцієнтів дискретного косинусного перетворення прологарифмованої енергії спектра дискретного перетворення Фур'є обробленого трикутним фільтром в мел-шкалі. Проблема полягає в тому, що представлений метод семантичного кодування мовних сигналів на основі мел-частотних кепстральних коефіцієнтів не дотримується умови адаптивності, тому було сформульовано основну наукову гіпотезу дослідження, яка полягає в тому що підвищити ефективність семантичного кодування мовних сигналів можливо за рахунок використання адаптивного емпіричного вейвлет-перетворення з подальшим застосуванням спектрального аналізу Гільберта. Під ефективністю кодування розуміється зниження швидкості передачі інформації із заданою ймовірністю безпомилкового розпізнавання семантичних ознак мовних сигналів, що дозволить значно знизити необхідну смугу пропускання, тим самим підвищуючи пропускну здатність каналу зв'язку. У процесі доведення сформульованої наукової гіпотези дослідження були отримані наступні результати: 1) вперше розроблено метод семантичного кодування мовних сигналів на основі емпіричного вейвлетперетворення, який відрізняється від існуючих методів побудовою множини адаптивних смугових вейвлет-фільтрів Мейера з подальшим застосуванням спектрального аналізу Гільберта для знаходження миттєвих амплітуд і частот функцій внутрішніх емпіричних мод, що дозволить визначити семантичні ознаки мовних сигналів та підвищити ефективність їх кодування; 2) вперше запропоновано використовувати метод адаптивного емпіричного вейвлет-перетворення в задачах кратномасштабного аналізу та семантичного кодування мовних сигналів, що дозволить підвищити ефективність спектрального аналізу за рахунок розкладання високочастотного мовного коливання на його низькочастотні складові, а саме внутрішні емпіричні моди; 3) отримав подальший розвиток метод семантичного кодування мовних сигналів на основі мел-частотних кепстральних коефіцієнтів, але з використанням базових принципів адаптивного спектрального аналізу за допомогою емпіричного вейвлет-перетворення, що підвищує ефективність даного методу.^UThe thesis is devoted to the solution of the actual scientific and practical problem in telecommunication systems, namely increasing the bandwidth of the semantic speech data transmission channel due to their efficient coding, that is the question of increasing the efficiency of semantic coding is formulated, namely – at what minimum speed it is possible to encode semantic features of speech signals with the set probability of their error-free recognition It is on this question will be answered in this research, which is an urgent scientific and technical task given the growing trend of remote human interaction and robotic technology through speech, where the accurateness of this type of system directly depends on the effectiveness of semantic coding of speech signals. In the thesis the well-known method of increasing the efficiency of semantic coding of speech signals based on mel-frequency cepstral coefficients is investigated, which consists in finding the average values of the coefficients of the discrete cosine transformation of the prologarithmic energy of the spectrum of the discrete Fourier transform treated by a triangular filter in the mel-scale. The problem is that the presented method of semantic coding of speech signals based on mel-frequency cepstral coefficients does not meet the condition of adaptability, therefore the main scientific hypothesis of the study was formulated, which is that to increase the efficiency of semantic coding of speech signals is possible through the use of adaptive empirical wavelet transform followed by the use of Hilbert spectral analysis. Coding efficiency means a decrease in the rate of information transmission with a given probability of error-free recognition of semantic features of speech signals, which will significantly reduce the required passband, thereby increasing the bandwidth of the communication channel. In the process of proving the formulated scientific hypothesis of the study, the following results were obtained: 1) the first time the method of semantic coding of speech signals based on empirical wavelet transform is developed, which differs from existing methods by constructing a sets of adaptive bandpass wavelet-filters Meyer followed by the use of Hilbert spectral analysis for finding instantaneous amplitudes and frequencies of the functions of internal empirical modes, which will determine the semantic features of speech signals and increase the efficiency of their coding; 2) the first time it is proposed to use the method of adaptive empirical wavelet transform in problems of multiscale analysis and semantic coding of speech signals, which will increase the efficiency of spectral analysis due to the decomposition of high-frequency speech oscillations into its low-frequency components, namely internal empirical modes; 3) received further development the method of semantic coding of speech signals based on mel-frequency cepstral coefficients, but using the basic principles of adaptive spectral analysis with the application empirical wavelet transform, which increases the efficiency of this method. Conducted experimental research in the software environment MATLAB R2020b showed, that the developed method of semantic coding of speech signals based on empirical wavelet transform allows you to reduce the encoding speed from 320 to 192 bit/s and the required passband from 40 to 24 Hz with a probability of error-free recognition of about 0.96 (96%) and a signal-to-noise ratio of 48 dB, according to which its efficiency increases 1.6 times in contrast to the existing method. The results obtained in the thesis can be used to build systems for remote interaction of people and robotic equipment using speech technologies, such as speech recognition and synthesis, voice control of technical objects, low-speed encoding of speech information, voice translation from foreign languages, etc.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Влащук О. А. 
Насіннєва продуктивність сортів буркуну білого однорічного залежно від агротехнічних прийомів вирощування в умовах півдня України / О. А. Влащук. — Б.м., 2022 — укp.

Об'єкт дослідження – процеси росту, розвитку, формування насіннєвої продуктивності, фотосинтетична діяльність, водоспоживання рослин буркуну білого однорічного в незрошуваних умовах півдня України. Мета – встановити особливості формування насіннєвої продуктивності різних сортів буркуну білого однорічного шляхом оптимізації параметрів ширини міжрядь та доз азотного добрива в незрошуваних умовах півдня України. Методи – польовий, лабораторний, розрахунково-порівняльний, статистичний. Результати – в середньому, найвищий показник насіннєвої продуктивності – 556,0 кг/га, максимальну урожайність кондиційного насіння – 495,0 кг/га, а також максимальний вихід кондиційного насіння буркуну білого однорічного – 89,0 % було отримано за сівби сорту буркуну білого однорічного Південний, використання ширини міжрядь 45 см та дози азотного добрива N60. Середній коефіцієнт фенотипової варіації (Vpf, %) виходу кондиційного насіння залежно від ширини міжрядь був незначним і коливався в межах 1,73–2,45 % для сорту Південний та 1,85–2,15 % для сорту Донецький однорічний. Дещо більшою модифікаційна мінливість (Vm, %) була залежно від застосування доз азотного добрива та склала 2,65–9,26 % для сорту Південний та 2,71–9,38 % для сорту Донецький однорічний, що вказує на переваги технологічного регулювання виходу кондиційного насіння за допомогою даного агротехнічного заходу. Насіння буркуну сорту Південний (фактор А) характеризувалось вищою енергією проростання – середні значення показника склали 77,4 %, в той час як у сорту Донецький однорічний – 77,1 %. Використання різних параметрів ширини міжрядь (фактор В) також впливало на енергію проростання насіння. Найвищі середні значення показника – 79,1 % отримано за ширини міжрядь 45 см, найменші – 75,6 % за ширини міжрядь 15 см. За фактором С (доза азотного добрива) максимальна енергія проростання насіння – 78,0 % встановлена за азотного підживлення дозою N60. Найбільша вартість валової продукції з 1 га – 55600 грн/га, максимальний в досліді умовно чистий прибуток – 43827 грн/га, найменша собівартість однієї тони посівного матеріалу – 21174 грн та найвищий рівень рентабельності – 372,0 % було отримано на посівах сорту Південний за використання ширини міжрядь 45 см та дози внесення азотного добрива N60. Новизна – вперше в незрошуваних умовах півдня України удосконалено елементи сортової агротехніки різних сортів буркуну білого однорічного; визначено комплексну дію ширини міжрядь та доз азотного добрива на формування насіннєвої продуктивності культури. Визначено і обґрунтовано спроможність різних сортів буркуну білого однорічного формувати сталу урожайність кондиційного насіння у різні за погодними умовами роки залежно від вивчаємих факторів. Наукова цінність – набули подальшого розвитку наукові положення щодо особливостей росту й розвитку рослин буркуну білого однорічного, формування врожайності та якості насіння залежно від сортового складу, ширини міжрядь та доз азотного добрива в незрошуваних умовах півдня України. Галузь – сільське господарство.^UObject of study – processes of growth, development, formation of seed productivity, photosynthetic activity, water consumption of white sweet clover under non-irrigated conditions of the South of Ukraine. Aim – to identify the specifics of the formation of seed productivity of different varieties of annual white sweet clover by optimizing the parameters of row spacing and nitrogen fertilizer doses under non-irrigated conditions of the South of Ukraine. Methods – field, laboratory, computational, statistical. Results – on the average, the highest index of seed productivity – 556.0 kg/ha, the maximum productivity of certified seeds – 495.0 kg/ha, and the maximum output of certified seeds of annual white sweet clover – 89.0 % were obtained when sowing the white sweet clоver variety Pivdennyi with the row spacing of 45 cm and the nitrogen fertilizer dose N60. The average coefficient of phenotypic variation (Vpf, %) of the output of certified seeds depending on row spacing was insignificant and ranged from 1.73 to 2.45 % for the variety Pivdennyi and from 1.85 to 2.15 % – for the variety Donetskyi Odnolitnii. Modification variability (Vm, %) was somewhat higher depending on application of nitrogen fertilizer doses being 2.65–9.26 % for the variety Pivdennyi and 2.71–9.38 % for the variety Donetskyi Odnolitnii, that indicates advantages of technological regulation of the output of certified seeds by means of this agro-technological measure. White sweet clover seeds of the variety Pivdennyi (Factor А) were characterized by higher germination energy – the average value of the index equaled 77.4 %, whereas that of the variety Donetskyi Odnolitnii was 77.1 %. Application of different parameters of row spacing (Factor В) also affected seed germination energy. The highest average value of the index – 79.1 % was obtained when using the row spacing of 45 cm, the lowest value – 75.6 % was obtained when using the row spacing of 15 cm. By Factor С (nitrogen fertilizer dose) the maximum seed germination energy – 78.0 % was identified when applying the nitrogen fertilizer dose N60. Тhe highest cost of the gross product per hectare – 55600 UAH/ha, the maximum net profit in the experiment – 43827 UAH/ha, the lowest cost price from per ton of the seeding material – 21174 UAH and the highest level of profitability – 372.0 % were obtained in the crop areas of the variety Pivdennyi with the row spacing of 45 cm and application of the nitrogen fertilizer dose N60. Novelty – for the first time the elements of agro-technology for different varieties of annual white sweet clover under non-irrigated conditions of the South of Ukraine were improved; a complex effect of row spacing and nitrogen fertilizer doses on the formation of the crop seed productivity was determined. The capability of different white sweet clover varieties to form stable yields of certified seeds in the years differing in weather conditions depending on the factors under study was determined and substantiated. The scientific value – scientific ideas concerning the specifics of plant growth and development of annual white sweet clover, formation of seed productivity and quality depending on variety assortment, row spacing and nitrogen fertilizer doses under non-irrigated conditions of the South of Ukraine were further developed. Sector – agriculture.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського