Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (254)Книжкові видання та компакт-диски (87)Журнали та продовжувані видання (20)
Пошуковий запит: (<.>A=ЛЕСИК$<.>+<.>A=ОКСАН$<.>+<.>A=БОГДАНІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Лесик І.В. 
Інтерпретація іронії реципієнтом: когнітивний і комунікативний аспекти (на матеріалі англомовного художнього дискурсу): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / І.В. Лесик ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено когнітивний і комунікативний аспекти функціонування механізму інтерпретації іронії в дискурсі. Іронію розглянуто як емоційно-оцінне ставлення мовця до дійсності. Проаналізовано онтологічні ознаки іронії - оцінність, емоційність, аномальність, парадоксальність та ігровий характер, які складають її інтерпретативний потенціал. Запропоновано та диференційовано типи контрастів, які слугують когнітивною основою інтерпретації іронії та розкривають її парадоксальний характер. Розроблено механізм інтерпретації іронії з урахуванням ієрархії лінгвокогнітивних процесів, операцій та процедур. Лінгвокогнітивним процесом інтерпретації іронії реципієнтом є концептуальна інтеграція його ментальних просторів. З'ясовано роль прецедентних феноменів за інтерпретації іронії реципієнтом. Розглянуто ментальні опозиції, які перебувають в основі інтерпретації іронічної метафори. Визначено комунікативні стратегії і тактики реагування реципієнта на іронію продуцента. Виявлено вплив інтелектуальної та психологічної дистанцій на успішність і результативність інтерпретації іронії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.175.21 + Ш5(0)943.21-337 +
Шифр НБУВ: РА366702

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Лесик О.О. 
Історико-мистецькі особливості храмової архітектури Волині XVII - XVIII століття: Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / О.О. Лесик ; Акад. образотв. мистецтва і архіт. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено питання формування своєрідності храмової архітектури, принципи та методи зведення храмових споруд Волині XVII - XVIII ст. Визначено межі історико-етнографічного регіону Волині, простежено зв'язок історичних та етно-культурних умов розвитку краю з храмовим будівництвом і традиції волинської школи дерев'яного та мурованого храмового будівництва. Розроблено періодизацію будівництва дерев'яних і кам'яних храмів Волині у XVII - XVIII ст., класифікацію волинських храмових споруд щодо їх об'ємно-просторового та планувального вирішення. З урахуванням містобудівельних, об'ємно-просторових, конструктивних і художньо-мистецьких характеристик виділено типи дерев'яних і кам'яних церков і костьолів, найбільш поширених у волинському храмовому зодчестві XVII - XVIII ст. Проведено кількісну та якісну характеристику особливостей розташування дерев'яних, мурованих храмів і монастирів у системі міської забудови. Досліджено особливості конструктивно-технічних характеристик волинських храмів, архітектурно-мистецькі засоби виразності у храмовому будівництві. Встановлено масштаби та пропорції дерев'яних і кам'яних культових пам'яток, проаналізовано художньо-конструктивні матеріали, які використовувались під час будівництва дерев'яних та мурованих храмів на Волині у XVII - XVIII ст. Розглянуто творчість народних майстрів та професійних зодчих на Волині, простежено процес формування і розвитку школи релігійного малярства у регіоні. Проаналізовано методи зведення дерев'яних і кам'яних храмових споруд на Волині у XVII - XVIII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4Укр36)4 + Щ117.166(4Укр36)4
Шифр НБУВ: РА309886 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Лесик О. Ф. 
Лінійні та геометрично нелінійні коливання податливих до трансвесальних зсуву та стиснення ортотропних пластин і ціліндричних панелей: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.02.04 / О. Ф. Лесик ; Ін-т приклад. пробл. механіки і мататематики ім. Я.С.Підстригача. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Зроблено постановку задач про вільні лінійні та геометрично нелінійні коливання податливих щодо трансверсальних зсуву та стиснення ортотропних пластин і циліндричних оболонок. Одержано точний аналітичний вираз для значень спектрів власних частот шарнірно закріпленої по контуру прямокутної ортотропної пластини та видовженої циліндричної панелі з шарнірно закріпленими на нижній лицевій поверхні краями вздовж твірної. Досліджено вплив параметра податливості щодо трансверсального зсуву та врахування поперечного стиснення на значення власних частот. Одержано залежність між основною частотою й амплітудою поперечних геометрично нелінійних коливань композитної пластини-смуги із жорстко защемленими видовженими краями. Визначено амплітуди та частоти генерованих поперечними коливаннями поздовжніх і зсувних коливних процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В251.630.35,022
Шифр НБУВ: РА369835 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Оксанич І. М. 
Методи і моделі оцінки та підвищення ефективності проблемно-орієнтованого інтерфейсу користувача інформаційно-пошукової системи: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.06 / І. М. Оксанич ; НАН України, Ін-т пробл. мат. машин і систем. — К., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено шляхи та методи вирішення завдання підвищення ефективності інтерфейсу користувача (ІК) інформаційно-пошукових систем (зниження трудомісткості формування користувачем запитів до інформаційних ресурсів) на основі методів теорії ймовірностей, математичної статистики, алгебри логіки, методів математичного й імітаційного моделювання. Запропоновано модель декомпозиції ментальних операторів технології GOMS-KLM для задач вводу та візуальної ідентифікації даних. Побудовано математичні логіко-ймовірнісні моделі "покрокової" та "прицільної" підказки в ІК, залежності між його варіантами та характеристиками з урахуванням функції розподілу ймовірностей звертання до слів базового словника. Побудовано й експериметрально перевірено імітаційні моделі ІК. Зпропоновано технологію та розроблено інформаційну модель системи квазідовільних запитів користувача до баз даних у природно-мовному середовищі за допомогою стандартних CASE-засобів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.43-01
Шифр НБУВ: РА382486 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Оксанич А.П. 
Методи та апаратура контролю структурно-геометричної досконалості напівпровідникових матеріалів та структур в умовах їх серійного виробництва: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.27.06 / А.П. Оксанич ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2002. — 34 с. — укp.

Розроблено науково-обгрунтовані методи для контролю деформацій, механічних напруг структурної досконалості і створення на їх підставі принципів конструювання вимірювального і ростового обладнання, за допомогою якого безруйнівним методом експресно контролюються на всіх стадіях напівпровідникового виробництва геометричні параметри і внутрішня напруга напівпровідникових пластин і структур, а також створено апаратуру для контролю структурної досконалості напівпровідникових кристалів у процесі вирощування. Запропоновано методики і конструкції плоских інфрачервоних полярископів "Міраж-1" та "Міраж-2". Досліджено технологічні процеси високотемпературної обробки. Висвітлено методику контролю щільності дислокацій під час дослідження жорсткості кремнієвих структур виявлено нове явище: зміну форми (згибу) кремнієвих структур після прикладення імпульса навантаження з високою швидкістю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.22,022 + З843.312-06
Шифр НБУВ: РА319978 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Лесик Л.С. 
Механізм інвестиційного забезпечення технічного переозброєння вугільної промисловості: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.01 / Л.С. Лесик ; НАН України. Ін-т економіки пром-сті. — Донецьк, 2004. — 20 с.: рис., табл. — укp.

З'ясовано суть і специфічні особливості відшкодування та оновлення основних виробничих фондів вугільної промисловості, потенційні джерела фінансування технічного переозброєння виробництва галузі, надано оцінку їх потенціалу за сучасних умов. Проведено аналіз стану технічної бази галузі та оцінено ступінь забезпеченості її розвитку інвестиційними ресурсами. Розроблено рекомендації щодо широкого використання лізингу для технічного оновлення виробництва вугільної промисловості. Визначено підходи до мобілізації нетрадиційних джерел, а саме оптимізації структури споживання первинних енергоносіїв. Проаналізовано роль, стан і потенціал амортизації як найважливішого джерела фінансування технічного оновлення вугільної промисловості й обгрунтовано напрями удосконалення амортизаційної політики. Наведено рекомендації щодо встановлення меж амортизаційних строків служби та капітальних ремонтів гірничо-шахтного устаткування та формування амортизаційного фонду на вуглевидобувних підприємствах за умов реструктуризації галузі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.651-55-56 +
Шифр НБУВ: РА329113

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Лесик Г. В. 
Науково-педагогічні погляди та освітня діяльність С. А. Литвинова (1916 - 1982 рр.): автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Г. В. Лесик ; Ін-т вищ. освіти НАПН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано науково-педагогічні погляди С. А. Литвинова, проаналізовано й теоретично узагальнено зміст і основні напрями освітньої та науково-педагогічної діяльності вченого. На основі дослідження біографічних, соціально-педагогічних та історико-хронологічних факторів розроблено наукову періодизацію освітньої діяльності вченого. Охарактеризовано чотири періоди даної діяльності: пошуково-пропедевтичний (1916 - 1939 рр.), управлінсько-педагогічний (1939 - 1951 рр.), освітньо-педагогічний (1951 - 1978 рр.), узагальнювальний (1978 - 1982 рр.). Охарактеризовано основні напрями історико-педагогічних досліджень С. А. Литвинова: робота з визначення філософських основ педагогіки, історії становлення та розвитку педагогічної думки в Україні, дослідження життєвого шляху та творчої спадщини видатних педагогів і діячів народної освіти, вплив педагогічної преси на педагогів та іншу громадськість. Розкрито зміст основних напрямів освітньо-педагогічної діяльності вченого, зокрема, дослідження проблем вищої школи, організація методичної роботи, підготовка науково-педагогічних кадрів: підвищення теоретичного та методичного рівня викладання педагогічних дисциплін, удосконалення науково-дослідної та самостійної роботи студентів, організація та проведення педагогічної практики. Актуалізовано педагогічний досвід ученого за сучасних умов модернізації університетської освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)6-8 Литвинов, С. А.
Шифр НБУВ: РА375943 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Лесик О.Б. 
Оцінка продуктивності і відтворювальної здатності овець буковинського типу асканійської м'ясо-вовнової породи з кросбредною вовною: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / О.Б. Лесик ; Херсон. держ. аграр. ун-т. — Херсон, 2007. — 21 с. — укp.

Наведено теоретичний та практичний матеріал щодо комплексної оцінки овець буковинського типу асканійської м'ясо-вовнової породи з кросбредною вовною. Доведено, що вівцям новоствореного типу притаманна висока комбінована продуктивність, зокрема, молочна, м'ясна та вовнова за високої відтворюваності й адаптивної здатності, чітко виражена статева скоростиглість, позитивний взаємозв'язок основних селекційних ознак і пристосованість тварин до вологого клімату Буковини, що забезпечує високу ефективність їх розведення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П661-3 + П661-6 +
Шифр НБУВ: РА348687

Рубрики:

      
9.

Лесик Р.Б. 
Синтез та біологічна активність конденсованих і неконденсованих гетероциклічних систем на основі 4-азолідонів: Автореф. дис... д-ра фарм. наук: 15.00.02 / Р.Б. Лесик ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2004. — 39 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9-29 азолідон + Р281.7/9-29 азолідон
Шифр НБУВ: РА334154

Рубрики:

      
10.

Лесик В.М. 
Статистичний аналіз ринку нафтопродуктів: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.10 / В.М. Лесик ; Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Проведено статистичний аналіз закономірностей функціонування світового та національного ринків нафтопродуктів, розкрито сутність та особливості даного ринку як об'єкта статистичного дослідження. Описано систему інформаційного забезпечення користувачів щодо ситуації на ринку. Визначено сучасні тенденції розвитку основних параметрів світового ринку нафтопродуктів. Оцінено збалансованість ринку і виявлено загрози його стабільності. Вивчено вплив макроекономічних факторів на основний індикатор кон'юнктури ринку - динаміку біржових цін на основі регресійної моделі. Висвітлено ситуацію на українському ринку нафтопродуктів у контексті світових тенденцій. Розглянуто фактори формування оптових цін на автомобільний бензин, визначено їх прогнозну динаміку, систему показників нафтової незалежності та рівень енергетичної безпеки України у нафтовому сегменті, обгрунтовано шляхи її підвищення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У584.352.2в611.326 + У9(4УКР)843.522в611.326 +
Шифр НБУВ: РА352906

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Лесик Я.В. 
Фізіолого-біохімічні процеси в організмі і продуктивність кролів залежно від умов годівлі та утримання: автореф. дис... канд. вет. наук: 03.00.13 / Я.В. Лесик ; Львів. нац. ун-т вет. медицини та біотехнологій ім. С.З.Гжицького. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

Вперше з'ясовано вплив різної тривалості підсисного утримання кроленят (до 30-, 45-, 60- та 90-добового віку) на перебіг фізіолого-біохімічних процесів у їх організмі та розкрито механізми формування його імунобіологічної реактивності у даний період. Встановлено високу біологічну цінність молока кролематок протягом 75-ти діб лактації та динаміку змін у даний період його хімічного та жирнокислотного складу. Одержано нові експериментальні дані щодо біологічної та продуктивної дії лізин-протеїнової домішки за роздільного та сумісного згодовування її з сульфатом кадмію молодняку кролів протягом 130-ти діб життя. Розроблено й апробовано схему та дозу введення даної домішки за умов підвищеного вмісту кадмію в раціоні кролів і визначено біологічну цінність та якість м'яса тварин. Розроблено рецепт гранульованого комбікорму з підвищеним вмістом протеїну та досліджено його вплив на інтенсивність росту та фізіолого-біохімічні процеси в організмі кролів до 120-добового віку. З'ясовано вплив додавання 20 % (за масою) соняшникового шроту до раціону кролів на біологічну цінність м'яса, вміст жирних кислот у тканинах м'язів, шкіри та шерсті, встановлено корелятивні зв'язки між даними залежностями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П671-27 + П670-45 +
Шифр НБУВ: РА357954

Рубрики:

      
12.

Шепета Ю. Л. 
Синтез, перетворення та біологічна активність похідних 4-тіазолідинону, оксадіазолу та тріазолу з фрагментами нестероїдних протизапальних засобів диклофенаку та ібупрофену в молекулах. / Ю. Л. Шепета. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт – реакції [2+3]-циклоконденсації, реакція Кньовенагеля, S-алкілювання, аміноліз, полікомпонентні one-pot хімічні процеси; мета - синтез нових похідних нестероїдних протизапальних засобів диклофенаку та ібупрофену з фрагментами 4-тіазолідинону, оксадіазолу та тріазолу в молекулах, їх перетворення та дослідження біологічної активності отриманих сполук; методи - органічний синтез, спектроскопія ЯМР, хромато-мас-спектрометрія, елементний аналіз, фармакологічний скринінг, молекулярний докінг; результати - розроблено методи синтезу неописаних в літературі похідних 1,2,4-тріазол-3-тіолу, 1,3,4-оксадіазол-2-тіолу, 3Н-тіазолу та 4-тіазолідинону з фрагментами диклофенаку та ібупрофену в молекулах як нових біологічно активних сполук. Встановлено, що 1,3,4-оксадіазол-2-тіоли та 1,2,4-тріазол-3-тіоли легко вступають в реакцію S-алкілювання з 2-хлороацетамідами на основі ароматичних амінів, 3,5-диарилпіразолінів, 2-амінобензилтіазолів та 2-аміно-4,5-диметилтіофену з утворенням раніше неописаних в літературних джерелах похідних. Вперше показано, що гідразиди 2-(4-ізобутилфеніл)пропіонатної та 2-(2,6-дихлорофеніламіно)фенілацетатної кислот легко реагують з тіокарбоніл-біс-тіогліколевою кислотою з утворенням похідних роданіну з фрагментами зазначених НПЛЗ в положенні 3 базового гетероциклу, що відкриває нові синтетичні шляхи для хімічної модифікації похідних 4-тіазолідинону. Запропоновано альтернативний метод синтезу 2-(4-ізобутилфеніл)-N-(4-оксо-2-тіоксотіазолідин-3-іл)-пропіонаміду, який базується на реакції ацилювання хлорангідридом ібупрофену 3-амінороданіну. Вперше показано, що гідразиди {5-[2-(2,6-дихлорофеніламіно)-бензил]-4H-1,2,4-тріазол-3-ілсульфаніл}-ацетатних кислот є ефективними реагентами в дизайні тіазолідин-тріазольних гібридних молекул, що дозволило одержати нове похідне роданіну в реакції з тіокарбоніл-біс-тіогліколевою кислотою та серію його 5-ариліденпохідних. Запропоновано системний підхід до молекулярного дизайну 5-амінометилен-4-тіазолідинонів з фрагментами диклофенаку і ібупрофену в положенні 3 або 5 базового гетероциклу, який базується на взаємодії 5-етоксиметилен-2-[2-(2,6-дихлорофеніламіно)феніл]-N-(4-оксо-2-тіоксотіазолідин-3-іл)ацетаміду з різноманітними амінами або 5-етоксиметилен-4-тіазолідинонів з гідразидами 2-(4-ізобутилфеніл)пропіонатної та 2-(2,6-дихлорофеніламіно)фенілацетатної кислот. Експериментально встановлено, що N1-ацильовані тіосемікарбазиди диклофенаку є ефективними S,N-бінуклеофілами в [2+3]-циклоконденсаціях з різноманітними еквівалентами діелектрофільного синтону [C2]2+, що дозволяє одержати (4-оксотіазолідин-2-іліден)- та (3H-тіазол-2-іліден]-гідразиди [2-(2,6-дихлорофеніламіно)-феніл]-оцтової кислоти. Проведено спрямований синтез 152 нових гетероциклічних сполук, серед яких вперше ідентифіковано 2 речовини з високою протипухлинною активністю, 2 сполуки з антитрипаносомною дією та 26 похідних з протизапальним ефектом і задовільними токсикометричними параметрами. На основі аналізу кореляції «структура – активність» та докінгових досліджень запропоновано рекомендації до раціонального дизайну потенційних лікарських засобів для фармакотерапії сонної хвороби, онкологічних захворювань та запальних процесів; впроваджено - в навчальний та науковий процеси Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова, Національного фармацевтичного університету та Запорізького державного медичного університету; галузь – фармація.^UThe object – reactions of [2+3]-cyclocondensation, Knoevenagel reaction, S-alkylation, aminolysis, polycomponent one-pot chemical processes; the purpose – synthesis of novel derivatives of diclofenac and ibuprofen with fragments of 4-thiazolidinone, oxadiazole and triazole in molecules, its modifications and pharmacological screening of resulted substances; methods – organic synthesis, NMR spectroscopy, chromatographic mass spectrometry, elemental analysis, pharmacological screening, molecular docking; results – methods for the synthesis of 1,2,4-triazole-3-thiol, 1,3,4-oxadiazole-2-thiol, 3H-thiazole, and 4-thiazolidinone derivatives with diclofenac and ibuprofen fragments in molecules as new biologically active substances have been developed. It was found that 1,3,4-oxadiazole-2-thiols and 1,2,4-triazole-3-thiols easily react in the S-alkylation reaction with 2-chloroacetamides based on aromatic amines, 3,5-diarylpyrazolines, 2- aminobenzylthiazoles and 2-amino-4,5-dimethylthiophene and form derivatives previously undescribed in the literature. It was shown for the first time that hydrazides of 2-(4-isobutylphenyl)propionate and 2-(2,6-dichlorophenylamino)phenylacetate acids react readily with thiocarbonyl-bis-thioglycolic acid and form rhodanine derivatives with fragments of the indicated NSAIDs at position 3 of the base heterocycle, and this opens new synthetic routes for chemical modification of 4-thiazolidinone derivatives. An alternative method for the synthesis of 2-(4-isobutylphenyl)-N-(4-oxo-2-thioxothiazolidin-3-yl) -propionamide, based on the acylation of 3-aminorodanine with ibuprofen chloride, has been proposed. It was shown for the first time that hydrazides of {5-[2-(2,6-dichlorophenylamino)-benzyl]-4H-1,2,4-triazol-3-ylsulfanyl}-acetate acids are effective reagents in the design of thiazolidine-triazole hybrid molecules, and it made possible to obtain a new derivative of rhodanine in the reaction with thiocarbonyl-bis-thioglycolic acid and a series of its 5-arylidene derivatives. A systematic approach to the molecular design of 5-aminomethylene-4-thiazolidinones with diclofenac and ibuprofen fragments in position 3 or 5 of the basic core is proposed, based on the interaction of 5-ethoxymethylene-2-[2-(2,6-dichlorophenylamino)phenyl]-N-(4-oxo-2-thioxothiazolidin-3-yl)acetamide with various amines or 5-ethoxymethylene-4-thiazolidinones with hydrazides of 2-(4-isobutylphenyl)propionate and 2-(2,6-dichlorophenylamino) phenylacetic acids. It is shown that N1-acylated 4-ethyl(phenyl) substituted thiosemicarbazides of diclofenac are effective S,N-binucleophiles in [2+3]-cyclocondensations with different equivalents of dielectrophilic synthon [C2]2+ (chloroacetic and 2-bromopropionic acids, α-bromobutyrolactone, ethyl 2-chloroacetoacetate or 2-bromo-1-(4-chlorophenyl)ethanone), which allows to implement an effective synthetic approach to various (4-oxothiazolidin-2-ylidene)- and (3H-thiazol-2-ylidene]-hydrazides of 2-(2,6-dichlorophenylamino)phenylacetic acid. A streamlined synthesis of 152 new heterocyclic compounds was carried out, 2 substances with high antitumor activity, 2 compounds with antitripanosomal action, and 26 derivatives with an anti-inflammatory effect and satisfactory toxicometric parameters were identified. Based on the analysis of the correlation "structure - activity" and docking studies, recommendations for the rational design of potential drugs for the pharmacotherapy of sleeping sickness, cancer and inflammatory processes are proposed; introduced – into educational and scientific processes of Vinnytsya National Pirogov Memorial Medical University, National University of Pharmacy and Zaporizhzhia State Medical University; direction – pharmacy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Оксанич І. Г. 
Методологічні основи та інформаційна технологія динамічного розподілу виконавчих ресурсів в організаційно-технічних системах / І. Г. Оксанич. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню актуальної науково-прикладної проблеми створення методологічних засад і технологічних засобів динамічного розподілу виконавчих ресурсів в автоматизованих організаційно-технічних системах. Удосконалено методологію створення технологічних засобів динамічного розподілу виконавчих ресурсів в автоматизованих організаційно-технічних системах. До комплексу методологічних принципів включені принцип конвергенції онтологій предметної області і системи управління, принцип рефлексивного переходу і його формалізований опис, а також включені етапи стратифікації онтологій за аспектними рівнями. Синтезовано структурні, динамічні, інформаційні моделі, а також методи, що складають основу інформаційної технології динамічного розподілу виконавчих ресурсів. Створено та реалізовано інформаційну технологію динамічного розподілу виконавчих ресурсів в організаційно-технічних системах. Наведено результати експериментів на імітаційній моделі та результати впровадження, які довели працездатність та ефективність системи моніторингу і диспетчеризації бізнес-процесів на основі методів і моделей динамічного розподілу виконавчих ресурсів в організаційно-технічних системах.^UThe dissertation work is devoted to solving the actual scientific and applied problem of creating methodological foundations and technological means of dynamic distribution of executive resources in automated organizational and technical systems (OTS).Approaches to construction of the methodology of synthesis of adaptive executive structures in automated OTS have been improved. The set of methodological principles includes the principle of convergence of ontologies of the subject domain and control system, the principle of reflexive transition and its formalized description, as well as the stages of stratification of ontologies by aspect levels. This makes possible to schematize and accelerate the process of synthesis of a set of logical, mathematical, functional models and methods whose aggregation and interaction design the required information technology. The method of dynamic distribution of applications on functional knots at of business processes performance in OTS has been developed.The practical significance of the obtained results is in improvement of the quality of functioning of technical and organizational systems through construction and application of the information technology for dynamic distribution of executive resources in OTS. A study of the effectiveness of theoretical and practical results application in the management of specific objects in order to improve the quality of their operation has been carried out.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Іваницька А. І. 
Фізіолого-біохімічні процеси в організмі та продуктивність кролів за дії сполук силіцію / А. І. Іваницька. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: фізіолого-біохімічні процеси в організмі молодняку кролів та кролематок за дії силіцію цитрату, отриманого методами нанотехнології та метасилікату натрію. Мета роботи: з'ясувати вплив силіцію цитрату, отриманого методами нанотехнології, а також метасилікату натрію на перебіг метаболічних процесів в організмі кролів у періоди інтенсивного росту, розвитку, сукрільності та лактації. Методи дослідження: гематологічні (кількість еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів та їх індекси), біохімічні (активність амінотрансфераз, показники протеїнового, ліпідного та мінерального обміну), імунофізіологічні (фагоцитарна та бактерицидна активність сироватки крові, загальні імуноглобуліни, глікопротеїнові компоненти, молекули середньої маси, циркулюючі імунні комплекси), клінічні (температура, пульс, дихання), онтогенетичні (ріст і розвиток організму, маса та індекси маси внутрішніх органів, молочність кролематок, збереженість приплоду) та статистичні. Наукова новизна: Уперше отримано нові наукові дані про особливості перебігу фізіолого-біохімічних процесів в організмі кролів породних гібридів Hyla після відлучення та функцію репродуктивної системи кролематок за впливу силіцію цитрату, одержаного методами нанотехнології та метасилікату натрію. Встановлено позитивні зміни гематологічних, біохімічних, імунофізіологічних та продуктивних показників організму кролів за дії силіцію цитрату в кількості 50 і 75 мкг Si та метасилікату натрію з розрахунку 2,5 мг Si. Отримано нові дані щодо активуючого впливу застосованих кількостей силіцію цитрату на ріст і розвиток організму кролів з вищими коефіцієнтами маси печінки й шкіри та меншими їх величинами з використанням 25 мкг Si та метасилікату натрію на 58 добу дослідження. Уперше доведено органо-тканинні особливості дозозалежного впливу сполук силіцію на вміст мінеральних елементів Si, Co, Zn, Fe, Cu, Mg, Mn у крові та тканинах печінки, найдовшого м'яза спини, трубчастої кістки, шкіри та шерсті, що більше було виражено за дії силіцію цитрату в кількості 50 мкг Si/кг маси тіла.Встановлено коригуючий вплив фізіологічно обґрунтованих кількостей силіцію цитрату та метасилікату натрію на клітинні й гуморальні фактори неспецифічної резистентності організму, репродуктивну функцію, молочну продуктивність кролематок та ріст, розвиток і збереженість кроленят до 40-добового віку. За результатами проведених досліджень отримано патент України на корисну модель № 142734 «Спосіб підвищення продуктивності, корекції обміну речовин та покращення якості продукції кролів».Запропоновано: для корекції мінерального живлення молодняку кролів м'ясного напрямку продуктивності та породних гібридів у період відлучення, відгодівлі, технологічних стресів та кролематок впродовж сукрільності, лактації та їхнього поєднання у сучасному промисловому та фермерському кролівництві рекомендовано застосовувати силіцію цитрату в кількості 50 мкг Si/кг маси тіла Впроваджено: Наукові розробки впроваджено у приватному кролівничому господарстві «Горлиця» с. Добряни Городоцького району Львівської областіДля підвищення росту організму, резистентності та збереженості молодняку кролів породних гібридів після відлучення, рекомендується додатково випоювати з водою силіцію цитрат у кількості 50 мкг Si/кг маси тіла. Для покращення репродуктивної здатності організму кролематок, а також підвищення резистентності кроленят до 40-добового віку, рекомендовано випоювати кролицям за 15 діб до осіменіння, впродовж сукрільності і до 20 доби лактаційного періоду, силіцію цитрат з розрахунку 50 мкг Si/кг маси тіла.Результати впливу фізіологічно обґрунтованих кількостей силіцію цитрату на фізіолого-біохімічні, імунофізіологічні, продуктивні показники організму кролів після відлучення та кролематок у період фізіологічного навантаження дають підставу обґрунтувати доцільність використання цієї сполуки для підвищення продуктивності багатоплідних тварин і резистентності організму молодняку, а також для застосування у ветеринарній медицині.^UObject of research: physiological and biochemical processes in the organism of young rabbits and rabbit female under the action of silicon citrate got by nanotechnology and sodium metasilicate.The purpose of the work: to find out the influence of silicon citrate got by nanotechnology, as well as sodium metasilicate on the course of metabolic processes in the organism of rabbits during periods of intensive growth, development, sucricility and lactation.Research methods: hematological (number of erythrocytes, leukocytes, platelets and their indices), biochemical (aminotransferase activity, indicators of protein, lipid and mineral metabolism), immunophysiological (phagocytic and bactericidal activity of blood serum, total immunoglobulins, glycoprotein components, medium weight molecules, circulating immune complexes), clinical (temperature, pulse, respiration), ontogenetic (growth and development of the organism, mass and mass indices of internal organs, milk yield of rabbits female, preservation of the offspring) and statistical.Scientific novelty: For the first time new scientific data on the peculiarities of the course of physiological and biochemical processes in the organism of rabbits of hybrid breed Hyla after weaning and the function of the reproductive system of rabbits female under the influence of silicon citrate got by nanotechnology and sodium metasilicate. Positive changes of hematological, biochemical, immunophysiological and productive indicators of rabbit organism are found under the action of silicon citrate in the amount of 50 and 75 μg Si and sodium metasilicate at the rate of 2.5 mg Si. It was received the new data on the activating influence of the used amounts of silicon citrate on the growth and development of rabbits organism with higher coefficients of liver and skin mass and their lower values using 25 μg Si and sodium metasilicate on the 58th day of the research. For the first time are proved organ-tissue features of dose-dependent influence of silicon compounds on the content of mineral elements Si, Co, Zn, Fe, Cu, Mg, Mn in the blood and tissues of the liver, the longest muscle of the back, the tubular bone, the skin and the wool, which was more defined by the action of silicon citrate in the amount of 50 μg Si/kg of body weight. The corrective influence of physiologically reasonable amounts of silicon citrate and sodium metasilicate on cellular and humoral factors of nonspecific resistance of an organism, reproductive function, milk production of rabbits female and growth, development and safety of young rabbits up to 40 days of age was found. According to the results of the research, a patent of Ukraine for a utility model № 142734 "A way to increase productivity, correcting metabolism and improving the quality of rabbit products" was received. Suggested: for correction of mineral nutrition of young rabbits of meat direction of productivity and breed hybrids during weaning, fattening, technological stress and rabbits female during sucricility, lactation and their combination in modern industrial and farming rabbit breeding it is recommended to use silicon citrate in the amount of 50 μg Si/kg of body weight.Implemented: Scientific developments have been implemented in the private rabbit farm "Gorlytsia" in the village of Dobryany, Horodok district, Lviv region To increase the growth of the organism, resistance and preservation of young rabbits of breed hybrids after weaning, it is recommended to additionally water with silicon citrate in the amount of 50 μg Si/kg body weight. To improve the reproductive capacity of rabbits, as well as increasing the resistance of rabbits up to 40 days of age, it is recommended to feed rabbits 15 days before insemination, during sucricility and up to 20 days of lactation, silicon citrate at the rate of 50 μg Si/kg of body weight.The results of the influence of physiologically reasonable amounts of silicon citrate on physiological and biochemical, immunophysiological, productive indicators of an organism of rabbits after weaning and rabbits female in the period of physiological load give a reason to justify the use of this compound to increase the productivity of prolific animals and the resistance of young animals, as well as for use in veterinary medicine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Оксанюк О. А. 
Режим окремого проживання подружжя в сімейному праві / О. А. Оксанюк. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню юридичної природи інституту окремого проживання подружжя, правових підстав для його встановлення та припинення, правових наслідків, які наступають у зв'язку із встановленням або припиненням режиму окремого проживання подружжя, дослідженню відповідного зарубіжного та історичного досвіду.У роботі розроблено концепцію сучасного розуміння правового режиму окремого проживання подружжя, виявлення основних теоретичних та прикладних проблем даного сімейно-правового інституту, а також сформовано наукові висновки та пропозиції стосовно вдосконалення чинного сімейного законодавства у даній галузі дослідження.В роботі проведено аналіз теоретико-правових проблем визначення режиму окремого проживання подружжя у сімейному праві; з'ясовано поняття, основні риси та правова природа режиму окремого проживання подружжя в сімейному праві в контексті його співвідношення із суміжними правовими поняттями сімейного права; проаналізовано особливості встановлення, зміни та припинення режиму окремого проживання подружжя, в тому числі в судовому та договірному порядку; з'ясовано основні наукові підходи до класифікації та визначено зміст майнових юридичних наслідків режиму окремого проживання подружжя; розкрито зміст правових наслідків немайнового характеру у разі встановлення режиму окремого проживання подружжя; запропоновано науково-обґрунтовані пропозиції по вдосконаленню норм сімейного законодавства, якими врегульовано питання режиму окремого проживання подружжя в сімейному праві.^UThe dissertation is devoted to the study of the legal nature of the institution of separate residence of the spouses, the legal grounds for its establishment and termination, the legal consequences arising in connection with the establishment or termination of separate residence of the spouses, the study of relevant foreign and historical experience.The concept of modern understanding of the legal regime of separate residence of spouses, identification of the main theoretical and applied problems of this family law institute is developed, also scientific conclusions and offers concerning improvement of the current family legislation in this field of research are formed.The analysis of theoretical and legal problems of determining the regime of separate residence of spouses in family law is carried out in the work; the concepts, main features and legal nature of the regime of separate residence of the spouses in family law in the context of its relationship with related legal concepts of family law are clarified; the peculiarities of establishing, changing and terminating the regime of separate residence of the spouses are analyzed, including in court and by contract; the main scientific approaches to the classification are clarified and the content of the property legal consequences of the regime of separate residence of the spouses is determined; the content of legal consequences of non-material nature in case of establishing the regime of separate residence of the spouses is revealed; scientifically substantiated proposals for improving the norms of family law are proposed, which regulate the issue of the regime of separate residence of spouses in family law


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Лесик О. В. 
Правове регулювання земельних відносин на території Західної України у складі Республіки Польщі (1921–1939 рр.) / О. В. Лесик. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертації показано, що правове регулювання земельних відносин на західноукраїнських землях напередодні інкорпорації до складу Республіки Польщі (1919–1921 рр.) безпосередньо залежало від правової традиції держав, у складі яких перебували українські землі. Доведено, що з часу інкорпорації Галичини до складу монархії Габсбурґів, австрійський уряд поряд з політичним упорядкуванням справ реалізовував економічну політику, вигідну передусім для всієї держави, а не лише для певних суспільних верств. Це вплинуло на обмеження привілеїв шляхти та перетворення селян на підданих держави. Поліпшення правового становища селян, зокрема охорона права селянського землекористування, розглядалося як важливий засіб зміцнення держави в економічному плані. Права селян опинилися під захистом держави. Позитивну роль у цьому відношенні відіграли 1) земельні реформи «освіченого абсолютизму» наприкінці XVIII ст. та 2) скасування у 1848 р. панщини. Зробивши, де-юре, галицького селянина власником землі, реформи розірвали зв'язок між ним і паном та спонукали до більшого зацікавлення політичним життям. Розкрито зміст державної політики Другої Речі Посполитої у сфері правового регулювання земельних відносин на території Західної України (1921–1939 рр.)., показано її розвиток в умовах відродження польської державності, визначено місце і роль тогочасної державної політики у становленні правового регулювання земельних відносин досліджуваного періоду, а також наголошено, що політика міжвоєнної Республіки Польщі переслідувала важливі соціальні й політичні цілі, зокрема полягала асиміляції українського населення та прагненні польського уряду вирішити проблему земельного перенаселення на польській етнічній території та посилити економічний й політичний вплив держави на західноукраїнські землі. Встановлено, що основними соціально-економічними, політичними та юридичними чинниками, які зумовили становлення і розвиток правового регулювання земельних відносин на території Західної України у складі Республіки Польщі (1921–1939 рр.) були: високий ступінь концентрації вільних земель після приєднання території Західної України; недосконалість та суперечливість різних джерел права у Галичині та на Волині, які не здатні були в повному обсязі однаково регулювати земельні відносини, зокрема щодо права володіння, користування та розпорядження землею. Проаналізовано процес формування нормативно-правової бази в результаті чого було визначено основні види правових джерел, які регулювали земельні відносини у на території Західної України у складі Республіки Польщі (1921–1939 рр.). Доведено, що австрійське цивільне законодавство відігравало одну з визначальних ролей у правовому регулюванні земельних відносин на території Західної України у складі Республіки Польщі (1921–1933 рр.); показано, що становлення правового регулювання у Республіці Польщі, а відтак поширення його на територію Західної України, було пов'язано із земельною реформою, яка була важливим політичним актом, одним із символів відновлення державної незалежності Республіки Польщі в 1918 р. Земельний Закон 1925 р. став політичним компромісом, а відтак захищав інтереси лише певних груп населення, пропагуючи осадництво і парцеляцію. Здійснено порівняльно-правовий аналіз суб'єктів земельних відносин на території Західної України у складі Республіки Польщі (1921–1939 рр.)., визначено їх соціально-правовий статус, роль та місце у земельно-правових процесах. Зокрема на основі вивчення архівних матеріалів встановлено, що попри прагнення центрального уряду, реалізація земельних реформ на території Західної України відбувалася повільно, існував пасивний спротив великих землевласників, не згодних з політикою подрібнення великих земельних угідь. Виявлено загальні риси та відмінності у правовому регулюванні зобов'язань, що виникали з права власності та права володіння на земельну ділянку на території Західної України у складі Республіки Польщі (1921–1939 рр.). Обґрунтовано, що найвищого свого розвитку українське суспільство досягло в другій половині ХVІІ – першій половині ХVІІІ ст., коли в основу системи регулювання земельних відносин покладався пріоритет приватної власності на земельну ділянку, а також показано, що будь-яке відхилення від цього і надання у законодавчому порядку переваг суб'єктам права інших форм власності призводило до зниження темпів економічного розвитку, посилення соціального напруження і протистояння у суспільстві, а також визначено основні тенденції розвитку правового регулювання земельних відносин на території Західної України у складі Республіки Польщі (1921–1939 рр.), зокрема доведено, що загальний вектор цієї еволюції був спрямований на формування інституту приватної власності на земельну ділянку.^UThe dissertation shows that the legal regulation of land relations in the western Ukrainian lands on the eve of incorporation into the Republic of Poland (1919–1921) directly depended on the legal tradition of the states that included the Ukrainian lands. It has been shown that since the incorporation of Galicia into the Habsburg monarchy, the Austrian government, along with the political order of affairs, has pursued an economic policy that benefits the state as a whole, not just certain sections of society. This affected the restriction of the privileges of the nobility and the transformation of peasants into subjects of the state. Improving the legal status of peasants, in particular the protection of the rights of peasant land use, was seen as an important means of strengthening the state in economic terms. The rights of peasants were protected by the state. 1) land reforms of «enlightened absolutism» at the end of the XVIII century played a positive role in this regard. and 2) the abolition in 1848 of serfdom. By de jure making the Galician peasant the owner of the land, the reforms severed ties between him and the lord and led to a greater interest in political life. The content of the state policy of the Second Rzeczpospolita in the field of legal regulation of land relations in Western Ukraine (1921-1939) is revealed, its development in the conditions of Polish statehood revival is shown. It was emphasized that the policy of the interwar Republic of Poland pursued important social and political goals, including the assimilation of the Ukrainian population and the Polish government's desire to solve the problem of land overpopulation on Polish ethnic territory and strengthen economic and political influence in western Ukraine. It is established that the main socio-economic, political and legal factors that led to the formation and development of legal regulation of land relations in Western Ukraine as part of the Republic of Poland (1921-1939) were: high concentration of vacant lands after the annexation of Western Ukraine; imperfections and contradictions of different sources of law in Galicia and Volhynia, which were not able to fully regulate land relations in the same way, in particular regarding the right to own, use and dispose of land. The process of formation of the legal framework was analyzed, as a result of which the main types of legal sources that regulated land relations in the territory of Western Ukraine as part of the Republic of Poland (1921–1939) were identified. It is proved that the Austrian civil legislation played one of the decisive roles in the legal regulation of land relations in the territory of Western Ukraine as part of the Republic of Poland (1921-1933); It is shown that the formation of legal regulation in the Republic of Poland, and thus its spread to the territory of Western Ukraine, was associated with land reform, which was an important political act, one of the symbols of restoration of state independence of Poland in 1918. became a political compromise, and thus defended the interests of only certain groups of the population, promoting settlement and parcelling. A comparative legal analysis of the subjects of land relations in the territory of Western Ukraine as part of the Republic of Poland (1921-1939), their socio-legal status, role and place in land law processes. In particular, based on the study of archival materials, it was found that despite the efforts of the central government, the implementation of land reforms in Western Ukraine was slow, there was passive resistance from large landowners who disagree with the policy of fragmentation of large lands. The general features and differences in the legal regulation of obligations arising from the right of ownership and ownership of land in Western Ukraine as part of the Republic of Poland (1921-1939). It is substantiated that the Ukrainian society reached its highest development in the second half of the XVII - first half of the XVIII century, when the system of regulation of land relations was based on the priority of private ownership of land, and it is shown that any deviation from this the order of preference for subjects of law of other forms of ownership led to a decrease in economic development, increasing social tensions and confrontation in society, as well as identified major trends in legal regulation of land relations in Western Ukraine as part of the Republic of Poland (1921-1939), in particular, it is proved that the general vector of this evolution was aimed at the formation of the institution of private ownership of land.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Юшин І. М. 
Синтез та біологічна активність похідних тіазолідину з піразоліновим фрагментом у молекулах: автореферат дис. ... д.філософ : 226 / І. М. Юшин. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена синтезу нових піразолінвмісних похідних тіазолідину та тіазолу, вивченню їх фізико-хімічних параметрів та біологічних властивостей. На основі аналізу літературних даних окреслено напрямки та методи синтезу цільових сполук шляхом реакцій [2+3]-циклоконденсації, азосполучення, гідролізу, амінолізу, алкілювання, ацилювання, Кньовенагеля, Кляйзена-Шмідта та гетеро-Дільса-Альдера. Встановлено, що 4-(1,5-диметил-3-оксо-2-фенілпіразол-4-іл)тіосемікарбазид в залежності від умов реакції гетероциклізації може бути використана для синтезу різноманітних антипірилзаміщених біциклічних тіазолідинонів та 1,3,4-тіадіазолів, що обґрунтовує подальше використання сполуки як різнопланового «структурного блоку» в дизайні «лікоподібних молекул». Вперше детально вивчено хімічні особливості 3-метил-1H-піразол-5-аміну у реакціях амінолізу, Кньовенагеля та Міхаеля з різноманітними тіазолідинонами, що дозволило одержати нові неконденсовані 5-заміщені 4-[(3-метил-1H-піразол-5-іл)аміно]-5H-тіазол-2-они, а також запропонувати ефективний метод синтезу конденсованих піразоло[3,4-b]тіазоло[5,4-e]піридин-6-онів/тіонів. Показано, що еноновий фрагмент (E)-3-арил-1-[4-метил-2-(2-піридиламіно)-тіазол-5-іл]-2-пропен-1-онів є важливим для синтезу фармакологічно привабливих проакцепторів Міхаеля, що продемонстровано синтезом біологічно активних піразолін-тіазол-піридинових гібридних молекул та аддуктів Міхаеля. Встановлено, що піразолінвмісні дієнофіли є ефективним реагентами для синтезу нових тіопірано[2,3-d]тіазолів в реакції гетеро-Дільса-Альдера, для якої підтверджено регіо- та діастереоселективний перебіг. Вперше показано, що як альтернативний варіант для одержання тіопірано[2,3-d]тіазолів можна використовувати 5-хлоро-3-метил-1-фенілпіразол-4-карбальдегід в умовах реакції Кньовенагеля з 4-тіоксо-2-тіазолідиноном. Встановлено, що зазначений піразолінвмісний альдегід при взаємодії з 2-меркапто-N-фенілацетамідами та 2-(2-меркапотоацетил)гідразин-1-карботіоамідом утворює оригінальні тієно[2,3-c]піразоли. Проведено спрямований синтез 70 сполук. Шляхом біологічного скринінгу ідентифіковано 20 “сполук-хітів” з протипухлинною, протимікробною, протигрибковою діями in vitro та протизапальною дією in vivo. На основі молекулярного докінгу обгрунтовано механізми потенційної протиракової активності та запропоновано рекомендації до раціонального дизайну протипухлинних агентів.^UThe dissertation is devoted to synthesizing new pyrazoline-containing derivatives of thiazolidine and thiazole and studying their physicochemical parameters and biological properties. Based on the analysis of literature data, the directions and methods of synthesis of targeted compounds via [2+3]-cyclocondensation, Knoevenagel reaction, Claisen-Schmidt reaction, hetero-Diels-Alder reaction, aminolysis, acylation, alkylation, azo coupling are outlined. It was established that 4-(1,5-dimethyl-3-oxo-2-phenylpyrazol-4-yl)thiosemicarbazide, depending on the conditions of the heterocyclization reaction, can be used for the synthesis of various antipyryl-substituted bicyclic thiazolidinones and 1,3,4-thiadiazoles, which justifies the further use of the compound as a versatile "building block" in the design of "drug-like molecules". For the first time, the chemical features of 3-methyl-1H-pyrazol-5-amine were studied in detail in the aminolysis, Knoevenagel, and Michael reactions with various thiazolidinones, which made it possible to obtain new unfused 5-substituted 4-[(3-methyl-1H-pyrazol-5-yl)amino]-5H-thiazol-2-ones, as well as to propose an effective method for the synthesis of condensed pyrazolo[3,4-b]thiazolo[5,4-e]pyridin-6-ones/thiones. Furthermore, it is shown that the enone fragment of (E)-3-aryl-1-[4-methyl-2-(2-pyridylamino)-thiazol-5-yl]-2-propen-1-ones is essential for the synthesis of pharmacologically attractive Michael pro-acceptors, which was demonstrated by the synthesis of biologically active pyrazoline-thiazole-pyridine hybrid molecules and Michael adducts. It was established that pyrazoline-containing dienophiles are effective reagents for synthesizing new thiopyrano[2,3-d]thiazoles in the hetero-Diels-Alder reaction, for which the regio- and diastereoselective course was confirmed. It was shown for the first time that as an alternative option for obtaining thiopyrano[2,3-d]thiazoles, 5-chloro-3-methyl-1-phenylpyrazole-4-carbaldehyde can be used under the conditions of the Knoevenagel reaction with 4-thioxo-2-thiazolidinone. It was established that the specified pyrazoline-containing aldehyde forms original thieno[2,3-c]pyrazoles upon interaction with 2-mercapto-N-phenylacetamides and 2-(2-mercaptoacetyl)hydrazine-1-carbothioamide. Directed synthesis of 70 compounds was carried out. Based on biological screening, 20 "hit compounds" with antitumor, antimicrobial, antifungal effects in vitro and anti-inflammatory effects in vivo were identified. Based on molecular docking, the mechanisms of potential anticancer activity are substantiated, and recommendations for the rational design of anticancer agents are proposed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Дичок-Нєдзєльська А. З. 
Обмінні процеси в організмі, репродуктивна і продуктивна здатність кролів за впливу сполук сульфуру.: автореферат дис. ... к. вет. н. : 03.00.13 / А. З. Дичок-Нєдзєльська. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація присвячена вивченню впливу різних кількостей сульфуру цитрату, одержаного методами нанотехнології та натрію сульфату на перебіг фізіологічних та біохімічних процесів, активність імунної системи, ріст і розвиток організму кролів після відлучення; з’ясуванню особливостей зміни параметрів крові, резистентності та репродуктивної здатності організму кролематок і збереженість їх підсисних кроленят за дії фізіологічно обґрунтованих доз сполук сульфуру; науково обґрунтовано фізіологічні кількості сульфуру цитрату та натрію сульфату у раціонах молодняку кролів породних гібридів для стимулювання обміну речовин, резистентності, росту і розвитку організму та репродуктивної здатності кролематок.Встановлено стимулювальний вплив сульфуру цитрату з розрахунку 4 і 8 мг S/кг маси тіла на морфологічні показники крові кролів та імунофізіологічну відповідь організму. Доведено органо-тканинні особливості дозозалежного впливу сполук сульфуру на вміст мінеральних елементів Cо, Cr, Zn, Fe, Cu у крові й тканинах печінки, шкіри та шерсті, що більше було виражено за дії сульфуру цитрату в кількості 8 мг S/кг маси тіла. Випоювання сульфуру цитрату з розрахунку 4 і 8 мг S/кг маси тіла позначилося збільшенням маси тіла впродовж дослідження. Незважаючи на ступінь різної біодоступності встановлено коригуючий вплив сульфуру цитрату в кількості 8 мг S/кг та натрію сульфату з розрахунку 40 мг S/кг маси тіла на клітинні й гуморальні фактори неспецифічної резистентності організму, репродуктивну здатність, молочну продуктивність кролематок та ріст, розвиток і збереженість кроленят до 40-добового віку. Ключові слова: кролі, морфологічні параметри, резистентність, імунофізіологічний стан організму, мінеральний обмін, репродуктивна здатність, збереженість, ріст і розвиток, сульфуру цитрат, натрію сульфат.^UThe dissertation is devoted to the study of the influence of different amounts of sulfur citrate obtained by nanotechnology methods and sodium sulfate on the course of physiological and biochemical processes, the activity of the immune system, the growth and development of the rabbit's body after weaning; elucidation of the peculiarities of changes in blood parameters, resistance and reproductive capacity of the body of female rabbits and the preservation of their suckling rabbits under the action of physiologically justified doses of sulfur compounds; the physiological amounts of sulfur citrate and sodium sulfate in the rations of young rabbits of breed hybrids to stimulate metabolism, resistance, growth and development of the body and reproductive capacity of female rabbits were scientifically substantiated.A positive effect of sulfur citrate at the rate of 4 and 8 mg S/kg of body weight on the morphological parameters of the blood of rabbits and the immunophysiological response of the body was established. The organ-tissue features of the dose-dependent effect of sulfur compounds on the content of mineral elements Co, Cr, Zn, Fe, Cu in the blood and tissues of the liver, skin, and wool have been proven, which was more pronounced under the action of sulfur citrate in the amount of 8 mg S/kg of body weight. Sulfur citrate drinking at the rate of 4 and 8 mg S/kg of body weight was affected by an increase in body weight during the study.Despite the degree of different bioavailability, the correcting effect of sulfur citrate in the amount of 8 mg S/kg and sodium sulfate at the rate of 40 mg S/kg of body weight on cellular and humoral factors of non-specific resistance of the organism, reproductive function, milk yield of female rabbits and growth, development and preservation was established rabbits up to 40 days old.Key words: rabbits, morphological parameters, resistance, immunophysiological state of the body, mineral exchange, reproductive capacity, preservation, growth and development, sulfur citrate, sodium sulfate.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського