Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (1360)Книжкові видання та компакт-диски (776)Журнали та продовжувані видання (52)
Пошуковий запит: (<.>A=МАКАРЕНК$<.>+<.>A=ВІТАЛІЙ$<.>+<.>A=МИКОЛАЙОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 75
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Будівництво   
1.

Макаренко О.В. 
Імітаційне моделювання корозії бетону в агресивних середовищах об'єктів рудопідготовчого виробництва: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.05 / О.В. Макаренко ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 2005. — 20 с.: рис. — укp.

Розроблено метод оцінки корозійного стану бетону будівельних конструкцій, що перебувають у складних агресивних середовищах. Здійснено імітаційне моделювання корозійних процесів у бетонах. Наведено рекомендації щодо забезпечення довговічності конструкцій на заданий період експлуатації за умов, типових для об'єктів рудопідготовчого комплексу. Визначено величини показника корозійного стану бетону будівельних конструкцій на різних етапах його взаємодії з агресивним середовищем. Досліджено вплив межових значень параметрів, що установлюються у разі здійснення оцінки корозійного стану, на величину прогнозованого періоду збереження бетоном захисних властивостей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н53-082.04 +
Шифр НБУВ: РА340145

Рубрики:

      
2.

Макаренко 
Агроекологічна оцінка мінеральних добрив за впливом на грунтову систему: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 03.00.16 / Наталія Анатоліївна Макаренко ; Інститут агроекології та біотехнології УААН. — К., 2002. — 35 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.3-6
Шифр НБУВ: РА322450

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Макаренкова А.А. 
Акустичні характеристики звуків дихання та методи їх реєстрації і обробки: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.06 / А.А. Макаренкова ; НАН України. Ін-т гідромеханіки. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено фізичні процеси переходу звуків, генерованих процесами життєдіяльності організму на прийомні акустичні перетворювачі. Визначено шляхи побудови ефективних електроакустичних перетворювачів, призначених для аускультації звуків дихання. Запропоновано нові перетворювачі, в яких перехід звуку здійснюється більш раціонально. Установлено, що запропоновані перетворювачі перевершують за ефективністю закордонні. Здійснено дослідження, класифікацію та ранжування перешкод перетворювачів, електронного стетофонендоскопа: звукової, вібраційної та електромагнітної природи, розроблено рекомендації щодо їх зниження. Сформовано електронну цифрову базу звуків дихання верифікованих здорових і хворих на певмоконіоз - 600 звукових образів. Проведено комп'ютерну обробку даних звуків, виявлено звукові артефакти у хворих на пневмоконіоз, здійснено їх об'єктивізацію. Запропоновано фізичні гіпотези генерації додаткових звуків дихання у хворих на пневмоконіоз, спричинені морфологічними змінами у легенях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*733 + Р412-4 + В323.2 в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА356705

Рубрики:

      
4.

Макаренко 
Акціонування, інвестування і забезпечення соціально- економічної стабільності підприємства в умовах формування ринкових відносин: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Олександр Павлович Макаренко ; Харківський держ. ун-т. — Х., 1998. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)290 + У9(4Укр)301 + У9(4Укр)306.7
Шифр НБУВ: РА311992

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Макаренко М.І. 
Бюджетно-монетарне регулювання цін у трансформаційній економіці: Автореф. дис. д-ра екон. наук: 08.01.01 / М.І. Макаренко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 29 с. — укp.

Визначено суть, функції та структуру механізму бюджетно-монетарного регулювання цін. Встановлено, що в процесі ринкової трансформації економіки відбувається об'єктивна заміна прямих адміністративних інструментів цінорегулювання непрямими економічними, серед яких зростає роль податково-бюджентних, видатково-бюджетних і грошово-кредитних регуляторів. Визначено особливості впливу прямих, непрямих податків і субсидій на рівень, структуру і динаміку цін. Виявлено особливості функціонального зв'язку між динамікою цін та грошових агрегатів, запропоновано механізм досягнення макроекономічної цінової стабільності монетарними інструментами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.295.8 + У9(4УКР)0-861 +
Шифр НБУВ: РА328170

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Макаренко М.В. 
Вплив тривалого застосування добрив на формування врожаю озимої пшениці на лучно-чорноземному карбонатному грунті північної частини Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / М.В. Макаренко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 20 с. — укp.

За результатами досліджень показано, що тривале застосування мінеральних добрив на фоні післядії гною у зерно-буряковій сімозміні сприяє значному підвищенню вмісту мінерального азоту в орному та підорному шарах грунту, накопиченню сухої маси рослинами озимої пшениці та підвищенню врожайності. З'ясовано можливості й оптимальні строки для прогнозування врожайності та показників якості зерна озимої пшениці за рівнем азотного живлення рослин. Розроблено відповідні методи на базі визначення накопичення сухої речовини в рослинах. Установлено можливості та розроблено методики використання нового інструментального методу - хлорофілометрії - для визначення рівня азотного живлення рослин озимої пшениці сорту "Миронівська 61". За допомогою оперативної інструментальної діагностики досліджено рівень азотного живлення озимої пшениці та розроблено на її основі оптимізаційні заходи щодо поліпшення якості зерна. На лучно-чорноземному карбонтаному грунті північної частини Лісостепу України на фоні внесення 60 кг/га азоту ранньої весни та 30 кг/га аміачної селітри напочатку виходу рослин у трубку проведено позакореневе підживлення рослин розчинами кристалона особливого або акварина 5 (з розрахунку 1 кг/га в 250 л води) напочатку виходу рослин у трубу і за фази колосіння. Ці заходи підвищують врожайність зерна озимої пшениці до 80 - 91 ц/га II - III класу якості. Визначено економічну ефективність тривалого застосування добрив у сівозміні та безпосереднього внесення аміачної селітри, кристалона особливого й акварина 5 на лучно-чорноземному карбонатному грунті північної частини Лісостепу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-434(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА346055

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Макаренко О.В. 
Вплив шорсткості поверхні та умов освітлення на колірні характеристики об'єктів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / О.В. Макаренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 16 с. — укp.

Виявлено фізичні механізми, що зумовлюють зміни кольору в процесі зміни шорсткості поверхні та умов освітлення. Досліджено слабко- та сильнопоглинаючі зразки. Доведено, що суттєве відхилення закону розсіяння від закону Ламберта, викликане асиметрією розсіяння світла в товщі зразка та наявністю дзеркальної компоненти, призводить до не збігу колірних характеристик, визначених за різних умов освітлення. Відзначено, що на колір металевих зразків із шорсткими поверхнями однаково впливають ефекти, пов'язані з перерозподілом розсіяного світла внаслідок явищ дифракції та інтерференції, а також ефект зменшення інтенсивності дзеркальної компоненти внаслідок збудження поверхневих плазмон-поляритонів. Запропоновано теоретичні моделі, методики й алгоритми розрахунку оптичних характеристик зразків з поверхнями різного ступеня шорсткості з подальшим визначенням кутової структури розсіяного світлового поля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В343.91
Шифр НБУВ: РА312307 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Макаренко П.О. 
Геопросторова організація автомобілебудування Європейського Союзу: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / П.О. Макаренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано теоретико-методологічні засади дослідження географії високотехнологічних виробництв на прикладі автомобілебудування. Проаналізовано його функціонально-просторову структуру за умов глобалізації. Доведено, що діяльність сучасної автомобілебудівної галузі, на відміну від попередніх етапів розвитку, взаємопов'язана з безперервною та взаємодоповнювальною роботою виробничого та невиробничого секторів. З'ясовано, що у виробничому процесі головну роль відіграють певні, фактори а саме: покращання організаційної структури та внутрішніх функціональних зв'язків транснаціональних корпорацій (ТНК), зокрема шляхом впровадження принципів виробничої та транспортної логістики; конкуренція та співробітництво автомобілебудівних ТНК на світових ринках; всебічне впровадження software; виключна роль науково-дослідних, виробничо-конструкторських і дизайнерських робіт. Установлено, що система збуту автомобілів має певні геопросторові закономірності розвитку (імпорт - створення власного виробництва), що показано на прикладі роботи дилерівських фірм ТНК Volkswagen - Pengeot в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4)683.7 +
Шифр НБУВ: РА351820

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Макаренко О. В. 
Гоніополяриметрія неоднорідних поверхневих шарів середовищ з різними типами провідності / О. В. Макаренко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена прецизійному визначенню втрат поляризованого світла за рахунок поглинальної та розсіювальної компонент при його проходженні через тонкі перехідні та відбивальні поверхневі шари середовищ з різною провідністю. Це досягалось шляхом розробки, створення та використання нових методів гоніополяриметрії і алгоритмів обробки експериментальних даних. Запропоновано метод розрахунку оптичних характеристик при проходженні світла в багатошарових системах, який базується на знаходженні стаціонарних амплітуд напруженості електричного поля на межах поділу середовищ з урахуванням явища інтерференції хвиль при багатократному відбиванні. Шляхом розв'язування оберненої задачі еліпсометрії встановлено профілі показника заломлення за глибиною та товщини поверхневих шарів оптичного скла, з'ясовано зміни в діелектричній проникності поверхневого шару поруватого кремнію. Для гетероструктур на основі благородних металів визначено вплив захисних та інтерфейсних шарів на кутове положення мінімуму кривої поверхневого плазмонного резонансу. В острівцевих плівках золота виявлено перколяційний перехід за експериментально знайденими залежностями компонент вектора Стокса і елементів матриці Мюллера від параметрів морфологічної будови.^UThe dissertation is devoted to precise determination of polarized light losses due to its absorption and scattering when passing through thin transitional and reflecting surface layers of media with different conductivity. It was achieved by developing, creating and using new goniopolarimetry methods and algorithms for processing experimental data. The method of multilayer systems optical characteristics computation is proposed. It is based on finding stationary amplitudes of the electric field intensity at the intermediary boundaries, taking into account the interference upon repeated reflection. Refractive index depth profiles and surface layer thicknesses for optical glass as well as changes in porous silicon surface layer dielectric constant were determined by the inverted ellipsometry problem solution. The influence of protective and interface layers on the surface plasmon absorption resonance minimum position is investigated for noble metal heterostructures. A percolation transition in island-type gold films was detected by experimentally measured dependences of Stokes vector components and Muller matrix elements on the film morphology parameters.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Макаренко Я. М. 
Гриби порядків Agaricales, Boletales і Russulales басейну річки Псел (у межах Лівобережного Лісостепу) / Я. М. Макаренко. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню видової різноманітності, систематичних й екологічних особливостей грибів порядків Agaricales, Boletales та Russulales басейну р. Псел у межах Лівобережного Лісостепу України.Завдяки результатам власних досліджень грибів порядків Agaricales, Boletales і Russulales та з урахуванням літературних відомостей для території басейну р. Псел нині відомо 356 видів, що належать до 109 родів з 34 родин. З числа виявлених видів 224 (62,9%) є новими для обстеженої території. Уперше для Лівобережного Лісостепу наведено 60 видів (16,9%). Новими для Лісостепу України виявився 41 вид (11,5%). Один вид, Agaricus iodosmus, є новим для України.Аналіз розподілу видів грибів порядків Agaricales, Boletales і Russulales за трофічними групами показав, що в цілому переважають сапротрофи (232 види; 63,2%). Мікосимбіотрофів зареєстровано 127 видів (34,6%). Серед сапротрофів перше місце займають гумусові сапротрофи (110 видів), друге – ксилотрофи (81 вид), третє – сапротрофи підстилки (28 видів). Решту складають представники інших трофічних груп (карботрофи, копротрофи, сапротрофи на рештках трав'янистих рослин і на корі деревних рослин), які відіграють незначну роль у мікофлорі обстеженого району.У ході досліджень території басейну р. Псел були визначені деякі закономірності розподілу видів грибів порядків Agaricales, Boletales та Russulales за основними типами рослинних угруповань. Цей розподіл показав, що найбільшу кількість видів зареєстровано у природних та штучних лісових угрупованнях: монокультурних (дубових, березових, вербових, вільхових, тополевих) та полікультурних (кленово-липово-дубових) лісах – 244 види (45,7%). У соснових лісах знайдено 103 види (19,3%), а в мішаних (сосново-дубових, сосново-березових) – 74 види (13,8%). Видова різноманітність грибів у степових, лучно-степових та синантропних екотопах є значно нижчою.Проведені дослідження на території басейну р. Псел дали змогу виявити нові місцезростання рідкісних видів грибів порядків Agaricales, Boletales та Russulales. Серед них Agaricus bresadolanus (A. romagnesii), A. tabularis і Leucoagaricus nympharum, які включені до Червоної книги України. На території басейну р. Псел нами було виявлено Agaricus cupreobrunneus, Calvatia gigantea, Macrolepiota gracilenta, M. konradii, M. mastoidea та Gyroporus castaneus, які є регіонально рідкісними видами. Найбільшим об'єктом природно-заповідного фонду в регіоні є Регіональний ландшафтний парку «Гадяцький». Він характеризується як значним видовим багатством грибів порядків Agaricales, Boletales і Russulales (150 видів, що належать до 61 роду 24 родин), так і вагомою представленістю рідкісних видів. Це дає можливість стверджувати, що парк за показниками різноманітності та своєрідності мікобіоти є унікальним для території досліджень та Лівобережного Лісостепу. За їстівністю гриби порядків Agaricales, Boletales і Russulales басейну р. Псел розподілилися таким чином: 178 видів є їстівними, 26 – умовно їстівними, 104 – неїстівними, 43 – отруйними та 5 – з невизначеною харчовою цінністю.^UPhD thesis is devoted to the study of species diversity, taxonomic and ecological peculiarities of fungi of the orders Agaricales, Boletales and Russulales in the Psel River basin within the Left-Bank Forest-Steppe.According to the literature and the results of our own research of fungi of Agaricales, Boletales and Russulales orders, 356 species of these fungi, belonging to 109 genera from 34 families, are currently known for the territory of the Psel River basin. Among identified species, 224 (62.9%) are new to the explored territory. 60 species (16.9%) are new for the Left-Bank Forest-Steppe and 41 (11.5%) species are new for the Forest-Steppe of Ukraine. Agaricus iodosmus is a new species for Ukraine.Analysis of the distribution of fungi species of the orders Agaricales, Boletales and Russulales by trophic groups shows that saprotrophs predominate as a whole (232 species; 63.2%). 127 species (34.6%) of mycosymbiotrophs are recorded. They form mycorrhiza with the roots of trees, shrubs and herbaceous plants, create a specialized ecological group, whose representatives are energy dependent on the symbiont. Among saprotrophs the first place is occupied by humus saprotrophs (110 species), the second – xylotrophs (81 species), the third – litter saprotrophs (28 species). The rest are representatives of other trophic groups (carbotrophs, coprotrophs, parasites, saprotrophs on the remains of herbaceous plants on the bark of woody plants), which play a minor role in the mycoflora of the studied area.During the research of the territory of the Psel River basin, some regularities of the distribution of fungi of the orders Agaricales, Boletales and Russulales by the main types of plant communities are determined. The distribution of species diversity of fungi species by plant communities shows that the largest number of species are recorded in natural and artificial forest communities: monocultural (oak, birch, willow, alder, poplar) and multicultural (maple-linden-oak) forests – 244 species (45.7%). 103 species (19.3%) are found in pine forests, and 74 species (13.8%) – in mixed forests (pine-oak, pine-birch). Species diversity of fungi in steppe, meadow-steppe and synanthropic ecotopes is much lower.Fruiting of fungi of the Psel River basin lasts from May to the end of November. In their development, three periods can be distinguished – spring-early summer, summer and autumn. Most species appear in the fall. They massively are fruiting from late August to November. Studies in the Psel River basin revealed new localities of rare species of fungi of the orders Agaricales, Boletales Russulales. Agaricus bresadolanus (A. romagnesii), A. tabularis and Leucoagaricus nympharum, are listed in the Red Data Book of Ukraine among them. In the Psel river basin, we have found Agaricus cupreobrunneus, Calvatia gigantea, Macrolepiota gracilenta, M. konradii, M. mastoidea, Gyroporus castaneus, which are regionally rare species.The Gadyatsky regional landscape park is characterized by a considerable species richness of fungi of the orders Agaricales, Boletales and Russulales (150 species, belonging to 24 families of 61 genera), but also big a significant representation of rare species. This allows us to assert that the park is unique for the territory of research and the Left Bank Forest-Steppe in terms of diversity and originality of mycobiota. In terms of edibility, fungi of the orders Agaricales, Boletales and Russulales of the Psel River basin are divided as follows: 178 species are edible, 26 are conditionally edible, 104 are inedible, 43 are poisonous and 5 are with indeterminate nutritional value.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Макаренко А. П. 
Державне регулювання розвитку агресивної сфери в ринковій економіці: автореф. дис. ... д-ра екон. наук : 08.00.03 / А. П. Макаренко ; Миколаївський державний аграрний університет. — Миколаїв, 2009. — 40 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-21,01
Шифр НБУВ: РА369496 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Макаренко О.М. 
Державне управління пенсійним забезпеченням осіб похилого віку в Україні: автореф. дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.01 / О.М. Макаренко ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України, Харк. регіон. ін-т держ. упр. — Х., 2009. — 19 с. — укp.

Встановлено суттєві ознаки еволюції державного управління соціальним захистом населення, його історичні та соціальні передумови. З'ясовано, що вплив загальноосвітніх тенденцій та розбудова соціальної держави призведуть до розподілу навантаження щодо соціального захисту населення між державою й інституціями громадянського суспільства. Проаналізовано структурно-функціональні особливості пенсійної системи в Україні та забезпеченння потреб людей літнього віку на місцевому рівні, що дає підстави для висновку щодо необхідності грунтовного вивчення потреб непрацездатного населення та громадського обговорення змін у системі пенсійного забезпечення. Обгрунтовано, що реформування соціального захисту та пенсійної системи мають здійснюватись на засадах поєднання принципу всезагальності та комплексності з індивідуалізацією, гнучкістю та багаторівневістю форм їх реалізації, створення умов для диверсифікації джерел доходів особи та забезпечення можливості розвитку в будь-якому віці. Визначено шляхи удосконалення державної політики у сфері соціального захисту та пенсійного забезпечення. Запропоновано нову модель пенсійної системи, яка поєднує обов'язкові державні та добровільні недержавні складові, грунтується на принципах розподілу, накопичення та надає можливість вибору пенсійної програми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.451 + У9(4УКР)272.22 +
Шифр НБУВ: РА366654

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Макаренко А.В. 
Державний комітет у системі органів виконавчої влади: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / А.В. Макаренко ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2002. — 16 с. — укp.

Надано загальну характеристику органів виконавчої влади, відзначено, що метою їх існування є здійснення державної діяльності особливого виду - державного управління. Зазначено, що державне управління, здійснюване державними комітетами, повинно мати міжгалузевий характер, забезпечувати єдине вирішення загальнодержавних проблем у будь якій сфері. Запропоновано перелік характерних ознак державного комітету, які визначають його роль в системі та дозволяють відмежувати від інших органів виконавчої влади. Проаналізовано стан правового регулювання діяльності державних комітетів, обгрунтовано відповідні пропозиції щодо теорії та практики діяльності державних комітетів та вдосконалення її правового регулювання. Розглянуто діючу систему державних комітетів, запропоновано шляхи її оптимізації. Особливу увагу приділено дослідженню існуючого правового статусу державних комітетів та наведено практичні рекомендації щодо його покращання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)011.18
Шифр НБУВ: РА321741

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Макаренко Т. В. 
Державний контроль за діяльністю установ виконання покарань в Україні: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / Т. В. Макаренко ; Держ. н.-д. ін-т М-ва внутр. справ України. — К., 2011. — 18 с. — укp.

Визначено поняття, види й особливості установ виконання покарань (УВП) як об'єкту державного контролю. З'ясовано сутність і значення державного контролю за діяльністю УВП. Охарактеризовано сучасний стан державного контролю за діяльністю установ виконання покарань. Висвітлено особливості правового регулювання державного контролю за їх діяльністю. Уточнено предмет державного контролю за діяльністю УВП. Встановлено суб'єкти, які здійснюють державний контроль. Розкрито форми та методи, а також з'ясовано організаційні та процедурні засади здійснення державного контролю за діяльністю УВП.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х884.9(4УКР)02 + Х819(4УКР)071
Шифр НБУВ: РА380180 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Макаренко Н. В. 
Екологічна роль сполук кремнію в підвищенні стійкості рослин до збудників борошнистої роси / Н. В. Макаренко. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі наведено результати дослідження синекологічних зв'язків у системі «рослина – фітопатоген – сполуки кремнію» за ураження збудниками борошнистої роси. Встановлено, що використання сполук кремнію призводить до прискорення ростових процесів, сприяє тривалому терміну цвітіння рослин, зменшує інтенсивність їхнього ураження борошнисторосяними грибами. Простежується потовщення клітин верхнього епідермісу та кутикулярного шару листків, підтверджено теорію армування клітинних структур шляхом лігніфікації та накопичення кремнію в покривних тканинах. Вперше на території ботанічного саду на рослинах Monarda didyma, уражених борошнистою росою, знайдено гіперпаразит, попередньо визначений як Ampelomyces quisqualis Ces.Дослідження біохімічних змін в рослинах за внесення сполук кремнію показали підвищення вмісту азоту, калію, фосфору, кальцію, магнію та заліза в листках. За умов ураження рослин збудниками борошнистої роси зафіксовано зростання концентраціїі марганцю в листках та суттєве зменшення вмісту фосфору, калію, кальцію, магнію і заліза. При цьому вміст фотосинтетичних пігментів у листках був у 1,7‒2,4 раза нижчий порівняно з рослинами, які вирощувались за присутності сполук кремнію. Концентрація хлорофілів і каротиноїдів суттєво зменшувалась за обробітку рослин засобами хімічного захисту.Наявність сполук кремнію в ґрунті призводила до накопичення в рослинах амінокислот, а саме глутамінової кислоти, проліну, гліцину, аргініну і гістидину. Крім того, у листках зростав вміст вільного аланіну і водночас зменшувався рівень треоніну і серіну. Виявлену залежність спостерігали також при аналізі розподілу лабільних вуглеводів у листках. Розрахунок ефективності сполук кремнію довів позитивну дію, особливо на 4‒6 місяць після внесення, що призводило до підвищення адаптаційного потенціалу рослин за умови ураження збудниками борошнистої роси.^UThe dissertation presents the results of the research synecological connections in the system "plant - phytopathogen - silicon compounds" for the defeat of powdery mildew pathogens. It was found that the use of silicon compounds leads to an acceleration of growth processes, promotes long-term flowering of plants, reduces the intensity of their defeat by powdery mildew and traces thickening of the upper epidermis cells and the cuticular layer of the leaves. The theory of reinforcement of cell structures by lignification and accumulation of silicon in integumentary tissues was confirmed. At first at the territory of the botanical garden during the anatomical study of the leaves of Monarda didyma was found a hyperparasite on the causative agent of powdery mildew, previously identified as Ampelomyces quisqualis Ces.Studying biochemical changes in when silicon compounds were applied in soil, there was found an increase of nitrogen, potassium, phosphorus, calcium, magnesium and iron in plant tissues.With the defeat by powdery mildew pathogens, the content of photosynthetic pigments in the leaves was 1,7–2,4 times lower than in plants grown in the presence of silicon compounds in soil. The concentration of chlorophylls and carotenoids changed significantly when plants were treated with chemical protection agents.The presence of silicon in soil substrate led to the accumulation of amino acids in plants, namely glutamic acid, proline, glycine, arginine, and histidine. In addition, the content of free alanine increased in the leaves, and, at the same time, the level of threonine and serine decreased. The dependence was also observed when analyzing the distribution of soluble carbohydrates in leaves.Calculation of the effectiveness of silicon compounds proved a positive effect, especially at 4‒6th months after application that led to an increase the resistance of plants to infection by powdery mildew pathogens.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Макаренко Ю.В. 
Економічна оцінка впливу авіатранспортних процесів в Україні на навколишнє середовище: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / Ю.В. Макаренко ; Сум. держ. ун-т. — Суми, 2001. — 20 с. — укp.

Розроблено науково-методичні підходи до економічної оцінки впливу цивільної авіації на навколишнє середовище. Наведено розрахунки відповідних економічних збитків, пов'язаних із роботою повітряного транспорту в масштабах країни для різних видів польотів та окремих літаків. Виявлено найбільш суттєві фактори впливу авіації на довкілля, виділено компоненти емісії, які мають вирішальне значення для розмірів збитків. Запроновано методи для розрахунку економічної та соціальної ефективності заходів, спрямованих на зниження впливу авіатранспортних процесів на природу. Апробовано механізм економічної компенсації впливу цивільної авіації на навколишнє середовище.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)375-28
Шифр НБУВ: РА314122 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Макаренко Л. І. 
Енергодисперсійні ефекти динамічного розсіяння рентгенівських променів у вигнутих функціональних матеріалах з дефектами: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.07 / Л. І. Макаренко ; НАН України, Ін-т металофізики ім. Г.В. Курдюмова. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Встановлено, що за рахунок аномальної дисперсії забезпечується суттєва різниця для близьких довжин хвиль з різних сторін K-краю поглинання результатів конкуренції протилежних деформаційних залежностей (ДЗ) окремо динамічної відбивної та динамічної поглинальної здатностей кристала, а саме: для короткохвильової сторони K-краю поглинання показує результуюче різке зменшення з деформацією інтегральної інтенсивності динамічного розсіяння (ІІДР), а для довгохвильової - збільшення, що суттєво підсилює ДЗ скачка ІІДР. Показано, що додатково підвищити інформативність діагностики поблизу К-краю поглинання доцільно шляхом збільшення товщини кристала і, як наслідок, відносного впливу ДЗ скачка дифузної складової на сумарну ДЗ скачка повної ІІДР. Створено дифузнодинамічну модель і на її основі комбінований дифракційний діагностичний метод деформаційно-товщинних залежностей скачка в області K-краю поглинання інтегральної інтенсивності розсіяння рентгенівських променів за дифракції за Лауе у вигнутих кристалах з дефектами декількох типів, що вирішує проблему багатопараметричної діагностики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.3,022 + В371.236,022 + В372.134,022
Шифр НБУВ: РА377472 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Макаренко Л.М. 
Забезпечення регіонального розвитку в системі міжбюджетних відносин України: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.05 / Л.М. Макаренко ; НАН України. Рада по вивч. продукт. сил України. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Розглянуто теоретико-методологічні засади бюджетного забезпечення соціально-економічного розвитку регіонів. Проаналізовано основні теоретичні моделі фінансових відносин регіонів і центру. Охарактеризовано регіональні особливості соціально-економічного розвитку та визначено основні причини територіальної диференціації. Установлено взаємозв'язок між рівнями соціально-економічного розвитку регіонів і наповненістю їх бюджетів. Розкрито суть поняття "бюджетна самодостатність" і здійснено класифікацію регіонів України за рівнями самозабезпеченості. Обгрунтовано необхідність застосування певних принципів бюджетного федералізму під час формування системи фінансового забезпечення регіонів. Визначено основні моделі формування адміністративно-територіальних одиниць базового рівня у процесі здійснення бюджетної та адміністративно-територіальної реформи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.340.6 +
Шифр НБУВ: РА354691

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Макаренко Г.В. 
Завдаток як спосіб забезпечення зобов'язань: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Г.В. Макаренко ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2008. — 18 с. — укp.

Досліджено формування, цивільно-правову характеристику та функції способу забезпечення виконання зобов'язань - завдатку. Проаналізовано стан цивілістичних наукових і практичних джерел, які містять результат досліджень способів забезпечення виконання зобов'язань. Охарактеризовано існуючі види способів забезпечення виконання зобов'язань і місце завдатку як їх виду у цивільному праві. Проаналізовано умови застосування завдатку у різних правочинах. Розкрито зміст договорів про завдаток, які можуть використовуватися на практиці. Сформульовано визначення поняття щодо завдатку та розглянуто функції, які виконує завдаток, його механізм дії. Запропоновано шляхи вдосконалення чинного законодавства стосовно забезпечення завдатком договірних зобов'язань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)208.2 +
Шифр НБУВ: РА362429

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Макаренко Б. Г. 
Захист прав людини як чинник забезпечення політичної стабільності в сучасній Україні: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / Б. Г. Макаренко ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. — Д., 2010. — 18 с. — укp.

Визначено зростання політичної ролі правозахисної діяльності держави та громадських організацій за умов трансформаційного переходу України до демократії. Обгрунтовано, що сутність та специфіка прав людини й їх адекватний зміст здатні зменшити баланс негативних чинників на користь перспектив встановлення політичної стабільності. Встановлено позитивний вплив поваги та толерантності між різними соціальними й етнічними групами в суспільстві на забезпечення оптимальної конфігурації політичної стабільності. Розкрито значення та співвідношення громадського та державного рівнів захисту політичних прав людини, а також вплив соціокультурних передумов на формування національної моделі політичної стабільності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(4УКР)6 + Х809(4УКР)3
Шифр НБУВ: РА372990 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського