Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (103)Книжкові видання та компакт-диски (97)Журнали та продовжувані видання (6)
Пошуковий запит: (<.>A=НАЙДЬОНОВ$<.>+<.>A=ОЛЬГ$<.>+<.>A=ВІКТОРІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
1.

Найдьонова О. Є. 
Біологічна деградація чорноземів при зрошенні: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.18 / О. Є. Найдьонова ; Ін-т грунтознав. та агрохімії ім. О. Н. Соколовського, нац. наук. центр. — Х., 2010. — 21 с. — укp.

Виявлено закономірності спрямованості зміни стану мікробних ценозів чорноземів під впливом зрошення залежно від якості зрошувальних вод, тривалості й інтенсивності зрошення, структури сівозміни, застосовуваних агромеліоративних заходів, вихідних властивостей грунту. Досліджено динаміку та визначено темпи відновлення біологічних властивостей чорнозему звичайного після припинення зрошення. Розроблено та запропоновано систему біологічних показників для оцінювання агроекологічного стану зрошуваних грунтів. Встановлено вплив забруднення зрошувальних вод і грунту важкими металами на розвиток біодеградаційних процесів у чорноземі звичайному.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.4-25 + П062
Шифр НБУВ: РА373749 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Найдьонов В.Г. 
Вивчення методом сайт-направленого мутагенезу елементів впізнавання тирозинової тРНК тирозил-тРНК синтетазою з вищих еукаріотів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.03 / В.Г. Найдьонов ; НАН України. Ін-т молекуляр. біології і генетики. — К., 2002. — 18 с. — укp.

Досліджено структурні елементи впізнавання тирозинової тРНК синтетазою в реакції аміноацилювання з використанням методу сайт-направленого мутагенезу. Встановлено, що додатковий С-кінцевий домен тирозил-тРНК синтетази покращує каталітичну ефективність аміноацилювання тРНК-транскрипту за рахунок підсилювання зв'язування останнього з ферментом. Виявлено критичне значення амінокислотного залишку лізин-147 для активності тирозил-тРНК синтетази печінки бика в аміноацилюванні гомологічної тРНК.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*441.226*725.111.46
Шифр НБУВ: РА319316 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Найдьонов В.Г. 
Вплив агротехнічних прийомів на урожайність зерна і насіння нових гібридів кукурудзи в умовах зрошення південного Степу України: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / В.Г. Найдьонов ; Держ. вищ. навч. закл. "Херсон. держ. аграр. ун-т". — Херсон, 2008. — 16 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано та практично визначено оптимальний тип гібриду кукурудзи для умов південного Степу. Вивчено вплив агротехнічних заходів (дози добрив, густоти стояння) на продуктивність нового гібриду кукурудзи Сиваш та його батьківських форм на ділянках гібридизації. За умов південної зони Степу України проведено багатофакторні дослідження з метою розробки елементів сортової агротехніки нових гібридів кукурудзи. Розроблено елементи агротехніки середньораннього гібриду інтенсивного типу Сиваш та його батьківських форм. Визначено особливості росту, розвитку та рівень продуктивності рослин кукурудзи на товарних посівах і ділянці гібридизації залежно від рівня зволоження, доз азотного добрива та густоти рослин. Вивчено основні агротехнічні заходи. Економічно й енергетично обгрунтовано доцільність вирощування зерна та насіння гібриду кукурудзи Сиваш. На підставі результатів досліджень, проведених за умов півдня України, одержано дані стосовно формування продуктивності рослин кукурудзи різних генотипів, які мають важливе практичне значення для виробників товарного зерна та насінницьких господарств України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-408(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА361442

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Найдьонов С.В. 
Детермінований хаос у нелінійних системах з розривами: Автореф. дис... д- ра фіз.-мат. наук: 01.04.02 / С.В. Найдьонов ; НАН України. Ін-т монокристалів. — Х., 2007. — 34 с. — укp.

Висвітлено проблему динамічного хаосу в нелінійних системах з розривами, до яких відносяться більярди й інші фізичні системи, які описуються відображеннями з розривами. Запропоновано універсальний геометро-динамічний підхід для опису більярдів. Уведено нові категорії - симетричний фазовий простір, інволюція, "лакуни" та "дискримінанти" більярда тощо. Побудовано топологічну теорію, теорію інволюцій, нормальних форм, а також інваріантних розподілів більярдів. Відкрито ефекти, що пов'язані з впливом топології фазового простору на динаміку більярда. Виявлено кореляційний ефект між інваріантним розподілом і кривизною більярда. Відкрито новий тип хаотичних більярдів - поліморфні більярди. Висвітлено особливості хаосу в більярдах з розщепленням променів. На прикладі розривних відображень відкрито ефект виколення періодичних орбіт і запропоновано пов'язаний з ним універсальний сценарій спонтанного переходу від регулярного руху до хаосу. Розроблено динамічну модель для оптичних систем, в якій передбачено фотометричний закон у випадку хаотичного світлозбирання та спектрометричний закон для регулярного світлозбирання. Побудовано теорію двоенергетичної радіографії та встановлено універсальну залежність між ефективним атомним номером матеріалу та його радіографічним рефлексом. Наведені результати добре співпадають з відомими експериментальними даними та визначають принципи створення нових фізичних пристроїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В317.26,022 +
Шифр НБУВ: РА352513

Рубрики:

      
5.

Найдьонова О.В. 
Морфологічна характеристика фетоплацентарної системи в строку гестації 20 - 27 тижнів при затримці внутрішньоутробного розвитку плода: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.02 / О.В. Найдьонова ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2002. — 19 с. — укp.

Визначено ознаки пошкодження та адаптації фетоплацентарної системи у разі затримки внутрішньоутробного розвитку (ЗВУР) плоду в термінах гестації 20 - 22, 23 - 25, 26 - 27 тижнів. ЗВУР плоду у всіх строках гестації мали жінки, які переривали вагітність, з низьким соціально-економічним статусом, не перебували у шлюбі, мали пологи й аборти в анамнезі, палили, погано харчувались, у деяких відмічалися алергійні реакції. Виявлено затримку фетального розвитку зі зменшенням маси й антропометричних показників, а також органо-плацентарних індексів, зріст плацентарно-плодового коефіцієнта, ознаки порушення плацентації у ІІ та ІІІ триместрах вагітності. У процесі гістологічного дослідження встановлено патоморфологічні зміни, розлади кровообігу, порушення дозрівання ворсинчастого хоріона, недостатність адаптивних процесів. Стереометрично - збільшення питомої ваги хоріальної пластинки, інфарктів, хоріального епітелію та строми термінальних ворсин, фібрину в міжворсинчастому просторі, зменшення питомої ваги судин, зафіксовано потовщання плацентарного бар'єру. За результатами кореляційного аналізу зроблено висновок про збільшення кількості та сили кореляційних взаємозв'язків у системі мати - плацента - плід.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.212.2-3
Шифр НБУВ: РА318367 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Найдьонова Г.О. 
Суб'єктивні чинники тілесного розвитку осіб із різним соціальним статусом: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / Г.О. Найдьонова ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Вперше проведено дослідження проблеми визначення суб'єктивних чинників тілесного розвитку людини. На підставі аналізу існуючих підходів щодо вивчення загальносоматичного розвитку та його взаємодії з життєвим шляхом виокремлено напрями їх взаємовпливу. Запропоновано модель взаємодії життєвого шляху та загальносоматичного розвитку, в якій поряд з традиційними групами детермінант враховано вплив суб'єктивних чинників життєвого шляху (таких як внутрішня, особистісна, життєва позиція) на загальносоматичний розвиток. Емпірично досліджено позицію особистості відносно свого становища (статусу) в соціальній струтурі як детермінанти образу тіла та тілесного розвитку. Наведено характеристику тілесного розвитку як феномену соматичного розвитку. Визначено детермінанти, структуру та функції образу тіла як чинника тілесного розвитку людини. Встановлено значення образу тіла для регуляції тілесного розвитку людини за умов його детермінації такими внутрішніми чининками як позиція щодо соціального статусу, цілісність або ушкодженість тіла. З'ясовано, що у разі наявності активно-перетворювальної позиції щодо соціального статусу вплив образу тіла на дії відносно тіла залежить від ушкодженості тіла. Доведено, що для пасивно-пристосувальної позиції уявлення, переживання та оцінювання тіла пов'язані з пристосуванням до соціальних вимог, настановлення та дії щодо тіла спрямовані на уникнення фізичних навантажень у праці. Визначено особливості функціонування образу тіла в структурі самосвідомості осіб з фізичною інвалідністю у порівнянні зі здоровими особами. Розроблено оригінальну методику "тілесний" семантичний диференціал для вивчення структурних компонентів образу тіла.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2 + Ю932.1-214 +
Шифр НБУВ: РА358518

Рубрики:

      
7.

Найдьонов М. І. 
Формування рефлексивного управління в організаціях: автореф. дис. ... д-ра психол. наук : 19.00.05 / М. І. Найдьонов ; Ін-т психології ім. Г.С. Костюка НАПН України. — К., 2010. — 36 с. — укp.

Обгрунтовано соціально-психологічне розуміння рефлексивного управління як управління рефлексивними процесами індивідуальних і групових суб'єктів у неконфронтаційних соціосистемах. Встановлено, що сутність формування системи рефлексивного управління полягає в конвенційному створенні простору інтерсу-б'єктності, структуруванні рефлексивних процесів спеціальними процедурами, переосмисленні досвіду коаліцій за спільного проживання події. Розроблено теорію групової рефлексії. Доведено рефлексивно-дефіцитарну природу складнокоординованості й ефективність її опанування через формування системи рефлексивного управління в організації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю954.01 + Ю959.18 + Ю952.2 + У9(4УКР)290-640-21
Шифр НБУВ: РА371852 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
8.

Найдьонов І. М. 
Інформаційна технологія формалізації голосової інформації в системах диспетчерського контролю за рухом автотранспорту. / І. М. Найдьонов. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуального наукового завдання — розробці моделей і методів формалізації голосової інформації в системахдиспетчерського контролю за рухом автотранспорту. Розроблено інформаційнутехнологію: модель голосової взаємодії водія та диспетчера (яка представленау вигляді повного графу сценаріїв усіх етапів доставки «склад – дорога – точка доставки»); метод формалізації голосової інформації в системах підтримкидиспетчеризації автотранспорту з використанням інтелектуальних рефлекторних систем; дуальна система класифікації голосових команд (яка налаштованана предметну область і використовує метод інтелектуальних рефлекторних систем або метод згорткових нейронних мереж у залежності від того, який з нихефективніший); засоби формалізації голосової інформації у вигляді мобільного додатку для системи Android. Використання експериментально перевіреноїінформаційної технології здатне підвищити ефективність управління процесомдистрибуції.^UThesis research is devoted to the solution of the actual scientific task — thedevelopment of models and methods for the formalization of voice informationin dispatch control systems of vehicle traffic. The information technology of theformalization of voice information in dispatch control systems of vehicle traffic wasdeveloped: the model of voice interaction of driver and dispatcher in dispatch controlsystems of vehicle traffic (which is presented as a complete communication scriptgraph of all stages of the delivery «depot - road - delivery point»); the methodof formalizing the voice information in vehicle dispatching support systems usingintelligent reflex systems; dual system of classification of voice commands (which istuned to the subject area and uses the method of intelligent reflex systems or the methodof convolutional neural networks, depending on which of them is more effective); toolfor formalizing voice information as a mobile application for the Android system. Theuse of experimentally proven information technology can improve the managementof the distribution process.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Найдьонова В. Є. 
Несуча здатність бурових паль при дії довантажувальних сил тертя грунту / В. Є. Найдьонова. — Б.м., 2019 — укp.

Метою дисертаційної роботи є вдосконалення методик визначення несучої здатності бурових паль з урахуванням довантажувальних сил тертя грунту по бічній поверхні. Об′єкт досліджень – взаємодія бічної поверхні палі з грунтовою основою, що просідає; методи ‒ аналіз нормативних та літературних джерел, науково-технічних досягнень; експериментальні методи дослідження довантажувальних сил тертя грунту та несучої здатності паль в лабораторних і польових умовах; стандартні методи визначення фізичних й деформаційних властивостей грунтів; методи математичної статистики для обробки результатів експериментів; числовий метод скінченних елементів для аналізу напружено-деформованого стану системи «грунтова основа – паля»; результати – вдосконалено методику визначення максимальної довантажувальної сили тертя грунту Pn по бічній поверхні бурових паль, що дозволяє обґрунтовано знизити потенційний вплив цих сил на несучу здатність паль у структурно-нестійких грунтах; вдосконалено методику ДБН визначення розрахункового навантаження на палі за результатами стандартних випробувань грунтів натурними палями у структурно-нестійких грунтах, що дозволяє обгрунтовано підвищити вдавлююче навантаження на палі до ≈20%; вдосконалено методику моделювання системи «грунтова основа – паля» зі структурно-нестійкими грунтами при дії на палю висмикуючих навантажень Fdu та дозволяє призначати величину довантажувальних сил тертя Рn з відповідним коефіцієнтом переходу k0: Pn = Fdu/k0 у програмному комплексі «PLAXIS 3D Foundation», при цьому результати розрахунку методом скінчених елементів узгоджуються з результатами випробувань натурних дослідних паль; впроваджено – у проектних організаціях м. Харкова: Трест ПАТ «Житлобуд-1» (м. Харків); ТОВ «Транс Cтрой Комплекс» (м. Харків); використані при розрахунку на об'єкті будівництва житлового комплексу м. Харкові, а також використані у навчальному процесі Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова.^UThe purpose of the dissertation is to improve the methods of determining the bearing capacity of drilling piles, taking into account the loading forces of soil friction on the side surface. The object of research is the interaction of the lateral surface of the pile with the subsurface soil base; methods − analysis of normative and literary sources, scientific and technical achievements; experimental methods of investigation of loading forces of soil friction and bearing capacity of piles in laboratory and field conditions; standard methods for determining the physical and deformation properties of soils; methods of mathematical statistics for processing the results of experiments; numerical finite element method for analysis of stress-strain state of the "soil − pile" system; results − the technique of determination of maximum loading force of friction of soil Pn on the lateral surface of drilling piles was improved, which allows to substantially reduce the potential influence of these forces on the bearing capacity of piles in structurally unstable soils; improved the method of DBN determination of the calculated load on the piles according to the results of standard soil tests with natural piles in structurally unstable soils, which allows to reasonably increase the compressive load on piles up to ≈20%; the method of modeling the soil-pile system with structural-unstable soils under the action of the Fdu pull-out loads was improved and allows to assign the value of the friction loading forces Pn with the corresponding transition coefficient k0: Pn = Fdu/k0 in the "PLAXIS 3D Foundation", software package the results of the calculation by the finite element method are consistent with the test results of field experimental piles; implemented − in Kharkov project organizations: TREST PAT "Zhitlobud-1" (Kharkov); "Trans Stroy Complex" LLC (Kharkov); used in the calculation on the object of construction of a residential complex in Kharkov, as well as used in the educational process of the O.M. Beketov National University of Urban Economy in Kharkov.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Шишко Н. С. 
Соціальні інтернет-практики як чинник психологічного благополуччя старшокласників / Н. С. Шишко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена вивченню впливу окремих компонентів соціальних інтернет-практик на загальний рівень психологічного благополуччя старшокласників та його складові. Верифіковано трьох векторну модель психологічного благополуччя старшокласників, розроблено та стандартизовано на вибірці українських старшокласників методику його експрес-оцінки.. Представлено узагальнену емпіричну модель впливу соціальних інтернет-практик на психологічне благополуччя старшокласників.Визначено особливості психологічного благополуччя активних та неактивних користувачів різноманітних соціальних інтернет-практик та особливості впливу окремих соціальних інтернет-практик та цілей користування Інтернетом на психологічне благополуччя старшокласників. Охарактеризовано особливості суб'єктивної оцінки, ситуативної та цільової саморегуляції соціальних інтернет-практик старшокласників з різним рівнем психологічного благополуччя. Запропоновано загальні рекомендації щодо використання соціальних інтернет-практик для зміцнення психологічного благополуччя старшокласників. Визначено групи ризику серед учнів старших класів за параметром здійснення ними цільової саморегуляції практик, запропоновано шляхи профілактичної та корекційної роботи з ними.^UThe thesis is devoted to the study of the impact of social internet-practices on the psychological well-being of seniors. A three-vector model of the psychological well-being of senior pupils and the express version of psychological well-being questionnaire is presented. Model of the impact of social Internet practices on the psychological well-being of senior pupils which considers the content of practices, situational and targeted self-regulation of their realization is developed. Peculiarities of psychological well-being of active and inactive users of various social internet-practices are described. The characteristics of the influence of the content of some social Internet practices and certain purposes of using the Internet on the psychological well-being of seniors are established. Peculiarities of situational and targeted self-regulation of social Internet practices of high school pupils with different levels of psychological well-being are studied. Risk groups among senior pupils are identified according to the parameters of their targeted self-regulation of the internet-practices. The description of preventive and corrective work with those groups and general recommendations are provided.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Найдьонов А. І. 
Метод оптимізації системних властивостей засобів річкового транспорту в умовах експлуатації за допомогою гомогенізації дизельного палива / А. І. Найдьонов. — Б.м., 2021 — укp.

Робоча група з внутрішнього водного транспорту Європейської економічної комісії Організації Об'єднаних Націй (ЄЕК ООН) 16 березня 2006 прийняла Резолюцію № 61, додатком до якої є "Рекомендації, що стосуються узгоджених на європейському рівні технічних приписів, застосованих до суден внутрішнього плавання".На основі Рекомендацій, розроблених і прийнятих в рамках ЄЕК ООН, Постановою Шістдесят восьмої сесії Дунайської Комісії (ДК) від 15 травня 2007 року (док. ДК / СЕС 68/7) були прийняті "Рекомендації, що стосуються технічних приписів для суден внутрішнього плавання" в якості мінімальних технічних приписів для суден країн-членів ДК, що плавають по Дунаю, з урахуванням раніше прийнятих ДК рекомендацій за окремими технічними питаннями. Цією Постановою країнам-членам ДК рекомендовано ввести їх в дію в якнайкоротший термін і проінформувати про це ДК.З огляду на те, що на сьогодні середній вік суден українського Дунайського пароплавства 38 років, і беручи до уваги їх частку в флоті що працюють в басейні річки Дунай, слід очікувати, що велика частина суден під українським прапором може виявитися в групі поза стандартних, якщо не будуть вжиті необхідні заходи для відновлення або модифікації флоту. Основними напрямками досліджень можна вважати пошук конструктивних зміни або нових рішень, пов'язаних із судновими технічними засобами або рішеннями, пов'язаними з модифікацією палива та застосуванням нових його типів.Одним з ефективних маловитратних і простих способів зменшення викидів шкідливих речовин з відпрацьованими газами суднових дизелів є застосування присадки води до палива у вигляді емульсії. Одним з ефективних маловитратних і простих способів зменшення викидів шкідливих речовин з відпрацьованими газами суднових дизелів є застосування присадки води до палива у вигляді емульсії.^UDissertation for the degree of a candidate of technical sciences (doctor of philosophy) in specialty 05.22.20 – operation and repair of transport vessels / State University of Infrastructure and Technologies, Kyiv, 2021.The dissertation research is aimed at solving the scientific and applied problem - improving the environmental indicators of river transport.Technologies have been developed to provide analysis of evaporation of emulsified and homogeneous fuels on piston head.A membrane dispersant for making emulsions of fuel and water has been formed and tested.Researches carried out on the energy and environmental characteristics of a diesel engine on a river pusher when operating on anhydrous fuel and a water-fuel emulsion.The introduction of the results of the dissertation research on sea and river vessels indicates about significant improvements in the environmental friendliness of river transport, namely a decrease in the concentration of nitrogen oxides by 29%, carbon monoxide by 35%; exhaust gas temperatures by 2.2%; smokiness by 38%.Key words: diesel fuel, environmental indices, emulsifier, emulsified fuel, steam-gas formation, river transport.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Умеренкова Н. Ф. 
Психологічні особливості комунікативної поведінки дружин у сім'ях комбатантів / Н. Ф. Умеренкова. — Б.м., 2021 — укp.

Дослідження присвячено вивченню психологічних особливостей комунікативної поведінки дружин комбатантів у процесі подружнього спілкування на різних етапах участі їхніх чоловіків у військових розгортаннях в умовах АТО/ООС. Визначено психологічні особливості ресурсної комунікативної поведінки дружин комбатантів у подружньому спілкуванні, які полягають у гармонійності комунікаційних орієнтацій, що пов'язані із поділенням емоціями; ефективності саморегуляції і зниженні особистісної та реактивної тривожності; спрямованості копінг-стратегій насамперед на розв'язання проблем; прояві високого рівня рефлексії. Запропоновано стратегії та засоби розвитку психологічних особливостей ресурсної комунікативної поведінки дружин комбатантів, орієнтовані на покращення їхніх зовнішніх і внутрішніх ресурсів. Пропонується трьохетапний формат групової психосоціальної роботи; медіапсихологічні засоби саморегуляційного та психоедукаційного спрямування; структурно-організаційні засоби – рекомендації з вдосконалення існуючої системи соціально-психологічної підтримки сімей військовослужбовців у військових формуваннях. Ключові слова: комунікативна поведінка, дружини комбатантів, дружини військовослужбовців, соціально-психологічна підтримка, сім'ї військовослужбовців, військове розгортання, АТО, ООС.^UThe study is dedicated to the research on psychological characteristics of communicative behaviour of combatants' wives in the process of marital communication at different stages of their husbands` military deployments through Anti-terrorist operation/Join forces operation (ATO/JFO).Theoretical analysis of the problem of combatants' wives' communicative behaviour in marital communication is carried out. The analysis shows that the communicative behaviour of combatants' wives in marital communication is a process of information transfer between spouses, which contains subjective psychological features (psycho-emotional state of wives) and procedural psychological features (informational, interactive and perceptual components of marital communication) and includes a media-mediated component of communication.The expectations of combatants regarding the context of wives' communicative behaviour as a component of the influence upon the moral and psychological state of combatants are analyzed. It has been found out that wives' communicative behaviour can give resource and support a combatant during difficult psycho-emotional states. It has also been found that family problem context can lead to decrease of the moral and psychological state of combatants. The time frames of deployment stages are justified for study psychological features of combatant wives' communicative behaviour, whose husbands are at different stages of military deployment: 1) without experience of ATO/JFO deployment; 2) current ATO/JFO deployment; 3) up to 3 months after ATO/JFO deployment; 4) 4 to 8 months after ATO/JFO deployment; 5) more than 9 months after ATO/JFO deployment (but not more than 2 years); 6) veterans demobilized from military structures.The psychological features of communicative behaviour of wives whose husbands are at different stages of military deployment are determined (using the H-test by Kraskal Wallis). The highest index of anxiety and wives' perception of husbands' psychotrauma signs in marital communication is typical for groups of wives whose husbands are currently ATO/JFO deployed and wives of veterans as well. At these stages also the lowest levels of harmony of communication orientations has been found out. For wives whose husbands at stage more than 9 months after ATO/JFO deployment - the lowest indicators of anxiety and the highest indicators of harmony are representative. At the stage of 4-8 months after ATO/JFO deployment slightly increased rates of anxiety, which is associated with higher rates of wives' perception of husbands' psychotrauma signs in marital communication.There have also been revealed the direct links (the rank Spearman coefficient) between indicators of wives' anxiety and wives' perception of husbands' psychotrauma signs in marital communication, which confirms the existence of a basis for the formation signs of wives` secondary psychotrauma.The psychological content of resource communicative behaviour of combatants' wives in marital communication is revealed, as well as behaviour that is focused on meeting the needs and solving problems of both a wives and husbands, improving their psychological state; to intensify internal resources of self-regulation and attract the support of communities. Psychological features of resource communicative behaviour of combatants' wives in marital communication are described. It involves the harmony of communication orientations connected with the emotional sharing; effectiveness of self-regulation and reduction of personal and reactive anxiety; focus of coping strategies is primarily on problem solving; manifestation of a high level of reflection.Based on the findings two key strategies for development combatants' wives` resourceful communicative behaviour are suggested: 1) improvement external resources by raising proactivity of formal authorities with providing regular professional support 2) ensuring the growth of internal resources by increasing self-regulation skills with account of deployment stages specifics.For strategy implementing the set of tools has been developed and tested. It can be used for development of resourceful communicative behaviour of combatants' wives: three-stage group psychosocial work, which includes informational, psychological, and counselling stages; media psychological tools of self-regulative and psychoeducational orientation. Based on the results, structural and organizational tools are suggested for improvement the resource communicative behaviour of combatants' wives in the format of recommendations for strengthening of existing military families social and psychological support system in military formations.Key words: communicative behaviour, combatant wives, servicemen wives, social and psychological support, military family, deployment of combat operations, cycle of deployment, military deployment, anti-terrorist operation


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського