Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (55)Книжкові видання та компакт-диски (47)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>A=ОВСЯННІКОВА$<.>+<.>A=ЯНІНА$<.>+<.>A=ОЛЕКСАНДРІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
1.

Овсяннікова Л. І. 
Електронна будова і оптичні спектри прогнозованих оболонкових кластерів з елементів IV, III-V, II-VI груп: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.07 / Л. І. Овсяннікова ; Ін-т пробл. матеріалознавства ім. І.М.Францевича НАН України. — К., 2010. — 24 с. — укp.

В межах методу Хартрі-Фока досліджено та систематизовано характерні параметри кластерів: геометрію структури, перенос заряду, ширину забороненої щілини, повну енергію, енергію когезії, побудовано карти електронної щільності. Встановлено вплив геометричного фактора на стабільність кластерів. Вперше розраховано інфрачервоні спектри поглинання та спектри комбінаційного розсіювання (КР). Встановлено розмірний ефект - зсув частот тангенціальних валентних коливань в бік підвищення, пов'язаний і скороченням зв'язків за збільшення кількості атомів в кластері.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.8,022 + В377,022
Шифр НБУВ: РА372255 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Овсяннікова-Трель О.А. 
Національна ідея німецької музики у творчості композиторів XVIII - XX століть: автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / О.А. Овсяннікова-Трель ; Одес. держ. муз. акад. ім. А.В.Нежданової. — О., 2007. — 15 с. — укp.

Проаналізовано німецьку культурну ідею у музиці XVIII - XX ст. як осередок національно-ментального прояву в її автономії стосовно до фольклористської атрибутики національної музичної якості. Розглянуто теоретичний принцип "романтичного гігантизму" як ментальний показник німецької культурної ідеї у музиці Нового часу. У зазначеному ракурсі висвітлено явища німецького "бідермейєра" у спрямованості останнього до авангарду-поставангарду XX ст. та у цьому контексті виділено "загальнонімецькі" риси творчості Ф.Шуберта, Г.Малера, А.Шєнберга. Відзначено історико-стильовий континуум романтизму як детермінант музично-ментальних прерогатив німецького художнього мислення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4НІМ)4/6 +
Шифр НБУВ: РА353180

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Овсяннікова Н.С. 
Селекційна і генетична цінність самозапилених ліній кукурудзи в залежності від родоводу: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / Н.С. Овсяннікова ; Ін-т рослинництва ім. В.Я.Юр'єва УААН. — Х., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Уперше за умов Східного Лісостепу України встановлено залежність рівня фенотипового прояву кількісних ознак у ліній кукурудзи від складності генетичної плазми батьківських форм. Визначено ступінь подібності складних за генетичною основою даних ліній залежно від родоводу, географічного походження, рівня прояву кількісних ознак та їх мінливості. Класифіковано лінії кукурудзи за групами генетичної цінності та окреслено шляхи їх використання в селекційних програмах. Уперше в Східному Лісостепу України виділено новий селекційний матеріал кукурудзи, придатний для створення модифікованих гібридів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-31 +
Шифр НБУВ: РА325558

Рубрики:

      
4.

Овсяннікова Я.О. 
Соціально-психологічний тренінг як засіб відновлення психологічної стійкості рятувальників МНС України: автореф. дис. ... канд. психол. наук: 19.00.09 / Я.О. Овсяннікова ; Ун-т цив. захисту України. — Х., 2010. — 18 с. — укp.

Висвітлено, що відомі різноманітні форми та методи психологічної роботи з надання дієвої психологічної допомоги фахівцям ризиконебезпечних процесій в межах відновлювального періоду мають певні обмеження у використанні, що знижує їх ефективність. Запропоновано використання специфічного відновлюваного соціально-психологічного тренінгу в ході роботи психолога МНС з рятувальниками після їх перебування в надзвичайній ситуації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю942-69 + Ю949.241 + Ц9-331 р +
Шифр НБУВ: РА370110 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Овсяннікова О.О. 
Транспарентність судової влади: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.10 / О.О. Овсяннікова ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Розкрито правову природу та сутність транспарентності судової влади шляхом аналізу її структурних елементів. Виокремлено основні ознаки транспарентності судової влади, якими є: відкритість інформації про суд як орган державної влади, судовий процес, органи суддівського самоврядування та суддів, а також доступність судових рішень. Обгрунтовано доцільність законодавчого закріплення транспарентності як принципу судової влади, а також її меж, обмежень і гарантій. Сформульовано організаційно-правові засади реалізації транспарентності судової влади. Проаналізовано норми міжнародно-правових актів щодо транспарентності судової влади, визначено відповідність законодавства України їх положенням. Досліджено актуальні проблеми правового регулювання транспарентності судової влади й обгрунтовано шляхи їх подолання. Висвітлено думку громадськості, професійних суддів та представників засобів масової інформації щодо транспарентності судової влади, наведено пропозиції щодо удосконалення механізму її правового регулювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х891.9(4УКР)-2 + Х891.9(4УКР)-2
Шифр НБУВ: РА367480

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Овсяннікова Н.В. 
Удосконалення організаційно-економічного механізму використання рекреаційних ресурсів об'єктів природно-заповідного фонду: автореф. дис...канд. екон. наук : 08.00.06 / Н.В. Овсяннікова ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 22 с. — укp.

Узагальнено теоретичні аспекти здійснення рекреаційної діяльності та використання рекреаційних ресурсів об'єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ). Розглянуто фактори, що визначають попит на рекреаційні послуги природно-заповідних установ (ПЗУ). Обгрунтовано організаційно-економічні передумови розвитку рекреаційно-економічної діяльності ПЗУ, основною складовою якої є механізм планування господарської діяльності й обліку еколого-економічних ефектів рекреаційного виробництва. Висвітлено фінансово-господарський стан і проблеми розвитку рекреаційної діяльності національного природного парку (НПП). Запропоновано напрями вдосконалення організаційно-економічного механізму управління рекреаційною діяльністю ПЗУ, зокрема, впровадження процедури експертно-аналітичного оцінювання рекреаційних проектів і розробку менеджмент-плану НПП. Охарактеризовано новий підхід у сфері планування рекреаційно-економічної діяльності на територіях ПЗФ на базі економіко-математичної моделі оптимізації структури рекреаційного природокористування, яка враховує екологічні, соціальні й економічні ефекти рекреаційної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)341.15 +
Шифр НБУВ: РА367252

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Овсяннікова О. Є. 
Електромагнітні поля в ближній зоні апертурних антен / О. Є. Овсяннікова. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розв'язанню актуальної наукової задачі дослідження електромагнітних полів у ближній зоні апертурних випромінювачів довільних електричних розмірів. У роботі розв'язана зовнішня векторна задача електродинаміки про випромінювання електромагнітних хвиль апертурними системами з розкривом круглої, квадратної і прямокутної форми для довільних електричних розмірів розкриву та для довільної поляризації поля в розкриві на довільній відстані від випромінювача. У результаті аналізу встановлено, що у випадку слабоспрямованих антен, якщо діаметр розкриву не перевищує 1–1.5 довжини хвилі, розподіли амплітуд електричних і магнітних полів у ближній зоні круглих і квадратних апертур практично ідентичні. Відстань дальньої зони таких антен дорівнює 1.5 довжини хвилі. У разі збільшення електричних розмірів апертури просторовий розподіл полів у ближній зоні круглих і квадратних апертур якісно близький, однак кількісні данні відрізняються суттєво. У цьому випадку в ближній зоні збуджуються локальні плоскі неоднорідні хвилі електричних і магнітних полів, середні амплітуди яких близькі до амплітуди полів у середині розкриву незалежно від електричних розмірів розкриву антени, тобто прожекторний промінь. Під прожекторним променем розуміємо сукупність паралельних променів у ближній зоні апертурних антен у напрямку максимуму випромінювання, яка описується плоскою локальною неоднорідною електромагнітною хвилею, що біжить. У прожекторному промені зосереджена практично вся потужність випромінювання антени. Теоретично в рамках методу Кірхгофа досліджено вплив розмірів і форми розкривів рупорних антен для постійного або для спадаючого до нуля на краях розкриву амплітудному розподілі й різних за величиною квадратичних фазових розподілів поля в розкриві на просторовий розподіл поля в ближній і проміжній зонах спостереження. Розроблена фізико-математична модель, алгоритми й обчислювальні програми дозволяють розв'язати задачу конструктивного синтезу випромінюючої системи з близьким до постійного просторовим розподілом амплітуди і потужності електромагнітного поля у ближній і проміжній зонах.^UDissertation study is devoted to the solution of the urgent scientific problem of electromagnetic field study in the near zone of arbitrary electric sizes aperture radiators. The study is destinated to the solution of an external vector problem of electrodynamics for electromagnetic waves radiation by aperture systems with an aperture of circular, square and rectangular shapes for arbitrary aperture electric dimensions and also for arbitrary polarization of the field in the aperture at an arbitrary distance from the radiator. In the case of low-directional antennas, the analysis showed: the aperture diameter being not more than 1–1.5 wavelengths, the amplitudes distribution of the electric and magnetic fields in the near zone of the circular and square apertures are almost identical. The distance of the far zone of this type of antennas is 1.5 wavelengths. If the aperture electrical dimensions increase, the spatial distributions of the fields in the near zone for the circular and square apertures are qualitatively close, but the quantitative data differ significantly. In this case, local flat inhomogeneous waves of electric and magnetic fields are excited in the near zone, and their average amplitudes are close to that of the fields in the middle of the cross irrespectively to the electrical dimensions of the antenna aperture, i.e. the searchlight beam. The searchlight beam means a set of parallel rays in the near zone of aperture antennas in the direction of radiation maximum, described by a flat local inhomogeneous travelling electromagnetic wave. Almost all the radiation power of the antenna is concentrated in the searchlight beam. The influence of the sizes and shapes of horn antenna aperture was theoretically investigated by means of the Kirchhoff method; this method was applied for constant or zero value amplitude distribution at the aperture edges and at different quadratic phase field distributions in the spatial distribution of the near and intermediate zones. The developed physical and mathematical model, algorithms and computational programs allow us to solve the problem of constructive synthesis of the radiating system with a close to constant spatial distribution of the amplitude and power of the electromagnetic field in the near and intermediate zones.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Овсяннікова-Трель О. А. 
«Нова простота» як системний жанрово-стильовий феномен в сучасному музичному мистецтві. / О. А. Овсяннікова-Трель. — Б.м., 2021 — укp.

В монографії досліджуються системні аспекти явища «нової простоти» як стильової категорії сучасного музичного мистецтва. В роботі вирішуються наступні завдання: з'ясовуються музикознавчі підходи до феномену «нової простоти» та її проблемного кола у музикознавчому дискурсі; обгрунтовуються світоглядні та художньо-стильові засади формування концепції «нової простоти» у творчості західноєвропейських композиторів другої половини ХХ століття; висвітлюються творчі інтенції індивідуально-композиторських версій «нової простоти» у просторі радянського/пострадянського музичного мистецтва; визначаються методичні засади дослідження феномену «нової простоти»; розглянуто вербальний дискурс композиторів-репрезентантів «нової простоти» в контексті методологічної спрямованості сучасного музикознавства; досліджується авторське композиторське слово як передумова музикознавчого моделювання теоретичної концепції «нової простоти»; розглянуто музично-стильову парадигматику другої половини ХХ-початку ХХІ століть як чинник контекстуальних значень «нової простоти»; виявляється змістовний комплекс поняття простоти у визначені художньо-естетичних засад музичного мистецтва; обгрунтовується антиномія простоти-складності в якості чинника музично-стилістичного комплексу «нової простоти»; визначаються змістовні значення категорії «нового» в академічному музичному мистецтві ХХ сторіччя і «новій простоті»; досліджується значення жанрово-комунікативного модусу і компенсаторної функції «нової простоти» (на прикладі «слабкого стилю» В. Сильвестрова); розглянуто тенденцію універсалізації музично-семантичного комплексу «нової простоти» в сучасному мистецтві на прикладі виявлення її семантичних функцій в кіномистецтві.^UThe monograph explores the systemic aspects of the phenomenon of "new simplicity" as a stylistic category of modern musical art. The following tasks are solved in the work: musicological approaches to the phenomenon of "new simplicity" and its problematic circle in musicological discourse are clarified; the worldview and artistic and so stylistic principles of forming the concept of "new simplicity" in the works of Western European composers of the second half of the twentieth century are substantiated; the creative intentions of individual-composer versions of the "new simplicity" in the space of Soviet/post-Soviet musical art are highlighted; methodical bases of research of a phenomenon of "new simplicity" are defined; the verbal discourse of composers-representatives of the "new simplicity" in the context of the methodological orientation of modern musicology is considered; the author's composer's word as a precondition of musicological modeling of the theoretical concept of "new simplicity" is investigated; the musical-stylistic paradigm of the second half of the XX and beginning of the XXI centuries as a factor of contextual meanings of the "new simplicity" is considered; the semantic complex of the concept of simplicity in certain artistic and also aesthetic bases of musical art is revealed; the antinomy of simplicity and complexity as a factor of musical-stylistic complex of "new simplicity" is substantiated; the meaningful senses of the category "new" in the academic musical art of the XX century and "new simplicity" are determined; the significance of the genre-communicative modus and the compensatory function of the "new simplicity" is investigated (on the example of V. Silvestrov's "weak style"); the tendency of universalization of the musical-semantic complex of "new simplicity" in modern art is considered on the example of revealing its semantic functions in cinematography.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Чабань А. В. 
Психологічні особливості професійного становлення майбутніх офіцерів ДСНС: автореферат дис. ... д.філософ : 053 / А. В. Чабань. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню професійного становлення майбутніх офіцерів ДСНС. Актуальність дослідження зумовлена важливістю обрання майбутньої професії особистістю та адаптації до неї, як невід’ємного компонента подальшого особистого розвитку, якості життя та оточення. Професійне становлення майбутніх офіцерів ДСНС має свої психологічні особливості, оскільки обумовлено високим рівнем стресогенності роботи та певній закритості системи. Закритість системи ДСНС передбачає певну кар’єрну ланку, особливість якої полягає у періодичних посадових переміщеннях по службі. Аналіз наукових літературних джерел з психології професійної діяльності показав, що запропоновані різні підходи до періодизації професійного становлення фахівця, які виходять із різних засад та доповнюють один одного. В ході проведення теоретичного аналізу було виділено чотири основні етапи професійного становлення фахівця ДСНС: перший етап – «професійне визначення»; другий етап – «адаптація»; третій етап – «входження в професію»; четвертий етап – «майстерність». Кожен із виділених етапів професійного становлення фахівця має свої складнощі. Представлено організацію і результати емпіричного дослідження, яке поетапно складалося з шести частин, та проводилося за допомогою використання широкого спектру теоретичних, емпіричних та статистичних методів. Загальну вибірку дисертаційного дослідження склали 704 особи – курсанти та курсантки І та IV курсів, які навчаються у закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання: Національному університеті цивільного захисту України, Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності, Черкаському інституті пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України.У результаті проведення анкетування, розробленого нами особисто, було визначено, що більшість курсантів та курсанток обирали майбутню професію неусвідомлено. Також проведено визначення гендерної ідентичності курсантів та курсанток, яке засвідчило наявність андрогенного типу абсолютної більшості, що вказує на розвинутість у них гнучкої рольової поведінки та високі соціально-адаптивні здібності, стресостійкість. Діагностика професійної ідентичності показала, що досліджуваним курсантам та курсанткам ІV курсу властиве або повноцінне віднесення себе до професії при позитивному оцінюванні власних якостей, або ж заперечення своєї унікальності, що супроводжується порушенням самоідентифікації з найближчим професійним оточенням. З’ясовано, також, що значна частина курсантів та курсанток І курсу, перебуває у кризі професійної ідентичності та тривожності. Визначено, що у 89% курсантів та курсанток І курсів та 83% – ІV курсів зазначених ЗВО зі специфічними умовами навчання ДСНС простежується тенденція дотримання мотивації успіху. Натомість, діагностика мотиваційної структури особистості показала, що курсанти І та ІV курсів характеризуються споживчою мотиваційною тенденцією, що свідчить про ймовірність вираження у них мотивів підтримки над розвиваючими мотивами.Запропоновано зробити особливий акцент на практичних заходах за спеціалізаціями для абітурієнтів з метою більш детального ознайомлення з майбутньою професійною діяльністю. Основний наголос рекомендується зробити саме на І та IV курсах, які є перехідними між двома етапами на шляху професійного становлення. Як покращення ефективності професійного становлення ми пропонуємо введення напряму у виховній роботі щодо культури офіцера та проведення соціально-психологічних тренінгів за темами: «Професійно-важливі психологічні якості офіцера ДСНС»; «Формування колективу в умовах навчання у ЗВО зі специфічними умовами навчання ДСНС»; «Типові проблеми під час адаптації до умов навчання та служби». Тим часом для курсантів та курсанток ІV курсів може бути корисним проведення тренінгів з метою відпрацювання практичних навичок для виконання завдань за призначенням. Ми вважаємо, що запропоновані заходи мають допомогти у визначенні подальших питань професійного становлення майбутніх офіцерів ДСНС. Наукова новизна отриманих результатів дослідження полягає в тому, що: вперше:-?обґрунтовано етапи та основні складові професійного становлення майбутніх офіцерів ДСНС;–?визначено гендерні особливості основних специфічних складових професійного становлення курсантів закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання системи ДСНС;удосконалено:–?шляхи та методи проведення оцінювання психологічної готовності та вмотивованості до професійної діяльності майбутніх офіцерів ДСНС;набуло подальшого розвитку:–?система професійно-психологічної підготовки курсантів – майбутніх офіцерів ДСНС. Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що результати дослідження дають можливість покращити процес професійного становлення майбутніх офіцерів системи ДСНС під час їх навчання у закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання.^UThe dissertation is devoted to research of the professional development of the State Emergency Service’s future officers. The relevance of the study is determined by the importance of choosing the future profession of an individual and adapting to it, as an integral component of further personal development, quality of life and environment. The professional formation of future officers of the State Emergency Service has its own psychological features, as it is caused by a high level of stress and a certain closedness of the system. The systematization of various scientific literary sources showed that different approaches to the periodization of specialist’s professional formation were proposed, which proceed from different foundations and as a result complement each other. In the course of the theoretical analysis, the main stages of the professional formation of a specialist in the emergency department were highlighted: the first stage – "professional definition"; the second stage is "adaptation"; the third stage – "entering the profession"; the fourth stage is "mastery". Each of the selected stages of the professional formation of a specialist has its own difficulties. During the research, it was found that the stages of "professional definition" and the stage of "entering the profession" were of particular importance in the professional formation of future officers of the State Emergency Service.The research represents the organization and results of the empirical research, which consists of six parts and is presented using a wide range of theoretical, empirical and statistical methods. The total sample of the dissertation study was made up of 704 people – cadets of the 1st and 4th years studying in higher education institutions with specific study conditions: Lviv State University of Life Safety, Cherkasy Institute of Fire Safety named after the Heroes of Chernobyl of the National University of Civil Defense of Ukraine and the National University of Civil Defense of Ukraine.As a result of conducting a questionnaire developed personally, it was determined that the majority of cadets chose their future profession unconsciously. The determination of the gender identity of male and female cadets was also carried out, which proved the presence of the androgenic type of the absolute majority, which indicates the development of flexible role behavior and high social adaptive abilities.Diagnostics of professional identity showed that the studied male and female cadets of the 4th year are characterized by either a full-fledged attribution of oneself to the profession with a positive assessment of one's own qualities, or a denial of one's uniqueness, which is accompanied by a violation of self-identification with the closest professional environment. It was also found out that a significant part of first-year cadets are in a crisis of professional identity and anxiety.We assume that the professional formation of future officers is not effective enough, therefore we propose to put a special emphasis on practical activities in specializations for entrants in order to familiarize in detail themselves with future professional activities. It is recommended to place the main emphasis on the I-st and IVth courses, which are transitional between two stages on the path of professional development. In order to improve the efficiency of professional formation, we propose the introduction of educational work on officer culture and social and psychological training on the following topics: "Professional and important psychological qualities of an officer of the State Emergency Service"; "Formation of the collective in the conditions of study in the higher education institution with specific conditions of study of the State Emergency Service"; "Typical problems during adaptation to the conditions of training and service." The scientific novelty of the research results is that:for the first time:– substantiated stages and main components of the professional development of future officers of the State Emergency Service;– the gender features of the professional formation of cadets of higher education institutions of the State Emergency Service System are determined.improved:– ways and methods of assessing psychological readiness and motivation for professional activity among future officers of the State Emergency Service;received further development:– a system of professional and psychological training of cadets-future officers of the State Emergency Service.The practical significance of the obtained results lies in the fact that the results of the study provide an opportunity to improve the process of professional formation of future officers of the State Emergency Service System during their training in the higher education institutions with specific training conditions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Босько В. І. 
Профілактика емоційного вигорання в екстремальних психологів методами самопізнання і самодопомоги Н. Пезешкіана.: автореферат дис. ... д.філософ : 053 / В. І. Босько. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню наукового завдання щодо аналізу та профілактики емоційного вигорання у психологів, які працюють в особливих (екстремальних) умовах, методами самопізнання і самодопомоги позитивної психотерапії Н. Пезешкіана. Проведено психологічний аналіз професійної діяльності екстремальних психологів Збройних сил України, Національної гвардії України, Національної поліції України та Державної служби України з надзвичайних ситуацій, виявлено загальні особливості та специфіку емоційного вигорання зазначених фахівців.Представлено організацію і результати емпіричного дослідження, яке структурно складалося з шести етапів, проводилось із використанням широкого спектру теоретичних, емпіричних та статистичних методів. Загальну вибірку дисертаційного дослідження склали 173 особи – практичні психологи основних служб і підрозділів сектору безпеки і оборони України. Емпірично доведено, що більше ніж у третини досліджуваних зафіксовано високий рівень емоційного вигорання, що засвідчило наявність у них негативного емоційного фону, вичерпання емоційних, енергетичних і фізичних ресурсів, прояв ознак депресії та дратівливості, хронічного знесилення та спустошеності, деформації у взаєминах з іншими людьми, часткової, або повної втрати професійної мотивації, зниження почуття компетентності та цінності своєї діяльності, незадоволеності собою та вираженої тенденції до заниження своїх професійних досягнень і самооцінки, а також зниження продуктивності праці.Наукова новизна отриманих результатів полягає в тому, що уперше:•?проведено комплексне теоретико–емпіричне дослідження з аналізу та профілактики синдрому емоційного вигорання психологів сектору безпеки та оборони України в умовах військового часу;•? визначено психологічні особливості емоційного вигорання екстремальних психологів, що полягають у прояві стомленості, тривожності, депресивних станів, песимістичних настроїв, вичерпання емоційних, енергетичних і фізичних ресурсів, деформації у взаєминах з іншими людьми, зниженні професійної мотивації та байдужості до багатьох сфер життя; встановлено залежність рівня емоційного вигорання від частоти здійснення психологами заходів психологічної роботи з учасниками бойових дій, іншими категоріями людей, які перебували в екстремальних ситуаціях; виявлено особливості стилів професійної діяльності екстремальних психологів, схильних до емоційного вигорання, якими є перфекціонізм, надмірне прагнення до бездоганності, безпомилковості та самовдосконалення, дотримання бюрократичних норм и правил, невпевненість у собі і обережність у нових починаннях, низька адаптованість, малоактивність, безініціативність, недостатня практичність і творчість, зниження продуктивності праці.•? обґрунтовано застосування методів самопізнання та самодопомоги Н. Пезешкіана для профілактики і корекції емоційного вигорання екстремальних психологів через психологічний тренінг, який методологічно базується на ресурсному баченні людини, що постає в цілісності психічного і тілесного, володіє двома природженими здібностями – любити і пізнавати; експериментально доведено ефективність зазначеного тренінгу щодо зменшення рівня СЕВ у екстремальних психологів шляхом опрацювання навичок самостійного подолання труднощів, відновлення і збереження психофізичного ресурсу та зміцнення психічного здоров’я, вмінь щодо пізнання та осмислення реальної дійсності, здатності вчитися і вчити, здійснювати гармонізацію чотирьох сфер вирішення конфлікту.удосконалено:•?теоретико–методичні шляхи і засоби профілактики емоційного вигорання фахівців допомагаючих та ризиконебезпечних професій;дістали подальший розвиток:•?уявлення щодо психологічних особливостей професійної діяльності психологів сектору безпеки та оборони;•?психологічні проблеми особистості та діяльності людини в особливих екстремальних умовах, зокрема в умовах військового стану;•?теоретичні основи застосування психологічних тренінгових технологій для профілактики та корекції професійних і особистісних деструкцій фахівців екстремальних видів діяльності.Практичне значення одержаних результатів полягає у тому, що розширено уявлення про шляхи і засоби профілактики та корекції емоційного вигорання фахівців, зокрема можливості застосування для цього методів позитивної психотерапії.^UThe dissertation is devoted to the solution of the scientific task of analysis and prevention of emotional burnout in psychologists who work in special (extreme) conditions, using the methods of self–knowledge and self–help of positive psychotherapy of N. Pezeshkian. A psychological analysis of the professional activity of extreme psychologists of the Armed Forces of Ukraine, the National Guard of Ukraine, the National Police of Ukraine and the State Emergency Service of Ukraine was conducted, and the general features and specifics of emotional burnout of these specialists were revealed. The prevention and correction of emotional burnout is defined as a purposeful process of using a set of psychological, pedagogical, organizational, medical, recreational and other methods and means to prevent the syndrome of emotional burnout or minimize its consequences and negative impact on human health, life and activities. The effectiveness of psychotraining methods for preventing emotional burnout and reducing its negative impact on a person is substantiated. The main provisions of N. Pezeshkian’s positive psychotherapy are highlighted, which is based on the resourceful vision of a person who appears in the integrity of the mental and physical, has two innate abilities – to love and to know. The perspective of the development and implementation of psychological training using the possibilities of self–knowledge and self–help methods of N. Pezeshkian is substantiated.The author’s training program "Prevention of emotional burnout of extreme psychologists using methods of self–knowledge and self–help by N. Pezeshkian" is proposed, the purpose of which is to study the issues of origin, development factors, ways and means of preventing and minimizing the syndrome of emotional burnout in extreme psychologists using methods of self–study and self–help of positive psychotherapy of N. Pezeshkian, as well as the formation of stress resistance and tolerance to the deforming effects of work and modern life. The scientific novelty of the obtained results is that first:•?determined psychological features of emotional burnout of extreme psychologists, consisting in the manifestation of fatigue, anxiety, depressive states, pessimistic moods, depletion of emotional, energy and physical resources, deformations in relationships with other people, decrease in professional motivation and indifference to many spheres of life; the dependence of the level of emotional burnout on the frequency of psychologists’ implementation of measures of psychological work with combatants and other categories of people who were in extreme situations was established; the features of the styles of professional activity of extreme psychologists prone to emotional burnout are revealed, which are perfectionism, an excessive desire for perfection, infallibility and self–improvement, compliance with bureaucratic norms and rules, self–doubt and caution in new undertakings, low adaptability, inactivity, lack of initiative, insufficient practicality and creativity, decrease in labor productivity;•? the application of N. Pezeshkian’s methods of self–knowledge and self–help for the prevention and correction of emotional burnout of extreme psychologists through psychological training, which is methodologically based on the resource vision of a person who appears in the integrity of the mental and physical, has two innate abilities – to love and to know; experimentally proved the effectiveness of the specified training in reducing the level of SEV in extreme psychologists by developing the skills of independent overcoming difficulties, restoring and preserving psychophysical resources and strengthening mental health, the ability to recognize and comprehend reality, the ability to learn and learn, to harmonize the four spheres of conflict resolution improved:•? theoretical–methodical ways and means of prevention of emotional burnout of specialists in helping and risky professions.received further development:•?ideas about the psychological features of the professional activity of psychologists in the defense and security sector;•? psychological problems of personality and human activity in special extreme conditions, in particular in conditions of martial law;•? theoretical foundations of applying psychological training technologies for the prevention and correction of professional and personal destruction of specialists of extreme types of activities.The practical significance of the obtained results lies in the fact that the idea of ways and means of prevention and correction of emotional burnout of specialists has been expanded, in particular, the possibility of using positive psychotherapy methods for this.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського