Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (93)Реферативна база даних (2083)Книжкові видання та компакт-диски (2094)Журнали та продовжувані видання (167)
Пошуковий запит: (<.>A=ПЕТРОВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 124
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Петрова Л.О. 
Художня картина світу в російському сатирично-гумористичному наративі початку ХХ століття: автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.02 / Л.О. Петрова ; Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні НАН України. — К., 2008. — 40 с. — укp.

Розглянуто концептуально-лексичну систему, що репрезентує механізми формування семантичного простору і концептосфери художньої картини світу в російському сатирико-гумористичному наративі початку ХХ ст. Охарактеризовано базовий рівень естетичної категоризації, що формується з об'єднань, в яких сконцентровані максимально релевантні для художньої свідомості того часу властивості об'єктів. Показано, що в художній картині світу в російському сатирико-гумористичному наративі початку ХХ ст. мовний образ розвиває нові асоціативні відносини, обумовлені емоційно-психологічною домінантою. Як результат продукуються художні парадигми, які є підсумком інтелектуально-емоційного відбиття дійсності. Обгрунтовано тезу про необхідність зіставлення структури художнього концепту з моделлю ситуації, під якою мається на увазі когнітивний аналог тексту, що служить основою для побудови й сприйняття тексту і є реалізацією фрейму або сценарію в конкретному мовному акті. Зазначено, що когнітивний зміст багатьох концептів уточнюється (а іноді й виявляється) шляхом зіставлення дихотомічних пар. Запропоновано й обгрунтовано методику опису художнього значення й художньої дефініції як репрезентантів лінгвокультурного коду. Визначено типи мовних образів: діглосивний, окказіональний, узуально-актуалізований.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)53-337 +
Шифр НБУВ: РА361019

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Петров Д.В. 
Фотометричні властивості поверхонь та частинок з ієрархічною структурою: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Д.В. Петров ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 23 с.: рис. — укp.

Досліджено розсіювання світла поверхнями та частинкам з ієрархічною структурою. Наведено теоретичний опис тіньового ефекту на передфрактальних статистично нерівних поверхнях з будь-якою кількістю ієрархічних рівнів структури зі скінченною величиною середньоквадратичного кута нахилу на кожному рівні. Цей підхід узагальнено для випадку ієрархічно побудованих частинок. Розроблено комплекс програм, що дає змогу розв'язувати задачі розсіювання світла передфрактальними поверхнями за методами числового моделювання. Установлено, що для таких поверхонь збільшення середньоквадратичного кута нахилу призводить до посилення тіньового ефекту. Показано, що залежність параметра шорсткості поверхні планет від альбедо взаємопов'язана з багаторазовим розсіянням. Виявлено, що оцінки параметрів шорсткості поверхонь, здійснені з використанням моделі Хапке, є заниженими. Показано, що за умов дво- або більш рівневої структури рельєфу дослідженої поверхні, оцінки, проведені на базі цієї моделі, можуть істотно відрізнятися від реальних значень. Розраховано площу постійного затінення місячної поверхні з урахуванням ієрархічності її побудови та визначено, що повна площа постійно затіненої поверхні поблизу полюсів є значно більшою, ніж для суто кратерного рельєфу. Зроблено висновок, що оцінки постійно затіненої площі місячної поверхні, здійснені з урахуванням лише кратерного рельєфу, значно занижені.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В343.6 в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА335639

Рубрики:

      
3.

Петрова Н.Б. 
Формування стратегії управління розвитком електроенергетики регіону: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.05 / Н.Б. Петрова ; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва. — Х., 2008. — 21 с. — укp.

Обгрунтовано теретичні аспекти та практичні засади формування стратегії управління розвитком електроенергетики регіону. Розкрито суть понять "стратегія", "регіон", "електроенергетика регіону". Визначено чинники внутрішнього та зовнішнього оточення, що впливають на функціонування електроенергетики регіону. З урахуванням цих чинників за методами таксономії та кластерного аналізу запропоновано класифікувати регіони у аспекті конкурентоспроможності їх електроенергетики. Визначено подальші стратегічні напрямки її розвитку для покращання якості життя населення. Визначено компоненти, що впливають на рівень конкурентоспроможності електроенергетики регіону та з застосуванням сценарного підходу побудовано регресійну та динамічну моделі прогнозу майбутнього рівня конкурентоспроможності регіону, які дозволяють сформувати стратегію управління розвитком електроенергетики для задоволення потреб споживачів та покращання стану електроенергетичної галузі у цілому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР)683.057 + У9(4УКР)305.72-21 +
Шифр НБУВ: РА356910

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Петров К. В. 
Формування системи енергоаудиту на металургійних підприємствах: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / К. В. Петров ; Приазов. держ. техн. ун-т. — Маріуполь, 2010. — 21 с. — укp.

Досліджено та розвинуто понятійно-категоріальний аппарат. Удосконалено поняття енергоаудиту з позиції системності процесу. Систематизовано об'єкти енергоаудиту залежно від глибини та комплексності його проведення. Систематизовано й уточнено цілі енергоаудиту. Досліджено сучасний стан енергогосподарства металургійних підприємств, проведено енергоаудит металургійного підприємства та визначено проблеми енергоспоживання, проведено оцінювання ефективності системи управління енергокорстуванням. Розглянуто технології виплавки сталі на металургійних підприємствах України. Сформовано систему передумов упровадження та застосування енергозберігальних технологій у металургії. Розглянуто систему обліку та звітності витрат енергоресурсів. Обгрунтовано, що управління енергокористуванням припускає запровадження в дію додаткових оцінок господарської діяльності ВАТ "КМЗ" і його структурних підрозділів - показників енергоефективності. Встановлено основні недоліки існуючої схеми енергопостачання ВАТ "КМЗ". Запропоновано створити центр управління енергокористуванням. Розглянуто систему управління енергокористуванням і її ефективність. Проведено аналіз існуючої та реконструйованої систем освітлення ВАТ "КМЗ". Виявлено напрями енергоощадження на металургійних підприємствах, виділено підходи до систематизації напрямів енергоощадження. Сформовано пріоритетність енергозберігальних заходів на металургійних підприємствах. Визначено особливості та механізм планування енергоаудиту металургійного підприємства та напрями енергоощадження, сформовано процесну модель внутрішнього енергоаудиту та надано рекомендації щодо реалізації енергозберігальних заходів з оцінюванням їх ефективності. Запропоновано встановлювати як вид, так і тип енергоаудиту відповідно до розробленої матриці виду енергоаудиту "масштаб -точність". Розроблено варіанти енергозберігальних заходів, які мають на меті оптимізацію енергоспоживання. Запропоновано варіанти енергозберігальних програм заходів та визначено їх ефективність для ЗАТ "КМЗ" і ВАТ "АМК".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.51-554.2-218
Шифр НБУВ: РА377113 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Петрович С. Д. 
Формування професійної компетентності у майбутніх фахівців з обчислювальної техніки в процесі вивчення спеціальних дисциплін в технічних коледжах: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04 / С. Д. Петрович ; Вінниц. держ. пед. ун-т ім. М. Коцюбинського. — Вінниця, 2011. — 20 с.: табл., рис. — укp.

Розроблено й обгрунтовано організаційно-педагогічні умови підвищення професійної компетентності майбутніх фахівців з обчислювальної техніки. Побудовано модель формування такої компетентності у процесі вивчення спеціальних дисциплін у технічних коледжах засобами інформаційно-комунікаційних технологій. Визначено компоненти, критерії та рівні сформованості професійної компетентності майбутніх фахівців з обчислювальної техніки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970 р(4УКР)2
Шифр НБУВ: РА385046 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Петрова Н.В. 
Формування оборотних коштів промислових підприємств: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Н.В. Петрова ; Одес. держ. екон. ун-т. — О., 2007. — 18 с. — укp.

Розкрито суть поняття формування оборотних коштів промислового підприємства як трьохетапного (виділено певні етапи, а саме: залучення, розміщення, оптимізації структури) та двобічного (формування джерел оборотних коштів, або оборотних пасивів, і обсягів вкладення оборотних коштів за законодавчо встановленими напрямами, або оборотних активів) організаційно-економічного процесу. Запропоновано визначення поняття "формування оборотних коштів" як процесу утворення джерел оборотних коштів і генеруємих ними активів, що спрямовується системою відповідних принципів, методів, механізмів, які забезпечуєть надання у розпорядження підприємства оптимальних за обсягом і структурою даних коштів. Визначено, що оборотні кошти лише фінансово, грошово обслуговують кругообіг оборотного капіталу, не змінюють за цього своєї форми, тому відсутнє теоретичне підгрунтя для характеристики їх руху у процесі господарсько-фінансової діяльності підприємства як кругообіг вартості, а стосовно нього має застосовуватись поняття функціонального циклу, протягом якого оборотні кошти перебувають на кожній зі стадій кругообігу оборотного капіаталу. Удосконалено теоретико-методологічні засади визначення потрібного обсягу власних оборотних коштів, що яких запропоновано запровадити їх оптимізацію у загальній сумі оборотних коштів підприємства та визначати оптимальне співвідношення в обертанні цих коштів. Розвинуто методичні підходи стосовно визначення ефективності використання оборотних активів як складової оборотних коштів, оптимізовано склад показників використання оборотних активів промислового підприємства, обгрунтовано відповідні методи їх розрахунку. Запропоновано методичні підходи до оптимізації структури власних оборотних коштів промислового підприємства, згідно з якими необхідно ранжувати методи таких розрахунків з урахуванням багатьох чинників господарсько-фінансового стану підприємства, державної банківсько-фінансової політики, кредитної політики комерційних банків, а також запитів, що складаються під впливом конкретних ситуацій в управлінні та плануванні діяльності підприємства. Обгрунтовано взаємозв'язки та взаємозалежності неплатежів. Розглянуто питання щодо формування оптимальних за обсягом і структурою оборотних коштів промислових підприємств. Визначено фактори їх виникнення та шляхи подолання. Наведено визначення понять оборотних активів і оборотних пасивів, які є складовими категорії оборотних коштів підприємства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301-572 +
Шифр НБУВ: РА355670

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Петрова А.І. 
Формування іншомовної компетентності майбутніх менеджерів зовнішньоекономічної діяльності в процесі фахової підготовки: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / А.І. Петрова ; Вінниц. держ. пед. ун-т ім. М.Коцюбинського. — Вінниця, 2009. — 20 с. — укp.

Проаналізовано сутність понять "компетентність", "іншомовна компетентність". Охарактеризовано зміст і структуру, ознаки та показники сформованості іншомовної компетентності майбутніх менеджерів зовнішньоекономічної діяльності, розглянуто зарубіжний досвід професійного становлення майбутніх фахівців економіко-управлінського профілю. Викладено визначальні ознаки іншомовної компетентності у їх ефективній професійній діяльності. Обгрунтовано й експериментально перевірено модель формування іншомовної компетентності майбутніх менеджерів зовнішньоекономічної діяльності. Визначено педагогічні умови ефективного формування іншомовної компетентності майбутніх фахівців економіко-управлінського профілю, апробовано програми дисципліни "Англійська мова за професійним спрямуванням", семінару-практикуму "Особливості проектного менеджменту", спецкурсу активного соціально-психологічного навчання "Попередження та подолання комунікативних бар'єрів", спрямованих на підвищення іншомовної компетентності менеджерів зовнішньоекономічної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)80-212.14 +
Шифр НБУВ: РА366372

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Петрова Н. М. 
Формування інтелектуальної культури майбутніх учителів природничих дисциплін у процесі професійної підготовки: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04 / Н. М. Петрова ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В. Гнатюка. — Т., 2010. — 21 с. — укp.

Визначено сутність поняття "інтелектуальна культура вчителя природничих дисциплін", структуру та функції даного феномена, критерії, показники та рівні його сформованості у майбутніх вчителів природничих дисциплін. Обгрунтовано та розроблено модель педагогічної системи формування інтелектуальної культури вчителя природничих дисциплін, яка включає: мету, методологічні підходи, загальні та специфічні принципи, методи, форми, засоби, умови, критерії, показники, рівні сформованості інтелектуальної культури, етапи формування та результат. Експериментально перевірено дану гіпотезу та дієвість розробленої педагогічної системи. Вдосконалено самостійну й індивідуальну роботу студентів, вчителів-практиків у системі підвищення кваліфікації та методичної роботи в школі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б. р (4УКР)2 р3,022
Шифр НБУВ: РА377963 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:

      
9.

Петрова Ю.І. 
Фонологічна та морфологічна системи єгипетського діалекту арабської мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / Ю.І. Петрова ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено фонологічний, морфологічний і морфонологічний аналіз іменного та дієслівного словотвору єгипетського діалекту (ЄД) у синхронії. Виявлено спільні з арабською літературною мовою (АЛМ) закономірності та відмінності від її фонологічної та морфологічної систем. Наведено класифікацію приголосних і голосних фонем з їх алофонам. Визначено фонетичні та екстралінгвістичні умови їх реалізації. Здійснено аналіз підходів до інтерпретації діалектної фонологічної системи. Розглянуто основні питання дієслівної системи ЄД як основної складової морфології арабської мови. Розроблено детальну класифікацію непохідних і похідних дієслівних форм у системі триконсонантного та чотириконсонантного дієслів. Систематизовано морфологічні закономірності. Наведено порівняльну класифікацію афіксів ЄД і АЛМ. Досліджено взаємозв'язок плану змісту та плану вираження морфологічних моделей. Надано чіткі квантитативні дані, які дозволяють визначити ступінь продуктивності словотвірних типів і афіксів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш161.131-67 + Ш161.2-67 +
Шифр НБУВ: РА350162

Рубрики:

      
10.

Петрова Е.Б. 
Феодосія та Південно-Східний Крим за часів античної доби (середина VI ст. до н.е. - IV ст. н.е.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / Е.Б. Петрова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 37 с. — укp.

Висвітлено питання історії та культури античної Феодосії. Вивчено особливості історичного розвитку, а також економічну, політичну та культурну роль міста та прилеглих до нього територій у Південно-Східному Криму в житті народів та держав Північного Понту й еллінського світу в цілому. Виділено три періоди, хронологічні межі яких збігаються з політичними подіями у історії Феодосії та її округів, що вплинули на долю регіону та всього Причорномор'я. Досліджено історію створення Феодосійського музею, формування його колекцій. Відображено багатогранну діяльність істориків, археологів, любителів старовини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)321.945.3 + Т3(4УКР-6КРМ)33
Шифр НБУВ: РА313900 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Петровська У. В. 
Фармакогностичне вивчення шпинату городнього (Spinacia oleracea L.) / У. В. Петровська. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена комплексному фармакогностичному вивченню коренів, листя та насіння шпинату городнього сортів Красень Полісся та Фантазія, замороженого листя цієї рослини вітчизняного виробництва, одержанню та фітохімічному вивченню лікарського засобу на їх основі, розробці параметрів стандартизації сировини та лікарського засобу на її основі.^UThe thesis is devoted to a comprehensive pharmacognostic study of Spinacia oleracea roots, leaves and seeds, Krasen Polissia and Fantazia cultivars, frozen leaves of this domestic plant, obtaining and phytochemical study of a medicine on their basis, development of herb standardization parameters and of a medicine on its basis.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Петровська О.С. 
Фактор капіталу в моделях економічного розвитку: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.11 / О.С. Петровська ; Держ. установа "Ін-т економіки та прогнозування НАН України". — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретико-прикладні аспекти моделювання впливу фактора сукупного капіталу на розвиток національної економіки. Проаналізовано теорії економічного зростання й економічного розвитку. Встановлено, що розвиток економіки зумовлює якісні та кількісні зміни складових, зв'язків, структури та функціонування економічної системи та є більш широким поняттям, ніж "економічне зростання". Досліджено трансформацію поняття "капітал" у поняття "сукупний капітал". Обгрунтовано структуру сукупного капіталу в контексті моделювання економічного зростання в Україні. Запропоновано використання моделей коригування похибки як інструментарію оцінювання складових сукупного капіталу та зростання національної економіки. Проведено ситуативний аналіз складових сукупного капіталу та капіталоутворення в Україні. Побудовано комплекс економетричних моделей оцінювання зв'язку між складовими сукупного капіталу й економічним зростанням. Проаналізовано коротко- та довгострокові зв'язки між сукупним капіталом і зростанням економіки України. Спрогнозовано динаміку ВВП на середньострокову перспективу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.271.15 в611 + У9(4УКР)0-967 в611 +
Шифр НБУВ: РА364760

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Петровський В.Я. 
Фізико-технічні основи та технологічні принципи одержання функціональних градієнтних керамічних матеріалів на базі безкисневих тугоплавких сполук: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.16.06 / В.Я. Петровський ; НАН України. Ін-т пробл. матеріалознавства ім. І.М.Францевича. — К., 1999. — 37 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням проектування та отримання керамічних виробів нового покоління за технологією функціональних керамічних матеріалів. Розроблено новий напрямок у технології спеціальної кераміки, що базується на створенні суцільно керамічного об'єкта цільового функціонального призначення, в об'ємі якого формуються функціональні зани, що становлять єдине ціле з об'єктом і визначають його унікальні споживчі характеристики. Вперше встановлено закономірності змін властивостей типу провідність в керамічних резистивних композитах з врахуванням просторового обмеження резистивної області і розроблений новий оригінальний метод комп'ютерного моделювання властивостей керамічних композитів на кожному етапі технологічного процесу. Встановлені закономірності застосовані як для цілей проектування нових виробів з таким рівнем експлуатаційних характеристик, що не може бути реалізований існуючими (традиційними) методиками одержання керамічних матеріалів, так і для цілей незнищуючого контролю якості традиційних і нових багатофазних композитів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л428

Рубрики:

      
14.

Петрова С.А. 
Фізика спостережуваних особливостей радіовипромінювання пульсарів: автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.03.02 / С.А. Петрова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 32 с. — укp.

Досліджено ефекти поширення радіовипромінювання в пульсарній плазмі та їх спостережувані наслідки. Розглянуто явище ортогонально поляризованих мод радіовипромінювання пульсарів. Розроблено методику діагностики пульсарної плазми за спостережуваними поляризаційними профілями радіоімпульсів. Запропоновано механізм гігантських імпульсів радіовипромінювання пульсарів. Нетеплове випромінювання високих енергій пульсара інтерпретовано як наслідок процесів переробки радіовипромінювання в пульсарній плазмі. Висвітлено формування перед- й інтерімпульсу на профілі пульсара. Запропоновано сценарій розвитку двопотокової нестійкості в пульсарній плазмі. Наведено фізичне пояснення емпіричної класифікації профілів радіоімпульсів пульсарів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В663.1,022 +
Шифр НБУВ: РА369039

Рубрики:

      
15.

Петровський В.В. 
Українсько-російські стосунки в сучасній західній науковій літературі (1991 - 2001 рр.): Автореф. дис. д-ра іст. наук: 07.00.06 / В.В. Петровський ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2003. — 35 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження новітніх західних публікацій з історії та сучасного стану українсько-російських взаємин. Розглянуто процес і основні етапи становлення сучасної західної україністики та пов'язаних з нею наукових дисциплін, досліджено тематичні та концептуальні зміни в русистиці, славістиці та радянології. Простежено процес розширення кола дослідників і еволюції наукової тематики, пов'язаних з вивченням відповідної проблеми. Зроблено висновок про те, що вивчення українсько-російських взаємин переживає процес перетворення на окремий науковий напрям у рамках західної історіографії та політології. З'ясовано погляди провідних західних аналітиків щодо основних проблем і перспектив розвитку українсько-російських взаємин у минулому та сучасному, зокрема в національному, міжнародному та двосторонньому міждержавному контексті. Визначено основні дискусійні проблеми в процесі вивчення історії, міжнаціональних, міждержавних українсько-російських стосунків. Доведено, що західна література відповідної проблематики здійснила помітну еволюцію в напрямку відмови від колишніх ідейних упереджень і стереотипів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-64(2РОС) + Т211(4УКР)64 +
Шифр НБУВ: РА328085

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Петрова Н.О. 
Українська традиційна весільна обрядовість Одещини (20 - 80-ті рр. XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Н.О. Петрова ; НАН України. Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Узагальнено інформацію, одержану з письмових джерел і польових матеріалів, з застосуванням порівняльно-історичного аналізу як одного з важливих методів типологізації, за допомогою якого відновлено структуру весільної обрядовості, визначено її локальні, регіональні та стадіальні відмінності, вивчено етнічні особливості весілля українців, з'ясовано наслідки взаємодії з традиціями молдован, росіян, іншими етнічними групами регіону. З використанням ретроспективного та типологічного методів досліджено трансформації весільних обрядів, окремих їх елементів у синхронному та діахронному вимірах. За допомогою статистичного та картографічного методів складено таблиці розповсюдження обрядів, простежено локальні та регіональні відмінності, обрядові паралелі. З'ясовано семантику весільних атрибутів і символів за методом функціонально-порівняльного аналізу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7)-519.2 +
Шифр НБУВ: РА328391

Рубрики:

      
17.

Петрова М. Г. 
Удосконалення контролінгу в управлінні фінансами сільськогосподарських підприємств / М. Г. Петрова. — Б.м., 2022 — укp.

У роботі розкрито історичні передумови становлення та розвитку концепції контролінгу, здійснено порівняння та виокремлено особливості його американської та німецької моделей, проведено класифікацію та досліджено еволюцію концепцій, виокремлено морфологічну, функціональну, цільову (результативну) та організаційну складові контролінгу. Наголошується, що контролінг в управлінні фінансами зосереджено на регулюванні витрат у сфері виробництва та реалізації продукції, встановленні вартісних критеріїв ключових показників результативності їхнього здійснення, оцінюванні доцільності і коригуванні розміру та рівня ефективності з метою гарантованого забезпечення реалізації головної мети діяльності (місії підприємства) у стратегічній перспективі. Висунуто і доведено гіпотезу про те, що комплексне обґрунтування напрямів удосконалення контролінгу в управлінні фінансами сільськогосподарських підприємств грунтується на економічному оцінюванні їхнього поточного стану і вимагає розробки відповідної методології з врахування сукупності умов ринкового господарювання. У процесі виконання досліджень проведено аналіз методичних підходів до оцінювання зовнішнього середовища формування фінансових результатів діяльності та особливостей регулювання потоків грошових коштів сільськогосподарських підприємств на мезоекономічному рівні національної економіки. Акцентовано увагу на тому, що аналіз економічних рахунків утворення доходу економічних рахунків сільського господарства України в фактичних цінах демонструє динаміку та ланцюгові залежності обсягів валової доданої вартості, чистої доданої вартості, факторних доходів, чистого поточного прибутку/змішаного доходу, а з цим – сукупності джерел формування фінансових ресурсів діяльності сільськогосподарських підприємств від параметрів галузевого випуску продукції, проміжного споживання, споживання основного капіталу, податків та субсидій на виробництво, рівня оплати праці найманих працівників.Стверджується, що процесно орієнтоване управління повними перемінними витратами операційної діяльності з вирощування сільськогосподарської продукції як динамічний елемент менеджменту витрат на виробництво продукції усуває недоліки традиційних методів періодичного калькулювання постійних та змінних витрат виробництва при підведенні підсумків діяльності після завершення звітного періоду. Очікуваними результатами проведення вартісного аналізу функцій управління є підвищення рівня продуктивності діяльності, передбачуване та прогнозоване зниження рівня собівартості, трудомісткості та витрат часу на реалізацію бізнес-процесів. Адаптування інструментів операційного менеджменту витрат центрів відповідальності до системи контролінгу в управлінні фінансами сільськогосподарського підприємства запропоновано здійснювати у процесі імплементації до переліку прийомів регуляторного впливу інструментів заощадливого виробництва. Стверджується, що очікуваними наслідками удосконалення чинних підходів до оцінювання факторів безпосереднього впливу зовнішнього середовища на формування фінансових результатів діяльності, встановлення усереднених параметрів впливу особливостей регулювання потоків грошових коштів на фінансовий стан засобами стратегічного аналізу повинно стати підвищення рівня поінформованості суб'єктів господарювання щодо потенціалу формування фінансових ресурсів, рівня ефективності інвестицій, фінансової безпеки, якості управління фінансовою діяльністю сільськогосподарських підприємств. Сформульовані у роботі інноваційні пропозиції щодо імплементації операційно орієнтованого бюджетного управління діяльністю з вирощування продукції тваринництва до системи контролінгу в управлінні фінансами ґрунтується на всебічному врахуванні особливостей планомірного отримання кінцевої продукції спеціалізованим сільськогосподарським підприємством на основі контрольованого, ритмічного у часі, прогнозованого, послідовно-безперервного циклічного відтворення ланцюгового єдиного виробничого та технологічного процесів. Запропонована послідовність складання системи бюджетів заощадливого виробництва у складі контролінгу в управлінні фінансами дозволяє формалізувати процеси аналізу ланцюжка видів діяльності, що створюють цінність, як запоруки отримання виробничим підприємством конкурентних переваг у обраному сегменті діяльності.Сформульовані у роботі пропозиції щодо регулювання сезонних коливань чистого грошового потоку від основної діяльності забезпечують скорочення операційного грошового циклу, зменшення потреби у коштах для його обслуговування і мінімізації ризиків інфляційних втрат.^UThe dissertation research provides theoretical generalization and solution of the actual scientific and applied task, which consists in the development of theoretical provisions, methodological approaches and scientific and practical recommendations for improving control in the management of finances of agricultural enterprises. The paper revealed the historical prerequisites for the formation and development of the concept of controlling, compared and distinguished the features of its American and German models, conducted the classification and study of concepts, distinguished morphological, functional, target (effective) and organizational components of control. It is emphasized that control in financial management is focused on regulating costs in the field of production and sales of products, establishing cost criteria for key indicators of their effectiveness, assessing the feasibility, and adjusting the size and level of efficiency to ensure the implementation of the main goal of the enterprise in the strategic perspective. The hypothesis has been put forward and proved that the comprehensive substantiation of the directions of improvement of control in the management of finances of agricultural enterprises is based on the economic assessment of their current state and requires the development of an appropriate methodology taking into account a set of market management conditions. In the process of conducting researches, the analysis of methodological approaches to the assessment of the external environment of the formation of financial results of activities and peculiarities of regulation of cash flows of agricultural enterprises at the mesoeconomic level of the national economy was carried out. Attention is paid to the fact that the analysis of economic accounts for the formation of income of economic accounts of Ukrainian agriculture in actual prices demonstrates the dynamics and chain dependence of the volumes of gross added value, net added value, factor income, net current profit / mixed income, and with this – a set of sources of formation of financial resources of agricultural enterprises from the parameters of industry output of products, intermediate consumption, consumption capital, taxes and subsidies for production, the level of remuneration of employees.It is claimed that the process-oriented management of full variable costs of operational activities for the cultivation of agricultural products as a dynamic element of product cost management eliminates the disadvantages of traditional methods of periodic calculation of constant and variable production costs when summarizing activities after the end of the reporting period. The expected results of the cost analysis of management functions are an increase in the level of productivity of activities, a predictable and predictable decrease in the level of cost, complexity and time spent on the implementation of business processes. Adaptation of the instruments of operational cost management of the centers of responsibility to the system of control in the management of finances of an agricultural enterprise is proposed to be carried out in the process of implementation to the list of methods of regulatory impact of saving production instruments. It is stated that the expected consequences of improving the current approaches to assessing the factors of direct influence of the external environment on the formation of financial results of activities, establishing average parameters of influence of peculiarities of regulation of cash flows to financial condition by means of strategic analysis should be to increase the level of awareness of business entities about the potential of financial resources formation, the level of investment efficiency, financial security quality of management of financial activities of agricultural enterprises. The innovative proposals formulated in the paper on the implementation of operationally oriented budget management activities for the cultivation of livestock products to the system of control in financial management are based on a comprehensive take into account the peculiarities of systematic production of final products by a specialized agricultural enterprise on the basis of controlled, rhythmic in time, predictable, consistently continuous cyclical reproduction of the chain single production and technological processes. The proposed sequence of compilation of a system of budgets of saving production as part of control in financial management allows to formalize the processes of analysis of the chain of activities that create value, as a guarantee of obtaining competitive advantages in the selected segment of activity by the production enterprise. The proposals formulated in the paper to regulate seasonal fluctuations in net cash flow from the main activity ensure a reduction in the operating cash cycle, reduce the need for funds for its maintenance and minimize the risks of inflationary losses.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Транспорт   
18.

Петров В.В. 
Удосконалення амортизаторів вантажного автомобіля першого класу (на прикладі ЗАЗ 13061): Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.02 / В.В. Петров ; Харк. держ. автомоб.-дор. техн. ун-т. — Х., 2001. — 16 с. — укp.

Проаналізовано питання надійності функціонування окремих систем вантажної малогабаритної автомобільної техніки за умов сільськогосподарського виробництва. Розроблено технічні рішення з метою модернізації амортизатора передньої підвіски автомобіля ЗАЗ 1306. Вперше отримано математичні моделі амортизаційної стійки передньої підвіски як коливальної динамічної системи та виконано формалізацію функціонування амортизатора методом планування експерименту. Розроблено комп'ютерну систему прогнозування ресурсу роботи амортизаторів і реалізації функцій технічного сервісу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О335.401.1-042.620.2
Шифр НБУВ: РА312258 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Петрова Н.В. 
Удосконалення і розробка прийомів підвищення життєздатності та продуктивності шовковичного шовкопряда на різних етапах розведення: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / Н.В. Петрова ; УААН. Ін-т тваринництва. — Х., 2001. — 17 с.: рис. — укp.

Удосконалено існуючі та розроблено нові високоефективні прийоми підвищення життєздатності та продуктивності шовковичного шовкопряда, які використовуються на різних стадіях його онтогенезу, адаптованих до особливостей технології всіх етапів племінного розведення, що повинно забезпечувати максимальний ефект оптимізації племінного матерілу. Вперше запропоновано прийоми оптимізації племінної культури шовкопряда за життєздатністю та продуктивністю, виконання яких забезпечило врахування особливостей технології та обсягів виробництва грени різних категорій (попереднього розмноження, супереліти й еліти). Вивчено можливості використання конкретних прийомів оптимізації племінного матеріалу. Запропоновано нові біостимулятори для племінних вигодівель і розглянуто особливості їх застосування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П692-20
Шифр НБУВ: РА313842 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Петров Д. В. 
Технологія оптичних кольорових стекол інфрачервоного діапазону спеціального призначення / Д. В. Петров. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження - кольорові оптичні стекла інфрачервоного діапазону спектру та технологічні параметри їх одержання. Мета дослідження - розробка складу та технологічних параметрів отримання нового типу оптичних кольорових стекол з високим рівнем пропускання (не менш 65%) у точці 1060 нм та максимально низьким рівнем пропускання у точці 950 нм для використання у сучасних оптико-електронних приладах для підвищення точності ОЕС. Методи дослідження ‒ визначення фізико-хімічних, оптичних та експлуатаційних властивостей модельних стекол та тонкоплівкових покриттів здійснювали з використанням стандартних та спеціальних методик. Теоретичні і практичні результати ‒ теоретично обґрунтована та реалізована розробка технології оптичних кольорових стекол з тонокоплівковими покриттями. На основі розроблених наукових положень створено оптичне кольорове скло з вибірковим пропусканням в інфрачервоному діапазоні та отримані технологічні параметри його промислового виробництва. Новизна ‒ визначено механізм забарвлення стекол в системі R2O–PbO–SiO2 з використанням комплексу барвників Cr2O3–Mn2O3. Виявлено особливості впливу термічної обробки і складу комплексного барвника на валентний стан Mn2O3 в присутності у склі залишкового FeO(Fe2O3). Ступінь упровадження ‒ результати дисертаційної роботи були впроваджені на ДП «Ізюмський приладобудівний завод». В результаті впровадження було отримано 750 кг оптичного кольорового скла з питомим економічним ефектом 746,22 грн/кг. Сфера використання ‒ наукові результати роботи можуть бути використані на підприємствах галузей приладобудівництва та на підприємствах оптичного скловиробництва, а також у вищих навчальних закладах при підготовці фахівців з технології тугоплавких неметалічних матеріалів.^UThe object of work is infrared optical colored glasses and technological parameters of its production. The purpose of the study is to develop the composition and technological parameters for obtaining a new type of optical colored glass with a high transmittance (at least 65%) at a 1060 nm point and at the lowest possible transmittance at 950 nm point for use in modern optoelectronic devices to improve the accuracy of OЕS. Research methods ‒ determination of physical, chemical, optical and operational properties of model glass and thin film coatings were carried out using by standard and special techniques. As the result of theoretical and bottom line it has been established the theoretical substantiation and implementation of the technology of optical colored glass with thin-film coatings is realized. On the basis of the developed scientific provisions optical color glass with selective transmission in the infrared range was created and the technological parameters of its industrial production were obtained. The novelty is the mechanism of glass coloring in the system of R2O-PbO-SiO2 with a complex of colorants Cr2O3-Mn2O3 was determined. The peculiarities of the influence of heat treatment and the composition of the complex colorant on the valence state of Mn2O3 with the presence of residual FeO (Fe2O3) in glass are revealed. The results of the scientific work were implemented at the State Enterprise "Izyum Instrument-Making Plant". As a result of the introduction 750 kg of optical colored glass with a specific economic effect of 746.22 UAH/kg was obtained. Scientific results of work can be used at the enterprises of the instrument-making branches and at the enterprises of optical glass production, as well as it can be used at higher educational institutions in the training of specialists in the technology of refractory nonmetallic materials.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського