Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (10)Реферативна база даних (367)Книжкові видання та компакт-диски (253)Журнали та продовжувані видання (46)
Пошуковий запит: (<.>A=ПРОЦИК$<.>+<.>A=ОЛЕКСАНДР$<.>+<.>A=ПЕТРОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Петрович Р.Й. 
Агрегативно-ітеративні алгоритми для лінійних рівнянь з обмеженими операторами: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.07 / Р.Й. Петрович ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 19 с. — укp.

В дисертації побудовані і досліджені ітераційні алгоритми для лінійних рівнянь в скінченновимірному і банаховому просторах, названі багатократними агрегативно-ітеративними алгоритмами. Запропоновані агрегативно-ітеративні аналоги деяких числових методів, зокрема методу послідовної верхньої релаксації, методу найшвидшого спуску, чебишовського ітераційного методу, методу простих ітерацій. Отримані умови збіжності і оцінки похибок досліджених методів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В192.161.1,022

Рубрики:

      
2.

Процик Т.В. 
Грошово-кредитні засоби регулювання національної економіки: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.08 / Т.В. Процик ; Держ. вищ. навч. закл. "Укр. акад. банк. справи Нац. банку України". — Суми, 2008. — 21 с. — укp.

Узагальнено теоретичні положення та досліджено основні напрями грошово-кредитного регулювання національної економіки. Удосконалено грошово-кредитний механізм регулювання економічних процесів, який передбачає застосування відповідних форм, інструментів і методів активізації економічної діяльності, наявність певних взаємовідносин і взаємодію між суб'єктами та об'єктами регулювання економічних процесів, а також забезпечує сталий економічний розвиток країни. З використанням системного підходу визначено суть поняття "засоби грошово-кредитного регулювання" й уточнено економічний зміст поняття "грошово-кредитне регулювання". Запропоновано підходи до оцінювання та прогнозування стабільності грошово-кредитної системи. Розроблено рекомендації щодо застосування грошово-кредитних важелів з метою забезпечення сталого економічного розвитку країни через регулювання банківських резервів і відсоткових ставок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.2 + У9(4УКР)262.6 +
Шифр НБУВ: РА356803

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Процик В.В. 
Диференційна діагностика лімфоаденопатій щелепно-лицьової ділянки та шиї: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / В.В. Процик ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Висвітлено питання підвищення ефективності діагностики лімфоаденопатій щелепно-лицьової ділянки та шиї шляхом застосування комплексного обстеження, яке включає клінічні, ультразвукові, цитологічні, цитохімічні та гістологічні методи дослідження. Обстежено 206 хворих з лімфоаденопатіями та 34 хворих з органними та позаорганними вузловими утвореннями щелепно-лицьової ділянки та шиї. Визначено та систематизовано найбільш характерні клінічні та ехографічні ознаки хронічних лімфаденітів, злоякісних лімфом і метастатичних уражень лімфатичних вузлів щелепно-лицьової ділянки та шиї. Показано, що ультразвукова діагностика (УЗД) з кольоровим доплерівським картуванням (КДК) і енергетичне доплерівське картування (ЕДК) є методом з високою діагностичною чутливістю, специфічністю та точністю в межах 81,8 - 94,3 %, використання якого дозволило вже на першому етапі обстеження підвищити на 13,8 - 29,6 % рівень визначення характеру захворювання лімфатичних вузлів щелепно-лицьової ділянки та шиї. Встановлено, що показники діагностичної чутливості УЗД з КДК і ЕДК у разі діагностики лімфоаденопатій щелепно-лицьової ділянки та шиї прирівнювались до таких під час цитологічного дослідження (81,8 - 84,6 % та 89,8 - 95,0 %, відповідно). Розроблений на основі аналізу отриманих результатів алгоритм використання клінічного, ультразвукового, цитологічного, цитохімічного та гістологічного методів дослідження дозволяє чітко визначити тактику їх використання, скоротити терміни обстеження, покращити ефективність діагностики та встановити діагноз захворювання лімфатичних вузлів щелепно-лицьової ділянки та шиї.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.3-4
Шифр НБУВ: РА313234 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Олександренко І.В. 
Іноземний капітал в структурі джерел фінансування інвестиційних ресурсів регіону: автореф. дис... канд. екон. наук : 08.00.05 / І.В. Олександренко ; Луц. нац. техн. ун-т. — Луцьк, 2009. — 21 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи вирішення проблеми формування інвестиційних ресурсів регіону у процесі залучення іноземного капіталу, що дозволить забезпечити збільшення обсягів його інвестиційної діяльності за умов відсутності внутрішніх джерел її фінансування. Розкрито зміст поняття інвестиційних ресурсів регіону, удосконалено їх класифікацію, визначено джерела формування. Проаналізовано вплив іноземного капіталу на соціально-економічний розвиток регіону, в який залучено іноземні інвестиції. З використанням розробленого методичного інструментарію проаналізовано й оцінено стан забезпечення регіонів інвестиційними ресурсами, охарактеризовано джерела фінансування інвестиційного процесу у регіонах України. Сформовано підхід щодо вибору типу стратегії залучення іноземного капіталу у регіони України. Розроблено модель прогнозування та планування обсягів надходжень іноземних коштів на Волинь. Проведено комплексне моделювання впливу залучених прямих іноземних інвестицій на економічний розвиток регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР-4ВОЛ) 60-56 + У9(4УКР-4ВОЛ)0-56 +
Шифр НБУВ: РА367225

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Петрович 
Історична топографія міста Володимира X - XVIII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.В. Петрович ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2003. — 19 с. — укp.

Досліджено історичну топографію одного з найдавніших і найбільших міст Волині - Володимира Х - ХVIII ст. На основі проаналізованих матеріалів з'ясовано основні етапи розвитку міста, наведено характеристику оборонних укріплень та цитаделей, окремих соціально-топографічних частин міста та пам'яток культової архітектури. Висвітлено деякі питання історичної демографії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ВОЛ)4-22 Володимир +
Шифр НБУВ: РА326540

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Петрович В.В. 
Корекція сагітального профілю постави дітей молодшого шкільного віку засобами фітбол-гімнастики: автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / В.В. Петрович ; Львів. держ. ун-т фіз. культури. — Л., 2010. — 19 с. — укp.

Вперше розроблено програму корекції сагітального профілю постави дітей молодшого шкільного віку засобами фітбол-гімнастики, специфічними ознаками якої є організація корекційних заходів з урахуванням особливостей функціональних порушень опорно-рухового апарату та рухової сфери молодших школярів і послідовність вирішення завдань фізичного удосконалення. Уточнено наукові уявлення про особливості формування сагітального профілю постави тіла дітей молодшого шкільного віку. Вперше визначено показники гоніометрії тіла дітей молодшого шкільного віку, що мають порушення постави, які дозволяють за допомогою фізичних вправ різної біомеханічної спрямованості вибірково впливати на порушення просторової організації біоланок тіла школярів. Розроблено спеціальні нормативні шкали оцінювання для контролю й оцінювання процесу формування сагітального профілю постави школярів. Проведено дослідження фізичного розвитку та моторики дітей молодшого шкільного віку Волині.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч511.491 + Ч516.517 +
Шифр НБУВ: РА370003 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Процик Я.М. 
Метаболізм пропіонової і лінолевої кислот в організмі великої рогатої худоби при додаванні до раціону різних форм сечовини: Автореф. дис... канд. с.- г. наук: 03.00.04 / Я.М. Процик ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2005. — 16 с. — укp.

Вивчено кількісний вміст пропіонової кислоти та різних форм (етерифікованої, неетерифікованої й аніонної), а також ізомерів (цис-, цис-, цис-, транс- і транс-, транс-) лінолевої кислоти у кормах, рідині рубця, крові, печінці та скелетних м'язах відгодівельних бугайців за умов додавання даних речовин до раціону, дефіцитного за протеїном, сечовини, метилендисечовини окремо та разом з сульфатом натрію. Установлено, що концентрація пропіонової кислоти у рідині рубця та крові бугайців вірогідно підвищується та зменшується її кількість у печінці та скелетних м'язах у разі додавання до їх раціону сечовини, метилендисечовини окремо та разом з сульфатом натрію. Виявлено, що загальна кількість лінолевої кислоти, лінолевої кислоти загальних ліпідів, етерифікованої, неетерифікованої й анонної форм лінолевої кислоти, а також ізомерний склад лінолевої кислоти у рубцевій рідині, крові, печінці та найдовшому м'язі спини відгодівельних бугайців залежить від часу після початку годівлі та форми сечовини. Відзначено, що показники середньодобового приросту живої маси тварин, до раціону яких додавали сечовину, метилендисечовину окремо та разом з сульфатом натрію, за період досліду мали значення відповідно на 10,2, 12,89 і 12,97 % більше у порівнянні з тваринами контрольної групи. Удосконалено газохроматографічні методи визначення вмісту окремих летких жирних кислот і високомолекулярних жирних кислот у біологічних об'єктах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-44 +
Шифр НБУВ: РА340095

Рубрики:

      
8.

Олександренко В.П. 
Механохімія і реологія зносостійкості механічних трибосистем: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.02.04 / В.П. Олександренко ; Хмельниц. нац. ун-т. — Хмельниц., 2006. — 35 с. — укp.

У контексті дисипативної природи явищ, що ініціюються зовнішнім навантаженням, комплексно розглянуто механічні реакції та реологічні процеси контактної взаємодії та їх вплив на триботехнічні характеристики сполучених поверхонь. Установлено взаємозв'язок між проявом механічних і фізико-хімічних релаксаційних процесів і швидкісно-навантажувальними та температурними умовами динамічного контактування за однонаправленого та реверсивного (фреттинзі) тертя. Наведено механіко-хімічну модель процесу тертя та зношування. Вивчено вплив фреттинг-корозії на чутливість сталі та корозійного розтріскування. Досліджено ефективність існуючих та запропоновано нові методи обробки поверхонь тертя та регулювання газовмісту рідинного середовища з метою підвищення зносостійкості та тривалості міцності металів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К413.1 +
Шифр НБУВ: РА345980

Рубрики:

      
9.

Процик І.С. 
Мотивування керівників в системі управління підприємством: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / І.С. Процик ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2007. — 25 с. — укp.

Зазначено, що більшість підприємств перебувають у стані трансформації використовуваних систем управління. Ефективність більшості змін залежить від суб'єктивних факторів, зокрема, від рівня професійності керівників та їх зацікавленості у результатах діяльності. Розроблено теоретичні положення та практичні рекомендації щодо вдосконалення мотивування керівників у системі управління підприємством. Розкрито суть понять "мотивування" і "стимулювання". Визначено принципи мотивування. Систематизовано фактори, які вливають на результативність застосування методів мотивування керівників підприємств. Розроблено методичні рекомендації з оцінювання результативності їх роботи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)212.14-645 +
Шифр НБУВ: РА348564

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
10.

Процик 
Підвищення ефективності перевезень твердих побутових відходів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.01 / Олександр Петрович Процик ; Національний транспортний ун-т. — К., 2009. — 17 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н931.102
Шифр НБУВ: РА365896

Рубрики:

      
11.

Процик К.Л. 
Розробка технології проектування базових конструкцій одягу похідних покроїв на основі принципів трансформації: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.19.04 / К.Л. Процик ; Київ. нац. ун-т технологій та дизайну. — К., 2004. — 25 с.: рис. — укp.

На підставі експериментальних і теоретичних досліджень розроблено алгоритм, математичну та геометричну моделі процесу проектування базових конструкцій одягу похідних покроїв, що дало змогу формалізувати цей процес та зробити можливим його реалізацію в автоматизованому режимі. З використанням принципів і методів теорії трансформації розроблено метод поетапної розробки базових конструкцій одягу похідних покроїв графічним методом, досліджено механізм трансформації та нормалізовано величини параметрів перетворення вихідної конструкції з вшивними рукавами у разі зміни покрою рукава. Уперше для процесу проектування одягу встановлено регресійні залежності між конструктивними параметрами, які забезпечують створення певних покроїв одягу та досліджено наявність зв'язку між цими параметрами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М4-2 с +
Шифр НБУВ: РА334255

Рубрики:

      
12.

Олександров Ю.М. 
Саморегуляція як чинник психологічного благополуччя студентської молоді: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.01 / Ю.М. Олександров ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2010. — 19 с. — укp.

Уперше запропоновано інтегративно-особистісну модель саморегуляції, характерною ознакою якої є введення блоку інтеграції та прийняття рішення. Уточнено наукові уявлення щодо змісту поняття, структури та механізму психологічного благополуччя, розглянуто його основні аспекти (ресурсний, процесуальний, результативний, структурний, оціночний). Розкрито сутність поняття та структуру особистісного потенціалу, визначено роль розуміння у блоці самовизначення. Проаналізовано взаємозв'язки системи саморегуляції та психологічного благополуччя. Виявлено, що система саморегуляції найбільше взаємопов'язана з ресурсним і результативним аспектами психологічного благополуччя. Розглянуто чинники та вияви різних рівнів основних складових психологічного благополуччя. Виділено характеристики, що відрізняють суб'єктів з високим, середнім і низьким рівнем задоволеності життям, а також показники психологічного благополуччя особистості й особистісного потенціалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2 + Ю935.22-39
Шифр НБУВ: РА372467 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Процик М.Р. 
Сучасна українська видавнича термінологія: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / М.Р. Процик ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено лінгвальні й позалінгвальні особливості формування української видавничої термінології та сучасні проблеми її функціонування. На базі картотеки, укладеної за матеріалами довідкових, наукових, навчальних і науково-популярних видань з видавничої справи, книгознавства та поліграфії простежено історію становлення української видавничої термінології. Проаналізовано організацію терміносистеми сучасної видавничої справи. Визначено лексико-семантичні особливості сучасної української видавничої термінології, описано шляхи її формування, розглянуто основні моделі термінотворення, визначено їх продуктивність. Показано вплив інших мов на збагачення термінології видавничої справи. Сформульовано рекомендації щодо упорядкування видавничої термінології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:Ч617 + Ч617 в3 +
Шифр НБУВ: РА344707

Рубрики:

      
14.

Процик Л.Л. 
Театр імені Івана Франка: становлення та тенденції розвитку (20-ті рр. ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 17.00.01 / Л.Л. Процик ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. — К., 2005. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу наукових джерел визначено історичні та соціально-культурні умови та шляхи становлення і розвитку театру імені І.Франка у 20-х рр. XX ст. Простежено еволюцію театральної культури в Україні зазначеного періоду. Досліджено інтеграцією національної та світової культури, репрезентовану розквітом української драматургії, пошуком нових сценічних форм, тяжінням до стилістики авангарду, що загалом відповідає світоглядно-гуманістичним ідеалам епохи "українського Відродження". Проаналізовано передумови становлення театру ім. І.Франка, позначені синтезом традицій українського класичного театру та мистецтва корифеїв з новаторською діяльністю театральних труп початку XX ст., передусім "Молодого театру". Визначено основні тенденції розвитку театру ім.І.Франка 20-х рр. XX ст, втілені в ідейній боротьбі театральних течій, взаємозв'язку традицій та новаторства, жанровому та стильовому оновленні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ334.3(4УКР-2К)61 +
Шифр НБУВ: РА339889

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Процик І.Р. 
Українська фізична термінологія другої половини XIX - першої третини XX століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / І.Р. Процик ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченню історії становлення та особливостей розвитку української фізичної термінології другої половини XIX - першої третини XX століття. Досліджено термінолексику на основі спеціального лінгвістичного аналізу праць з фізики та термінологічних фізичних словників. Розглянуто провідні тенденції термінотворення, здійснено генетичну та структурно-словотвірну характеристику українських фізичних термінів, наведено способи і засоби термінологічної деривації, визначено словотвірні моделі фізичних термінів та їх продуктивність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:В + В3в3,022
Шифр НБУВ: РА307914 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Петрович С. Д. 
Формування професійної компетентності у майбутніх фахівців з обчислювальної техніки в процесі вивчення спеціальних дисциплін в технічних коледжах: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04 / С. Д. Петрович ; Вінниц. держ. пед. ун-т ім. М. Коцюбинського. — Вінниця, 2011. — 20 с.: табл., рис. — укp.

Розроблено й обгрунтовано організаційно-педагогічні умови підвищення професійної компетентності майбутніх фахівців з обчислювальної техніки. Побудовано модель формування такої компетентності у процесі вивчення спеціальних дисциплін у технічних коледжах засобами інформаційно-комунікаційних технологій. Визначено компоненти, критерії та рівні сформованості професійної компетентності майбутніх фахівців з обчислювальної техніки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970 р(4УКР)2
Шифр НБУВ: РА385046 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Процик А. Л. 
Клініко-патогенетичні зміни функціонального стану печінки, біоценозу кишечника та оптимізація лікування хворих на лямбліоз і аскаридоз / А. Л. Процик. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, яке полягає в з'ясуванні клініко-лабораторних особливостей перебігу поєднаної інвазії лямбліями та аскаридами, патогенетичної ролі стану мікрофлори кишечника, ендогенної інтоксикації та стану антиоксидантної системи, що дозволило вирішити завдання про підвищення ефективності лікування хворих шляхом включення в схему патогенетичної терапії препаратів силімарину та сахароміцетів буларді.^UThe dissertation presents theoretical generalization and new solution of scientific problem, which consists in clarification of clinical and laboratory features of the course of combined invasion by giardias and ascarids, pathogenetic role of intestinal microflora state, endogenous intoxication and state of the antioxidant system, which allowed to solve the problem of pathogenetic treatment by inclusion of silymarin and saccharomycetes boulardii


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Ганзюк А. Л. 
Підвищення зносостійкості трибосистем в умовах малоамплітудного фретингу із застосуванням легкоплавких сплавів / А. Л. Ганзюк. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації вирішена науково-технічна задача підвищення зносостійкості трибосистем номінально-нерухомих з'єднань в умовах малоамплітудного фретингу із застосуванням легкоплавких сплавів з урахуванням оточуючого середовища. Запропоновано аналітичну залежність для визначення величини енергії, яка витрачається на збільшення густини дислокацій в одиничному об'ємі і визначається по різниці густини дислокацій до та після фретингу. На основі принципів нерівноважної термодинаміки (незворотних процесів) запропоновані нові теоретичні уявлення фізико-хімічної механіки фрикційного контакту, що стосується природи і взаємовпливу процесів, які викликають фретинг-корозію металів. Запропоновано модель динамічної поведінки трибосистеми на основі методу математичного моделювання та комп'ютерної симуляції. Експериментально встановлено, що внаслідок фретингу змінюється відносний елементний склад взаємодіючих поверхонь. Експериментально встановлено, що зношування матриці, при введенні в зону контакту легкоплавкого сплаву, починається лише після 0,15х106N до 0,3х106N циклів, і зносостійкість при фретингу пари тертя матеріалів, що досліджувались збільшується в 2-3 рази. Запропоновано рекомендації по боротьбі із ФП у номінально-нерухомих з'єднаннях деталей машин, технологію і конструкцію обладнання для нанесення легкоплавкого сплаву (Bi-Sn-Pb-Cd) на поверхні номінально-нерухомих з'єднаних деталей машин.^UThe scientific and technical tasks of increase of wearproofness of tribosystems nominally immobile connections in the conditions of littlepeak fretting with application of fusible alloys taking into account an environment are solved in the dissertation. In theory, from positions of physical chemistry of solid, it is investigated experimentally that an application of soft coverages on the basis of lead, tin, cadmium which have low resistance of fluidity and ability to change the coefficient of friction on contacting surfaces and also can take in certain part of energy of vibration is a perspective direction against FP in nominally immobile connections of details of machines. On the basis of principles of non-equilibrium thermodynamics (irreversible processes) new theoretical presentations of physical and chemical mechanics of friction contact, that touches nature and reciprocally of processes that cause the frettage of metals, are offered. The evolutional model of dynamic conduct of tribosystem is offered on the basis of method of mathematical design and computer simulation. Experimentally mode of dynamic clutch-slippage for FP, as the most dangerous from point of maximal friction and oscillation activity in a contact. It is investigated that relative element composition of interactive surfaces changes as a result of fretting. Moreover, it is investigated that the wear of matrix, at introduction to the area of contact of fusible alloy, begins only after 0,15х106N to the 0,3х106N cycles, and the wearproofness of pair of friction at fretting of the probed materials is increased in 2-3 times. Recommendations against FP in nominally immobile connections of details of machines, method, technology and construction of equipment, for causing of fusible alloy (Bi-Sn-Pb-Cd) on-the-spot nominally immobile the united details of machines are offered.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Процик І. Р. 
Футбольна лексика у формальному та неформальному дискурсах / І. Р. Процик. — Б.м., 2021 — укp.

Працю присвячено комплексному дослідженню футбольної лексики української мови: її формуванню, розвитку та функціюванню впродовж понад столітньої історії футболу в Україні. Сформульовано визначення футбольного дискурсу, диференційовано формальний і неформальний футбольний дискурси, здійснено соціолінгвістичний аналіз побутування української мови в різних суспільних сферах, пов'язаних із футболом. Дисертація є першим в українському мовознавстві всебічним і системним дослідженням футбольної лексики в діахронії та синхронії в усній та писемній формах мовлення – як історично сформованої та функційно розбудованої підсистеми сучасної загальнонаціональної мови, що обслуговує комунікативні потреби українців у вагомій упродовж останнього сторіччя соціокультурній сфері. На основі ґрунтовного аналізу фактичного матеріалу розглянуто періоди зародження, становлення й розвитку футбольної лексики з кінця ХІХ до початку ХХІ ст. через призму впливу мовних і позамовних чинників та запропоновано шляхи її оптимізації. Описано неформальний футбольний дискурс – жаргонізми в футбольній лексиці та соціолект українських футбольних фанатів. Проаналізовано футбольний ономастикон як один із основних маркерів соціолінгвістичних тенденцій в українській мові футболу, – назви футбольних клубів, вживані у формальному дискурсі, та прізвиська футболістів, використовувані в неформальному дискурсі. Діахронне соціолінгвістичне дослідження української футбольної лексики дало змогу довести, що футбол є однією з небагатьох соціокультурних сфер національного життя, яка цілісно представлена в українській мові формальним і неформальним дискурсами.^UThe dissertation is devoted to the diachronic study of football vocabulary of the Ukrainian language from the birth of football in Ukraine in the second half of the XIX century and until now, the history of formation, development and functioning of Ukrainian football vocabulary has been comprehensively studied, sociolinguistic analysis of its formal and informal use in various areas connected with football hase been carried out. The author's definition of football discourse as a separate subspecies of sports discourse has been formulated. This discourse has a specific thematic focus, is focused on a specific addressee, uses a specific arsenal of language tools and is a set of texts of different genres, styles which have different communicative directions. This discourse is a product of speech in football. The formation of Ukrainian football terminology as the main marker of official football discourse began in the late nineteenth century, and the most intensive period of formation of the system of names to denote football concepts falls on the first third of the ХХ century, when football spread widely in Ukraine. The development of national football terminology took place in Ukraine due to specific socio-political circumstances in two parallel directions: in Dnieper Ukraine – with significant colonial influences of the Russian terminological tradition, and in Western Ukraine – with clearly emphasized national approaches to term formation. In the West of Ukraine, the resources of the Ukrainian language were used primarily for naming football concepts, when commonly used words were given a special term meaning or football nominations were created on the basis of word-forming resources – creative bases and affixes. Most of the foreign terms had Ukrainian equivalents, sometimes they were extensive synonymous series of competing specific names, which is a noticeable feature of the non codification of the Ukrainian football terminology of that time.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського