Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (215)Книжкові видання та компакт-диски (167)Журнали та продовжувані видання (24)
Пошуковий запит: (<.>A=РАДІОНОВ$<.>+<.>A=ВЛАДИСЛАВ$<.>+<.>A=МИХАЙЛОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Радіонова О. М. 
Зайнятість у великих містах: сучасні трансформаційні процеси та їх регулювання: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.05 / О. М. Радіонова ; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва. — Х., 2011. — 21 с.: рис. — укp.

Досліджено сучасні трансформаційні процеси у сфері міської занятості, обгрунтовано соціально-економічні регулятори і стратегії муніципального управління зайнятістю населення у великих містах. Удосконалено методологію системного дослідження великого міста як центра територіальної організації зайнятості. Виявлено концептуальні основи формування та розвитку муніципальної (міської) системи зайнятості, розкрито сутність понять "зайнятість населення", "привабливість великого міста у сфері зайнятості". Обгрунтовано взаємозв'язок основних процесів міської динаміки: рівня соціально-економічного розвитку міста, зайнятості та чисельності населення, що характеризують циклічний розвиток міста. Розроблено методику аналізу життєвого циклу міста. Досліджено сучасні трансформаційні процеси у сфері зайнятості великих міст. Виокремлено системні, структурні й організаційні трансформації, а також інституційні аномалії міської зайнятості. Розроблено алгоритм стратегічного управління міською зайнятістю з використанням соціально-економічних регуляторів: інвестування в нові технології та сферу професійної освіти, податкової та кредитної підтримки малого підприємництва, насамперед у науково-інноваційній сфері, стимулювання трудової імміграції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР)22 + У9(4УКР)240.5
Шифр НБУВ: РА385774 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Радіонов І.І. 
Кримінальна відповідальність за бандитизм: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / І.І. Радіонов ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2004. — 19 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження проблем кримінальної відповідальності за бандитизм за кримінальним правом України. Проаналізовано соціальну обумовленість кримінально-правової заборони бандитизму, підстави та принципи криміналізації даного діяння. Доведено, що за умови стабільного соціально-економічного розвитку України можлива декриміналізація бандитизму як самоостійного злочину. Визначено його родовий і безпосередній об'єкти. З'ясовано поняття банди, визначено її місце в системі форм співучасті. Досліджено проблеми пеналізації бандитизму, проаналізовано його суб'єкт, а також об'єктивні та суб'єктивні ознаки. Внесено науково обгрунтовані пропозиції щодо удосконалення ст. 257 Кримінального кодексу "Бандитизм".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)119 + Х881.9(4УКР)119 + Х881.9(4УКР)119
Шифр НБУВ: РА329886

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Радіонов С.М. 
Морфологічні особливості мигдалеподібного тіла головного мозку після хронічної інтоксикації барбітуратами в різні вікові періоди (експериментально-морфологічне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.09 / С.М. Радіонов ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2006. — 20 с. — укp.

За результатами комплексного гістологічного, морфометричного та математичного дослідження вивчено динаміку, взаємозв'язок і взаємозумовленість морфологічних перетворень клітин (нейронів і макроглії) ядер мигдалеподібних тіл (МТ) головного мозуку щурів різних вікових груп після хронічного впливу барбітуратами залежно від їх доз і термінів експерименту. Установлено, що тривале застосування барбітуратів (фенобарбітону та бензоналу) спричинює неспецифічні поліморфні морфологічні зміни нейронів усіх ядер базо-латерального та кортико-медіального відділів МТ головного мозку щурів. Доведено доцільність застосування за хронічної інтоксикації барбітуратами силібору як коректора несприятливих морфологічних змін найважливішої структури лімбічної системи головного мозку - МТ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.7-29 +
Шифр НБУВ: РА343854

Рубрики:

      
4.

Михайлович Ю.Й. 
Обгрунтування доцільності застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики з метою попередження післяопераційних ускладнень у хворих на рак легень та рак проксимального відділу шлунка: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / Ю.Й. Михайлович ; АМН України. Ін-т онкології. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто вплив злоякісної пухлини бронхів і проксимального відділу шлунка на зміну бактеріальної флори в екосистемах легень і шлунка. Висвітлено ефективність застосування периопераційної та післяопераційної антибіотикопрофілактики цефотаксимом. Здійснено оцінку швидкості темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації залежно від антибіотикотерапії. Встановлено, що наявність і розвиток злоякісної пухлини легень і шлунка спричинює якісні та кількісні зміни у мікробних популяціях вищезгаданих органів, формування локальних запальних вогнищ. Застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики цефотаксимом у режимі монотерапії зменшує частоту післяопераційних ускладнень, підвищує ефективність хірургічного лікування хворих на рак легень і рак проксимального відділу шлунка. Доведено, що застосування периопераційної схеми антибіотикопрофілактики сприяє більш швидкому зниженню рівня ендогенної інтоксикації у прооперованих хворих онкоторакального профілю у порівнянні з післяопераційною схемою антибіотикопрофілактики. Запропоновано удосконалену схему протибактеріальної терапії, ефективну фармакологічну дозу цефотаксиму, а також методику визначення коефіцієнта інтоксикації "К" як критерія для визначення темпів зниження рівня ендогенної інтоксикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.423-59 + Р569.433.2-59
Шифр НБУВ: РА319310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Радіонова Н.Й. 
Організаційно-економічне забезпечення управління інноваційним розвитком машинобудівного підприємства: автореф. дис. ... канд. екон. наук: 08.00.04 / Н.Й. Радіонова ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2010. — 19 с. — укp.

Проаналізовано передумови та визначено складові інноваційного розвитку машинобудівних підприємств (ІРМП) за сучасних умов. Обгрунтовано доцільність розробки теоретичного концепту ІРМП, удосконалення організаційної структури управління ІРМП з урахуванням організаційно-економічного забезпечення (ОЕЗ) їх управління, основні положення змістового концепту. Досліджено напрями забезпечення управління ІРМП, їх функціонально-структурну модель та моделі ОЕЗ управління ІРМП, визначено склад та аналітичний інструментарій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-55-21
Шифр НБУВ: РА371134 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Михайлович В.А. 
Освітні тенденції культурної політики в умовах глобалізації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.10 / В.А. Михайлович ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Досліджено освітній потенціал культурної політики, спрямованої на реформування вітчизняної системи освіти та забезпечення її входження у світовий освітній простір як рівноправної дієвої сили, що передбачає у своїй сутності світові культурно-освітні тенденції, але не заперечує та не применшує національні чинники та цінності, які визначають своєрідність характеру саме української освіти. Запропоновано визначення поняття "культурна політика". Досліджено процес становлення парадигм освіти у різних типах культури (доглобалізаційний період). Визначено соціально-історичні параметри глобалізації. Висвітлено перспективи та тенденції розвитку освіти у ситуації глобалізації. Розкрито значення освітніх тенденцій культурної політики у розвитку глобальної цивілізації. Досліджено українські реалії культурної політики у контексті розвитку сучасної вітчизняної політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ю252:Ч30
Шифр НБУВ: РА369433 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Михайлович Д.М. 
Офіційне тлумачення закону: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Д.М. Михайлович ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано фактори, що викликають необхідність тлумачення нормативних приписів. Сформульовано мету тлумачення закону та запропоновано логічний алгоритм її досягнення. Подано визначення поняття офіційного тлумачення закону, репрезентовано його основні ознаки, стадії та види. Охарактеризовано співвідношення офіційного та доктринального тлумачення. Висвітлено поняття, юридичну природу, загальні та специфічні ознаки, функції та види актів офіційного тлумачення, акцентовано увагу на особливостях їх дії у часі, просторі та щодо кола осіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 + Х8(4УКР)-320.3 +
Шифр НБУВ: РА324691

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Радіонова-Водяницька В. О. 
Правове регулювання відносин у сфері праці в разі банкрутства роботодавця: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.05 / В. О. Радіонова-Водяницька ; Нац. ун-т "Юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого". — Х., 2011. — 20 с. — укp.

Доведено, що інститут банкрутства має міжгалузевий характер і поєднує норми цивільного, господарського, адміністративного та трудового права. Установлено, що міжнародні акти передбачають дві системи захисту матеріальнизх інтересів працюючих у випадку банкрутства роботодавця: привілейоване задоволення вимог вивільнюваних працівників щодо заробітної плати, гарантій і компенсацій, передбачених трудовим законодавством, і створення гарантійних страхових фондів. З'ясовано переваги та недоліки кожної з названих систем. Банкрутство розглянуто як соціальний ризик, імовірну небезпеку погіршення добробуту працюючих внаслідок нездатності роботодавця задовольнити їх вимоги за грошовими зобов'язаннями, обов'язковими платежами та соціальними програмами. Удосконалено аргументи стосовно виділення основних моделей систем гарантування трудових прав працівників у випадку банкрутства роботодавця.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)920.92 + Х879(4УКР)23
Шифр НБУВ: РА379905 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Радіонов Ю.Д. 
Розвиток соціально-економічних відносин в умовах малоземелля: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Ю.Д. Радіонов ; Ін-т аграр. економіки УААН. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено історико-демографічні та соціально-економічні чинники, що зумовлюють утворення малоземелля - своєрідного соціально-економічного явища. Обгрунтовано соціально-економічну суть категорії малоземелля. Опрацьовано концептуальні підходи щодо стабілізації соціально-економічного розвитку малоземельного регіону, запропоновано удосконалені напрями соціально-економічних відносин на селі. Державна політика в соціальній сфері має спрямовуватись на формування повноцінного життєвого середовища, забезпечення економічних і соціальних інтересів сільського населення, комплексний розвиток сільських територій. Одним з найважливіших завдань держави є сприяння престижності та мотивації праці в сільському господарстві, створення умов підвищення рівня заробітної плати та доходів працівників сільського господарства, інших галузей АПК на основі нарощування обсягів виробництва та зростання продуктивності праці. Важливу роль відведено соціально орієнтованому механізму господарювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)320
Шифр НБУВ: РА308220 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Радіонова 
Статус, Семантика і функції ряду в структурі простого речення: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Тетяна Михайлівна Радіонова ; Донецький національний ун-т. — Донецьк, 2004. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-221
Шифр НБУВ: РА335821

      
11.

Радіонова І.О. 
Сучасна американська філософія освіти та виховання: еволюційні тенденції та інтерпретаційні можливості: Автореф. дис... д-ра філос. наук: 09.00.05 / І.О. Радіонова ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2002. — 36 с. — укp.

Здійснено аналіз принципових особливостей сучасної американської філософії освіти та виховання. Простежено еволюційні тенденції у межах основних концептуальних побудов. Розглянуто феномен взаємовпливу американської та європейської філософсько-педагогічних думок. Доведено, що інтерпретаційні можливості американської філософії освіти та виховання різняться в американському, західноєвропейському, українському та інших контекстах, де приховані та відкриті інтереси визначають специфічний ракурс інтерпретацій та реінтерпретацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(7США)6 + Ч33(7СОЕ)
Шифр НБУВ: РА317257 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Радіонова Г. В. 
Тоталлогічний вимір феномена гри: автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.03 / Г. В. Радіонова ; Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова. — К., 2010. — 18 с. — укp.

............. контекст), симуляції (є ігровим втіленням скепсису та іронії щодо будь-якої реальності), поліонтологічності (не передбачає будь-якої константної реальності і проголошує множинну реальність, маніфестуючи граїзацію смислів, фрагментарність, дискретність, серійність). Висвітлено ігровий вимір концепції наративу як шляху до самоідентичності. Виокремлено спільні ознаки та функції гри і нарації як складові процесу самоідентифікації: самодостатність, спорідненість із інтерпретацією, існування у межах правил. Запропоновано визначення феномена гри як тотальності, що, розгортаючись у соціумі, здатна зберігати свою ідентичність і оновлюватися як цілісне утворення завдяки дії сизигійних механізмів, утверджуючи статус однієї з первинних характеристик людини і соціуму, базового щабля культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*18:Ж + Ю223.221 + С5*5*332.111.3-231.1
Шифр НБУВ: РА372263 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Радіонова Г. В. 
Тоталлогічний вимір феномену гри: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / Г. В. Радіонова ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Надано філософську характеристику основних форм гри в інформаційному суспільстві: віртуальності, симуляції, поліонтологічності. Висвітлено ігровий вимір концепції наративу як шляху до самоідентичності. Виокремлено спільні ознаки та функції гри та нарації як складові процесу самоідентифікації: самодостатність, спорідненість з інтерпретацією, існування у межах правил. Запропоновано визначення феномену гри як тотальності, що здатна зберігати свою ідентичність та оновлюватися як цілісне утворення завдяки дії сизигійних механізмів, утверджуючи статус однієї з первинних характеристик людини та соціуму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*18:Ж + Ю223.221 + С5*5*332.111.3-231.1
Шифр НБУВ: РА372263 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Радіонова Н.В. 
Філософська комунікація як чинник структурування культурно-освітнього простору на Слобожанщині у XIX ст.: автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.10 / Н.В. Радіонова ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2009. — 32 с. — укp.

Визначено роль філософської комунікації у структуруванні культурно-освітнього простору на Слобожанщині у XIX ст. На основні головних положень про філософську комунікацію, розроблених представниками західної та вітчизняної комунікативної філософії, створено комплексну методологію дослідження культурно-освітнього простору. Проаналізовано освітній і соціокультурний простір Слобожанщини XIX ст. Встановлено, що філософська комунікація є вагомим чинником структурування культурно-освітнього простору на Слобожанщині у XIX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР5)5 + Ю3(4УКР)5 +
Шифр НБУВ: РА364504

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Радіонова Н.В. 
Філософсько-антропологічні інтенції творчості М.В.Гоголя: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.04 / Н.В. Радіонова ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2000. — 19 с. — укp.

З'ясовано духовно-культурну ситуацію в Україні початку XIX ст. та ідейні джерела формування світогляду М.Гоголя. Виявлено духовні шукання митця на шляху до самопізнання. Визначено основні теоретичні та соціокультурні джерела філософської антропології письменника. Встановлено специфіку розуміння природи людини М.Гоголя та проаналізовано її інтерпретаційні можливості. Розкрито погляди мислителя на місце і роль людини у світі, а також ідеал істинного життя. Охарактеризовано внесок митця до вітчизняної філософської думки в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Гоголь М.В.3 + Ю3(4РОС)50 + Ю216.22
Шифр НБУВ: РА311328 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Радіонов О. В. 
Наукові та прикладні основи магніторідинної герметизації, що забезпечує екологічну безпеку шкідливих виробництв / О. В. Радіонов. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна праця присвячена вирішенню науково-прикладної проблеми зниження рівня техногенного навантаження небезпечних виробництв шляхом створення умов їхньої безаварійної роботи, усунення відмов на устаткуванні, що експлуатується, а також загроз травматизму обслуговуючого персоналу шляхом застосування в елементах технічних систем магніторідинних герметизуючих комплексів. Виявлені основні проблеми і причини виходу з ладу технологічного обладнання, зокрема нездатність штатних ущільнювальних систем забезпечити повну герметичність. Обґрунтовано науково-методологічний підхід до вирішення проблеми про недопущення накопичення дефектів та подальшого розвитку аварійних ситуацій шляхом застосування магніторідинних герметизуючих комплексів, що дозволило підвищити рівень екологічної безпеки небезпечних виробництв.Отримані такі наукові результати: температурний розігрів технічних магнітних рідин за всіх швидкостей зсуву, коли магнітні сили домінують над відцентровими, не перевищує 5°С; забезпечення надійної експлуатації при збільшених зазорах відбувається шляхом самокорекції за допомогою додавання феромагнітного мікронного порошку; розроблена мультифізична математична модель дала можливість дослідити процеси та явища різної фізичної природи, та підстави обґрунтувати можливість збільшення зазору до 0,8 мм і забезпечення стійкої працездатності до лінійних швидкостей 35 м/с.Вперше обґрунтовано та реалізовано принцип оцінки рівня техногенної безпеки небезпечних виробництв, який розвиває методологію системних досліджень в екологічній безпеці та уможливлює створення комплексних підходів до зниження ризику техногенних аварій шляхом розроблення конструктивних рішень МРГК, що дозволило до 7 разів зменшити величину техногенного ризику.Практична значущість роботи підтверджена результатами впровадження екологічно безпечних конструктивних і технологічних рішень із проектування МРГК, що дало можливість організувати експлуатацію близько 4000 МРГК на майже 200 промислових підприємствах небезпечних виробництв у семи країнах, а також патентами України на винахід.^UThe thesis work is devoted to solving scientific and applied problems of increasing the level of technogenic safety of hazardous industries by creating conditions for their trouble-free operation, eliminating failures in operating equipment and threats of injury to the operating personnel when using magnetic fluid sealing complexes in technical system elements. The main problems and reasons for the failure of technological equipment, in particular the inability of standard sealing systems to ensure complete tightness, are identified. The scientific and methodological approach to solving the problem of preventing the accumulation of defects and the further development of emergencies through the use of magnetic fluid sealing complexes was substantiated, which allowed to increase the level of environmental safety of hazardous industries.The following scientific results were obtained: the temperature heating of technical magnetic fluids at all shear rates, when the magnetic forces exceed the centrifugal, does not exceed 5 °C; the possibility of ensuring reliable operation with increased gaps by self-correction by adding a ferromagnetic micron powder; a multiphysical mathematical model has been developed to investigate processes and phenomena of various physical nature and to substantiate the possibility of increasing the size of the working gap to 0.8 mm and ensuring stable working capacity of MFSC up to linear velocities of 35 m/s.For the first time, the principle of assessing the level of technogenic safety of hazardous industries is substantiated and implemented, developing the methodology of system research in environmental safety, which allows creating integrated approaches to reduce the risk of industrial accidents by evolving design solutions of MFSC, which reduce the amount of technological risk up to 7 times. The practical significance of the work is confirmed by the results of the implementation of environmentally friendly design and technological solutions for the design of the MFSC, which made it possible to organize operation of about 4,000 MFSCs at nearly 200 industrial enterprises of hazardous production facilities in seven countries, has been further developed, as well as patents of Ukraine for invention.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Радіонов М. П. 
Нітрифікація як екологічний чинник взаємовпливу водних об'єктів та пов'язаних з ними споруд водокористування / М. П. Радіонов. — Б.м., 2021 — укp.

Актуальність роботи визначається необхідністю забезпечення рівня екологічної безпеки питної води в умовах впливу нітрифікуючої мікрофлори із сполучених з спорудами водопідготовки природних водних об'єктів – джерел водопостачання, та необхідністю забезпечення рівня екологічної безпеки природних водних об'єктів, що є приймачами скиду стічних вод з споруд біологічної очистки. В природних водних об'єктах нітрифікація визначає процес самоочищення від сполук азоту. Контроль концентрації нітритів показав, що умови водопідготовки забезпечують таку швидкість другої фази нітрифікації, яка зводить концентрацію нітритів до екологічно безпечних концентрацій. У порівнянні з засипками з кварцового піску та антрациту, цеолітова засипка є найсприятливішою для іммобілізації на ній нітрифікуючих бактерій, що дає змогу припустити, що на КВ «Донець» є ризик накопичення нітритів після проходження очистки у швидких фільтрів. За даними 8-ми річних спостережень встановлено, що між ступенем нітрифікації в природній водоймі, з якої виконується водозабір, та ступенем нітрифікації в спорудах водопідготовки існую висока позитивна кореляція. Як показали біохімічні дослідження, при проведенні преамонізації надходження в фільтри води з підвищеним вмістом N–NH4 активізує розвиток в них амонійокислюючих бактерій, що спричиняє зростання концентрації N–NO2 до неприпустимих значень. При постамонізації концентрація нітрифікуючих бактерій І фази ніітрифікації в засипці фільтру зменшується приблизно в 150 разів. Аналіз даних щодо індексу нітрифікації на КВ «Донець»переконливо доводить, що нітрифікація в природній водоймі служить вагомим екологічним чинником впливу на мікробіологічні процеси, що відбуваються в спорудах водопідготовки, а отже і на екологічну безпеку питної води для населення. Дані щодо індексу нітрифікації на КВ «Дніпро» відображають таку позитивну кореляцію, але не так однозначно. І це зумовлено проведенням на КВ «Дніпро» хлорамонізації. Очищені на Міських очисних спорудах № 2 м. Харкова стічні води направляються в скидний канал і по щитовому коллектору скидаються в р.Уди – праву притоку р. Сів. Донець. Визначення активності процесів нітрифікації в воді р.Уди на ділянках 500 м до та 500 м після скиду очищених стічних вод з МОСВ №2 виконували за трьома напрямками: аналіз та розрахунок активності нітрифікації на досліджуваних ділянках р. Уди за даними багаторічних спостережень, експериментальне визначення активності нітрифікації в водній товщі, експериментальне визначення активності нітрифікації в донних відкладеннях. В воді р. Уди на ділянці 500 м до та 500 м після скиду очищених стічних вод з МОСВ №2 концентрація амонійного азоту у динаміці 5 річного періоду в основному зменшується, а концентрація азоту нітритів та нітратів – стало зростає, що свідчить про збільшення активності нітрифікації в р. Уди після скиду очищених стічних вод. Цей висновок підтвердив і розрахунок індексу нітрифікації за період спостережень. За даними експериментальних досліджень в пробах води з р. Уди як до, так і після скиду очищених стічних вод хімічна константа швидкості другої фази нітрифікаціїзначно перевищувала константу швидкості першої фази нітрифікації.Це дає змогу припустити мінімальну вірогідність накопичення нітритів у річці, що підтверджує аналіз цього показника за даними багаторічних досліджень. Розрахунки біокінетичних показників за даними експериментальних досліджень показали, що швидкість нітрифікації в воді р. Уди на ділянці після скиду стічних вод більш ніж вдвічі перевищує цей показник до скиду. За даними експериментальних досліджень можна припустити, що після скиду очищених стічних вод в р. Уди змінюється мікробний склад нітрифікую чого мікробіоценозу в результаті збагачення привнесеної з очисних споруд мікрофлорою. Експериментальне дослідження нітрифікуючої здатності мікрофлори донних відкладень в р. Уди до та після скиду очищених стічних вод показали, що активність фермента гідроксиламін оксидоредуктази в донних відкладеннях до та після скиду має один і той же порядок значень. Таким чином, підвищення активності нітрифікації в р. Уди, яке було встановлено за даними багаторічного контролю концентрації азотовмісних сполук, рН, індекса нітрифікації на ділянках до та після скиду стічних вод, зумовлено інтенсифікуючим впливом скиду очищених стічних вод на ці показники в водній товщі. Одержані результати дозволяють стверджувати, що нітрифікація в біологічних очисних спорудах є вагомим екологічним чинником нітрифікації в природній водоймі. Ця винесена з очисних споруд мікрофлора змінює нітрифікацію і концентрацію нітріфікуючіх бактерій в природній водоймі після скиду, змінює кінетику нітрифікації, динаміку азотвміснихсполук в водному об'єкті та активність його самоочищення від сполук азоту. Ключові слова: нітрифікація, природні водойми, водопідготовка, хлорамонізація,скид очищених стічних вод, хімічні кінетичні константи, біокінетичні константи, концентрація нітрифікуючих бактерій, донні відкладення, активний мул.^UThe relevance of work is determined by providing the level of ecological safety of potable water in time of nitrification microflora influence from natural water reservoirs connected with water preparation stations (sources of water supply) and necessity of providing the ecological safety for natural water reservoirs which accept the waste water discharge from waste water treatment plants. Nitrification in natural water reservoirs defines self-purification process from nitrogen compounds. From the activity of nitrification process in stations of water preparation depends potable water safety from the contamination of nitrogen compounds. Nitrite concentration control had shown that water preparation conditions provide such rate of the 2 nd nitrification stage, which reduces nitrite concentration to ecologically safe concentrations. According to observation of the data of 8 year period was established that there is a positive correlation between the nitrification index in natural water reservoir and in water preparation stations. As biochemical investigations had shown, water with high concentration of N–NH4 (during preammination process) activates the development of ammonia oxidation bacteria, which causes raising of N–NO2 concentration to invalid values. During the method of postammination the concentration of nitrifying bacteria of the 1 st stage of nitrification in filter backfill decreases a 150 times. The analisation of nitrification index data in water preparation station «Donets» strongly prove that nitrification in natural water reservoir is significant ecological factor of influence on microbiological processes, which occurring in water preparation stations, and consequently on an ecological safety of potable water for population. Ammonia nitrogen concentration in treated waste waters after the biological treatment significantly decreases (up to 92%). While nitrite and nitrate concentrations increasing, which is an obviously indication of passing both stages of nitrification (I and II phase). Specific rate of N–NH4 oxidation by activate sludge microbiothenoses is much higher, compared with bottom sediments. Activate sludge nitrifying ability of waste water treatment plants aeration tanks was determined by biochemical method according to hydroxylamine oxidoreductase enzyme activity and by microbiological method – concentration of nitrifying bacteria of the 1 st stage. Nitrifying ability of activate sludge from the aeration tanks is 10 times higher then nitrifying ability of bottom sediments of riv. Siv. Donets and Krasnopavlivske reservoir. Considering the concentration of suspended matter shows that everyday emission of nitrifying bacteria from waste water treatment plant into the riv. Udy can reach 2,7 * 10 17cell/day. Waste waters which was treated on waste water treatment plant №2 of Kharkiv city directed into the discharge canal and then through the collector discharging into the riv. Udy, which is a tributary of riv. Siv. Donets. Determination of nitrification processes activity in riv. Udy in the area 500 meters before and 500 meters after the treated waste waters discharge was made by using three directions: investigation and calculation of nitrification activity in riv. Udy based on multiyear data, experimental determination of nitrifying activity in water, experimental determination of nitrifying activity in bottom sediments. Analyses of water from riv. Udy in the area 500 meters before and 500 meters after the treated waste waters discharge had shown that concentration of ammonium nitrogen during 5 year study basically decreases, while concentration of nitrites and nitrates constantly increase, which is an evidence that nitrifying activity in riv. Udy enhances in the area after the discharge. This conclusion is proved by the calculation of nitrification index for the investigation period. According to experiment data for areas before and after the discharge, chemical constant of the 2 nd stage of nitrification was higher then the constant of 1 st stage. According to experimental results we can assume that after the discharge microbial contents of nitrifying microbiocenothes changes due to incoming microflora from the waste water treatment plant. Experimental investigation of nitrifying ability of bottom sediments from riv. Udy before and after the discharge had shown that hydroxylamine oxidoreductase activity in bottom sediments before and after the discharge has the same order of values. As follows, nitrifying activity in riv. Udy increasing, which was revealed according to multiyear data of control of nitrogen compounds, pH, nitrification index in the area of 500 meters before and 500 meters after the treated waste waters discharge is due to intensification influence of the waste waters discharge. Obtained results show that nitrification in biological waste water treatment plants is an essential ecological factor in natural water reservoir.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Радіонова Т. О. 
Клініко-патогенетичні особливості та лікування хронічного гастриту у хворих на цукровий діабет 2 типу / Т. О. Радіонова. — Б.м., 2021 — укp.

Продовжено вивчення клінічного перебігу хронічного гастриту на фоні цукрового діабету 2 типу. Вперше визначені клініко-патогенетичні особливості перебігу хронічного гастриту у хворих на цукровий діабет 2 типу у порівнянні з хворими на цукровий діабет 1 типу та особами без супутнього цукрового діабету з урахуванням їх H.pylori-статусу та наявності синдрому надмірного бактеріального росту.Вперше виявлено, що на спектр гастроінтестинальних симптомів у хворих на хронічний гастрит у поєднанні з цукровим діабетом 2 типу статистично достовірно впливає інфекція H.pylori та синдром надмірного бактеріального росту. У дисертаційній роботі продемонстровано, що поєднання таких факторів,як цукровий діабет 2 типу та інфікування H.pylori, здатні потенціювати дисбаланс у системах оксиду азоту, про- та антиоксидантного захисту, суттєво послаблювати резистентність слизового бар'єру шлунку, а також викликатиметаболічну ендогенну інтоксикацію. Вперше доведено, що поєднання хронічного гастриту з цукровим^UFurther investigation of clinical course of chronic gastritis associated with type 2 diabetes mellitus was performed. The peculiarities of chronic gastritis pathogenesis in patients with diabetes mellitus type 2were studied and compared to those with type 1 diabetes mellitus and subjects with no signs of carbohydrate metabolism disturbances regarding their H.pylori-status and presence of small intestinal bacterial overgrowth.Іt was established for the first time that clinical spectrum of gastrointestinal symptoms in patients with chronic gastritis and diabetes mellitus type 2 is significantly defined by H.pylori-infection and small intestinal bacterial overgrowth. The research shows that combination of such factors, as diabetes mellitus type 2 and H.pylori infection may potentiate the imbalance in nitric oxide system, weaken the antioxidant defense system, decrease resistance of stomach mucosal barrier, induce metabolicendogenous intoxication. We improved for the first time that association of chronic gastritis and diabetes mellitus type 2 leads to decreased quality of life of patients, not only through psychoemotional state worsening but also through marked physical state deterioration. The substantiation of eupatilin prescription was further developed in patients with H.pylori-associated chronic gastritis and diabetes mellitus type 2. The option for antihelicobacter therapy optimization was proposed with the addition of probiotic and eupatilin. Such combination of drugs allows to affect pathogenetic mechanisms of stomach mucosal injury in patients with H.pylori-associated chronic gastritis and diabetes mellitus type 2.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Радіонова Я. В. 
Інноваційний розвиток агропромислових підприємств в умовах цифровізації економіки / Я. В. Радіонова. — Б.м., 2021 — укp.

Мета дисертаційної роботи полягає в розробці й обґрунтуванні теоретико-методичних та прикладних засад інноваційного розвитку агропромислових підприємств в умовах цифровізації економіки. Розроблено модель функціонування цифрової платформи, яка подається через сукупність програмних і технічних засобів, провайдинг нововведень цифровізації у технології, техніку й управління виробничими процесами господарської діяльності агропромислових підприємств, правила й норми їх використання, а також алгоритм поведінки та взаємодії стейкхолдерів інноваційного розвитку.^UThe purpose of the dissertation is to develop and substantiate the theoretical and methodological and applied principles of innovative development of agro-industrial enterprises in terms of digitalization of the economy. The model of functioning of the digital platform which is given through set of software and hardware, providing of innovations of digitalization in technology, technics and management of industrial processes of economic activity of agro-industrial enterprises, rules and norms of their use, and also algorithm of behavior and interaction of stakeholders of innovative development is developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Михайлович В. В. 
Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв: автореферат дис. ... д.філософ : 104 / В. В. Михайлович. — Б.м., 2023 — укp.

Михайлович В.В. Проектування нанорозмірних оксидних діелектричних матеріалів для електронних пристроїв. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 104 «Фізика та астрономія». – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича МОН України, Чернівці, 2023.Сьогодні діелектричні матеріали відіграють ключову роль у передових електронних пристроях, таких як, конденсатори, суперконденсатори, сенсори, транзистори, тощо. В контексті нинішньої тенденції до мінімізації розмірів, підготовка та функціоналізація нанорозмірних діелектричних матеріалів є одним із пріоритетних напрямків дослідження. Серед широкого спектру діелектриків одним із найцікавіших є матеріали з високою діелектричною сталою, так звані матеріали з високою константою діелектричної проникності (high-k). Одними з найбільш яскравих представників висококонстантних матеріалів є оксидні діелектрики, до яких можна віднести перовскіти барію титанату та шпінелі на основі хромітів. Ці два типи сполук викликають зростаючий інтерес, оскільки вони володіють високою діелектричною сталою, фероелектричною, п'єзоелектричною, піроелектричною та іншими властивостями, що робить їх ідеальними кандидатами для застосування в мікро- та наноелектроніці.В цьому контексті, дана дисертація зосереджується на підготовці, функціоналізації та інтеграції нанорозмірних перовскітів типу BaTiO3 та шпінелей типу ZnCr2O4 у плоскі конденсатори з високим значенням константи діелектричної проникності. Дисертація організована наступним чином;У вступі обґрунтовано вибір теми та актуальність дисертаційного дослідження, вказано його зв’язок з науковими програмами та темами, сформульовано мету та завдання дисертації, вказане її наукове та практичне значення, наведено інформацію про публікації й особистий внесок здобувача, апробацію результатів роботи, її структуру й обсяг.Розділ 1 складається з чотирьох основних частин: (i) сучасний стан досліджень, (ii) властивості нанорозмірних діелектричних оксидних частинок, (iii) методи наноструктурування та організації діелектричних наночастинок у вигляді тонких плівок та (iv) інтеграція діелектричних наночастинок в електронні пристрої в якості активних компонентів. Розділ закінчується висновками. У розділі 2 описано основні методи, що використовувалися для характеристики діелектричних оксидних наноматеріалів. Розділ 3 присвячено синтезу та характеристиці діелектричних наночастинок типу перовскіту. Зокрема, експериментальним шляхом було отримано ряд систем наночастинок титанату барію з контрольованою морфологією та розміром: кубічні наночастинки (середній розмір близько 15 нм), усічені кубоїдальні наночастинки (середній розмір близько 100 нм) та усічених ромбододекаедричних наночастинок (середній розмір близько 110 нм). Слід зазначити, що наночастинки з усіченою ромбододекаедричною та усіченою кубоїдальною морфологією BaTiO3 були отримані та описані вперше. Досліджено вплив морфології частинок на діелектричні властивості наночастинок на основі титанату барію. У розділі 4 описано методику варіювання морфологією систем типу шпінелі та її вплив на діелектричні властивості. Результати експерименту свідчать, що на розмір, ширину забороненої зони та діелектричні властивості отриманих наночастинок шпінелі впливають декілька факторів, зокрема час горіння гелю, температура горіння та ентальпія горіння твердого хелатно-звязуючого агента. Розділ 5 ілюструє, інтеграцію наночастинок типу шпінелі та перовскіту в електронні пристрої. Першим кроком на цьому шляху була функціоналізація поверхні наночастинок з метою отримання стабільних суспензій, які будуть використовуватися для осадження тонких плівок. Для виготовлення тонких плівок були використані два методи, а саме: діелектрофорез та “drop casting”. Незважаючи на те, що метод діелектрофорезу дозволяють отримувати тонкі плівки з високим ступенем впорядкованості наночастинок, цей методи обмежений неперервністю тонких шарів на великих поверхнях. Цю проблему було подолано за допомогою методу “drop casting”. Для наноматеріалів перовскіту та шпінелі товщина отриманих тонких плівок варіюється від 400 нм до 4300 нм. Якість поверхні та елементний склад плівок було досліджено за допомогою скануючої електронної мікроскопії та енергодисперсійного X-проминевого аналізу. Наступним кроком після визначення характеристик тонких плівок було виготовлення конденсаторів. Ефективність виготовлених конденсаторів було досліджено методом імпеданс спектроскопії. Таким чином, ми отримали наступні значення електричної ємності: 1 нФ для конденсатора на основі ZnCr2O4, 200 нФ для конденсаторів на основі усічених кубоїдальних наночастинок BaTiO3 і 2 нФ для конденсаторів на основі усічених ромбододекаедричних наночастинок BaTiO3.^UMykhailovych V. V. Design and production of oxide dielectric materials at the nanometric scale for electronic devices.Thesis on search for the Doctor of Philosophy degree in specialty 104 «Physics and Astronomy». - Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University, Ministry of Education and Science of Ukraine, Chernivtsi, 2023.Nowadays, dielectric materials play a key role in main electronic devices, like for example capacitors, supercapacitors, sensors, field effect transistors, etc. Towards the minimalization trend, the preparation and functionalization of nanoscale dielectric materials are of primary interest. Among a wide range of dielectrics, one of the most interesting are the materials with high dielectric constant (high-k). One of the brightest representatives of high-k materials are oxide-based dielectrics, from which barium titanate perovskites and metal chromite spinels can be figured out. These two types of compounds show a growing interest as they possess high dielectric, ferroelectric, piezoelectric, pyroelectric and other properties, which makes them a perfect candidate for application in micro- and nano-electronics. In this context, the present thesis focusses on preparation, functionalization and integration of nanoscale perovskite-type BaTiO3 and spinel-type ZnCr2O4 in planar high-k capacitors. The thesis is organized as following;The Іntroduction justifies the relevance of the topic of the dissertation research, indicates its connection with scientific programs, plans and topics, formulates the purpose and tasks of the dissertation, emphasizes its scientific and practical significance, presents information about the publications and personal contribution of the recipient, approves the project results, their structure and amount.Chapter 1 is structured in four main sections which consist of (i) state of the art, (ii) properties of nanosized dielectric oxide particles; (iii) nanostructuration and organization methods of dielectric nanoparticles as thin films and (iv) integration of dielectric nanoparticles in electronic devices as active elements. The chapter ends with partial conclusions. Chapter 2 describes the main techniques used for dielectric oxide nanomaterials characterization. Chapter 3 is devoted to synthesis and characterization of perovskite-type dielectric nanoparticle systems. Thus, a series of barium titanate nanoparticles systems have been obtained, with controlled morphology and size: cubic nanoparticles (with the mean size of about 15 nm), edge-truncated cuboidal nanoparticles (with a size about 100 nm) and truncated rhombic dodecahedron (with a size about 110 nm). It has to be mentioned here that the truncated rhombic dodecahedron and cuboidal edge-truncated morphologies for BaTiO3 has been obtained and described for the first time. Chapter 4 describes the methodology of morphology tailoring in spinel type systems and its impact on the dielectric properties. The experimental results strongly suggest that several factors, including the burning time of gel, the combustion temperature, and the enthalpy of combustion of the solid chelating/fuel agents, influence the size, band gap and dielectric properties of the obtained spinel nanoparticles. Chapter 5 is dedicated to the integration of the spinel and perovskites nanoparticles in electronic devices. First step on this road was the surface functionalization of the nanoparticles in order to obtain a stable ink suspensions which will be used for the thin films deposition. Various methods were used for the thin film fabrication, namely drop casting, dielectrophoresis and spin coating. Despite the dielectrophoresis and spin coating methods allowed as to obtain thin films with a high order degree of the nanoparticles, these techniques are limited by the continuity of the thin layers on large surfaces. This issue has been overcome by using drop casting method. For both, perovskite and spinel nanomaterials the thickness of the prepared thin films vary from 400 nm to 4300 nm. The surface quality and elemental composition of the films has been investigated by Field-emission Scanning Electron Microscopy, and EDX analyses. As a next step, after elaboration of characterization of thin films the planar capacitors have been fabricated by deposition of silver electrodes onto the both sides of the dielectric films. The performance of the fabricated planar capacitors was studied by Broadband Dielectric Spectroscopy. Thus, we obtained the following values for the electrical capacitance: 1 nF for ZnCr2O4 based capacitor, 200 nF for cuboidal BaTiO3 based capacitors and 2 nF for the truncated rhombic dodecahedron BaTiO3 based capacitors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського