Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (42)Реферативна база даних (1002)Книжкові видання та компакт-диски (715)Журнали та продовжувані видання (114)
Пошуковий запит: (<.>A=РУСНАК$<.>+<.>A=НИКОЛА$<.>+<.>A=АНДРЕЕВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
1.

Руснак Ю.І. 
Адміністративно-юрисдикційна діяльність органів державної податкової служби України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Ю.І. Руснак ; Нац. акад. держ. податк. служби України. — Ірпінь, 2004. — 18 с. — укp.

Уточнено зміст поняття та охарактеризовано суб'єкти адміністративно-юрисдикційної діяльності. Досліджено адміністративні правопорушення, що підпадають під юрисдикцію органів державної податкової служби (ДПС) України. З'ясовано поняття, види та джерела доказів, а також мету та зміст доказування в адміністративно-юрисдикційній діяльності органів ДПС. Обгрунтовано та сформовано рекомендації щодо удосконалення процесу збору, дослідження та оцінки доказів та їх застосування у справах про адміністративні правопорушення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х829(4УКР)0 + Х819(4УКР)112.011.013.2 +
Шифр НБУВ: РА331615

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Руснак Н.І. 
Внутрішньоклітинний метаболізм мікробних популяцій травного тракту тварин за дії екзогенних факторів: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Н.І. Руснак ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2008. — 19 с. — укp.

Вивчено внутрішньоклітинні особливості метаболізму рубцевих змішаних мікробних популяцій, сформованих на менш і більш доступних біосубстратах, та комплексі мікроорганізмів сліпої кишки свиней і кролів та чистих штамів бактерій за умов асиміляції ними різних джерел поживних речовин, а також за дії дуже поширеного у довкіллі біоциду пентахлорофенолу (ПХФ) з застосуванням природного адсорбенту кліноптилоліту (Кл). Показано посилення аналічних процесів у клітинах мікроорганізмів-симбіонтів травного тракту та цілому організмі тварини-господаря за умов засвоєння більш доступних субстратів (у порівнянні з менш доступними), вірогідно підвищену стійкість їх до токсичної дії різних доз ПХФ, передусім, за присутності адсорбенту Кл. Виявлено, що у клітинах цукролітичної бактерії Butyrivibrio fibrisolvens 787 відсутня фосфокетолазна реакція, але ця бактерія інтенсивно утилізує альдози різної молекулярної маси (глюкозу й ксилозу) та пектин, використовуючи метаболічні шляхи Ентена - Дудорова та Ембдена - Мейєргофа - Парнаса, на що вказують дуже висока активність 2-кето-3-дезокси-6-фосфоглюконатальдолази та значно нижча - фруктозодифосфатальдолази. Активність виявлених ензимів гальмується навіть за низьких доз ПХФ (10 - 40 мкМ), вірогідно послаблюється інгібуюча дія токсиканта за присутності Кл.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П527.390 +
Шифр НБУВ: РА356937

Рубрики:

      
3.

Руснак Н. О. 
Діалектний текст: лінгвокогнітивний та прагматичний аспекти: автореф. дис. ... д-ра філол. наук : 10.02.01 / Н. О. Руснак ; НАН України, Ін-т укр. мови. — К., 2011. — 36 с. — укp.

З'ясовано лінгвістичний статус діалектного тексту (ДТ), наведено його специфіку, розроблено типологію ДТ, обгрунтовано онтологічний статус, визначено та описано його категорійну структуру, яку формують три типи текстових категорій - системні, антропоцентричні та мисленнєві. Простежено вплив прагматичних чинників на когнітивні. Установлено, що комунікативна ситуація виокремлює предмет дослідження та проектує структурно-семантичну організацію ДТ. Когнітивний аспект зумовлює схему аналізу ментальний континуум - парадигма мислення - когнітивна модель - ДТ. Охарактеризовано три типи знань носіїв буковинських говірок - парадигми господарського, релігійно-обрядового, екзистенційного мислення, описано їх реалізацію в ДТ. Визначено специфіку категоризації та концептуалізації мовомислення буковинських діалектоносіїв, з'ясовано особливості буковинського діалектного мовлення. Удосконалено методику аналізу ДТ, у межах якого розглянуто функціонально-прагматичну типологію структурних одиниць ДТ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-671
Шифр НБУВ: РА379319 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
4.

Руснак О.А. 
Концептуальна особливість розрізнення інтерпретаційної проблеми існування та сутності Бога у релігійній філософії Етьєна Жільсона: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.11 / О.А. Руснак ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2010. — 17 с. — укp.

Досліджено проблему "існування та сутності Бога у релігійній філософії Е. Жільсона". Проаналізовано творчі етапи та структуру релігійно-філософської системи французького томіста. Визначено структуру категорії "буття" у томізмі Е. Жільсона, яку можна описати за допомогою трьох аспектів: трансцендентності, аналогічності та контингенції. Зазначено, що природне "буття" у Е. Жільсона виникає завдяки "іншому" існуванню, яке є Богом. Контингенція природного буття у французького томіста, знайдення в ньому актів "сутність" і "існування" вказує на перший "чистий акт існування", який є причиною усього природного буття, тобто Бога. У реальному бутті будь-якої речі контингенція існує дійсно, але сутність Бога, згідно з релігійною філософією Е. Жільсона, вказує не лише "концептуальне" розрізнення в ньому онтологічних актів: існування та сутності. Відтак Бог у томізмі Е. Жільсона - це чисте буття, його сутність і є його існуванням. Доведено можливість створення екзистенціальної у томістському значенні філософської концепції Бога, яка має право на життя у сучасному світі, де панує позитивістське уявлення про природне та надприродне буття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э210.0 + Ю3(4ФРА)6-678.1
Шифр НБУВ: РА370737 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Руснак Ю. М. 
Лексика родинних обрядів у буковинському діалекті: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / Ю. М. Руснак ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. — Чернівці, 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано лексику трьох типів родинних обрядів (весільного, родильного та поховального) у буковинськіх говірках. Встановлено, що моделлю опису емпіричного матеріалу обрано лексико-тематичну сітку (ЛТС). Фактичний матеріал дає змогу представити лексику весільної обрядовості двома ЛТС, у яких відтворено духовну та матеріальну культуру буковинців. Визначено, що лексика родильного та поховального обрядів формує окрему ЛТС. Проаналізовано структурні, семантико-функціональні й етнолінгвістичні особливості обрядової лексики. Простежено міжмовні контакти носіїв буковинських говірок із сусідніми народами, зумовлені особливостями історичного розвитку Буковинського краю. Досліджено специфіку лексики родинної обрядовості буковинських говірок в контексті ареальних трасформацій загальноукраїнських понять та в загальнослов'янському контексті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-671
Шифр НБУВ: РА375853 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Николайчук М.Я. 
Методи та прилади контролю переміщень на основі безконтактних перетворювачів фаза-код: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.13 / М.Я. Николайчук ; Івано-Франків. держ. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 1999. — 19 с. — укp.

Розроблені теоретична база та методи побудови засобів контролю на основі безконтактних перетворювачів кутових переміщень (ПКП), обгрунтовано вибір та розроблено методи розширення діапазону вимірювання, а також підвищення точності ПКП. Розроблені структурні методи розширення функціональних можливостей ПКП. Запропоновано багатообертові перетворювачі кутових переміщень (БПКП) на основі грубої і точної шкал. Розроблена методика повірки та проаналізовані похибки ПКП, дані рекомендації щодо їх усунення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965-044.382

Рубрики:

      
7.

Руснак Я.О. 
Моніторинг центральної гемодинаміки та нервово-м'язової провідності під час анестезіологічного забезпечення лапароскопічних оперативних втручань у хворих на жовчнокам'яну хворобу: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.30 / Я.О. Руснак ; Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2003. — 19 с.: табл. — укp.

На підставі клінічного обстеження та узагальнення безпосередніх результатів дослідження змін параметрів центральної гемдинаміки, дихальної системи на етапах лапароскопічної холецистектомії, порівняльного аналізу ефективності використання міорелаксантів різних груп зроблено спробу систематизувати основні зміни, що відбуваються в серцево-судинній та дихальній системах на етапах лапароскопічної холецистектомії з метою своєчасного виявлення та попередження ускладнень, які виникають під час та у ранньому післяопераційному періоді. Надано рекомендації щодо вибору оптимальних видів та доз м'язових релаксантів для анестезіологічного забезпечення оперативних втручань з використанням карбоперітонеуму та доцільності використання моніторингу нервово-м'язової провідності. Розроблено алгоритм анестезіологічного забезпечення оперативних втручань з використанням ендовідеохірургічної техніки, що дає змогу зменшити частоту післяопераційних ускладнень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.520.43 +
Шифр НБУВ: РА327430

Рубрики:

      
8.

Руснак І.С. 
Розвиток українського шкільництва в Канаді (кінець ХІХ - ХХ ст.): Автореф. дис... д-ра пед. наук: 13.00.01 / І.С. Руснак ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2000. — 39 с. — укp.

Здійснено комплексний історико-педагогічний аналіз процесу становлення та розвитку системи українського шкільництва в Канаді (кінець ХІХ - ХХ ст.). Вперше відтворено цілісну картину діяльності українських культурно-просвітницьких, церковних і педагогічних організацій і товариств, а також державних органів Канади щодо розвитку національної освіти та виховання канадських українців. Показано структуру, основні тенденції та напрямки еволюції рідномовного шкільництва, його роль у збереженні української етнічної спільноти в цій країні. Основні результати, положення та висновки дослідження можна використати для викладання педагогіки та історії педагогіки України, розробки наукових основ здійснення національної освіти та виховання, освіти національних меншин у поліетнічній державі, що сприятиме збереженню та передачі педагогічного досвіду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(7КАН=УК)
Шифр НБУВ: РА312052 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Руснак О. В. 
Соціально-економічний розвиток Північної Буковини і Хотинщини у 1918 - 1940 рр.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / О. В. Руснак ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. — Чернівці, 2010. — 20 с. — укp.

Подано широку статистико-демографічну характеристику населення та визначено його національний склад. Досліджено соціальні відносини, стан медико-санітарного забезпечення населення. Розкрито рівень розвитку промисловості, ремесел, транспортної інфраструктури, торгівлі, сфери обслуговування та банківської системи. Висвітлено особливості проведення аграрної реформи у краї.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЧЕН)61-2
Шифр НБУВ: РА375689 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Николаєва В.І. 
Соціально-педагогічна реабілітація підлітків із сімей груп ризику в центрах соціальних служб сім'ї, дітей та молоді: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.05 / В.І. Николаєва ; Луган. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. — Луганськ, 2009. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу наукових досліджень розглянуто теоретичні та практичні аспекти реабілітації підлітків із сімей груп ризику в центрах соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді (ЦСССДМ), розкрито сутність понять "сім'я групи ризику", "реабілітація", "соціальна реабілітація", "соціально-педагогічна реабілітація", подано їх змістову характеристику. Уперше науково розроблено, обгрунтовано та впроваджено структурно-функціональну модель соціально-педагогічної реабілітації підлітків із сімей груп ризику в діяльність ЦСССДМ на основі комплексної реабілітаційної програми. Запропоновану модель експерментально перевірено на базі міських і районного ЦСССДМ й доведено її ефективність у розв'язанні проблем підлітків із сімей груп ризику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч312 + С5*148:Ч30 +
Шифр НБУВ: РА367195

Рубрики:

      
11.

Руснак 
Формування граматичної компетенції у майбутніх викладачів французької мови з комп'ютерною підпримкою: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Діана Андріївна Руснак ; Київський національний лінгвістичний ун-т. — К., 2009. — 23 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-913.32
Шифр НБУВ: РА366935

Рубрики:

      
12.

Руснак І.Є. 
Художня модифікація національної історіософії в прозі У.Самчука: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.01 / І.Є. Руснак ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 36 с. — укp.

Вперше в українському літературознавстві в аспекті світоглядного традиціоналізму й естетичного консерватизму досліджено художню історіософію у творчій спадщині У.Самчука як специфічне літературне явище, виникнення якого обумовлено соціально-історичними, індивідуально-авторськими чинниками. Розкрито глибинні зв'язки художньої історіософії У.Самчука з націоналістичною ідеологією Д.Донцова й вісниківців - письменників, об'єднаних журналом "Вісник" (в 1922 - 1932 рр. - "Літературно-науковий вісник"). Вперше цілісно систематизовано й прокоментовано естетичні, культурологічні переконання прозаїка, розкрито сутність його концепції філософії культури й мистецтва. Показано специфіку функціонування історіософських ідей у художній прозі, публіцистиці, мемуаристиці У.Самчука. Зроблено висновок, що історіософічність є одним із засобів інтелектуалізації та модернізації прози письменника. Доведено, що художня історіософія У.Самчука має націоохоронну природу, оскільки осмислення історичного й геоетнічного вкорінення сприяє збереженню української ідентичності, показано її колосальний потенціал для розвитку незалежної української держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(7КАН=УК)-4 Самчук,У.534 + Ш5(УК=7КАН)-4 Самчук,У.534 +
Шифр НБУВ: РА351962

Рубрики:

      
13.

Николайчук Л.М. 
Цивільно-правові договори як підстави виникнення права приватної власності громадян: Автореф. дис... юрид. наук: 12.00.03 / Л.М. Николайчук ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний теоретичний аналіз правового регулювання договірних відносин щодо набуття громадянами права приватної власності. Уперше досліджено місце та роль цивільно-правового договору серед підстав виникнення зазначеного права. З'ясовано систему цивільно-правових договорів, за якими громадяни набувають право приватної власності, а також визначено особливості застосування загальних вимог щодо дійсності правочинів до договорів стосовно переходу даного права. Висвітлено питання визначення моменту виникнення права приватної власності у громадянина-набувача майна за договором. Розглянуто питання повернення майна у разі визнання договору недійсним або неускладненим, а також за умов розірвання договору. Розкрито особливості виникнення права приватної власності за окремими видами цивільно-правових договорів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)110.4 +
Шифр НБУВ: РА333282

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Сидор А. І. 
Методи та процесори розпізнавання багатомірних образів у Хеммінговому просторі / А. І. Сидор. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертацію присвячено розробці методів та процесорів розпізнавання багатомірних образів у Хеммінговому просторі. Розроблений метод оцінки Хеммінгової віддалі на основі Евклідової відстані та аналітики різних взаємокореляційних функцій. Розроблено метод опрацювання сигналів двовимірного Хеммінгового простору на основі перетворень модульної арифметики теоретико-числового базису Крестенсона. Метод визначення Хеммінгової віддалі між характеристиками образів представленого кодами унітарного ТЧБ та метод визначення Хеммінгової віддалі між аналоговими сигналами. Удосконалено метод визначення Хеммінгової віддалі образів з різною кількістю параметрів. Здійснений аналіз кодування та визначення Хеммінгової віддалі для реалізації розпізнавання дорожніх знаків різних категорій. Розроблені структури та алгоритми роботи удосконалених спецпроцесорів оцінки Хеммінгової віддалі між сигналами та здійснена мікроелектронна реалізація їх компонентів на ПЛІС. Розроблений швидкодіючий спецпроцесор визначення Хеммінгової віддалі між оцифрованими сигналами у теоретико-числовому базисі Хаара-Крестенсона, який у порівняні з відомими пристроями характеризується підвищеною на 2-3 порядки швидкодією.^UThe dissertation is devoted to the development of methods and processors for the recognition of multidimensional images in the Hemming space. The mathematical bases and prospects of development of theoretical foundations of image recognition methods in the Hemming space are described. Research of structural solutions of existing devices of correlation processing of signals as components of special processors for the recognition of multidimensional images. The method of estimating the Hemingway distance on the basis of the Euclidean distance and analyzes of various interrelation functions is developed. The method of processing signals of a two-dimensional Hemming space on the basis of transformations of the modular arithmetic of the Crescent's theoretic-numeric basis is developed. The method of determining the Hemming distance of images with different number of parameters is improved. The analysis of coding and definition of Hemingway distance for implementation of recognition of road signs of different categories is carried out. The developed structures and algorithms of the work of advanced special processors for estimating the Heming distance between the signals and implemented the microelectronic implementation of their components on the FPGA. The developed high-speed special processor for determining the Heming distance between the digitized signals in the theoretical-numerical basis of Haar-Krestenson, which, compared with known devices, is characterized by an increase of 2-3 orders of magnitude.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Люра О. П. 
Методи та спецпроцесори розпізнавання накидів та коротких замикань у високовольтних електромережах / О. П. Люра. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено розробці методів та спецпроцесорів розпізнавання накидів та коротких замикань у високовольтних електромережах та підвищенню ефективності їх релейного захисту. Проведено дослідження характеристик ідентифікації збурень у високовольтних електромережах. Досліджені функції та інформаційні характеристики існуючих комп'ютеризованих систем моніторингу режимних параметрів та станів обладнання високовольтних електричних підстанцій. Вперше розроблені двополярна та однополярна моделі накиду та короткого замикання у вигляді решітчастих функцій цифрових відліків фазних струмів. Показано, що однополярна модульна дискретна модель накиду дозволяє у 2 рази підвищити швидкодію ідентифікації типу збурення на інтервалі одного періоду промислової частоти. Удосконалено метод рандомізованого опрацювання гармонічних сигналів шляхом застосування розширеної M-послідовності, що дозволило у 2 рази підвищити порогове значення центрального пелюстка функції автокореляції та покращити інформативність діагностування збурень у високовольтних електромережах. Удосконалена структура базаторозрядного регістра зсуву компонента цифрового корелятора шляхом застосування міжбазисних перетворень унітарного коду та коду базису Радемахера, що дозволило у 15 разів зменшити його апаратну складність без втрати швидкодії, вдосконалена структура інтегруючого квадратора пристрою релейного захисту. Розроблені мікроелектронні компоненти пристрою релейного захисту реалізовані на ПЛІС, які у порівнянні з відомими, дозволили зменшити у 18 разів апаратну складність та, при застосуванні k-розрядного АЦП для кодування фазних струмів, підвищити швидкодію.^UThe dissertation is devoted to the development of methods and special processors for the recognition of charges and short circuits in high voltage electric networks and to increase the efficiency of their relay protection. The research of characteristics of perturbation identification in high voltage electric networks is carried out. The functions and information characteristics of existing computerized monitoring systems of the regime parameters and equipment state of high-voltage electrical substations are investigated. For the first time, bipolar and unipolar models of overturning and short-circuit in the form of lattice functions of digital counts of phase currents have been developed. It isshown that the unipolar modular discrete model of the projection can increase the speed of identification of the type of perturbation in the interval of one period of industrial frequency in 2 times. The method of randomized processing of harmonic signals was improved by the use of an expanded M-sequence, which allowed to increase the threshold value of the central lobe autocorrelation function in 2 times and to improve the informativeness of the diagnostics of perturbations in high-voltage power grids. An improved structure of the base-digit shift register of the component of the digital correlator through the application of inter-baseline transformations of the unitary code and the code of the basis of Rademacher, which allowed to reduce its hardware complexity by 15 times without loss of speed, and the structure of the integrating quadrant of the relay protection device is improved. The developed microelectronic components of the relay protection devices are implemented on the FPGA, which, in comparison with the known ones, allowed to reduce the hardware complexity by 18 times and, with the use of a k-bit ADC for phase currents, increase the speed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Руснак Л. В. 
Доказування та докази в конституційному судовому процесі (на прикладі України та Німеччини): автореферат дис. ... д.філософ : 081 / Л. В. Руснак. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація є комплексним науковим дослідженням доказування та доказів у конституційному судовому процесі (на прикладі України та Німеччини), у яким виявлено дослідження виявлено, що доказування здійснюється у відповідній процесуальній формі, яка кардинально відрізняє конституційний судовий процес від інших способів вирішення справ. Запропоновано визначати доказування в конституційному судовому процесі як розумово-пізнавальну діяльність учасників конституційного провадження, спрямовану на сприйняття обʼєктів, їх оцінки та перевірки доказами.Визначено, що право на доказування необхідно розглядати як складову належної правової процедури, яка дає особам право постулювати засоби доказування, виправдовуючі їхні заяви у процесі чи процедурі, в межах і обсягу, встановлених Конституцією та законом.Обгрунтовано авторське визначення доказів у конституційному судовому процесі – це дані про обставини, які підлягають зʼясуванню у конституційному провадженні у справі, отримані за допомогою процедури та засобами доказування, визначеними законом. Виділено ознаки доказів. Докази - це відомості про обставини справи. Нормативно-правовий акт, який є обʼєктом дослідження Конституційного Суду України на предмет його відповідності Конституції України, є водночас письмовим доказом у справі. З його змісту можна отримати відомості (інформацію) про відносини, які ним регулюються, про відповідність чи суперечність положень Конституції України. Носіями інформації (джерелами доказів) є люди, документи, речі. У даному випадку текст нормативного акта є джерелом доказів. Докази взаємоповʼязані з предметом доказування. За допомогою відомостей можна встановити наявність чи відсутність обставин, які обґрунтовують вимоги та заперечення сторін та інших обставин, які мають значення для правильного вирішення справи. Ця ознака відображає належність доказів. Зʼясувати належність доказів означає встановити судом наявність юридичного значення для справи. Наприклад, заявник для обґрунтування своєї позиції як на правовий аргумент посилається в конституційній скарзі на порушення його конституційних прав нормою закону, яка була застосована в остаточному судовому рішенні. Юридичні факти, які підлягають доказуванню, встановлюються засобами доказування, зокрема: пояснення учасників справи, залучених учасників конституційного провадження по суті матеріалів справи, які наводять додаткові аргументи або надають іншу інформацію, ніж та, що міститься у відповідному зверненні, документи, висновки експертів і спеціалістів. Конституційне законодавство не поділяє документи на письмові та речові чи електронні докази. Дана ознака доказів підтверджує, що докази мають бути допустимими. Отримання та дослідження доказів здійснюється у передбаченій законом процедурі. Усі ознаки доказів повинні бути присутніми в сукупності, відсутність хоча б одного з них свідчить про неможливість використання доказів. Виділено принципи доказування в конституційному судовому процесі, зокрема юридичної ефективності, єдності доказів, спільності доказів, суспільного інтересу функції доказування, лояльності та чесності або достовірності доказів, суперечливості доказів, гласності доказів, легітимності доказів, недопущення незаконних доказів, свободи доказування, належності, придатності та корисності доказів, належності, придатності та корисності доказів, тягаря доведення. Запропоновано, виходячи з принципу процесуальної рівності учасників конституційного провадження внести зміни до статті 2 Закону України «Про Конституційний Суд України», в якій передбачити принцип змагальності в усному провадженні.Доведено, що суддя конституційного суду відіграє фундаментальну роль у доказовій діяльності в конституційному судовому процесі. Суддя-доповідач конституційного суду може ініціювати усний розгляд з метою заслуховування аргументів сторін. Однак специфікою конституційного судового процесу є те, що по кожній справі в межах конституційного провадження необхідно визначити факти, які підлягають доказуванню. Установлено, що від категорії конституційного провадження залежить специфіка доказування. Виявлено, що у Федеральному конституційному суді Німеччини визначається необхідність доведення фактів у конституційному процесі, зокрема: факти, що мають відношення до рішення та винятки щодо необхідності доказів, зокрема: «беззаперечні» факти та очевидні факти (загальні факти та факти, відомі суду); звернення до фактичних висновків інших судів.^UThe dissertation is a comprehensive scientific study of proof and evidence in constitutional litigation, using Ukraine and Germany as examples. The study reveals that proof is conducted in specific procedural forms, which differentiate constitutional litigation from other methods of resolving cases. The author proposes to define proof in constitutional court proceedings as a mental and cognitive activity of participants in constitutional proceedings aimed at perceiving objects, evaluating them, and verifying them with evidence.It is established that the right to present evidence must be recognized as a crucial element of due process of law, affording individuals the ability to propose evidence that supports their claims in a process or procedure, subject to the bounds and framework established by the Constitution and law.The author's definition of evidence in constitutional litigation is substantiated - it is data on the circumstances to be clarified in constitutional proceedings in a case obtained through the procedure and means of proof established by law. The markers of evidence are emphasized, and they refer to information concerning the specifics of a given case. The legal act that is the subject of the study of the Constitutional Court of Ukraine on its compliance with the Constitution of Ukraine is also written evidence in the case. Its content can provide data (information) on the relations regulated by it, on the compliance or contradiction of the provisions of the Constitution of Ukraine. The sources of evidence, which include people, documents, and objects, can also carry important information. In this scenario, the regulatory act's text serves as evidence. Such evidence is connected to the subject being proven. By utilizing relevant information, it is feasible to determine if the circumstances support the claims and objections of the parties and are pertinent to the case's correct resolution. This feature pertains to determining the legal significance of evidence in a court case. The court needs to determine whether the evidence holds any legal value. For instance, a constitutional complainant may use a legal argument based on a violation of their constitutional rights by a provision of law that was applied in the final court decision to support their position. Thirdly, the establishment of legal facts is achieved through the presentation of evidence, which includes parties' explanations, participation of involved individuals in the constitutional proceedings, provision of additional arguments or information beyond that in the relevant appeal, documents, and opinions from experts and specialists. Constitutional law makes no distinction between written documents and physical or electronic evidence, indicating that all such evidence must be admissible. Moreover, the receipt and examination of evidence are performed following the established legal procedure. The presence of all indicators of evidence is necessary, and the absence of any disqualifies the evidence from being used.The principles of proof in constitutional court proceedings are highlighted, in particular, the principle of legal effectiveness, the principle of unity of evidence, the principle of commonality of evidence, the principle of public interest of the function of proof, the principle of loyalty and honesty or reliability of evidence, the principle of contradiction of evidence, the principle of publicity of evidence, the principle of legitimacy of evidence, the principle of the inadmissibility of illegal evidence, the principle of freedom of proof, the principle of relevance, suitability and usefulness of evidence, the principle of relevance, suitability and usefulness of evidence, the principle of burden. Based on the principle of procedural fairness in constitutional proceedings, it is recommended that Article 2 of the Ukrainian Law "On the Constitutional Court of Ukraine" be revised to introduce the principle of adversarial proceedings during oral proceedings.It is proved that a constitutional court judge plays a fundamental role in the evidentiary activities in constitutional litigation. The presiding judge of the court has the power to call for an oral hearing in order to listen to the arguments of the parties involved. However, the specificity of constitutional litigation is that for each case within the constitutional proceedings, it is necessary to determine the facts to be proved. It is established that the specifics of proof depend on the category of constitutional proceedings.The Federal Constitutional Court of Germany requires proof of facts in the constitutional process. This includes relevant facts for making decisions, as well as exceptions to the need for proof, such as "indisputable" and obvious facts (i.e., general and court-known facts). Other court findings can also be referenced.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського