Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (359)Книжкові видання та компакт-диски (445)Журнали та продовжувані видання (25)
Пошуковий запит: (<.>A=СТЕЛЬМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Стельмах Н.В. 
Автоматизація технологічного підготовлення складального малосерійного виробництва електромеханічних приладів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.02.08 / Н.В. Стельмах ; НТУ України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2010. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К960.8-64
Шифр НБУВ: РА370606 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Стельмахович Б.М. 
Взаємодія компонентів у системах {Ho,Yb,Lu}-Cu-Al та Dy-Ag-Al (діаграми фазових рівноваг, кристалічна структура та фізичні властивості сполук): Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.01 / Б.М. Стельмахович ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню фазових рівноваг, кристалічних структур інтерметалічних сполук та їх фізичних властивостей. Побудовано ізотермічні перерізи діаграм стану при 870 К для потрійних систем {Tb, Ho, Yb, Lu}-Cu-Al та Dy-Ag-Al, встановлені межі твердих розчинів на основі бінарних сполук та областей гомогенності тернарних сполук. Вперше досліджено кристалічну структуру 4-х бінарних та 48-ми тернарних інтерметалідів, які належать до 15-ти структурних типів. Виявлено чотири нових структурних типи. Досліджено валентний стан атомів Ітербію та температурну залежність питомого електроопору для двох інтерметалічних сполук. Проаналізовано закономірності взаємодії компонентів у системах Ln-Cu-Al та Dy-Ag-Al.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г115.1

Рубрики:

      
3.

Стельмах А. І. 
Вибір методу і тривалості антеградної декомпресії жовчних шляхів при механічній жовтяниці: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.03 / А. І. Стельмах ; Нац. мед. ун-т ім. О.О. Богомольця. — К., 2011. — 23 с.: рис., табл. — укp.

Наведено результати ретро- та перспективного аналізу хірургічного лікування хворих з механічною жовтяницею непухлинного та пухлинного генезу. Проаналізовано методи декомпресії біліарного тракту, визначено пріоритетність, показання та протипоказання до їх застосування залежно від характеру захворювання та рівня обструкції. Проведено стандартизацію ускладнень антеградних ендобіліарних втручань, виділено тяжкі та легкі ускладнення. Визначено причини виникнення ускладнень, пов'язані з недоліками методів декомпресії біліарного тракту, двомоментного дренування за Сельдингером. Впровадження вдосконалених методів антеградних ендобіліарних втручань дозволило зменшити частоту ускладнень дренувальних операцій з 29,4 до 14,4 %. Встановлено, що стентування біліарного тракту може бути остаточною маніпуляцією, альтернативною реконструктивним втручанням.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.5-32 + Р457.465.5
Шифр НБУВ: РА383863 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Стельмах В. В. 
Вроджена ламкість кісток (діагностика, клініка, лікування): автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.21 / В. В. Стельмах ; ДУ "Ін-т травматології та ортопедії НАМН України". — К., 2011. — 23 с. — укp.

Висвітлено актуальні проблеми оптимізації функції опорно-рухового апарата та покращання результатів лікування хворих на вроджену ламкість кісток (ВЛК). За результатами дослідження 107-ми ортопедичних хворих на ВЛК одержано дані про частоту виникнення й особливості клінічих ознак ВЛК, а також характерні особливості клініко-рентгенологічної картини перебігу хвороби. З використанням рентген-денситометрії досліджено структурно-функціональний стан кісткової тканини у хворих на ВЛК, що характеризується розвитком помірно вираженого та значного остеопорозу. За результатами клініко-морфологічного дослідження кісткової тканини біоптатів довгих кісток хворих на різні типи ВЛК виявило значну неоднорідність будови уражених кісток, що реєструється на різних структурних рівнях: органному, тканинному, клітинному. Зазначено, що найбільш глибокі зміни, що обумовлюють зниження механічної міцності за звичайних навантажень на кістку, виявлено у діафізарних відділах кісток. Доведено доцільність застосування бісфосфонатів, як препаратів патогенетичної консервативної терапії, з метою підвищення щільності кісткової тканини та запобігання великій кількості переломів у хворих на ВЛК. Показано можливості використання метода блокувального інтрамедулярного остеосинтезу у випадках переломів і деформації довгих кісток кінцівок у хворих на ВЛК.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.458.148 + Р251.262.4
Шифр НБУВ: РА384514 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Стельмах О.О. 
Інтерактивні маркетингові комунікації в менеджменті підприємства: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / О.О. Стельмах ; Донец. держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. — Донецьк, 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено актуальні проблеми теоретичних і методологічних напрямків формування й управління інтерактивними маркетинговими комунікаціями. Узагальнено основні підходи щодо розуміння їх суті й особливостей. Розкрито суть понять "прямий маркетинг", "інтерактивний маркетинг", "інтерактивні маркетингові комунікації". Проаналізовано інформаційне забезпечення управління комунікаціями, здійснено моніторинг інтерактивних маркетингових комунікацій, діагностику управління Інтернет-комунікаціями. Розроблено комплексну систему інтерактивних маркетингових комунікацій і рекомендацій щодо її впровадження. Запропоновано стратегії управління даними комунікаціями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.10-210.302 +
Шифр НБУВ: РА341989

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Стельмах С.П. 
Історична думка і методологія історії в Україні (XIX - початок ХХ ст.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.06 / С.П. Стельмах ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 33 с. — укp.

Досліджено процес становлення історичної науки в Україні в XIX - на початку XX ст. в конституційному аспекті та у контексті розвитку теорії та методології історії в європейському порівнянні, що дало змогу виявити її системотвірні елементи та здійснити періодизацію. Відзначено, що теоретико-пізнавальною основою розвиту історичної науки в Україні у даний період був "історизм", який необхідно розглядати також як світогляд. Його визначальними складовими ознаками були: ідея розвитку, історична герменевтика, примат політичної історії, художньо-образний характер історичного викладу. Показано, що професіоналізація та інституціоналізація історичної науки в Україні в XIX - на початку XX ст. відбувалися в університетах (Харківському, Київському, Одеському) шляхом фахової підготовки істориків-професіоналів, з'ясовано роль наукових товариств як комунікаційних центрів, які поєднували фазовий та аматорський дискурс, частково сприяли формуванню національного "образу" історичної науки та створенню панівного історичного наративу. Зазначено, що розглянуті процеси відрізнялися від таких у більшості європейських країн широким "одержавленням", яке охоплювало офіційні академічні інститути та напівпрофесійні наукові товариства, а також засоби комунікації. Висвітлено вплив теоретико-методологічних концепцій на дослідницьку практику вітчизняних вчених-істориків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т010 + Т1(4УКР)5 +
Шифр НБУВ: РА337886

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Стельмах О.Є. 
Клініко-патогенетичні аспекти застосування ентеросорбції та імунокорекції у комплексному лікуванні гнійно-запальних захворювань додатків матки: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / О.Є. Стельмах ; Вінниц. держ. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 1999. — 16 с. — укp.

Встановлено, що гнійно-запальні захворювання додатків матки супроводжуються Т-лімфоцитарним імунодефіцитом, підвищенням показників гуморального імунітету, порушенням рівноваги процесів перекисного окислення ліпідів та антиоксидантного захисту, підвищенням рівня ендогенної інтоксикації. Пропонується комплексний метод лікування із застосуванням ентеросорбції та імунокорекції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р715.5-52

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
8.

Стельмах О.В. 
Містобудівні принципи і методи формування системи паркування легкових індивідуальних автомобілів в крупних та найкрупніших містах України (на прикладі м.Києва): Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.20 / О.В. Стельмах ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2004. — 16 с. — укp.

Запропоновано визначення місць паркування автомобілів як функціональної підсистеми у структурі транспортного обслуговування в містах, обговорено особливості паркування автомобілів. Виявлено перспективні тенденції розвитку містобудівних факторів та умов, що впливають на її формування, встановлено основні параметри подальшого розвитку. Розроблено методи дослідження та організації системи паркування, зокрема: визначення потреби в місцях паркування легкових індивідуальних автомобілів; розміщення їх в плані міста; визначення типу стоянок (в тому числі оцінок можливості організації вуличних стоянок, вибору їх типу в економічному аспекті та екологічного впливу роботи).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н820.5 +
Шифр НБУВ: РА328985

Рубрики:

      
9.

Стельмащук Р.С. 
Модерністичні тенденції у творчості українських композиторів Львова 20-х - 30-х рр. XX ст.: естетичні та стильові ознаки в контексті епохи: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / Р.С. Стельмащук ; НАН України. Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Запропоновано стильові дефініції феномену модерністичних тенденцій українських композиторів Львова 1920-х - 1930-х рр., простежено тенденції музичних напрямків експресіонізму, урбанізму, неокласицизму та необароко, неофольклоризму у творчості Львівських композиторів. Розглянуто естетичні та суто музично-технологічні характеристики цих тенденцій в європейському контексті, з залученням контексту інших видів мистецтва - загальноукраїнського та галицького зокрема. Введено до обігу маловідомі твори українських композиторів Галичини зазначеного періоду (творчість А.Рудницького, З.Лиська, С.Туркевич).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4УКР-2ЛВО)61-2 +
Шифр НБУВ: РА325452

Рубрики:

      
10.

Стельмашенко В.П. 
Організаційно-педагогічні засади управління якістю підготовки фахівців в коледжах України: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / В.П. Стельмашенко ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2001. — 23 с. — укp.

Висвітлено концептуальні підходи до побудови динамічної моделі системи управління якістю підготовки фахівців, яка дозволяє визначити зміст цієї підготовки, розглянуто психолого-педагогічні засади ефективного розвитку вищої освіти. Обгрунтовано принципи та методи проектування освітніх систем управління якістю підготовки. Розроблено відповідне організаційно-педагогічне забезпечення їх функціонування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч484(4УКР) + Ж.р(4УКР)3
Шифр НБУВ: РА315572 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Стельмащук Л.В. 
Періодичні розв'язки диференціальних рівнянь із запізненням: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.02 / Л.В. Стельмащук ; НАН України. Ін-т математики. — К., 2004. — 16 с. — укp.

Запропоновано схему числово-аналітичного методу знаходження періодичних розв'язків автономних диференціальних рівнянь з запізненням. Встановлено оцінки похибки методу та досліджено достатні умови існування періодичних розв'язків даних рівнянь. Розглянуто особливості лінійної заміни змінних для зведення автономної системи з запізненням до неавтономної. Одержано оцінки належності неавтономної системи до класу Т-систем шляхом застосування параметрів вихідної системи. За допомогою розробленого алгоритму досліджено умови існування та наближеної побудови періодичних розв'язків автономного диференціального рівняння з запізненням типу Ван дер Поля. Розглянуто достатні умови збіжності числово-аналітичного методу для знаходження періодичних розв'язків інтегро-диференціальних рівнянь другого порядку з запізненням. Для інтегро-диференціальних рівнянь з запізненням з інтегральним членом Вольтеррівського типу одержано достатні умови збіжності, в які величина запізнення входить у явному вигляді. Вивчено схему дослідження періодичних розв'язків інтегро-диференціальних рівнянь з запізненням для випадку Т-систем першого та другого класу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.617.2,0 + В161.74,0 +
Шифр НБУВ: РА330769

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
12.

Стельмащук В.В. 
Поліпшення показників керованості та стійкості триланкових автопоїздів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.02 / В.В. Стельмащук ; Нац. трансп. ун-т. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Розроблено математичну модель триланкового автопоїзда з модульними веденими ланками, що складаються з платформи і тривісного візка, з використанням яких здійснено теоретичні дослідження з метою оцінки керованості та стійкості руху автотранспортних засобів АТЗ з різним ступенем ідеалізації моделі та властивостей коліс (урахування нелінійної гіпотези відведення). Вивчено та здійснено порівняльну оцінку рівня керованості та стійкості руху триланкових автопоїздів різного складу та конструкції за діючими і запропонованими характеристиками і показниками. Кількісно оцінено вплив різних експулатаційних і конструктивних параметрів на керованість і стійкість руху триланкового автопоїзда, визначено оптимальні значення цих параметрів і раціональний склад триланкових автопоїздів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О335.47-014 +
Шифр НБУВ: РА338213

Рубрики:

      
13.

Стельмах С.С. 
Розвиток художньо-естетичного виховання учнівської молоді у реформаторській педагогіці Галичини першої половини ХХ століття: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / С.С. Стельмах ; Дрогобиц. держ. пед. ун-т ім. І.Франка. — Дрогобич, 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено процеси становлення та розвитку художньо-естетичного виховання учнівської молоді у реформаторській педагогіці Галичини першої половини XX ст. Обгрунтовано можливості творчого використання цього досвіду за сучасних умов. Виявлено провідні ідеї світової реформаторської педагогіки першої половини XX ст. Установлено рецепцію ідей зазначеної педагогіки галицькою педагогічною думкою у першій половині XX ст. Визначено місце, роль і значення художньо-естетичного виховання учнівської молоді у контексті світової та галицької реформаторської педагогіки. У порівняльному аспекті здійснено концептуальне висвітлення даної проблеми у реформаторській педагогіці Галичини першої половини XX ст. у сучасній школі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР3)61/62 + Ч421.355 +
Шифр НБУВ: РА361451

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Стельмашенко 
Стратегічне управління персоналом підприємства в умовах ринкової економіки: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Олена Василівна Стельмашенко ; Донецький національний ун-т економіки і торгівлі ім. Михайла Туган- Барановського. — Донецьк, 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-640-21
Шифр НБУВ: РА363142

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Стельмах Х.М. 
Творчість Ясміни Тешанович у контексті жіночого письма: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.03 / Х.М. Стельмах ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2004. — 18 с. — укp.

Показано, що надзвичайно поширене у західному літературознавстві поняття "жіноче письмо" недостатньо грунтовно трактовано та висвітлено у сербському та українському літературознавстві. Розглянуто феміністичні твори сербської письменниці Я.Тешанович, які дають змогу виділити характерні риси жіночого письма як літературної практики. Висвітлено її творчість у контексті розвитку сербської жіночої літературної традиції. Розглянуто традиції українського жіночого письменства. Проаналізовано історію виникнення даного письменства в Сербії як філософську та літературну категорії, що дає змогу глибше зрозуміти витоки феміністичної традиції, її аксіологічні засади. На підставі поєднання діахронного та синхронного підходів оцінено творчість Я.Тешанович, а також зроблено висновки про особливості застосування теоретичних засад жіночого письма в літературній практиці слов'янських народів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ЮГО)41-4 Тешанович, Я. 534 + Ш5(0)-307 +
Шифр НБУВ: РА330859

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Стельмах М.Ю. 
Функціонально-семантична категорія можливості в класичній перській мові (на матеріалі "Шагнаме" Фердоусі): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.13 / М.Ю. Стельмах ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2007. — 20 с. — укp.

На базі матеріалу класичної перської мови проведено комплексний аналіз функціонально-семантиної категорії можливості, розглянуто її структуру (виділено об'єктивну та суб'єктивну можливість, а у межах об'єктивної - зовнішню та внутрішню) та різнорівневі засоби вираження (лексичні - модальні прислівники, лексико-синтаксичні - модальні дієслова, морфологічні - теперешній і минулий часи дієслова та синтаксичні - питальні та заперечні конструкції, риторичі запитання). Головну увагу приділено відмінностям у вираженні можливості різними засобами та особливостям представлення різних семантичних типів можливості у тексті. У межах суб'єктивної можливості виділено ситуацію сумніву, оцінки доцільності події, припущення, сподівання та сумніву з комунікативною метою, у межах внутрішньої - набутої, актуальної ненабутої, узуальної можливості і непрямо вираженої можливості, у межах зовнішньої - можливості, зумовленої як бральними й суспільними нормами, ситуацією, а також волею мовця.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш152.311-2 + Ш5(0)952.314-4 Фердоусі 535 +
Шифр НБУВ: РА349273

Рубрики:
 ! 

Географічні рубрики:
  

      
17.

Бадір К. К. 
Покращення експлуатаційних характеристик підшипників кочення шляхом використання технології фінішної магніто-турбулентної очистки / К. К. Бадір. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена розробленню науково-практичних основ проектування технологічних процесів очищення трибосистем кочення шляхом застосування додаткового змінного магнітно-імпульсного поля з урахуванням закономірностей зв'язку молекулярних, кулонівських та гравітаційних сил з магнітними полями, що діють на межі доменів матеріалу підшипників.В результаті виконання дисертаційної роботи вирішена науково-прикладна задача високоефективного очищення трибовузлів кочення, використавши технології фінішного видалення мікрозабруднень з поверхонь трибосистем кочення комбінованими магнітно-турбулентними полями. У прикладному плані розв'язання цього завдання створено установку для видалення мікро- та субмікрочастинок феромагнітної та іншої природи з поверхонь трибосистем кочення на базі джерела змінного імпульсного магнітного поля і розроблена методика проведення очищення на ньому^UThe dissertation is devoted to elaboration of scientific-practical fundamentals of technological processes of the cleaning of tribosystems of rolling-out by applying of additional alternating magnetic-pulse field taking into account patterns molecular connection, and gravitational forces with magnetic fields operating on the edge of the bearing material domains.As a result of dissertation work the scientifically applied problem of the highly effective purification of the rolling three-side is solved by using the technologies of final removal of micropollution from the surfaces of the tribosystems of the rolling Magnetic-turbulent fields. In the application plan the solution of this task was created to remove the micro-and submicron particles of ferromagnetic and other nature from the surfaces of rolling tribosystems based on the source of the alternating pulse magnetic field and the methodology for conducting сleaning on it


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Котова С. В. 
«Образ ворога» в соціогуманітарному дискурсі Великої Британії, Німеччини та Росії періоду Першої світової війни (1914-1918 рр.) / С. В. Котова. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження: соціогуманітарний дискурс Великої Британії, Німеччини і Росії в роки Першої світової війни. Мета дослідження: виявлення спільних та відмінних рис формування «образу ворога» в соціогуманітарному дискурсі Великої Британії, Німеччини і Росії періоду Першої світової війни (1914-1918 рр.). Методи: ідіографічний, порівняльно-історичний, проблемно-хронологічний, історико-типологічний, історико-генетичний. Наукова новизна: здійснено комплексне порівняльне дослідження формування «образу ворога» в історичних культурах Великої Британії, Німеччини та Росії періоду Першої світової війни; виявлено особливості функціонування історичної науки в якості легітимаційної історіографії та зміни історичних наративів в залежності від впливу пропаганди на формування «образу ворога»; узагальнено тематичні блоки в соціогуманітарному дискурсі та публіцистиці, які, шляхом інтервенції в публічний простір конструювали «наративні шаблони» для формування «образу ворога». Практичне значення: матеріали дисертації можуть бути використані при написанні монографій, статей, підручників, довідників, підготовці нормативних та спеціальних курсів з всесвітньої історії, історії історичної науки, історіографії, теорії та методології історії, історії філософії. Сфера використання: навчальний процес.^UObject of research: socio-humanitarian discourse of Great Britain, Germany and Russia during the First World War. The purpose of the study is to identify common and distinctive features of the formation of "the enemy image" in the socio-humanitarian discourse of Great Britain, Germany and Russia during the First World War (1914-1918). The methods used are the following: idiographic, comparative-historical, problem-chronological, historical-typological, historical-genetic. The scientific novelty of the investigation: the comprehensive comparative study of the formation of the "image of the enemy" in the historical cultures of Great Britain, Germany and Russia during the First World War; the thematic blocks in socio-humanitarian discourse and journalism are generalized, which, by intervening in the public space, constructed "narrative templates" for the formation of the "the enemy image". The practical value of the study: the materials of the investigation can be used in writing monographs, articles, textbooks, reference books, preparation of normative and special courses in world history, history of historical science, historiography, theory and methodology of history, history of philosophy. Field of using: educational process.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Стельмах О. П. 
Методи та моделі аналізу транспортних систем в умовах нестаціонарності параметрів транспортного потоку / О. П. Стельмах. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробці інформаційної технології для підвищення точності визначення інтенсивності транспортного руху на основі аналізу даних відеопотоку в режимі реального часу в умовах нестаціонарності параметрів транспортного потоку.Висвітлено основні тенденції застосування інформаційних транспортних систем та розглянуто сучасні інформаційні транспортні системи виявлення транспортних засобів.В даному розділі розглянуто існуючі транспортні системи визначення інтенсивності транспортного руху. Розроблено програмний компонент для визначення інтенсивності дорожнього руху в двох реалізаціях. Експериментально доведено значну перевагу реалізації на основі модуля bioinspired над реалізацією на основі порівняння двох кадрів. Програмний компонент визначення інтенсивності транспортного руху, який розроблений, є складовою частиною інформаційної системи управління транспортним рухом.Розроблена технологія визначення інтенсивності дорожнього руху з використанням нейронної мережі U-net, яка має високу ефективність та результативність під час сегментації зображення і відома надійністю під час роботи з великими наборами даних. Було використано методи U-net – методи кодування та декодування для злиття базової інформації та інформації високого рівня. Для навчання нейронної мережі було використано алгоритм оптимізації SGD для аналізу градієнта об'єктів. Вхідні зображення розрізались на сегменти розміром 128 на 128 пікселів. Для тренування нейронної мережі U-net було використано набір даних з 10000 зображень.Експериментально доведено перевагу використання нейронної мережі U-net для задачі визначення інтенсивності руху та показника завантаженості TLCR. Розроблена технологія визначення інтенсивності дорожнього руху за даними відеоряду, що надходять з відеокамери спостереження. Було вдосконалено алгоритм визначення показника завантаженості транспортної ділянки TLCR надає можливість враховувати тільки автомобілі, які рухаються по досліджуваній смузі. Розроблений метод визначення інтенсивності дорожнього руху на основі послідовних значень показника завантаженості має наступні переваги над іншими подібними системами: швидкість обробки даних, точність, відсутність необхідності додаткового обладнання (наприклад датчики) та низька вартість.Розроблено алгоритм та інформаційну систему для довгострокового прогнозування показника завантаженості транспортної ділянки TLCR для подальшої оцінки стану дорожнього руху. Інформаційна система прогнозування базується на моделі навчання з рекурентною нейронною мережею LSTM. Розроблена система навчається на тренувальному відео отриманих з камер дорожнього руху записного протягом одного тижня для прогнозування показника завантаженості транспортної ділянки TLCR для кожного дня тижня.Розроблено алгоритм виявлення дорожніх заторів за показником завантаженості транспортної ділянки TLCR отриманих з зображень отриманих з відеокамер, встановлених у різних місцях міста. Алгоритм дозволяє класифікувати затори за трьома рівнями завантаженості: низька, середня та висока завантаженість. Розроблений алгоритм досліджували на експериментальних даних записів з дорожніх відеокамер та було отримано задовільні результати виявлення та класифікації рівнів завантаженості.Послідовність обробки та перетворень даних складають нову технологію визначення інтенсивності дорожнього руху, що забезпечує високу точність оцінки інтенсивності руху транспортних засобів на ділянці дорожнього руху. Розроблена технологія може працювати в умовах нестаціонарності параметрів транспортного руху. Завдяки використанню сегментації, замість класифікації, а також специфічного набору даних для навчання, технологія позбавлена таких недоліків як неправильно підібраний ракурс та відсутність транспортного засобу в існуючих базах даних для навчання. Запропонована система успішно підрахувала транспортні засоби з високою точністю, – середні значення F-міра та точність (Accuracy) досягли 0,9967 та 0,9935 відповідно.Досліджено точність розробленої інформаційної системи довгострокового прогнозування показника завантаженості транспортної ділянки TLCR, яка базується на моделі навчання з рекурентною нейронною мережею LSTM. Отримана експериментальна середня точність 0,914 для п'яти днів (два вихідних та три робочих дні) демонструє високу ефективність результатів прогнозування.^UThe dissertation work is devoted to the development of information technology to increase the accuracy of determining the intensity of traffic based on the analysis of video data in real time in conditions of non-stationary parameters of traffic flow.The basic tendencies of application of information transport systems are covered and modern information transport systems of detection of vehicles are considered.This section discusses the existing transport systems for determining the intensity of traffic.A software component for determining the traffic intensity in two implementations has been developed. The significant advantage of the implementation based on the bioinspired module over the implementation based on the comparison of two frames has been experimentally proved. The software component for determining the intensity of traffic, which is developed, is an integral part of the information system of traffic management.The technology of determining the intensity of traffic using the neural network U-net, which has high efficiency and effectiveness in image segmentation and is known for reliability when working with large data sets. U-net methods were used - encoding and decoding methods for merging basic information and high-level information. To train the neural network, the SGD optimization algorithm was used to analyze the gradient of objects. The input images were cut into 128 by 128 pixel segments. A data set of 10,000 images was used to train the U-net neural network.The advantage of using the U-net neural network for the problem of determining the traffic intensity and TLCR load index has been experimentally proved.The technology of determining the intensity of traffic based on the video data coming from the video surveillance camera has been developed. The algorithm for determining the load index of the transport section of the TLCR has been improved, making it possible to take into account only cars moving in the studied lane.The developed method of determining traffic intensity based on successive values ​​of congestion has the following advantages over other similar systems: data processing speed, accuracy, no need for additional equipment (eg sensors) and low cost.An algorithm and information system for long-term forecasting of the traffic load index of the TLCR transport section for further assessment of the traffic condition have been developed. The forecasting information system is based on a learning model with a recurrent LSTM neural network. The developed system is trained on a training video obtained from traffic cameras recorded for one week to predict the load of the TLCR for each day of the week.An algorithm for detecting traffic jams based on the load index of the TLCR transport section obtained from images obtained from video cameras installed in different parts of the city has been developed. The algorithm allows to classify traffic jams according to three levels of congestion: low, medium and high congestion. The developed algorithm was investigated on the basis of experimental data of recordings from road video cameras and satisfactory results of detection and classification of load levels were obtained.The sequence of data processing and transformations constitute a new technology for determining the intensity of traffic, which provides high accuracy in estimating the intensity of traffic on the road. The developed technology can work in conditions of non-stationary parameters of traffic. Due to the use of segmentation instead of classification, as well as a specific set of data for training, the technology is devoid of such shortcomings as incorrectly selected angle and the lack of a vehicle in existing databases for training. The proposed system successfully calculated vehicles with high accuracy - the average values ​​of F-measure and accuracy (Accuracy) reached 0.9967 and 0.9935, respectively.The accuracy of the developed information system of long-term forecasting of the load index of the transport section TLCR, which is based on the model of training with a recurrent neural network LSTM, is investigated. The obtained experimental average accuracy of 0.914 for five days (two days off and three working days) demonstrates high efficiency of forecasting results.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Стельмах С. І. 
Аналіз і прогнозування властивостей молекулярних нанооб'єктів методами хемоінформатики / С. І. Стельмах. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню особливостей впливу природи та розмірних характеристик низки наночастинок оксидів на їх цитотоксичність та властивості в рамках симплексного представлення молекулярної будови методами nanoQSAR/QSPR. Сконструйовано Комбіновану Базу Даних Нанооксидів (КБДН), яка містить інформацію щодо 188 наночастинок оксидів з огляду на такі їх характеристики як: будова, параметри розміру (радіус частинки, гідродинамічний радіус); та активності/властивості: дзета-потенціал, енергія Eg (заборонені зони – ширини проміжків значень енергії в яких не існує делокалізованих одноелектронних станів), даніщодо цитотоксичності до клітин Escherichia coli та клітин HaCaT. Побудована система 1D дескрипторного опису наночастинок оксидів із застосуванням симплексних, інтегральних, «рідкої краплі», індивідуальних та крос-дескрипторів. Одержані nanoQSAR моделі цитотоксичності до клітин Escherichia coli (R2 = 0.93, R2test = 0.97) та клітин HaCaT (R2 = 0.83, R2test = 0.91) були валідовані та інтерпретовані. Крос-валідацію (Q2LOO = 0.90, Q2LOO = 0.71 відповідно) здійснено за процедурою виключення по одному (Leave-One-Out). Проведений кластерний аналіз та інтерпретація за відносними дескрипторними внесками показали, що одним з основних факторів, що визначає цитотоксичність наночастинок оксидів, є величина заряду йону металу. Побудовано консенсусну nanoQSPR модель для дзета-потенціалу (R2 = 0.89, R2test = 0.81). Валідацію моделі (Q2cv = 0.81) проведено відповідно до процедури п'ятикратної перехресної перевірки (five-fold cross-validation). Здійснено додаткове оцінювання прогностичної здатності моделі за допомогою зовнішнього тестування (R2ext.test = 0.83). Проведена інтерпретація показала значний вплив взаємодії структурних факторів – сумарний відносний внесок крос-дескрипторів склав ~81%. Проведено nanoQSPR моделювання енергії Eg. Статистичні показники побудованої консенсусної моделі (R2 = 0.83, Q2cv = 0.74, R2test = 0.73) свідчать про здатність до задовільного прогнозу досліджуваної властивості. Було проведено структурну інтерпретацію отриманої моделі, за результатами якої виявлено, що найбільш впливовими є фактори електростатичних та Ван дер Ваальсових взаємодій.Отримані nanoQSAR/QSPR моделі для цитотоксичності до клітин Escherichia coli та HaCaT, дзета-потенціалу, енергії Eg було об'єднано в експертну систему «nanoExpert». Експертну систему було інтегровано у програмне забезпечення Methods of Data Analysis (© Artemenko A.G.) та інтерфейс користувача. Показано, що експертна система є програмним забезпеченням орієнтованим на широку аудиторію і придатним до проведення моделювання користувачами низки активностей/властивостей наночастинок оксидів без наявності спеціальних навичок в галузі хемоінформатики та nanoQSAR/QSPR моделювання.^UThe thesis is devoted to the study of influence of the peculiarities of nature and dimensional characteristics on cytotoxicity and other properties of a row of oxide nanoparticles by nanoQSAR/QSPR methods within simplex representation of molecular structure approach. The Combined Database of Nanooxides (CDN) has been constructed, which contains information on 188 oxide nanoparticles including such characteristics as structure and size parameters as well as some activities/properties: zeta potential, energy Eg (band gaps - an energy range in a solid where no electronic states can exist), data on cytotoxicity to Escherichia coli cells and HaCaT cells. A system of 1D descriptors of oxide nanoparticles is constructed with the application of simplex, integral, "liquid drop", individual and cross-descriptors. The obtained nanoQSAR models of cytotoxicity to Escherichia coli cells (R2 = 0.93, R2test = 0.97) and HaCaT cells (R2 = 0.83, R2test = 0.91) were validated and interpreted. Cross-validation (Q2LOO = 0.90, Q2LOO = 0.71 respectively) was performed by the Leave-One-Out procedure. The cluster analysis and interpretation by descriptors relative influence showed that one of the main factors determining the cytotoxicity of oxide nanoparticles is the magnitude of the metal ion charge. A consensus nanoQSPR model for the zeta potential was constructed (R2 = 0.89, R2test = 0.81). Model validation (Q2cv = 0.81) was performed according to the five-fold cross-validation procedure. An additional assessment of the predictive ability of the model was performed using external testing (R2ext.test = 0.83). The performed interpretation showed a significant influence of the interaction of structural factors - total relative contribution of cross-descriptors was ~ 81%. NanoQSPR modeling of Eg energy was performed. Statistical indicators of the constructed consensus model (R2 = 0.83, Q2cv = 0.74, R2test = 0.73) indicate the ability to adequately predict the studied property. A structural interpretation of the obtained model was performed, it was found that the most influential factors are electrostatic and Van der Waals interactions. The obtained nanoQSAR/QSPR models for cytotoxicity to Escherichia coli and HaCaT cells, zeta potential, Eg energy were combined into the “nanoExpert” expert system. The expert system was integrated into the Methods of Data Analysis software (© Artemenko A.G.) and the corresponding user interface. It is shown that the expert system is software aimed at a wide audience and suitable for modeling of a row of activities/properties by users without special skills in chemoinformatics and nanoQSAR/QSPR modeling.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського