Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (536)Книжкові видання та компакт-диски (329)Журнали та продовжувані видання (22)
Пошуковий запит: (<.>A=ТЕСИК$<.>+<.>A=ЮРІЙ$<.>+<.>A=ФЕДОРОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 26
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Федорович А.О. 
Діагностична та прогностична цінність системи оксиду азоту при хірургічному лікуванні різних форм гострого панкреатиту (клініко-експериментальне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / А.О. Федорович ; Дніпропетр. держ. мед. акад. — Д., 2006. — 20 с. — укp.

Вивчено прогностичну та діагностичну значущість системи оксиду азоту під час хірургічного лікування різних форм гострого панкреатиту (ГП). Уперше визначено рівень кореляції між показником стану системи NO і ступенем морфологічних змін у тканині підшлункової залози (ПЗ) експериментальних тварин, вмістом продуктів перекисного окиснення ліпідів і факторів антиоксидантної системи. Досліджено особливості впливу інгібітора синтази NO на вираженість морфологічних змін у тканині ПЗ і стан прооксидантно-антиоксидантної взаємодії у щурів. Проаналізовано динаміку експресії системи NO у хворих на гострий панкреатит (ГП) залежно від його фази та тяжкості перебігу. Розроблено критерії застосування у хірургічній практиці показника стану системи NO для діагностики та прогнозування перебігу ГП. Проаналізовано результати його використання у разі хірургічного лікування таких хворих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.601.1 +
Шифр НБУВ: РА343356

Рубрики:

      
2.

Юрійчук Л.М. 
Ендопротезування кульшового суглоба у хворих похилого та старечого віку з через- та міжвертлюговими переломами стегнової кістки: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Л.М. Юрійчук ; Ін-т травматології та ортопедії АМН України. — К., 2009. — 21 с. — укp.

Досліджено питання щодо покращання результатів лікування хворих похилого та старечого віку з через- та міжвертлюговими переломами стегнової кістки (СК) з урахуванням диференційованого підходу до вибору способу оперативного лікування й удосконалення методики ендопротезування кульшового суглоба (КС). Вивчено міцність фіксації за нестабільних переломів вертлюгової ділянки (ВД) СК кутовою пластиною, фіксатором DHS, цементним ендопротезом КС. Проведено біомеханічне обгрунтування вибору методу фіксації нестабільного перелому ВД СК у пацієнтів даного віку на базі стендових натурних вибробувань. Багатофакторний кореляційний аналіз лікування показав переваги застосування тотального цементного ендопротезування у хворих похилого та старечого віку з через- та міжвертлюговими переломами СК за складних багатовідлапкових переломів, з ознаками остеоартрозу й остеопорозу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.198.53-92 + Р458.285,1-92 +
Шифр НБУВ: РА367803

Рубрики:

      
3.

Юрій І. А. 
Інститут градоначальництва в системі державної влади на півдні Російської імперії (XIX - початок XX ст.): автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / І. А. Юрій ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Сформульовано поняття градоначальництва як правового інституту, охарактеризовано місце та роль градоначальника в системі державного управління Російської імперії. Досліджено соціально-політичні чинники утворення градоначальств, організаційно-правові засади функціонування градоначальників. Проаналізовано специфіку компетенції градоначальника у її видозмінах протягом XIX - початку XX ст., відображено характер його взаємовідносин із центральними органами влади, інститутом генерал-губернатора, органами місцевого самоврядування, законодавчі ініціативи градоначальників, особливості функціонування градоначальництва в Одеському, Таганрозькому, Феодосійському, Керч-Єнікальському, Ізмаїльському, Севастопольському, Миколаївському, Ялтинському градоначальствах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)51/52-523.72 + Т3(4УКР7)5-5
Шифр НБУВ: РА373601 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Юрій Р.Ф. 
Класифікація функційних рівнянь малої довжини на квазігрупових операціях: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.06 / Р.Ф. Юрій ; НАН України. Ін-т математики. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Вивчено властивості парастрофної рівносильності, а саме: знайдено ряд інваріантів, надано повну класифікацію квадратичних функційних рівнянь від n (n = 2, 3, 4) предметних змінних, виділено представників кожного з класів, знайдено множини розв'язків кожного з цих рівнянь. Це доводить існування двох класів за n = 2, чотирьох класів за n = 3 і 17-ти класів у разі n = 4. Доведено, що кожне квадратичне парастрофно нескоротне функційне рівняння від п'яти предметних змінних парастрофно рівносильне принаймні одному з чотирьох наведених функційних рівнянь, які не попадають в один клас за парастрофною рівносильністю. Показано існування функційних рівнянь, які не є квадратичними, але серед компонентів розв'язку обов'язково мають ізотопи груп, знайдено всі розв'язки вказаного рівняння. Установлено критерій існування нетривіальних квазігрупових рівнянь на множині квазігрупових операцій. Знайдено повну класифікацію загальних не обов'язково квадратичних функційних рівнянь малої довжини на квазігрупових операціях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В152.39,0 + В161.922,0 +
Шифр НБУВ: РА343930

Рубрики:

      
5.

Юрій Е.О. 
Методичне забезпечення стратегічного планування та фінансових можливостей реалізації стратегії: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Е.О. Юрій ; Нац. ун-т харч. технологій. — К., 2006. — 23 с. — укp.

Наведено визначення стратегічного планування як процесу формування загальних цілей організації та відповідних йому функціональних стратегічних цілей, розроблених з урахуванням ресурсних можливостей підприємства та спрямованих на ефективну реалізацію загальних цілей. Встановлено, що стратегічними цілями підприємств харчової промисловості за умов невизначеності зовнішнього середовища є концентрування на привабливих ринках, збільшення ринкового сегмента й утримання існуючих ринкових позицій. Обгрунтовано, що фінансові цілі є основними функціональними стратегічними цілями, досягнення яких можна забезпечити шляхом дотримання необхідних параметрів фінансового стану підприємства, який визначається групою фінансових показників. На підставі поєднання концепції часових горизонтів з методикою фінансового планування під час розробки стратегій розвитку визначено стратегічні цілі, які б забезпечили стабільні тенденції розвитку підприємства в поточному, середньо- та довгостроковому періодах. За результатами одержаних значень фінансових показників у межах різних часових періодів фінансовий стан підприємства охарактеризовано як стійкий, постійний або кризовий. Розроблено заходи щодо покращання існуючого стану підприємства, які доцільно здійснювати за допомогою концентрації горизонтів росту. З урахуванням запропонованих розробок стратегічне планування розглянуто як п'ятирівневу процедуру, яка базується на виконанні наступних етапів: аналізу існуючого стану підприємства, визначення його потенціалу, обгрунтування можливих напрямів стратегічного розвитку, планування реалізації стратегії, її впровадження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.71-230.3 + У9(4УКР)306.71-93 +
Шифр НБУВ: РА348354

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Юрійчук Ю.А. 
Національний фактор у суспільно-політичному розвитку Чехії та Словаччини (1989 - середина 1990-х рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.А. Юрійчук ; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2000. — 20 с. — укp.

Проаналізовано процес становлення і розвитку чеського та словацького національних рухів, діяльність груп та партій, що представляють національні меншини. Розкрито основні тенденції розвитку Чехо-Словаччини у зазначений період, а також висвітлено процес становлення незалежних держав Чехії та Словаччини. Значну увагу приділено національній політиці урядів даних країн та становищу національних меншин у них.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Чех)64 + Т3(4Сло)64
Шифр НБУВ: РА310671 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Федорович І. В. 
Організаційно-економічне забезпечення процесу відтворення лінійної частини магістральних газопроводів: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / І. В. Федорович ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2011. — 20 с. — укp.

Розвинуто теоретичні положення щодо сутності поняття "відтворення", досліджено вплив чинників на процес відтворення лінійної частини магістральних газопроводів (ЛЧ МГ) і виникнення відмов та аварій на газопроводах, вдосконалено методичний підхід щодо оцінювання готовності ЛЧ МГ до транспортування природного газу. Розроблено методичний підхід до розрахунку фінансових втрат, які несуть газотранспортні підприємства в результаті виникнення аварійних ситуацій на газопроводах. Запропоновано алгоритм оптимізації процесу планування капітальних ремонтів на газопроводах. Проведено оцінювання ефективності застосування інноваційно-модифікованого протикорозійного покриття для захисту газопроводів. Реструктуризовано функції управління процесом відтворення ЛЧ МГ на рівні управлінь магістральних газопроводів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)374.6-571.1-96
Шифр НБУВ: РА382730 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Федорович П.П. 
Організаційно-економічний механізм розвитку венчурного бізнесу в промисловості України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.02 / П.П. Федорович ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2006. — 20 с. — укp.

Висвітлено організаційні й економічні передумови розвитку й активізації венчурної інноваційної діяльності у промисловості України. Досліджено організаційні форми венчурної діяльності й основні підходи до організації діяльності підприємств інноваційного типу. Проаналізовано світовий досвід фінансування венчурної інноваційної діяльності та встановлено перспективи його використання в Україні. Розроблено методику та практичні рекомендації щодо створення венчурних фондів як джерела фінансування інноваційної діяльності. Запропоновано модель аналізу інвестиційною компанією інноваційних проектів. Здійснено аналіз ризиків венчурного бізнесу та запропоновано методи формування збалансованого інвестиційного портфелю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)293.3 + У9(4УКР)301-55-96 +
Шифр НБУВ: РА346661

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Федорович А.В. 
Підготовка вчителів праці у вищих педагогічних навчальних закладах України (друга половина XX ст.): автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / А.В. Федорович ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2008. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз проблеми підготовки вчителів праці у педагогічних ВНЗ України впродовж другої половини XX ст. Виокремлено етапи та тенденції їх діяльності стосовно підготовки такого вчителя. Відзначено поступовий еволюційний розвиток її змісту, форм і методів у досліджений період. Розглянуто питання стосовно організації начально-виховного процесу підготовки учителів праці. Визначено можливості творчої реалізації ідей історичного досвіду стосовно такої підготовки вчителів праці у контексті європейського освітнього простору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.518.5 + Ч421.266 +
Шифр НБУВ: РА357125

Рубрики:

      
10.

Федорович Л.О. 
Підготовка дітей до школи в умовах навчально-виховного комплексу: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / Л.О. Федорович ; Криворіз. держ. пед. ун-т. — Кривий Ріг, 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Теоретично обгрунтовано дидактичне забезпечення підготовки дітей до школи за умов навчально-виховного комплексу на основі історико-педагогічного аналізу проблеми у науці та практиці. Підготовку дітей до школи за умов даного комплексу розглянуто як цілісну систему становлення особистості у процесі функціонування поетапної педагогічної взаємодії сім'ї, дошкільної установи та школи. Спираючись на сучасне розуміння самоцінності дитини, її дошкільного періоду життя, розроблено та доведено до практичної реалізації організаційно-функціональну модель підготовки дітей до школи на основі взаємодії суб'єктів навчально-виховного комплексу. Виявлено основні педагогічні умови науково-методичного забезпечення її ефективності, а саме: функціонування суб'єкт-суб'єктної взаємодії, наступності у змісті педагогічної взаємодії, педагогічне діагностування. Ефективність запропонованої моделі доведено на основі узагальнення результатів експерименту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч411.389 +
Шифр НБУВ: РА324258

Рубрики:

      
11.

Юрій Н.М. 
Політична соціалізація молоді в умовах трансформації суспільства: аналіз міжнародного і українського досвіду: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / Н.М. Юрій ; Одес. нац. юрид. акад.. — О., 2002. — 16 с. — укp.

Проаналізовано західні та вітчизняні концепції політичної соціалізації. Розглянуто роль політичної соціалізації у процесі становлення незалежної української держави, формування політичної системи. Визначено статус молоді у політичному просторі українського суспільства, її роль як об'єкта та суб'єкта політичного впливу. Висвітлено пріоритетні напрямки діяльності молоді у громадських об'єднаннях та політичних партіях. Удосконалено компаративістський метод кращого розуміння національної специфіки процесу соціалізації. На підставі аналізу вітчизняного та зарубіжного досвіду молодіжної політики розглянуто шляхи розвитку молодіжної політики в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф016.5 +
Шифр НБУВ: РА321952

Рубрики:

      
12.

Федорович В.О. 
Розробка наукових основ та способів практичної реалізації управління пристосовуваністю при алмазному шліфуванні надтвердих матеріалів: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.03.01 / В.О. Федорович ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2002. — 33 с. — укp.

Наведено методологію та розроблено систематику складового процесу пристосовуваності за умов алмазного шліфування надтвердих матеріалів. На базі комплексного теоретико-експериментального вивчення 3D топографії оброблюваної поверхні та робочої поверхні шліфувального круга з використанням методу лазерного сканування, моделювання 3D напружено-деформованого стану єдиної системи оброблюваний матеріал - робоча поверхня абразивно-алмазного круга і динаміки зносу її елементів розроблено експертну систему процесу шліфування, що дозволяє прогнозувати й оптимізувати процес бездефектної обробки існуючих і створюваних надтвердих матеріалів. Запропоновано технічні рішення та рекомендації для практичного застосування, що дозволяє на їх основі створювати високоефективні робочі процеси виготовлення прецизійних ріжучих інструментів з надтвердих матеріалів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К637.3-1 + Л463.063.6
Шифр НБУВ: РА320660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Федорович Є.І. 
Селекційно-генетичні та біологічні особливості тварин західного внутрішньопородного типу української чорно-рябої молочної породи: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.02.01 / Є.І. Федорович ; УААН. Ін-т розведення і генетики тварин. — К. ; с. Чубинське, 2004. — 38 с. — укp.

Уперше комплексно вивчено вікову динаміку росту й розвитку та лінійного росту тварин, їх екстер'єрно-конструкційні особливості, формування м'ясної та молочної продуктивності. З'ясовано вплив матерів, батьків, інтенсивності росту й розвитку, віку першого осіменіння та першого отелення на формування молочної продуктивності корів. Установлено роль тривалості сухостійного, сервіс- і міжотельного періодів на молочну продуктивність і характер лактаційної кривої високопродуктивних корів. Вивчено динаміку кількісних та якісних показників молочної продуктивності, біохімічні показники крові та показники природної резистентності, газообмін та енергетичні процеси, генетичний поліморфізм ферментів і білків крові та молока й еритроцитарні антигени крові тварин та племінну якість бугаїв-плідників. Установлено значення генотипу, матерів і батьків стосовно формування продуктивності й тривалості життя тварин. Виявлено вплив генотипу та батьків на ріст і розвиток тварин. Вивчено енергетичні процеси та розпад речовин в організмі телиць, динаміку якісних показників молока протягом лактації, взаємозв'язок гомо- та гетерозиготності за поліморфними системами білків і ферментів крові та білків молока з продуктивністю й відтворювальною здатністю корів. Визначено оптимальні параметри росту й розвитку тварин за їх живою масою та лінійними промірами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П603.9-3 чорно-ряба + П603.9-2 чорно-ряба +
Шифр НБУВ: РА332573

Рубрики:

      
14.

Юрійчук Н.Д. 
Система роботи над діловим мовленням на уроках української мови у 5 - 7 класах: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Н.Д. Юрійчук ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Висвітлено актуальну проблему збагачення мовлення учнів діловою лексикою. Викладено науково обгрунтовану й експериментально перевірену систему роботи над усним та писемним діловим мовленням на уроках української мови у 5 - 7 класах. Запропоновано програму експериментально-дослідного навчання ділового мовлення не тільки на уроках зв'язного мовлення, а й на уроках вивчення лексики, морфології, синтаксису. Упорядковано словник-мінімум ділової людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-912.37
Шифр НБУВ: РА313984 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Тесик Ю. Ф. 
Створення адаптивних засобів обліку та аналізу якості електроенергії: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.11.05 / Ю. Ф. Тесик ; Ін-т електродинаміки НАН України. — К., 2010. — 40 с. — укp.

Розроблено основи теорії, методи та принципи побудови цифрових засобів вимірювання та відтворення параметрів електричної мережі. Розвинуто теорію та розроблено принципи побудови засобів вимірювання параметрів електричної енергії. Надано структурні методи підвищення точності вимірювання інформативних параметрів шляхом амплітудної та фазової компенсації неінформативних параметрів. Вдосконалено метод дискретного перетворення Фур'є стосовно вимірювання реактивної потужності та фільтрації основних гармонік симетричних складових трифазних напруг і струмів. Розроблено й експериментально досліджено нові методи й алгоритми відтворення статичних параметрів багатофазної системи напруг і струмів. Проведено експериментальні дослідження зразків нових приладів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З221.4-5 + З280.712
Шифр НБУВ: РА373173 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Федорович Н.В. 
Українська народна астрономія: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Н.В. Федорович ; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнографії ім. М.Т.Рильського НАН України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено астрономічні знання та уявлення українського народу та їх відображення у фольклорі, обрядовості та матеріальній культурі. Висвітлено розвиток української народної астрономії з найдавніших часів до сьогодення. З'ясовано вплив раціональних астрономічних часів до сьогодення. З'ясовано вплив раціональних астрономічних знань українського народу на господарську діяльність. Розглянуто систему традиційних календарних уявлень українців. На підставі фольклорно-етнографічних джерел і матеріалів етнографічних, археологічних і мистецтвознавчих досліджень проаналізовано міфологічні космогонічні та космологічні уявлення українців. Розглянуто астральну символіку у народній творчості й обрядовості. Народні астрономічні знання й уявлення досліджено у їх проявах, а саме: господарській діяльності, міфології та символіці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т597.14 + Т52(23=УКР)-714 +
Шифр НБУВ: РА363702

Рубрики:

      
17.

Федорович В.В. 
Формування відтворювальної здатності у бугаїв-плідників західного внутрішньопородного типу української чорно-рябої молочної породи: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / В.В. Федорович ; УААН. Ін-т розведення і генетики тварин. — К.; Чубинське, 2007. — 20 с. — укp.

Вивчено ріст і розвиток організму, морфологічну структуру сім'яників, придатків сім'яників, придаткових статевих залоз у бугаїв західного внутрішньопородного типу української чорно-рябої молочної породи. Досліджено вікову динаміку спермопродукції бугаїв-плідників різних ліній і різної племінної цінності. Одержано нові дані стосовно показників дихання та виживаності сперміїв, активності ферментів, вмісту глюкози, фруктози, суми цукрів, ДНК, РНК, загального білка та загальної кількості імуноглобулінів у спермі бугаїв-плідників. Вивчено взаємозв'язки між кількісними та якісними показниками спермопродукції та біохімічними показниками сперми. З'ясовано вплив певних факторів на біохімічні показники сперми. Вивчено на бугайцях західного внутрішньопородного типу у період їх статевого дозрівання показники легеневого газообміну, використання та розпад речовин в організмі, морфологічні та біохімічні показники крові та показники природної резистентності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-334.33 + П603.9 українська чорно-ряба +
Шифр НБУВ: РА349123

Рубрики:

      
18.

Федорович О.В. 
Формування свідомої дисципліни учнів 4 - 6-х класів в процесі фізичного виховання: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / О.В. Федорович ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2005. — 19 с. — укp.

Уперше теоретично обгрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови формування свідомої дисципліни в учнів (забезпечення структурної цілісності формування даної дисципліни, творче використання національних традицій фізичного виховання, врахування інтересів, потреб і мотивів школярів, а також індивідуальних і типологічних особливостей учня, забезпечення активної участі школярів у процесі фізкультурно-масової та спортивної роботи). З'ясовано причини недисциплінованості учнів IV - VI класів: особистісні, соціальні, побутові. Удосконалено структуру процесу формування дисциплінованості учнів у процесі фізичного виховання, що передбачає визначення мети, завдань, принципів, форм, методів та засобів діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.354 + Ч421.352.23 +
Шифр НБУВ: РА337308

Рубрики:

      
19.

Гладковський В. В. 
Властивості хімічно активної плазми ємнісного високочастотного розряду в керованих магнітних полях / В. В. Гладковський. — Б.м., 2019 — укp.

Робота присвячена дослідженню параметрів високочастотного ємнісного розряду в керованих магнітних полях. Запропоновано механізм, який пояснює зменшення швидкості травлення кремнію від напруги автозміщення і зміщення. В основі даного механізму лежить ефект розпорошення конструкцій плазмохімічного реактора, який призводить до блокування оброблюваної поверхні атомами металів. Досліджено вплив магнітного поля на анізотропію та швидкість травлення кремнію. Встановлено лінійний механізм росту швидкості травлення кремнію від напруженості магнітного поля. Виявлено, що анізотропією профілю травлення можна керувати з допомогою магнітного поля. Вперше вивчена зміна спектрів випромінювання плазми ВЧЄ розряду в залежності від керованої напруги зміщення. Встановлено, що з ростом величини негативної напруги автозміщення понад 200 В на спектрах випромінювання плазми з'являються лінії збуджених атомів металів. При цьому молекулярні смуги та атомарні лінії, які належать продуктам дисоціації робочого газу, практично не спостерігаються.^UThe work is devoted to the investigated of the parameters of a high-frequency capacitive discharge in controlled magnetic fields. A mechanism is proposed which explains the decrease in the etching rate of silicon from the self-bias voltage and bias voltage. In the basis of this mechanism is the effect of sputtering of the structures of the plasma-chemical reactor, which leads to the blocking of the treated surface by the metal atoms. The effect of the magnetic field on the anisotropy and the etching rate of silicon was investigated. A linear mechanism was established for increasing the etching rate of silicon from a magnetic field strength. It was found that the anisotropy of the etching profile can be controlled by a magnetic field. The change in the emission spectra of an RF discharge plasma as a function of the controlled bias voltage was investigated for the first time. It was established that with an increase in the negative bias voltage of more than 200 V lines of excited metal atoms appear on the plasma emission spectra. At the same time, molecular bands and atomic lines, which belong to the products of dissociation of the working gas, are practically was not observed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Войтенко Л. М. 
Релаксаційні процеси в плазмі високовольтних імпульсних розрядів у воді. / Л. М. Войтенко. — Б.м., 2019 — укp.

Робота присвячена експериментальному дослідженню розпаду плазми імпульсних розрядів у воді. Були проведені експериментальні вимірювання температури і концентрації плазми і їх зміна при припиненні вкладу енергії у розряд. Спостерігалась динаміка спектрів в оптичному діапазоні від часу. При зміні електронної концентрації плазми розряду від Ne = 5·1021 см-3 до Ne = 2·1017 см-3 визначені коефіцієнти розпаду. Окрім експериментальних вимірювань, в роботі було проведено розрахунки коефіцієнтів розпаду по різних моделях рекомбінації для тих же значень температури і концентрації, що і в експерименті. Існуючі теоретичні моделі не пояснюють розходження результатів експериментальних вимірювань і розрахованих величин коефіцієнтів розпаду. Динаміка зміни спектрів пояснюється впливом електричних мікрополів плазми на структуру рівнів окремих атомів. Зменшення швидкості рекомбінації пов'язується зі зміною структури рівнів окремих атомів при великій концентрації електронів у плазмі.^UThe thesis submitted to be awarded the scientific degree of a Candidate of Physical and Mathematical Sciences, Speciality 01.04.08 – Plasma Physics. – Taras Shevchenko National University of Kyiv within the Ministry for Education and Science of Ukraine, Kyiv, 2018.This work is an experimental study of a plasma decay of pulsed discharges in water. There have been made experimental measurements of the temperature and plasma concentration and their changes after the termination of the energy contribution to a discharge. The spectrum dynamics versus time has been observed in the optical range.Decay coefficients have been determined, when the electron concentration of the discharge plasma varies from Ne·= 5·1021 cm– 3 to Ne = 2·1017 cm– 3.The work has demonstrated for the first time the following: 1. In a dense plasma values of the decay factors are significantly reduced. There is a correlation between the moments of increasing the recombination rate with the appearance of lines of radiation in the spectrum.2. The distribution and magnitude of the intensity of the radiation observed in a dense plasma (at the electron density ≥ 1019 cm-3) do not always correspond to the temperature and concentration of the dense plasma.3. In the dense plasma the «-9/2» -Principle of the dependence of the coefficients of recombination on the temperature for a three-part recombination has not been fulfilled. The decay factor depends only on the concentration, and it does not depend on the plasma temperature. The empirical formula for the dependence of the decay factor on the concentration of electrons in the concentration range of 1022 cm-3 ≥ Ne ≥ 1017 cm-3 and on the temperature from 6 000 K to 50 000 K has been is obtained.4. At significant impurities of metal atoms, at a discharge in water the density of electrons in the plasma increases to 1022 cm-3. This allows to receive a plasma with a large degree of non-ideality Г ~ 3.5. It has been shown, that in the visible range of the spectrum there is a failure in the intensity at the wavelengths, which correspond to the plasma frequency. There is a smooth displacement of the failure in the intensity at the plasma frequency in the red region of the spectrum as plasma decays.6. No evidence of the dependence of the decay factor on the degree of nonideality has been found experimentally.Besides experimental measurements, the work included making calculations of decay coefficients due to different models of the recombination for the same values of the temperature concentration, that in the experiment were used. The available theoretical models do not explain the differences between the experimental measurements and the calculated values of the decay coefficients. The dynamics of the spectra changes is accounted for the effect of the plasma electrical microfields on the structure of separate atoms. A decrease in the recombination speed is accounted for by a change in the level structures of separate atoms at high densities of electrons in the plasms.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського