Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (198)Книжкові видання та компакт-диски (53)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>A=ТРОЦЕНК$<.>+<.>A=ЄВГЕНІЙ$<.>+<.>A=ОЛЕКСАНДРОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
1.

Троценко Є. О. 
Високовольтні малогабаритні вводи з повітряно-комбінованою ізоляцією для мобільних лабораторій: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.09.13 / Є. О. Троценко ; Нац. техн. ун-т "Київ. політехн. ін-т". — К., 2011. — 20 с.: рис. — укp.

Запропоновано новий тип високовольтного устаткування - високовольтні малогабаритні вводи (ВМВ) з повітряно-комбінованою ізоляцією, використання яких забезпечує працездатність мобільних повірочних лабораторій без виносу електроустаткування у разі підготовки повірки. Запропоновано математичні вирази для обчислення основних параметрів ВМВ і програми розрахунку на персональному комп'ютері електричного поля в їх міжелектронному проміжку. Наведено методику розрахунку траєкторії розвитку стримера в повітряно-комбінованій ізоляції ВМВ (на основі розрахунку тривимірного електричного поля в ізоляції вводу методом скінченних елементів). Визначено залежності витримуваної напруги, використання яких дозволяє прогнозувати електричну міцність в процесі розробки ВМВ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З261.88-082.01
Шифр НБУВ: РА378885 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Троценко Ю.В. 
Вільні коливання циліндричної оболонки з приєднаними абсолютно твердими та пружними тілами: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.04 / Ю.В. Троценко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 21 с.: рис. — укp.

Розроблено математичну модель динамічної взаємодії кругової циліндричної оболонки з приєднаним до одного і її торців абсолютно твердого тіла, що має дві взаємно перпендикулярні площини симетрії, та запропоновано наближений метод побудови розв'язків відповідних спектральних задач з параметром у рівняннях і межових умовах, які описують вільні поздовжні та поперечні коливання даної системи. У припущенні, що поперечні перерізи оболонки лишаються плоскими та перпендикулярними до її осі, сформульовано спрощену постановку задачі, яка дозволяє знайти її точні розв'язки. Наведено детальний аналіз частот і форм власних коливань, а також встановлено межі застосування спрощеної моделі системи. Запропоновано варіаційний метод побудови наближених розв'язків задач про вільні осесиметричні та неосесиметричні коливання циліндричної оболонки, до торців якої жорстко приєднані дві пружні балки. На базі методу початкових параметрів Коші наведено розв'язок даної задачі у спрощеній її постановці, коли циліндрична вставка замінена еквівалентною балкою з постійними пружно-масовими характеристиками. У межах строгої та спрощеної постановок задач проведено дослідження поведінки частот і форм власних поздовжніх і поперечних коливань пружної системи залежно від товщини, довжини та місця розташування оболонки у системі. Показано, що для ряду випадків врахування оболонкових ефектів циліндричної вставки призводить до істотної різниці у частотах і формах коливань у порівнянні зі спрощеною постановкою задачі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В251.649.1 циліндричні + В251.640.35 +
Шифр НБУВ: РА323424

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Троценко О.В. 
Втрачені географічні об'єкти Дніпропетровської області: пошук та історико-географічний аналіз: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.13 / О.В. Троценко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено втрачені географічні об'єкти (ВГО) Дніпропетровщини. Визначено поняття "втрачений географічний об'єкт" і "втрачена геоінформація". Установлено етапи розвитку географічних уявлень про територію області з метою одержання найбільш достовірної та вичерпної інформції про ВГО. Розроблено класифікацію ВГО за функціонально-генетичною ознакою, визначено чинники й умови втрати географічної інформації, здійснено періодизацію процесу зникнення географічних об'єктів з урахуванням природних чинників, історії заселення та промислового освоєння краю, а також інших соціально-політичних причин. Запропоновано концептуальну модель атласу "Втрачені географічні об'єкти Дніпропетровської області", складено окремі картографічні моделі, визначено структуру й інформаційне наповнення атласу. Визначено шляхи застосування даного атласу і банків даних у подальших наукових дослідженнях у системі географічної освіти, у галузі пізнавального туризму та для прийняття управлінських рішень на регіональному рівні щодо збереження географічного різноманіття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д820.8г +
Шифр НБУВ: РА367402

      
Категорія: Транспорт   
4.

Троценко Д. О. 
Грунтові анкери, виготовлені за допомогою електрохімічного закріплення: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.23.02 / Д. О. Троценко ; Полтав. нац. техн. ун-т ім. Ю. Кондратюка. — Полтава, 2011. — 24 с. — укp.

Визначено вплив електрохімічного закріплення глинистих грунтів на несучу здатність анкерів. Встановлено лінійну залежність зростання несучої здатності анкерів від витрат електроенергії постійного елетричного струму на закріплення грунту навколо електродів. Обгрунтовано ефективну конструкцію електрохімічного анкера й екологічно чистого способу його влаштування без застосування ін'єкційних розчинів для закріплення нафтогазопроводів. Проаналізовано напружено-деформований стан електрохімічних анкерів за дії статистичних висмикувальних навантажень шляхом моделювання методом скінченних елементів з використанням пружно-пластичної моделі грунту. Удосконалено методику визначення несучої здатності електрохімічних анкерів у глинистих грунтах на базі теорії межового стану основ і з урахуванням встановлених закономірностей зміцнення лесового грунту навколо анкерів. Розроблену конструкцію електрохімічного анкера впроваджено в практику закріплення нафтогазопроводів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О71-066.12
Шифр НБУВ: РА379859 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Троценко Л.М. 
Дослідження і вдосконалення теплової роботи рекуперативних нагрівальних колодязів з верхнім опалюванням: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.06 / Л.М. Троценко ; НАН України. Ін-т газу. — К., 2002. — 20 с.: рис. — укp.

Розглянуто проблему підвищення ефективності роботи нагрівальних колодязів з верхнім опалюванням і покращання якості нагріву зливків. Встановлено, що найбільш істотне підвищення питомої продуктивності даних колодязів забезпечується організацією двостороннього симетричного нагріву металу. Наведено результати комплексного дослідження нагрівання зливків у нагрівальному колодязі з використанням додаткової зони опалення. Представлено порівняльну характеристику температурного поля робочого простору типового та реконструйованого колодязів і розподіл температур у тілі дослідного зливка. Розроблено раціональні режими нагріву зливків у нагрівальних колодязях за умов нестабільної роботи прокатного стану. Наведено розрахункову залежність теплового стану зливків наприкінці попередньої витримки їх у колодязях залежно від її тривалості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К621.003.1
Шифр НБУВ: РА319716 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Троценко О.В. 
Дослідження термодинамічної ефективності низькотемпературних систем: Автореф. дис... д-ра техн. наук.: 05.05.14 / О.В. Троценко ; Одес. держ. акад. холоду. — О., 2006. — 32 с. — укp.

Розвинуто термодинамічні засади дослідження та проектування низькотемпературних систем. Розглянуто питання стосовно вибору критеріїв термодинамічної ефективності, а саме: аналіз взаємозалежностей між оптимальними параметрами за різних цільових функцій; особливості застосування ексергетичних втрат як критеріїв; установлення взаємозв'язку між ексергетичними коефіцієнтами корисної дії системи та її елементів. Запропоновано формалізацію термодинамічної моделі теплотехнічної системи. Одержано співвідношення для розрахунку числа незалежних змінних за термодинамічного розрахунку й оптимізації схем. Одержано узагальнення співвідношень Планка - Гібса для критичної точки чистої речовини. Розкрито та проаналізовано невизначені форми у цій точці, що дало змогу встановити нові набори критичних умов. Розроблено алгоритми вирішення типових термодинамічних задач низькотемпературної техніки, зокрема, розрахунки парорідинної рівноваги та критичних параметрів чистих речовин, визначення виду агрегатного стану робочих тіл, знаходження параметрів кривої інверсії, встановлення працездатності теплообмінників. Проведено аналітичне дослідження дросельного та детандерного циклів за різних критеріїв термодинамічної ефективності. Представлено запропонований метод розрахунку та прогнозування на підставі єдиних рівнянь стану азеотропних перетворень у робочих тілах, що значно спрощує вирішення цих задач за рахунок умовної заміни суміші на псевдочисту речовину. Виконано прогнозування бінарних азеотропних сумішей для дросельних мікрокріогенних систем на азотний рівень охолодження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л112.331-5-02 +
Шифр НБУВ: РА348265

Рубрики:

      
7.

Троценко О. Б. 
Клініко-патогенетичні аспекти формування метаболічних та гормональних порушень у хворих на епілепсію жінок: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.15 / О. Б. Троценко ; АМН України, ДУ "Ін-т неврології, психіатрії та наркології". — Х., 2011. — 19 с.: рис. — укp.

Вивчено метаболічні та гормональні порушення, що виникають у хворих на епілепсію жінок на тлі тривалого перебігу захворювання та лікування протиепілептичними препаратами, а також оптимізовано діагностику та лікування вторинних остеопенії й остеопорозу. Доведено незалежний вплив епілепсії (тривалість захворювання, частота та тип епілептичних нападів) і протиепілептичної терапії на біохімічні показники метаболізму кісткової тканини (фосфор, паратгормон, оксипролін, глікозаміноглікани) у таких жінок. Показано важливу роль віку клінічної маніфестації епілепсії у зниженні мінеральної щільності кісткової тканини та розвитку порушень маркерів її метаболізму. Запропоновано алгоритм ранньої діагностики та диференційованої антирезорбтивної терапії з урахуванням віку клінічної маніфестації епілепсії й її тривалості, що сприяв гальмуванню процесів кісткової резорбції у хворих жінок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.709.2 + Р415.1
Шифр НБУВ: РА385812 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Троценко В.В. 
Педагогічні умови формування емоційної стійкості в дітей 6- і 7-річного віку в процесі занять фізичною культурою: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / В.В. Троценко ; Ін-т пробл. виховання АПН України. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Запропоновано оцінювати організм дитини як динамічну систему, в якій психічний та фізичний стан вивчаються у взаємозв'язку. З'ясовано, що даному процесу охарактерні гітерохронність та наявність сенситивних періодів у розвитку компонентів фізичного та психофізіологічного стану, що є основою емоційної стійкості. За результатами факторного аналізу встановлено єдність параметрів, що визначають фізичний та психофізіологічний стан, внесок яких у загальну дисперсію вибірки в 6 років складав 83,5 %, у 7 років - 81,6 %. Зазначено, що на психофізіологічний стан і емоційну стійкість позитивно впливають вправи, спрямовані на розвиток швидкості (виконання з максимальною інтенсивністю) і рухливості в суглобах (активну гнучкість). Розроблено педагогічні умови формування емоційної стійкості дітей 6- і 7-річного віку, комплекси вправ вибіркового впливу, методичні вказівки щодо нормування фізичного навантаження та відпочинку, а також моделі спортивно-ігрової форми занять.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.221.354 + Ч411.354
Шифр НБУВ: РА316029 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Троценко Т.Ю. 
Формування моральних якостей учнів 3 - 4-х класів у процесі туристсько-краєзнавчої діяльності: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Т.Ю. Троценко ; Ін-т пробл. виховання АПН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено процес формування моральних якостей молодших школярів засобами туристсько-краєзнавчої діяльності, проаналізовано стан даної проблеми у психолого-педагогічній літературі. Розкрито сутність і зміст таких понять, як патріотизм, відповідальність, самостійність, чуйність, бережливість. Визначено компоненти, критерії та рівні сформованості моральних якостей у процесі туристсько-краєзнавчої діяльності. Обгрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови підвищення ефективності та структурну модель формування моральних якостей молодших школярів у процесі туристсько-краєзнавчої діяльності. Розкрито зв'язки між складовими запропонованої моделі: принципами, педагогічними умовами, формами та методами формування моральних якостей учнів III - IV класів у процесі туристсько-краєзнавчої діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.221.352 + Ч421.385.4 +
Шифр НБУВ: РА363473

Рубрики:

      
10.

Троценко Я. П. 
Динамічні характеристики течії рідини в каналах змінного перерізу / Я. П. Троценко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню течії ньютонівської рідини у циліндричному каналі з двома послідовно розташованими діафрагмами (різкими звуженнями поперечного перерізу) при швидкостях значно менших за швидкість звуку. Через неканонічну геометрію даної динамічної системи потік набуває нестаціонарного характеру, що при певних умовах призводить до виникнення автоколивань середовища і, як наслідок, до появи тонального звуку. Розв'язання поставленої нелінійної крайової задачі проводиться шляхом прямого чисельного моделювання. Алгоритм розв'язання базується на методі скінченних об'ємів з використанням різницевих схем другого порядку точності за простором та часом. Проведено аналіз процесу формування потоку та характеристик руху середовища в області між звуженнями в залежності від числа Рейнольдса, діаметра та довжини порожнини, утвореної діафрагмами, а також від форми діафрагм. Визначено характеристики та закономірності виникнення автоколивань тривимірного потоку. Проведено порівняння результатів, отриманих для моделі тривимірної течії, з результати, отриманими для моделі осесиметричної течії.^UThe thesis is devoted to the study of a flow of Newtonian fluid in a cylindrical duct with two serial diaphragms (sharp constrictions of cross-sections). The flow rate is considerably lower than the speed of sound in the medium. The structure of the flow is non-stationary due to the complex geometry of the system. Under certain conditions, this leads to self-sustained oscillations of the medium and in consequence the appearance of tonal sound. The solution of the non-linear boundary value problem was carried out by the direct numerical simulation. The solution algorithm was based on the finite volume method using second-order accurate in both space and time difference schemes. The flow formation process and characteristics of the medium motion in the region between the constrictions were analyzed depending on the Reynolds number, the diameter and length of the cavity formed by the diaphragms, and the shape of the diaphragms. The characteristics and patterns of the occurrence of self-oscillations of a three-dimensional flow were determined. The results obtained for the three-dimensional flow model are compared with the results obtained for the axisymmetric flow model.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Яценко В. М. 
Оптимізація технології вирощування соняшнику з використанням регуляторів росту в умовах північно-східного Лісостепу України / В. М. Яценко. — Б.м., 2022 — укp.

Соняшник є важливою для економіки України культурою, що характеризується високим рівнем внутрішньої переробки урожаю та домінуючим впливом на формування світового ринку. У результаті проведених досліджень вивчено діапазон змін лінійних параметрів клітин та запропоновано методику оцінювання реакції сортів соняшнику на дію ретардантів. Установлено, що потенційний рівень вкорочення довжини стебла під дією ретарданту Моддус 250 ЕС у різних сортів соняшнику визначається зміною показника прозенхімності клітин. Різниця в показниках прозенхімності варіантів контролю та досліду становить мінус 17–18% для ультрараннього сорту Есмань, мінус 23–29% для гібридів Златсон, Божедар та Патріція та 30–33% для високорослого середньостиглого гібрида Хорал. Визначено діапазон та механізми, які забезпечують зміщення показників оптимальної густоти посіву під дією ретардантів залежно від сорту, густоти посіву рослин та схеми обробки. Доведено, що зміна морфотипу рослин супроводжується провостороннім зміщенням діапазону оптимальної густоти. Залежно від схеми обробки значення показника оптимальної густоти збільшуються у напрямі: без обробки (к) –> обробка вегетуючих рослин –> обробка насіння –> комплексна обробка. Значення змінюються: для сорту Есмань із 67,5 на контролі до 85,3 тис. рослин /га у варіанті із комплексною обробкою; для гібрида Златсон із 60,2 до 69,3–70,1 тис. рослин/га; для гібрида Божедар із 58,1 на контролі до 67,5 тис. рослин/га; для гібрида Патріція із 60,1 до 77,1 тис. рослин/га. Визначено, що розрахункова густота посіву гібриду Хорал для базових технологій складає 55 тис. рослин/га. Для збереження показників урожайності в технологіях із використанням регуляторів росту доцільним є загущення посіву до 70 тис. рослин/га. Установлено діапазон технологічного регулювання висоти рослин та індексу листкової поверхні посівів гібридів соняшнику залежно від густоти посіву та марки регуляторів росту. За результатами польового досліду підтверджено можливість технологічного зменшення висоти стебла в товарних посівах соняшнику на 18,5–23,1 см, або 11,1–12,6%. Доведено вплив регуляторів росту на зміну оптимальних параметрів кінцевої густоти, структуру формування урожайності та продуктивності посівів гібридів соняшнику. Доведено, що застосування препарату Архітект забезпечувало підвищення значень показників маси 1000 насіння та кількості насіння в кошику. Максимальний ефект було відмічено на варіантах із густотою 64,3 та 71,4 тис. рослин/га. Установлено, що в середньому для сортів найвищий рівень приросту урожайності у всьому діапазоні густот + 0,23 т/га забезпечує використання препарату Архітект. У розрізі сортів використання цього препарату забезпечує найвищу урожайність: для сорту Есмань 2,84 т/га на ділянках із густотою 71,4 тис. рослин/га; для гібриду Златсон, Божедар та Патріція – 3,26; 3,42 та 3,75 т/га відповідно на ділянках із густотою 64,3 тис. рослин/га. За використання препарату Моддус 250 ЕС приріст показників урожайності було відмічено лише для гібридів Златсон, Божедар і Патріція на ділянках із густотою 71,4 тис. рослин/га. Визначено, що використання препаратів Моддус 250 ЕС та Архітект забезпечувало статистично суттєве підвищення показника середнього вмісту олії в насінні соняшнику із 47,63% на контролі до 48,65 та 48,48% відповідно.^USunflower is an important crop for Ukraine's economy, characterized by a high level of domestic processing of crops and a dominant influence on the formation of the world market. The range of soil-climatic and agrotechnical conditions of the northeastern Forest-Steppe of Ukraine, which is different from the main growing zone, causes a low level of manifestation of adaptive breeding traits formed in other environmental conditions. The range and mechanisms that provide a shift in the indicators of optimal crop density under the action of retardants depending on the variety, plant vegetation density and treatment scheme were determined. It was proved that the change of plant morphotype was accompanied by a right-hand shift of the optimal density range. Depending on the treatment scheme, the values of the optimal density index increased in the following direction: without treatment (k) -> treatment of vegetative plants -> seed treatment -> complex treatment. The values changed as follows: for the Esman variety from 67.5 under control to 85.3 thousand plants / ha in the variant with complex treatment; for the hybrid of Zlatson from 60.2 to 69.3-70.1 thousand plants / ha; for the Bozhedar hybrid from 58.1 on control to 67.5 thousand plants / ha; for the Patricia hybrid from 60.1 to 77.1 thousand plants / ha. It is determined that the estimated sowing density of the Horal hybrid for basic technologies is 55 thousand plants / ha. In order to maintain yield indicators in technologies using growth regulators, it is advisable to thicken the sowing to 70 thousand plants/ha. The range of technological regulation of plant height and leaf surface index of sunflower hybrid crops depending on density and type of growth regulators was established. According to the results of the field experiment, the possibility of technological reduction of stem height in commercial sunflower crops by 18.5-23.1 cm or 11.1-12.6% was confirmed. The influence of retardants on the change of optimal parameters of final density, structure of yield and crop productivity of sunflower hybrids was proved. It was found that the use of the Architect drug provided an increase in the value's of 1000 seeds and the number of seeds per head. The maximum effect was observed in the variants with a density of 64.3 and 71.4 thousand plants / ha.It has been established on average, for varieties, the highest level of yield increase in the entire density range of + 0.23 t/ha was ensured by the use of the Architect drug. In terms of varieties, the Architect provided the highest yield: for the variety of Esman - 2.84 t / ha in areas with a density of 71.4 thousand plants / ha; for the Zlatson, Bozhedar and Patricia hybrids - 3.26; 3.42 and 3.75 t / ha, respectively, in areas with a density of 64.3 thousand plants / ha. With the use of Moddus 250 EC, an increase in yields was observed only for Zlatson, Bozhedar and Patricia hybrids in areas with a density of 71.4 thousand plants / ha. It was determined that the use of Moddus 250 EC and Architect drugs provided statistically significant increase in the average oil content in sunflower seeds from 47.63% (in control) to 48.65 and 48.48%, respectively.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Троценко Г. О. 
Художня обробка каменю в ландшафтному дизайні Вінниччини (кінець ХІХ – початок ХХІ ст.): автореферат дис. ... д.філософ : 022 / Г. О. Троценко. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню художньої обробкикаменю в ландшафтному дизайні Вінниччини. Мета роботи – з’ясуватиспецифіку розвитку художньої обробки каменю Вінниччини,систематизувати наявні дані та віднайти унікальні наукові матеріали, щорепрезентують художні особливості кам’яних творів даного регіону.Під час дослідницької роботи здійснювалися регулярні виїзди доосновних осередків каменярства, а в деяких з них велися стаціонарніспостереження, під час яких було зібрано експедиційні знахідки.У розвідці проаналізовано стан наукової розробленості проблеми,з’ясовано теоретичні і методологічні засади дослідження. Упорядкованонаукові праці попередників, які вивчали обрану проблематику,систематизовано та проаналізовано їх у хронологічному порядку.Встановлено, що найбільш ранні літературні згадки про художню обробкукаменю в Україні з’являються в першій половині ХІХ ст., коли дослідники,користуючись виключно історичним та інвентарно-описовим методами,фіксували знайдені козацькі хрести. На початку ХХ ст. такий підхідпоєднався з мистецтвознавчим, що дав більш повноцінне уявлення про самехудожні якості кам’яних об’єктів. Упродовж 1930–1950-х років вивченнянаціональних пам’яток здебільшого релігійного характеру майжепереривається й активізується знову від початку 1990-х рр., післяпроголошення незалежності України.Відзначено, що художня обробка каменю представлена науковоюлітературою фрагментарно й неповно, адже до розгляду цієї тематикизверталася незначна кількість дослідників, які спрямовували увагу передусімна вивчення кам’яних надмогильних хрестів. І лише одиниці часткововисвітлювали ландшафтну скульптуру, про яку найбільше йдеться в ційдисертації. Тож аналіз оглянутої літератури дає підстави констатуватинаявність незначної кількості опублікованих праць у галузі художньоїобробки каменю. Це можна пояснити тим фактом, що її проблематика єпорівняно непопулярною у суспільстві, незважаючи на наявний колосальнийпласт пам’яток на території нашої держави. Сьогодні відсутнє повнеуявлення не лише про особливості надбання зразків художньої обробкикаменю, а й актуальні проблеми в сучасній ландшафтній скульптурі таспецифіці організації художніх симпозіумів в умовах нинішнього стану.Простежено появу меморіальних хрестів в Україні, системуфункціонування каменярства на Поділлі, зокрема у колишньомуЯмпільському повіті як найбільш розвинутому. На прикладі осередкус. Букатинка Могилів-Подільського району Вінницької області відтвореноеволюцію каменотесного промислу протягом кінця ХІХ – початку ХХІ ст.Розглянуто вироби побутового, меморіального, декоративного призначення,які цілком можна віднести до категорії етнодизайну. Зібрано інформацію відмісцевих респондентів про історію розвитку промислу, окремі іменамайстрів, технологічні умови особливості їх праці.Докладно висвітлені раніше невідомі та неоприлюднені меморіальніпам’ятки із сільських кладовищ. Під час виїзних експедицій виявлено йдетально проаналізовано надмогильні знаки, розглянуто варіанти їхформотворення та орнаментальну символіку. Знайдено безліч давніх хрестівкозацького типу, «панських» пам’ятників, «дубків», модернізованихнадмогильників, авторських меморіальних скульптур тощо. Констатовано,що головними якостями кам’яних зразків є очевидне вміння каменотесівоперувати насамперед творчими засобами відповідно до культурних традиційСпочатку вони мали реалістичну манеру виконання, однак пізніше стають^UThe dissertation is devoted to the study of artistic processing of stone inlandscape design of the Vinnytsia region, Ukraine. The objective of the work is tofind out the specifics of the development of artistic stone processing in theVinnytsia region, to systematize the available data, and to find unique scientificmaterials that represent the artistic features of stone works in this region.During the research work, regular visits were made to the main centers ofstone craftsmanship. In some of them, stationary observations were conducted,during which expeditionary findings were collected.Based on the expeditionary research the state of scientific development ofthe problem is analyzed and the theoretical and methodological foundations of theresearch are clarified. The works of the researchers who have studied issues in thesame scientific area are organized, systematized, and analyzed in chronologicalorder. It has been established that the earliest literary references to artistic stoneprocessing in Ukraine appeared in the first half of the nineteenth century, whenresearchers, using exclusively historical and inventory-descriptive methods,recorded the Cossack crosses they found. At the beginning of the twentieth century,this approach was combined with an art historical approach, which gave a morecomplete picture of the artistic qualities of stone objects. During the 1930s and1950s, the study of national monuments of Ukraine mostly of a religious nature,was almost stopped and restarted in the early 1990s, when Ukraine became anindependent state.It is noted that the artistic processing of stone is represented in the scientificliterature in a fragmentary and incomplete way, since a small number ofresearchers have addressed this topic, focusing primarily on the study of stonetombstones. Only a few have partially covered landscape sculpture, which is thesubject of this study. Therefore, the analysis of the reviewed literature shows thatthere is only a small number of published works on artistic stone processing. stonemasons to use, above all, creative means in accordance with culturaltraditions and trends. It has been established that the samples of the first half of thenineteenth century have inherent characteristics such as archaic monumentalforms, massiveness, and lack of plane decoration. At the same time, different typesof general silhouettes can be observed. Such types of ancient crosses as the Latin,Greek, Pati, Maltese, three-leafed, rectangular-framed, with rounded frames,headed cross, etc. were found. However, in the second half of the nineteenthcentury, crosses gradually changed, their shape became more refined, and in fact,the silhouettes turned into typical trefoil-shaped cross tops. Also, ornamentaldecorations such as rosettes, signs of the moon, sun, stars, etc. appeared on thetombstone surface. At the end of the nineteenth century the religious symbols ontombstones, such as the Crucifixion, the Mother of God, the Lord God of Hosts,the intercessors, the Holy Spirit, and the All-Seeing Eye, were extremely popular.It is established that in the early examples with the Crucifixion scenes, the figure ofJesus Christ had incorrect anatomical proportions, but in later peri


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського