Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (235)Книжкові видання та компакт-диски (150)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>A=ШАМРА$<.>+<.>A=АГНЕС$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Шамраєв С.М. 
Вдосконалення діагностики, хірургічного лікування і прогнозування його результатів у хворих на рак передміхурової залози: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.06 / С.М. Шамраєв ; Ін-т урології АМН України. — К., 2007. — 32 с. — укp.

Виявлено особливості показників стандартних методів обстеження, що використовують для діагностики раку та гіперплазії простати, які полягають в оцінці анатомо-функціональних параметрів везико-уретрального сегмента та поточного статусу хворого. Установлено кількісні значення специфічних і неспецифічних для кожної патології ознак і ступінь їх інформативності, притаманних раннім стадіям захворювань. За цими ознаками здійснюється оцінювання параметрів везико-уретрального сегмента та стану хворого. Обраховано індивідуальні прогностичні індекси, за якими визначається належність кожного хворого до певної прогностичної групи та здійснюється вибір методу лікування. Розроблено концепцію та методологію диференційної діагностики раку та гіперплазії передміхурової залози, прогнозування ранніх і віддалених результатів хірургічного лікування хворих на рак передміхурової залози (РПЗ). Сформульовано концепцію корекції показників стану хворого на РПЗ, що забезпечує індивідуалізований підхід до вибору раціональної тактики терапевтичних заходів і методики хірургічного втручання та одержання максимально позитивних найближчих і віддалених результатів. Обгрунтовано та розроблено принцип створення нової технології індивідуалізованого вибору лікувальних модальностей хворих на рак простати, суть якого полягає в оцінці у балах специфічних і неспецифічних критеріїв та виділення груп ризику сприятливих наслідків лікування та створення на цій підставі комп'ютерних систем і баз даних. Виявлено особливості найближчих і віддалених результатів різних модифікацій радикальної простатектомії стосовно травматичності хірургічного втручання та рівня позитивного хірургічного краю, крововтрати та рецидивів, медіани виживання. Розроблено методику комплексного діагностичного обстеження хворих, суть якої полягає у визначенні інформативності та діагностичних коефіцієнтів ознак показників. Науково обгрунтовано технологію радикальної простатектомії, яка передбачає визначення змін гемостазу дорзального венозного комплексу, виділення зовнішнього сфінктеру уретри й апексу простати, накладання швів на сечівник та формування везико-уретрального сегмента.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.696.2 +
Шифр НБУВ: РА353159

Рубрики:

      
2.

Шамрай В.А. 
Гігієнічна оцінка впливу довкілля на формування онкогінекологічної патології та обгрунтування заходів щодо її профілактики: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.А. Шамрай ; Донец. держ. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему встановлення закономірностей формування онкогінекологічної патології жіночого населення під впливом факторів навколишнього середовища. Розроблено диференційовані залежно від особливостей довкілля принципи та заходи профілактики злоякісних новоутворень жіночої репродуктивної системи. За результатами комплексної гігієнічної оцінки онкологічних (хімічних і фізичних) та соціально-гігієнічних (соціально-економічних, демографічних, способу життя, побуту та харчування) умов мешкання жінок, а також аналізу територіальної варіабельності показників онкогігієнічної патології та закономірностей її формування, за допомогою множинного кореляційно-регресійного, порівняльного та медико-картографічного аналізу визначено головні фактори ризику зовнішнього середовища й антиризику виникнення злоякісних пухлин жіночих статевих органів. Обгрунтовано та впроваджено до практики охорони здоров'я комплекс диференційованих залежно віж особливостей довкілля заходів первинної, вториної та третинної онкогігієнічної профілактики на загальнодержавному, превентивному (регіональному, галузевому) й індивідуальному рівнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.71
Шифр НБУВ: РА347612

Рубрики:

      
3.

Шамрай О.В. 
Гігієнічна оцінка регіональних особливостей екологічного середовища та їх ролі у формуванні територіальних відмінностей онкологічної патології населення України: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / О.В. Шамрай ; Донец. держ. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2003. — 17 с. — укp.

Вперше встановлено територіальні закономірності формування рівнів, динаміки та структури онкологічної захворюваності населення за сучасних умов: стабільно високі та низькі регіональні рівні, темпи підйому та зниження у часі, рангові місця у структурі окремих нозологічних форм, різнонаправлені статево-вікові регіональні градієнти рівнів, динаміку та структуру, регіональну обумовленість прогресивно-регресивної та хвильової динаміки онкологічної захворюваності населення. Визначено комплекс факторів екологічної, демографічної, професійної та соціально-побутової природи, що обумовлює територіальні відмінності рівнів онкологічної захворюваності населення за сучасних умов України. Висвітлено роль геліофізичних і природних радіаційних факторів у формуванні онкологічної патології та переважному поширенні окремих її нозологічних форм серед населення різних регіонів України. Розглянуто сучасні особливості впливу забруднення повітряного середовища, грунту та питної води на формування окремих нозологічних форм онкологічної патології населення: злоякісних пухлин легень, рота, стравоходу, шлунка та кишечнику. Встановлено роль мікроелементного складу питної води у формуванні стійко підвищенної та зниженої частот виникнення серед населення окремих регіонів України онкологічних хвороб порожнини рота, стравоходу, шлунка, ободової та прямої кишки. Виявлено сучасні закономірності статики, динаміки та структури рівнів забруднення повітряного середовища, грунту та води. Уточнено диференційований ступінь значущості шкідливих звичок (паління тютюну, зловживання алкоголем), особливостей харчування, сімейних і соціально-побутових умов у формуванні онкологічної захворюваності населення. Обгрунтовано та розроблено принципи профілактики онкологічних хвороб, що реалізуються через систему заходів оздоровлення соціального та екологічного середовища та антиканцерогенного харчування людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)285.6 +
Шифр НБУВ: РА322760

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Шамрай В.О. 
Державне управління військовими формуваннями воєнної організації: стан та тенденції розвитку в сучасній Україні: Автореф. дис... д-ра наук з держ. управління: 25.00.03 / В.О. Шамрай ; Українська Академія державного управління при Президентові України. — К., 1999. — 35 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)111 + Ц4,8(4УКР)22

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Шамрай В. В. 
Державно-правові погляди Миколи Міхновського: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / В. В. Шамрай ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено державно-правові погляди відомого випускника Імператорського університету Святого Володимира, правника, громадсько-політичного діяча Миколи Міхновського. Розглянуто генезис правового та політичного світогляду М. Міхновського й еволюцію його державно-правових поглядів. Досліджено його праці в контексті їх правничого значення та визначено конституційний проект. Висвітлено державний, адміністративний устрій України, права й обов'язки громадян, систему державної влади та самоврядування за конституційним проектом діяча. Досліджено правову спадщину М. Міхновського, його концепцію розподілу повноважень гілок виконавчої, законодавчої та судової влади. Показано основні права та свобода громадян, права на особисту недоторканність, права приватної власності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)608 Міхновський, М.
Шифр НБУВ: РА371210 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Шамрай О.Г. 
Культурно-освітня сфера та духовне життя українського села в 1943 - 1950 рр. (за матеріалами центральних областей УРСР): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.Г. Шамрай ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості культурно-освітньої сфери та духовного життя українського села в 1943 - 1950 рр. за матеріалами центральних областей УРСР. З'ясовано, що відновлення мережі культурно-освітньої сфери у сільській місцевості у повоєнний час відбувалося за складних суспільно-політичних і економічних умов. На підставі аналізу архівних документів, матеріалів преси та спогадів очевидців охарактеризовано зміст і форми культурно-освітньої роботи на селі. Зроблено висновок, що робота сільських установ культури, як все духовне життя українського села, перебувала під контролем партійних і радянських органів, які встановлювали жорсткі межі художньо-творчої діяльності клубів, бібліотек і засобів масової інформації, підпорядковуючи її офіційній ідеології. Навіть за таких умов сільські культурно-освітні установи сприяли збереженню основ народної культури та національних традицій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)624-7 +
Шифр НБУВ: РА364081

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Шамраєва О.О. 
Методи та засоби побудови комп'ютерних моделей черепних імплантатів за томографічними та рентгенографічними даними: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.17 / О.О. Шамраєва ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено методи та засоби автоматизованої побудови моделі черепного імплантату (ЧІ) й обгрунтовано шляхи підвищення точності планування нейрохірургічних операцій щодо реконструкції дефектів черепа. Проведено огляд існуючих методів і засобів для побудови ЧІ. Розглянуто основні методи обробки інтроскопічних зображень. Запропоновано комплексний підхід щодо обробки томографічних і рентгенографічних зображень голови пацієнта. Створено методи автоматизованої побудови об'ємних комп'ютерних моделей ЧІ за результатами комп'ютерної томографії та рентгенографії (РГ) з використанням 3D-моделі черепа пацієнта й усередненої моделі черепа. Розроблено метод автоматизованого визначення геометричних характеристик ЧІ, що дозволяє хірургу визначити оптимальний оперативний доступ. Встановлено медико-технічні вимоги до нейрохірургічного комплексу, призначеного для одержання вихідних даних, їх обробки та виготовлення речовинної копії імплантату. Проведено порівняльний аналіз одержаних результатів побудови моделей ЧІ із вже існуючими, показано ефективність розроблених методів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.14 + Р638.77-5 +
Шифр НБУВ: РА362634

Рубрики:

      
8.

Шамраєва В.М. 
Міжнародні відносини УНР доби Директорії: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.М. Шамраєва ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив внутрішніх і міжнародних чинників на процес формування зовнішньополітичної концепції Української Народної Республіки за доби Директорії (грудень 1918 - листопад 1920 рр.), а також обставини та основні напрямки її реалізації вітчизняною дипломатією. Проаналізовано альтернативні варіанти міжнародної діяльності урядів УНР, спрямованої на забезпечення сприятливих умов для захисту національної держави та її дипломатичного визнання на європейській і світовій арені. Розкрито особливості й перспективи утвердження УНР як ключової ланки системи регіональної безпеки у Східній Єропі та Причорномор'ї, охарактеризовано основні етапи налагодження взаємовигідної співпраці України з сусідніми державами, показано доцільність укладення українсько-польського військово-політичного союзу на завершальному етапі Визвольних змагань. На підставі комплексного аналізу визначено причини невдач вітчизняної дипломатії на Паризькій мирній конференції та роль зовнішньополітичного чинника у долі Української національно-демократичної революції 1917 - 1920 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)611-33 + Т3(4УКР)611-6 +
Шифр НБУВ: РА325971

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Шамраєв С.М. 
Модифікація залобкової простатектомії: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.06 / С.М. Шамраєв ; Інститут урології та нефрології АМН України. — К., 1999. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р694.62

Рубрики:

      
10.

Шамраєв А.А. 
Нейрокерування нелінійними динамічними об'єктами на основі багатошарового персептрону: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.23 / А.А. Шамраєв ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2004. — 19 с. — укp.

Вперше обгрунтовано процедури навчання багатошарового персептону (БП) на базі використання методу поточного регресійного аналізу, які забезпечують одержання нейромережевих моделей, що адекватно відображають властивості нестаціонарних динамічних об'єктів. Одержано рекурентні форми регуляризованих багатокрокових процедур навчання штучних нейронних мереж (ШНМ) з метою забезпечення стійкості процесу корекції параметрів. Розроблено процедуру вилучення (дискримінації) моделі з сукупності нейромережевих моделей, які використовуються для опису властивостей об'єктів, що дозволяє прискорити процес керування. З метою зменшення необхідного об'єму обчислень удосконалено процедури прямого адаптивного нейрокерування. Вперше на основі БП розроблено субоптимальний нейрорегулятор, що забезпечує високу швидкодію та якість керування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.96-048.9 +
Шифр НБУВ: РА335819

Рубрики:

      
11.

Шамрай І.А. 
Правові основи створення фінансових установ в Україні та ліцензування їх операцій: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / І.А. Шамрай ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2007. — 20 с. — укp.

На підставі порівняльного аналізу законодавства України та деяких зарубіжних країн визначено зміст поняття фінансової установи, досліджено його співвідношення з поняттям "банк". Визначено й охарактеризовано основні види фінансових установ. Розкрито зміст поняття "банк" та встановлено специфічні ознаки, що відрізняють його від інших фінансових установ. Досліджено правову природу створення, державної реєстрації та ліцензування операцій фінансових установ. Обгрунтовано необхідність застосування в законодавстві України поняття "легітимація фінансових установ". Охарактеризовано систему та встановлено повноваження державних органів у сфері створення фінансових установ та ліцензування їх операцій. Комплексно досліджено правові засади та особливості правового регулювання процесу створення фінансових установ в Україні та ліцензування їх операцій. Проаналізовано правові проблеми, що виникають у процесі легітимації фінансових установ в Україні. Наведено пропозиції щодо удосконалення правового регулювання процесу створення фінансових установ в Україні та ліцензування їх операцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х829(4УКР)01 + Х829(4УКР)01 + Х829(4УКР)01
Шифр НБУВ: РА353991

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Шамрай 
Структурно-функціональні особливості жовчного міхура в нормі та їхні зміни при хронічному холециститі: вікові та статеві аспекти: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Наталія Валеріївна Шамрай ; Тернопільська держ. медична академія ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2004. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.520.11-2
Шифр НБУВ: РА330048

Рубрики:

      
13.

Шамрай К.П. 
Теорія поглинання високочастотної потужності в геліконній плазмі: автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.08 / К.П. Шамрай ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 31 с. — укp.

Здійснено теоретичне дослідження лінійних процесів збудження електромагнітних хвиль і поглинання високочастотної (ВЧ) потужності, а також певних нелінійних процесів у плазмі геліконних джерел трьох різних типів. Для джерела з внутрішньою антеною встановлено резонансний характер поглинання потужності на квазігеліконних модах. Для джерела з зовнішньою антеною з'ясовано, що ефективне поглинання ВЧ потужності забезпечується колективним механізмом лінійної конверсії геліконних хвиль у квазіелектростатичні хвилі. Утановлено резонансні й антирезонансні властивості збудження джерела. Одержано просторові характеристики поглинання залежності імпедансу плазми від конструкції антени та різних фізичних параметрів. Для джерела з плоскою антеною знайдено характеристики збуджуваних електромагнітних хвиль і залежності поглинання потужності від фізичних і геометричних параметрів. На підставі балансу потужності у геліконному розряді з'ясовано причини різних стрибків густини плазми за плавної зміни різних зовнішніх параметрів. Для умов геліконної плазми проаналізовано лінійний і параметричних механізми збудження іонно-звукових хвиль, пондеромоторні явища та процес стохастичного прискорення електронів. Здійснено порівняння результатів експериментальних досліджень для геліконних джерел різних типів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.11 в641.0,022 + В333.11 в641.0,022 + В333.11 в641.0,022
Шифр НБУВ: РА354830

Рубрики:

      
14.

Шамрай О. М. 
Управління портфелями проектів конкурентоздатного суднобудівного підприємства: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.22 / О. М. Шамрай ; Нац. ун-т кораблебудування ім. адмірала Макарова. — Миколаїв, 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Вперше розроблено математичну модель формування раціонального портфеля проектів суднобудівного підприємства, яка на відміну від існуючих враховує трудові, технологічні та фінансові ресурси, що дозволяє будувати більш обгрунтовані плани підприємства на різні терміни його діяльності. Вперше розроблено методику проектування організаційної структури управління портфелями проектів суднобудівного підприємства, яка використовує когнітивні моделі його бізнес-процесів, що підвищує ефективність управління. На підставі бюджетування різних видів діяльності підприємства удосконалено механізм ефективного фінансового менеджменту суднобудівного підприємства, що дозволяє збільшити його конкурентоздатність. Набула подальшого розвитку модель оцінювання ефективності проекту у складі портфеля, яка будується на методологіях P2M та PRINCE2.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.527.41-13-21
Шифр НБУВ: РА385051 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
15.

Шамрай О.В. 
Формування кар'єрних рудопотоків для стабілізації якості руди: автореф. дис... канд. техн. наук.: 05.15.03 / О.В. Шамрай ; Криворіз. техн. ун-т. — Кривий Ріг, 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено заходи щодо підвищення ефективності гірничих робіт шляхом формування кар'єрних рудопотоків зі стабільними якісними характеристиками рудної сировини, яка надходить на збагачення. Уперше систематизовано технологічні схеми кар'єрних рудопотоків й обгрунтовано критерій оцінювання їх ефективності. Розроблено методику динамічного управління рудопотоками в кар'єрі шляхом формування роздільних схем транспортування руди з екскаваторних вибоїв, яка дозволяє зменшити коливання корисного компонента в сировині та знизити видатки на перевезення руди. Результати наукового дослідження використано у проектах подальшої розробки залізорудних родовищ ДПІ "Кривбаспроект", розраховано їх економічний ефект, який становить 495,6 тис. грн.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И332.3 +
Шифр НБУВ: РА362626

Рубрики:

      
16.

Шамралюк О. Л. 
Розвиток технологічної культури майстрів виробничого навчання аграрного профілю в навчально (науково)-методичних центрах професійно-технічної освіти / О. Л. Шамралюк. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації досліджено розвиток технологічної культури майстрів виробничого навчання аграрного профілю у педагогічній теорії та практиці. Конкретизовано суть і структуру поняття «технологічна культура майстрів виробничого навчання аграрного профілю». Теоретично обґрунтовано та експериментально перевірено педагогічні умови розвитку технологічної культури майстрів виробничого навчання аграрного профілю в навчально-методичних (науково-методичних) центрах (кабінетах) професійно-технічної освіти. Спроєктовано модель, що охоплює взаємопов'язані та взаємозумовлені блоки, впроваджено методику та підтверджено ефективність педагогічних умов.^UThe thesis studies theoretical and methodological bases of development of technological culture of masters of industrial training of the agrarian profile. Technological culture of masters of industrial training of agrarian profile is defined as an integrated personal formation, which includes a set of values and motives of pedagogical activity, technological knowledge, abilities, skills of design and implementation of educational process on the basis of modern pedagogical technologies and technologies of agricultural production, professionally important qualities (initiative, creativity, professional mobility, reflectivity, responsibility, sociability) and determines the quality of training of future skilled agricultural workers. The structure of technological culture of masters of industrial training of agrarian profile consists of five interrelated elements: axiological (value attitude to pedagogical work, technological activity, oneself as a subject of such activity, to the student's personality, translation of values to students), motivational (complex of motives, goals, needs, interests, moral and volitional qualities required in the process of transformational activities), cognitive (the amountof scientific and pedagogical, methodological knowledge about forms, methods, tools, technologies of pedagogical activities and professional knowledge about modern agricultural machinery and agricultural production technologies), activity (design, implementation and adjustment of the training and production process), reflexive (awareness, rethinking and transformation of own experience). The practical significance of the obtained results lies in the development and implementation (into practice of work of EMC VET and institutions of vocational education of agrarian profile) of the educational and methodological complex, which includes: the program of a special course "Fundamentals of technological culture of master of industrial training of agrarian profile "; electronic educational and methodical complex "Fundamentals of technological culture" (access mode: https://cutt.ly/fktRDz4); methodical manual "Technological culture of the master of industrial training of agrarian profile"; textbook "Agrotechnology"; multimedia presentations; training plans; practical tasks for independent work; test tasks.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Шамрай М. В. 
Оцінка рекреаційно-ландшафтоформуючого дендроресурсу парків урботериторій степової зони: автореферат дис. ... д.філософ : 101 / М. В. Шамрай. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена екологічній, флористичній характеристиці та оцінюванню рекреаційно-ландшафтоформуючого дендроресурсу парків урботериторій степової зони. Парки, як специфічний тип міського простору, є відображенням культурних традицій в історичному сенсі та творами садово-паркового мистецтва. Вони мають важливу рекреаційну функцію, а їх зелені насадження утворюють комфортні умови для, зокрема, відпочинку та життя в сучасному урбанізованому середовищі в цілому. Для парків міських територій степової зони характерний неоднорідний (і відносно спрощений через посушливість клімату) таксономічний склад деревних і чагарникових порід, представники яких належать більшою мірою до інтродукованих видів. До того, парки міста належать до конкретних його функціональних зон, мають різний рівень рекреаційного навантаження в них.Це обумовлює актуальність з’ясування флористичного різноманіття, самовідновлення деревних видів, гомогенізації насаджень паркових територій, що вирішується в представленому дослідженні.Отже одна з функцій парків – збереження біорізноманіття, оскільки флористичний склад парків за кількістю видів може сягати до 20–30% відфлори регіону. Екологічна цінність рекреаційно-ландшафтоформуючого дендроресурсу парків в умовах степу особливо зростає у літній спекотний тапосушливий період. У зв’язку з цим, наявність дендроелементу паркових територій міст з некомфортним влітку кліматом є одним із критеріїв якостіурботериторії. Дослідження, проведені в межах двох функціональних зон, виділених відповідно до зонування міських територій: 1) селітебна зона та міський центр урботериторії (м. Дніпро – ботанічний сад ДНУ ім. Олеся Гончара, парк ім. Юрія Гагаріна, парк ім. Тараса Шевченка, парк ім. Богдана Хмельницького, зелена зона вул. Каруна Амур-Нижньодніпровського р-ну); 2) ландшафтнорекреаційна зона (м. Дніпро – лісопарк Дружби, парк Козацької слави – Кирилівка, урочище Тунельна балка; м. Приморськ, Запорізька обл. – паркова зона бази відпочинку «Азов»)Об’єкт досліджень – деревні насадження парків (з неоднорідним рівнем рекреаційного навантаження) двох функціональних зон урботериторій в умовах степу.Під час виконання роботи були застосовані наступні методи: флористичніметоди дослідження – визначення і з’ясування таксономічного складу, виділення адвентивної компоненти дендрофлори, методи оцінки видовогобагатства (за індексом Менхініка та індексом Маргалефа), визначення флористичної спільності (за індексом Жаккара) та флористичної гомогенності(за індексом біотичної дисперсії Коха), методи екологічного аналізу (забіоморфами та екоморфами), фізичні, фізико-хімічні, хімічні методи аналізуґрунту, аплікаційні методи визначення біологічної активності ґрунту,статистичні методи опрацювання даних (описові статистики, метод множинних порівнянь середніх за критерієм Тьюкі, дисперсійний та кореляційний аналізи).Таксономічні визначення рослин наведено відповідно до сучасної ботанічноїноменклатури. Матеріалом для проведення досліджень слугували зразкиґрунту, натурні і гербаризовані частини деревних і чагарникових рослин.Установлено, що у парках селітебної зони та міського центру урботериторії м. Дніпро на пробних площах з різним рівнем рекреації деревостани представлені 27 видами, які входять у склад 19 родів та 15 родин.У кількісному відношенні найбільше флора досліджених парків насичена представниками родин Sapindaceae, Salicaceae, Oleacea та Simaroubaceae.Відносна кількість інтродуцентів, що самовідновилися (середня по парку) коливає від 17,7% (парк Б. Хмельницького) до 62,4% (парк ім. Т. Шевченка).Кількість інтродуцентів, що самовідновилися, більша на пробних площах досліджених парків із сильним рівнем рекреації (від 66,0% до 96,2%). Середадвентивних деревних видів парків цієї функціональної зони трапляютьсяAilanthus altissima (род. Simaroubaceae), Acer negundo (род. Sapindaceae),Gleditsia triacanthos, Robinia pseudoacacia (род. Fabaceae), що вказує напостійну інвазію чужорідних видів у місцеву флору та потенційну загрозуприродному флористичному різноманіттю. Коефіцієнт кореляції між кількістювидів–аборигенів і інтродуцентів статистично значущий і коливає від 0,76 до0,89 для парків ім. Т. Шевченка, ботанічного саду ДНУ ім. О. Гончара (разом зпарком Гагаріна) і зеленої зони вул. Каруна, а для парку Б. Хмельницького вінвиявився низьким і статистично незначущім.У парках ландшафтно-рекреаційної урботериторії на пробних площах з різним ступенем рекреаційного навантаження в умовах м. Дніпро і м. Приморськ деревостани представлені 34 видами, які належать до 22 родів і 25 родин. У кількісному відношенні найбільше флора досліджених парків насичена представниками: Sapindaceae та Oleacea. Відносна кількість інтродуцентів, що самовідновилися (середня по парку), варіює від 45,6–54,4% (лісопарк Дружби, парк Козацької слави – Кирилівка, урочище Тунельна балка) до 100% у парковій зоні бази відпочинку «Азов» (м. Приморськ, Запорізька обл.).^UThe dissertation is devoted to the ecological, floristic characteristics and evaluation of the recreational-landscape-forming arboreal resource of parks of urban territories of the steppe zone. Parks, as a specific type of urban space, are a reflection of cultural traditions in the historical sense and works of garden and park art. They have an important recreational function, and their green areas create comfortable conditions for, in particular, recreation and life in a modern urbanized environment in general. Parks in the urban areas of the steppe zone are characterized by a heterogeneous (and relatively simplified due to the aridity of the climate) taxonomic composition of tree and shrub species, the representatives of which mostly belong to introduced species. In addition, the city's parks belong to its specific functional zones and have a different level of recreational load in them. This determines the urgency of finding out the floristic diversity, self-regeneration of tree species, homogenization of plantings of park territories, which is solved in the presented study.Therefore, one of the functions of the parks is the preservation of biodiversity,since the floristic composition of the parks in terms of the number of species canreach 20–30% of the flora of the region. Ecological value recreational-andscapeforming arboreal resource of parks in the conditions of the steppe grows especially in the summer hot and dry period. In this regard, the presence of the arboreal element of park areas of cities with an uncomfortable summer climate is one of the criteria qualities of urban territory.Research conducted within two functional zones, allocated in accordance withthe zoning of urban territories: 1) settlement zone and the urban center of the urban area (Dnipro - Oles Honchar DNU Botanical Garden, Yuri Gagarin Park, TarasShevchenko Park, park named after Bohdan Khmelnytskyi, green zone of KarunaStreet, Amur-Nizhnyodniprovsky district); 2) landscape and recreation area (city ofDnipro - forest park Druzhba, Park of Cossack glory - Kyrylivka, Tunelna Balkatract; city of Primorsk, Zaporizhzhia region - park area of recreation center "Azov")The object of research is tree plantations of parks (with a heterogeneous levelof recreational load) of two functional zones of urban areas in the conditions of the steppe.During the work, the following methods were applied: floristic research methods – determination and clarification of the taxonomic composition, selection of the adventitious component of the dendroflora, methods of species richness assessment (according to the Menkhinik index and Margalef index), determination of floristic commonality ( according to the Jaccard index ) and floristic homogeneity (according to the Koch index of biotic dispersion), methods of ecological analysis (by biomorphs and ecomorphs), physical, physicochemical, chemical methods of soil analysis, applied methods of determining soil biological activity, statistical methods of data processing (descriptive statistics, method of multiple comparisons of averages by criterion Tukey, variance and correlation analyses). Taxonomic definitions of plants are given in accordance with modern botanical nomenclature. Soil samples, native and herbized parts of tree and shrub plants served as material for the research .It was established that in the parks of the settlement zone and the city center ofthe urban area of Dnipro, on test plots with different levels of recreation, stands oftrees are represented by 27 species, which are part of 19 genera and 15 families. In terms of quantity, the flora of the studied parks is mostly saturated withrepresentatives of the families Sapindaceae, Salicaceae, Oleacea and Simaroubaceae. The relative number of self-regenerating introducers (park average) ranges from17.7% (B. Khmelnytsky Park) to 62.4% (T. Shevchenko Park). The number of selfregenerating introducers is higher in the trial areas of the studied parks with a strong level of recreation (from 66.0% to 96.2%). Ailanthus altissima ( familySimaroubaceae ), Acer negundo (family Sapindaceae ), Gleditsia triacanthos,Robinia pseudoacacia (family Fabaceae ), which indicates a constant invasion ofalien species into the local flora and a potential threat to natural floristic diversity.The correlation coefficient between the number of native and introduced species is statistically significant and ranges from 0.76 to 0.89 for parks named after T.Shevchenko, botanical garden of DNU named after O. Honchar (together withGagarin Park) and the green zone of St. Karuna, and for B. Khmelnytsky Park itturned out to be low and statistically insignificant.In the parks of the landscape-recreational urban territory on trial areas withdifferent degrees of recreational load in the conditions of the cities of Dnipro andPrimorsk, stands of trees are represented by 34 species belonging to 22 genera and 25 families.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Вигівська А. С. 
Конституційно-правові засади фінансового забезпечення підготовки і проведення виборів народних депутатів України: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / А. С. Вигівська. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація присвячена комплексному та ґрунтовному дослідженню фінансового забезпечення підготовки і проведенню виборів народних депутатів України.Автором проаналізовано сутність конституційно-правового механізму фінансового забезпечення виборів до парламенту України. Досліджено вибори, як основну форму волевиявлення народу і як вияв безпосередньої демократії, відповідно до положень Конституції України. На підставі отриманих знань зазначене авторське визначення конституційно-правовогомеханізму фінансування забезпечення і підготовки виборів народних депутатів України.Визначено еволюцію конституційно-правового механізму фінансування організації та проведення виборів до законодавчих органів влади до утворення незалежної української держави на українських землях, які перебували під владою інших держав та після відновлення незалежності у 1991 році. Особливу увагу в роботі приділено характеристиці змін у процесі фінансування виборів народних депутатів України залежно від чинного виборчого законодавства та виборчої системи в Україні.^UThe dissertation is devoted to a comprehensive and thorough study of the financial support for the preparation and conduct of the elections of people's deputies of Ukraine.The author analyzes the essence of the constitutional and legal mechanism of financial support for elections to the Parliament of Ukraine. The author examines elections as the main form of expression of the will of the people and as a manifestation of direct democracy, in accordance with the provisions of the Constitution of Ukraine. On the basis of the knowledge gained, the author's owndefinition of the constitutional and legal mechanism for financing the provision and preparation of elections of people's deputies of Ukraine is presented.The work determines the evolution of the constitutional and legal mechanism for financing the organization and conduct of elections to the legislative bodies of power before the establishment of the independent Ukrainian State on the Ukrainian lands which were under the rule of other states and after the restoration of independence in 1991. Particular attention is paid to the characterization of changes in the process of financing the elections of people's deputies of Ukraine depending on the current electoral legislation and electoral system in Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського