Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (20)Реферативна база даних (259)Книжкові видання та компакт-диски (304)Журнали та продовжувані видання (24)
Пошуковий запит: (<.>A=ШИРОК$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИР$<.>+<.>A=АНАТОЛІЙОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Володимирець В.О. 
Антропічна трансформація видового складу флори осушених територій у зв'язку з процесами її синантропізації: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / В.О. Володимирець ; Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка НАН України. — К., 2003. — 20 с.: табл. — укp.

Проведено оцінку трансформації видового складу флори вищих судинних рослин на осушених і прилеглих до них територіях у зв'язку з процесами її синантропізації. Для осушувальних систем на території Волинського Полісся та Західного Лісостепу з'ясовано видовий склад синантропної флори, проведено його аналіз за окремими показниками. Одержано дані про поширення синантропних видів на осушеній та прилеглій територіях, установлено їх фітоцентотичну роль та екологічні особливості. Уперше для оцінки трансформації флори-ізоляту запропоновано кількісний показник - синантропність і методику його обчислення. Проаналізовано вплив на цей показник різних екологічних факторів, на підставі його значень виділено окремі рівні антропічної трансформації флори-ізоляту, розроблено їх характеристику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*852.121.4(4УКР)
Шифр НБУВ: РА326874

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
2.

Широков В.М. 
Вдосконалення методів проводки судна в стислих умовах плавання: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.16 / В.М. Широков ; Одес. нац. мор. акад. — О., 2005. — 24 с. — укp.

На підставі результатів проведеного наукового дослідження підтверджено гіпотезу про можливість забезпечення високоточної обсервації судна за стислих умов плавання у разі сумісного використання інформаційних даних радіолокаційної станції та електронної карти. Вперше формалізовано кореляційний метод обсервації шляхом поєднання радіолокаційного зображення з зображенням електронної карти. Розроблено інтегральний спосіб уточнення закону розподілу вірогідності похибок радіолокаційних вимірювань у процесі плавання судна. З урахуванням специфіки кореляційного методу обсервацій удосконалено процедуру визначення ефективних координат судна та спосіб їх обчислення методом максимальної правдоподібності для нормального та змішаних законів розподілу вірогідності погрішностей вимірювань радіолокацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О42-082.022.5 +
Шифр НБУВ: РА337115

Рубрики:

      
3.

Широконос А.М. 
Вплив сірки, молібдену і мікробних препаратів на азотне живлення, врожай і якість картоплі на дерново-підзолистих грунтах Полісся України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / А.М. Широконос ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2004. — 20 с. — укp.

За умов дерново-підзолистих супіщаних грунтів Полісся надано комплексну оцінку використання елементарної сірки у поєднанні з мінеральною й органо-мінеральною системами удобрення як засобу регулювання азотного режиму грунту й підвищення ефективності застосування азотних добрив шляхом впливу на амоніфікаційні та нітрифікаційні процеси у грунті. Встановлено оптимальні дози сірки й молібдену для підвищення врожайності й поліпшення якості картоплі та суттєвого зменшення вмісту нітратів у бульбах. Вперше вивчено вплив гранульованих мікробних препаратів на основі азотфіксуючих і фосформобілізуючих бактерій на поживний режим дерново-підзолистого супіщаного грунту і врожайність картоплі. Розроблено нову оптимізовану мінеральну основу поживного середовища для одержання мікробульб за умов in vitro.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П215.1-43(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА333746

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Широков К.В. 
Граматична ідентифікація та класифікаційні аспекти іменної словозмінної парадигми у сучасній турецькій мові: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / К.В. Широков ; НАН України, Ін-т сходознавства ім. А.Ю.Кримського. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено лексико-граматичну систему турецької мови, побудовано теоретичні схеми для словозмінних класифікацій турецької лексики та їх реалізації для лексико-граматичного класу турецького іменника. Проаналізовано ефекти нечіткості, які виникають у процесі визначення окремих лексико-граматичних класів турецької мови. Запропоновано використовувати формалізм теорії нечітких множин для побудови нечітких граматичних станів, що дозволяє враховувати виявлені неоднозначності. До наукового обігу введено поняття А-еквівалентності на множині турецьких слів, за допомогою якого інваріантним способом розроблено словозмінну класифікацію лексики. Систематизовано морфологічні процеси словозміни, виведено повний набір словозмінних формул, за допомогою яких побудовано замкнену словозмінну класифікацію турецького іменника, у межах якої виділено тринадцять словозмінних класів. Для кожного класу побудовано відповідні афіксальні комплекси, на базі яких створено лінгвістичні алгоритми словозміни турецького іменника. На підставі вивчення морфонологічних процесів в основі слів удосконалено словозмінну класифікацію шляхом виділення 31-го підкласу у восьми словозмінних класах. Для верифікації авторської теорії створено два комп'ютерних інструментальних лексикографічних комплекси - тлумачного та граматичного словників турецької мови, які рекомендовано використовувати для проведення досліджень, укладання нових словників, а також у навчальних процесах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш163.12-121.1*20 +
Шифр НБУВ: РА368051

Рубрики:

      
5.

Широкова-Мурараш О.Г. 
Дитяча праця у промисловості Англії першої половини XIX століття: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.Г. Широкова-Мурараш ; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2000. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблеми використання дитячої праці у промисловості Англії першої половини XIX століття - історичного періоду, який нерідко визначається як пік промислового перевороту в Англії. Використовуючи багаточисленні історичні джерела та документи розглянуто масштабне застосування праці дітей в англійській промисловості як один з найважливіших соціальних наслідків промислової революції в Англії і доведено, що в умовах фабричного виробництва змінюється самий зміст дитячої праці, вона набуває більш інтенсивного та регулярного характеру. З'ясовано основні причини екстенсивного використання праці дітей у промисловості. Зазначено, що автоматизація виробництва призвела до різкого скорочення кількості технологічних операцій, виконання яких вимагало високої кваліфікації та застосування значної фізичної сили. За таких умов праця дітей та підлітків стає більш вигідною для власників підприємств практично всіх основних галузей промисловості Англії і починає виступати як самостійний фактор на ринку праці. Доведено негативний вплив тривалої виснажливої праці на фабриках та шахтах на стан здоров'я, мораль та освітній рівень фабричних дітей. Досліджено причини виникнення та основні етапи громадського руху, направленого на законодавче регулювання застосування дитячої праці у промисловості Англії і розглянуто основні законодавчі акти, які служили основою першого в світі фабричного законодавства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ВЕЛ)52-2
Шифр НБУВ: РА310982 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Широкова О.І. 
Диференційований підхід до профілактики та лікування гінгівітів у дітей (клініко-експериментальне дослідження): автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / О.І. Широкова ; Держ. установа "Ін-т стоматології АМН України". — О., 2008. — 19 с. — укp.

Запропоновано методи профілактики та лікування хронічного катарального та гіпертрофічного гінгівіту в дітей. Розроблено полоскання для порожнини рота з флаовоноїдною активністю (фітокомпозицію Мальвіна). Для лікування гінгівітів у дітей застосовано диференційований підхід. У разі хронічного катарального гінгівіту є важливим застосування протизапальної терапії та стимулювання опірності організму. Установлено, що основне завдання під час лікування гіпертрофічного гінгівіту, що розвинувся на фоні гормонального дисбалансу в пубертатний період, полягає у ліквідації запалення, зменшенні гіперплазії сполучної тканин основи ясен та скороченні об'єму гіпертрофованих ясеневих сосочків. Для дітей з хронічним катаральним гінгівітом запропоновано комплекс лікувально-профілактичних заходів, за яким необхідними є полоскання рота фітокомпозицією Мальвіна, вживання таблеток Біотрит-С та чищення зубів лікувально-профілактичною зубною пастою Восход-19, яка містить лактат кальцію, за певною схемою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.661.220.111-5 +
Шифр НБУВ: РА359491

Рубрики:

      
7.

Широкова М. С. 
Імідж та корпоративний соціальний капітал установ банківської системи: характер взаємовпливу: автореф. дис. ... канд. соцiол. наук : 22.00.04 / М. С. Широкова ; Ін-т соціол. НАН України. — К., 2010. — 17 с. — укp.

Проведено теоретичний аналіз та емпіричне дослідження іміджу установ банківської системи, а також виявлено евристичні можливості концепції соціального капіталу для дослідження іміджу соціальних організацій. Визначено зміст основних підходів щодо дослідження іміджу, розглянуто структурні моделі корпоративного іміджу та розкрито значущість іміджу для банківської діяльності. Проведено концептуалізацію поняття "соціальний капітал", визначено сутність поняття "корпоративний соціальний капітал", розкрито зміст і взаємодію його структурних компонентів. Обгрунтовано придатність використання іміджу як індикатора соціального капіталу та наведено результати емпіричного дослідження соціального капіталу банківських установ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*665 в011.2
Шифр НБУВ: РА372956 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Широков О. В. 
Методи формування S-блокових конструкцій випадкового типу з покращеними показниками стійкості для блокових симетричних шифрів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.21 / О. В. Широков ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2010. — 22 с. — укp.

Удосконалено та розроблено нові методи відбору випадкових підставок за комбінаторними, диференціальними та лінійними показниками, що дозволяють відібрати підстановки з покращеними криптографічними показниками. Теоретично обгрунтовано значення параметрів відбору та відповідні цим значенням параметри проходження випадкових підстановок, що реалізуються. Вперше показано, що досконалі підстановки, які не реалізують мінімально можливих значень максимумів XOR таблиць і зсувів таблиць лінійних апроксимацій, мають вищі показники за середнім числом векторів, що задовольняють критерій розповсюдження і кореляційної імунності. На прикладах оцінки показників стійкості зменшених моделей ряду сучасних шифрів, і, зокрема, шифрів, наведених на український конкурс з вибору кандидата на національний стандарт. Показано підвищену ефективність вживання в таких шифрах підстановочних конструкцій нового типу в порівнянні з підстановками, використаними в оригіналах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.403
Шифр НБУВ: РА377040 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Широкова Н.О. 
Особливості віддалених наслідків черепно-мозкової травми у підлітків: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Н.О. Широкова ; АМН України. Ін-т неврології, психіатрії та наркології. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Наведено результати комплексного клініко-інструментального, біохімічного та нейропсихологічного дослідження віддалених наслідків черепно-мозкової травми на підставі обстеження 121-го хворого віком від 11-ти до 16-ти років. Виділено провідні неврологічні синдроми, що найбільш часто зустрічаються у даної категорії осіб. У результаті проведених досліджень виявлено специфічне співвідношення макроелементів калію, натрію, кальцію, магнію у плазмі крові хворих у віддаленому періоді черепно-мозкової травми. Доведено, що характерними змінами електролітного складу крові для всіх синдромів є гіпернатріємія, гіпокаліємія та підвищення коефіцієнта натрій/калій. Відзначено, що для лікворо-дистензійного синдрому характерна гіпермагенеземія, для вегетосудинного - гіперкальціємія, для епілептичного - гіпомагнеземія, для астенічного синдрому особливих змін концентрації кальцію та магнію не виявлено. На підставі одержаних даних розроблено алгоритми діагностики основних синдромів у віддаленому періоді черепно-мозкової травми у підлітків. Обгрунтовано доцільність використання вітамінно-мікроелементних препаратів у лікуванні хворих з даною патологією та запропоновано комплекси лікування. Проведено дослідження ефективності застосування нейропсихологічної методики САН (самопочуття, активність, настрій).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.638.77-7 +
Шифр НБУВ: РА341816

Рубрики:

      
10.

Володимиренко 
Особливості росту та прогноз продуктивності штучних модальних ялинових деревостанів Українських Карпат: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.02 / Валентина Миколаївна Володимиренко ; Національний аграрний ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.4(4УКР3)
Шифр НБУВ: РА346695

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Широкова О.М. 
Підвищення ефективності роботи залізничного транспорту за рахунок проведення реструктуризації: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.03 / О.М. Широкова ; Укр. держ. акад. залізн. трансп. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено актуальну проблему формування ефективної системи управління залізничним транспортом як базовою галуззю економіки та складовою управління національним господарством України. Проаналізовано існуючі та перспективні можливості розвитку даного транспорту України та запропоновано конкретні заходи щодо подолання негативних причин, пов'язаних з недоліками в організації управління. Розроблено механізм, який передбачає науково-економічне обгрунтування доцільності впровадження нових форм управління залізничним транспортом. Розроблено модель, з використанням якої оцінено впровадження запропонованих заходів реструктуризації даного транспорту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)372.0-961-31-21 +
Шифр НБУВ: РА363758

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Широкий Ю.В. 
Процеси фізико-технічної лазерної обробки та лазерно-плазмово-іонного зміцнення: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.03.07 / Ю.В. Широкий ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2007. — 18 с. — укp.

Розроблено наукові засади лазерно-плазмовоіонного зміцнення, досліджено теоретичні аспекти даного процесу. Обгрунтовано доцільність застосування розмірної лазерної обробки під час комбінованого зміцнення. Створено сумісну модель теплопровідності та термопружності у зоні дії лазерного випромінювання (ЛВ) для знаходження поля температур і температурних напружень. Визначено механізм руйнування матеріалу в паровій, рідкій (викиді рідкої фази) та твердій фазах (термопружного відколу). Здійснено їх експериментальну реалізацію та виявлено вплив технологічних параметрів (щільності теплового потоку, швидкості переміщення, часу дії) на ефективність нагріву, зміцнення або розмірну обробку. Розроблено теоретичні засади технологічного супроводу зміцнювальних технологій з використанням ЛВ. Доведено можливість підвищення згинальних міцністних характристик, мікротвердості та стійкості різальних інструментів за рахунок лазерно-плазмової-іонної обробки, а також використання ЛВ для нагріву деталей (з матеріалів, що підлягають інтенсивному окисненню у вакуумі), або моделювання дією ЛВ й електронним променем. Розроблено й апробовано комп'ютеризовану лазерну технологічну установку, показано її високу ефективність (прошивання 140 отворів за 6 хвилин), що забезпечує необхідну якість отворів. Нову установку впроваджено на ДП ХМЗ ФЕД.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К209.1 + К587 +
Шифр НБУВ: РА350586

Рубрики:

      
13.

Широка А. О. 
Психологічні особливості сепарації в дочірньо-материнських стосунках: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.07 / А. О. Широка ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В. Стефаника. — Івано-Франківськ, 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему дорослішання дівчат юнацького віку в стосунках з матір'ю. Розглянуто процес дорослішання в контексті психодинамічної теорії сепарації-індивідуації. Адаптовано "Методику дослідження психологічної сепарації від батьків в юнацькому віці" Дж. Хофмана. Описано особливості проведення й опрацювання даних вільного інтерв'ю в методі обгрунтованої теорії. Доведено, що такі особливості сепарації дівчат юнацького віку, як переживання автономії та розвиток психологічної дистанції у взаєминах з матір'ю, істотно пов'язані з образом материнського ставлення, який вони мають. Визначено п'ять типових способів сепарації дівчат: досягнення автономії, прагнення залежності, перебування у боротьбі за незалежність, досягнення самодостатньої життєвої позиції та розвиток псевдоавтономії. З'ясовано, що основними факторами, які визначають сепарацію дівчат у взаєминах з матір'ю, є якість материнського емоційного відгуку й особливості переживання дівчатами материнського контролю. Надано рекомендації для консультативної, психокорекційної й освітньої роботи з дівчатами, молодими жінками й їх матерями щодо типових труднощів сепарації в період дорослішання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю956-73 + Ю956-994-06
Шифр НБУВ: РА379533 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Широкорадюк Л.А. 
Психолого-педагогічні причини лихослів'я та особливості його прояву у шкільному середовищі: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Л.А. Широкорадюк ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Проаналізовано психологічну природу лихослів'я, запропоновано варіанти класифікації лихослів'я. Встановлено, що найбільш дошкульними та образливими є лихослів'я, які знецінюють природні, душевно-духовні, власне суб'єктні властивості людини. Кількісний та якісний аналіз емпіричних даних дозволив встановити особливості прояву лихослів'їв у шкільному середовищі та у сім'ї. З'ясовано ситуації, що провокують поширення лихослів'я серед учнів. На підставі результатів психодіагностичного дослідження встановлено залежність інвективної поведінки від індивідуально-психологічних особливостей досліджуваних (агресивності, тривожності, способу реагування у конфліктній ситуації, емпатії). Теоретично обгрунтовано і апробовано методичні засоби профілактики та корекції лихослів'їв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.620.2-81 + Ч421.352.25
Шифр НБУВ: РА316863 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Широков А.В. 
Розвиток локалізованого зсуву в металах за умов ударного навантаження: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.09 / А.В. Широков ; Ін-т проблем міцності ім. Г.С.Писаренка НАН України. — К., 2004. — 19 с.: рис. — укp.

Розроблено програму (двовимірний випадок), за допомогою якої проведено моделювання ініціювання та розвитку смуги зсуву в тонкому шарі пружнов'язкопластичного матеріалу за умов зсуву у разі ударного навантаження. Оцінено вплив головних чинників, що визначають деформування металу, на час до ініціювання локалізованого зсуву в металі за умов високошвидкісного навантаження. Показано особливості ініціювання, розвитку та взаємодії смуг зсуву в тонкому шарі високоміцної сталі за умов високошвидкісного деформування. Встановлено, що ініціювання та розвиток смуги зсуву у металах має суттєвий вплив на процес деформування, що необхідно враховувати під час розрахунків кінетики деформування та руйнування елементів конструкцій за умов ударного навантаження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К206.2-12
Шифр НБУВ: РА330540

Рубрики:

      
16.

Широкобоков В.В. 
Розробка планетарного головного виконавчого механізму механічного преса: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.03.05 / В.В. Широкобоков ; Донбас. держ. машинобуд. акад. — Краматорськ, 2008. — 19 с. — укp.

Розроблено планетарний головний виконавчий механізм механічного преса для операцій листового штампування (витягування). Проаналізовано основні схеми головних виконавчих механізмів. Розроблено аналітичні залежності для розрахунку кінематичних, кінетостатичних і силових характеристик планетарної схеми даного механізму. Розроблено та виготовлено модель механічного преса з планетарним головним виконавчим механізмом зусиллям 6,3 кН з частотою ходів 120 х/хв і величиною ходу 240 мм. Експериментально підтверджено кінематичні, статичні й енергетичні характеристики даного механізму. Перевірено нормальність розподілу вимірювальних величин, визначено межі похибок експериментальних результатів. Перевірено відтворювальність результатів вимірювань. За критерієм Фішера підтверджено адекватність теоретичних визначень експериментальним даним.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К623.21-521-02 + К623.21-521-02
Шифр НБУВ: РА360794

Рубрики:

      
17.

Широка Т.І. 
Синтез похідних 1,2-поліметилен-1,3-діазагетероциклів і поліметинових барвників на їх основі: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.03 / Т.І. Широка ; НАН України. Ін-т орг. хімії. — К., 2004. — 18 с.: табл. — укp.

Запропоновано загальний спосіб синтезу деяких 1,2-поліметилен-1,3-діазагетероциклів-1,2-поліметилен-4-хіназолонів, 3,4-поліметилен-1,2,4-бензотіадіазиндіоксидів-1,1 та 1,2-поліметиленбензімідазолів на основі лактимних етерів. Оптимизовано умови проведення реакції. З метою подальшого синтезу ціанінових барвників досліджено алкілювання та формілювання одержаних сполук. Встановлено залежність продуктів реакції формілювання від будови похідних 1,2-поліметилен-4-хіназолонів. Проведено алкілування даних диметиламіновінільних і формільних похідних з метою одержання різних продуктів залежно від умов реакції. На основі даних четвертинних солей 1,2-поліметилен-4-хіназолонів та їх диметиламіновінільних і формільних похідних синтезовано ряд симетричних і несиметричних барвників. На основі N-фенацилієвих солей 1,2-поліметиленбензімідазолів за реакцією Чичібабіна досліджено похідні нової гетероциклічної системи - 3,4,5,6-тетрагідро-6a,10b-діазабензо[a]циклопента[cd]азулену, досліджено їх взаємодію з різними електрофільними реагентами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л624.5 + Л624.5
Шифр НБУВ: РА328046

Рубрики:

      
18.

Широка С. І. 
Стереотип поведінки в сучасній комунікативній культурі: автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.04 / С. І. Широка ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. — Х., 2010. — 18 с. — укp.

Стереотип поведінки визначено як сукупність усталених, повторювальних дій, які безпосередньо пов'язані з історичними умовами життя суспільства, його культурним досвідом, та є способом кодування й трансляції інформації про цінності, норми, ідеали суспільства та людини. Поведінковий стереотип розглянуто як констутуюючий фактор у соціокультурний практиці людини та спільноти, який забезпечує культурну спадкоємність і збереження традицій. Стереотипну поведінку розглянуто як необхідну умову для здійснення самоідентифікації людини. Виявлено регулювальний потенціал поведінкових стереотипів у конфліктних ситуаціях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*671 + Ю6*333.4 + Ю787
Шифр НБУВ: РА380538 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Широковських А. О. 
Нелокальна багатоточкова за часом задача для еволюційних псевдодиференціальних рівнянь з аналітичними символами / А. О. Широковських. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню коректної розв'язності та властивостей розв'язків нелокальної багатоточкової за часом задачі для еволюційних псевдодиференцiальних рівнянь в просторах типу S та W.У Р.1 наведено огляд праць, які стосуються результатів, наведених у дисертації, є близькими за змістом та методами досліджень, зокрема, аналізуються результати, пов'язані з нелокальними задачами для диференціально-операторних рівнянь та рівнянь з частинними похідними.У Р.2 дано огляд результатів дисертації та описано методи, якими вони отримуються.У Р.3, який складається з чотирьох підрозділів, досліджується нелокальна багатоточкова за часом задача для еволюційних рівнянь з псевдодиференціальними операторами, побудованими за символами, які допускають аналітичне продовження в певну область комплексної площини (клас таких операторів містить і оператори Бесселя дробового диференціювання). Наведено допоміжні факти, які стосуються топологічної структури просторів типу S та основних операцій у таких просторах, а також основні означення та твердження, що стосуються відображень із значеннями в лінійному топологічному просторі або об'єднанні таких просторів (3.1, 3.2). Досліджено властивості фундаментального розв'язку нелокальної багатоточкової за часом задачі для еволюційного рівняння з псевдодиференціальним оператором, який діє в просторах типу S (3.3). Доведено коректну розв'язність зазначеної задачі у випадку, коли початкова функція є узагальненою функцією типу розподілів, знайдено зображення розв'язку у вигляді згортки фундаментального розв'язку з початковою функцією, встановлено, що розв'язок володіє властивістю локалізації - властивістю локального покращення збіжності (3.4): якщо узагальнена початкова функція на деякій відкритій множині збігається з неперервною функцією, то відповідна нелокальна умова задовольняється не в слабкому сенсі (тобто в просторі узагальнених функцій типу ультрарозподілів), а в сенсі рівномірної збіжності на кожному компакті, який міститься в заданій області.У Р.4 досліджено еволюційне рівняння з гармонійним осцилятором та функціями від такого оператора. Наведено основні означення та твердження, які стосуються просторів основних та узагальнених елементів, пов'язаних з невід'ємним самоспряженим оператором в гільбертовому просторі, даються основні відомості, які стосуються функцій Ерміта та формальних рядів Фур'є-Ерміта (4.1, 4.2). У 4.3 наведено елементи операційного числення, пов'язаного з невід'ємним самоспряженим оператором, спектр якого є суто дискретним. У просторі узагальнених функцій типу ультрарозподілів, які ототожнюються з формальними рядами Фур'є-Ерміта, визначається абстрактна операція згортки, за допомогою якої невід'ємні самоспряжені оператори із суто дискретними спектрами трактуються як оператори згортки. За допомогою такого підходу у 4.4 доведено коректну розв'язність нелокальної багатоточкової за часом задачі для еволюційного рівняння з гармонійним осцилятором та функціями від такого оператора у випадку, коли початкова функція є узагальненою функцією і ототожнюється з певним формальним рядом Фур'є-Ерміта. Досліджено властивості фундаментального розв'язку, знайдено зображення розв'язку у вигляді згортки фундаментального розв'язку з початковою функцією.У Р.5 досліджено еволюційні рівняння з операторами диференціювання та Бесселя нескінченного порядку, які діють в просторах типу W. Наведено основні відомості, що стосуються просторів типу W та просторів, топологічно спряжених з ними (5.1, 5.2). Встановлено коректну розв'язність нелокальної багатоточкової за часом задачі з псевдодиференціальним оператором, який будується за сталим символом за допомогою перетворення Фур'є і трактується як оператор диференціювання нескінченного порядку; початкова функція є елементом простору узагальнених функцій типу W' (5.3). При цьому попередньо досліджено властивості фундаментального розв'язку зазначеної задачі, знайдено зображення розв'язку у вигляді згортки фундаментального розв'язку з початковою функцією. У 5.4 аналогічні результати одержано у випадку, коли псевдодиференціальний оператор будується за допомогою перетворення Бесселя і трактується як оператор Бесселя нескінченного порядку. Досліджено еволюційне рівняння з псевдодиференціальним оператором, побудованим за змінним символом. Дано означення фундаментального розв'язку нелокальної багатоточкової за часом задачі для такого еволюційного рівняння та досліджено властивості фундаментального розв'язку. Доведено розв'язність нелокальної багатоточкової за часом задачі в класі обмежених неперервних на R функцій (5.5).^UThe dissertation is devoted to investigate correct solvability and properties of the solutions of a nonlocal multipoint in time problem for evolutionary pseudodifferential equations in the spaces of S and W type.In S.1, the review of the literature related to the topic of the dissertation and similar in content and research methods, in particular, analyzes the results associated with nonlocal problems for differential operator equations and equations with partial derivatives.The S.2 gives an overview of the results of the dissertation and describes the methods they are obtained by.In S.3, which consists of four subsections, a nonlocal multipoint in time problem is investigated for evolution equations with pseudodifferential operators constructed by symbols that allow an analytic extension to a definite area of the complex plane (the class of such operators contains also Bessel operators of fractional differentiation). There are auxiliary facts concerning the topological structure of spaces of S type and the basic operations in such spaces. We give the basic definitions and assertions concerning mappings with values in a linear topological space or combining such spaces (3.1, 3.2). The properties of the fundamental solution of a nonlocal multipoint in time problem for an evolution equation with a pseudodifferential operator that operates in spaces of S type are investigated (3.3). The correct solvability of the indicated problem in the case when the initial function is a generalized function of distribution type is proved; a solution in the form of a convolution of a fundamental solution with an initial function is found. It has been established that the solution has the property of localization - the property of local improvement of convergence (3.4): if the generalized initial function on some open set coincides with a continuous function, then the corresponding nonlocal condition is satisfied not in the weak sense (that is, in the space of generalized functions of the type of ultra-distributions), but in the sense of uniform convergence on every compact set contained in a given area.In S.4, an evolution equation with a harmonic oscillator and functions of such an operator are investigated. It contains the basic definitions and assertions concerning the spaces of the main and generalized elements associated with an integral self-directed operator in a Hilbert space; the basic information about Hermite functions and Fourier-Hermite formal series (4.1, 4.2). In 4.3, there are elements of an operating calculus associated with an integral self-directed operator whose spectrum is purely discrete. In the space of generalized functions of the type of ultra-distributions, which are identified with Fourier-Hermite formal series, an abstract convolution operation is defined, by which integral self-directed operators with purely discrete spectra are treated as convolution operators. Using this approach in 4.4, the correct solvability of a nonlocal multipoint in time problem for an evolution equation with a harmonic oscillator and functions of such an operator in the case when the initial function is a generalized function and is identified with a certain formal Fourier-Hermite series is proved. The properties of the fundamental solution are investigated, a solution in the form of a convolution of a fundamental solution with an initial function is found.In S.5, we study the evolution equations with differentiation operators and Bessel operators of infinite order that operate in spaces of W type. The basic information concerning spaces of type W and spaces topologically conjugate to them is given (5.1, 5.2). The correct solvability of a nonlocal multipoint problem with a pseudodifferential operator is constructed, which is constructed by a constant symbol using the Fourier transform and is treated as an operator of differentiation of infinite order; the initial function is an element of the space of generalized functions such as W' (5.3). In this case, the properties of the fundamental solution of this problem were investigated in advance, the solution in the form of a convolution of a fundamental solution with an initial function is found. In 5.4, similar results are obtained in the case where a pseudodifferential operator is constructed using the Bessel transform and is treated as a Bessel operator of infinite order. An evolution equation with a pseudodifferential operator constructed by a variable symbol is investigated. The definition of the fundamental solution of a nonlocal multipoint in time problem for this evolution equation is given, and the properties of the fundamental solution are investigated. The solvability of a nonlocal multipoint for a time problem in a class of bounded continuous on R is proved (5.5).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Широких А. О. 
Психологічні чинники життєвого проектування в юнацькому віці / А. О. Широких. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації вперше представлено концептуально-методичний підхід до проблеми життєвого проектування юнаків у контексті психології життєтворчості особистості, що полягає в конкретизації й обґрунтуванні теоретико-методологічних і методичних основ процесу реалізації життєвого проекту особистості юнацького віку; побудовано психологічний конструкт життєвого проектування, визначено його психологічні чинники та чотири відносних виміри прояву: суб'єктний, потенційний, недостатньої зрілості та самоствердження; встановлено сенситивний період процесу життєвого проектування (юнацький вік).На основі аналізу філософської, соціологічної, психологічної, педагогічної літератури уточнено сутність понять «життєвий проект», «життєве проектування в юнацькому віці», «смисложиттєвий пошук», «екзистенційна рефлексія» в межах психології становлення та життєтворчості особистості. Здійснено вивчення феномену життєвого проекту особистості в межах різних психологічних підходів, особливостей конструювання життєвого проекту особистості в період юнацького віку. Визначено послідовність етапів та структурні компоненти життєвого проектування у юнацькому віці, описано форми і методи психологічного супроводу оптимізації навичок життєвого проектування юнаків у системі професійної освіти.Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що розроблено діагностичний комплекс методик, визначено критерії оцінювання показників життєпроектування юнаків, розкрито основні характеристики їх відносних рівнів. Розроблено, апробовано та впроваджено програму психологічного супроводу життєвого проектування юнаків у системі професійної освіти.Системний опис життєпроектування особистості як цілісного об'єкта дозволив визначити його провідні психологічні чинники: ціннісні орієнтації, самовизначення, активність, рефлексія; чотири відносних виміри прояву: суб'єктний, потенційний, недостатньої зрілості та самоствердження. Здійснений аналіз літературних джерел дозволив окреслити послідовність етапів життєпроектування: побудова моделі життєвого, планування, реалізація життєвого проекту шляхом практичного самоперетворення й самотрансценденції. На рівні структури, в ньому виокремлено такі компоненти: смисложиттєвий пошук, життєві цілі, життєві плани, життєві перспективи, життєві стратегії.За даними експерименту констатовано наявність численних кореляційних зв᾽язків як між показниками всередині окремих методик, так і між показниками різних методик. У результаті факторного аналізу було виділено чотири фактори: сенсожиттєва активність, прогнозування життєвого рішення, ціннісна установка життєвої цілі, рефлексивність. Означені фактори емпірично підтвердили теоретичні побудови конструкту життєпроектування, відобразили особливості змісту діагностичного комплексу методик.Отримані результати емпіричного дослідження засвідчили необхідність запровадження програми психологічного супроводу, мета якої полягала у створенні психологічних умов для оптимізації навичок життєвого проектування юнаків, що включало посилення здатності до прогнозування авторських життєвих рішень, використання конструктивної стратегії досягнення життєвих цілей, підвищення сенсожиттєвої активності, досягнення високого рівня рефлексивності. Програма супроводу передбачала використання різноманітних сучасних методів, серед яких ‒ наративізація, казкотерапія, діалогічні бесіди, каузометрія, презентації життєвих проектів юнаків, інтерпретація проективних малюнків, аналітичний діалог. З метою встановлення ефективності формувального впливу було проведене повторне діагностування респондентів, яке показало: збільшення показників сенсожиттєвих орієнтацій, підвищення здатності до прогнозування, зростання показника рефлексивності; збільшення відсотка студентів, які надали перевагу алоцентричним ціннісним орієнтаціям та стратегії «пильність» як найбільш успішній стратегії прийняття авторських життєвих рішень. Означену динаміку ми розглядаємо як підтвердження ефективності формувальної частини експерименту та гіпотез дослідження в цілому.^UIn this dissertation, conceptually-methodological approach to a problem of life designing of adolescents is presented for the first time, in the context of a person's life-creativity psychology, regarding the specification and justification of theoretically-methodological and methodical bases of an adolescent's life project realization; the psychological construct of life designing has been developed, its psychological factors have been identified: values, self-determination, activity, reflection and four relative dimensions of manifestation: subjectival, potential, «not enough maturity» and self-affirmation; the sensitive period of life designing process has been established (adolescence).The essence of such concepts as «life project», «life designing in adolescence», «life sense search», «existential reflection» were specified within psychology of becoming and life creativity of a person, based on analysis of philosophical, sociological, psychological and pedagogical literature. Further there have been developed the personal and spiritual growth peculiarities in adolescence, as well as the process of a person's organization of their own life-activity; kinds and contents of professional life project construction of future specialists in the methodical providing of educational process in higher educational institutions.The practical significance of the obtained results is that the diagnostic methodology complex was developed basing on the contents of psychological life designing construct, the criteria of life designing estimation rates in adolescence are identified, the basic characteristics their relative levels are explained. Theoretical and experimental materials of the study can be applied for the development of lectures in psychology, special courses and seminars, workshops and special workshops in higher educational institutions.In the context of life creativity, life designing was defined as process of subject's direction of their creative life activity to design their life through self-determination basing on the reflection and values.The systemic description of life designing of a person as a holistic object allowed us to define its leading psychological factors: values, self-determination, activity, reflection; four relative dimensions of manifestations: subjectival, potential, ‘not enough maturity' and self-affirmation. The analysis of literature allowed to outline the sequence of life design phases: creation of a life project model, planning, realization of life project through practical self-transformation and self-transcendence According to the experiment data, the numerous correlations between both rates within particular methods and between rates within different methods were seen. The defined factors empirically confirmed theoretical construction of life design, and they reflected the peculiarities of diagnostic methodology complex contents. The comparison of the results of working adolescents and students in adolescence gave grounds to сlaim about: higher level of reflexivity and ability of life decision-making of adolescents, who work; higher levels of sense-life orientations and ability of self-determination within students; the adolescents, who work preferred allometric, and students – self-centered value orientations.Received results of the empirical study has showed necessity to implement the psychological accompaniment program, the main goal of which was to supply psychological conditions for the optimization of adolescents' life designing skills, which would include strengthening of the ability to predict authorial life decisions, usage of constructive strategy for life goals achievement, increasement of sense-life activity, achievement of high level of reflexivity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського