Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (4)Тематичний інтернет-навігатор (2)Наукова електронна бібліотека (31)Реферативна база даних (119)Книжкові видання та компакт-диски (26)
Пошуковий запит: (<.>K=ЄГИПЕТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Зубаренко І.В. 
Американсько-єгипетські відносини в контексті близькосхідної політики США (1952 - 1991 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / І.В. Зубаренко ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2005. — 16 с. — укp.

Уперше комплексно досліджено питання ролі США у формуванні та розвитку зовнішньої політики Єгипту у 1952 - 1991 рр. Визначено головні напрями та фази американсько-єгипетського співробітництва з урахуванням близькосхідних подій, що вплинули на розвиток відносин між двома країнами. З'ясовано зовнішні та внутрішні чинники, які мотивували поведінку єгипетських керівників щодо реалізації відносин з США. Показано значення радянського фактора в американсько-єгипетських відносинах, причини та наслідки його "пульсації". Проаналізовано стратегічні маневри та тактичні заходи, застосовані США та Єгиптом для захисту своїх інтересів на Близькому Сході. Висвітлено координацію позицій США та Єгипту у пошуку напрямків формування стабільних умов у сфері близькосхідної безпеки та співробітництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(7США)63-6 + Т3(6ЄГИ)63-6 +
Шифр НБУВ: РА335087

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Волкова Є.С. 
Близькосхідна політика Росії: місія М.М.Муравйова, 1832-1833 рр.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Є.С. Волкова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено одного з малодосліджених аспектів близькосхідної політики Росії - місії генерал-лейтенанта М. М. Муравйова до Константинополя й Олександрії у 1832 - 1833 рр. Вивчено особливості підготовки та реалізації миротворчої місії під керівництвом М. М. Муравйова, яка мала на меті якомога швидше припинити конфлікт між турецьким султаном Махмудом II і його могутнім бунтівним васалом. З'ясовано головні мотиви, що спонукали російський уряд до безпосереднього втручання у перший турецько-єгипетський конфлікт.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)472-6 +
Шифр НБУВ: РА367630

Рубрики:

      
3.

Романова О.О. 
Жрецтво в соціальній структурі Єгипту доби Давнього Царства: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.О. Романова ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено місце єгипетського жрецтва в суспільній та адміністративній структурі Єгипту доби Давнього Царства. Розглянуто особливості виникнення, організації та функціонування в суспільній структурі різних видів єгипетських жерців. Доведено, що більшість жерців у Давньому Царстві служили культу царя, який займав чільне місце в релігійній системі. На підставі аналізу чиновницьких титулатур та інших видів джерел охарактеризовано категорії жерців семів, херігебів, гему-нечер, уабів та гему-ка. Показано, що жрецтво Єгипту доби Давнього Царства ще не сформувалось як єдиний суспільний прошарок, кожна з даних категорій мала свою історію походження та займала певну нішу в адміністративній структурі та соціумі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)310.2
Шифр НБУВ: РА310272 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Рябушко Л.І. 
Мікрофітобентос Чорного моря: автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.17 / Л.І. Рябушко ; НАН України, Ін-т біології півд. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2009. — 44 с. — укp.

Вперше проведено повну інвентаризацію та ревізію систематичного складу мікроводоростей бентосу Чорного моря, складено чек-лист, який включає 1 007 видів, різновидів і форм водоростей відділів Bacillariophyta, Dinophyta, Chlorophyta, Chrysophyta, Englenophyta, Cryptophyta, Cyanoprocaryota. Виявлено 373 таксони мікроводоростей, з яких 67 родів, 91 вид, різновид і форма вперше зафіксовано у бентосі моря (з них 22 роди та 74 види - нові для флори Чорного моря). Описано 25 нових комбінацій синтаксонів діатомових водоростей. Наведено результати порівняльного еколого-флористичного та фітогеографічного аналізу альгофлори бентосу регіональних і локальних районів Чорного моря, а також Егейського моря та єгипетського прибережжя Середземного моря. Встановлено загальні тенденції сезонної динамкіки видового складу та кількісних характеристик мікроводоростей угруповань епілітону, епіфітону, епізоону та перифітону, які визначаються перевагою облігатних видів-обростувачів. Вперше проведено комплексні дослідження структурно-функціональних і продукційних характеристик мікрофітобентосу твердих грунтів кримського прибережжя Чорного моря. Досліджено взаємний вплив мікрофітобентосу (МФ) та фітопланктону (ФП) у прибережжі моря, що є елементами єдиного еколого-флористичного комплексу видів, має два максимуми чисельності та біомаси - весняний для МФ та осінній для ФП. У Чорному морі виявлено 76 потенційно токсичних видів мікроводоростей, небезпечних для біоти та людини, 50 % видів зафіксовано у бентосі моря.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.633:Е521.2(922.8) +
Шифр НБУВ: РА369145

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Харковський Р.Г. 
Політика Франції в Єгипті, 1840 - 1882 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Р.Г. Харковський ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2006. — 20 с. — укp.

Розглянуто основні передумови формування політичного курсу Франції та Близькому та Середньому Сході у цілому та "єгипетської" політики зокрема. Вивчено процес еволюції поглядів французьких правлячих кіл стосовно Єгипту. Проаналізовано боротьбу, що її вели керівники Ке д'Орсе за встановлення домінувального впливу в долині Нілу. Визначено основні передумови виникнення проблеми будівництва Суецького каналу та з'ясовано ступінь впливу цієї проблеми на характер франко-британських відносин у Єгипті. Здійснено періодизацію політики Франції стосовно Єгипту. Зроблено висновок, що "єгипетська" політика Франції мала непослідовний характер і знаходилася у тісному взаємозв'язку не тільки з її політикою у Європі, але і з внутрішнім становищем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(6ЕГИ)5-69 + Т3(4ФРА)5-69 +
Шифр НБУВ: РА344856

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Поліщук Х.М. 
Порівняльний аналіз політичних інститутів Арабської Республіки Єгипет та Королівства Саудівська Аравія: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Х.М. Поліщук ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2009. — 19 с. — укp.

Проведено комплексне порівняльне дослідження політичних інститутів Арабської Республіки (АР) Єгипет і Королівства Саудівська Аравія (КСА). Виділено етапи близькосхідних досліджень. Проаналізовано праці з проблем політичних інститутів близькосхідних країн західних, ізраїльських, арабських науковців і дослідників з пострадянського простору. Зроблено розподіл політичних інститутів АР Єгипет і КСА на традиційні (глава держави, уряд, парламент) та особливі (інститути дорадництва, групи тиску), наведено їх загальну характеристику. Досліджено співвідношення понять "мусульманин" і "громадянин" ("підданий" у КСА). Виділено спільні та відмінні риси політичних інститутів досліджуваних країн. Виявлено особливі, невластиві для існуючих поліархій суспільно-політичні інститути, визначено їх місце у політичному житті АР Єгипет і КСА.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф022 +
Шифр НБУВ: РА369219

Рубрики:

      
7.

Бовсунівський П. В. 
Проблеми національної безпеки в регіональній політиці АРЄ: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.04 / П. В. Бовсунівський ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 17 с. — укp.

Досліджено форми та засоби гарантування національних безпекових інтересів АРЄ через проведення нею активної регіональної політики у взаємозв'язку з прагненням до забезпечення лідерства на Арабському Сході. Проаналізовано основні загрози безпеці країни, які походять з Близького Сходу, безпекові інтереси АРЄ в регіоні та методи їх реалізації урядом Єгипту у відносинах з сусідніми державами. Визначено основні параметри впливу єгипетського внутрішньополітичного процесу та політики інших регіональних і позарегіональних держав на гарантування національної безпеки АРЄ, встановлено головні механізми взаємовпливу у сфері безпеки у відносинах АРЄ - держава Ізраїль - регіональні арабські країни. Головними напрямами регіональної політики АРЄ щодо реалізації національних безпекових інтересів є посередницька роль АРЄ в ізраїльсько-палестинському конфлікті, особливості єгипетсько-ізраїльського партнерства з проблем регіональної безпеки, політика АРЄ щодо створення зони, вільної від ЗМЗ на Близькому Сході в контексті близькосхідного врегулювання, діяльність Єгипту з протидії ісламському екстремізму та міжнародному тероризму та врегулювання регіональної проблеми розподілу водних ресурсів. Проаналізовано безпекові інтереси країни у відносинах з іншими державами регіону, еволюція підходів уряду АРЄ до проблем арабської безпеки й її співвідношення з національною безпекою Єгипту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф4(6ЄГИ), 9(53/6), 30
Шифр НБУВ: РА379761 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Ахмед Абу Аль-Фатух Мухаммед Хамуда 
Продуктивність гібридів кукурудзи в залежності від добрив і густоти стояння рослин в умовах Єгипту: Автореф. канд. с.-г. наук. 06.01.09 / Ахмед Абу Аль-Фатух Мухаммед Хамуда ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Встановлено особливості формування продуктивності гібридів кукурудзи місцевої та зарубіжної селекції залежно від густоти посіву та рівня мінерального живлення на зрошуваних землях провінції Шарпія Арабської Республіки Єгипет (АРЄ). Проведено дослідження особливостей росту, розвитку та продуційного процесу різних за походженням гібридів кукурудзи (єгипетської, американської та української селекції). Визначено оптимальні площі грунтового, світлового та повітряного живлення рослин, а також мінерального, у процесі використання органічних та мінерльних добрив та їх поєднань, наведено оцінку якісних показників зерна. Обгрунтовано економічну доцільність вирощування різних гібридів кукурудзи за умови оптимальної густоти посівів та рівнів мінерального живлення на зрошуваних землях АРЄ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-314.8 +
Шифр НБУВ: РА331852

Рубрики:

      
9.

Сімон Антуан Тадрос 
Скульптура у синтезі мистецтв комплексу Баальбек: автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.05 / Сімон Антуан Тадрос ; Харків. держ. акад. дизайну і мистец. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Наведено визначення поняття "художнього образу міста", яке базується на принципах ситезу образотворчих мистецтв і архітектури. Виявлено принципи та форми синтезу мистецтв як образного діалогу різних художніх складових образу міста. Проаналізовано художні прийоми формоутворення, гармонізації, а також принципи зображальності у пластиці середовища. Введено до наукового обігу поняття "зображальність" в архітектурі. Проаналізовано змістовно-семантичні та пластичні особливості скульптури й архітектури та їх функції у створенні художнього образу міста. Проведено комплексний мистецтвознавчий аналіз пам'ятника Лівану - міста Сонця (Геліополіса) у Баальбеку як артефаку. Виявлено основні риси "зображальності" його художніх форм, а також принципи гармонізації у системі синтезу образотворчих мистетв і архітектури. Висвітлено основні тенденції у формуванні художнього образу міста Баальбека, наявні у трьох рівнях синтезу, а саме: синтезу культур місцевої, єгипетської, грецької, римської, ранньохристиянської; синтезу стилів, у яких з'ясовано вплив цих культур; синтезу мистецтв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ103(0)313.4 + Щ133(5ЛІВ-2Б)3 +
Шифр НБУВ: РА363042

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Колодко В.О. 
Творчість Ахмада Шауки та Хафіза Ібрагіма в контексті оновлення єгипетської поезії кінця XIX - початку XX століть: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / В.О. Колодко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 18 с. — укp.

У контексті розуміння еволюції арабської літератури як поліетнічного феномену, уперше у вітчизняній арабістці, з урахуванням надбань історії світової літератури, здійснено спробу послідовно висвітлити складний шлях розвитку єгипетської поезії на початку XX ст. На підставі системного аналізу художньої спадщини єгипетських неотрадиціоналістів (неокласиків) виокремлено історично сталі та функціонально активні структурно-змістові компоненти їх поетики, динаміку рецепції/трансформації традиційного матеріалу. Уперше проведено комплексне дослідження поезії Ахмеда Шауки та Хафіза Ібрагіма, розглянуто подібності та розбіжності й ейдології, генології, ідіостилях. Розроблено концепцію типового/особливого у взаємодії названих авторів з традиційною арабською поетикою. Осмислено соціопсихологічну функцію їх творчості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(6ЄГИ)-335 +
Шифр НБУВ: РА340121

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Зелінський А.Л. 
Трансформація громадян еллінської ойкумени у птолемеївських підданих: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / А.Л. Зелінський ; НАН України. Ін-т сходознав. ім. А.Кримського. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Розглянуто процес трансформації еллінізованих прибульців до елліністичного Єгипту у підданих Птолемеїв, які були абсолютними володарями країни, а також визначено вплив цього процесу на загальний історичний розвиток держави Птолемеїв. Зазначено, що складний, тривалий процес трансформації був об'єктивно обумовлений необхідністю всебічного підпорядкування царській владі всіх жителів елліністичного Єгипту, незалежно від їх соціальної чи етнічної незалежності. Виявлено, що ця необхідність була викликана бажанням Птолемеїв повноправно розпоряджатись Єгиптом, який вони за фараонівською традицією розцінювали як власний домен. Відзначено, що у внутрішній політиці Птолемеїв, починаючи з засновника династії, простежуються два паралельні напрямки, нівеляцію елінізованих іммігрантів до рівня підданих єгипетського зразка та подолання перешкод, що виникали на шляху до цієї нівеляції. Зауважено, що в обох випадках використовувались елементи греко-македонської та місцевої політичної традиції. Виявлено заходи, за допомогою яких проводилось нівелювання населення країни: інспірування ситуації загального юридичного безправ'я стосовно царя, створення слухняного, централізованого, дієвого адміністративно-бюрократичного апарату, фактичну монополізацію царем системи заохочень і соціальної "амортизації", запровадження династичного культу та практики доброзичливого невтручання до процесу залучення іммігрантів до місцевої релігії. Показано, що подолання перешкод на шляху до нівеляції, пов'язаних з еллінською системою цінностей, завдяки притаманним прибульцям колонізаторському світогляду та елементам македонської "спадщини" (ради царських "друзів" і військовим зборам), було поступово здіснено трьома першими Птолемеями. Безпосередніми наслідками цього явища стала відсутність у країні колоніальної ситуації та зовнішньополітична пасивність, що розпочалася у 30-х рр. III ст. до Різдва Христова, яка стала однією з головних причин занепаду держави Птолемеїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)322.1 +
Шифр НБУВ: РА328643

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Сидоренко Н.М. 
Українська таборова преса першої половини ХХ століття: проблеми національно-духовного самоствердження: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.08 / Н.М. Сидоренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 34 с. — укp.

Проаналізовано етапи та специфіку формування української періодики першої половини ХХ ст. (1914 - 1950) у таборах військовополонених, інтернованих частин Армії УНР та Української Галицької Армії, переміщених осіб і біженців на території Європи (Німеччина, Австрія, Угорщина, Чехія, Польща, Італія, Великобританія), Азії (Далекий Схід, Росія) та північної Африки (Єгипет). Розглянуто специфіку виявлення національно-духовних ознак української еміграції у культурно-освітній та видавничій діяльності, пропаганди національного імені засобами публіцистики, пошук шляхів політичного та духовного самоствердження серед інших народів. До наукового обігу введено понад 600 таборових часописів, простежено журналістський шлях репресованих працівників преси.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(0=УК)
Шифр НБУВ: РА310954 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Петрова Ю.І. 
Фонологічна та морфологічна системи єгипетського діалекту арабської мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / Ю.І. Петрова ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено фонологічний, морфологічний і морфонологічний аналіз іменного та дієслівного словотвору єгипетського діалекту (ЄД) у синхронії. Виявлено спільні з арабською літературною мовою (АЛМ) закономірності та відмінності від її фонологічної та морфологічної систем. Наведено класифікацію приголосних і голосних фонем з їх алофонам. Визначено фонетичні та екстралінгвістичні умови їх реалізації. Здійснено аналіз підходів до інтерпретації діалектної фонологічної системи. Розглянуто основні питання дієслівної системи ЄД як основної складової морфології арабської мови. Розроблено детальну класифікацію непохідних і похідних дієслівних форм у системі триконсонантного та чотириконсонантного дієслів. Систематизовано морфологічні закономірності. Наведено порівняльну класифікацію афіксів ЄД і АЛМ. Досліджено взаємозв'язок плану змісту та плану вираження морфологічних моделей. Надано чіткі квантитативні дані, які дозволяють визначити ступінь продуктивності словотвірних типів і афіксів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш161.131-67 + Ш161.2-67 +
Шифр НБУВ: РА350162

Рубрики:

      
14.

Луців Р. С. 
«Розумне місто» як вектор урбаністичної трансформації у глобальному економічному середовищі: автореферат дис. ... д.філософ : 292 / Р. С. Луців. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано авторське вирішення важливого завдання, що полягає у розвитку теоретичних засад становлення та розвитку «розумних міст» як вектору урбаністичної трансформації глобального економічного середовища. В роботі визначено трансформаційний вплив таких новітніх інформаційно-комунікаційних технологій як великі дані, Інтернет речей, штучний інтелект, машинне навчання, мобільний Інтернет 5G, хмарні технології, блокчейн, глобальна система позиціонування, безпілотні літальні апарати на базові економічні процеси життєдіяльності сучасного міста. В процесі оцінювання впливу цифрових технологій на процес урбанізації у дисертації сформульовано та емпірично підтверджено авторську гіпотезу стосовно вирішальної ролі цифровізації задля вирішення економічних, соціальних та екологічних проблем урбанізованого глобального середовища через становлення та розвиток «розумних» міст. Здійснено систематизацію основних концепцій «розумного міста». Підкреслено дуальний підхід до трактування «розумного» міста через поєднання «розумного» муніципалітету та «розумних» мешканців, що створює синергетичний ефект для його прискореного розвитку.В роботі з’ясовано, що у ХХІ ст. розпочалося будівнициво «розумних міст» нового концепту (Неома – Саудівська Аравія; НАСа – Єгипет; Телоси – США; Вувен Сіті – Японія). Доведено, що новітній концепт «розумного міста» ґрунтується на трьох принципах: «людиноцентричності», повазі та визначенні пріоритетів і вподобань людей; «живій лабораторії» («living laboratory»), яка забезпечує безперебійне тестування нових технологій у реальному світі.В результаті аналізу практики становлення «розумних» міст Україні виявлено зростання зацікавленості впровадження сучасних технологій та інновацій у муніципальне управління. В роботі виокремлено групи міст України щодо впровадження ними елементів та ініціатив «розумного міста», результати цього дослідження можуть бути використані урядом України у процесі післявоєнної відбудови.^UIn the dissertation, a theoretical generalization was made and an author's solution to an important task was proposed, which consists in the development of the theoretical foundations of the formation and development of "smart cities" as a vector of urban transformation of the global economic environment.The work defines the transformative impact of the latest information and communication technologies such as big data, the Internet of Things, artificial intelligence, machine learning, 5G mobile Internet, cloud technologies, blockchain, global positioning system, unmanned aerial vehicles on the basic economic processes of life in a modern city. In the process of evaluating the impact of digital technologies on the urbanization process, the author's hypothesis was formulated and empirically confirmed in the dissertation regarding the decisive role of digitalization in solving the economic, social and environmental problems of the urbanized global environment through the formation and development of "smart" cities.The main concepts of the "smart city" were systematized. A dual approach to the interpretation of a "smart" city through the combination of a "smart" municipality and "smart" residents is emphasized, which creates a synergistic effect for its accelerated development.The work revealed that in the 21st century the construction of "smart cities" of a new concept began (Neoma - Saudi Arabia; Nasa - Egypt; Telos - USA; Woven City - Japan). It has been proven that the newest concept of a "smart city" is based on three principles: "people-centeredness", respect and determination of people's priorities and preferences; "living laboratory" ("living laboratory"), which provides uninterrupted testing of new technologies in the real world.As a result of the analysis of the practice of creating "smart" cities in Ukraine, an increase in interest in the implementation of modern technologies and innovations in municipal management was revealed.The paper singles out groups of cities of Ukraine regarding their implementation of the elements and initiatives of the "smart city", the results of this study can be used by the government of Ukraine in the process of post-war reconstruction.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Парамонов Д. Ю. 
Єгипто-ізраїльське протистояння 50-70-х років ХХ століття в американо-радянських відносинах: автореферат дис. ... к. і. н. : 07.00.02 / Д. Ю. Парамонов. — Б.м., 2024 — укp.

На основі використання різноманітного вихідного матеріалу вдалося порівняти та протиставити позиції сторін, які брали активну участь у близькосхідному протистоянні, виявити особливості та простежити наслідки цього протистояння для регіону зокрема та для світових міжнародних відносин загалом. Незважаючи на те, що конфлікт між Державою Ізраїль та арабськими країнами, зокрема Арабською Республікою Єгипет, широко вивчається українськими істориками, політологами та експертами з міжнародних відносин, автор на основі маловідомої літератури, переважно англійською та французькою мовами, переосмислює причини та особливості єгипетсько-ізраїльського протистояння, а також його наслідки, а також частково спростовує радянські міфи та наративи з досліджуваного питання.Доведено, що під час найгостріших близькосхідних криз обидві наддержави — Радянський Союз і Сполучені Штати Америки — займали досить близькі позиції, щоб не допустити ескалації конфлікту. Особливість американо-радянських відносин через призму близькосхідного протистояння в досліджуваний період полягала в тому, що наддержави навіть в окремі періоди об'єднували свої зовнішньополітичні зусилля, як, наприклад, під час Суецької кризи, змушуючи Францію, Великобританію та Ізраїль виводити свої війська із зони Суецького каналу.У виданні визначено та проаналізовано стратегічні курси США та СРСР на початку 50-х років ХХ ст., розглянуто вектори міжнародних відносин та особливості застосування силових чинників, досліджено ідеологічне обґрунтування зовнішньої політики США та Радянського Союзу. Доведено, що зближення Ізраїлю з СРСР з самого початку було приречене на провал через демократичний характер єврейської держави. Провал радянсько-ізраїльського союзу підштовхнув Тель-Авів до зближення з Вашингтоном. Хоча американо-ізраїльські відносини охололи внаслідок Суецької кризи 1956 року, ситуація не дійшла до розриву відносин між США та Державою Ізраїль, як це сталося у випадку з СРСР. З рубежу 50-60-х років XX століття американо-ізраїльські відносини переростають у стратегічне партнерство. У середині 1960-х років стала очевидною принципова зміна міжнародно-політичної ситуації на Близькому Сході. Низка подій, що відбувалися в регіоні з 1964 року, мала незворотні наслідки, що врешті-решт призвело до Шестиденної війни 1967 року. Останнє кардинально змінило баланс сил у досліджуваному регіоні, а подальша війна Судного дня та єгипетсько-ізраїльські угоди другої половини 1970-х років ще більше змінили ситуацію на Близькому Сході.Протягом досліджуваного періоду Близький Схід був і залишається ключовим регіоном у глобальних міжнародних відносинах, оскільки в цьому регіоні перетинаються стратегічні інтереси багатьох країн, а арабо-ізраїльське протистояння спалахує знову і знову з плачевною регулярністю. У дисертації проаналізовано витоки та причини єгипетсько-ізраїльського протистояння та розглянуто еволюцію американсько-радянських відносин через призму близькосхідного конфлікту, порівняно різні його етапи з метою пошуку дієвих механізмів, які могли б бути корисними для врегулювання конфліктної ситуації в регіоні в майбутньому.Наукова новизна дисертації полягає у порівнянні досвіду збройного протистояння, здобутого Державою Ізраїль у 50–70-х роках ХХ століття та Україною у період 2014–2023 рр. На основі вивчення набутого та успішно апробованого Ізраїлем досвіду військового протистояння та повоєнної відбудови зроблено спробу адаптувати цей досвід до сучасних воєнних реалій України та розроблено конкретні практичні рекомендації.Незважаючи на часову віддаленість від сьогодення історичного періоду, що вивчається в даній публікації, досвід, який сьогодні має у своєму арсеналі Держава Ізраїль, залишається актуальним як для Ізраїлю, так і для України. Постійне співіснування з ворожими сусідами, зміцнення та покращення державної безпеки, відбудова/розбудова інфраструктури, розбудова психологічної та моральної стійкості суспільства перед обличчям війни та ворожої пропаганди є постійними критично важливими складовими для держави, яка перебуває у стані війни чи військової загрози.Зібраний у дисертації аналітичний матеріал, зроблені автором висновки та узагальнення матимуть широке практичне застосування, оскільки можуть бути використані для поглибленого вивчення зовнішньої політики СРСР та США щодо Близького Сходу, а також при підготовці спеціальних курсів для вищих навчальних закладів.Ключові слова: єгипетсько-ізраїльське протистояння, американсько-радянські відносини, Близький Схід, геополітичне суперництво, Ізраїль, США, СРСР, Єгипет, холодна війна, арабо-ізраїльський конфлікт, міжнародні відносини, Суецька криза, Шестиденна війна, арабські країни^UBased on the use of diverse source material, it was possible to compare and contrast the positions of the parties that took an active part in the Middle East confrontation, to identify the features and trace the consequences of this confrontation for the region in particular and for world international relations in general. Despite the fact that the conflict between the State of Israel and Arab countries, in particular the Arab Republic of Egypt, has been widely studied by Ukrainian historians, political scientists and international relations experts, the author, on the basis of little-known literature, mainly in English and French, rethinks the causes and peculiarities of the Egyptian-Israeli confrontation, as well as its consequences, and partially refutes Soviet myths and narratives on the issue under study.It is proved that during the most acute Middle East crises, both superpowers, the Soviet Union and the United States of America, stood in close enough positions to prevent the conflict from escalating. The peculiarity of US-Soviet relations through the prism of the Middle East confrontation in the period under study was that the superpowers, even in certain periods, united their foreign policy efforts, as, for example, during the Suez Crisis, forcing France, the United Kingdom and Israel to withdraw their troops from the Suez Canal zone.The publication defines and analyses the strategic courses of the USA and the USSR in the early 50s of the twentieth century, examines the vectors of international relations and the peculiarities of the use of force factors, and studies the ideological justification of the foreign policy of the United States and the Soviet Union. It is proved that Israel's rapprochement with the USSR was doomed to failure from the very beginning due to the democratic nature of the Jewish state. The failure of the Soviet-Israeli alliance pushed Tel Aviv to rapprochement with Washington. Although US-Israeli relations cooled as a result of the Suez Crisis of 1956, the situation did not reach the point of severing relations between the United States and the State of Israel, as happened in the case of the USSR. Since the turn of the 50s and 60s of the XX century, US-Israeli relations have been developing into a strategic partnership.In the mid-1960s, a fundamental change in the international political situation in the Middle East became apparent. A series of events that had taken place in the region since 1964 had irreversible consequences, which eventually led to the Six-Day War of 1967. The latter dramatically changed the balance of power in the region under study, and the subsequent Yom Kippur War and the Egyptian-Israeli agreements of the second half of the 1970s further altered the situation in the Middle East.During the period under study, the Middle East was, and still is, a key region in global international relations, as the strategic interests of many countries intersect in this region, and the Arab-Israeli confrontation flares up again and again with deplorable regularity. The dissertation analyses the origins and causes of the Egyptian-Israeli confrontation and examines the evolution of US-Soviet relations through the prism of the Middle East conflict, comparing its various stages in order to find effective mechanisms that could be useful in resolving the conflict situation in the region in the future.The scientific novelty of the dissertation is a comparison of the experience of armed confrontation gained by the State of Israel in the 50s and 70s of the XX century and Ukraine in the period 2014–2023. Based on the study of the experience of military confrontation and post-war reconstruction gained and successfully tested by Israel, an attempt is made to adapt this experience to the current military realities of Ukraine, and specific practical recommendations are developed.Despite the time distance from the present of the historical period studied in this publication, the experience that the State of Israel has in its arsenal today remains relevant both for Israel and Ukraine. Permanent coexistence with enemy neighbours, strengthening and improving state security, rebuilding/building infrastructure, and building psychological and moral resilience of society in the face of war and enemy propaganda are constant crucial components for a state in a state of war or military threat.The analytical material collected in the dissertation, the conclusions and generalisations drawn by the author will be of wide practical application as they can be used for in-depth study of the foreign policy of the USSR and the USA towards the Middle East, as well as in the preparation of special courses for higher education institutions.Keywords: Egyptian-Israeli confrontation, US-Soviet relations, Middle East, geopolitical rivalry, Israel, USA, USSR, Egypt, Cold War, Arab-Israeli conflict, international relations, Suez Crisis, Six-Day War, Arab countries


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського