Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (297)Книжкові видання та компакт-диски (25)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ІНДОЛ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 41
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Нагорічна І. В. 
1,3-дигідрооксазино-, фуро-, спіропіранокумарини та 6-гетарилкумарини, синтез і властивості: автореф. дис. ... канд. хім. наук : 02.00.10 / І. В. Нагорічна ; НАН України ; Ін-т біоорган. хімії та нафтохімії. — К., 2011. — 15 с. — укp.

Синтезовано модифіковані аналоги природного фурокумарину - пcоралену,а також похідні, що містять фрагмент природного алкалоїда - цитизину. Проведено реакції С-амінометилування, проведеено синтез і вивчено антиоксидантні властивості 3-заміщених 5,7-дигідрокси-4-метилкумаринів. Під час використання в конденсації Каббе циклічних кетонів одержано спіроаналоги природного піранокумарину гарвеолону. Для синтезу 6-піразоліл- і піримідинілкумаринів вперше застосовано гетероциклізацію єнамінокетонів з гідразинами та гуанідином. В результаті конденсації 6-ацетилкумаринів з N-фенілгідразином за умов реакції Фішера одержано нові кумаринові системи, що містять індольний цикл.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г263.14,0
Шифр НБУВ: РА381826 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Мінтузова Л. Г. 
Біостратиграфія палеоцен-еоценових відкладів Керченського півострова та прилеглих територій за форамініферами: автореф. дис. ... канд. геол. наук : 04.00.09 / Л. Г. Мінтузова ; НАН України ; Ін-т геол. наук. — К., 2011. — 24 с. — укp.

Розроблено зональну шкалу за визначенням 13-ти біостратонів за форамініферами, які узгоджені із зональним поділом за нонопланктоном. За результатами біофаціального аналізу встановлено, що протягом палеоцен-еоцену седиментація відбувалась за відносно глибоководних умов відкритого морського басейну - в ориктоценозах постійно присутні планктонні форамініфери. Виділено п'ять типів біофацій за форамініферами: планктонний, планктонно-бентосно-секреційний, планктонно-бентосно-аглютинований, планктонно-бентосно-секреційно-аглютинований, бентосно-аглютинований, побудовані схематичні карти поширення біофацій та відновлені умови седиментації цих відкладів. За зональним поділом деталізовано розріз еоцену Прикерченського шельфу Чорного моря. У Північно-східному й Індольському структурно-фаціальних районах виявлено перерви, встановлено відсутність значної частини еоценового розрізу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е12 "071.1" (4УКР-6КРИ)
Шифр НБУВ: РА380716 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Висоцька В.Г. 
Вплив комбінованої дії солей важких металів і стресу на хроноритми функціональної, фібринолітичної та протеолітичної активності нирок (експериментальне дослідження): автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / В.Г. Висоцька ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2009. — 23 с. — укp.

Досліджено вплив комбінованої дії солей важких металів та іммобілізаційного стресу на хроноритми функціональної, фібринолітичної, протеолітичної активності нирок й обгрунтовано доцільність призначення мелатоніну з метою корекції порушень, обумовлених ксенобіотиками. Вперше з використанням сучасних методів дослідження визначено добові хроноритми функціональної, фібринолітичної та протеолітичної активності нирок і біологічних рідин за умов дії одногодинного іммобілізаційного стресу, поєданного з введенням комбінованої суміші хлоридів талію, свинцю й алюмінію. Встановлено роль епіфізарного гормону мелатоніну у регуляції циркадіанних порушень, які виникають у результаті дії патогенних чинників різної етіології (іммобілізаційного стресу та солей важких металів). Встановлено, що даний індол шишкоподібної залози відзначається вираженими нефропротективними властивостями. Доведено, що введення мелатоніну за одну годину до іммобілізаційного стресу, поєднаного з комбінованою дією суміші солей талію, свинцю й алюмінію у різні періоди доби сприяє покращанню показників діурезу, ниркового транспорту іонів натрію, процесів ацидогенезу, функціонального стану нефрона, фібринолітичної та протеолітичної активності нирок і біологічних рідин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р414-29 + Р284.124 +
Шифр НБУВ: РА363145

Рубрики:

      
4.

Грицюк М.І. 
Вплив мелатоніну на іонорегулювальну функцію нирок в умовах стресу та дії солей алюмінію і свинцю (експериментальне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / М.І. Грицюк ; Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2007. — 19 с. — укp.

Досліджено функціональну активність нирок за умов дії одногодинного іммобілізаційного стресу у разі введення суміші солей алюмінію та свинцю. Вперше встановлено роль епіфізарного гормону мелатоніну у регуляції порушень, що виникають у результаті дії патогенних чинників різного походження. Встановлено, що даний індол шишкоподібної залози має виражені нефропротекторні властивості. Виявлено, що введення мелатоніну у дозі 0,3 мг/кг маси тіла тварин зменшує прояви порушень досліджуваних ниркових функцій, спричинених дією солей важких металів та іммобілізаційного стресу. Вперше виявлено, що введення мелатоніну за 1 год до іммобілізаційного стресу за умов дії суміші солей алюмінію та свинцю сприяє покращання показників діурезу, ниркового транспорту іонів натрію, процесів ацидогенезу, функціонального та морфологічного стану нефрона, зменшує депресію ферментів енергетичного обміну. Виявлено, що найбільш яскраво виражені позитивні зміни ниркових функцій відбуваються у вечірній проміжок доби.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р414-29 +
Шифр НБУВ: РА350395

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Варенюк І.М. 
Вплив моноамінів і тестостерону на електричну активність аркуатного ядра гіпоталамуса та гістофізіологію гонад птахів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.09 / І.М. Варенюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 18 с. — укp.

За допомогою системи комп'ютерної електроенцефалографії проаналізовано сумарну електричну активність аркуатного ядра (АЯ) гіпоталамуса протягом статевого дозрівання птахів і характер впливу на цей процес катехол-, індоламінів, тестостерону та мелатоніну. Встановлено наявність прямої кореляції між спектральною потужністю АЯ та площею поперечного перерізу нейроцитів цього ядра, тобто, між морфометричними й електрофізіологічними показниками функціональної активності АЯ гіпоталамуса.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*725.381.6 + Е60*737.12
Шифр НБУВ: РА315234 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Тарасов А.В. 
Гетероароматичні бета-хлороальдегіди та заміщені ацетонітрили в реакціах гетероциклізації: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.03 / А.В. Тарасов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Вивчено хінолінові, ізохінолінові й індольні beta-хлороальдегіди у реакціях гетероциклізації з заміщеними ацетонітрилами. Досліджено реакції N-дезалкілування іонних сполук, одержаних у разультаті взаємодії гетероароматичних beta-хлороальдегідів з 1-заміщеними 1H-(бенз)імідазол-2-ілацетонітрилами на проміжній стадії. Виявлено закономірності порядку конкурентного N-дезалкілування іонних сполук, синтезованих на базі 1-заміщених 2-хлоро-1H-індол-3-карбальдегідів. Установлено неочікуваний напрямок гетероциклізації за 1-N атомом азоту (4-оксо-3,4-дигідрохіназолін-2-іл)ацетонітрилів за умов взаємодії з 1-арил-3-хлороізохінолін-4-карбальдегідами. Досліджено таутомерію синтезованих продуктів. Одержано похідні семи нових гетероциклічних систем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г252.52-27 + Г263.23-4 +
Шифр НБУВ: РА366343

Рубрики:

      
7.

Кварацхелія Т.М. 
Діагностична та прогностична значущість індоламінів у недоношених новонароджених: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Т.М. Кварацхелія ; Харк. мед. акад. післядиплом. освіти. — Х., 2005. — 19 с.: табл. — укp.

Вивчено питання стосовно значущості індоламінів у ранній діагностиці та прогнозі важких уражень центральної нервової системи (ЦНС). Обстежено 128 недоношених новонароджених у динаміці раннього неонатального періоду, з яких 34 мали гіпоксичні ураження ЦНС, 30 - спінальні пологові травмі, 30 - внутрішньоутробні інфекції, померло 14 новонароджених. До групи порівняння було віднесено 20 недоношених новонароджених з гладким перебігом раннього неонатального періоду. Досліджено особливості перебігу неонатальної адаптації недоношених новонароджених, проаналізовано анамнез матерів. Виявлено нейросонографічні особливості ураження мозку: у разі спінальної пологової травми - наявність набряку стовбура мозку, за внутрішньоутробної інфекції - субепендимальні кісти. Проаналізовано показники рівня індоламінів у крові недоношених новонароджених з гладким періодом адаптації у ранньому неонатальному періоді та визначено основні діагностичні та прогностичні критерії змін концентрації індоламінів у дітей з тяжким ураженням ЦНС різного генезу у ранньому неонатальном періоді. Обгрунтовано доцільність використання рівня пуринових основ у разі народження недоношених новонароджених з метою діагностики характеру перенесеної гіпоксії. Запропоновано новий патогенетичний обгрунтований підхід до діагностики стану гематоенцефалічного бар'єра у недоношених новонароджених з тяжким ураженням ЦНС у ранньому неонатальному періоді. Виявлено морфологічні особливості епіфіза мозку у новонароджених, що вмерли внаслідок тяжкого гіпоксичного ураження мозку, проведено клініко-біохімічні зіставлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.34 +
Шифр НБУВ: РА338363

Рубрики:

      
8.

Волочнюк Д. М. 
Електрофільна функціоналізація похідних pi-збагачених аміногетероциклів: автореф. дис. ... д-ра хім. наук : 02.00.03,02.00.08 / Д. М. Волочнюк ; НАН України, Ін-т орган. хімії. — К., 2011. — 35 с.: рис. — укp.

Розроблено методологію регіоселективного анелювання ядра піридину, піримідину та фосфагетероциклів з ендоциклічним С-Р зв'язком до pi-збагачених аміногетероциклів, анілінів і фенолів, яка стала основою для створення нових підходів до конденсованих гетероциклічних систем. Запропоновано нові методи анелювання піридинового циклу (до піразолу, ізооксазолу, тіофену, фурану, піролу, імідазолу, тіазолу, індолу, бензофурану, бензотіофену й урацилу), та піримідинового циклу (до піразолу, імідазолу, тіазолу та піролу). Розроблено методи введення та зняття захисних груп з атома азоту азольного циклу ядра біциклічної системи конденсованих піридинів і піримідинів. На основі одержаних N-незахищених пуриноміметиків синтезовано ряд нуклеозидів та їх аналогів, перспективних кандидатів для пошуку інгібіторів ІМФД (інозин-5'-монофосфатдегідрогенази) й АДА (аденозин-деамінази). На основі похідних аміногетероциклів створено нову стратегію синтезу конденсованих фосфагетероциклів з ендоциклічним С-Р зв'язком (оксоазафосфінінів, діазафосфінінів, оксазафосфінанонів, діазафосфінанонів) і з'ясовано межі її застосування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г263.217-4 + Г264.1-4
Шифр НБУВ: РА385101 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Ягодинець П.І. 
Онієві похідні нітрогеновмісних гетероциклів і кумарину: синтез і властивості: автореф. дис... д-ра хім. наук: 02.00.03 / П.І. Ягодинець ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 32 с. — укp.

Вивчено проблеми синтезу та досліджено онієві похідні гетероциклічних систем піридину, хіноліну, фурану, індолу, ізатину, антипірину, кумарину, 5,6-бензокумарину, 6,8-дихлорокумарину і 6-фенілазокумарину. За умов реакції Ортолєва - Кінга використано ацетилпохідні фосфонійзаміщених сполук біфенілу, дифенілметану, дифенілетану. Здійснено синтез та вивчено властивості фосфонієвих солей і фосфорилідів на основі 2-ацетил-5-бромометилфурану, 4-(хлорацетил)антипірину, 3-(бромацетил)кумарину та його похідних. Досліджено вплив стирилового фрагмента, а також ди- та триметиленового місткових угруповань на положення смуг поглинання у молекулах хіноціанінових барвників. Синтезовано бісціанінові барвники з несупряженими ціаніновим і мероціаніновим хромофорами, досліджено їх взаємодію та просторове розташування. Серед синтезованих сполук є препарати, що виявляють значну рістстимулювальну, антибактеріальну, протигрибкову та протипухлинну активності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г261,0 + Г263,0 +
Шифр НБУВ: РА356179

Рубрики:

      
10.

Козаченко І.В. 
Особливості вирощування саджанців бузини чорної із зелених стеблових живців в умовах Правобережного Лісостепу України: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.07 / І.В. Козаченко ; Уман. держ. аграр. ун-т. — Умань, 2008. — 18 с. — укp.

Наведено результати вивчення й удосконалення агротехнічних заходів, спрямованих на розмноження зеленими живцями перспективних до впровадження форм бузини чорної (Sambucus nigra L.) за умов Правобережного Лісостепу України. Визначено здатність зелених стеблових живців до коренеутворення. Установлено анатомо-морфологічні відмінності укорінювання різнотипних живців залежно від строку живцювання, віку маточних рослин і впливу біологічно-активних речовин ауксинової природи. З'ясовано оптимальні строки пересаджування укорінених живців на дорощування. Оптимальний для бузини чорної є двовузловий живець, заготовлений з апікальної частини пагона, який за інтенсивністю укорінювання та росту суттєво переважає аналогічні показники одно- та тривузлових. Для підвищення виходу товарних саджанців бузини чорної рекомендовано дорощувати укорінені живці у контейнерах з використанням пересаджування, через 45 - 50 днів після висаджування для вкорінювання. Запропоновано проводити заготівлю двовузлових живців бузини чорної з апікальної частини пагона у період інтенсивного росту пагонів, а 3 - 5-річних маточних рослин для покращання вкорінення обробляти живці beta-індолилмасляною кислотою: 15 - 25, а КАНО - 10 - 20 мг/л з експозицією обробки 12 год.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.9-4 бузина чорна +
Шифр НБУВ: РА359727

Рубрики:

      
11.

Діхтяренко А.В. 
Особливості вирощування саджанців лимонника китайського із зелених стеблових живців в умовах Правобережного Лісостепу України: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.07 / А.В. Діхтяренко ; Уман. держ. аграр. ун-т. — Умань, 2009. — 19 с. — укp.

Уперше за умов Правобережного Лісостепу України вивчено здатність до коренеутворення зелених стеблових живців і розроблено елементи технології дорощування садивного матеріалу лимонника китайського. Визначено особливості розмноження даної культури зеленими стебловими живцями залежно від віку маточних рослин, типу пагона та його метамерності, кількості листків і строків живцювання. Встановлено оптимальні терміни живцювання для сортів і форм лимонника залежно від фенологічних фаз. Визначено оптимальну концентрацію beta-індолилмасляної та норму витрати 10 % розчину калійної солі alpha-нафтилоцтової кислоти, які стимулюють коренеутворення живців. Запропоновано агротехнологічні прийоми дорощування вкорінених зелених живців лимонника до товарних саджанців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П258.91-453(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА368522

Географічні рубрики:

      
12.

Мартяк Р.Л. 
Синтез конденсованих гетероциклічних сполук на основі продуктів реакції Меєрвейна: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.03 / Р.Л. Мартяк ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2003. — 19 с. — укp.

Розроблено методи синтезу конденсованих гетероциклів, які грунтуються на використанні продуктів арилювання та галогенарилювання ненасичених сполук, у реакціях циклоконденсацій. Досліджено циклізації 2-арил-1,4-бензохінонів з рядом біфункційних S-нуклеофільних реагентів - тіокарбамідом, алкілксантогенатами калію, похідними димеркаптокарбонових кислот, встановлено та обгрунтовано регіонаправленість цих реакцій. Виявлено, що результат взаємодії 2-арил-1,4-бензохінонів з CH-кислотами визначається конкурентністю двох процесів: циклізації моноадукту до похідних бензофурану і окиснення цього ж адукту до хінону, який може реагувати ще з однією молекулою CH-кислоти. З'ясовано, що 2-арил-1,4-бензохінони реагують з етил(3-R-аміно)кротонатами за умов реакції Неніцеску з утворенням продуктів як індольної, так і бензофуранової циклізації. Розроблено новий підхід до синтезу 3-хлоро-2-хлорокарбоніл-бензо[b]тіофенів із замісниками в ароматичному ядрі на основі 3-арил-2-галогенопропанових кислот та їх естерів. Досліджено взаємодію 3-арил-2-бромопропанових кислот та їх естерів з 2-меркаптобензімідазолами та розроблено препаративний метод одержання похідних бензімідазо[2,1-b]тіазолідин-3-ону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г252.551.1-271.7 +
Шифр НБУВ: РА328467

Рубрики:

      
13.

Толкунов 
Синтез та реакції солей 3-ариламіно- та 3-оксибензофуро[2,3-с]- ,бензотієно[2,3-с]- та -індоло[2-3-c]пірилію: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.03 / Валерій Сергійович Толкунов ; НАН України; Інститут фізико-органічної хімії і вуглехімії ім. Л.М.Литвиненка. — Донецьк, 2006. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г263.2,0
Шифр НБУВ: РА342932

Рубрики:

      
14.

Шибінська М. О. 
Синтез, біологічна активність та зв'язок структура-властивості в низці похідних 1H-індол-2,3-діону та 6H-індоло[2,3-b]хіноксаліну: автореф. дис. ... канд. хім. наук : 02.00.10 / М. О. Шибінська ; НАН України, Фіз.-хім. ін-т ім. О.В. Богатського. — О., 2011. — 24 с. — укp.

Розроблено та вдосконалено методи синтезу та досліджено властивості похідних 1H-індол-2,3-діону та 6H-індоло[2,3-b]хіноксаліну. Відпрацьовано методи синтезу основних похідних 1H-індол-2,3-діону, 6H-індоло[2,3-b]хіноксаліну, 7H-бензо[c]-індоло[2,3-b]хіноксаліну та 1,2,3,4-тетрагідро-6H-індоло[2,3-b]хіноксаліну. Розроблено зручний та м'який метод аміноетилування 1H-індол-2,3-діону та загальний метод синтезу 6-аміноалкіліндолохіноксалінів, що дозволяє одержувати широкий спектр відповідних похідних з високими виходами. Синтезовано раніше неописані аміноацилгідразони 1H-індол-2,3-діону та 1-(2-діетиламіноетил)-1H-індол-2,3-діону, 6-аміноалкіл-6H-індоло[2,3-b]хіноксаліни, основні аміди й естери індолохіноксалін-6-ілкарбонових кислот, 7-аміноетил-7H-бензо[c]-індоло[2,3-b]хіноксаліни та 6-аміноетил-1,2,3,4-тетрагідро-6H-індоло[2,3-b]хіноксаліни. Методами спектрофлуориметрії, спектрофотометрії та віскозиметрії вивчено взаємодію синтезованих сполук з ДНК. Вперше встановлено, що аміноацилгідразони 1H-індол-2,3-діону є інтеркаляторами ДНК. Вперше встановлено індукцію інтерферону аміноацилгідразонами 1H-індол-2,3-діону та похідними індолохіноксаліну. Серед похідних індолохіноксаліну виявлено високоефективні низькотоксичні противірусні агенти й індуктори інтерферону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г261.371,0 + Г264.17,0 + Р281.811.6
Шифр НБУВ: РА384425 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Серга О.І. 
Сортові особливості індукції адаптивних реакцій озимої пшениці різних екотипів за умов посухи: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / О.І. Серга ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 22 с. — укp.

З'ясовано, що формування адаптивних реакцій сортів озимої пшениці на посуху та високі температури детерміновано перебудовами водного, ліпідного, аденозинфосфатного та фітогормонального пулів. Виявлено дві, розмежовані в часі, фази адаптивної реакції надходження тритієвої води до листків озимої пшениці за умов високотемпературного стресу різної напруженості. Одержані результати свідчать, що сорти озимої пшениці степового екотипу відрізняються інтенсивнішим синтезом аденозин-трифосфатів (АТФ) і утилізацією енергії в процесах адаптації рослин до посухи від сортів лісостепового екотипу. Показано, що енергетичне забезпечення адаптивних процесів пшениці до водного дефіциту визначається вмістом і балансом аденозин-5-моно-, ди- і трифосфатів та енергетичним зарядом. Встановлено взаємозв'язок між рівнем енергозабезпечення, водообміном, вмістом фітогормонів, рідкокристалічною структурою сумарних полярних ліпідів мембран хлоропластів сортів озимої пшениці та їх посухостійкістю. Доведено, що для посухостійких сортів пшениці в післястресовий період характерне збільшення концентрації абсцизної кислоти (АБК), зеатину та зеатинрибозиду, збільшення або зменшення вмісту індоліл-3-оцтової кислоти (ІОК). Для слабостійких до посухи сортів пшениці відмічено зниження вмісту зеатину + зеатинрибозиду та ІОК за постійного та незначного збільшення концентрації АБК. Зроблено висновок, що обробка рослин за фази колосіння водними розчинами полістимуліну К і полістимуліну А-6 індукує розширення спектра якісно нових адаптивних реакцій, спрямованих на зменшення втрат урожаю та збереження якості зерна озимої пшениці за умов посухи. Розроблено спосіб оцінки посухостійкості сортів озимої пшениці за величиною енергетичного заряду аденілатної системи, який рекомендовано використовувати у селекційній роботі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-3
Шифр НБУВ: РА320652 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Долуда С. М. 
Сучасні форми шизофренії у віковому аспекті (діагностика, клініка, патогенез у підлітків та дорослих): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.16 / С. М. Долуда ; Ін-т неврології, психіатрії та наркології АМН України. — Х., 2006. — 38 с. — укp.

Вивчено нейрохімічні механізми патогенезу, особливості нейродинаміки головного мозку у випадку простої та параноїдальної форми шизофренії у підлітків і дорослих у порівняльно-віковому аспекті. На підставі установлених клінічних особливостей виділено синдроми ініціального періоду, клініко-психопатологічні особливості маячних, симплексних розладів. Вперше проведено патопсихологічне порівняльно-вікове вивчення функцій мислення, пам'яті, уваги, інтелекту, емоційної сфери, самооцінки з виділенням характерих симптомокомплексів. Описано патогенетичні нейрохімічні механізми шизофренії в порівняльно-віковому аспекті, визначено роль порушень в обміні катехоламінів, індоламінів, бета-ендорфіну у разі розвитку різних форм захворювання. З'ясовано особливості нейродинаміки мозку з урахуванням змін частотних характеристик, спектральної потужності та порушень регіонального розподілу ритмів електроенцефалограми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.090-3 +
Шифр НБУВ: РА342978

Рубрики:

      
17.

Тисячний О.П. 
Удосконалення технології вирощування садивного матеріалу калини звичайної зеленими живцями в умовах Правобережного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.07 / О.П. Тисячний ; Уман. держ. аграр. ун-т. — Умань, 2004. — 19 с. — укp.

Наведено результати досліджень підвищення ефективності технології вирощування садивного матеріалу калини звичайної шляхом викоритання оптимальних концентарцій рістрегулюючих речовин залежно від метамерності пагона та періоду їх заготівлі. За умов правобережного Лісостепу України визначено оптимальні строки заготівлі живців калини звичайної сортів Великоплідна, Коралова, Київська садова 1 залежно від походження фенологічних фаз. Встановлено доцільність заготівлі живців з базальної частини пагона у період масового цвітіння та їх обробки перед висаджуванням 15 мг/л індолилмасляної кислоти (ІМК) і 10 % розчином калійної солі alpha-нафтилоцтової кислоти (НОК) у концентрації 10 мг/л, а у період інтенсивного росту пагонів - з їх медіальної та апікальної частини та обробки 10 % розчином калійної солі НОК у концентрації 20 мг/л. Встановлено, що оптимальним типом живця для калини звичайної є тривузловий, укорінюваність і ріст якого істотно переважають аналогічні показники дво- та одновузлових. Зазначено можливість використання двовузлових живців та недоцільність застосування одновузлових, які малопридатні для ефективного живцювання. Встановлено, що зменшення площі листкової поверхні на живцях перед висаджуванням на укорінення спричиняє істотне зменшення укорінюваності та пригнічує ріст коренів. Для підвищення виходу стандартних саджанців калини звичайної рекомендовано дорощування у контейнерах під час осіннього та весняного пересаджування укорінених живців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П256.9-4(4УКР) калина +
Шифр НБУВ: РА333876

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Маковейчук Т.І. 
Фізіологічні основи застосування продуктів термофільного метанового бродіння як стимулятора росту та розвитку рослин: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / Т.І. Маковейчук ; НАН України. Ін-т фізіології рослин та генетики. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано та експериментально доведено можливість практичного використання продуктів термофільного метанового бродіння (ПТМБ) відходів спиртодріжджової промисловості для регуляції росту та розвитку рослин. За допомогою специфічних біотестів виявлено у складі продуктів термофільного метанового бродіння фітогормони цитокінінової, індольної та гіберелінової природи, що узгоджується з даними, одержаними раніше з використанням фізико-хімічних методів. Визначено оптимальні концентрації ПТМБ, які стимулювали проростання насіння різних видів рослин. Встановлено прискорення вступу клітин зародкових меристем в 1-й клітинний цикл за умов проростання жита, а також стимулювання процесів ризогенезу у живців квасолі під час живцювання. Зазначено, що під впливом ПТМБ індукція процесів ризогенезу у живців квасолі супроводжується підвищенням вмісту ендогенної ІОК з подальшим зниженням її рівня в період масового коренеутворення. Виявлено, що індукція ризогенезу під впливом різних чинників, включно негормональних, пов'язана зі зміною фітогормонального статусу. Показано, що застосування ПТМБ для обробки рослин люцерни під час вегетації в чутливі фазі її розвитку супроводжується накопиченням цитокінінів за практично незмінного рівня ІОК, що сприяє збільшенню кормової цінності вегетативної маси люцерни та підвищенню її насіннєвої продуктивності за рахунок зростання кількості насіння з розрахунку на одну рослину.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П146.85 + П049.2 +
Шифр НБУВ: РА322413

Рубрики:

      
19.

Заморський І.І. 
Фотоперіодичний компонент механізмів адаптації до гострої гіпоксії: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.04 / І.І. Заморський ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2000. — 35 с. — укp.

Доведено участь фітоперіодичних механізмів у регуляції негайної адаптації щурів до гострої гіпобаричної гіпоксії, а також визначено місце та роль шишкоподібного тіла у даних механізмах. Встановлено, що збільшення фотофази підвищує чутливість тварин до гострої гіпоксії, погіршує антиоксидантний захист макромолекул та збільшує реактивність стрес-реалізуючих нейроендокринних систем, а подовження скотофази посилює стійкість до гіпоксії та покращує антиоксидантний захист ліпідів, але погіршує захист білків. З'ясовано, що шишкоподібне тіло займає одне з важливих місць у всій системі антигіпоксичного захисту організму, здійснюючи такий захист відповідно до тривалості фотоперіоду за дії власних гормонів індольної (мелатонін) та пептидної (у складі препарату епіталаміну) природи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.725
Шифр НБУВ: РА309845 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Смалій Р.В. 
Функціоналізація електронозбагачених гетероциклів ізоціанатами та ізотіоціанатами фосфору: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.08 / Р.В. Смалій ; НАН України. Ін-т орган. хімії. — К., 2004. — 19 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено високоелектрофільні ізоціанати та ізотіоціанати фосфору у реакціях С-карбамоїлування з метою з'ясування можливості використання цих реагентів для функціоналізації електронозбагачених гетероциклів та енамінів. Показано, що дигалогеноангідриди ізоціанатофосфорної кислоти селективно та з високими виходами С- карбамоїлують гетероцикли рядів піролу, індолу, індолізину. На основі одержаних гетерилкарбоксамідофосфорилдигалогенідів розроблено препаративні методи синтезу N-фосфорильованих амідів гетерилкарбонових кислот різного типу. Одержані гетерилвмісні карбоксамідофосфорилдіаміди досліджено як комплексони відносно до лантанідів. Розроблено методи їх "орто"-фосфорилювання та селективного N-алкілування. З використанням дихлороангідриду ізоціанатофосфорної кислоти розроблено новий, препаративно зручний метод одностадійного введення ціаногрупи в молекули електронозбагачених гетероциклів, який дає змогу синтезувати важкодоступні нітрили гетерилкарбонових кислот. За допомогою гідролізу гетерилкарбоксамідофосфорилдихлоридів розроблено синтетично зручний метод введення незаміщеної карбамоїльної групи в електронозбагачені гетероцикли. Базуючись на результатах вивчення С-тіокарбамоїлування нітрогенвмісних гетероциклів амідофосфонійізотіоціанатами, розроблено метод синтезу невідомих раніше гетерилтіокарбонілфосфінімінів. Показано, що тип замісника біля атома фосфору в фосфонійізотіоціанатах мало впливає на їх реакційну здатність, а термічна стабільність цих реагентів та продуктів С-тіокарбамоїлування на їх основі значно збільшується у разі наявності навіть одного P - N зв'язку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г247.928 + Г275.2 +
Шифр НБУВ: РА334665

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського