Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (515)Книжкові видання та компакт-диски (47)
Пошуковий запит: (<.>K=ЇЖІ<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 51
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Лаврушенко Л.Ф. 
Окисні процеси в мітохондріях під впливом ксенобіотиків та їх аліментарна корекція: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.04 / Л.Ф. Лаврушенко ; Київ. ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 1998. — 32 с. — укp.

Містяться результати досліджень впливу ксенобіотиків довкілля (нітрати, фториди, тетрахлорметан), контамінантів їжі, а також натуральних харчових добавок та одержаних шляхом хімічного синтезу на окисні процеси в мітохондріях. Встановлено, що порушення процесів окисного фосфорилювання, активності ферментів циклу Кребса та синтезу макроергічних сполук під впливом чужорідних речовин пов'язано з посиленням процесів пероксидного окислення ліпідів. Незбалансований по ліпідному компоненту раціон також стимулює процеси пероксидного окислення ліпідів в організмі. Окремі харчові компоненти (вітаміни, фосфоліпіди) та спеціалізовані продукти харчування , діючи спрямовано на метаболізм у клітині, сприяють нормалізації окисних процесів у мітохондріях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.123

Рубрики:

      
2.

Міщенко В.В. 
Дистанційна радіаційна динамічна теплометрія в діагностиці гострих запальних захворювань органів черевної порожнини (апендицит, холецистит, панкреатит) у працівників морського транспорту: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.34 / В.В. Міщенко ; Укр. НДІ мор. медицини. — О., 1999. — 32 с. — укp.

Дисертація присвячена розробці методичних підходів та вивченню теплового балансу органів черевної порожнини, удосконаленню діагностики гострих запальних захворювань органів черевної порожнини (апендицит, холецистит, панкреатит), оцінці перебігу післяопераційного періоду і запального процесу у рані методом дистаційної радіаційної динамічної теплометрії (ДРДТ). Вивчено густину теплового потоку із глибоких структур органів черевної порожнини на передню черевну стінку в залежності від конституції, статі, віку, сезонів року, часу доби, вживання їжі, професії, географічної довготи, широти, хвилювання океану у практично здорових людей-працівників морського транспорту і жителів берегової зони; у хворих з грижами передньої черевної стінки; при гострих запальних захворюваннях органів черевної порожнини (апендицит, холецистит, панкреатит) з метою діагностики і контроля за перебігом післяопераційного періоду, оцінки регенерації і ступеня виразності запального процесу в операційній рані. Визначено можливості ДРДТ у фізіологічних дослідженнях у морській медицині та діагностичному алгоритмі при гострих запальних захворюваннях органів черевної порожнини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.301.1-43

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Ахмад Ашфак 
Вплив токсикантів Crsup6+/sup, Nisup2+/sup, Pbsup2+/sup на біопродукційні параметри молоді риб: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.10 / Ахмад Ашфак ; УААН. Ін-т риб. госп-ва. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Вперше на значному експериментальному матеріалі встановлені кількісні значення біопродукційних параметрів та рівнів екскреції фосфору у молоді риб в умовах впливу різних концентрацій шестивалентного хрому, нікелю і свинцю. Встановлено відносну чутливість біопродукційних параметрів риб до наявності у воді токсикантів. Показано, що найчутливішим з досліджених показників до наявності у воді токсикантів є індекс оптимальності середовища, потім (у порядку зменшення чутливості) - питома швидкість росту, ефективність використання їжі на ріст і рівень дихання. Запропоновано використовувати індекс оптимальності середовища, питому швидкість росту і рівень екскреції фосфору для діагностики токсикантів у воді та подані попередні рекомендації щодо застосування біопродукційних параметрів риб для діагностики токсикантів у воді; встановлена необхідність підвищеного вмісту фосфору в раціоні риб при вирощуванні їх за умов забруднення вод хромом і нікелем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*801.1-641.1,022

Рубрики:

      
4.

Сімахіна Г.О. 
Розроблення та вдосконалення технологій цукристих речовин та цукромістких харчових добавок: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.18.05 / Г.О. Сімахіна ; Укр. держ. ун-т харч. технологій. — К., 1999. — 48 с. — укp.

Представлено результати досліджень підвищення ефективності цукробурякового виробництва шляхом вдосконалення наявної технології очищення дифузійного соку, розроблення апарата попередньої дефекації, позбавленого недоліків діючого обладнання, формування нового напряму у промисловості - отримання з цукрових буряків та іншої вуглеводомісткої сировини сублімованих харчових добавок оздоровчого і профілактичного призначення. Обгрунтовано доцільність використання на дефекосатурації механоактивованих природних карбонатів, в тому числі дрібнофракційних відходів вапняку; встановлено оптимальні значення параметрів механоактивації матеріалів, визначено спосіб їх використання. Для коригування структури харчування населення України і зменшення споживання рафінованої їжі, створено нову низькотемпературну технологію перероблення цукрових буряків на цукромісткі продукти та харчові добавки підвищеної біологічної дії. Наведено результати промислових досліджень, обгрунтовано соціальне значення та економічну ефективність впровадження нових технологій у народне господарство.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л840.4 + Л987-32

Рубрики:

      
5.

Бєлоусова О.Ю. 
Хронічний товстокишковий стаз при гастродуоденальній патології у дітей: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / О.Ю. Бєлоусова ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено питання підвищення ефективності діагностики та лікування хронічного товстокишкового стазу у випадку гастродуоденальної патології у дітей. Виявлено, що основними факторами його формування є аліментарні (порушення режиму прийому та характеру їжі, низька рухова активність, дефекти догляду та виховання в ранньому віці), органічні (природжена патологія товстої кишки) і порушення регуляції кишкової моторики внаслідок ваготонії. Показано, що хронічний товстокишковий стаз у разі гастродуоденальної патології у дітей супроводжується переважно запальними змінами слизової оболонки товстої кишки, одним із факторів розвитку яких є порушення мікроциркуляції та регіонального кровообігу в стінці кишки внаслідок хронічного запору. Розроблено концепцію формування хронічного товстокишового стазу у разі гастродуоденальної патології у дітей і принципи його корекції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.413.302.2-3
Шифр НБУВ: РА313049 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Гоца Е.Д. 
Назви їжі й кухонного начиння в українських Карпатських говорах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Е.Д. Гоца ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2001. — 20 с. — укp.

Здійснено лексиколого-етимологічний аналіз 2522 українських карпатських назв, що стосуються 172 реалій. Визначено основні способи номінації. З'ясовано, що збагачення назв їжі та кухонного начиння однолексемними одиницями відбувається в результаті словотворення (майже дві третини досліджених назв), переосмислення слів (понад 20 %) і запозичення готових назв з інших мов (9,5 %). Визначено співвіднесеність українських карпатських говорів з українською літературною мовою та з іншими українськими діалектами в обсязі зазначеної лексики. На підставі лінгвістичного атласу надано характеристику даної лексики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-672
Шифр НБУВ: РА316411 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Фурзікова Т.М. 
Вплив макроорганізму та хіміотерапевтичних препаратів на біологічні властивості біоспорину та субаліну: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / Т.М. Фурзікова ; НАН України. Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено питання оптимізації схем використання пробіотиків з аеробних спороутворювальних бактерій роду Bacillus - біоспорину та субаліну. Висвітлено вплив факторів макроорганізму на зазначені пробіотики. На підставі отриманих результатів рекомендовано їх призначення в період між основними прийомами їжі. Виявлено унікальний стимулювальний ефект окремих фітовідварів на приріст біомаси бактерій з біоспорину та субаліну. Продемонстровано можливість запобігання дисбактеріозу у разі сумісного використання даних пробіотиків з хіміотерапевтичними препаратами, які інактивують досліджувані штами. Клінічно доведено ефективність використання субаліну в комплексній терапії менінгоенцефаліту та розроблено схеми його застосування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*444*724
Шифр НБУВ: РА312390 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Бойко Г.Є. 
Спеціалізація зеленої дубової листовійки (ITortrix viridana/i L.: Lepidoptera, Tortricidae) до кормової рослини та її прояви в індивідуальних консорціях і фенологічних групах консорцій дубу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Г.Є. Бойко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 20 с.: рис. — укp.

Вперше застосовано метод тонкошарової хроматографії на поліамідному сорбенті для дослідження складу вторинних метаболітів у листі дубу, що дозволило суттєво підняти роздільну здатність на відміну від методу хроматографії, застосованого раніше. Для двох видів дубу - Q. petraea і Q. pubescens - хроматографічно показана участь 39 індивідуальних сполук, які можуть відігравати роль потенційних алелохіміків щодо фітофагів. Одержано дані про зміни складу цих сполук у процесі весняного розвитку листя дубу, у комплексі вторинних речовин природного корму, які відбувались під час його проходження у кишечнику гусениць монофага - зеленої дубової листовійки і поліфага - непарного шовкопряду. Хроматографічно підтверджено дані про принципову відмінність у функціонуванні детоксикаційних захисних систем комах-фітофагів, які відрізняються за ступенем спеціалізації до їжі. Показано відмінності у спроможності до утилізації деяких вторинних метаболітів гусеницями різної вікової стадії. Для T. viridana одержано експериментальні дані, що підтверджують гіпотезу можливої участі ферментів естеразного комплексу в захисних детоксикаційних системах комах-монофагів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.158.261 Tor *33*112.4
Шифр НБУВ: РА314372 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Разумна Г.І. 
Підготовка майбутніх вчителів трудового навчання до естетичного виховання учнів основної школи: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Г.І. Разумна ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2002. — 21 с.: рис. — укp.

Обгрунтовано систему підготовки майбутніх учителів трудового навчання до естетичного виховання учнів, основою якої є соціальні вимоги до підготовки відповідних фахівців, педагогічне керівництво, формування готовності студентів до естетичного виховання учнів. На підставі аналізу структури та змісту готовності визначено складові компоненти готовності майбутніх учителів трудового навчання до естетичного виховання учнів. Доведено, що розроблена експериментальна програма курсу "Технологія приготування їжі", має естетико-розвиваючі можливості у процесі вивчення якої, здійснюється естетичне виховання студентів і формується їх готовність до естетичного виховання учнів на заняттях зі шкільного курсу з технології обробки харчових продуктів, основ кулінарії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.518.5 +
Шифр НБУВ: РА322320

Рубрики:

      
10.

Штепа О.П. 
Гігієнічні вимоги до харчування та питного режиму спортсменів-єдиноборців (боксерів, борців): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / О.П. Штепа ; Донец. держ. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2002. — 17 с. — укp.

Оцінено сучасний стан харчування спортсменів-єдиноборців на тренувальних базах і за домашніх умов, зважаючи на гігієнічні вимоги. Запропоновано експрес-методи вивчення енерговитрат і потреб у білку, обгрунтовано рівні споживання енергії, білка, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінеральних речовин боксерами та борцями, з використанням яких регламентовано добові продуктові набори, структуру харчових раціонів, семіденні меню для окремих вагових категорій спортсменів. Визначено роль у корекції харчового статусу атлетів біологічно активних домішок. Розроблено наукові засади оптимізації біологічної дії їжі за допомогою біологічно активних домішок - нутрицевтиків і раціонального вибору дозо-компонентного складу, режиму прийому питних засобів. Доведено медичну ефективність авторських аліментарних рекомендацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч517.130.811 + Ч517.150.811
Шифр НБУВ: РА319940 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Савицький Я.М. 
Вплив меланіну на секреторну функцію шлунка, процеси цитопротекції та моторику проксимального відділу травної системи: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.03 / Я.М. Савицький ; Львів. держ. мед. ун-т ім. Д.Галицького МОЗ України. — Л., 2002. — 20 с. — укp.

Вивчено вплив меланіну, одержаного з чорних дріжджів Nadsoniella nigra var. hesuelica, на моторно-евакуаторну функцію шлунка та дванадцятипалої кишки в собак, шлункову секрецію в собак і щурів та цитопротекторні процеси в слизовій оболонці шлунка в щурів. Установлено, що меланін посилює харчову моторику шлунку та дванадцятипалої кишки, стимулює їх моторну активність, прискорює евакуацію з шлунку їжі вуглеводного складу та швидкість пропульсії за тонкою кишкою, пригнічує стимульовану шлункову секрецію в собак та щурів, не впливає на базальну секрецію соляної кислоти в щурів. При цьому зменшується об'єм шлункового соку, дебіт соляної кислоти та не змінюється дебіт пепсину. Виявлено виражену цитопротективну дію меланіну на слизову оболонку шлунка щурів, що супроводжується зменшенням її ураженості та ступеня структурно-геморагічних пошкоджень, викликаних методами іммобілізаційного стресу, введенням серотоніну та етанолу. Встановлено, що меланін зменшує інтенсивність процесів перекисного окиснення ліпідів та збільшує активність ферментів антиоксидантної системи, що зумовлює його цитопротективний вплив, а його гастропротективна дія може бути співставленою з результатами застосування ранітидину, гастроцепіну та омепразолу. Доведено, що застосований меланін виявляє більш виражену цитопротективну дію, ніж препарат "Бефунгін".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.2-29 + Е60*734.23-648
Шифр НБУВ: РА320260 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Омельченко О.Д. 
Мигдалеподібний комплекс лімбічної системи в організації моторного компонента рухової поведінкової реакції: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.03 / О.Д. Омельченко ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Проведено детальне дослідження впливу однобічного та двобічного руйнування базолатерального відділу мигдалеподібного комплексу (БЛМ) на показники швидких рухів для добування їжі передньою кінцівкою у щурів. Установлені зміни в характеристиках рухів свідчать щодо причетності базальних і латеральних ядер амігдалі до ініціації рухів та до ефективної їх реалізації. Установлено гальмівний вплив базальних ядер амігдали на досліджувані рухи. Відмінності у змінах параметрів рухів після руйнування всього базолатерального відділу та окремо базальних ядер свідчать про різне функціональне призначення окремих ядер базолатерального відділу амігдали. Досліджено імпульсну активність БЛМ у щурів за умов вільної поведінки під час здійснення інструментального рефлексу діставання їжі з годівниці. На підставі одержаних результатів визначено роль базальних та латеральних ядер мигдалеподібного комплексу в організації та здійсненні всіх етапів швидкого руху для добування їжі передньою кінцівкою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.522 +
Шифр НБУВ: РА326131

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Вискушенко Д.А. 
Морфофункціональні характеристики ставковика озерного Lymnaea stagnalis (Linne, 1758) за дії важких металів водного середовища: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Д.А. Вискушенко ; НАН України. Ін-т гідробіології. — К., 2003. — 20 с.: табл. — укp.

Установлено, що сульфат міді для ставковика озерного є сполукою сильно токсичною, а хлорид цинку та нітрат свинцю - помірно токсичними. На початкових етапах отруєння адаптація до умов токсичного середовища відбувається за рахунок змін у етології тварин. Майже одночасно з ними реєструються швидкі фізіологічні захисно-пристосувальні реакції. У подальшому починають переважати патологічні зрушення, що призводять до летальних наслідків. Визначено, що іони важких металів викликають у ставковика суттєві дегенеративно-некротичні зрушення. Установлено, що витримування його у воді з цими токсикантами призводить до відторгнення та злущення епітеліального шару деструкції підстилаючих його тканин, дегенерації сполучної тканини травної та статевої залоз, а потім і їх структурних елементів (ацинусів). Зроблено висновок, що компенсація негативних впливів токсикантів на ставковика досягається завдяки підвищенню на початкових етапах його отруєння ефективності засвоєння їжі та інтенсивності дихання. За незначної інтенсивності інвазії вплив паразитів майже непомітний, але середній її рівень, як і генеральне ураження суттєво пригнічують життєдіяльність організму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.164.2*801.1-641
Шифр НБУВ: РА326474

Рубрики:

      
14.

Яковенко І.В. 
Творчість Фленнері О'Коннор: архетип та "літературна теологія": Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / І.В. Яковенко ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2003. — 18 с. — укp.

Акцентовано увагу на актуалізації архетипів води, землі, вогню та повітря в творах Фленнері О'Коннор. Серед архетипів води вивчено "комплекс Харона" (сугестію фігури міфологічного перевізника душ), "комплекс Офелії" (акт добровільного втоплення невинної жертви), архаїку струмка вічної молодості, мотив крові. Виявлено художні імплікації архетипу землі, досліджено "комплекс Іони" (черево, проковтування, поїдання їжі), образ труни, архетипи дому, матері, сходів, гроту, печери (природної могили), архаїку скелі, павича, ока (слабкозорість, сліпоту, самозасліплення). Наведено трактування архетипу вогню в художній прозі авторки (пожежі, мотиву шалу, гніву, насильства), здійснено колористичний дискурс (опозиція "світло - темрява"). Серед архетипів повітря проаналізовано образ дерева (вертикальна вісь) і неба. Творчість Фленнері О'Коннер розглянуто і в аспекті "літературної теології", яка інтегрує, парадоксально синтезує в собі відомі тенденції католицтва (релігійний еволюціонізм Тейяра де Шардена) та протестантизму. О'Коннорівські імплікації феномену віри охарактеризовано зважаючи на теології К.Барта (віру як незнання, напружене очікування, ствердження та заперечення) та неопротестантизм П.Тілліха та братів Нібурів (одкровення, епіфанію). Здійснено інтерпретацію символічних імен персонажів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(7СОЕ)-4 О'Коннор Ф. + Ш400.04:Э + Э37-103.61 +
Шифр НБУВ: РА325572

Рубрики:

      
15.

Ур Л.Л. 
Назви їжі й кухонного начиння в південних ужансько-латорицьких угорських говірках Закарпатської області: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.09 / Л.Л. Ур ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2004. — 20 с. — укp.

Уперше здійснено опис угорської лексики, пов'язаної з їжею й кухонним начинням у досліджуваних угорських говірках Закарпаття. Зазначено: ця лексика є багатою та своєрідною, що пояснюється багатовіковим контактуванням цих говорів з українськими та словацькими говорами. Відзначено, що зібраний лексичний і семантичний матеріал містить значну інформацію про побут угорського населення даного регіону, його історію та взаємозв'язки з іншими угорськими, а також українськими та словацькими говорами. З'ясовано, що значна частина лексем успадкована від фінно-угорського та угорського періоду, багато назв виникло уже на власному угорському грунті та засвоєно чи запозичено з інших мов. Уперше введено до наукового обігу назви, які дотепер не були відомі мовознавцям. Здійснено спробу охарактеризувати зміни у лексичному складі назв їжі та кухонного начиння, значну увагу приділено словам-архаїзмам та новим назвам, що не фіксуються словниками угорської та інших мов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш166.52-671 + Ш166.52-34:Л + Л99 в4 +
Шифр НБУВ: РА334768

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Степанюк Я.В. 
Морфо-екологічна характеристика центральних відділов нюхового та зорового аналізаторів деяких ссавців: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.01 / Я.В. Степанюк ; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2004. — 20 с.: іл. — укp.

Уперше проведено комплексний порівняльний аналіз підкіркових та кіркових відділів нюхового та зорового аналізаторів у представників різних екологічних груп класу ссавці. Виявлено, якому з дистантних аналізаторів належить основна роль у життєдіяльності видів, що живуть за різних екологічних умов. На підставі порівняння макро- та мікроморфологічних показників встановлено тенденції розвитку центральних відділів дистантних аналізаторів, риси подібності та відмінності даних структур у видів різних екологічних груп класу Mammalia. Виявлено, що індекс енцефалізації досліджуваних видів залежить не лише від систематичної ієрархії виду, але й від ступеня розвитку сенсорних органів, локомоторних та трофічних спеціалізацій. Встановлено, що особливості цитоархітектоніки додаткової нюхової цибулини пов'язані з характером їжі, оскільки її організація ускладнюється у видів, які живляться тваринною їжею. На підставі досліджень будови різних ланок зорового аналізатора у ссавців, що ведуть підземний спосіб життя та зоровий аналізатор яких втрачає своє значення, встановлено редукцію у них лише периферичних відділів аналізатора, центральні відділи не мають слідів "редукції", що може свідчити про підпорядкування їх іншим функціям (наприклад, контролю добових ритмів).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.36*699.177 + Е623.36*699.2
Шифр НБУВ: РА330555

Рубрики:

      
17.

Стецик Ю.О. 
Василіанські монастирі Перемишльської єпархії: інституційний розвиток, економічне становище та релігійна діяльність (кінець XVII - XVIII ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ю.О. Стецик ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2005. — 18 с. — укp.

Досліджено основні аспекти діяльності василіанських монастирів на теренах Перемишльської єпархії впродовж кінця XVII - XVIII ст. Вивчено інституційний розвиток чернецтва, виокремлено певні періоди: фундації (кінець XIII - XVII ст.), перехід до унії (кінець XVII - початок XVIII ст.), утворення Святопокровської провінції та входження до неї унійних монастирів єпархії (1739 - 1745 рр.), пореформенний період (1745 - 1772 рр.). Вивчено економічне підгрунтя функціонування чернечих обителей, яке відобразилося в організації певних господарсько-фінансових відносин: введенні фільваркового господарства, наявності різного роду допоміжних промислів і участь у тогочасних фінансово-кредитних відносинах. Розглянуто внутрішню, релігійну діяльність ченців. З'ясовано основні засади духовної формації чернецтва східного обряду, які в аналізований період зазнали певних змін від єпархіальної до централізованої системи управління з чітко регламентованим уніфікованим монастирським уставом та Конституцією ЧСВВ. Визначено чинники, які впливали на провадження духовного вишколу ченців: кіновіяльний (спільний) уклад життя, поміркованість у їжі, скромність в одязі, молитва, піст, реколекції та інші духовні практики. Зокрема, домінували внутрішні студії з риторики, філософії та богослов'я, які у другій половині XVIII ст. спричинилися до піднесення освітнього рівня василіанського чернецтва на теренах єпархії. Досліджено душпастирську працю отців-василіан, яка відобразилася в утриманні парафій, провадженні реколекцій, місій, проповідей, оповідей, служінні в жіночих монастирях та при єпископській кафедрі. Визначено внесок василіанських монастирів у розвиток духовної культури Підгір'я, який висвітлено в аспекті функціонування освітньо-культурних осередків - скрипторіїв, хорових капел, шкіл.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-7 + Э377.109(4УКР)-647.2 +
Шифр НБУВ: РА340887

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Сафронова Н.С. 
Підвищення адаптаційних можливостей організму при комбінуванні фізичних навантажень з мілдронатом та біологічно активними добавками до їжі: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Н.С. Сафронова ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2006. — 20 с. — укp.

Виявлено, що комбінування мілдронату з фізичними навантаженнями в осіб з низьким рівнем соматичного здоров'я сприяє потенціюванню ерготропного ефекту, що забезпечує розширення аеробної ланки енергозабезпечення організму. Показано роль мілдронату в удосконалюванні механізмів довгострокової адаптації, взаємопов'язаних з проявом ефекту економізації киснево-транспортної системи організму. З'ясовано значення мілдронату у формуванні резервів системи зовнішнього дихання. Виявлено закономірності, які зумовлюють підвищення неспецифічної резистентності організму і пов'язані з комбінуванням мілдронату та фізичних навантажень. Показано дію препарату як інгібітора процесів ліпопероксидації й активізації механізмів антиоксидантного захисту організму за умов м'язової діяльності в осіб з низьким рівнем соматичного здоров'я. Уперше виявлено кардіопротекторний ефект біологічно активних харчових домішок "Чаванпраш" і "Стресском" за умов повсякденних підвищених фізичних навантажень. Показано, що застосування біологічно активних домішок (БАД) до раціону сприє росту аеробного потенціалу організму. Відзначено розширення функціональних резервів системи кисневого постачання організму. Відзначено розширення функціональних резервів системи кисневого постачання організму, активізації процесів еритропоезу під впливом курсового застосування харчових домішок в осіб з високим рівнем повсякденної рухової активності. Визначено, що адаптогенні властивості біологічно активних домішок до їжі виявляються у підвищенні рівня неспецифічної резистентності організму внаслідок посилення антиоксидантної ланки його захисту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.5 + Е70*730*112.4 +
Шифр НБУВ: РА345770

Рубрики:

      
19.

Чернишов В.А. 
Клініко-генетичні аспекти дисліпопротеїдемії та ішемічної хвороби серця: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.11 / В.А. Чернишов ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2006. — 38 с. — укp.

Наведено результати дослідження клініко-генетичних аспектів дисліпопротеїдемії у 358-ми хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС) і 187-ми пацієнтів без клініко-інструментальних ознак ІХС, але з її факторами ризику, у тому числі 56-ти дорослих дітей, батьки яких мали передчасну ІХС. Установлено генетичні, метаболічні та зовнішні чинники, що визначають наявність, ступінь вираженості порушень ліпідного обміну натще та після їжі, тяжкість клінічних проявів і віддалений прогноз за коронарного склерозу і впливають на ефективність гіполіпідемічної терапії, які необхідно враховувати за умов корекції дисліпопротеїдемії (ДЛП). На підставі порівняльної оцінки ефективності застосування гіполіпідемічних препаратів у корекції ДЛП натще і запобіганні післяхарчовій ліпемії та визначення факторів, що впливають на ефективність гіполіпідемічної терапії, запропоновано диференційовані підходи до лікування. Обгрунтовано доцільність поєднаного застосування інгібіторів АПФ з гіполіпідемічними засобами (статинами чи фібратами) з метою покращення ефективності антигіпертензивної терапії у хворих з артеріальною гіпертензією, яка поєднується з метаболічними розладами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.11-3 + Р415.202.9-3 +
Шифр НБУВ: РА347246

Рубрики:

      
20.

Шлемкевич О.Л. 
Клініко-епідеміологічні основи оптимізації грудного вигодовування немовлят: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / О.Л. Шлемкевич ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

На підставі результатів детального моніторингу та багаточисленних клініко-епідеміологічних досліджень вперше в Україні на прикладі м.Львова та Львівської області доведено ефективність впровадження комплексної системи принципів успішного грудного вигодовування (УГВ) у лікувально-профілактичних закладах (ЛПЗ) охорони здоров'я матері та дитини на тривалість грудного вигодовування (ГВ) та на показники здоров'я дітей. Виявлено, що з усіх принципів (УГВ найбільший вплив на тривалість виключно грудного вигодовування (ВГВ) та ГВ в цілому має годування за вимогою та відмова від використання у пологовому відділенні іншої їжі, крім грудного молока. З'ясовано, що основними чинниками, які визначають тривалість ГВ, є допологове навчання жінок відповідно підготованим медичним персоналом, дотримання принципів ГВ як у пологовому будинку, так і надалі на етапі дитячої поліклініки. Встановлено, що тривале ВГВ (6 місяців) та тривале ГВ (12 місяців та більше) позитивно впливає на нервово-психологічний розвиток і зменшення рівня захворюваності дітей. Доведено необхідність впровадження в лікувально-профілактичних закладах (ЛПЗ) охорони здоров'я матері та дитини ініціативної програми "Лікарня, доброзичлива до дитини" з метою збільшення частоти та тривалості ГВ, що сприятиме зменшенню захворюваності немовлят та дітей раннього віку. Запропоновано створити систему кабінетів підтримки грудного вигодовування та лактації на базі жіночих консультацій, пологових будинків і дитячих поліклінік.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р732 +
Шифр НБУВ: РА344708

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського