Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (54)Тематичний інтернет-навігатор (14)Наукова електронна бібліотека (1070)Реферативна база даних (4179)Книжкові видання та компакт-диски (1754)Журнали та продовжувані видання (375)
Пошуковий запит: (<.>K=АНАЛІТИЧНА$<.>+<.>K=ФІЛОСОФІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 178
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Димитрова Л.М. 
Філософія історії як світоглядна і методологічна парадигма: Автореф. дис... д-ра філос. наук: 09.00.03 / Л.М. Димитрова ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1998. — 42 с. — укp.

Дається аналіз головних теоретико-методологічних засад і сучасних наукових метапарадигм, на яких базується філософія історії, а також простежується багатовіковий процес формування цих засад, досліджуються етнічний і есхатологічний аспекти філософсько-історичних підходів. Здійснена теоретична реконструкція процесу генези, становлення і розгортання філософської рефлексії стосовно історичних реалій, починаючи з часів Античності і до сьогодення. Проаналізовані найбільш значні концепції філософської інтерпретації історії в ХХ-му столітті, такі, як морфологія історії О.Шпенглера, концепція локальних цивілізацій А.Тойнбі, історіософські погляди П.Сорокіна, теорія етногенезу Л.М.Гумильова як проявів домінантного в нашому столітті історіоциклізму. Значна увага приділяєтья евристичній і прогностичній ролі історіософської інтенціональності в національному філософському спадку для розбудови української державності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6в

      
Категорія: Гірнича справа   
2.

Трифонов Д.В. 
Моделі і методи підвищення ефективності використання електроенергії у виробничих системах (на прикладі вугільних шахт): Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.01 / Д.В. Трифонов ; Ін-т заг. енергетики НАН України. — К., 1998. — 17 с. — укp.

Дисертація присвячена питанням підвищення енергоефективності гірничодобувних підприємств. У роботі розвивається новий підхід в енергозбереженні гірничодобувних підприємств на основі енергетичного аудиту, ураховуючи взаємозв'язок поміж технологією вугледобування та електроспоживанням. Сформований факторний простір ефективності електровикористання. Виконані типологічна і політетична класифікція, в результаті яких одержані дві групи однотипових за умовами виробництва і однорідних по електровикористанню вугільних шахт. Побудовані багатокритеріальні оптимізаційні моделі енергоефективності (питомого електроспоживання, продуктивності і собівартості) та установлені оптимальні значення управляючих технологічних параметрів, що сприяє обгрунтованому прийманню проектних та менеджерських рішень по енергоефективності вугільних шахт. Запропоновано новий комплексний таксономічний показник оцінки енергоефективності, побудована його аналітична модель і обгрунтована методика прогнозування, яка дозволяє виділити фактори, за рахунок яких виникає неефективне споживання електроенергії, розробити управляючі дії на його підвищення. Розроблена методика енергетичного аудиту (електрична частина), що забезпечує якість роботи групи енергоаудиторів при дослідженні та оцінці енергоефективності шахтних виробничих систем (ШВС). Основні результати роботи використані при розробці державних стандартів по енергозбереженню України та СНД, доведені до методичних вказівок і фрагментів програмного забезпечення АРМ енергоаудитора і впроваджені на вугільних шахтах Західного Донбасу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И31-42

Рубрики:

      
3.

Грінівецька Н.М. 
Проблема формування сучасного типу державного службовця в Україні: Автореф. дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.01 / Н.М. Грінівецька ; Укр. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Сформульовано особливості моделі державної служби, які можуть бути визначені як функції управління безпосередніми умовами життєдіяльності людей, що проживають на даній території в даних соціально-економічних, культурних умовах, і мають бути максимально наближені до потреб громади, асоціації, кожного індивіду і вільні від нальоту політизації та ідеологізації. Здійснено типологізацію державних службовців: за рівнями владних відносин - центральний, місцевий; за видами влади - концептуальна, інформаційно-аналітична, законодавча, виконавча і судова; за приналежністю до політичних партій і рухів - політична еліта, професіонали, відповідальні і технічні виконавці; за якістю освіти державного управління (вищий, середній, початковий тип); за типами особи - лідер концептуального мислення, лідер-організатор, лідер інноваційних змін, спеціаліст, виконавець з потенціалом росту і без потенціалу росту і т.ін. Запропоновано шляхи інновування державної діяльності, управлінської і кадрової ситуації, створення науково обгрунтованої системи підготовки державних службовців, запропоновано інноваційні ресурси розвитку державної служби, наукомісткі механізми формування державного службовця сучасного типу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)012

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
4.

Ульянов І.В. 
Обгрунтування підвищення ефективності руйнування гірських порід вибухом при зміні тривалості імпульсного навантаження: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.11 / І.В. Ульянов ; Нац. гірн. акад. України. — Д., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертація присвячена питанням дослідження підвищення ефективності руйнування гірських порід і розробці способів відбивання, що базуються на зміні тривалості імпульсу вибухового навантаження. В роботі отримана аналітична залежність для визначення величини критичного значення вибухового імпульсу руйнування порід з врахуванням непружних властивостей і фактора часу. На основі невибухового руйнівного засобу запропонована вдосконалена забійка, що швидко твердіє. Розроблені конструкції зарядів та способи відбивання гірських порід, що підвищують ефективність їх руйнування. Наведені дані про використання результатів дослідів на кар'єрах та в шахтах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И-1

Рубрики:

      
5.

Хома О.І. 
Модерна та постмодерна перспективи в філософії культури: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 09.00.04 / О.І. Хома ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 1999. — 40 с. — укp.

Дисертація присвячена інтерпретації філософії Нового часу (і відповідного історичного типу мислення) як структурно обумовленого конфлікту декількох мислительних стратегій. Проведена реконструкція симптоматологічної мислительної стратегії (Паскаль - де Сад - Ніцше - сучасна філософія радикального плюралізму) обгрунтовано доводить незмінність структури цього конфлікту протягом останніх чотирьох століть і, відповідно, структурну тотожність філософії Нового часу (XVII-XX ст.). Ключовим пунктом дослідження є специфічна інтерпретація текстів Б.Паскаля, яка серйозно коректує загальноприйняті уявлення про характер філософії XVII ст. і культури Модерну загалом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*671 + Ю6*328.933*31-725

Рубрики:

      
6.

Д'яченко І.М. 
Ренесансний світогляд: гуманістична традиція в українському суспільстві XVI-XVII ст.: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / І.М. Д'яченко ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 17 с. — укp.

На основі критичного аналізу існуючих і маловідомих філософських поглядів досліджується категорія українського гуманізму в її філософсько-логічному розвитку. Центральне місце в спробі теоретико-методологічного обгрунтування понять "Український національний Ренесанс", "Український національний гуманізм" займає наукове направлення - "філоменологія" (філософія любові до життя), в якій відбилися характерні риси українського національного менталітету, в межах якого визначено сутність українського гуманізму та його зв'язки з духовним надбанням людства. Пропонується новий методологічний підхід у вигляді комплексно-синтетичного методу. У зв'язку з цим по-новому розглядається світоглядний феномен України-Русі XVI-XVII ст. Дослідження онтологічних уявлень українців, характеру їх звертань до філософсько-метафізичної проблематики дало змогу стверджувати, що головною онтологічною парадигмою українського гуманізму є ідея єдиного гармонійного духовно-матеріального Всесвіту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)43-401 + Ю6*622.221

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Кислюк К.В. 
Філософія історії в історії філософії: проблема "початку" та "кінця": Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / К.В. Кислюк ; Ун-т внутр. справ. — Х., 1999. — 19 с. — укp.

У дисертації досліджується взаємна кореляція проблеми "початку" і "кінця" філософії історії як системи. Зазначається, що "початок" філософії є результатом саморефлективної систематизації філософської і історичної свідомості до рівня поняття "історія" як телеологічного, гомогенного, інтелігібельного в своїй раціональності процесу. Виділені перехідні форми становлення філософії історії: "передфілософія історії"; християнська теологія історії, або "протофілософія історії"; етап системного оформлення і його завершення в класичній філософії історії Гегеля. Висувається гіпотеза про "кінець" філософії історії як її структурно-епістемологічну диференціацію: одночасно "розчинення" філософії історії в єдиному для соціогуманітарних дисциплін епістемологічному просторі історії, покликаному визначати, що і як ми можемо знати про історію, та її розпад на окремі "розділи" досліджень. Обгрунтовується положення про відповідність "кінцю" філософії історії на теоретичному рівні історичного пізнання зміни парадигми "всесвітньої історії" парадигмою "загальної історії" на його емпіричному рівні історичної науки. "Загальна історія" не об'єднує всі історичні події, тенденції і процеси в лінійно-прогресивному ряді всесвітньої історії, а в системному аналізі історичних змін суспільства множить кількість подій і структур, а також зв'язків і відповідності між ними. Паралельно відбувається заміна великого синтезу історії людства у всесвітньому масштабі, малим, - як правило, цілісним образом людини у всьому різноманітті її виявів в конкретно-історичному середовищі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*32

Рубрики:

      
8.

Кудрик Л.Г. 
Філософія як цілісне світосприйняття в концепції П.Юркевича: Автореф. дис... канд. філол. наук: 09.00.05 / Л.Г. Кудрик ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація присвячена проблемі цілісності філософського світосприйняття в інтерпретації П.Юркевича. На основі аналізу творчої спадщини П.Юркевича виявлено характерні риси його концепції філософії. Встановлено, що особливе становище філософії як деякої синтетичної форми духовної діяльності розглядається П.Юркевичем у плані посередництва між наукою і релігією, між науково-теоретичним пізнанням світу і релігійно-ціннісним його осягненням. Цілісність філософського світосприйняття проявляється в тому, що воно не будується на нерозв'язних антиноміях чи антагонізмах, а виходить з глибинної спорідненості всього існуючого, несуперечливості і взаємодоповнюваності пізнавальних можливостей людини, постає єдністю філософування і життя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)5/6

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Швиданенко О.А. 
Ризики іноземного інвестування в економіку України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / О.А. Швиданенко ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація містить теоретичні узагальнення та нові методологічні підходи щодо оцінювання та управління ризиками, які виникають в процесі іноземного інвестування. Запропонована класифікація всього спектру інвестиційних ризиків, обгрунтовані методи кількісної оцінки ступеня ризику, сфери їх застосування та алгоритми розрахунку. Обгрунтовано концептуальні підходи та науково-практичні рекомендації щодо формування та впровадження комплексної системи управління інвестиційними ризиками з визначенням її цілей, засобів, методів менеджменту, оцінки, стратегії та контролю ризиків. Проведена аналітична оцінка рівня ризику інвестиційного середовища України та його вплив на результати діяльності 41 компанії. Визначені тенденції та напрями використання іноземного капіталу в Україні. Розроблені методичні підходи щодо визначення рівня країнного ризику та обгрунтовані пріоритетні напрями залучення іноземних інвестицій в розвиток національної економіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.86

Рубрики:

      
10.

Колесников К.М. 
Українська історична наука та історіософія на рубежі ХІХ - ХХ століть: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / К.М. Колесников ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню механізму становлення "народницьких" і "державницьких" історіософських концепцій в процесі розвитку української історичної науки, а також взаємодії історико-філософських, історико-сцієнтистських та аксіологічних аспектів в історичній творчості В.Антоновича, М.Грушевського і В.Липинського. Вперше розглянуто історіографічний образ терміну "історіософія" в системі супутніх понять, як-от "історіографія", "інтелектуальна історія", "філософія історії", "філософія національної ідеї", на підставі чого запропонована власна дефініція. Проаналізована специфіка української історії, шляхи її формування та розвитку, зіставлені особливості російської та української історіософій. У роботі дістала подальший розвиток реконструкція історіософії видатних українських політиків і науковців - В.Антоновича, М.Грушевського і В.Липинського. Показана синхронність і взаємозалежність еволюції української історіософії, національного відродження кінця ХVIII - початку ХХ ст. та українського історіографічного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4Укр)52

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Шостак А.В. 
Аналітична та експериментальна оцінка впливу складу структури і рельєфу поверхонь тертя на функціональні особливості зносостійких Cr-чавунів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.01 / А.В. Шостак ; Луц. держ. техн. ун-т. — Луцьк, 1999. — 21 с. — укp.

В дисертації представлені наукові основи теорії і практики тривимірної растрово-електронномікроскопічної стереофрактографії. Вони грунтуються на комп'ютерній фотограмметричній обробці стереозображень, побудові та стереолого-стереометричній оцінках цифрових моделей фрактографічних поверхонь. Теоретично і практично обгрунтовані принципи фрактальності в механіці руйнування. Експериментальними дослідженнями і математичним моделюванням визначено оптимальний хімсклад виготовлених лопаток дробометальних апаратів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К222.306.28

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
12.

Наливайко Л.Т. 
Роль грунтових та антропогенних факторів у формуванні екологічної ситуації Волині: обгрунтування методики та картографо-аналітична оцінка: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / Л.Т. Наливайко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2000. — 20 с. — укp.

Проаналізовано існуючі уявлення про особливості дослідження змін у природі. Доведено, що Волинь характеризується переважанням нестійких ландшафтів та, водночас, високим ступенем господарського освоєння. Упроваджено методику цілісного вивчення передумов формування екологічної ситуації, в основу якої покладено дослідження грунтових та антропогенних факторів. Виявлено здатність грунтового покриву протистояти змінам інших природних компонентів. Встановлено і здійснено кількісний опис зв'язку між стійкістю природних систем та фільтраційно-сорбційними властивостями грунту. Враховано та проаналізовано специфічні для Волині антропогенні навантаження, що призводять до погіршення якості середовища. Обгрунтовано інтегральні показники грунтово-екологічної стійкості та антропогенного впливу, а також зв'язку останніх із екологічною ситуацією. Доведено зв'язок екологічної ситуації із здоров'ям населення. Створено відповідний картографічний матеріал.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д829(45УКР3)08
Шифр НБУВ: РА308664 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
13.

Колб 
Аналітична фототріангуляція при відомих координатах центрів проекцій аерофотознімків: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.24.02 / Ігор Захарович Колб ; Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2000. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.412
Шифр НБУВ: РА310695

Рубрики:

      
14.

Сарновська С.О. 
Сучасна соціальна комунікативна культура (філософсько-методологічний аналіз): Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / С.О. Сарновська ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Предметом дослідження є гуманістична сутність сучасної комунікативної культури спілкування, її морально-етичне ядро, а також інтегративна власність (солідарність, злагода, консенсус). На підставі узагальнюючого аналізу класичних і новітніх соціально-філософських праць з даної проблематики розкрито зміст поняття "комунікативна культура", що розуміється як специфічний прояв суспільної культури, з якою вона пов'язана генетично, змістовно, ієрархічно. Встановлено, що комунікативна культура характеризується "людським виміром" соціальних, у тому числі й міжсуб'єктивних відносин, переслідує мету взаємозбагачення індивідів засобами інформаційного обміну, взаємотрансляції знань, розповсюдження позитивного значимого "діалогічного" життєвого досвіду спільного існування. Доведено, що результативне дослідження феномена комунікативної культури можливо здійснити лише на грунті "синтетичного", системного підходу. З'ясовано, що формування комунікативної культури у сучасному соціальному просторі, в якому діють тенденції відчуження особистості, носить суперечливий характер. Встановлено, що комунікативна філософія, зокрема, комунікативна етика, є органічною ланкою концепції "модернізації" суспільства, складовою стратегії стабільного розвитку та прагнень різних соціальних груп, а також попередження загрозливих конфліктів дезінтеграції, що є надзвичайно актуальним для українського суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*671.13 + Ю953
Шифр НБУВ: РА308723 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Ткачук М.Л. 
Київська академічна філософія ХІХ - початку ХХ ст. і становлення історико-філософської науки в Україні: Автореф. дис... д-ра філос. наук: 09.00.05 / М.Л. Ткачук ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2001. — 36 с. — укp.

Здійснено цілісне дослідження історико-філософської спадщини філософів Київської духовної академії та Університету Св.Володимира. Визначено поняття та функції академічної філософії. Висвітлено специфіку та основні етапи становлення академічної філософії у київській регіональній субкультурі. З'ясовано особливості розвитку академічної філософії у Києві періоду ХІХ - початку ХХ ст. Проаналізовано функціонування історико-філософського знання в київській духовно-академічній та університетській традиції. Розглянуто науково значущі результати історико-філософських студій київських академічних філософів зазначеної доби, що сприяли становленню вітчизняної історико-філософської науки як самостійної дисципліни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4Укр)516
Шифр НБУВ: РА316086 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Демірська І.О. 
Логіка і філософія: парадигми розвитку (історико-філософський аналіз): Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / І.О. Демірська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 17 с. — укp.

Здійснено історико-філософський аналіз проблеми взаємозв'язку логіки та філософії, на підставі якого виділено дві основні парадигми щодо вирішення досліджуваної проблеми. Проведено компаративістський аналіз різних концепцій взаємозв'язку логіки та філософії на традиційному та сучасному етапах розвитку логічного знання. Висвітлено можливості та перспективи подальших наукових досліджень проблем взаємозв'язку логіки та філософії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: ЮЗ(0) + Ю4г(0)
Шифр НБУВ: РА315403 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:

      
17.

Виноградов Є.Г. 
Конструктивістські тенденції в сучасній аналітичній філософії: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / Є.Г. Виноградов ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено конструктивістські тенденції в сучасній аналітичній філософії, виникнення яких розглянуто як наслідок еволюції класичної епістемологічної програми. Стверджено ефективність запровадження плюралістичної методології та принципу екологізму як засобів елімінації релятивізму та репресивності з конструктивістської моделі пізнання. Розкрито теоретичні засади інтерпретації онтології як теорії існування об'єктів в конструктивістських філософіях, на підставі чого встановлено сутнісні особливості інтерпретації знання як концептуалізованого досвіду оперування з об'єктами. Обгрунтовано розуміння пізнання як організації світу та епліковано основні риси плюралістичної конструктивістської епістемології як організаційної теорії пізнання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)6-671
Шифр НБУВ: РА315238 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Воронкова О.М. 
Контрольна і аналітична робота податкової служби України в податковому процесі: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / О.М. Воронкова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 17 с. — укp.

Досліджено суть і призначення контрольної й аналітичної роботи податкової служби за умов трансформації економіки для забезпечення повної та своєчасної мобілізації фінансових ресурсів до централізованих фондів держави та підвищення ефективності управлінських рішень щодо питань оподаткування. Обгрунтовано основні напрями вдосконалення методів контрольної й аналітичної роботи податкової служби з планування, проведення та реалізації результатів перевірок щодо дотримання вимог податкового законодавства. Аргументовано необхідність застосування непрямих методів на підставі результатів дослідження фактів ухиляння від сплати податків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.413-218
Шифр НБУВ: РА316426 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Кочубей Т.Д. 
Філософія дитинства в педагогічній спадщині В.О.Сухомлинського: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Т.Д. Кочубей ; Центр. ін-т післядиплом. пед. освіти АПН України. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Проаналізовано сучасні філософські та психолого-педагогічні знання про феномен "дитинство" та висвітлено проблеми філософії дитинства у педагогічній спадщині В.Сухомлинського. Запропоновано трактування сутнісно-цільової ознаки дитинства як педагогічної категорії, розглянуто змістове навантаження та зроблено методологічний аналіз феномену дитинства. Досліджено генезу проблеми філософії дитинства у філософських і педагогічних системах, розкрито різні підходи до питання періодизації дитинства у людинознавчих науках. Опрацьовано теоретико-практичний досвід педагога-мислителя та його погляди на природу дитини, шляхи розв'язання проблеми створення умов для розвитку дитинства педагогічним колективом Павлиської школи. Обгрунтовано важливість періоду дитинства для розвитку нервової системи, мислення, формування світогляду дитини. Показано можливості творчого використання ідей філософії дитинства у практиці діяльності сучасних сільських шкіл. Розроблено авторську модель школи за В.Сухомлинським як екологічного середовища, необхідного для розвитку дитини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)6-8Сухомлинський,В.О.
Шифр НБУВ: РА317007 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Будз В.П. 
Філософія історії Михайла Грушевського: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / В.П. Будз ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2001. — 20 с. — укp.

Комплексно проаналізовано співвідношення між історією, методологією історії, філісофією історії на підставі дослідження творів М.С. Грушевського, яке полягає в ототожненні предмета та завдань філософії та генетичної соціології. Висвітлено онтологічну, гносеологічну, методологічну й аксіологічну проблематику філісофії історії науковця. Доведено, що у концепції філософії історії використано елемент герменевтичного підходу, суть якого полягає у спробі зрозуміти психологію та мотиви дій історичних осіб через аналіз соціокультурних фактів. Визначено світоглядно-методологічну аксіоматику, грунтуючись на якій вчений розробив концепцію філософії історії. Встановлено, що філософсько-історичні погляди М. Грушевського вплинули на політичну діяльність вченого, який відстоював позиції федералізму й автономії - шляхи побудови української держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4Укр)5-8 Грушевський + Ю6*32 + Т019
Шифр НБУВ: РА316807 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського