Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (7)Тематичний інтернет-навігатор (4)Наукова електронна бібліотека (27)Реферативна база даних (655)Книжкові видання та компакт-диски (126)Журнали та продовжувані видання (18)
Пошуковий запит: (<.>K=БІЛОРУСЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 57
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Собчук В.С. 
Етнокультурна ідентифікація населення Берестейщини: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / В.С. Собчук ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. — Л., 1999. — 22 с. — укp.

У дисертації з'ясовується питання етнічної належності автохтонів Берестейщини на основі аналізу етнічної історії, суспільно-політичних процесів, етносвідомості. Проведено співставлення основних компонентів традиційної культури із ізофункціональними компонентами культури українських та білоруських історико-етнографічних регіонів. На цій підставі зроблено висновок, що Берестейщина належить до українського етнічного масиву.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7,311)

Рубрики:

      
2.

Нгуен Ван Зунг 
Теоретичні проблеми взаємодії гілок влади у пострадянських суспільствах (Україна, Росія, Білорусь): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Нгуен Ван Зунг ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Обгрунтовано політологічну концепцію щодо проблем взаємодії гілок влади у зв'язку з новими історичними реаліями, що постали у пострадянських державах (Україні, Росії та Білорусі). Всебічно проаналізовано систему поділу влади в посттоталітарному суспільстві як засіб досягнення консенсусу між полярно протилежними політичними силами з метою подолання деструктивних процесів, що провокують руйнування політико-правової системи суспільства. Запропоновано комплекс різноманітних заходів, що дозволяють подолати суперечності між конституційно проголошеними у пострадянських державах системами влади та варіантами їх практичного втілення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф024
Шифр НБУВ: РА308435 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Медвідь С.М. 
Еволюція антропонімних формул у слов'янських мовах: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.03 ; 10.02.01 / С.М. Медвідь ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2000. — 36 с. — укp.

Дисертацію присвячено проблемам еволюції антропонімійної системи. Вперше в українській і слов'янській ономастиці комплексно досліджено історію антропонімоформул слов'ян, здійснено реконструкцію праслов'янської системи власних назв особи, проаналізовано мотиви, механізми і хронологію трансформації однолексемної антропосистеми в систему антропонімоформул. Дослідження виконано на основі 60-тисячної картотеки власних назв офіційно-ділового стилю, що репрезентують усі слов'янські мови, які мають нині статус національних: української, російської, білоруської, сербської, хорватської, болгарської, македонської, словенської, польської, чеської та словацької. Встановлено причини формування дво- та трилексемних офіційних антропонімоформул в окремих слов'янських мовах. Досліджено вплив екстралінгвальних факторів (традицій, релігії, держави, віку, статі, моди тощо) на вибір формули іменування особи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141-316.2
Шифр НБУВ: РА310178 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Слишова С.О. 
Основні домінанти та особливості поглиблення економічних зв'язків між Україною і Республікою Білорусь: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / С.О. Слишова ; Укр. акад. зовніш. торгівлі. — К., 2002. — 18 с.: рис. — укp.

Виявлено особливості економічного розвитку України та Республіки Білорусь за умов глобалізації світової економіки та обгрунтовано чинники, які найсуттєвіше впливають на розвиток їх зовнішньоекономічних відносин. Уточнено зміст зовнішньоекономічних зв'язків та визначено передумови постсоціалістичного розвитку економічних українсько-білоруських інтеграційних процесів. Визначено спільні та відмінні тенденції в експортно-імпортних доктринах України та Республіки Білорусь у національних та світових потоках товарів і послуг з урахуванням особливостей внутрішнього та глобалізації світового ринків. Розроблено систему організаційно-економічних заходів щодо вдосконалення зовнішньоекономічних зв'язків між двома державами, основою якої є експортно-імпортна діяльність та транскордонне співробітництво. Науково обгрунтовано методичні підходи щодо оцінки економічної ефективності зовнішньоторговельної діяльності між Україною та Республікою Білорусь на підставі здійснення розрахунків коефіцієнта збалансованості. Розроблено модель алгоритму розрахунку економічної ефективності зовнішньоторговельної угоди на рівні суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що сприятиме визначенню економічної доцільност укладання такої угоди. Визначено пріоритетні напрями перспективного розвитку зовнішніх економічних зв'язків між Україною та Республікою Білорусь, основу яких становить зовнішньоторговельна діяльність, військово-технічне співробітництво, агропормисловий комплекс, розробка проектів трансєвропейських мереж (транспортні, енергетичні), спільна розробка та участь в проектах щодо подолання наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)80 + У9(4БІЛ)80
Шифр НБУВ: РА321409

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Трофімчук А.В. 
Становлення радянської системи освіти в західних областях Білоруської Радянської Соціалістичної Республіки в 1939 - 1941рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / А.В. Трофімчук ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Розглянуто процес становлення радянської системи освіти на землях, приєднаних до БРСР на першому етапі Другої світової війни. Проаналізовано фактори, які спричинили створення даної системи, визначено її дійсні пріоритети. Досліджено розвиток структури освіти, шляхом верифікації встановлено та охарактеризовано його статистичні показники. Зазначено, що дослідження проводилося тематично та не ізольовано, а з врахуванням соціального, економічного, ментального (сприйняття населенням перетворення у сфері освіти та реакції на ці перетворення) контексту, а також глобальної політики внутрішніх процесів у Радянській Країні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4БЄЛ)61-7 + Ч33(4БІЛ) +
Шифр НБУВ: РА330456

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Булгаков В.В. 
Проблема національної свідомості у білоруській філософській культурі кінця ХІХ - початку ХХ ст. (на матеріалі художньої літератури): Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / В.В. Булгаков ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Проаналізовано ідейні передумови виникнення сучасного білоруського націоналізму, а також з використанням певних матеріалів розглянуто його класичну редакцію, розроблену Ф.Богушевичем. Досліджено питання щодо запізнілості білоруського націоналізму, а також причин радикалізації білоруських національних еліт у другій половині XIX ст. Здійснено еволюційно-компаративний аналіз поняття нації та націоналізму упродовж низки історико-культурних епох, виявлено певні відомості з галузей історичної соціології та політології. З використанням методів філологічних наук, а саме методики текстологічного аналізу розглянуто тему світогляду особи та нації з залученням літературних джерел.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4БІЛ)5 + Ф055.256 + С5*21 + Ф5 в +
Шифр НБУВ: РА334281

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
7.

Брехаря С.Г. 
Особистість як суб'єкт політики: мотиваційний аспект реалізації політичної влади: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / С.Г. Брехаря ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. досліджень. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Вперше розглянуто політичний процес як функцію, що змінюється під впливом чинника мотивації влади політичних лідерів. Встановлено, що елементи мотиваційного механізму особистості (потреба, особистісні диспозиції, зовнішні стимули, мотив), їх сукупність та взаємодія впливають на вибір засобів досягнення влади та стиль її реалізації. Описано мотиваційні моделі владного процесу, запропоновано авторську методику дослідження мотиваційної сфери політичних лідерів. Шляхом порівняльного аналізу доведено подібність об'єктивних передумов політичної трансформації в Україні та Республіці Білорусь. Проаналізовано мотиви, що спонукали Леоніда Кучму й Олександра Лукашенка до процесу виборювання та реалізації влади, продемонстровано вплив особистісних мотивів президентів України та Республіки Білорусь на перебіг політичних процесів у названих країнах. Виявлено, що роль суб'єктивного фактора значно зростає в політичних системах, що трансформуються.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф016.5 +
Шифр НБУВ: РА328288

Рубрики:

      
8.

Демидов С.Ю. 
Історіографія історії Української Повстанської Армії: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / С.Ю. Демидов ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2004. — 17 с. — укp.

Проаналізовано історичні концепції, схеми, тенденції, а також основні етапи у вивченні діяльності Української Повстанської Армії (УПА). Історіографію історії УПА представлено як безперервний процес вивчення, який відображає обставини та зміни, які відбувалися у другій половині XX ст. у країнах Східної та Центральної Європи. Оскільки масштаби та значення діяльності УПА виходили за межі українських земель, вона стала предметом уваги декількох історіографій - радянської, української діаспорної, польської. Зауважено, що після падіння СРСР інтерес до історіографії УПА зріс, перетворивши її на предмет гарячих історичних дискусій в українській, російській, польській, білоруській та західній (північноамериканській і західноєвропейській) історіографіях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР)63г +
Шифр НБУВ: РА334923

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Вовк С.О. 
Становлення та розвиток міжрегіонального співробітництва прикордонних областей України і Російської Федерації (наприкінці ХХ - на початку ХХІ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.О. Вовк ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

З використанням широкої джерельної бази вивчено процес становлення та розвитку прикордонного співробітництва України та Російської Федерації. Розкрито суть основних понять і категорій, досліджено механізми правового регулювання міжнародного, міждержавного, українського національного, російського національного, міжрегіонального та локального рівнів. Здійснено критичний аналіз відповідних нормативно-правових актів. Висвітлено недоліки національних законодавчих баз стосовно прикордонного співробітництва України та Російської Федерації. Розглянуто основні напрямки співпраці, а саме: торгово-економічний, екологічний, соціально-культурний. Показано роль Виконавчого комітету Ради керівників прикордонних областей України, Російської Федерації та Республіки Білорусь у розвитку міжрегіонального співробітництва прикордонних областей України та Російської Федерації. Відзначено, що це співробітництво у досліджений період було спрямовано на розвиток прикордонних регіонів шляхом налагодження та подальшого розширення торговельно-економічних, екологічних і соціально-культурних зв'язків. Зауважено, що підтримка етнічних українців, які мешкають у прикордонних областях Російської Федерації, сприяла процесу їх національної ідентифікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-64(4РОС) + Х819(4УКР)033.1(4РОС) + Х819(4УКР)011.2-95(4РОС) +
Шифр НБУВ: РА340781

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Журавка А.В. 
Моделювання конкурентно-коопераційних взаємодій у соціально-економічних системах: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.03.03 / А.В. Журавка ; Харк. нац. екон. ун-т. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Базуючись на засадах популяційної динаміки з використанням балансового та системного підходів розроблено комплекс моделей конкурентно-коопераційних взаємодій, надано їх економічне обгрунтування. Досліджено питання стосовно рівноважних станів соціально-економічних систем та проаналізовано їх стійкість. Розглянуто прикладні задачі, що стосуються проблем динаміки та стійкості ринків праці та капіталу, інноваційно-інвестиційного середовища та узгодженої взаємодії територіальних утворень. Відзначено, що моделі аналізу ринку праці та зайнятості використовуються для опису та прогнозування спільної динаміки зайнятого населення та внутрішнього валового продукту (ВВП), а також динаміки вільних робочих місць. У межах моделей регіонального аналізу обгрунтовано використання гравітаційної моделі для оцінки інтенсивності ділової активності в українсько-білоруському прикордонні та балансової динамічної моделі Леонтьєва для вивчення інноваційно-галузевої динаміки Харківського регіону. На прикладі СРІД м. Харкова з застосуванням багатовимірної моделі конкурентно-коопераційних взаємодій удосконалено структурно-динамічний аналіз міжгалузевих взаємодій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)в611.6 +
Шифр НБУВ: РА336019

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
11.

Бубенщиков В.В. 
Роль Греко-Католицької Церкви в етнічному розвитку українського та білоруського народів: порівняльний аналіз: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / В.В. Бубенщиков ; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Представлено результати історіософського аналізу розвитку Греко-Католицької церкви на території українських і білоруських земель, починаючи з часів Берестейської церковної унії та закінчуючи першою половиною XX ст. у період остаточного оформлення новочасних української та білоруської націй. Особливу увагу приділено осмисленню етнічного аспекту Берестейської церковної унії у полемічній літературі кінця XVI - початку XVII ст. Виявлено суттєві регіональні відмінності у діяльності Греко-Католицької Церкви на території українських і білоруських земель. З'ясовано, що на початковому етапі становлення Греко-Католицька Церква була більш поширена у білоруських регіонах і могла перетворитись у національну релігію білорусів і важливий чинник формування їх національної свідомості. Показано, що поширення унії на українських землях призвело до серйозних міжконфесійних конфліктів і трактування праволав'я як "своєї віри" українців. Виявлено, що політичні зміни кінця XVIII - початку XIX ст. (розподіл Речі Посполитої, приєднання білоруських і значної частини українських земель до складу Російської імперії) створили ситуацію, в результаті якої Греко-Католицька Церква припинила своє існування на "традиційних" територіях і перестала відігравати роль фактора націогенетичних процесів. Встановлено, що лише на Галичині та Закарпатті Греко-Католицька Церква стала важливим чинником національного відродження, що обумовлено більш вираженою традиціоналістською орієнтацією духовенства даної конфесії у зазначених регіонах та особливостями функціонування Греко-Католицької Церкви за умов Австро-Угорської імперії (зокрема, їй надавалось певне сприяння та підтримка проукраїнської орієнтації), а також деякими чинниками суб'єктивного характеру (діяльністю "руської трійці" та митрополита А.Шептицького).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э377.109(4УКР)-113.1 +
Шифр НБУВ: РА342666

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Пащенко О.М. 
Семантична стратифікація фітонімічної номенклатури східнослов'янських мов: порівняльно-історичний аспект: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / О.М. Пащенко ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено особливості формування східнослов'янської ботанічної номенклатури. Розглянуто східнослов'янські назви рослин як результат семантичних змін у структурі праіндоєвропейських та праслов'янських основ. Встановлено лексико-семантичні групи аналізованих основ і визначено шляхи формування на їх базі українських, російських та білоруських назв рослин. Визначено спільні мотивуючі динамічні моделі семантичних перетворень праіндоєвропейських праформ на різних етапах їх розвитку. Розроблено методику етимологічного аналізу динамічних процесів у семантичній структурі праіндоєвропейських основ (коренів) і виявлено їх кореляцію через праслов'янську мову із семантикою східнослов'янських назв рослин. Проаналізовано основний масив східнослов'янських фітонімів-запозичень індоєвропейського, а також неіндоєвропейського походження. Доведено, що семантичні модифікації, як і в інших групах східнослов'янських фітонімів, відбуваються за певними динамічними мотивуючими моделями та також супроводжуються низкою специфічних семантичних модифікацій, властивих передусім окремим лексико-семантичним групам фітонімічної лексики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.1/4-316 + Ш141.1/4-31 +
Шифр НБУВ: РА344075

      
13.

Голуб О.М. 
Лінгвістична спадщина П.О.Бузука в сучасному контексті: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / О.М. Голуб ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено лінгвістичну спадщину українського та білоруського вченого П.О.Бузука (1891 - 1937). Розглянуто здобутки дослідника у галузі мовознавства у широкому контексті позицій представників лінгвістичної науки кінця XIX ст. - 1920 - 1930-х рр. Головну увагу приділено дискусійним аспектам проблеми діахронічного моделювання, періодизації історії мови в інтерпретації П.О.Бузука. Погляди дослідника проаналізовано з урахуванням їх еволюції. Значення його лінгвістичної спадщини вбачається в цінності його методологічних розвідок, актуальності поглядів ученого на історію конкретних індоєвропейських, балто-слов'янських, спільнослов'янських, східнослов'янських та інших мовних явищ, у важливості даних, одержаних істориком мови під час вивчення пам'яток писемності, що використовуються для подальших узагальнень сучасними мовознавцями, у розробці вченим засад методу лінгвістичної географії, якмй використовують українські, російські, білоруські та інші вчені. Розглянуто інтерпретацію вченим фонетичних і морфологічних явищ передісторичної та історичної доби. Розкрито роль П.О.Бузука у становленні та розвитку лінгвістичної географії. Визначено внесок науковця у порівняльно-історичне мовознавство.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141 г + Ш1 г(4УКР)61 д Бузук,П.О. +
Шифр НБУВ: РА346458

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Чорний О.А. 
Моделювання теплового та термонапруженого стану зливків при нагріві: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.04.16 / О.А. Чорний ; НАН України. Ін-т пробл. машинобуд. ім. А.М.Підгорного. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

Розроблено й апробовано методику побудови наближених аналітичних розв'язків нестаціонарних двовимірних краєвих задач теплопровідності та термопружності, які описують розповсюдження тепла в зливках як у призматичних тілах, що перебувають за різних умов теплообміну. За допомогою методу еквівалентних джерел, який розповсюджується на двовимірні задачі, спочатку (згідно постулатів Дюамеля - Нейманна) одержано наближені аналітичні розв'язки відповідної задачі теплопровідності, на підставі яких розв'язано відповідні задачі термопружності. Досліджено вплив фізико-механічних характеристик матеріалу на величину та характер розподілу полів температур і температурних напружень. Запропоновано новий підхід щодо розв'язання задач теплопровідності призматичних тіл з лінійними граничними умовами першого, другого та третього родів, а також задачі теплопровідності за умов радіаційного, складного радіаційно-конвективного та протитечійного теплообміну. Одержано відповідні розв'язки задач термопружності, на підставі яких проведено розрахунок нових, більш ефективних теплових режимів роботи методичної (прохідної) печі на РУП "Білоруський металургійний завод".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К651.01-1 +
Шифр НБУВ: РА344962

Рубрики:

      
15.

Василенко В.О. 
Політична історія Великого князівства Литовського (до 1569 р.) в східнослов'янських історіографіях XIX - першої третини ХХ ст.: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.06 / В.О. Василенко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2006. — 36 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз процесу вивчення політичної історії Великого князівства Литовського (ВКЛ) (до 1569 р.) у білоруській, російській та українській історіографіях XIX - першої третини XX ст. З використанням широкої джерельної бази виявлено магістральні напрями еволюції дослідницьких поглядів і чинники, що їх зумовили. Виділено основні етапи історії дослідження зазначеної проблематики та притаманні їм особливості. Базуючись на джерельних та історіографічих даних, розроблено та верифіковано концепцію розвитку студіювання політичної історії ВКЛ у східнослов'янських історіографіях дослідженої доби.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)436 + Т1(45)436 +
Шифр НБУВ: РА349826

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Хаврук І.А. 
Референдуми в перехідних демократіях (на прикладі України, Білорусі та Росії): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / І.А. Хаврук ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2006. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження становлення та розвитку інституту референдуму в Україні, Республіці Білорусь і Російській Федерації як методу прийняття рішень з питань суверенітету, конституційних питань і засобу вирішення політичних конфліктів за умов функціонування систем перехідної демократії. Проаналізовано вплив референдумів на трансформаційні політичні процеси, розкрито їх роль як прояву народного суверенітету у період розпаду Радянського Союзу та здобуття й утвердження незалежності радянськими республіками. Розкрито зміст і політичний характер референдумів в утворених пострадянських країнах - Україні, Республіці Білорусь та Російській Федерації, встановлено їх комплексний вплив на формування політичної системи держави. Доведено суттєвий вплив на трансформаційні процеси реалізованих за умов перехідного суспільства референдумів, що були результатом політичних трансформацій та зумовлювали їх подальший розвиток і наслідки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф023 + Ф037.3 +
Шифр НБУВ: РА345416

Рубрики:

      
17.

Филь О.М. 
Життєвий шлях та військова діяльність І.Д.Черняховського (1907 - 1945 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.М. Филь ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Вивчено житєвий шлях і військові здобутки І.Д.Черняховського, з'ясовано його місце та роль як військового діяча. Проаналізовано основні етапи становлення І.Д.Черняховського як військового фахівця у передвоєнний період. Розглянуто його діяльність під час Великої Вітчизняної війни як командира дивізії, корпуса, командувача армією та Західного й 3-го Білоруського фронтів. Окреслено характерні риси І.Д.Черняховського як визначного воєначальника. Базуючись на архівних матеріалах, розкрито основні риси полководницького мистецтва І.Д.Черняховського, його участі в розробці та реалізації певних важливих стратегічних операцій Великої Вітчизняної війни, роль полководця у визволенні України від фашистських загарбників. Уточнено деякі біографічні дані життя І.Д.Черняховського, по-новому розкрито його діяльність напочатку Великої Вітчизняної війни, під час здійснення Білоруської наступальної операції. Діяльність І.Д.Черняховського висвітлено у контексті подій розвитку радянського суспільства передвоєнного та воєнного часу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-8 Черняховський + Ц35(2)626-801 Черняховський І +
Шифр НБУВ: РА346163

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Науки про Землю   
18.

Тищенко О.І. 
Мінералогія самородних металів із кімберлітів і лампроїтів України: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.20 / О.І. Тищенко ; НАН України. Ін-т геохімії, мінералогії та рудоутворення. — Сімф., 2007. — 20 с. — укp.

Вивчено золотоносність і мінералогію (поширення, морфологію, фізичні властивості, хімічний склад) самородних металів з кімберлітів і лампроїтів певних районів України (Приазов'я та Кіровоградського району) з використанням порівняльного матеріалу з мінералогії самородних металів з кімберлітів, лампроїтів, інших лужно-ультраосновних порід вибуху та продуктів їх технологічного збагачення Республіки Саха (Якутії), Республіки Білорусь і Китайської Народної Республіки. У кімберлітах Приазов'я та Кіровоградського району встановлено різноманітні за морфологією, складом і генезисом мінерали самородних металів. Найпоширенішими є самородні мідь і золото, одиничні знахідки аваруїту, самородних алюмінію, цинку, свинцю, платинистого іридію, олова, високортутистого та мідистого золота, природних неупорядкованих сплавів міді - цинку - олова й олова - свинцю - стихію - міді. Вивчено морфологію та хімічний склад виявлених самороднометалевих фаз у лужно-ультраосновних породах України, Якутії, Китаю та Білорусії та показано їх різну генетичну природу. Частина мінералів самородних металів є магматичними утвореннями (аваруїт, кулясті виділення бездомішкової міді та золота різного складу, платинистого іридію). Більша їх частина зумовлена авто- та постгідротермальними перетвореннями вміщувальних порід за участі природних відновлювачів. За результатами технологічних досліджень, проведених на пробах кімберлітів України, на хвостах збагачення алмазовидобувних фабрик Якутії та Китаю показано їх золотоностність. Вміст золота у вихідних рудах (кімберліти Східного Приазов'я) досягає 1,04 г/т та у концентратах - 4,0 г/т. Золото в досліджених пробах дрібне, концентрується переважно у класі -0,5 мм, технологічне з використанням методів гравітаційного збагачення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д332(45УКР)1 + Д59(45УКР)33 +
Шифр НБУВ: РА351113

Рубрики:

      
19.

Василенко В.О. 
Політична історія Великого князівства Литовського (до 1569 р.) в східнослов'янських історіографіях XIX - першої третини ХХ ст.: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.06 / В.О. Василенко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2007. — 36 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз процесу вивчення політичної історії Великого князівства Литовського (ВКЛ) (до 1569 р.) у білоруській, російській та українській історіографіях XIX - першої третини XX ст. З використанням широкої джерельної бази виявлено магістральні напрями еволюції дослідницьких поглядів і чинники, що їх зумовили. Виділено основні етапи історії дослідження зазначеної проблематики та притаманні їм особливості. Базуючись на джерельних та історіографічих даних, розроблено та верифіковано концепцію розвитку студіювання політичної історії ВКЛ у східнослов'янських історіографіях дослідженої доби.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)436 + Т1(45)436 +
Шифр НБУВ: РА349826

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Колошук Н.Г. 
Табірна проза як літературний феномен ХХ століття (на матеріалі української, російської, білоруської та польської літератур): автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.01; 10.01.03 / Н.Г. Колошук ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2007. — 40 с. — укp.

Досліджено документальні жанри в українській, російській, білоруській та польській літературах XX ст. Висвітлено розвиток "табірного тексту" про радянські концтабори від 1930-х рр., зокрема, тексти-свідчення непрофесійних авторів, у контексті формування новітньої культурної парадигми з її світоглядно-естетичною кризою. Визначено два етапи, а саме: прозу, створену в'язнями сталінської доби, та дисидентську прозу 1960 - 1990-х рр. За цього розглянуто найважливіші проблемно-конфліктні колізії та вузли, поетику табірних текстів та їх рецепцію. У порівняльному аспекті досліджено ситуацію побутування табірної документалістики в українській літературі та літературах сусідніх країн, міжкультурні зв'язки та взаємовпливи яких завжди були інтенсивними. Висвітлено можливі ресурси детального вивчення белетризованих текстів - творів професійних авторів-письменників (романів, автобіографічних повістей, новел), а також неписьменницьких свідчень у найрізноманітнішій жанровій формі, далекій від знаних літературних зразків. Розвинуто теоретичне тлумачення літератури факту як царини жанрових модифікацій і словесного самовияву, що має лише самоцінно-естетичне спрямування (мистецький пошук, фіксацію та формування творчих задумів, стильові експерименти, рефлексію та самооцінку художника), виявляє авторську настанову на пошук екзистенційної правди, ваги автентичного слова, здатного знайти у стражданні сенс світобудови, сенс людини й історії з усіма її катастрофами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)941-334 +
Шифр НБУВ: РА353594

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського