Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (22)Реферативна база даних (262)Книжкові видання та компакт-диски (46)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=БІЛЬШОВИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 46
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Дорош Т. О. 
Аграрна інтелігенція Радянської України (20-і рр. XX ст.): соціально-історичний аспект: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Т. О. Дорош ; Східноукр. нац. ун-т ім. В. Даля. — Луганськ, 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено взаємовідносини радянської влади й аграрної інтелігенції. Визначено, що серед представників обох цих конкуруючих еліт бракувало одностайності у відношенні одна до одної. Показано динаміку змін у ставленні аграрної інтелігенції до більшовиків, а також основні точки зору всередині КП(б)У на місце та роль інтелігенції у радянському суспільстві. Наведено підраховані дані щодо кількості аграрної інтелігенції на початку та наприкінці 1920-х рр. Узагальнено теоретичні основи проблеми, надано власне визначення поняття "аграрна інтелігенція". Проаналізовано основні напрямки діяльності аграрної інтелігенції. Зазначено, що, на відміну від сучасних аграрників, представники аграрної інтелігенції радянської України 1920-х рр. займалися не лише науковою, викладацькою, дослідною, виробничою, адміністративною діяльністю та поширенням агрономічних знань, а ще й змушені були вести культурно-просвітницьку роботу. Обгрунтовано, що трансформація свідомості та повсякденного життя селян, як одне з головних завдань радянської влади, вимагала зміни духовно-культурного простору "старої" та створення духовно-культурного простору "нової" аграрної інтелігенції. Виявлено шляхи та механізми впливу радянської влади на трансформацію духовно-культурного простору та побуту аграрної інтелігенції. Розкрито особливості матеріально-побутових умов життя аграрної інтелігенції в місті та в селі. Висвітлено її матеріальні прибутки та видатки, купівельна спроможність, умови побуту, особливості харчування й одягу, проведення дозвілля, соціальне забезпечення, медичне обслуговування, санаторно-курортне лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-293
Шифр НБУВ: РА376699 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Петренко В.І. 
Більшовицька влада та подільське селянство у 1920-х - першій половині 1930-х рр.: причини, технології, демографічні наслідки Голодомору-геноциду: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.І. Петренко ; Кам'янець-Поділ. нац. ун-т ім. І.Огієнка. — Кам'янець-Поділ., 2009. — 20 с. — укp.

Вперше на підставі аналізу технологій і методів політики більшовицької влади щодо селянства доведено факт геноциду українського народу Голодомором у 1932 - 1933 рр. на прикладі Поділля. Проаналізовано 24 види державних фінансових визискувань з селянства (зокрема, сільськогосподарський податок, самообкладання, індивідуальне оподаткування, державні позики), які значно перевищували матеріальні можливості селянських господарств. Встановлено, що фіскальна заборгованість селянства більшовицькій державі започаткувала масовий терор в українських селах у формі конфіскацій власності, продовольства, розкуркулення селянських господарств. Описано механізми розкуркулення та депортацій подільського селянства у ході примусової суцільної колективізації, що призвели до знищення найбільш продуктивних сил села. Розкрито роль даних механізмів як засобу придушення селянського опору політиці більшовиків. Проаналізовано методи хлібозаготівель, показано значення "буксирних" бригад, розглянуто їх склад і специфіку діяльності як виконавців політики влади з вилучення продовольства у селянства. Визначено загальну кількість населення кожного з 71-го районів подільського регіону на початок 1932 р. і у 1934 р., що дозволило уточнити статистику жертв Голодомору та його демографічні наслідки. Показано перманентність селянського опору більшовицькій владі протягом 1920 - 1930-х рр., обгрунтовано значення даного явища як підстави для розправи з селянством шляхом організації штучного голоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР348)614-209 +
Шифр НБУВ: РА369217

Рубрики:

      
3.

Кондрач Я.С. 
Військово-історичні дослідження Івана Крип'якевича (1886 - 1967): Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / Я.С. Кондрач ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Проаналізовано військово-історичні праці члена НТШ, академіка АН УРСР І.Крип'якевича, присвячені Київській Русі та Галицько-Волинській державі, Запорізькій Січі та козацьким війнам, визвольним змаганням українців у першій половині ХХ ст. Відзначено, що І.Крип'якевич автор наукової концепції першої "Історії українського війська" (1936 р.) та фундатор української військово-історичної школи. Значну увагу приділено Українським визвольним змаганням 1914 - 1923 рр., зокрема, культурно-освітній діяльності легіону Українських січових стрільців, Українській Галицькій армії проти поляків та більшовиків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)1 + Ц1,8(4УКР)дКрип'якевич,І. +
Шифр НБУВ: РА350931

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Мяло П. І. 
Громадсько-політична діяльність В. Еллана-Блакитного: еволюція світогляду: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / П. І. Мяло ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2010. — 20 с. — укp.

Висвітлено життєвий шлях і громадсько-політичну діяльність діяча. Охарактеризовано спроби поєднання національних і соціальних чинників визвольних змагань українського народу. Простежено форми співпраці з більшовиками та діяльність із захисту прав українського народу. Зазначено, що В. Еллан-Блакитний вимагав незалежної української Червоної армії, права самостійного керування українською економікою та посилення процесів українізації. Проаналізовано еволюцію світогляду, що призвела до переходу В. Еллана-Блакитного на позиції націонал-комунізму. Охарактеризовано досягнення В. Еллана-Блакитного у сфері розбудови української культури та його творчу спадщину.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-8 Еллан-Блакитнтй В + Ф69(4УКР)2 + Ф61(4УКР)8 Елланський
Шифр НБУВ: РА371954 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Лахач Т. О. 
Державна регламентація шлюбно-сімейних відносин у радянській Україні 1920 - 1930-х років: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Т. О. Лахач ; Черніг. нац. пед. ун-т ім. Т. Г. Шевченка. — Чернігів, 2010. — 19 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз моделі державної регламентації шлюбно-сімейних відносин у контексті політичних, економічних, соціокультурних змін і перетворень. Досліджено засадничі принципи політики більшовиків щодо старих церковних законів про шлюбно-сімейні відносини. Вивчено трансформацію морально-ціннісних імператорів суспільства та шлюбно-сімейних відносин, вплив політичного режиму на розвиток селянських і міських родин, процес формування нової системи родинних потреб внаслідок Голодомору 1932 - 1933 рр., становище жінки-матері.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-2 + Х839(4УКР)7-1:61
Шифр НБУВ: РА373754 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Архірейський Д.В. 
Діяльність воєнних нарад України в 1920 - 1924 роках (на матеріалах південних губерній): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Д.В. Архірейський ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2000. — 16 с. — укp.

Висвітлено передумови та причини протистояння українського селянства і більшовицької влади, наслідки даного протистояння, зокрема, у вигляді активізації селянського повстанського руху. Проаналізовано процес поступового формування загальнодержавної системи ліквідації повстанства під час громадянської війни і політики "воєнного комунізму", а також переходу до нової економічної політики. Досліджено внутрішню структуру воєнних нарад, комплекс їх основних функцій та другорядних завдань. Охарактеризовано суперечливі взаємовідношення нарад з іншими органами радянської влади. У контексті загальнорепресивної політики більшовиків детально розглянуто політико-ідеологічні та каральні методи практичної роботи воєнних нарад.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр7)613
Шифр НБУВ: РА310611 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Степанчук Ю.С. 
Діяльність громадських і політичних об'єднань УСРР у контексті соціальної політики більшовицького режиму в 1920-х - на початку 30-х рр. ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ю.С. Степанчук ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2006. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено діяльність громадянських і політичних об'єднань в УСРР як інструменту у реалізації соціальної політики партії більшовиків у 1920-х - на початку 1930-х рр. На підставі вивчення нових джерел і літератури проаналізовано роль громадянських і політичних організацій у суспільних перетвореннях, зокрема у запровадженні радянською владою контролю та ідеологічного тиску на соціальну структуру населення УСРР. Розкрито особливості більшовицької соціальної політики та висвітлено взаємодію системи компартійних органів і громадянських організацій. Висвітлено процес становлення та розвитку громадських і політичних об'єднань УСРР, з'ясовано причини виникнення, трансформацію та завдання, що покладалися на громадські об'єднання партією влади на різних етапах періоду, що вивчається. Показано вплив даних організацій на здійснення політики індустріалізації та колективізації сільського господарства. Розкрито роль певних організацій у переслідуванні ідеологічно "чужих" груп населення УСРР. Вказано, що конкретні об'єднання сприяли вирішеню проблеми подолання дитячої безпритульності, ліквідації неписьменності, розширювали мережу початкових і середніх шкіл, покращували санітарні умови та здоров'я громадян. Зроблено висновок, що громадські та політичні організації, що існували протягом дослідженого періоду, забезпечували більшовицькому режиму надійний контроль на усім населенням УСРР.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-4 +
Шифр НБУВ: РА343927

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Мартиненко Н.М. 
Діяльність РСДРП (меншовиків) в Україні (1907 - 1914 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.М. Мартиненко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 17 с. — укp.

Досліджено діяльність меншовиків в Україні у другій половині 1907 р. - на початку Першої світової війни, а саме: стратегію та тактику СДРП (меншовиків) в Україні, діяльність місцевих соціал демократичних осередків, їх організаційну структуру та форми роботи, а також роль меншовиків у цій діяльності, відносини РСДРП з українськими соціал-демократами. Наголошено, що стратегічною метою соціал-демокраії залишалося повалення самодержавства, але були різними підходи до вирішення цієї проблеми у більшовиків і меншовиків. У 1907 - 1914 рр. меншовики шукали шляхи поступового реформування суспільно-політичного руху. Зазначено, що меншовики були винахідливими у використанні традиційних форм роботи, а творчий підхід меншовиків до пошуку найбільш дійових форм роботи свідчив про їх творчий потенціал, намагання постійно посилювати саме свій вплив у робітничому середовищі. Зроблено висновок, що у досліджений період меншовики складали більшість серед членів РСДРП в Україні. Вони намагалися політично виховувати робітничу масу, не ставили завдання її безумовного підкорення партійному керівництву, чого прагнули більшовики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-40 + Ф69(4УКР)2'2 +
Шифр НБУВ: РА348537

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Козерод О.В. 
Євреї України в 1921 - 1929 рр.: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / О.В. Козерод ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 36 с. — укp.

Висвітлено історію євреїв України в період становлення, розвитку та згортання нової економічної політики. Проаналізовано політику радянської влади щодо основних інститутів єврейської спільноти, релігії і культури. Викладено основні проблеми соціально-економічного життя євреїв України в період подолання наслідків погромів 1918 - 1921 рр. Проаналізовано аспекти розвитку кредитної кооперації, приватних підприємств, а також системи соціального захисту єврейських жінок та дітей-сиріт у період непу. Розглянуто історію створення та розвитку єврейських політичних партій, громадських та благодійних організацій, а також розвитку сіоністського руху та переслідувань відомих діячів релігії, культури, науки та мистецтва. Висвітлено наслідки процесу змін основних інститутів єврейської релігійної громади, пов'язані з впливом "хаскали" - єврейського просвітянства та прагненням Радянського уряду і Євсекцій вирішити єврейське питання в країні шляхом політики коренізації. Проаналізовано процес формування політики більшовиків до єврейського населення України в 1921 - 1929 рр., а також нормативно-правові акти, прийняті в цей період. Наведено висновки щодо відповідності офіційної політики реаліям боротьби з єврейськими громадами та установами. Охарактеризовано вклад євреїв у розвиток науки, мистецтва та культури в даний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9Е)61 +
Шифр НБУВ: РА361244

Рубрики:

      
10.

Паскаленко В.Є. 
Заможне селянство в сільськогосподарській кооперації України (1921 - 1929 рр.): соціально-економічний аспект: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Є. Паскаленко ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2006. — 20 с. — укp.

Вивчено роль заможного селянства України у розбудові та господарсько-економічній діяльності сільськогоподарської кооперації 1921 - 1929 рр. Вивчено економічну політику більшовиків стосовно заможного селянства УССР, динаміку його членства у складі сільськогоподарської кооперації. Систематизовано й узагальнено характерні особливості участі даного селянства в універсальних, спеціалізованих, кредитних товариствах зазначеної кооперації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)613-21 +
Шифр НБУВ: РА341946

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Калініченко Г.В. 
Земельна громада на Харківщині (1917 - 1930 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук : 07.00.01 / Г.В. Калініченко ; Чернігів. держ. пед. ун-т ім. Т.Г.Шевченка. — Чернігів, 2009. — 19 с. — укp.

Вперше організація та діяльність земельної громади на Харківщині стали предметом дисертаційного дослідження. Доведено генетичний зв'язок сільської громади із земельною громадою. Подано визначення земельної громади, вивчено її розміри, чисельність, склад, управління, права й обов'язки. Показано роль земельної громади у розвитку рільництва, проаналізовано зв'язок і взаємодію земельної громади та селянського двору як основної клітини цього поземельного інституту. Доказано, що земельна громада була організацією кооперативного типу та мала великі потенційні можливості для розвитку сільського господарства, в ній вдало поєднувалися особисті та громадські потреби, а економічної потреби в суцільній колективізації не було. Описано процес ліквідації земельної громади більшовиками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ХАР)61-21 +
Шифр НБУВ: РА367070

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Лехан Л.Б. 
Зміни чисельності, структури і становища селянства Лівобережної України в 1928 - 1933 роках: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.Б. Лехан ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено питання зміни чисельності, структури та характеру селянства в 1928 - 1933 рр. на Лівобережній Україні. Розкрито механізм ліквідації індивідуального селянського господарства та перетворення селянина-власника на колгоспника - фактичного наймита. Простежено зміну психології селянина внаслідок насильницької колективізації: занепад моралі, байдужість до результатів праці, крадіжки усуспільненого майна. Розвинуто питання про штучне створення більшовиками напруженої соціальної атмосфери на селі, роздмухування ними класової боротьби. Обгрунтовано наслідки розкуркулювання та голоду 1932 - 1933 рр. на Лівобережжі, зокрема, здійснено спробу підрахувати прямі та непрямі демографічні втрати селянства Лівобережжя за 1929 - 1933 рр. Висвітлено питання про нові негативні явища в середовищі українського селянства, зокрема, дитячу безпритульність, масове сирітство, дитячу злочинність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-283 +
Шифр НБУВ: РА321425

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Чепурко О.О. 
Ідейні погляди та діяльність меншовиків Катеринославської губернії в 1903 - 1907 рр.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.О. Чепурко ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу певних джерел і літератури комплексно досліджено проблему становлення та розвитку меншовицьких осередків Катеринославської губернії в 1903 - 1907 рр. Виокремлено актуальні проблеми історії діяльності меншовиків Катеринославщини. Виявлено, систематизовано та класифіковано джерела,що містять інформацію з історії меншовиків губернії. До наукового обігу введено документи меншовицьких партійних організацій і правоохоронних органів. Розглянуто програмні засади й основні напрями партійної діяльності меншовиків Катеринославщини в 1903 - 1907 рр. Виділено два етапи, упродовж яких партійна робота меншовиків суттєво відрізнялась у сфері агітаційно пропагандистської та бойової діяльності. З'ясовано характер стосунків меншовиків з більшовиками. Проаналізовано причини їх конфронтації. Виявлено умови, за яких співробітництво реалізувалося на практиці. Одержано певний історичний матеріал, на підставі якого досліджено мережу соціал-демократичних організацій Катеринославщини, їх організаційну структуру, розглянуто основні форми та методи діяльності меншовиків, висвітлено динаміку росту чисельності членів організацій РСДРП губернії у 1903 - 1907 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ДНІ)52-48 + Ф69(4УКР-4ДНІ)2 +
Шифр НБУВ: РА365606

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Войтович А. Е. 
Коаліція лівих соціалістичних партій на Півдні України у період становлення компартійної системи (1917 - 1925 рр.): ідея та реалізація: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / А. Е. Войтович ; Одес. держ. ун-т внутр. справ. — О., 2011. — 14 с. — укp.

Розглянуто проблеми формування та діяльності коаліції лівих соціалістичних партій на Півдні України у період становлення компартійної системи (1917 - 1925 pp.). Визначено, що ідея "лівого блоку" еволюціонувала та видозмінювалася залежно від особливостей воєнно-політичної ситуації та диференціації сил на території Півдня України, які формували його конфігурацію та завдання. Встановлено, що стрижнем таких міжпартійних союзів виступала партія більшовиків. Шляхом тактичних, часто ситуативних союзів з іншими лівими партіями КП(б)У проклала собі шлях до влади, досягла встановлення компартійної системи та повного, всеохоплюючого контролю над суспільством.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)61-48 + Ф69(4УКР)2 + Ф61(2)93(2УКР7)27-4
Шифр НБУВ: РА379754 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Мельничук О.А. 
Комітети незаможних селян на Поділлі (1920-1933 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.А. Мельничук ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1998. — 17 с. — укp.

В дисертації на основі широкого кола джерел досліджено місце комнезамів в системі влади на Поділлі, проаналізована діяльність цих організацій по здійсненню аграрних перетворень на селі та їх участь у впровадженні продовольчої диктатури радянського режиму. Із проведених досліджень обгрунтовано висновок про те, що комітети незаможних селян як штучно створені більшовиками класові політичні організації сільської бідноти виступили соціальною опорою більшовиків при насадженні радянського режиму в подільському селі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР348)61-205.1

Рубрики:

      
16.

Яковенко Ю.Л. 
Концесійна політика радянської держави у 20-ті рр. ХХ ст.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.Л. Яковенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 18 с. — укp.

Комплексно вивчено історію концесійної політики радянського уряду у роки непу. На базі широкого кола джерел досліджено процес загострення економічної кризи напередодні прийняття Декрету про концесії. Виявлено взаємозв'язок між соціально-економічними, зовнішньоекономічними труднощами радянської країни та впровадженням концесійної політики. Проаналізовано ставлення вищого керівництва РКП(б) до концесії. Показано особливості реалізації концесійних планів більшовицьким урядом. Визначено фактори економічного й ідеологічного характеру, які заважали роботі концесіонерів. Висвітлено етапи концесійної політики. З'ясовано соціальні й економічні результати діяльності концесіонерів у радянській країні. Розглянуто суспільне значення концесій. З'ясовано місце та роль концесійних пропозицій і переговорів у зовнішній політиці уряду більшовиків. Доведено неможливість розвитку концесійних відносин за умов формування командно-адміністративної системи управління всіма сферами життя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-2 + Т3(2)61-2 +
Шифр НБУВ: РА355723

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Голець В.В. 
Кооперативний рух Північного Лівобережжя України в період непу (20-ті роки ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.В. Голець ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено процес становлення і розвитку кооперативного руху Північного Лівобережжя України в період непу (1920-ті рр.). На підставі аналізу широкого кола історичних джерел з'ясовано суть політики більшовиків у період непу. Розглянуто діяльність споживчих кооперативних товариств, особливості утворення сільськогосподарських об'єднань, формування мережі кредитної та розвиток робітничої і кустарно-промислової кооперації регіону, наведено характеристику різних форм невиробничих кооперативних відносин. Обгрунтовано тезу про необхідність вивчення вітчизняного історичного досвіду кооперативного будівництва в Україні та шляхи його відродження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)613-2 +
Шифр НБУВ: РА329612

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Чорна Л.М. 
Культурне життя і освіта національних меншин міста Києва у 1920-х - 30-х роках: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Л.М. Чорна ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 16 с. — укp.

З'ясовано зміни, що відбувалися в соціально-економічому становищі національних меншин під впливом національної політики більшовиків. Розкрито діяльність національних громад міста на початку 1920-х рр. і ліквідацію радянською владою даних об'єднань. Досліджено роль у культурно-освітніх процесах місцевої влади та національних робітничих клубів. Виявлено нові імена репресованих представників національних меншин Києва. Досліджено процес створення та діяльності науково-освітніх закладів національних меншин міста. Висвітлено питання щодо розвитку театрального мистецтва, становлення бібліотечної справи, видавничої роботи та формування мережі робітничих клубів. Доведено, що реалізація політики коренізації в Києві сприяла знищенню національної самобутності, звичаїв, духовної культури представників різних національностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-2К)61-56 + Ч33(4УКР)61 + Ч34(4УКР)45
Шифр НБУВ: РА372087 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Познанська К.В. 
Ліквідація більшовиками есерівської та меншовицької партійно-політичної опозиції в Україні (кінець 1919 - 1924 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / К.В. Познанська ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено процес ліквідації загальноросійських соціалістичних партій есерів та меншовиків в Україні наприкінці 1919 - 1924 рр. З'ясовано, що події Української національно-демократичної революції 1917 - 1920 рр. затримали ліквідаційні заходи більшовиків проти організації опозиційних загальноросійських соціалістичних партій есерів та меншовиків до встановлення радянської влади в Україні. Доведено, що співробітництво правих есерів та меншовиків з денікінською владою у 1919 р. в Україні більшовики використали як головний привід для посилення ліквідаційних дій проти цих партій. Встановлено суттєвий вплив боротьби за представництво в органах місцевої влади та профспілках на характер та особливості діяльності партій есерів та меншовиків за умов напівлегальності у період 1920 - 1922 рр. Розглянуто репресивні заходи радянської влади, які займали головне місце в арсеналі боротьби РКП(б) - КП(б)У з опозиційними партіями меншовиків та есерів за підтримки спецслужб, судової системи та інших правоохоронних органів. Вперше визначено причини, хід та наслідки одного з основних методів ідейно-організаційної боротьби більшовиків з партіями соціалістичної опозиції - публічних судових процесів у справі меншовиків у березні 1920 р. в Києві, а також московського процесу над лідерами есерівської партії в червні - серпні 1922 р. Доведено, що, так звана, "самоліквідаційна кампанія", а також ліквідаційні з'їзди колишніх есерів і меншовиків, які офіційно ліквідували партію есерів у березні 1923 р. та партію меншовиків у лютому 1924 р., були ретельно підготовлені заходами більшовиків щодо остаточної ліквідації загальноросійських соціалістичних партій меншовиків та есерів в Україні. До наукового обігу введено маловідомі документи більшовицьких органів влади щодо ліквідації організації російських меншовиків та есерів, партійні документи меншовицької та есерівської партійно-політичної опозиції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)613-49 + Ф61(2)6 +
Шифр НБУВ: РА355799

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Остапенко Я.М. 
Ліквідація більшовиками опозиційних політичних партій в Україні (1920 - 1925 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Я.М. Остапенко ; Харк. нац. ун-т. — Х., 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено питання ліквідації більшовиками опозиційних політичних партій в Україні з 1920 - до 1925 р., коли було остаточно встановлено однопартійну політичну систему в Україні. Основні питання дослідження: самоліквідація партії боротьбистів й борбистів у 1920 р.; знищення загальноросійської партії есерів в Україні протягом 1920 - 1923 рр.; основні етапи примусового сходу РСДРП з політичної арени України; українська комуністична партія боротьбистів: від виникнення до ліквідації. Ліквідацію опозиційних партій пояснено, перш за все, прагненням більшовиків до монополії на владу в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф69(4УКР)2 + Т3(4УКР)61-49
Шифр НБУВ: РА310986 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського