Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (18)Тематичний інтернет-навігатор (4)Наукова електронна бібліотека (811)Реферативна база даних (8558)Книжкові видання та компакт-диски (3063)Журнали та продовжувані видання (173)
Пошуковий запит: (<.>K=БЕЛО$<.>+<.>K=ДВИЖЕНИ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Яковенко Н.С. 
Бделоідні коловертки (IRotifera, Bdelloidea/I) України (систематика, фауна, екологія): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Н.С. Яковенко ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2005. — 22 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження белоідей України. Представлено невідомі раніше аспекти їх систематики, фауни та екології, зокрема, видовий склад, таксономічна структура, особливості поширення у водоймах та на суходолі, екологічні спектри, вертикальний розподіл та сезонна динаміка грунтових бделоідей. З'ясовано, що у фауні України нараховуться 156 видів та 20 підвидів бделоідей з 14-ти родів і 3-х родини. Новими є 81 вид, 11 підвидів і 4 роди (Bradyscela Bryce, Scepanotrocha Bryce, Anomopus Piovanelli, Didymodactylos Milne). Відзначено, що 4 види є новими для фауни Європи, а два з них - для Північної Півкулі. Надано ілюстровані переописи 136-ти видів та 15-ти підвидів, відомих науці, та 14-ти видів, що потребують описання як нових або подальшого вивчення. Представлено нові дані з їх морфології, мінливості, поширення, екології. Запропоновано ряд найбільш вагомих у систематиці родів та видів морфологічних ознак. Проведено номенклатурну та таксономічну ревізію групи, за результатами яких змінено родову належність 1 виду, 1 підвид піднесено до рангу самостійного виду, а 1 рід, 3 види і 1 підвид зведено в синоніми відомих раніше. Установлено загальні закономірності поширення та біоценотичного розподілу бделоідей і запропоновано класифікацію їх екологічних груп. Уперше з'ясовано характер вертикального розподілу та сезонної динаміки коловерток у верхніх грунтових горизонтах суборі у взаємозв'язку з факторами навколишнього середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.143.622(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА340382

Географічні рубрики:

      
2.

Белова О.І. 
Кримінально-правова характеристика системи злочинів проти сім'ї та неповнолітніх: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / О.І. Белова ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Проведено комплексне наукове дослідження системи злочинів проти сім'ї та неповнолітніх. Проаналізовано історичні витоки та соціальну обумовленість кримінально-правового захисту сім'ї та неповнолітніх, визначено підстави та принципи криміналізації даних діянь. Розглянуто родовий і безпосередні об'єкти злочинів проти сім'ї та неповнолітніх. Обгрунтовано необхідність, доцільність та можливість виокремлення в Особливій частині КК окремого розділу "Злочини проти сім'ї та неповнолітніх". Розроблено його структуру та визначено місце в системі норм Особливої частини КК. Проаналізовано об'єктивні й суб'єктивні ознаки складів злочинів проти сім'ї та неповнолітніх, науково обгрунтовано пропозиції щодо удосконалення кримінально-правових норм, що передбачають відповідальність за дані злочини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)114 + Х881.9(4УКР)013 +
Шифр НБУВ: РА348847

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Белова С.В. 
Лингвостатистические характеристики антонимов пространственно-временного континуума в текстах художественной прозы (на материале существительных и наречий современного английского языка): Автореф. дис... канд. филол. наук: 10.02.04 / С.В. Белова ; Киев. гос. лингв. ун-т. — К., 2000. — 22 с. — рус.

Досліджено семантичні та комбінаторні властивості англійських іменників-антонімів і прислівників-антонімів просторово-часового континууму в тестах художньої прози. Відповідно до ступеня усталеності частки сем темпоральності та простору, проаналізовано слова, які розподілено на 5 груп. З метою доказу антонімічності відібраних для аналізу слів визначено коефіцієнт попарної близькості досліджуваних членів антонімічних пар. Наведено основні параметри дослідження в синтагматичному аспекті - частота, поширеність, граматична сполучуваність. За результатами проведеної роботи встановлено, що іменникам і прислівникам просторово-часового континууму притаманна стійка характеристика в проаналізованих словниках: найбільша кількість досліджуваних іменників та прислівників належать до зони максимального ступеня усталеності частки сем темпоральності та простору. За коефіцієнтом попарної близькості слова, відібрані для аналізу, протиставлені певними компонентами значень цих слів. Доведено, що основним чинником, який розмежовує функціональні характеристики досліджуваних антонімів, є їх частота. У мовленні члени антонімічної пари просторово-часового континууму з "активною", "позитивною", "сильною" у психологічному аспекті характеристикою мають у переважній більшості вищу частоту, ніж елементи пари з "пасивною", "негативною", "слабкою" характеристикою. На рівні граматичної сполучуваності діє закон переваги, суть якого полягає в тому, що в мові надається первага невеликій кількості моделей граматичного зв'язку, які мають високу частоту та несуть максимум функціонального навантаження. Сукупності моделей сполучуваності антонімів просторово-часового континууму схожі за рахунок ядерних моделей і відрізняються моделями, які перебувають на периферії: коефіцієнт близькості граматичної сполучуваності моделей членів антонімічних пар у ядрі значно перевищує коефіцієнт близькості периферійних наборів моделей. Антоніми-іменники та антоніми-прислівники просторово-часового континууму мають подібну, але не еквівалентну лексичну сполучуваність, що є результатом їх семантичної подібності, з одного боку, та семантичної розбіжності, з іншого.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-315.4
Шифр НБУВ: РА308390 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
4.

Крестьянполь О.А. 
Маневреність та стійкість руху автопоїзда із самовстановлювальною віссю напівпричепа: Автореф. дис... канд. техн.наук: 05.22.02 / О.А. Крестьянполь ; Укр. трансп. ун-т. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Рассмотрены вопросы маневренности и устойчивости движения автопоезда с самоустанавливающейся осью полуприцепа. Показатели маневренности определены на основе анализа статической и динамической поворотливости автопоезда. Показатели устойчивости определены на основе решения системы дифференциальных уравнений движения автопоезда. Многовариантными расчетами, выполненными на ПЭВМ с использованием программного обеспечения Mathcad-7,8, установлено влияние массово-геометрических, конструктивных и эксплуатационных параметров на устойчивость движения автопоезда. Предложена методика выбора и обоснования массово-геометрических и конструктивных параметров автопоезда с самоустанавливающейся осью полуприцепа по критериям маневренности и устойчивости прямолинейного движения.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О335.47-014

Рубрики:

      
5.

Белоусова І. А. 
Модернізація системи економічної безпеки суб'єктів господарської діяльності в процесі управління витратами: автореф. дис. ... д-ра екон. наук : 21.04.02 / І. А. Белоусова ; Ун-т економіки та права "КРОК". — К., 2010. — 38 с. — укp.

Обгрунтовано теоретико-методологічні основи системи економічної безпеки суб'єктів господарської діяльності. Визначено сутність системи економічної безпеки суб'єктів господарювання як збалансовано організовану сукупність взаємопов'язаних елементів внутрішніх і зовнішніх органів і служб безпеки, їх функцій, організаційної структури, економічної політики стратегії та тактики, принципів, конкуренції та методів. Визначено чинники впливу суб'єктів господарської діяльності на національну безпеку України. Розглянуто комплексну модель модернізації системи економічної безпеки суб'єктів господарювання в процесі управління витратами як сукупність істотних факторів впливу, вимог щодо структури й основних підсистем даної системи, а також їх взаємозв'язків. Побудовано на принципах адаптивності, оптимальності параметрів, цілісності, модульності, функціональної та структурної повноти, економічності й економічної безпеки системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У052.9(4УКР)229.0-148.6-21 + У9(4УКР)290-995 + У9(4УКР)290-862-21
Шифр НБУВ: РА376743 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Белоус К.В. 
Організаційно-методичні основи формування та адаптації стратегії розвитку морського порту: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.04 / К.В. Белоус ; Одес. нац. мор. ун-т. — О., 2006. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено організаційно-методичні засади вибору ринкової стратегії морського порту й адаптації вибраної стратегії до перспективи умов її реалізації. З'ясовано основні тенденції розвитку світової портової системи. Визначено особливості ринку портових послуг та характерні риси процесу формування стратегії розвитку порту. Досліджено різні моделі стратегії. Розроблено їх загальну класифікацію. Проаналізовано базові стратегії відповідно до умов портового господарства України. З'ясовано основні методологічні підходи до вибору пріоритетної стратегії розвитку порту й адаптації вибраної стратегії до перспективи її реалізації. Розроблено механізм формування стратегії порту запобігального типу, а також організаційно-методичні положення його створення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)374.610.3-96 +
Шифр НБУВ: РА345148

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Белозьорова В. В. 
Підвищення продуктивності зубонарізання циліндричних зубчастих коліс гіперболоїдним інструментом за рахунок удосконалення формоутворення різанням: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.03.01 / В. В. Белозьорова ; ДВНЗ "Донец. нац. техн. ун-т". — Донецьк, 2010. — 19 с. — укp.

Вперше розроблено просторову математичну модель одержання поверхні циліндричних зубчастих коліс у разі формоутворення гіперболоїдним інструментом на підставі аналітичного опису гіперболоїдного зачеплення другого роду з урахуванням рівнянь покращеного профілю зуба різального інструмента. Вдосконалено технологічну схему зубонарізання гіперболоїдного інструмента циліндричним інструментальним колесом за допомогою аналізу процесу формування профілю зуба. Розроблено методику аналізу процесу формоутворення циліндричних зубчастих коліс гіперболоїдним інструментом на підставі даної технологічної схеми формування поверхні гіперболоїдного інструмента. Теоретично визначено умови існування похідної поверхні гіперболоїдного інструмента для обробки циліндричних зубчастих коліс та умови з існування самої поверхні зубців циліндричного зубчастого колеса за умов, що прийняті технологічною схемою зубонарізання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К500.145.551
Шифр НБУВ: РА373132 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Желеховський О.А. 
Роль порушень ліпідного обміну в прогресуванні хронічної ниркової недостатності різної етіології та методи їх корекції: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / О.А. Желеховський ; Івано-Франків. держ. мед. акад. — Івано-Франківськ, 2003. — 20 с. — укp.

На підставі результатів комплексного клініко-лабораторного обстеження хворих на хронічну ниркову недостатність (ХНН) на фоні хронічного гломерулонефриту (ХГН), хронічного пієлонефриту та діабетичного гломерулосклерозу розвинуто питання стосовно ролі порушень ліпідного обміну у формуванні та прогресуванні ХНН. Доведено, що у випадку розвитку ХНН має місце значна активація перекисного окиснення ліпідів (ПОЛ), а за прогресування ХНН - виснажується антиоксидантний захист (АОЗ) у порівнянні з пацієнтами зі збереженою функцією нирок. Виявлено позитивну кореляцію між вмістом малонового діальдегіду в плазмі та концентрацією креатиніну, негативну між концентрацією креатиніну та вмістом супероксиддисмутази. Встановлено, що у хворих на ХНН і незалежно від її етіології, спостерігається гіпертробінемія, підвищення концентрації продуктів деградації фібриногену/фібрину в крові та подовження XII-a залежного фібринолізу, а у разі подальшого підвищення креатинінемії ці зміни продовжують поглиблюватися. Стосовно тромбоцитарної ланки гемостазу виявлено, що в пацієнтів, хворих на ХНН, явища уремічної тромбоцитопатії (зниження адгезивно-агрегаційних властивостей платівок) прогресують з підвищенням креатинінемії. Доведено позивний вплив кетостерилу за умов низькобілкової дієти на стан досліджених систем у пацієнтів, хворих на ХНН II ступеня та на базі одержаних результатів доведено доцільність його застосування у комплексній терапії. Розроблено критерії прогнозування ефективності терапії белосорбом пацієнтів, хворих на ХНН II ступеня.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р414-323 +
Шифр НБУВ: РА324169

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
9.

Белокопитов В.М. 
Термохалинна і гідролого-акустична структура вод Чорного моря: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.08 / В.М. Белокопитов ; Мор. гідрофіз. ін-т НАН України. — Севастополь, 2004. — 20 с.: рис. — укp.

Виявлено регіональні особливості термохалинної та гідролого-акустичної структури Чорного моря на основі нового статистично забезпеченого кліматичного масиву температури та солоності. Запропоновано схему сезонного циклу геострофічної циркуляції, модифіковано схему підрозподілу водних мас на базі об'ємного T,S-аналізу, визначено кількісні показники відносного внеску регіональних джерел утворення вод холодного проміжного шару та кліматичні характеристики звукових каналів, проведено районування гідролого-акустичної структури Чорного моря. Встановлено співвідношення основних видів часової мінливості термохалинної структури. Розроблено програмне забезпечення для роботи з океанологічними та гідрометеорологічними даними.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.4 + Д221.122 + Д221(922,8)9
Шифр НБУВ: РА330527

Рубрики:

      
10.

Белозьоров І.В. 
Хірургічне лікування хворих з рецидивом виразкової хвороби, яка ускладнена кровотечею, після ушивання проривної виразки дванадцятипалої кишки: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / І.В. Белозьоров ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

Запропоновано принципи індивідуалізованого хірургічного лікування хворих з рецидивом виразкової хвороби, ускладненої кровотечею, який виник після ушивання перфоративної виразки дванадцятипалої кишки. На сьогодні немає єдиної тактики лікування таких хворих, а існуючі засоби хірургічного втручання патогенетично не обгрунтовані та не завжди дають позитивні результати. Запропоновано диференційований підхід до вибору способів оперативного втручання з урахуванням ступеня важкості ішемії пілородуоденальної зони та ступеню стенозування вихідного відділу шлунка. Розширені обгрунтування органозберігаючих операцій, розроблені та впроваджені в практику ефективні способи поліпшення мікроциркуляції в слизовій оболонці пілородуоденальними виразками зменшили частоту ускладнень на 29,6 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.204.6
Шифр НБУВ: РА310289 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Шеремет Є. Ю. 
Експресія та просторовий розподіл нейронного кальцієвого сенсорного білка гіпокальцину в субклітинних компартментах. / Є. Ю. Шеремет. — Б.м., 2020 — укp.

Гиппокальцин – нейронный Ca2+-сенсорный белок (NCS), который опосредуетвнутриклеточные сигнальные пути благодаря своей способности к Ca2+-зависимой 22транслокации из цитозоля на плазматическую мембрану. Несмотря на то, чтоподобная транслокация гиппокальцина и других NCS-белков достаточно хорошоизучена, никаких количественных оценок распределения гиппокальцина междуцитозолем и плазматической мембраной при базальном уровне внутриклеточнойконцентрации свободных ионов кальция ([Ca2+]i) получено не было. В этой работе мыпредложили простые и универсальные подходы для таких оценок. Мы показали, чтоуровень экспрессии экзогенного гиппокальцина (10 мкМ) в исследуемых нейронахгиппокампа по крайней мере втрое ниже по сравнению с концентрацией эндогенного.Таким образом, экзогенный белок можно использовать в качестве инструментавизуализации распределения, транслокации и взаимодействия гиппокальцина сбелками-мишенями без существенного влияния на эндогенную сигнализациюгиппокальцина. Используя метод восстановления флуоресценции послефотовыцветания (FRAP), мы показали, что коэффициент диффузии флуоресцентномеченого гиппокальцина в дендритах нейронов гиппокампа (~40 мкм/с) находится впределах диапазона значений, характерных для цитозольных белков, причемкоэффициент был примерно в 10 раз больше, чем для чисто мембранного белка. Обаэти результаты свидетельствуют о том, что гиппокальцин находится в основном вцитозоле дендритов нейронов гиппокампа. Прямое вычисление фракционногораспределения гиппокальцина на базальном уровне [Ca2+]i показали, что мембраннаяфракция гиппокальцина не превышает 8%. В целом, наши результаты говорят о том,что, будучи преимущественно цитозольным, гиппокальцин может умеренноактивировать свои мембранные белки-мишени даже в условиях покоя.^UHippocalcin (HPCA) is a neuronal calcium sensor (NCS) protein that providesintracellular signaling via its Ca2+-dependent translocation from the cytosol to the plasmamembrane. Although such translocation of HPCA and some NCS proteins is wellestablished, no quantitative estimates of HPCA distribution between the cytosol and plasmamembrane at a basal level of free intracellular calcium concentration ([Ca2+]i) have beenobtained. Thus, it is still unknown whether HPCA regulates its plasma membrane targetsunder resting conditions. Moreover, exogenously expressed fluorescently-labeled proteins,widely used for biophysical studies, could probably shift endogenous proteins signaling.That's why the main issues in this study is the estimation of the expression level of the 23exogenous HPCA construct, compared to that of the corresponding endogenous one, andquantitative estimates of HPCA distribution between the cytosol and plasma membrane at abasal level [Ca2+]i. In this work, we propose a simple and universal approaches for suchestimations. The approach for measurement of expression level is based upon commonknowledge that the dye fluorescence is directly proportional to its quantum yield and thenumber of its molecules and that a coefficient of proportionality is determined by spectralproperties of the dye and optical equipment used to record fluorescent signals. If twofluorescent dyes are present in the same volume, then a ratio of their concentrations is equalto a ratio of their fluorescence multiplied by some dye- and equipment-dependentcoefficient. Thus, if the coefficient and concentration of one dye is known then theconcentration of another dye can be determined. Here we have demonstrated how tocalculate this coefficient (called a ratio factor) and how to use it for concentrationmeasurements of fluorescently tagged molecules. Using this approach, we estimated aconcentration of exogenously expressed HPCA, tagged by a fluorescent protein in adendritic tree of rat hippocampal neurons loaded via a patch pipette with Alexa Fluor dyeof known concentration. We have demonstrated that HPCA expression level (10 μM) in thehippocampal neurons under study is at least 3 times lower compared to the concentration ofendogenous one. Thus, the exogenous protein may be used as a tool to visualize HPCAdistribution, translocation and target interaction without substantial perturbation ofendogenous HPCA signaling. Next, we have evaluated HPCA spatial distribution in livingcells at a basal level of [Ca2+]i comparing this distribution with one of exogenouslyexpressed membrane protein, EYFP-Mem. Using fluorescence recovery afterphotobleaching, we showed that the diffusion coefficient of fluorescently tagged HPCA inthe dendrites of the hippocampal neurons (~40 μm2/s) is within a range of values typical forcytosolic proteins. The coefficient was about 10-fold higher than that for EYFP-Mem. Bothresults indicate that HPCA is mainly localized in the cytosol of the dendrites of hippocampalneurons. Subsequent direct calculations for HPCA fractions in the cytosol and plasmamembrane at a basal level of [Ca2+]i demonstrated that the plasma membrane fraction ofHPCA does not exceed 8%. Altogether, our results suggest that although being mainlycytosolic, HPCA may potentially signal to its plasma membrane targets under restingconditions. New approaches, used for obtaining such estimates, can be applied forquantitative evaluation expression level of NCS protein and its spatial distribution in livingcells under different experimental conditions and for development of precise biophysicalmodels of their signaling.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Власова О. В. 
Науково-методичні основи еколого-меліоративного моніторингу агроландшафтів за даними дистанційного зондування Землі / О. В. Власова. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації розглянуто шляхи удосконалення чинного моніторингу за рахунок використання даних ДЗЗ, обґрунтовано вимоги до ведення наземних і супутникових спостережень, досліджено закономірності природних процесів у агроландшафтах, розроблено методологію та удосконалено методи оцінювання екологічного стану агроландшафтів, зокрема їх складових для своєчасного виявлення небезпечних процесів, розроблено основи теорії взаємозамінності супутникової та наземної інформації, виконано оцінку еколого-меліоративного стану агроландшафтів за даними ДЗЗ та економічно обґрунтовано практичне використання розробленого моніторингу.Наукова новизна полягає у розробленні теоретичних основ та удосконаленні методики оцінювання екологічного стану агроландшафтів у межах меліоративних систем на принципах взаємозамінності наземної та супутникової інформації.Вперше розроблено та запропоновано застосування «Теорії взаємозамінності супутникової і наземної інформації» для удосконалення методології чинного еколого-меліоративного моніторингу. Вперше розроблено та запропоновано використання методів, методик і технологій, які забезпечують взаємозамінність супутникової і наземної інформації при веденні еколого-меліоративного моніторингу. Практичне значення отриманих результатів роботи полягає у підвищенні ефективності та достовірності еколого-меліоративного моніторингу, розробленні науково-методичних засад, що дадуть змогу взаємозамінювати наземну та супутникову інформацію при розрахунках оцінювальних показників екологічного стану агроландшафтів.Встановлено, що порівняльний аналіз двох супутникових зображень у каналах 3, 5, 7 Landsat 8 дає візуальне уявлення про зміни, що відбуваються з часом – просторову мінливість. Віднімання двох зображень також дає візуальне уявлення про зміни, але не в кількісному еквіваленті. Тому, для виявлення змін із часом (кількість пікселів зображення та % від площі зображення) запропоновано методику порівняння класифікацій ділянок різного ступеня засолення для двох дат. Запропонована методика передбачає порівняння і зіставлення двох різних методів виявлення змін при ідентифікації та аналізі засолених земель. Встановлено, що для оцінювання підтоплених територій та масштабів затоплення (шкідлива дія вод) доцільно застосовувати коефіцієнт ir/r в комплексі з індексом NDVI, що характеризує територію як підтоплену із затопленими ділянками. Також виявлено, що спектральні індекси можуть ідентифікувати згарища за показниками мінерального складу органогенних ґрунтів та дають змогу виявляти осередки горіння на основі композиту каналів 1, 6, 11 Landsat 8.Встановлено, що існуючі види еколого-меліоративного моніторингу ґрунтів, які описуються у нормативних документах та наукових працях є справедливими і для видів моніторингових робіт, що здійснюються за даними ДЗЗ, оскільки першочерговому обстеженню підлягає ґрунтовий покрив до якого залучається вегетативний (його стан напряму залежить від стану грунтів) та поливна вода, якість якої впливає як на ґрунти, так і на рослинністьВстановлено, що спеціальний моніторинг за даними ДЗЗ є найбільш затребуваним при вирішенні таких завдань: визначення негативного та позитивного впливів зрошення на агроландшафти, моделюванні екологічного стану і родючості ґрунтового покриву агроландшафтів, встановленні небезпечних водно-екологічних ситуацій, встановленні придатності води підземного джерела для поливу в конкретних ґрунтово-меліоративних умовах, визначення змін екологічного стану агроландшафтів із зміною клімату та антропогенним навантаженням.При визначенні негативного і позитивного впливів зрошення на агроландшафти виконано моніторинги локального і регіонального рівнів. Визначено ефективність функціонування зрошувальних систем з використанням мультиспектральних даних ДЗЗ за розробленими формулами: динаміки змін площ зрошення, ефективності роботи дощувальної техніки, ефективності захисту земель від підтоплення. Для моніторингу регіонального рівня розроблено індекс багатокритеріальної оцінки ІME на основі приведення всіх показників до єдиної еталонної шкали та програмний продукт “Багатокритеріальне оцінювання”.Небезпечні водно-екологічні ситуації досліджено на об'єкті з гідрологічними особливостями та просторовим розподілом джерел антропогенного забруднення – Молочному лимані. Проведено аналіз рядів динаміки результатів тематично-аналітичної обробки супутникових даних з визначення вмісту солі у воді. Загальну мінералізацію вод визначено за даними відбитої сонячної радіації для Белозерського лиману у Запорізькій області та водосховищі Сасик в Одеській області.Для практичного здійснення еколого-меліоративного моніторингу за даними ДЗЗ запропоновано використовувати як безкоштовні, так і платні сайти розповсюдження інформації. Встановлено, що суттєвим доповненням до застосування супутникової інформації високого просторового розрізнення є інтерактивні тематичні карти стану навколишнього природного середовища, які є у відкритому доступі.^UIn the thesis substantiated the requirements for conducting ground-based and satellite observations, investigated the regularities of natural processes in agricultural landscapes, developed a methodology and improved methods for assessing the ecological state of agricultural landscapes for the timely detection of hazardous processes. The foundations of the theory of interchangeability of satellite and terrestrial information have been developed, an assessment of the ecological and reclamation state of agricultural landscapes and an economically justified practical use of monitoring have been made.Scientific novelty is to improve the methodology for assessing the ecological state of agricultural landscapes within the reclamation systems, that based on the principles of interchangeability of terrestrial and satellite information, which are based on taking into account space-time variability and operating conditions.For the first time, the "Theory of interchangeability of satellite and terrestrial information" was developed to improve the methodology of the current ecological and reclamation monitoring. For the first time, the use of methods, techniques and technologies has been developed and proposed, which ensure the interchangeability of satellite and terrestrial information when conducting environmental reclamation monitoring. The practical significance of the results obtained is to increase the efficiency and reliability of ecological and reclamation monitoring to determine the ecological state of agricultural landscapes. Identifying and taking into account the negative and positive effects of climate and anthropogenic pressure on the components of agrolandscapes is the basis for the study of natural changes. The study of factors of influence allowed to automate the process of accumulation and storage of spectral data of soil, water and vegetation surfaces, characteristic of the conditions of Ukraine in the database of spectral signatures. The comparative analysis of two satellite images in channels 3, 5, 7 Landsat-8 gives a visual idea of the changes that occur over time. Subtracting the two images also gives a visual representation of the changes, but not in quantitative equivalent.Therefore, to identify changes over time (the number of pixels in the image in% of the area) developed a method of comparing classifications of areas of different degrees of salinity for two dates. The method involves comparing and comparing two different methods for identifying changes in the identification and analysis of saline lands. For assess flooded and flooded areas (harmful effects of water), it is advisable to use the ir / r coefficient in combination with the NDVI index, which characterizes the area as flooded with flooded areas. It was found that the spectral indices can identify fires by indicators of the mineral composition of organogenic soils, identify foci of combustion based on the composite of channels 1, 6, 11 Landsat 8.The types of soil monitoring that exist and are described in regulations and scientific papers are valid for types of remote sensing monitoring. As the surface of the soil to which vegetative and water for watering joins is subject to inspection. Water quality affects the soil and vegetation. Special monitoring according to remote sensing data is the most popular in solving the following tasks: determination of negative and positive impact of irrigation on agrolandscapes, modeling of ecological condition and fertility of soils of agrolandscapes, identification of dangerous water and ecological situations, identification of suitability of groundwater for irrigation in specific soil reclamation conditions. Local and regional level monitoring was performed to determine the negative and positive impact of irrigation on agricultural landscapes. The efficiency of irrigation systems operation was determined using multispectral remote sensing data according to the developed formulas: dynamics of changes in irrigation areas, efficiency of sprinkler equipment, efficiency of land protection from flooding. For monitoring at the regional level, an index of multi-criteria evaluation has been developed based on bringing all indicators to a single reference scale. The programs "Multicriteria assessment", "AnalistNOAA" are developed. Dangerous water-ecological situations have been studied at an object with hydrological features and the spatial distribution of sources of anthropogenic pollution - the Milky Estuary.For the practical implementation of environmental reclamation monitoring according to remote sensing data, it is proposed to use free and paid sites for the dissemination of information. Interactive thematic maps of the state of the environment, which are publicly available, are a significant addition to high-resolution satellite information.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Лис О. Б. 
Патогенетичні особливості розвитку іммобілізаційного стресу в умовах адреналінового пошкодження міокарда та їх корекція L-аргініном / О. Б. Лис. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню особливостей порушень показників системи оксиду азоту, ендогенної інтоксикації, процесів ліпопероксидації і антиоксидантного захисту, активності трансаміназ в крові і міокарді в динаміці (1-а, 3-я, 5-а доби) формування адреналінового пошкодження міокарда і іммобілізаційного стресу до та після застосування L-аргініну. Експериментальні дослідження проводились на 110 білих щурах (самцях), лінії Вістар, масою тіла 0,18 - 0,2 кг., що утримувалися на стандартному раціоні віварію Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.Відтворювали адреналінове пошкодження міокарда (АПМ) за методом О.О. Маркової. Моделювали іммобілізаційний стрес за методом П.Д. Горизонтова, О.І. Белоусова, М.І. Федотова. Уперше показано патогенетичні особливості змін процесів ліпопероксидації і антиоксидантного захисту, активності трансаміназ ,ендогенної інтоксикації і системи оксиду азоту в крові і міокарді та доведена їх активна участь в патогенезі розвитку адреналінового пошкодження міокарда і іммобілізаційного стресу. Уперше показано, що впродовж усіх періодів розвитку адреналінового пошкодження міокарда і іммобілізаційного стресу спостерігалося підвищення вмісту вторинних метаболітів оксиду азоту і сумарної активності NO синтаз на тлі зниження рівня L-аргініну в крові і міокарді, що були найбільше виражені на 5-у добу експерименту. Уперше встановлено, що адреналінове пошкодження міокарда і іммобілізаційний стрес спричиняє активізацію оксидантних процесів на усіх періодах їх розвитку на тлі пригнічення антиоксидантної системи з формуванням оксидантного стресу особливо на 5-у добу експерименту. Коригуючий вплив L-аргініну на порушені показники метаболічних процесів вказує на доцільність його подальшого вивчення і застосування в клініці за умов формування адреналінового пошкодження міокарда і іммобілізаційного стресу та розробки методичних рекомендацій.^UThe dissertation work is devoted to the study of features of nitric oxide system disorders, endogenous intoxication, processes of lipoperoxidation and antioxidant protection, activity of transaminases in blood and myocardium in the dynamics (1st, 3rd, 5th days) of adrenaline myocardial damage before and after the administration of L-arginine. Experimental studies were performed on 110 Wistar line white rats (males) with the weight of 0,18 – 0,2 kg, which were kept on the standard vivarium diet in Danylo Halytsky Lviv National Medical University.Adrenaline myocardial damage was induced by the method of O.O. Markova. Immobilization stress was induced by the method of P.D. Horizontova, O.I. Belousova, M.I. Fedotova.The pathogenetic features of changes in lipoperoxidation and antioxidant protection, transaminase activity, endogenous intoxication and nitric oxide system in blood and myocardium, and their active participation in the pathogenesis of adrenaline myocardial damage and immobilization stress were shown for the first time.For the first time it was established that adrenaline damage of the myocardium and immobilization stress causes the activation of oxidative processes at all periods of their development on the background of suppression of the antioxidant system with the formation of oxidative stress, especially on the 5th day of the experiment. The corrective effect of L-arginine on the disturbed indicators of metabolic processes indicates the feasibility of its further study and use in the clinic for correction of adrenaline myocardial damage and immobilization stress as well as in the development of guidelines.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського