Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (2795)Книжкові видання та компакт-диски (227)Журнали та продовжувані видання (6)
Пошуковий запит: (<.>K=ВРОЖА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 667
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Євпак І. В. 
Фізико-хімічні та агрохімічні властивості чорнозему типового Правобережного Лісостепу за мінімізації обробітку грунту і біологізації землеробства: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.03 / І. В. Євпак ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Доведено, що безполицевий обробіток з використанням соломи та сидератів на фоні помірного мінерального удобрення посилюють гумусоутворення, покращують поживний режим, підвищують динаміку фізико-хімічних процесів у профілі грунту, що вказує на відтворення родючості чорнозему типового. Зазначено, що грунтозахисні технології, які базуються на неглибокому обробітку грунту забезпечують приріст врожайності сільськогосподарських культур і зменшують собівартість їх вирощування, та підвищують рівень рентабельності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.17-24 + П143
Шифр НБУВ: РА376087 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Євтушенко Г.О. 
Елементи екологічно безпечної технології вирощування цукрової кукурудзи в умовах Сходу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Г.О. Євтушенко ; Ін-т зерн. госп-ва УААН. — Д., 2000. — 19 с. — укp.

Вперше розроблено елементи екологічно безпечної технології вирощування цукрової кукурудзи з урахуванням біологічних особливостей нових сортів. Встановлено: для одержання стабільних і високих урожаїв качанів цукрової кукурудзи, зменшення забур'яненості посівів без застосування гербіцидів і постачання їх протягом тривалого часу до споживача, на Сході України необхідно висівати ранньостиглі сорти - Ромашка, Делікатесна, середньоранній сорт Ароматна, середньостиглі - Апетитна 5 та Дабл Світ з густотою стояння рослин 80 тис/га. З метою зниження матеріальних та енергетичних витрат, а також підтримки високої мікробіологічної активності орного шару грунту й отримання високоякісної продукції замість мінеральних добрив або їх частини доцільно використовувати біопрепарати діазотрофних бактерій: різоагрін, різоентерін, агрофіл. Впровадження даних елементів технології у виробництво забезпечує врожайність качанів на рівні 80-95 ц/га у ранньостиглих, 120-136 ц/га у середньоранніх та 135-150 ц/га у середньостиглих сортів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-4(4УКР-4ЛУГ),022
Шифр НБУВ: РА308681 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Єрежепова А.М. 
Оптимальні врівноважені стани кінетичної системи Моно-Ієрусалимського та їх аналіз: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.04 / А.М. Єрежепова ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація присвячена постановці нових задач оптимального збирання врожаю для кінетичної системи Моно-Ієрусалимського та розробці методу знаходження та аналізу оптимальних врівноважених режимів. Розглядаються випадки неконкурентного та конкурентного інгібірування росту мікроорганізмів поживним субстратом і метаболітами для задачі з нейтралізуючим контрагентом та для задачі з фактором інтенсифікації виробництва біомаси. Отримані результати існування, єдиності та асимптотичної стійкості оптимальних режимів за критерієм загального прибутку дають можливість оцінити економічну ефективність запропонованих режимів для культиваторів неперервної дії, що складають основу сучасних біотехнологічних процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*334.2в661.5,022

Рубрики:

      
4.

Єрьоміна Т. А. 
Вплив систем обробітку й удобрення на родючість чорнозему звичайного та продуктивність сівозміни в Північному Степу: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.01 / Т. А. Єрьоміна ; Ін-т земл-ва НААН. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено вплив різних систем основного обробітку та мульчування на агрофізичні, агрохімічні та біологічні показники родючості грунту, водний режим, фітосанітарний стан посівів, формування врожаю й якість зерна культур сівозміни. Встановлено доцільність мульчування за фоном неглибокої безполицевої системи обробітку як засобу підвищення протиерозійної стійкості і родючості грунту та продуктивності сівозміни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.17-2 + П143.181.7
Шифр НБУВ: РА376968 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Єськов С.В. 
Формування високопродуктивних посівів озимої твердої пшениці після різних попередників у передгірному Криму: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / С.В. Єськов ; Півден. філіал "Крим. агротехнол. ун-т" Нац. аграр. ун-ту. — Сімф., 2007. — 17 с. — укp.

Наведено результати досліджень, здійснених у передгірній зоні Криму, а також вивчення факторів зовнішнього середовища й агротехнічних заходів на основні показники продуктивності посіву озимої твердої пшениці, схожість, густоту та коефіцієнт кущіння рослин, наростання біомаси, забур'яненість посіву, елементи структури врожаю та його якість, економічну ефективність. Більш продуктивні посіви озимої пшениці формуються на парових попередниках, за яких умови росту та розвитку більшою мірою відповідають біології даної культури. У разі погіршання комплексу цих умов на непарових попередниках формуються посіви з невисокою (стосовно кукурудзи та силосу) та низькою продуктивністю (щодо соняшника та парової озимини). Оптимізація рівня азотного живлення не впливає на зміну польової схожості та густоти рослин, але підвищує їх продуктивність. З'ясовано, що за умов внесення азотних мінеральних добрив збільшуються показники, що характеризують структуру посіву та його продуктивність. Значний вплив цей фактор має на поліпшення показників якості зерна, що визначають його товарний клас і вартість. Найбільш раціонально за сформованої у сучасну добу кон'юнктури ринку на суходолі у передгірній зоні Криму розміщувати озиму тверду пшеницю після парових попередників (чорного та зайнятого пару).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-419(4УКР-6КРИ) +
Шифр НБУВ: РА351763

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Іваницька В.М. 
Екологічні основи використання схилових земель під плодові культурбіогеоценози в умовах Закарпаття: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / В.М. Іваницька ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2007. — 20 с. — укp.

Викладено екологічні засади використання схилових земель під плодові культурбіогеоценози за умов Закарпаття. Запропоновано заходи забезпечення високих врожаїв плодів у сливових культурбіогеоценозах на терасованих і нетерасованих схилах. Обгрунтовано шляхи покращання у сливових фітоценозах функцій бурих лісових опідзолених грунтів на терасах і підзолисто-буроземних поверхнево оглеєних грунтів на нетерасованих схилах. Показано екологічну роль системи утримання грунту, органічних і мінеральних добрив, фосфатшлаку, сидератів, цеолітів та вапняку. Вивчено екологічні та біологічні властивості сливи домашньої (Primus domestica L.). Розроблено екологічні принципи підготовки схилових земель для вирощування сливових культурбіогеоценозів, екологічні та біогеоценологічні засади їх конструювання. Показано можливість використання схилових земель Закарпаття й обгрунтовано необхідність впровадження засобів захисту грунтів від ерозії. Наведено рекомендації щодо раціонального використання схилових земель Закарпаття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П256.2-280.3(4УКР-4ЗАК) +
Шифр НБУВ: РА354046

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Іванько І.П. 
Енергія геоелектромагнітного поля і її раціональне використання у землеробстві: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.09.16 / І.П. Іванько ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2001. — 19 с.: рис. — укp.

Проведено дослідження цілеспрямованого перетворення природних процесів на продуктивно-виробничі шляхом раціонального використання енергії геоелектромагнітного поля (ГЕМП) у землеробстві. Завдяки цьому збільшився приріст врожайності зернових (пшениці, жита, ячменю) від 3 до 8 ц/га за умов економії паливно-мастильних матеріалів від 12 да 15 кг/га. Розроблено методику моніторингу енергетичного стану грунту та посівів, пристрій щупа-датчика " Агро - 01" для реалізації моніторингу за польових умов з використанням системи номограм. Рекомендовано для практичного впровадження нову технологію агроелектроенергетичного стимулювання грунту та посівів, яка дає економічний ефект до 30 % на відміну від існуючих технологій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.26 + П144.4
Шифр НБУВ: РА314166 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Іжболдін О. О. 
Екогенетична мінливість пшениці озимої при дії гамма-променів / О. О. Іжболдін. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертаційній роботі обґрунтовано можливості використання екогенетичної мінливості пшениці озимої під впливом гамма-променів для підвищення біорізноманіття її агроценозів на базі місцевих ресурсів з метою отримання стабільно функціонуючих високопродуктивних та якісних систем виробництва зерна. Метою роботи було дослідити еколого-генетичні основи створення високопродуктивних, якісних та стабільних агроценозів пшениці озимої шляхом підвищення біорізноманіття через індукцію гамма-променями на базі місцевого (локального) сортового матеріалу. На основі здобутих результатів досліджень встановлено ефективність використання місцевих форм як вихідного матеріалу для індукції штучного біорізноманіття під впливом гамма-променів. На основі випробування матеріалу виділено нові вихідні форми із сортів іноземної селекції, що в перспективі здатні утворювати високопродуктивні та якісні агроценози; виокремлено ознаки, вплив на які є ефективним. Оптимальним для підвищення зернової продуктивності та якості є використання доз гамма-променів у діапазоні 100–150 Гр. Отримано врожайні мутантні лінії пшениці м'якої озимої з високими або задовільними якостями зерна, які можна застосувати як вихідний матеріал для індукції біорізноманіття або безпосередньо як базис для створення нових стабільних високопродуктивних агроценозів з більш повноцінними харчовими та технологічними якостями, що здатні забезпечувати необхідний рівень споживання при зниженні антропогенного тиску.^UDissertation is devoted to the possibilities of using ecogenetic variability under the influence of gamma-rays to increase the biodiversity of winter wheat agrocenoses on the basis of local resources to obtain stable high-grain-productive and high-quality systems. Regularities and ways of using-gamma rays as an ecogenetic factor are established. The aim of the work was to investigate the ecological and genetic bases of creating high-productive and quality stable agrocenoses of winter wheat by increasing biodiversity through gamma-rays induction based on regional (local) varieties material. According to the results of scientific research at different levels of the organization of agrocenoses of cereals for the first time showed the relationship between variability at the cellular level and the consequences for the plant organism as a whole in terms of variability in characteristics; determined traits of depression for varieties of regional (local) breeding for the possibility of their use as source forms under the action of gamma rays; establishing the prospects for the use of local resources to increase artificial biodiversity in terms of total variability and stability in the mutation process; identified features of the emergence of new plant forms depending on model traits and genotypic features; the comparison of local and leading European material from the point of view of formation of stable high-yielding and high-quality agrocenoses of winter grain in the conditions of climate change is investigated; inserted key parameters that can be improved due to the mutation process for gamma rays; the mechanisms of formation of the basic economic and valuable traits of bread wheat and features of change in realization at mutational processes are defined; improved method of monitoring mutagenic activity by determining chromosomal aberrations, modeling mutagenic depression in the first generation under the influence of non-specific genetically active factors, methods of using gamma-rays to obtain promising useful forms with inherited changes, ways to improve the formation process using local material; received further development of methods for using moderate doses of gamma-rays depending on the genotype of the original form, methods for evaluating the effectiveness of physical mutagens in the context of adequate source material, methods for assessing productivity and grain quality of winter wheat.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Ізотов А.М. 
Розробка агробіологічних основ адаптування технології вирощування озимої пшениці в Криму: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.09 / А.М. Ізотов ; Півд. філ. "Крим. агротехнол. ун-т" Нац. аграр. ун-ту. — Сімф., 2006. — 43 с. — укp.

Розглянуто питання розробки агробіологічних засад адаптування параметрів елементів технології вирощування озимої пшениці адаптування параметрів елементів технології вирощування озимої пшениці в Криму до конкретних, фактичних погодних, економічних та господарських умов. Показано, що для степової та передгірської зон Криму встановлено кращі попередники озимої пшенці, найбільш дешевий спосіб обробітку грунту, адаптивно-оптимальні строки сівби та норми висіву, а також рівні азотного живлення до сівби та у ранній весняний період за умов урахування забезпеченості грунту нітратним азотом. Виявлено умови вирощування пшениці без застосування гербіцидів. Вивчено дію гідротермічних умов та агрономічних чинників на формування якості зерна у випадку некореневого підживлення та сенікації посівів. Розроблено математико-статистичні моделі комплексної дії гідротермічних умов та елементів технології на формування врожаю озимої пшениці. На їх базі створено комп'ютерні експертно-консультаційні системи адаптування параметрів елементів технології вирощування озимої пшениці до реальних умов. Доведено, що дані системи дозволяють раціонально витрачати ресурси, одержувати високі та стабільні врожаї зерна високої якості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-4(4УКР-4КРИ) +
Шифр НБУВ: РА344215

Рубрики:

      
10.

Ільєнко 
Оптимізація прийомів формування врожайності сої різних груп стиглості в умовах північної частини Степу України: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Олександр Вікторович Ільєнко ; Інститут зернового господарства УААН. — Д., 2008. — 17 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.6-47
Шифр НБУВ: РА359690

Рубрики:

      
11.

Ільїн О.В. 
Вплив поєднання систем обробітку грунту та удобрення на агрономічні показники чорнозему південного Криму і продуктивність культур в сівозмінній ланці еспарцет - озима пшениця: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.01 / О.В. Ільїн ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Досліджено тривалий вплив систем обробітку грунту в поєднанні з мінеральними та органо-мінеральними добривами, сидератами і соломою на основні агрофізичні, біологічні та агрохімічні показники родючості грунту, забур'яненість посівів та урожайність сільськогосподарських культур, економічну та енергетичну ефективність. Встановлено однакову ефективність органічних та мінеральних добрив під час комбінованої та ресурсозберігаючої систем обробітку в сівозміні, що дозволяє обмежитись економічно вигіднішим мілким обробітком дисковими знаряддями під озиму пшеницю після еспарцету та забезпечити сталу врожайність зерна високої якості. За такого поєднання ефективно використовується післядія сидератів і соломи в сівозміні, забезпечується підвищення основних показників родючості грунту з ознаками розширеного відтворення. Подальше зростання врожайності озимої пшениці проявляється на фоні диференційованого хімічного контролю бур'янів у сівозміні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.11 + П040.173 + П212.103-4 +
Шифр НБУВ: РА327229

Рубрики:

      
12.

Ільницький М.В. 
Агроекологічна оцінка обробітку грунту і гербіцидів в ресурсоощадній технології вирощування озимої пшениці: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.01 / М.В. Ільницький ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

На підставі результатів досліджень, проведених у 1998 - 2001 рр. на темно-сірих опідзолених легкосуглинкових грунтах Західного Лісостепу України визначено вплив глибини їх основного обробітку та використання сучасного покоління гербіцидів на рівень забур'яненості, формування врожаю та якості зерна озимої пшениці після різних попередників (конюшини лучної та кукурудзи на силос). Наведено комплексну оцінку дії зазначених чинників на широкий спектр показників грунтової родючості, фітосанітарного стану посівів і грунту; обгрунтовано економічну й енергетичну доцільність їх використання. Встановлено, що зменшення глибини обробітку грунту та застосування нового покоління гербіцидів у разі посіву озимої пшениці після конюшини лучної забезпечує економію затрат 384,5, а після кукурудзи на силос - 348,1 МДж/га.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-4 +
Шифр НБУВ: РА344540

Рубрики:

      
13.

Ільченко А. С. 
Створення вихідного матеріалу для селекції соняшнику (Helianthus annuus L.) на стійкість до ALS–інгібуючих гербіцидів / А. С. Ільченко. — Б.м., 2022 — укp.

Об'єкт дослідження - формування у самозапилених ліній та гібридів соняшнику стійкості до ALS-інгібуючих гербіцидів, а також широкого адаптивного потенціалу, високих показників урожайності та вмісту олії в насінні. Мета досліджень – створення, добір та оцінка нового й вже існуючого вихідного матеріалу для селекції соняшнику, стійкого до ALS-інгібуючих гербіцидів з широким адаптивним потенціалом до умов Степу України з подальшим його залученням до селекційних програм по створенню гібридів з рентабельним насінництвом та конкурентних у сучасних ринкових умовах. Методи досліджень - гібридизація та випробування ліній і гібридів, інбридинг, індивідуальний добір, оцінка ліній та експериментальних гібридів; проведення фенологічних спостережень; визначення біометричних показників і врожайності рослин; біохімічні показники насіння; імунологічна оцінка стійкості до НБР; оцінки стійкості до гербіцидів генотипів в камерах штучного клімату фітотрона; обробки експериментальних даних та визначення достовірності результатів дослідження. Результати – удосконалено методичні підходи для створення генотипів соняшнику, які поєднують стійкість до ALS-інгібуючих гербіцидів, стійкість до несправжньої борошнистої роси (НБР) та адаптивність до умов недостатнього та нестійкого зволоження Південного Степу України. Відпрацьовані методичні підходи щодо оцінки впливу ALS-інгібуючих гербіцидів на ряд морфо-біологічних та морфо-метричних ознак гібридів соняшнику. Впроваджено в селекційний процес технологію створення вихідного матеріалу та самозапилених ліній стійких до ALS-інгібуючих гербіцидів із використанням ДНК-маркерів для контролю інтрогресії гена AHAS1. Новизна - уперше в Україні для створення нових генотипів соняшнику стійких до ALS-інгібуючих гербіцидів була залучена маркерна технологія MAS (marker assisted selection), яка базується на виявлені гену AHAS1 за мікросателітним маркером pAHAS1 16-17 з подальшим застосуванням його у селекційних програмах. Наукова цінність – удосконалено методичні підходи для створення генотипів соняшнику, які поєднують стійкість до ALS-інгібуючих гербіцидів, стійкість до несправжньої борошнистої роси (НБР) та адаптивність до умов недостатнього та нестійкого зволоження Південного Степу України. Галузь – сільське господарство.^UObject of study – formation of resistance to ALS-inhibiting herbicides in inbred lines and hybrids sunflower, a wide adaptive potential, high yields and oil content in seeds. The aim is to create, select and evaluate new and existing starting material for selection of sunflower resistant to ALS-inhibiting herbicides with wide adaptive potential to the steppe conditions of Ukraine with its subsequent involvement in breeding programs to create hybrids with profitable seed production and competitive in modern market conditions. Methods - hybridization and testing of lines and hybrids, inbreeding, individual selection, evaluation of lines and experimental hybrids; conducting phenological observations; determination of biometric indicators and plant yield; biochemical parameters of seeds; immunological assessment of resistance to Plasmopara; evaluation of genotype herbicide resistance in phytotron artificial climate chambers; processing of experimental data and determining the reliability of research results. Results - are improved methodological approaches for creating genotypes of sunflower, which combine resistance to ALS-inhibiting herbicides, resistance to powdery mildew (Plasmopara) and adaptability to conditions of insufficient and unstable moisture of the Southern Steppe of Ukraine. Methodological approaches to assess the impact of ALS-inhibitory herbicides on a number of morpho-biological and morpho-metric characteristics of sunflower hybrids have been developed. The technology of creation of source material and self-pollinated lines resistant to ALS-inhibiting herbicides with the use of DNA markers for control of AHAS1 gene introgression was introduced into the selection process. Novelty - for the first time in Ukraine for the creation of new sunflower genotypes resistant to ALS-inhibiting herbicides was used marker technology assisted MAS (marker assisted selection), which is based on detected AHAS1 gene by microsatellite marker pAHAS1 16-17 with its subsequent use in breeding programs. The scientific value - have been improved the methodological approaches for creating sunflower genotypes that combine resistance to ALS-inhibiting herbicides, resistance to powdery mildew (RPM) and adaptability to conditions of insufficient and unstable moisture in the Southern Steppe of Ukraine. Sector – agriculture.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Ільченко Л. І. 
Особливості формування врожайності та посівних якостей насіння пшениці м'якої озимої в умовах Центрального Лісостепу України / Л. І. Ільченко. — Б.м., 2021 — укp.

У роботі наведено теоретичне узагальнення та запропоновано нове практичне вирішення науково завдання, яке полягає у вивченні комплексної діїпопередників, строків сівби та позакореневого підживлення на врожайність та посівні якості насіння сортів пшениці м'якої озимої.Кращим попередником для насінницьких посівів є сидеральний пар, а строком сівби – 15-25 вересня. Так, за сівби 15 вересня по сидеральному парусорт пшениці Трудівниця миронівська сформував максимальну врожайність 7,41 т/га, а по сої найвища врожайність була у сорту МІП Валенсія за сівби 25вересня.За сівби після сої отримано дещо менші показники маси 1000 насінин. Однак, за строку сівби 15.09 та застосування позакореневого підживленняАміномакс-N – 1 л/га + MERISTEM NPK 20:20:20+mix – 2 кг/га в фазу молочної стиглості в сорту МІП Вишиванка маса 1000 насінин була 45,1 г, всорту Трудівниця миронівська – 44,9 г, МІП Валенсія – 46,0 г, МІП Княжна – 44,3 г, Миронівська слава – 44,2 г. А за вирощування після сидерального паруза строку сівби 15.09 та застосування позакореневого підживлення в сорту МІП Вишиванка маса 1000 насінин була 46,0 г, в сорту Трудівниця миронівська –47,2 г, МІП Валенсія – 47,8 г, МІП Княжна – 47,1 г, Миронівська слава – 46,8 г.Виявлено, що сорт Трудівниця миронівська належить до високопластичних за урожайністю, а тому добре реагує на поліпшення умоввирощування формуючи прибавку врожаю насіння і, рекомендується до вирощування на високих агрофонах за інтенсивних технологій вирощування. Усортів МІП Валенсія, МІП Княжна та Миронівська слава спостерігається диференційований перехід залежно від показника від високопластичних дошироко адаптованих проявів формування ознаки.Досліджено, що за вирощування пшениці після чистого пару, за сівби 15.09 та проведення підживлення посівів Аміномакс-N – 1 л/га + MERISTEMNPK 20:20:20+mix – 2 кг/га в фазу молочної стиглості отримано чистий прибуток від продажу насіння сорту МІП Вишиванка 42,15 тис. грн,Трудівниця миронівська – 53,58 тис. грн, МІП Валенсія 47,16 тис. грн, МІП Княжна – 43,25 тис. грн та Миронівська слава – 44,23 тис. грн.Кращі значення енергетичної ефективності отримано за сівби 15.09 з підживленням Аміномакс-N – 1 л/га + MERISTEM NPK 20:20:20+mix – 2 кг/га вфазу молочної стиглості. За таких умов КЕЕ сорту МІП Вишиванка склав 2,27, Трудівниця миронівська – 2,67, МІП Валенсія 2,64, МІП Княжна – 2,20 таМиронівська слава – 2,20. А от попередник сидеральний пар забезпечив КЕЕ для сорту МІП Вишиванка 1,86, Трудівниця миронівська – 2,17, МІП Валенсія2,00, МІП Княжна – 1,89 та Миронівська слава – 1,92.Ключові слова: насіння пшениці озимої м'якої, сорти, урожайність, посівні якості, стабільність та пластичність, біоенергетична оцінка.^UThe dissertation provides a theoretical generalization and offers a new practical solution to the scientific problem, which is to study the complex action of precursors,sowing dates and foliar feeding on yields and sowing qualities of seeds of soft winter wheat varieties.The best precursor for seed crops is green manure, and the sowing date is September 15 and 25. Thus, during the sowing on September 15 on the sidereal pairthe wheat variety Trudivnytsia Myronivska formed the maximum average yield of 7.41 t / ha, and on the soybean predecessor the maximum yield was formed by thevariety MIP Valencia for sowing on September 25.Under the predecessor of soybeans were obtained slightly worse parameters of the mass of 1000 seeds. However, at the time of sowing 15.09 and application offoliar fertilization Aminomax-N - 1 l / ha + MERISTEM NPK 20: 20: 20 + mix - 2 kg/ha in the phase of milk ripeness in the variety MIP Vyshivanka weight of 1000seeds was 45.1 g, in the variety Trudovnytsia Myronivska - 44.9 g, MIP Valencia - 46.0 g, MIP Knyazhna - 44.3 g, Myronivska Slava - 44.2 g. And for growing after sidereal steam for the period of sowing 15.09 and the use of foliar fertilization in the variety MIP Vyshivanka weight of 1000 seeds was 46.0 g, in the variety Trudivnytsia Myronivska - 47.2 g, MIP Valencia - 47.8 g, MIP Knyazhna - 47.1 g, Myronivska Slava - 46.8 g.It was found that the variety Trudivnytsia Myronivska belongs to the highly plastic yield, and therefore responds well to improving conditions cultivation forming an increase in seed yield and is recommended for cultivation on high agrophones with intensive cultivation technologies. In varieties MIP Valencia, MIP Knyazhna and Myronivska Slava there is a differentiated transition depending on the indicator from highly plastic to widely adapted manifestations of symptom formation.It was investigated that for growing wheat after pure steam, for sowing 15.09 and fertilizing crops Aminomax-N - 1 l / ha + MERISTEM NPK 20: 20: 20 + mix - 2 kg / ha in the phase of milk ripeness received a net profit from the sale of seeds of the variety MIP Vyshivanka 42.15 thousand UAH, Myronivska Trudovnytsia - UAH 53.58 thousand, MIP Valencia - UAH 47.16 thousand, MIP Knyazhna - UAH 43.25 thousand and Myronivska Slava - UAH 44.23 thousand.The best values ​​of energy efficiency were obtained at sowing 15.09 with fertilization Aminomax-N - 1 l / ha + MERISTEM NPK 20: 20: 20 + mix - 2 kg / ha inphase of milk ripeness. Under such conditions, the KEE of the MIP Vyshivanka variety was 2.27, Trudovnytsia Myronivska - 2.67, MIP Valencia 2.64, MIP Knyazhna - 2.20 and Myronivska glory - 2.20. And here the predecessor of sidereal steam provided KEE for a grade of MIP Vyshivanka 1,86, Trudovnitsa Mironovskaya - 2,17, MIP Valencia 2.00, MIP Knyazhna - 1.89 and Myronivska Slava - 1.92.Key words: winter soft wheat seeds, varieties, yield, sowing qualities, stability and plasticity, bioenergetic evaluation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Іщенко А. В. 
Удосконалення елементів технології вирощування ріпаку ярого в умовах чорноземів південних України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.09 / А. В. Іщенко ; Херсон. держ. аграр. ун-т. — Херсон, 2011. — 19 с. — укp.

Встановлено для богарних умов Південного Степу України реакцію сортів ріпаку ярого на строки сівби за різних норм висіву та дози мінеральних добрив. Удосконалено технологію вирощування культури шляхом оптимізації взаємодії факторів "сорт - строк сівби - норма висіву", "сорт - доза добрив". Набули подальшого розвитку питання формування елементів продуктивності рослин, врожайності й якості насіння, енергетичної й економічної ефективності вирощування ріпаку ярого.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.16-4(4УКР-9ПІВ)
Шифр НБУВ: РА378963 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Абдулла Н. А. 
Удосконалення контрактного фермерства для управління сімейними фермами в контексті сталого розвитку сільського господарства Республіки Мальдіви: автореферат дис. ... д.філософ : 073 / Н. А. Абдулла. — Б.м., 2024 — укp.

Метою дисертації є теоретико-методичне обґрунтування і практичні рекомендації для покращення менеджменту, який може бути застосованим у контрактному сімейному фермерстві в Мальдівах на їх шляху до сталого сільського господарства. На етапі обґрунтування фундаментальних основ сімейного фермерства Мальдів, включаючи розмір домогосподарства, дохід, головну мету діяльності, ресурсні обмеження, порівняно з іншими світовими економіками, результатом дослідження стало уточнення поняття “стале сімейне фермерство”, яке передбачає застосування екологічно чистих ресурсозберігаючих технологій, які приносять фермерам суттєві економічні переваги та є соціально привабливими для фермерської спільноти. Передбачалося, що модель централізованого контрактного фермерства, започаткована Агро Національною Корпорацією в Мальдівах, буде мати позитивний вплив на дієвість та ефективність сільського господарства Мальдів. Впроваджені контрактні угоди забезпечать постачання засобів виробництва, поширення новітніх аграрних технологій, гарантування кредитів і позик, моніторинг якості вирощуваних культур та організацію продажу врожаїв, зібраних законтрактованими сімейними фермерами. Проте, статистика показує, що одержані результати часто гірші за очікувані. У результатах дослідження стосовно найбільш перспективних та дієвих напрямів поліпшення менеджменту сімейних фермерів, які працюють за контрактною моделлю, пропонується об’єднати управлінський консалтинг та сільськогосподарські дорадчі послуги задля стійкості сільських громад через ретельно сплановані стратегії фермерської діяльності, підтримані індивідуальними рекомендаціями, передовими технологіями, поширенням сучасних аграрних знань і навичок, які мають розширити можливості малих сімейних ферм, підвищити рівень їх доходів, сприяти добробуту та вплинути на вирішення проблеми продовольчої безпеки в Мальдівах.На етапі аналітичної оцінки стану продовольчої безпеки і визначення показників розвитку сільського господарства Мальдів результатом дослідження стала концепція удосконаленого процесу управління. Вона включає в себе раціональне використання обмежених природних ресурсів, покращення консультацій щодо вирощування, збирання та збуту врожаю, а також залучення та утримання фермерів в контрактній моделі, причому особливий акцент робиться на заохоченні жінок та молоді до сталого фермерства. Для досягнення цієї мети запропоновано удосконалити класифікацію основних факторів макросередовища Мальдів, які докорінно впливають на продуктивність сільського господарства та прийняття рішень в управлінні фермами, викликають істотні ризики, а також допомагають встановити та використати корисні можливості для сімейних ферм. Для вдосконалення організаційно-методичного підходу під час переходу від застарілого традиційного землеробства до моделі сталого розвитку, запропоновано використовувати інструменти міжрегіонального аналізу, офіційні опитування, групові дискусії, особисті інтерв’ю та подальшу оцінку сімейних фермерів за віком, статтю, наявність ресурсів, кліматичною вразливістю і доступом до ринку.На етапі отримання наукових результатів щодо покращення управління сімейними фермами для сталого розвитку сільського господарства Мальдів, по-перше, запропоновано модель оптимізації виробництва. Вона дозволяє оптимізувати використання обмежених земельних і трудових ресурсів та вирощувати найбільш затребувані та ресурсоощадні місцеві фрукти та овочі, що збільшить їх виробництво, підвищить добробут малих фермерів та посилить продовольчу безпеку Мальдів, що відповідає головній меті контрактного фермерства. По-друге, обґрунтовано організаційно-методичні підходи до вдосконалення сільськогосподарського консультування шляхом усунення пасивного ставлення і прогалин у знаннях консультантів щодо гендерної рівності, зменшення бідності, стимулювання лідерства та підприємництва. Запропоновано розвиток навичок, які відповідають оптимальним виробничим планам для конкретного регіону, щоб забезпечити супровід та контроль сімейних фермерів від моменту вирощування до етапу потрапляння зібраного урожаю на потенційні ринки збуту. По-третє, в результаті дослідження ми прийшли до висновку, що для розвитку сімейних ферм потрібно впроваджувати сучасні інформаційні технології, інтегровані в мобільні пристрої та онлайн-додатки. Фахівцям дорадникам рекомендовано користуватися такими технологіями, а також при наданні особистих консультацій оптимізувати транспортні маршрути для заощадження часу і коштів на відвідування віддалених островів, чиї громади беруть участь у контрактному фермерстві. Зазначений організаційний підхід спрямований на поширення новітніх технологій і передових навичок насамперед серед жінок і молодих фермерів, щоб гарантувати наступність поколінь і життєздатність сімейних фермерських спільнот та реалізувати їхній потенціал у забезпеченні продовольчої безпеки і розвитку сталого сільського господарства.^UThe purpose of the dissertation is the theoretical and methodical substantiation as well as practical recommendations for elaborating improvements of management applicable to contract family farming in the Maldives on the way to sustainable agriculture. On the stage of substantiating fundamental bases of the Maldivian family farms including a household size, income, a prime activity purpose, and resource limitations compared to those in other world economies, the research resulted in clarifying a definition of the category “sustainable family farming”. It implies accomplishing eco-friendly resource-saving farming methods which bring farmers tangible economic advantages and are socially attractive for farming communities. The centralized contract farming model, launched by Agro National Corporation in the Maldives, should have a positive impact on effectiveness and efficiency of Maldivian agriculture where the implemented contractual agreement stipulates supplying inputs, transmitting advanced farming practices, ensuring credits and loans, monitoring crop quality, and arranging sales of harvests produced by the contract family farmers. However, statistics showed that demonstrated outputs tend to be worse than expected. The study outcomes, stemmed from exploring the most promising and workable directions to bolster management of family farmers operating under this contract farming model, proposed to combine management consulting and agricultural extension services to maintain continuity and viability of rural communities through well-planned strategies of farming activities supported by customized recommendations, cutting-edge technologies, shared contemporary agricultural knowledge and skills meant to empower small family farmers when earning their living and addressing food insecurity in the Maldives.On the stage of analytical evaluation of the Maldivian nutrition security status and statistical comparison of agricultural development dynamics in the Maldives the research findings allowed to set a concept of an improved farm management. It comprises a rational use of restricted natural resources, enhancing consulting on growing, harvesting and trading crops, and also recruiting and retaining farmers while a special emphasis is placed on fostering women and young people to get involved in sustainable farming activities. For this to happen, the study offered a systematic classification of core factors observed in the Maldivian macro-environment that profoundly impact agricultural performance and decision-making in farm management, cause essential risks as well as help identify and seize beneficial opportunities arising in family farming. To narrow down and prioritize these challenges when moving away from outdated conventional farming, the research offers a complex organizational and methodical approach embracing cross-regional analysis, formal surveys, group discussions, personal interviews and further mathematical assessment of family farmers by age, gender, resource availability, climatic vulnerability, and market access.On the stage of generating scientific results on improving family farm management for sustainable development of Maldivian agriculture, firstly, the study presented a production optimization model. It calculates how to distribute scarce land and available labor and grow the most demanded and resource-efficient local fruits and vegetables in order to increase their harvests, raise welfare of the regional small family farmers, and amplify Maldivian food security that is consistent with the key goal of contract farming. Secondly, the research proved the methodical and organizational ways to improve agricultural consulting thorough eliminating passive attitude and covering a knowledge gap on promoting gender equity, reducing poverty, incentivizing leadership and entrepreneurship that were observed among extension officers involved in assisting contract farming. The study suggested training skills that are compatible with optimal region-specific production plans in order to ensure that family farmers are guided and supported from the point of cultivation to the stage of outreaching potential markets. Thirdly, the research inferred that developing labor force should envelop farmers’ assistance via ICT integrated measures, mobile devices and online apps, and also consultations in person provided by agricultural extension officers who must utilize recommended optimal transport routes saving time and cost when visiting dispersed islands participating in contract farming. The revealed organizational approach revolves around transmitting advanced technologies and cutting-edge skills to female and young farmers to guarantee continuity and viability of family farming communities and fulfill their potential in providing food security and developing sustainable agriculture.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Абу Ахмадіх Валід Ібрагім Хусеін 
Формування врожайності соняшнику, гороху і кукурудзи залежно від прийомів догляду за посівами в умовах північного Степу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Валід Ібрагім Хусеін Абу Ахмадіх ; Ін-т земл-ва УААН. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Вивчено особливості росту та формування врожайності польових культур з застосуванням агротехнічних та хімічних методів боротьби з бур'янами. Встановлено, що під час вирощування соняшнику високу технічну, господарську та економічну ефективність має варіант з внесенням 1,5 л/га фронт'єру (90 % к.е.) після сівби до сходів з заробкою бороною. У цьому разі знижується собівартість насіння, збільшується чистий прибуток на 158,2 грн/га з рентабільністю 133 %. Для вирощування гороху кращим виявлено варіанти з застосуванням 0,8 л/га півоту (10 % к.е.) у фазі 3 - 4-х справжніх листків, або 0,5 л/га півоту та боронування посіву. За цих умов собівартість зерна гороху зменшується, а чистий прибуток зростає на 270 грн/га із рентабельністю 180 %. Стосовно посівів кукурудзи встановлено, що більш ефективним є застосування 1,0 л/га фронт'єру та проведення однієї культивації грунту в міжряддях, чистий прибуток зростає на 305 грн/га. З'ясовано, що застосування вказаних гербіцидів у досліджуваних дозах тимчасово пригнічує розвиток бур'янів та мікрофлори грунту. Після збирання культур в урожаї на грунті наявність гербіцидів виявлено у допустимих кількостях, а активність та кількість мікрофлори в грунті нівелюються. Під час вирощування озимої пшениці після гороху, а ячменю після кукурудзи забур'яненість посівів вирівнюється, а продуктивність культур кращих варіантів має тенденцію до збільшення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-4(4УКР) + П213.3-4(4УКР) + П214.11-4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА324984

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Абу Обайд Адіб 
Вплив раціонального насінництва на урожай і якість картоплі: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / Абу Обайд Адіб ; Ін-т рослинництва ім. В.Я.Юр'єва УААН. — Х., 2000. — 18 с. — укp.

Для підвищення врожайності картоплі в Україні та Йорданії рекомендовано поліпшити насінництво та запровадити у виробництво раціональне насінництво картоплі. Розглянуто особливості вирощування картоплі в Йорданії. Вивчено біологічні особливості росту та накопичення врожаю картоплі за умов різної густоти насаджень, що дало можливість установити біологічну межу загущення насінницького посіву для отримання максимального виходу насіннєвих бульб з одиниці посівної площі. Розкрито особливості вирощування насіннєвої картоплі на посівах з різною шириною міжрядь. Критеріями оцінки насіннєвого посіву визначено його можливість давати максимальний вихід якісного посадкового матеріалу. Виявлено комплексний вплив ширини міжрядь посіву та величини посадкових бульб на врожайність і якість урожаю картоплі. Наведено оцінку придатності сортів картоплі для вирощування в широкорядних посівах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П215.1-37
Шифр НБУВ: РА312374 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Аверчев Ю.В. 
Агротехнічні умови підвищення врожайності гречки в проміжних посівах на зрошуваних землях Півдня України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.02 / Ю.В. Аверчев ; Херсон. держ. аграр. ун-т. — Херсон, 2002. — 16 с. — укp.

На підставі проведення багатофакторних польових дослідів вивчено й обгрунтовано способи обробітку грунту, строки, способи сівби та норми висіву, доведено ефективність мінерального живлення пожнивної гречки за зрошуваних умов південного степу України. Досліджено агробіологічні особливості росту та розвитку гречки, її продуктивність залежно від дії та взаємодії факторів досліджуваного агрономічного комплексу вирощування її в проміжних посівах. Вивчено агротехнічні властивості грунту, водоспоживання, засміченість посівів, якість зерна гречки. Удосконалено технології вирощування гречки проміжного посіву за умов зрошення, встановлено економічну ефективність і біоенергетичну доцільність її посівів після збирання попередника.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.8-408(4УКР)
Шифр НБУВ: РА317414 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Адаменко С.М. 
Вплив нових комплексних добрив на продуктивність томатів в північній частині Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / С.М. Адаменко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 1998. — 19 с. — укp.

Встановлено вплив нових видів безхлорних нітроамофосок - з біогумусом, з Zn і Cu, з Cu на агрохімічні показники, грунтову біоту сірого лісового грунту, морфологічний розвиток томатів сорту Іскорка, фізіолого-біохімічні показники, врожайність, якість, подано екологічну оцінку цим добривам.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П241.61-434(2УКР-4КИЕ),022

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського