Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (131)Реферативна база даних (151)Книжкові видання та компакт-диски (1184)Журнали та продовжувані видання (18)
Пошуковий запит: (<.>K=ДЕТЕКТИВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Дученко Л.В. 
Жанрово-лінгвістичні особливості темпорально-оповідальної структури художнього тексту (на матеріалі англомовної детективної прози 20 сторіччя): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Л.В. Дученко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2004. — 22 с. — укp.

Досліджено роль текстових категорій та лінгвістичних одиниць лексичного та синтаксичного рівнів, що створюють жанрову специфіку детективної прози. Виявлено особливість розповідної манери як засобу створення емоційно-інтелектуального напруження. Виділено конкретні мовні засоби втілення темпоральної структури тексту, тобто зображуваного хроносу. Виділено і таксономічно структуровано тематичне поле часу, зіставлено два типи висловлювань, що реалізують у мовленні структуру складнопідрядного речення з when-клаузом. Доведено, що варіативність видо-часової парадигми дієслівних предикатів корелює передусім з функціонально-синтаксичною перспективою висловлювання, тобто його тема-рематичним членуванням.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-70 + Ш401.444.62 + Ш5(0)941.21-334 +
Шифр НБУВ: РА328837

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
2.

Рог Г.В. 
Жанрово-стильові моделі сучасного турецького роману (80 - 90 рр.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / Г.В. Рог ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т філології. — К., 2006. — 16 с. — укp.

Розглянуто жанрові модифікації сучасного турецького роману у діахронному аспекті, вирізнено стильові домінанти, типи нарації. У синхронному аспекті охарактеризовано особливості турецької романістики кінця XX ст. Досліджено жанрову палітру турецького постмодерністського роману (сімейна хроніка, детективний, інтелектуальний, фантастичний, готичний, жіночий роман з яскраво вираженою феміністичною змістовою домінантою), його стильових моделей, наративної технології, особливостей інтертекстуальності. Проаналізовано твори О.Памука ("Нове життя", "Чорна книга", "Мене називають Червоний", "Пан Джевдет та його сини"), Л.Текін ("Люба безсоромна смерть"), Пинари Кюр ("Роман про вбивство"), Метіна Качана ("Важкий роман", "Горіх вісім").

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(5ТУЕ)-334 +
Шифр НБУВ: РА345066

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Бехта Т.О. 
Лінгвокогнітивне моделювання англомовного детективного дискурсу: автореф. дис... канд. філол. наук : 10.02.04 / Т.О. Бехта ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2009. — 19 с. — укp.

Розглянуто систему когнітивних моделей (схем, сценаріїв, скриптів, планів, ментальних моделей, фреймів), виокремлено їх загальні та своєрідні властивості та принципи реалізації в англомовному детективному дискурсі. Проаналізовано, що дослідження зосереджено на побудові інваріантної моделі (фрейму-сценарію), яка включає концептуальний, наративний фрейм, фрейми репрезентації й інтерпретації та пояснює взаємозв'язок цих когнітивних структур під час подання та сприйняття англомовного класичного детективу. Охарактеризовано, що взаємодія фрейму інтерпретації детективу відображає синергетичну природу його тексту та дискурсу - поверхневої та глибинної структур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 + Ш5(0)943.21-357 +
Шифр НБУВ: РА367136

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Валуєва Н.М. 
Рецепція англійської класичної літератури і масової літератури в детективному циклі Б. Акуніна "Пригоди Ераста Фандоріна": автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / Н.М. Валуєва ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2008. — 20 с. — укp.

Вивчено детективну творчість Б.Акуніна (романи, повісті, оповідання, які входять до циклу "Пригоди Ераста Фандоріна"), типологічну збіжність і генетичні зв'язки його детективів з англійською класичною та масовою літературою. На підставі результатів дослідження показано, що у "фандорінському циклі" відчутна рецепція високої класичної англійської літератури, а також використання письменницького досвіду А.Конан Дойля, А.Крісті, Г.Честертона й інших англійських письменників. У детективах Б.Акуніна прецедентні тексти трансформуються, іноді пародіюються, ускладнюються низкою оригінальних сюжетних ліній. Домінування "цитатно-ремінісцентної" моделі сюжетобудови - явище, характерне для сучасної літератури в цілому, пов'язане з перекодуванням "свого" та "чужого", а також з одночасною орієнтацією на елітарного та масового читача. Для форми міжкультурного діалогу, що здійснюється у романах Б.Акуніна, притаманні безпосереднє продовження традицій та їх іронічне переосмислення, коли прецедентні тексти, що легко розпізнаються читачем, набувають нових значень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ВЕЛ)-318.3 + Ш5(4РОС)6-4 Акунін, Б. 534 +
Шифр НБУВ: РА358601

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Пономарьова О.О. 
Структурно-композиційні та комунікативно-прагматичні особливості французького детективного гумористичного роману: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / О.О. Пономарьова ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості французького детективного гумористичного роману, запропоновано комплексний підхід щодо визначення його лінгвостилістичних параметрів. Зокрема, вивчено структурно-композиційні характеристики та виявлено особливості використання мовних засобів у французькому детективному гумористичному романі. Розкрито роль гумористичної тональності, що тісно пов'язана з таким складником "образу автора", як точка зору, та визначає спрямування детективної оповіді в одному з її можливих ракурсів - гумористичному. Розкрито прагматичний потенціал таких композиційних складників французького детективного гумористичного роману, як заголовок, передмова, експозиція, епілог. Окреслено лексичні, синтаксичні засоби та тропи, які сприяють створенню гумористичного ефекту. Встановлено особливості залучення егоцентричних одиниць мови, що актуалізують оповідача (суб'єкта мовлення) або персонажа (суб'єкта свідомості). Уточнено комунікативні стратегії та тактики мовленнєвої поведінки персонажів французького детективного гумористичного роману. Визначено залежність мовленнєвої поведінки персонажів від їх позиційних ролей (слідчого, поліцейського, вбивці, жертви та свідка), що зумовлена жанром детективного роману.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ФРА)-337 +
Шифр НБУВ: РА362159

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Сіренко Д. О. 
Правові засади запобігання адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією, суб'єктами приватної детективної діяльності / Д. О. Сіренко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація є завершеною науковою працею, виконаною в Україні на новому теоретичному рівні і є дослідженням адміністративно-правового механізму запобігання адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією, суб'єктами приватної детективної діяльності. У дисертації вирішено завдання доведення та обґрунтування участі суб'єктів приватної детективної діяльності під час запобігання і протидіїадміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією. Зокрема, у зазначеній праці визначено сутність, становлення та розвиток інституту запобігання та протидії адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією; сформульовано поняття та визначено ознаки й види адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією; здійснено аналіз судової практики з розгляду справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, у сучасних умовах; розглянуто стан нормативно-правового регулювання запобігання та протидії адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією в Україні; досліджено адміністративно-правовий механізм запобігання та протидії адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією у національному законодавстві України; визначено передумови та підстави здійснення приватної детективної діяльності під час запобігання адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією; встановлено способи виявлення та фіксації корупційних проявів та фактів адміністративної корупції суб'єктами приватної детективної діяльності; розглянуто взаємодію суб'єктів приватної детективної діяльності з іншими органами державної виконавчої влади під час запобігання адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією; визначено особливості використання матеріалів, отриманих суб'єктами приватної детективної діяльності під час запобігання адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією; сформульовано пропозиції щодо вдосконалення законодавства про запобігання корупції та існуючих законопроектів про приватну детективну діяльність. Зокрема, у дисертації визначено стан дослідження проблематики адміністративно-правового механізму запобігання адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією, суб'єктами приватної детективної діяльності. Наведено різні підходи, що існують у правовій науці з цього приводу, зокрема, представників науки адміністративного права. На основі вивчення нормативного матеріалу та аналізу літературних джерел сформульовано висновки та рекомендації щодо подальшого вдосконалення законодавства України про запобігання корупції та існуючих законопроектів про приватну детективну діяльність.^UThesis is a complete scientific work done in Ukraine at a new theoretical level and is a studying the administrative-legal mechanism for preventing administrative offenses related to corruption, by subjects of private detective activity. The thesis solves the issue of the possibility of participation of subjects of private detective activity during the prevention of an administrative offense connected with corruption. In particular, in this work the essence, formation and development of the Institute for the prevention and counteraction of administrative corruption offenses are determined; formulated the concept and defined the features and types of administrative offenses related to corruption; an analysis of judicial practice in dealing with cases of administrative offenses related to corruption, in modern conditions; the state of regulatory and legal regulation of prevention and counteraction toadministrative offenses connected with corruption in Ukraine is considered; the administrative-legal mechanisms of prevention and counteraction to administrative offenses connected with corruption in the national egislation of Ukraine are researched; the preconditions and grounds for conducting private detective activity in preventing an administrative offense related to corruption are determined; methods of detecting and fixing corrupt manifestations and facts of administrative corruption by subjects of private detective activity are established; the interaction of subjects of private detective activity with other bodies of state executive power during the prevention of administrative corruption-related offenses was considered; the features of the use of materials received by the subjects of private detective activity during the prevention of corruption offenses related to corruption; the proposals on improving the legislation on prevention of corruption and the existing laws on private detective activity are formulated. In particular, the dissertation describes the state of research of the problem of the administrative-legal mechanism for the prevention of administrative offenses connected with corruption, subjects of private detective activity. Different approaches that exist in the legal science in this regard, in particular, representatives of the science of administrative law are presented. Based on the study of normative material and the analysis of literary sources, the conclusions and recommendations for further improvement of the legislation of Ukraine on prevention of corruption and the existing laws on private detective activity are formulated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Кузь В. В. 
«Жанрово-стильові особливості діаспорної жіночої прози другої половини ХХ століття» / В. В. Кузь. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертаційній роботі вперше в українському літературознавстві проаналізовано діаспорну жіночу прозу другої половини ХХ століття крізь призму системно-аналітичного підходу. Об'єктом дослідження є романи, повісті, а також найрепрезентативніша мала проза – оповідання, новели, фрагментарні жанри (етюд, образок, акварель, ескіз). Так, розглянуто жанрово-стильові особливості оповідань, зокрема різдвяне, соціальне, історичне, етнографічне, детективне, оповідання-портрет, психологічне оповідання. З'ясовано їх соціопсихологічні домінанти як підґрунтя структурної, наративної, образної, стильової специфіки малої прози авторок. Представниці української діаспори в умовах поліетнічної культури писали високохудожні твори українською мовою за межами рідної землі. Такий факт засвідчує їхню високу самосвідомість, осмислення патріотичного чину, заґрунтованість власного Я-его в національні основи. Доведено, що діаспорна жіноча проза другої половини ХХ століття оновила тематичну і жанрово-стильову системи, створивши, на наше переконання, інтелектуальну опозицію зааґанжованій прозі доби соціалістичного реалізму. Д. Гуменна, О. Мак, Л. Коваленко розімкнули історичний простір України до світових масштабів, змоделювали образи персонажів різних суспільних верств, майстерно окреслили психологічні типи, голоси яких зазвучали різними тональностями, а композиційні прийоми, сюжетні повороти, стильові ознаки по-особливому увиразнилися через ліричне та орнаментальне письмо за зразками західноєвропейської літератури з отриманням національної традиції. Ключові слова: жанр, стиль, світогляд, ґендерний підхід, дейксис, наратор, діаспора, жіноча проза, психологізм, символіка.^UFor the first time in domestic science about literature the analysis of materials of diaspora women's prose of the second half of the XX century with the system-analytical approach to the interpretation of genre-style peculiarities of epic works has been carried out in the dissertation. The object of the research is novels, narratives, as well as the most representative prose –fictional essay, fragmentary genres – sketch, pattern (watercolor), sketch. On the example of women's little prose various types of stories have been considered, including Christmas, social, historical, ethnographic, «detective», story-portrait, psychological narrative. The genre-style system of women's prose of the Ukrainian diaspora of the second half of the XX century has been explored. Socio-psychological dominants of works, which are the basis of structural, semantic and stylistic specificity of poetological components of artistic creativity of prose writers, have been revealed. The phenomenon of sensitive problems of Ukrainian history, which are and remain the material that prompts the artists of the word to create artistic prose, has been revealed. We consider women's literature as a socio-cultural and artisticaesthetic phenomenon. Its essence is expressed by the creation of women-writers of texts that radiate their peculiar perception of the world, the expression of elegant vocabulary in writing, and thus the texts are presented to the reader by representatives of women's artistic practice. A prose work that takes as its basis the historical event, the fact is modeled on the historical plot. The latter in artistic form represents a certain era or period of history. In prose historical truth is synthesized with artistic one, historical event – with artistic fiction. Women-writers of Ukraine under the conditions of poly-ethnic culture did not fail the chosen path, did not multiply the glory of foreign-language culture, but they modeled high-quality works in the Ukrainian language far from the Motherland, their native land. Such a fact testifies to their self-consciousness, the tendency to comprehend, and the susceptibility of their own I-ego on the national basis. It has been proved that the diaspora women's prose of the second half of the XX century announced the updating of the genre-style and thematic system, and such a step has been an intellectual opposition to the prose of the socialist realism era. D. Humenna, O. Mak, L. Kovalenko «opened up», expanded all the historical space of Ukraine up to the XX century, «populated» their prose with the characters of different layers of population, skillfully depicted psychological types whose voices sounded different tones-timbres, and composite receptions, stories, stylistic parameters in a specially updated lyrical and ornamental writing on samples of Western European culture with the emphasis on national identity, similarity and mentality. 19 The results of the dissertation can be used as a material for lectures on the history of Ukrainian literature of the XX century in higher education institutions, colleges, gymnasia and general educational schools with advanced study of humanities, as well as - in the preparation of relevant manuals, special courses on national writers, in particular autobiographic or historical prose, when writing scientific works on the history and theory of literature, course and diploma projects by students of philological disciplines. The materials of the dissertation and its conclusions will be useful for teachers-philologists of educational institutions of various types. Key words: genre, style, world outlook, deixis, narrator, diaspora, women's prose, psychologism, symbolism.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Куманська Ю. О. 
«Екологічні аспекти сучасної літератури для дітей (на матеріалі прози З. Мензатюк, О. Ільченка, І. Андрусяка)» / Ю. О. Куманська. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – різножанрові твори сучасної прози для дітей З. Мензатюк, О. Ільченка, І. Андрусяка, котрі презентують літературне покоління, сформоване в 1990-х, що продовжило свій розвиток на початку нового століття, коли в українському літературознавстві поширилися ідеї екокритики. Творча лабораторія З. Мензатюк, О. Ільченка та І. Андрусяка як вихідців із різних регіонів України засвідчує інший геосоціальний досвід і художню реалізацію.Мета дослідження – на матеріалі прози З. Мензатюк, О. Ільченка, І. Андрусяка дослідити специфіку реалізації екологічних аспектів сучасної літератури для дітей з урахуванням проблемно-тематичних і жанрових особливостей творів.Наукова новизна дослідження полягає в тому, що вперше в українському літературознавстві здійснено комплексне дослідження сучасної прози для дітей в аспекті екокритики. Окреслено специфіку екокритичних студій у контексті інтердисциплінарних досліджень.Дисертація є першим ґрунтовним дослідженням екологічних аспектів сучасної літератури для дітей. На матеріалі прози З. Мензатюк, О. Ільченка, І. Андрусяка доведено ефективність екокритики.Відтворено роль інтердисциплінарних досліджень у сучасному літературознавстві. Зокрема досліджено становлення та розвиток екокритики («зелених студій») як аналізу літератури та культури в аспекті екологічних взаємодій. Простежено чотири хвилі екокритики: від в англомовного природничого письма до розвитку прикладних студій на сучасному міжнародному етапі (B. Lawrence, Jan Marshall, S. Slovic та ін.).Виокремлено спорадичну увагу до екокритики в сучасному українському літературознавстві.Простежено, що тема взаємодії людини і природи – одна з провідних у літературі для дітей ХХ ст. У творчості Олени Пчілки екологічні аспекти є складником патріотичного виховання. Проблемно-тематичний спектр прози О. Іваненко презентує багатство природничих тем, які об'єднані морально-етичними чинниками. Повісті-казки В. Нестайка сповнені багатством природничої інформації про взаємодію видів між собою та з довкіллям. Природа у прозі В. Близнеця опоетизована, сповнена ліризму, делікатного одкровення, дитячого зачудування світом усього живого, здатності побачити неймовірне у звичних речах. Досліджено, що сюжет «Арніки» З. Мензатюк розгортається як варіант казки про живу воду за допомогою мотиву подорожі. Простежено також у творі жанрові елементи казки-легенди, в якій пояснено історію лікарської рослини. Ідеї світової гармонії підпорядкована думка про єдність людини та природи, про ідеальні екологічні взаємодії.Проаналізовано, що для проблематики міських казок збірки З. Мензатюк «Тисяча парасольок» характерно поєднання морально-етичних, пізнавально-екологічних і міфологічних аспектів. Зокрема малий читач дізнається про живу й неживу природу українських Карпат, про взаємопов'язаність усього на Землі, а також відомості з астрономії і т. ін.Зауважено, що збірка есе З. Мензатюк «Український квітник» присвячена культурним рослинам українського саду. Наскрізний авторський задум полягає в думці про необхідність збереження природи, зокрема червонокнижних видів рослин. Спостережено, що екологічний аспект збірки есе З. Мензатюк «Зелені чари» пов'язаний також із усвідомленням проблем, про які сигналізує Червона Книга України. Досліджено, що в оповіданні О. Ільченка «Де живуть тварини» в художній формі презентовано етологію та екологію українського світу. Лейтмотивом історії є думка про важливість кожної живої істоти. Пізнавальні завдання оповідання О. Ільченка «Мандрівка Дощинки» проаналізовано на перетині літератури та природознавства. Презентуючи художній опис процесу колообігу води в природі, автор сприяє формуванню екологічної компетентності дітей.Спостережено, що в оповіданнях «У кого ріжки кращі» та «Як коник співати навчився» О. Ільченко демонструє вплив літератури для дітей на формування принципів екологічної взаємодії. Екологічний аспект презентовано відтвореними ланцюгами екологічних взаємодій. Доведено, що екологічні аспекти віршоказок І. Андрусяка «Зайчикова книжечка» зреалізовано в соціальному вимірі. Мета такого зображення – утвердження думки про повагу до кожного життя, його самодостатність, а також про гармонійну взаємодію у природі. Актуальним є мотив екологічної безпеки, втілений, зокрема, в проблемі антропогенного впливу на природу.Підкреслено, що в повісті-казці І. Андрусяка «Третій сніг» екологічна тема переплітається з антиколоніальною. Визначальними є мотиви екологічної поведінки людини, формування емпатії до живого й поваги до довкілля. Антиколоніальний характер повісті-казки визначає думка про мову як основу національної ідентичності. Екологічні аспекти у творі І. Андрусяка «Морськосвинський детектив» розглянуто в контексті жанрово-стильових особливостей. Три історії твору є самостійними пригодами, інтертекстуальні зв'язки яких покликані зацікавити дітей класичною літературою. Подіям та явищам природи письменник намагається дати наукове чи просто логічне пояснення.^UScientific novelty of the research is that first time in Ukrainian study of literature complex investigation of modern prose for children in the aspect of ecocriticism was carried out.The dissertation is the first thorough study of ecological aspects in modern literature for children. Effectiveness of ecocriticism is proven with the help of prose written by Z. Menzatiuk, O. Ilchenko, I. Andrusiak.Role of inderdisciplinary research in modern study of literature is shown. In particular the formation and development of ecocriticism (“green studies”) as analysis of literature and culture in the aspect of ecological interactions is investigated. Four waves of ecocriticism are traced: from English writings about nature to development of modern international applied studies (B. Lawrence, Jan Marshall, S. Slovic and others).Sporadic attention to ecocriticism in modern Ukrainian literary studies is singled out.It is traced that man-nature interaction is one of the leading themes in the children literature in 20th century. In works of Olena Pchilka ecological aspects are part of patriotic education. Problems raised in prose of O.Ivanenko deal with multiple nature subjects that are united by moral and ethical factors. Novel fairy tales of V.Nestaiko have plenty of natural information about cooperation of species with each other and with environment. Nature in prose of V.Blyznets is poetical, lyrical, full of delicate insights, childish wondering at the world of living, ability to see the incredible in common things.It is investigated that the plot of Z.Menzatiuk's “Arnika” uses a theme of voyage to unfold as a version of a fairy tale about living water. In this literary work the genre elements of legendary tale, that explains the history of the medicinal plant, are traced. Idea of the world harmony is delivered through the thought of man-nature unity, ideal ecological cooperation.It is analyzed that range of problems in city tales (collected edition of Z. Menzatiuk “Thousand of umbrellas”) is characterized by combining moral and ethical, research and ecological, as well as mythological aspects. For example, young reader learns about animate and inanimate nature of Ukrainian Carpathians, about interconnection of everything on the Earth, as well as some notions of astronomy etc.It is noted, that Z. Menzatiuk's collected edition “Ukrainian flowerbed” is dedicated to cultivated plants of the Ukrainian garden. Cross-cutting intention of the author is the necessity of saving nature, especially the plants from Red List. Ecological aspect of Z.Menzatiuk's collected edition of essays “Green magic” is also related to understanding of the problems that are raised in the Ukrainian Red List.It is investigated that in O.Ilchenko's story “Where animals live” ethology and ecology of Ukrainian world are described in a fiction form. Keynote of the story is the idea of importance of every living creature.Cognitive tasks of O.Ilchenko's story “Voyage of the Raindrop” are analyzed on the intersection of literature and natural studies. With his artistic description of the water circuit in nature the author facilitates the development of children's ecological competence.It is observed that in the stories “Who has better horns” and “How grasshopper learned to sing” O. Ilchenko demonstrates influence of literature for children on formation of principles of ecological interaction.It is proven that ecological aspects of I. Andrusiak's rhymed tales “The Hair's Book” are described in social dimension. Goal of this is to highlight the idea of respect to every life, its self-sufficiency, well-balanced interactions in nature. Trending theme of ecological safety is represented, among other things, with a problem of human influence on nature.It is stressed that in I. Andrusiak's novel fairy tale “The third snow” ecology is intertwined with anticolonialism. Determinative motives are: ecological behavior of humans, developing empathy to all living and respect to environment. Anticolonial character of the novel fairy tale is defined by the thought that language is the basis for national identity.Ecological aspects in I. Andrusiak's work “Guinea pig detective” are described in context of genre and style specifics. Three stories in this work are separate adventures, intertextual relations of which should raise interest to classical literature in children. The writer attempts to provide scientific or logical explanation for natural events and phenomena.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Хрипунова І. В. 
Термоелектричні і фоточутливі приладові структури на основі наноструктурованих шарів нелегованого і легованого індієм оксиду цинку і їх нанокомпозитів: автореферат дис. ... д.філософ : 105 / І. В. Хрипунова. — Б.м., 2023 — укp.

Актуальність проведення даного дисертаційного дослідження полягає в створенні нових радіаційно-стійких і механічно стабільних фоточутливих функціональних матеріалів і приладових структур гнучкої оптоелектроніки і термоелектрики із використанням недорогих і придатних для масового виробництва гідрохімічних методів виготовлення наноструктурованих шарів оксиду цинку нелегованого (ZnO) і легованого індієм (ZnO:In) і їх композитів із біополімером наноцелюлозою та наночастинками срібла на поверхні твердих і гнучких плівкових підкладок та тканин. Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому що розроблено гідрохімічні методи виготовлення наноструктурованих плівок ZnO і ZnO:In із високою стійкістю до впливу обробки водневою плазмою тліючого розряду, високих доз опромінення електронним пучком і до жорсткого ультрафіолетового опромінення. Визначено етапи технологічного процесу, які забезпечують оптимальні термоелектричні властивості наноструктурованих плівок ZnO і ZnO:In на гнучких підкладках. Досліджено вплив обробок жорстким ультрафіолетовим опроміненням, водневою плазмою тліючого розряду, високими дозами опромінення електронним пучком та відпалами у вакуумі на точкові дефекти і їх комплекси в кристалічній решітці виготовлених гідрохімічними методами наноструктурованих плівок ZnO і ZnO:In. Досліджено умови надання вкритим наноструктурованими плівками ZnO:In тканинам супергідрофобних властивостей за моделлю Кассі-Бакстера і показано вплив ультрафіолетового опромінювання на водовідштольхувальні властивості такого текстилю. Визначено вплив вакансій кисню VO, які виникають внаслідок вакуумних відпалів в наноструктурах ZnO і ZnO:In, на розширення спектру фоточутливості оксиду цинку від ультрафіолетового до видимого і ближнього інфрачервоного діапазонів. Досліджено вплив локалізованого поверхневого плазмонного резонансу та подвійних бар’єрів Шотткі на межі Ag-ZnO на фоточутливість виготовлених гідрохімічними методами гнучких приладових структур для фотодетекторів фоторезистивного типу відносно світла ультрафіолетового, видимого і ближнього інфрачервоного діапазонів.Отримані результати мають практичне значення. Так в дисертації створено гнучкі покриття для захисту від сонячного ультрафіолету в наземних умовах на основі виготовлених гідрохімічними методами тонких наноструктурованих плівок ZnO і ZnO:In на гнучких дешевих поліетилентерефталатних підкладках, які відповідають категорії «відмінно» (50+) міжнародного стандарту ISO 2443:2012(E) «Визначення фотозахисту сонцезахисного покриття UVA in vitro». Виготовлено стабільний в експлуатації супергідрофобний текстиль на основі поліестерової тканини з покриттям із наноструктурованих шарів ZnO:In, який не втрачає своїх водовідштовхувальних властивостей після прання та/або опромінення ультрафіолетом сонячного світла. Створено ефективні гнучкі фоточутливі приладові структури на основі наноструктурованих плівок ZnO і ZnO:In на поліімідних підкладках, а також на основі тонкоплівкового нанокомпозиту з наноцелюлозною матрицею та наповнювачем ZnO:In, що є перспективним для використання в новій конструкції біосумісного гнучкого широкосмугового фотодетектора, в якому наноцелюлозна матриця не тільки захищає функціональний напівпровідник ZnO:In від механічних пошкоджень і атмосферного впливу, але також підвищує монохроматичну ампер-ватну чутливість, зовнішню квантову ефективність і специфічну детективність гнучкого широкополосного фотодетектора фоторезистивного типу до рівня кращих сучасних зразків. Створено гнучкі фоточутливі приладові структури для фотодетекторів фоторезистивного типу із підвищеною ефективністю на основі виготовлених гідрохімічними методами на поліімідних підкладках наноструктурованих плівок оксиду цинку ZnO/PI і нанокомпозиту із наночастинками срібла ZnO_Ag/PI, в якому завдяки локалізованому поверхневому плазмонному резонансу та подвійним бар’єрам Шотткі на межі Ag-ZnO збільшено до рівня кращих сучасних зразків гнучких широкополосних фотодетекторів ампер-ватну чутливість, зовнішню квантову ефективність і специфічну детективність. Створено гнучкі тонкоплівкові термоелектричні елементи планарного типу на основі відпалених у вакуумі при 300°C наноструктурованих шарів ZnO і ZnO:In на поліімідних підкладках Виготовлено функціональну приладову структуру гнучкого тонкоплівкового термоелектричного модуля планарного типу на основі наноструктурованого шару ZnO на поліімідній підкладці і показано переваги використання в ньому тонкоплівкових термопар із ТЕ елементами n-типу ZnO/РІ і металічними хромелєвими ТЕ елементами р-типу. Виготовлено гнучкі термоелектричні елементи планарного типу на основі наноструктурованих плівок ZnO і ZnO:In на поліімідних підкладках із тонкоплівковими омічними контактами, вихідні термоелектричні параметри яких відповідають сучасним мініатюрним та гнучким термоелектричним приладам, але мають значну перевагу у собівартості.^UThe relevance of this dissertation research is the creation of new radiation-resistant and mechanically stable photosensitive functional materials and device structures of flexible optoelectronics and thermoelectrics using inexpensive and suitable for mass production hydrochemical methods for obtaining nanostructured layers of zinc oxide undoped (ZnO) and doped with indium (ZnO:In) and their composites with biopolymer nanocellulose and silver nanoparticles on the surface of solid and flexible film substrates and fabrics.The scientific novelty of the obtained results is as follows. Hydrochemical methods have been developed for obtaining nanostructured ZnO and ZnO:In films with high resistance to treatment with glow-discharge hydrogen plasma, irradiation with high doses of an electron beam, and ultraviolet UVC radiation. The stages of the technological process that provide optimal thermoelectric properties of nanostructured ZnO and ZnO:In films on flexible substrates are determined. The influence of treatments with ultraviolet UVC radiation, hydrogen-plasma glow discharge, high doses of electron beam irradiation, and vacuum annealing on point defects and their complexes in the crystal lattice of nanostructured ZnO and ZnO:In films obtained by hydrochemical methods has been studied. The conditions for providing superhydrophobic properties of fabrics with nanostructured ZnO:In films according to the Cassie-Baxter model have been studied, and the effect of ultraviolet radiation on the water-repellent properties of such fabrics has been shown. The influence of VO oxygen vacancies resulting from vacuum annealing in ZnO and ZnO:In nanostructures on the expansion of the zinc oxide photosensitivity spectrum from the ultraviolet to the visible and near-infrared ranges has been determined. The effect of localized surface plasmon resonance and double Schottky barriers at the Ag-ZnO interface on the photosensitivity of flexible device structures of photoconductive photodetectors with respect to ultraviolet, visible, and near-infrared radiation has been studied.The results obtained are of practical importance. Thus, the dissertation created flexible coatings for protection from solar ultraviolet in terrestrial conditions based on thin nanostructured films of ZnO and ZnO:In, obtained by hydrochemical methods on flexible substrates from cheap polyethylene terephthalate, corresponding to the category "excellent" (50+) according to international standard ISO 2443:2012(E) “Determination of sunscreen UVA photoprotection in vitro”. A durable superhydrophobic textile based on polyester fabric coated with nanostructured ZnO:In layers has been obtained, which does not lose its water-repellent properties after washing and/or exposure to ultraviolet rays of sunlight. Efficient flexible light-sensitive device structures based on nanostructured ZnO and ZnO:In films on polyimide substrates, as well as on the basis of a thin-film nanocomposite with a nanocellulose matrix and ZnO:In filler, have been developed. The latter is promising for use in a new photoresistor design, in which the matrix not only protects the ZnO:In functional semiconductor from mechanical damage and atmospheric influences, but also increases the spectral responsivity, external quantum efficiency, and specific detectivity of the flexible broadband photodetector to the level of the best modern samples. Flexible light-sensitive device structures for highly effic ient photoconductive photodetectors based on nanostructured zinc oxide films obtained by hydrochemical methods on polyimide substrates ZnO/PI and on its nanocomposite with silver nanoparticles ZnO_Ag/PI have been developed. In the latest designs of devices, due to localized surface plasmon resonance and double Schottky barriers at the Ag-ZnO interface, the spectral responsivity, external quantum efficiency, and specific detectivity are increased to the level of the best modern samples of flexible broadband photodetectors. Planar flexible thin-film thermoelectric elements are fabricated based on nanostructured ZnO and ZnO:In layers annealed in vacuum at 300°C on polyimide substrates. The functional device structure of thin-film thermocouples with ZnO/PI n-type TE elements and p-type metal chromel TE elements is obtained. Flexible planar thermoelectric elements are made on the basis of nanostructured ZnO and ZnO:In films on polyimide substrates with thin-film ohmic contacts, the output thermoelectric parameters of which correspond to modern miniature and flexible thermoelectric devices, but have a significant cost advantage.The practical results of the work are protected by the patent of Ukraine for a utility model No 150983 ("Manufacturing method of flexible textile thermoelectric module" Publ. Bull. No. 20 dated 18.05.2022). The results of the dissertation were introduced into the technological process by the Limited Liability Company "MYRENERHOKOM" (Kharkіv).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Калинич К. Ф. 
Метажанрові параметри університетського роману: автореферат дис. ... д.філософ : 035 / К. Ф. Калинич. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація репрезентує перше в українському літературознавстві дослідження метажанрової природи університетського роману. У дисертації на матеріалі творів знакових представників університетської прози (Р. Мерль, Дж. Вільямс, З. Сміт, Г. Мартінес, І. Нечуй-Левицький, Д. Березіна, О. Мігель) досліджено жанр університетського роману (campus novel).Жанрова матриця університетського роману, інтегруючи в собі елементи різних жанрів та мистецьких форм, продукує складний текстуальний конструкт, що відображає культурний контекст та реалії сьогодення. Крім того, жанр університетського роману слугує своєрідною платформою для висвітлення злободенних освітніх, культурних, політичних, соціальних, психологічних, гендерних, особистісних проблем. Сатира як одна зі стрижневих атрибутивних ознак університетського роману, їдке негативне зображення академічного осередку та його обивателів, як правило, резонує із власним досвідом реципієнта, гарантуючи популярність цьому жанрові. Формуючись відповідно до сучасних епістемологічних вимог і запитів читачів та пройшовши градаційні етапи жанрової еволюції, університетський роман зумів розширити коло адресатів і стати популярним за межами свого автентичного топосу. Завдяки відповідній жанровій синтетичній природі він виявляє здатність до генологічних метаморфоз. Позаяк ідеться здебільшого про постмодерністські тексти, університетський роман синтезує кілька жанрових матриць, що значно розширює рамки освітянської тематики, інкорпоруючи як загальнозначущі вишівські етичні засади (прищеплення високоморальних цінностей, розширення світогляду, дотримання зразкового способу «визрівання» самодостатніх особистостей), так і гострі соціально-політичні, історичні, культурологічні та моральні проблеми. Розгляд такої жанрової імплікації на прикладі усталених і взаємодоповнюваних жанрів історичного, (квазі-)біографічного, мелодраматичного, сімейного, генераційного, соціально-психологічного, детективного романів та роману-фентезі із жанром campus novel дало можливість ґрунтовно простежити закономірності формування метажанрових конструктів та їхнього функціонування на проблемно-тематичному та жанрово-стильовому рівнях тексту.Висновуємо, що університетський роман становить собою метажанр, центрований темою, специфічним хронотопом та персоносферою, іронічним наративом, тенденцією до синтезу форм і різних мов культури. Окреслені стратегії сприяють постійному оновленню жанрової матриці, що доводитьпотенціал метажанру, уможливлюючі подальші дослідження мистецтва слова в умовах зміни культурних та естетичних парадигм.^UThe thesis is the first study of the meta-genre nature of the campus novel in the field of Ukrainian literary criticism. It investigates the peculiarities of the campus novel genre, relying on the works of prominent authors of the campus prose (R. Merle, J. Williams, Z. Smith, H. Martinez, I. Nechuy-Levytsky, D. Berezina, O. Miguel).The changeable concept of genre, in the course of retaining its heuristic potential, eventually undergoes a kind of diffusion and, due to the inter-genre interference, produces a meta-genre literary product, which naturally leads to the shattering of the genre canon and, consequently, creates original inter-genre forms. The study of the meta-genre parameters of the campus novel has confirmed this trend. Integrating the elements of various genres and art forms, the genre matrix of the campus novel produces a complex textual construct that reflects the cultural context and realities of the present. In addition, the genre of the campus novel serves as a kind of a platform for outlining important educational, cultural, political, social, psychological, gender, and personal issues. Satire as one of the core attributes of the campus novel (a caustic negative portrayal of the academic community and its inhabitants) usually resonates with the recipient’s own experience, thus ensuring the popularity of this genre. Formed in accordance with modern epistemological requirements and reader’s demands and having passed through gradual stages of genre evolution, the campus novel managed to expand the range of its addressees and become popular beyond its authentic topos. On account of its genre synthetic nature, it is capable of genological metamorphosis. Since this research deals mostly with post-modern texts, the campus novel synthesizes severalgenre matrices, which significantly expands the scope of educational topics, incorporating both the generally important university ethical principles (instilling high moral values, broadening the worldview, keeping to the exemplary way of “maturing” the self-sufficient individuals) and acute socio-political, historical, cultural, and moral problems. The analysis of such genre implications on the example of the traditional and newly developed genres of historical, (quasi-)biographical, melodramatic, family, generational, socio-psychological, detective, and fantasy novels together with the campus novel made it possible to thoroughly trace the patterns of formation of meta-genre constructs and their functioning at the problematic, thematic, genre, and style levels of the text.Hence, it may be concluded that the campus novel is a meta-genre with a theme, a specific chronotope and personosphere, an ironic narrative, and a tendency to synthesize forms and different languages of culture. The outlined strategies contribute to the constant renewal of the genre matrix, which proves the potential of the meta-genre, stipulating the further studies of the art of words in terms of changeable cultural and aesthetic paradigms.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Рамазан Ф. .. 
“ЖАНРОВІ ТА СТИЛЬОВІ ДОМІНАНТИ ДЕТЕКТИВНОЇ ПРОЗИ АГАТИ КРІСТІ”.: автореферат дис. ... д.філософ : 035 / Ф. .. Рамазан. — Б.м., 2024 — укp.

В дисертаційному дослідженні зосереджуємо нашу увагу на представленні найпомітніших літературних піджанрів та течій в межах літературного жанру детективу та характеристиці ідіостилю обраного автора в царині сучасного літературознавства та стилістики.У контексті нашого дослідження більшість літературних творів Агати Крісті можна об’єднати під загальним терміном «детективна проза», який ми розуміємо як один із піджанрів кримінальної прози, оповідання, яке зазвичай трактується з точки зору детективу (професійний, аматорський чи пенсіонерський) про певний злочин, в основі якого лежить сюжет.Агата Крісті відома як детективна письменниця, яка зробила революцію в детективній літературі, увічнивши класичний детектив. Лейтмотивом її творчості є верховенство права, торжество розуму, захист прав і свобод усіх членів суспільства.Актуальність дослідження полягає в необхідності вивчення деяких неоднозначних аспектів фундаментальних положень щодо детективу загалом і його генези зокрема для опису модернізованих трансформаційних схем детективного сюжету в детективній прозі Агати Крісті, які можна висвітлити через особливості її ідіостилю на різних мовних рівнях.Мета дослідження — дослідити детективну прозу Агати Крісті в контексті її жанрової та ідіостильової природи у контексті британського літературного дискурсу.^UIn the thesis, we focus our attention on the presentation of the most notable literary subgenres and currents within the literary genre of the detective and the characteristics of the idiostyle of the selected author in the field of modern stylistics.In the context of our research, most of Agatha Christie's literary works can be united under the general term "detective prose", which we understand as one of the subgenres of crime fiction, a story that is usually interpreted from the point of view of a detective (professional, amateur or retired) about a certain crime, which is based on the plot.Agatha Christie is known as a detective writer who revolutionized detective literature by immortalizing the classic detective story. The leitmotif of her work is the supremacy of law, the triumph of reason, protection of the rights and freedoms of all members of society.The relevance of the study lies in the need to study some ambiguous aspects of the fundamental provisions regarding the detective in general and its genesis in particular to describe the modernized transformational schemes of the detective plot in the detective prose of Agatha Christie, which can be highlighted through the peculiarities of her idiostyle at different linguistic levels.The purpose of the study is to examine Agatha Christie's detective prose in the context of its genre and idiosyncratic nature in the context of British literary discourse.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського