Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (32)Реферативна база даних (1351)Книжкові видання та компакт-диски (66)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>K=ДЕФОРМАЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 158
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Будівництво   
1.

Єгоров О.І. 
Обгрунтування точності геодезичних робіт при будівництві і експлуатації споруд баштового типу на основі напружено-деформованого стану: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.24.01 / О.І. Єгоров ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2001. — 20 с.: рис. — укp.

Розроблено методику розрахунку точності геодезичних робіт у ході будівництва баштових споруд на основі побудованої фізичної моделі, яка встановлює функціональну залежність між величинами, що характеризують властивості міцності конструкції, і величинами деформацій, які визначаються під час виконання геодезичних робіт. Допуски визначено на підставі імовірнісного показника надійності баштових споруд за міцністю. Наведено фізичну модель баштових споруд, яка дозволяє, поряд з нормативним навантаженням, враховувати початкові недосконалості, появу яких обумовлено похибками геодезичних робіт. На основі побудованої моделі розроблено методику, яка дозволяє обгрунтувати вибір місць розташування марок і точність спостережень за деформаціями баштових споруд, що дає можливість оцінювати їх стійкість.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н115
Шифр НБУВ: РА313910 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Єрмак Т.А. 
Остеопенічний синдром у дітей, хворих на ідіопатичний сколіоз: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Т.А. Єрмак ; Ін-т патології хребта та суглобів ім. М.І.Ситенка АМН України. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Викладено результати комплексного клініко-рентгенологічного, денситометричного та біохімічного обстежень дітей, хворих на ідіопатичний сколіоз. У 62,8 % випадків у дітей, хворих на сколіоз виявлено остеопенію, переважно у губчастій кістковій тканині. Зниження мінеральної щільності кістки не залежить від статі хворих і типу деформації. Частота виявлення та ступінь остеопенії зростає по мірі збільшення величини викривлення хребта та віку хворих. Сколіотична деформація частіше прогресує у дітей зі зниженою мінеральною щільністю кісткової тканини. У процесі біохімічного дослідження сироватки крові та сечі у дітей, хворих на сколіоз, виявлено значні порушення метаболізму основних структурних компонентів сполучної тканини. Даний стан визначено як "остеопенічний синдром" у дітей, хворих на сколіоз. Остеопенічний синдром - одна з несприятливих ознак перебігу сколіотичної хвороби. Зниження міцності кісткової тканини у дітей та підлітків зі сколіозом диктує необхідність постійного денситометричного контролю за її станом і проведення біохімічних аналізів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.458.250.533
Шифр НБУВ: РА313216 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Іванова І.М. 
Мікроскопічна теорія спінових конфігурацій і магнітострикції у багатопідграткових антиферомагнетиках: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / І.М. Іванова ; Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова НАН України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Одержано систему рівнянь, що описує положення всіх шести спінових підграток залежно від поля, прикладеного в площині легкого намагнічування, та проведено її числові розрахунки. Показано існування двох критичних значень поля: в першому захлопуються дві з трьох підграток, а в другому - всі три підгратки є спрямованими вздовж поля. Для таких феромагнетиків проведено аналіз їх магнітострикційних властивостей. Показано, що для обмінної магнітострикції ненульовими виявляються тільки ізотропні компоненти тензора деформації, а з іншого боку, диполь-дипольна та релятивістська складові магнітострикції призводять до ромбічної деформації в легкій площині, проте для них відсутня спонтанна деформація. Проведено теоретичні дослідження магнітних властивостей ван-флеківських синглетних антиферомагнетиків з сильною анізотропією типу "легка площина" та спіном іонів: S = 1. Показано, що тут має місце квантовий фазовий перехід ІІ-го роду з синглентного стану в антиферомагнітний. Проаналізовано польові залежності намагніченості, магнітної сприйнятливості та вимушеної магнітострикції цих антиферомагнетиків. Проведено порівняння одержаних результатів з наявними експериментальними даними.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В377.35,022 +
Шифр НБУВ: РА367504

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
4.

Ільчук Н.І. 
Особливості роботи П-подібних залізобетонних рам при короткочасних малоциклових навантаженнях: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.01 / Н.І. Ільчук ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Розроблено методику розрахунку рам за деформаціями з урахуванням дії повторних малоциклових навантажень на П-подібні залізобетонні рами на основі сучасної розрахункової деформаційної моделі та експериментально досліджено роботу даних рам в процесі одноразового і короткочасного малоциклового навантаження. Обгрунтовано умови розрахунку залізобетонних рам з урахуванням перерозподілу зусиль в елементах рами. Наведено нові експериментальні дані про перерозподіл зусиль в елементах рами, в процесі дії повторних малоциклових навантажень. Відзначено, що пластичні шарніри в перерізах рами виникають внаслідок пластичного деформування бетону стиснутої зони на низхідній ділянці діаграми деформування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н539.22-028 +
Шифр НБУВ: РА350930

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
5.

Ісмагілов А.О. 
Вдосконалення оцінки експлуатаційної придатності конструкцій промислових будівель в умовах нерівномірних осідань основи: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.01 / А.О. Ісмагілов ; Полтав. нац. техн. ун-т ім. Ю.Кондратюка. — Полтава, 2007. — 24 с. — укp.

Для оцінки експлуатаційної придатності конструкцій промислових будівель за умов нерівномірно просідаючої основи вперше розроблено автоматизовану інформаційно-експертну систему "Каркас". Удосконалено методику виконання розрахунків каркасу будівель на нерівномірні просадні впливи на базі обгрунтування раціональних розрахункових моделей, складених з урахуванням особливостей розподілення осідань, конструктивної схеми каркасу та сумісної пружної роботи каркаса з основою. Розроблено та реалізовано методику натурних випробувань конструкцій для визначення параметрів піддатливості опорних зв'язків каркасу, яка обумовлена пружними деформаціями основи, фундамента і базових елементів колон. Встановлено критерії експлуатаційної придатності конструкцій будівель на базі розробленої методики прогнозування термінів утворення граничних осідань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н720.21-082.051 +
Шифр НБУВ: РА351102

Рубрики:

      
6.

Автомєєнко Є. М. 
Тотальне ендопротезування колінного суглоба за наявності фронтальних деформацій у хворих на ревматоїдний артрит / Є. М. Автомєєнко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуального наукового завданнятравматології та ортопедії – покращення результатів тотального ендопротезуванняколінного суглоба за наявності фронтальних деформацій у хворих на ревматоїднийартрит.В основу роботи покладено аналіз результатів діагностики та лікуванняпацієнтів з діагнозом ревматоїдний артрит, яким виконали ендопротезуванняколінного суглоба з осьовими деформаціями. Операції були проведені з 2013 по2019 роки у відділі захворювань суглобів у дорослих ДУ «Інститут травматологіїта ортопедії НАМН України». За цей час виконано 69 ендопротезувань колінногосуглоба у 60 хворих на ревматоїдний артрит, серед них 58 хворих мали осьовідеформації. Зокрема, у 9 хворих ендопротезування колінного суглоба виконано зобох боків. Ці операції виконували на пізній стадії захворювання (II стадія II-IIIфаза та III стадія за класифікацією Є.Т. Скляренка, В.І. Стецули, що відповідає IVстадії ревматоїдного артриту за класифікацією Штейнброкера). З II стадієюзахворювання було 56 і з III – 2 хворих. Зокрема, жінок – 53, чоловіків – 5. Вікхворих коливався від 20 до 75 років і становив у середньому (45,1 ± 12,1) років.Синовектомії колінного суглоба було проведено в 5 хворих, з них на обох коліннихсуглобах у 1 хворого. Час, що минув від синовектомії до ендопротезуванняколінного суглоба – від двох до 8 років. У 9 хворих було виконаноендопротезування кульшових суглобів, причому у 6 хворих проведеноендопротезування обох кульшових суглобів. У клініці хворим здійснюваликлінічні, лабораторні та рентгенологічні обстеження. В ортопедичному статусівизначали стан усіх кінцівок, наявність контрактур та порушення осі кінцівок.Так, при обстеженні хворих нами було виявлено порушення вісі кінцівки в58 (96,67 %) випадках і 2 (3,33 %) випадки - без її порушення. Усіх пацієнтів зпорушенням вісі кінцівки було розподілено на дві основі групи. Вальгуснадеформація гомілки виявлена у 45 (77,59 %) випадках (від 10 до 15° - у 35, від 16до 20° - у 7, більше 20° - 3 випадки). Варусна деформація вісі кінцівки виявлена у13 (22,41 %) випадках (від 10 до 15° у 10, від 16 до 20° - у 2 і більше 20° - у 1випадку). Також при обстеженні хворих було виявлено наявність згинально-розгинальної контрактури у 48 хворих. Анкілози у колінних суглобах булинаявними у 2 хворих, у 1 з них – обох колінних суглобів.При виконанні роботи нами вивчено та проаналізовано, за данимирентгенографії та комп'ютерної томографії (КТ), варіанти анатомо-функціональних особливостей у метаепіфізах кісток, що формують коліннийсуглоб при вальгусній чи варусній деформації. Проведено математичнемоделювання фронтальних деформацій у колінному суглобі при РА. Вивченоостеогенну активність стовбурових стромальних клітин у суглобових кінцях танадколінку колінних суглобів з осьовими деформаціями, встановлено відповіднукореляційну залежність з даними імунологічних та гістоморфометричнихпоказників. Проведено диференційоване визначення параметрівгістоморфометричних показників спонгіози латеральних та медіальних виростківстегна і великогомілкової кістки, видалених під час ендопротезування колінногосуглоба у хворих на РА з осьовими деформаціями. Удосконалено технікуендопротезування колінного суглоба у хворих на РА за наявності фронтальнихдеформацій. Розроблено програму фізичної реабілітації таких пацієнтів післяендопротезування на стаціонарному етапі відновного лікування і визначена їїефективність.^UThe basis of the current work is the analysis of the results of diagnostics andtreatment patients with rheumatoid arthritis, who underwent total knee arthroplasty foraxial deformities of knee joints. The surgeries were performed from 2013 to 2019 in theDepartment of Joint Diseases in the Adult Institute of Traumatology and Orthopedics ofthe National Academy of Medical Sciences of Ukraine. During this time 69 total kneearthroplasties were performed in 60 patients with rheumatoid arthritis, among them 58patients had axial deformities. In particular, 9 patients underwent total knee arthroplasty,performed on both sides. These operations were performed at a late stage of the disease(II stage IIIIIphase and stage III classification ET Sklyarenko, VI Stetsula, whichcorresponds to stage IV rheumatoid arthritis according to the Steinbroker classification).With the II stage of the disease there were 58 and with III 2patients. In particular,women were 53, men 5.The age of patients ranged from 20 to 75 years and averaged45,1 ± 12,1 years. Synovectomy of the knee joints was observed in 5 patients, of whom1 patient had both knee synovectomy. The time elapsed from synovectomy to total kneeathroplasty varying from two to 8 years. Nine patients underwent hip replacement, and6 patients underwent both hip replacement. In the clinic, patients underwent clinical,laboratory and radiological examinations. Orthopedic status reflects, the presence ofcontractures and the violation of the axis of the extremities.Thus, in the examination of patients, we found violations of the limb axis in 58(96,67%) cases, and in 2 (3,33%) cases without its violation. All patients with limb axisdisorders were divided into two groups. Valgus deformity of the shin was detected in 45(77,59%) cases (from 10 to 15° in 35, from 16 to 20° in 7, more than 20° 3cases). Varusdeformity of the limb axis was detected in 13 cases, (22,41%) (from 10 to 15° in 10, from16 to 20° in 2 and more than 20° in 1case). Also, examination of patients revealed thepresence of a flexion contracture in 48 patients. Ankylosis in the knee joints were presentin 2 patients, in one of them bothknee joints.In the course of our work we have studied and analyzed, according to radiographs andcomputed tomography (CT), variants of anatomic and functional features of themetaepiphyses of the bones, which form the knee joint during valgus or varus deformity.We perform mathematical modeling of frontal deformities in the knee joint in RA. Westudied the osteogenic activity of stem stromal cells in the joint ends and the patella ofthe knee joints with axial deformations, and we established correlation dependence withthe data of immunological and histomorphometric parameters. We perform discretedetermination of histomorphometric parameters of spongiosis of lateral and medialfemoral and tibial bone condyles, removed during knee replacement in patients with RAand axial deformities. The technique of knee joint replacement in patients with RA andfrontal deformities has been improved. The program of physical rehabilitation of suchpatients after endoprosthesis at the inpatient stage of rehabilitation was developed and itseffectiveness was determined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Агапова К. В. 
Запобігання кримінальним правопорушенням, що вчиняються молодіжними угрупованнями в Україні. / К. В. Агапова. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертацію присвячено теоретичним і практичним проблемам запобігання кримінальним правопорушенням, що вчиняються молодіжними угрупованнями в Україні з урахуванням сучасного стану кримінального, кримінального процесуального законодавства та правоохоронної діяльності. Встановлено, що основними молодіжними угрупуваннями спрямованими на протиправні дії є неформальні, дії яких носять переважно хуліганський характер, який з часом проявляється у насильницьких агресивних протиправних діях. Під неформальними молодіжними групами насильницької спрямованості запропоновано розуміти антисоціальні стійкі структурні формування, до складуяких входить не менше 5 осіб віком від 14 до 35 років, пов’язаних єдиними інтересами та потребами, що мають власну субкультуру, різний ступінь групової криміногенності, що проявляється у вчинені кримінальних правопорушень насильницького характеру. Під агресією розуміється – цілеспрямована, деструктивна поведінка, яка виражається в певних діяннях, які мотивовані ворожістю та ненавистю до людей, суспільства і завдають шкоду життю, здоров’ю, честі та гідності, правам людини, викликають в неї психічнийдискомфорт (стан напруги, тривоги, страху та інші негативні емоції), за що передбачена кримінальна відповідальність.Розкрито зміст елементів кримінологічної характеристики кримінальних правопорушень, що вчиняються молодіжними угрупованнями з виокремленнямвідомостей про стан, структуру, динаміку й географію кримінально каранихдіянь цієї категорії, причини та умови, які сприяють їх учиненню, соціальнопсихологічні ознаки правопорушників (учасників молодіжних груп, злочинних організацій, банд, інших формувань) і потерпілих, а також показано зв’язок діяльності молодіжного угрупування зі ступенем агресивної поведінкової установки особи-злочинця, латентності та ефективністю вжитих заходів запобігання.З’ясовано (на основі аналізу статистичних показників за 2013–2021 рр.), що сучасна злочинність в Україні характеризується щорічним збільшенням кількості тяжких кримінальних правопорушень учинених у складі молодіжних груп і організацій, у тому числі шляхом застосування зброї та вибухових речовин, залучення до вчинення порушень громадського порядку молодіжних об’єднань, що загалом негативно впливає на суспільний розвиток в умовах збройної агресії, загострення внутрішньополітичної конфронтації таекономічної нестабільності.Констатовано, що політичні та соціально-економічні зміни, зниження рівня життя, втрата моральних орієнтацій, ослаблення функцій сім’ї, криміналізація суспільства наклала глибокий відбиток на поведінку молоді. До загальних (макрорівень) детермінантів злочинної поведінки членів молодіжних угруповань віднесені: стрімке розшарування суспільства на бідних і багатих та інший стратифікаційний розподіл суспільства на групи; загальне зниження керованості соціальними процесами; нестабільність економічної ситуації україні; зниження рівня життя; неспроможність сім’ї; недоліки державного та громадського устрою; деформація морально-психологічних установок членівнеформальних молодіжних груп; переважання корисливих, егоїстичноіндивідуальних, демонстративно-агресивних та насильницьких мотивів. До спеціальних (мікрорівень) – дисфункціональність сім’ї; соціальну дезадаптацію особи та інші відчуження від соціального середовища; вікові, психічні та інші особистісні особливості; готовність уникнути від вирішення життєвих проблем у світі алкоголю та наркотиків, що утворюють тимчасову ілюзорну стабільність; відсутність можливості реалізуватися у суспільно кориснійдіяльності; відчуття безцільності існування; відданість близьким; дистанціювання від успішних молодих людей; вплив асоціального середовища. Під особою яка вчиняє кримінальні правопорушення у складі молодіжних угруповань слід розуміти сукупність її соціально-демографічних, моральнопсихологічних, соціально-рольових та кримінально-правових ознак та властивостей, що виявляються в злочинній поведінці, детермінованій негативними ідеологічними. поглядами та агресією до оточуючих. Основними характерними рисами соціально-психологічного портрета особи, яка вчиняє кримінальні правопорушення у складі молодіжних угруповань є: зневага досуспільно значущих інтересів та інтересів інших осіб; виражений егоїзм, підпорядкування поведінки інших осіб власним інтересам і бажанням; особлива зухвалість, жорстокість стосовно до потерпілих; підвищена конфліктність; низький загальноосвітній рівень цієї категорії осіб; внутрішня готовність до протиправних вчинків; високий відсоток осіб підліткового та молодіжного віку, які вчиняють вуличне насильство; досить високий рівень групової організації вуличних насильницьких злочинців.^UThe dissertation focuses on the theoretical and practical problems of preventing criminal offenses committed by youth groups in Ukraine, taking into account the current state of criminal, criminal procedural legislation and law enforcement activities.It has been established that the main youth groups aimed at illegal actions are informal ones, whose actions are mainly hooligan in nature, which over time manifests itself in violent, aggressive illegal actions. Informal youth groups with a violent orientation are proposed to be understood as antisocial stable structural formations, which include at least 5 people aged from 14 to 35, connected by common interests and needs, having their own subculture, varying degrees of group crime rates, manifested in the committed criminal offenses of a violent nature.Aggression is understood as purposeful, destructive behavior, which is expressed in certain actions, motivated by hostility and hatred towards people, society and causingdamage to life, health, honor and dignity, human rights, bringing about mental discomfort (a state of tension, anxiety, fear and other negative emotions), for whichcriminal liability is provided.The content of the elements of the criminological characteristics of criminal offenses committed by youth groups is disclosed, with information on the state, structure, dynamics and geography of criminally punishable acts of this category, the reasons and conditions that contribute to their commission, socio-psychological characteristics of offenders (members of youth groups, criminal organizations), gangs, other formations) and victims, and the connection between the activities of the youth group and the degree of aggressive behavioral attitude of the criminal, latency and effectiveness of the preventive measures taken is also shown.It has been found out (based on the analysis of statistical indicators in 2013–2021), that modern crime in Ukraine is characterized by an annual increase in the number of serious criminal offenses committed as part of youth groups and organizations, including the use of weapons and explosives, the involvement of youth associations in committing violations of public order, which in general negatively affects social development in conditions of armed aggression, aggravation of internal political confrontation and economic instability.It has been established that political and socio-economic changes, a decrease in the standard of living, the loss of moral orientations, the weakening of family functions, and the criminalization of society left a deep impression on the behavior of young people. General (macro-level) determinants of criminal behavior of members of youth groups include: rapid stratification of society into poor and rich and other stratification of society into groups; a general decrease in controllability of social processes; instability of the economic situation in the country; decrease in the standard of living; family failure; shortcomings of the state and public system; deformation of moral and psychological attitudes of members of informal youthgroups; predominance of self-serving, selfish-individual, demonstrative-aggressive and violent motives. Special (micro-level) determinants include dysfunctionality ofthe family; social maladaptation of a person and other alienation from the social environment; age, mental and other personal characteristics; willingness to avoidsolving life problems in the world of alcohol and drugs, which create a temporary illusory stability; lack of opportunity to be realized in socially useful activity; feelingof purposelessness of existence; devotion to loved ones; distancing from successful young people; the influence of antisocial environment.A person who commits criminal offenses as part of youth groups is understood as a set of his socio-demographic, moral-psychological, social-role and criminal-legalfeatures and properties, which are manifested in criminal behavior determined by negative ideological views and aggression towards others. The main characteristicfeatures of the socio-psychological portrait of a person who commits criminal offenses as part of youth groups are: contempt for socially significant interests and the interests of other people; expressed selfishness, subordination of the behavior of other people to one's own interests and desires; special audacity, cruelty towards thevictims; increased conflict; low general education level of this category of persons; internal readiness for illegal acts; a high percentage of adolescents and young adultswho commit street violence; a fairly high level of group organization of violent street criminals.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Будівництво   
8.

Аларджан Р.А.Ф. 
Бетон на основі модифікованих композиційних цементів для умов сухого жаркого клімату: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.05 / Р.А.Ф. Аларджан ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2007. — 18 с. — укp.

Наведено результати теоретичних і експериментальних досліджень з метою розробки бетону для монолітного будівництва за умов сухого жаркого клімату, ефективність якого зумовлена використанням композиційних цементів V типу зі зниженими тепловиділенням і деформаціями усадки, підвищеними рухливістю, корозійною стійкістю та довговічністю. З метою прискорення формування міцності у ранній період тверднення здійснено модифікацію цементів комплексним хімічним додатком, що містить активізатор тверднення та пластифікатор-сповільнювач тужавіння. Вивчено реологічні та фізико-механічні властивості модифікованих цементів і бетонів на їх основі, що тверднули за різних температурних умов. На базі методів механіки руйнування досліджено тріщиностійкість бетонів дорожнього призначення. За промислових умов виготовлено дослідно-промислову партію композиційного цементу та на його основі одержано бетон, використаного під час влаштування монолітного шару доріг за умов дії високих літніх температур. Визначено техніко-економічну доцільність розробки й економічний ефект впровадження розробленого бетону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н331.91 +
Шифр НБУВ: РА354993

Рубрики:

      
9.

Алексєєв В. Д. 
Особливості переносу енергії в радіаційно-забарвлених кристалах CsI:Tl / В. Д. Алексєєв. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.10 - фізика напівпровідників і діелектриків Інститут монокристалів НАН України, Харків, 2018. Досліджені процеси радіаційного пошкодження кристалів CsI:Tl і роль наведених опроміненням центрів забарвлення в процесі переносу енергії до Tl+-центрів світіння. Встановлено, що на утворення і релаксацію активаторних центрів забарвлення впливає пластична деформація, терміч-на та оптична обробка кристала, а також наявність CO32- - іонів. Абсорб-ційні властивості активаторних центрів забарвлення двох типів інтерпре-туються в рамках моделі, відповідно до якої вони являють собою домiш-ково-вакансiйнi диполi Tl0va+ і Tl2+vс-, в яких електронний Tl0 і дірковий Tl2+ центри збурені сусідньою аніонною і катіонною вакансією, відповідно. При збудженні кристала CsI:Tl світлом з області ближнього ультрафіолету виникає струм об'ємної провідності, що обумовлений переносом електрона з I- на Tl+ іон. Перенос заряду ініціює утворення Tl0 центра і захват зонної дірки домішково-вакансійним диполем CO32-va+ з утворенням однозаряд-ного CO3--іона і вивільненням аніонної вакансії, що в процесі дифузії захо-плюється Tl0-центром. Tl0va+ і Tl2+vс- центри приймають участь у сцинтиля-ційному процесі, отримуючи резонансним шляхом енергію від Tl+ центрів. Деградація світлового виходу опромінених кристалів CsI:Tl обумовлена випромінювальним переносом енергії від Tl+ до Tl0va+ центрів, світіння яких погашено при температурах, що перевершують 200К. Безвипроміню-вальний перенос енергії від Tl+ до Tl2+vс- центрів призводить до довгохви-льового спектрального зсуву і зміни форми сцинтиляційного імпульсу. Ключові слова: йодид цезію, іон талію, центр забарвлення, опромінення, перенос заряду, люмінесценція, поглинання, вакансія.^UThesis for a scientific degree of candidate of science in physics and mathematics by specialty 01.04.10 - Physics of Semiconductors and Dielectrics. - Institute for Single Crystals, Kharkiv, 2018. The radiative damage of CsI:Tl crystals and the role of color centers induced by irradiation in the process of energy transfer to Tl+ luminescence centers are studied. It is found that deformation, thermal and optical processing of the crystal, as well as the presence of CO32- ions affect the processes of formation and relaxation of the activator color centers. The properties of the induced absorption are explained in terms of absorption of impurity vacancy dipoles Tl0va+ і Tl2+vс-, where the electronic Tl0 and hole Tl2+ centers are perturbed by a neighbor anionic va+ and cationic vс- vacancies, respectively. A volumetric conductivity current excited by near-ultraviolet arise due to the transfer of the electron from I- to the Tl+ ion in CsI:Tl crystal. The charge transfer initiates the formation of Tl0 center and the capture of the hole by the impurity vacancy dipole CO32-va+ with the formation of CO3- ion and the release of the anionic vacancy va+ to be captured by Tl0 center in the diffusion process. Tl0va+ and Tl2+vс- centers participate in scintillation process to get energy from Tl+ emission centers by resonance. Degradation of the light yield of а irradiated CsI:Tl crystal is due to the radiative energy transfer from Tl+ to Tl0va+ centers, whose emission is quenching at temperature above 210 K. Non-radiative energy transfer from Tl+ to Tl2+vc- centers results in long-wave spectral shifts and the duration increase of the scintillation pulse. Key words: cesium iodide, ion thallium, color center, charge transfer, luminescence, absorption, vacancy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Александров Ю.В. 
Професійна деформація співробітників органів внутрішніх справ і шляхи її корекції: Автореф. дис. канд. психол. наук: 19.00.06 / Ю.В. Александров ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. — 18 с. — укp.

Досліджено умови виникнення і розвитку професійної деформації працівників різних підрозділів міліції, обгрунтовано способи її корекції та профілактики. Показано відмінності в характері та ступені прояву професійної деформації у працівників різних служб системи МВС, встановлено їх безпосередній зв'язок з особливостями протікання оперативно-службової діяльності. Наведено методи виявлення відмінностей, обумовлених саме специфікою правоохоронної служби, встановлено її вплив на особистісні характеристики працівників міліції, визначено їх роль у формуванні професійної деформації. Обгрунтовано положення про домінуючу роль специфіки оперативно-службової діяльності у формуванні професійної деформації. Показано можливість її діагностики та корекції за допомогою методу ділової гри. Доведено, що одним з головних чинників розвитку професійної деформації правоохоронців є нехтування правовою регламентацією з їх боку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю941.1-65 + Х819(4УКР)112.011.22 +
Шифр НБУВ: РА328231

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Аль-Ібрахімі М. М. 
Забезпечення раціональних умов абразивного різання композиційних карбонових виробів на верстатах паралельної структури / М. М. Аль-Ібрахімі. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження - процес обробки карбон-карбонових заготовок абразивним інструментом на верстаті паралельної структури. Дисертація присвячена вирішенню науково-прикладної задачі підвищення якості розрізання карбон-карбонових композиційних виробів на основі встановлення закономірностей формування поверхневого шару при впливі абразивним інструментом за рахунок забезпечення раціональних умов різання маніпуляційною системою верстата паралельної структури. Розроблено фізичну модель взаємодії та запропоновано математичний опис теплових явищ, які викликають деформацію інструмента. Показано, що надлишок тепла викликатиме різке зростання температури на периферії інструменту та відповідно вестиме до його деформацій, внаслідок чого якість обробки поверхонь погіршується, а ширина різу зросте. Встановлено, що зі збільшенням часу роботи кругом щільність залипання продуктів різання на поверхні кругу зростає, а обсяг видалення речовини при різанні зменшується. Дане зменшення обумовлене пружними деформаціями у верстатній системі, які зростають при зростанні сил різання. Зміна профілю різального круга веде до зменшення продуктивності процесу, зростання пружних деформацій, погіршення якості оброблених заготовок. Доведено, що для підвищення якості обробки необхідно підвищувати жорсткість, забезпечуючи її раціональне значення при зміні стану інструменту. Запропоновано нове технічне рішення верстата на основі механізму паралельної структури з кінематичною надлишковістю, сформульовано його кінематичні залежності та визначено матрицю просторової жорсткості. Встановлено, що запропонованому механізму паралельної структури з кінематичною надлишковістю властива підвищена жорсткість у порівнянні з повнопаралельними механізмами, та показана доцільність його застосування у верстаті для абразивної обробки, що дозволяє не лише підвищити точність різання, а і зменшити пляму контакту і тепловиділення в зоні різання. Експериментальними вимірюванням на розробленій та виготовленій моделі верстата підтверджено, що жорсткість механізму паралельної структури з кінематичною надлишковістю на 16-28% більша у порівнянні з відомими. Показано, що використання запропонованих розробок та методик визначення режимів абразивного різання дозволяє скоротити витрати на обробку на 25-30%.^UThe object of the study is the process of machining of carbon-carbon pieces with abrasive tool on a parallel kinematic machine. The dissertation is dedicated to the solution of the scientific and applied task of improving the quality of cutting of carbon-carbon composite pieces on the basis of the establishment of regularities of the formation of the surface layer under the influence of an abrasive tool due to ensuring rational conditions of abrasive cutting by a manipulative system of a parallel kinematic machine. A physical model of the interaction was developed and a mathematical description of the thermal phenomena that caused deformation of the instrument was proposed. It is established that excess heat will cause a drastic temperature increase on the periphery of the instrument and, accordingly, will lead to its deformation, resulting in a deterioration in the quality of machined surface, and the width of the cutting will increase. It has been established that with increasing time of machining, the density of sticking of cutting products on the surface of the wheel is increasing, and the removal volume of material decreases. This reduction is due to elastic deformations in the technological system, which increases with the growth of cutting forces. Thus, changing the profile of the abrasive wheel leads to a decrease in the productivity of machining, growth of elastic deformations, changes in the quality of the machined surface. It has been proved that in order to overcome these negative phenomena it is necessary to increase the stiffness, ensuring its rational value when the state of the abrasive wheel is being changed. A new technical solution of parallel manipulator with kinematic redundancy was proposed, an analysis of its kinematics was carried out and the spatial stiffness matrix was established. It has been established that the proposed parallel manipulator possesses with increased stiffness as compared to fully parallel manipulators, and the utility of its application for abrasive machining was shown. The proposed machine essentially changes the stiffness characteristics of the technological system, which allows not only to improve the accuracy of cutting, but also reduce the contact spot and heat dissipation in the cutting zone. Measurements on the manufactured model of the machine experimentally confirmed that the stiffness of the proposed parallel manipulator is 16-28% higher as compared to pentapod manipulator. The economic validation has confirmed, that the use of the proposed technical decisions allows to reduce machining costs by 25–30%.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Андрієнко К. Ю. 
Клініко – лабораторне обґрунтування застосування легованого пакувального матеріалу при виготовленні акрилових базисів знімних конструкцій зубних протезів: автореферат дис. ... д.філософ : 221 / К. Ю. Андрієнко. — Б.м., 2024 — укp.

Розробка пакувальних матеріалів для виготовлення функціонально ефективних знімних протезів має велике значення для практичної охорони здоров'я, що і визначило мету нашої роботи.Мета дослідження полягала в обґрунтуванні підвищення ефективності ортопедичного лікування пацієнтів знімними конструкціями зубних протезів шляхом розробки та застосування легованих пакувальних матеріалів. Відповідно до поставленої мети і завдань було проведено суб’єктивне та функціональне дослідження та здійснено ортопедичну реабілітацію 55 пацієнтів з обґрунтованим добором системи розробленої гіпсової суміші з додаванням модифікаторів КЕ-10-01, ПВС, БС-65-ГП та ПВА та виконано апробацію клінічного моніторингу якості та ефективності лікування знімними ортопедичними типами конструкціями зубних протезів за індикативними показниками стану порожнини рота. Проведено дослідження динаміки запальних процесів слизової оболонки порожнини рота під базисами знімних протезів, виготовленими на робочих моделях та прес-формах з медичного гіпсу і з застосуванням пакувальних матеріалів. Проведено порівняльний аналіз травмуючої дії на м'які та тверді тканини протезного ложа базисів знімних пластинкових протезів повного зубного ряду, виготовлених з використанням модифікованого гіпсу. Було створено анкету-опитувальник для оцінки якості життя пацієнтів з використанням знімних протезів, виготовлених за допомогою легованих пакувальних матеріалів через 1 місяць користування ЗОК та через 6 місяців користування.Розроблено та апробовано методику впливу біомеханічних властивостей на тканини протезного ложа знімних протезів, та як наслідок – розподілення жувального тиску шляхом методу скінченого елементу в системі «зубний протез – тканини протезного ложа» з урахуванням геометричних параметрів порожнини рота, такі як товщина слизової оболонки, товщина кортикальної кісткової пластини. Шляхом математичного розрахунку була визначена відносна зміна об’єму матеріалу, деформація обумовлена тепловим розширенням, еластична об’ємна деформація, дані потенціалу та теорії пружності. Було враховано внутрішній розподіл напружень, модель досліджена в перерізі, які проходять через медіальні лінії зубів третього квадранту нижньої щелепи:ПМ1 – перший премоляр;ПМ2 – другий премоляр;М1 – перший моляр;М2 – другий моляр.Весь отриманий цифровий матеріал клінічних, лабораторних, фізико-механічних досліджень був виражений в системі СІ. Результати обстеження пацієнтів заносили до комп'ютерної бази даних з використанням спеціалізованого програмного забезпечення на платформі Microsoft Exel 2019. Вихідні дані оброблялися у програмі Statistica for Windows 10.0.^UThe development of packaging materials for the production of functionally effective removable prostheses is of great importance for practical health care, which determined the purpose of our work. The aim of the study lay in the substantiation of increasing the effectiveness of orthopedic treatment of patients with removable dentures through the development and use of doped (alloyed) packing materials.Orthopedic treatment of 55 patients was carried out with a justified selection of the system of the developed hyssop mixture with the addition of KE-10-01, PVC, BS-65-GP and PVA modifiers, and clinical monitoring of the quality and effectiveness of treatment with removable orthopedic types of denture structures was carried out. according to indicative indicators. A study of the dynamics of inflammatory processes of the mucous membrane of the oral cavity under the bases of removable prostheses, made on working models and molds made of medical plaster and with the use of packaging materials, was conducted. A comparative analysis of the traumatic effect on the soft and hard tissues of the prosthetic area of the bases of removable lamellar prostheses of a full set of teeth, made using modified plaster, was carried out. A questionnaire was created to assess the quality of life of patients using removable constructions made with doped packaging materials after 1 month of use and after 6 months of using removable constructions.The method of influencing biomechanical properties on the tissues of the prosthetic area of the dental removable constructions was developed and tested, and as a result, the distribution of masticatory pressure using the finite element method in the system «dental prosthesis - tissue of the prosthetic area» taking into account the geometric parameters of the oral cavity, such as the thickness of the mucous membrane, the thickness of the cortical bone plates. The relative change in the volume of the material, the volume deformation due to thermal expansion, the elastic volume deformation, the data of the elasticity potential and the theory of elasticity were determined by means of mathematical calculation. The internal stress distribution was taken into account, the model was examined in cross-section, which pass through the medial lines of the teeth of the third quadrant of the lower jaw: PM1 – first premolar; PM2 – second premolar; M1 – first molar; M2 – second molar. All received digital material of clinical, laboratory, physical and mechanical studies was expressed in the SI system. The results of the patient examination were entered into a computer database using specialized software on the Microsoft Exel 2019 platform. The raw data were processed in the Statistica for Windows 10.0 program.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Андрушко Н.Ф. 
Зв'язані термомеханічні задачі для циліндра із фізично нелінійного непружного матеріалу при осесиметричному нестаціонарному навантаженні: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.04 / Н.Ф. Андрушко ; НАН України. Ін-т механіки ім. С.П.Тимошенка. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано методи числового розв'язку задач про динамічну зв'язану термомеханічну поведінку циліндричних фізично нелінійних непружних тіл (стрижня, складного стрижня Гопкінсона, диска, порожнистого циліндра) за нестаціонарного динамічного навантаження. Удосконалено методику визначення параметрів термомеханічної моделі течії, що описують ефект Баушінгера та холодну роботу. Досліджено часові та просторові закономірності хвильових процесів у циліндирчних тілах, викликані динамічним імпульсним навантаженням. Одержано кількісну інформацію про вплив параметрів навантаження на розподіл і рівень залишкових деформацій, а також термопружної та дисипативної складових температури. Встановлено наявність характерної хвильової діаграми та простий характер навантажування у хвилях напруження. Виявлено, що нехтування ефекту Баушінгера призводить до суттєвих похибок в оцінці залишкових деформацій. На прикладі алюмінієвого сплаву АМг-6 досліджено процеси накопичення та дисипації енергії, а також супутні їм температурні зміни. Розглянуто термічні ефекти у хвилях розтягу - стиску в однорідних і неоднорідних циліндрах, а також у зсувних хвилях у порожнистому цилінді. Розроблено просторову модель методу складеного стрижня Гопкінсона з урахуванням гладкого контакту на поверхнях "зразок - стрижень стиску". Досліджено вплив тертя на цих поверхнях на точність відтворення діаграми "напруження - деформація". На підставі даного методу удосконалено теорію для конкретизації параметрів термомеханічної моделі течії з урахуванням накопиченої енергії холодної роботи та ефекту Баушінгера. Достовірність одержаних результатів наукового дослідження підтверджено адекватністю моделей і коректністю постановок задач та їх відповідністю фізичним процесам, використанням апробованої числової методики розв'язання, застосування якої контролюється за критерієм практичної збіжності, а також порівнянням числових результатів за аналітичними розв'язками тестових задач.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В251.620.9-08 в641.8,022 + В251.620.65-08 в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА344104

Рубрики:

      
14.

Анненков А. О. 
Теорія і практика застосування ГНСС-технологій в задачах геодезичного моніторингу інженерних споруд / А. О. Анненков. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі вирішено науково-прикладну проблему застосування ГНСС-технологій при розв'язанні завдань геодезичного моніторингу інженерних споруд.Виконано аналіз сучасного стану проблеми моніторингу інженерних споруд та визначено основні фактори, що призводять до виникнення аварійних ситуацій та ускладнення експлуатації споруд.Виконано аналіз систем координат та розроблено і досліджено математичні моделі перетворення висот, що дозволило розробити практичні рекомендації щодо використання глобальних моделей геоїда при виконанні геодезичного моніторингу.Значну увагу приділено питанню оптимізації ГНСС мереж. Проведено теоретичне та експериментальне дослідження методів оптимізації геодезичних мереж методом статистичних випробувань.Розроблено математичні моделі та методики аналізу деформаційних процесів територій зведення та експлуатації інженерних споруд.Для забезпечення технології геодезичного моніторингу засобами ГНСС запропоновано технологічну схему моніторингу та методики попереднього розрахунку точності ГНСС-спостережень методом PSO та попереднього розрахунку точності комбінованих наземних та ГНСС-спостережень.Удосконалено математичні моделі прогнозування деформаційних процесів на прикладі результатів експериментальних спостережень за різними типами інженерних споруд, отриманих засобами ГНСС-технологій. Досліджено математичні моделі, що базується на використанні фільтрації за Калманом та штучних нейронних мереж.Ключові слова: моніторинг, інженерна споруда, ГНСС-моніторинг, деформація, розрахунок точності, метод Монте-Карло, метод скінчених елементів, штучна нейронна мережа, фільтрація за Калманом.^UIn the dissertation, the scientific and applied problem of using GNSS technologies to solve the problems of geodetic monitoring of engineering structures has been solved.The state-of-the-art analysis of the problem of monitoring engineering structures has been carried out. Methods of geodetic monitoring are classified, and the place of GNSS technologies in solving problems of geodetic monitoring has been determined.The analysis of coordinate systems has been carried out, and mathematical models for the transformation of heights have been developed and investigated, making it possible to develop practical recommendations for the use of global geoid models when performing geodetic monitoring employing GNSS and combining GNSS and terrestrial observations.Mathematical models and methods of analysis of deformation processes in the territories of construction and operation of engineering structures have been developed. Mathematical models are based on the use of equations of the stress-strain state for plane and spatial models and the finite element method.To provide the technology of geodetic monitoring employing GNSS, a technological scheme of monitoring and methods of preliminary calculation of GNSS observations' accuracy by the PSO method.Mathematical models for predicting deformation processes have been improved on the example of the results of experimental observations of various types of engineering structures obtained through GNSS technologies. Mathematical models based on the use of Kalman filtering and artificial neural networks have been investigated.Experimental studies of GNSS technologies have been carried out when creating GNSS networks when performing geodetic monitoring of territories to construct and operate engineering structures, high-rise buildings, and large sports facilities.Keywords: monitoring, engineering structure, GNSS monitoring, deformation, accuracy calculation, Monte Carlo method, finite element method, artificial neural network, Kalman filtering.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Анпілогова Т. В. 
Стрибкоподібна деформація металів при кріогенних температурах та її моделювання: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 01.02.04 / Т. В. Анпілогова ; Ін-т пробл. міцності ім. Г.С. Писаренка НАН України. — К., 2011. — 21 с.: рис., табл. — укp.

Розроблено нову модель процесу низькотемпературної стрибкоподібної деформації, що адекватно описує розвиток як окремого стрибка, так і всієї їх сукупності. Одержано залежності величини стрибкоподібної деформації від механічних характеристик матеріалу, параметрів системи навантаження, швидкості деформування та масштабного фактору в максимально широкому діапазоні їх змінення. Запропоновано новий метод визначення тривалості стрибка та досліджено, що вона залежить, головним чином, від характеристик системи навантажування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К204.3
Шифр НБУВ: РА381397 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Астремська І. В. 
Психологічні засади супервізії у подоланні синдрому емоційного вигорання фахівців у системах спеціальної освіти та соціальної роботи: автореферат дис. ... д. психол. н. : 19.00.08 / І. В. Астремська. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячено проблемі синдрому емоційного вигорання фахівців у системах спеціальної освіти та соціальної роботи (обумовленого великою кількістю непередбачуваних комунікативних ситуацій, нерегламентованим режимом роботи, високою мірою особистої відповідальності, неможливістю отримати однозначні підтвердження ефективності своєї діяльності, яка супроводжується стресами, емоційним виснаженням, професійним вигоранням) та вивченню психологічних засад супервізії у його подоланні.Теоретичне узагальнення наукової літератури з проблеми вивчення синдрому емоційного вигорання дає підставити до віднесення його до проблем, які потребують медичного втручання (МКБ-11: діагностичний таксон («синдром, що виникає внаслідок хронічного стресу на роботі, з яким не вдалося впоратися»), шифр QD85 – «вигорання») та визначається нами як це стійке, прогресуюче, негативне психологічне явище, що негативно впливає на ефективність виконуваної роботи та, в цілому, на якість життя, зумовлений професійними стресами та постійними робочими ситуаціями, які супроводжуються великими емоційними витратами та тривалими емоційними навантаженнями.Виокремлено та описано умови та фактори (відмічено тенденцію до виокремлення таких груп, як: соціальні фактори, особистісні фактори; фактор середовища; стажовий фактор; відношення до спеціальності та самого себе тощо) емоційного вигорання, з’ясовано зв’язок між факторами та симптомами (втома, виснаження; психосоматичні проблеми; безсоння; негативне відношення до пацієнтів; стереотипізація особистісної установки; агресивні тенденції; функціональне, негативне самовідношення; стани тривожності; депресії тощо) емоційного вигорання. Запропоновано системно-структурну модель чинників емоційного вигорання, до яких ми віднесли: фактор «індивідуальні особливості» – включає такі чинники як «особистісні особливості особистості» та «локус контролю»; «поведінкові прояви» – «способи реалізації поведінки подолання» та «психологічні поведінкові механізми захисту»; «вольові властивості» – «стилі саморегуляції» та «соціальний самоконтроль»; «ціннісні установки» – «ціннісні орієнтації» та «суб’єктивне благополуччя»; «мотиваційні фактори» – «домагання особистості»; «організаційно-професійні фактори» – «задоволеність роботою» та «самоефективність»; «світоглядні базисні установки» – «базисні переконання» та «життєстійкість»; «самоусвідомлення» – «рефлексія» та «задоволеність життям».Відзначено, що професійні якості розвиваються все професійне життя фахівця, накладаючи відбиток на його особистість, «деформуючи» її, причому така професійна деформація може сприяти як формуванню висококласного фахівця, так і формуванню професійних деструкцій. Емоційне вигорання є «одним з найбільш поширених різновидів професійної деформації» та одним з «проявів професійних деструкцій особистості», які визначаються як процес руйнування структури професійної діяльності та особистості фахівця, що негативно позначається на результаті праці та стані самої діяльності, професійна деструкція має на увазі більш суттєві зміни та більш вагомі наслідки.Доведено, що синдром емоційного вигорання – це найпоширеніше явище серед професій «людина-людина», тому сучасна психологічна наука виділяє представників «професій допомоги» як тих, хто відчуває на собі найбільший вплив емоційного вигорання. Процес «вживання» в роль інших, необхідність мати змогу прожити частку життя іншої людини, як наслідок, це не проходить безслідно для суб’єкта певної трудової діяльності, неодмінно впливає на особистість.Обґрунтовано, що фахівці системи спеціальної освіти та соціальної роботи відносяться до професій допомоги, які належать до професій «вищого типу». Професії цього типу припускають постійну взаємодію і спілкування з людьми, як професії соціономічного типу, в їх основі лежить поведінка, спрямована на допомогу – просоціальна активність (діяльність, яка приносить користь іншому) особистості. Умови діяльності пов’язані з підвищеною моральною відповідальністю. Цілі та результати задаються невизначено, тісно пов’язані з «автором» та реалізуються через нього, їх практично неможливо об’єктивно оцінювати. Засобом діяльності є сама людина. Так, особлива вразливість фахівців систем спеціальної освіти та соціальної роботи, яких ми відносимо до професій допомоги, виражається специфікою їх професійної діяльності. Це професії, «створені до вигорання» (К. Чернісс).Визначено професійні ризики в професіях допомоги: реакція супервізора на стрес і травму. Охарактеризовано різноманітні джерела стресу, який може впливати на супервізованого. Відзначено, що професійна супервізія може включати перевірку стресу.Описано процес професійного вигорання й надано конкретні рекомендації щодо профілактичної і корекційної роботи.^UThe dissertation provides a theoretical generalization of the problem of supervision and a new solution to the urgent scientific problem of overcoming the emotional burnout of specialists in the systems of special education and social work. As a result of the theoretical analysis, it was proved that supervision is a unique and effective method of professional support for employees (managers and subordinates, highly professional and beginners) of helping professions, aimed at developing practical skills (knowledge and skills of a professional) through reflection on the subjective components of professional interaction and attitudes towards clients, colleagues and oneself, in which correction and regulation of emotional and volitional processes takes place.It is noted that specialists in the system of special education and social work belong to the helping professions, which are of the «higher type». Professions of this type involve constant interaction and communication with people, as professions of the socionomic type, they are based on behavior aimed at helping – prosocial activity (activity that benefits another) of the individual. The working conditions are associated with increased moral responsibility. The goals and results are set vaguely, closely related to the «author» and realized through him/her, and are almost impossible to evaluate objectively. The means of activity is the person himself. Thus, the special vulnerability of specialists in special education and social work, whom we refer to as helping professions, is expressed by the specifics of their professional activities, these are professions «created for burnout».It has been established that professional burnout is «one of the most common types of professional deformation» and one of the «manifestations of professional destruction of the personality», which are defined as the process of destruction of the structure of professional activity and personality of a specialist, which negatively affect the result of work and the state of the activity itself, professional destruction implies more significant changes and more significant consequences.The concept of supervision in overcoming the emotional burnout of specialists in the system of special education and social work is substantiated. The structural and functional model of supervision, which includes conceptual, content and technological, criterion and result blocks, is verified. The content and technological block is conditionally divided into content and technological components. The purpose of the developed model is to overcome emotional burnout, the task is to substantiate the stages, mechanisms and technologies of the studied process. The result of the implementation of the developed structural and functional model and the introduction of the corresponding program is a positive dynamics in terms of emotional burnout and its factors of specialists in the system of special education and social work, their ability to realize the functions of the phenomenon of emotional maturity.The peculiarities of the referents of emotional burnout (satisfaction with professional activity, ways of coping behavior; general self-efficacy; life satisfaction, mechanisms of psychological protection of the individual, style of self-regulation of behavior, basic beliefs, social self-control, resilience, subjective well-being, value orientations, claims, locus of control, reflexivity, individual personality traits) and their relationship with the phases of «Tension», «Resistance», «Exhaustion» are determined.It has been proved that the introduction of the supervision model as an integral part of the professional activity of specialists in the system of special education and social work leads to positive dynamics, which is expressed in a decrease in the symptoms of emotional burnout syndrome. Awareness of psycho-traumatic factors of professional activity, dissatisfaction with oneself decreases (in the «Tension» phase), which can be explained by the growth of self-awareness, self-understanding, self-worth regarding their place in life, their values and needs, which determines the search for oneself, oneʼs true goals and activities that will inspire and give joy). The feelings of anxiety, depression (which are the triggers for emotional burnout as a psychological defense mechanism), «cagedness» decrease and the feeling of hopelessness disappears, and the mental energy is enhanced due to the induction of the ideal: thinking is directed towards the construction of plans, goals, and meanings. Inadequate selective emotional responses, emotional and moral disorientation, emotional economy, and reduction of professional responsibilities, which consists in attempts to limit responsibilities associated with emotional costs in the Resilience phase, are reduced.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Бєлов О.Г. 
Енергетична структура, релаксація і міграція електронних збуджень у атомарних кріокристалах: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.07 / О.Г. Бєлов ; Фіз.-техн. ін-т низ. температур ім. Б.І.Вєркіна НАН України. — Х., 2001. — 35 с. — укp.

Експериментально та теоретично досліджено проблеми формування, релаксації та транспорту електронних збуджень у чистих та домішкових атомарних кріокристалах (АКК), для чого використано методи катодолюмінесцентної спектроскопії в області від 1,2 до 2,5еВ і вимірювання спектрів фотозбудження люмінесценції та часу життя збуджень. Виявлено, що випромінюючі стани АКК містять стаціонарні вільні та/або автолокалізовані Г- та Х-екситони, короткоіснуючі електронні збудження, які формують поляризаційно-гальмове випромінювання в області дальнього ВУФ. Доведено, що транспорт енергії у чистих Xe, Kr та Ar обумовлений дифузією екситонів, а за низьких температур - гарячих екситонів. Отримано дані про користь локалізації електрона в неоні. Наведено нові дані про проблеми формування спектра електронних збуджень у діелектриках з сильною конкуренцією процесів розсіювання на фононах та релаксації на локальних деформаціях гратки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В368.3,022 + В379.371.6,022
Шифр НБУВ: РА315162 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
18.

Бабій К.В. 
Взаємозв'язок параметрів процесу зрушення і параметрів очисної виїмки положистих вугільних пластів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.01 / К.В. Бабій ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2005. — 16 с. — укp.

Установлено аналітичний взаємозв'язок між параметрами процесу зрушення масиву гірських порід і параметрами очисної виїмки. Досліджено залежності параметрів процесу зрушення від глибини розробки. Визначено середню швидкість розвитку деформацій розтягнень за площиною зрушення для порід різного ступеня метаморфізму, а також тривалість розвитку деформацій розтягнень та її зміну деформаціями стиснення, яка залежить від кроку обвалення основної покрівлі та швидкості посування очисного вибою. Розроблено методику розрахунку тривалості процесу зрушення масиву гірських порід і земної поверхні. На її базі складено методичні рекомендації для виконання лабораторної роботи зі спеціальності "Маркшейдерська справа" для студентів. Виведено аналітичну залежність визначення швидкості посування очисного вибою, за якою зона деформацій розтягнення не досягає водоносного горизонту. Розроблено рекомендації для проектних організацій з розрахунку параметрів процесу зрушення у взаємозв'язку зі швидкістю розвитку деформацій у масиві та швидкістю посування очисного вибою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И14-11 + И310.16 +
Шифр НБУВ: РА339625

Рубрики:

      
19.

Бабич О. А. 
Гібридне плазмово-дугове зварювання з коаксіальним розміщенням дуги плавкого електроду. / О. А. Бабич. — Б.м., 2021 — укp.

В роботі розв'язана актуальна науково-технічна задача створення технологічних прийомів і обладнання гібридного плазмово-дугового зварювання вуглецевих, легованих сталей, алюмінієвих сплавів для підвищення механічних характеристик одержуваних з'єднань та зменшення собівартості за рахунок зниження погонної енергії і збереження вмісту легуючих елементів в швах шляхом поєднання розрахункового підходу з експериментальними дослідженнями.На основі аналізу сучасного стану гібридного плазмово-дугового зварювання плавким електродом показано, що наявність плазмової дуги приводить до рівномірного розподілу дуги з плавким електродом по всій поверхні краплі, яка формується при масопереносі, зменшення щільності струму на її поверхні і значному зниженню рівня перегріву поверхні краплі та, як наслідок, зменшенню вигорання легкоплавких легуючих елементів електродного дроту. Встановлено, що вплив дуги з плавким електродом на плазмову дугу зворотної полярності у поєднанні з модифікацією газодинаміки плазмоутворюючого газу створює умови циклічного переміщення анодної плями по робочому торцю кільцевого неплавкого електроду, що підвищує ресурс його експлуатації.Встановлено, що при гібридному плазмово-дуговому зварюванні сталей типу 09Г2С, AISI304 і алюмінієвих сплавів АМг6, 1561, 5083, 7075 товщиною до 10 мм із швидкостями 15-60 м/год. погона енергія (plasma+MIG) становить (450…750)+(250…750) кДж/мм, що дозволяє мінімізувати вигорання легких легуючих елементів і забезпечити міцність з'єднань з алюмінієвих сплавів на рівні 85-95% та їх відносне видовження до 80% від показників основного металу у сполученні із залишковими деформаціями приблизно на 40% меншими за такі для MIG зварювання і залишковими напруженнями на рівні таких для MIG зварювання. З метою покращення механічних властивостей та підвищення економічності одержання зварних з'єднань алюмінієвих сплавів створено технологічні прийоми гібридного плазмово-дугового зварювання, які дозволяють знизити погонну енергію на 40% порівняно із MIG процесом та мінімізувати ефект вигорання таких легуючих елементів, як Mg (≤5%), Mn (≤15%) тощо.Створено математичну модель, яка дозволяє спрогнозувати динаміку плавлення електродного дроту за наявності оточуючої плазмової дуги і визначити вплив дуги плавкого електроду на вольт-амперну характеристику плазмової дуги.Розроблено, виготовлено і впроваджено в Гуандунському інституті зварювання (м. Гуанчжоу, КНР), а також в Зварювальній акціонерній компанії «HUAHENG» (м. Куньшань, провінція Цзянсу, КНР) комплекс обладнання для гібридного плазмово-дугового зварювання плавким електродом, з використанням якого виготовлено партію елементів судових конструкцій з алюмінієвих сплавів 1561 і 7075 товщиною 5-8 мм та сталей товщиною до 12 мм за один прохід без розробки крайок.^UThe paper addresses the current scientific and technical challenge of creating technological methods and equipment for hybrid plasma-arc welding steels and aluminum alloys to increase the mechanical characteristics of the obtained joints while simultaneously reducing costs by means of reducing heat input and maintaining the content of alloying elements in the seams by combining the calculated approach with experimental studies.Based on the analysis of the current state of hybrid Plasma-MIG welding, it is shown that the presence of plasma arc leads to uniform distribution of the arc with a melting electrode over the entire surface of the droplet, which is formed during mass transfer, reducing current density on its surface and significantly reducing of the temperature of the droplet surface and, as a consequence, reducing the burnout of low-melting alloying elements of the electrode wire. It is established that the influence of the arc with a fusible electrode on the plasma arc of positive electrode polarity in combination with the modification of the gas dynamics of the plasma-forming gas creates conditions for cyclic movement of the anode spot along the working end of the annular nonfusible electrode, which increases its service life.It was established, that at hybrid plasma-arc welding of steels such as Q235, AISI304 and aluminum alloys AMg6, 1561, 5083, 7075 thickness up to 10 mm with speeds of 15-60 m/h heat input (plasma+MIG) is (450...750)+(250...750) kJ/mm, which allows to minimize the burning of light alloying elements and ensure the strength of the compounds of aluminum alloys at the level of 85-95% and their relative elongation to 80% of the parameters of the base metal in combination with the residual deformations are up to 20- 40% less than those for MIG welding and residual stresses at the level of such for MIG welding. In order to improve mechanical properties while increasing the cost-effectiveness of obtaining welded joints of complex alloyed aluminum alloys, technological techniques of hybrid plasma arc welding have been created, which allow to reduce the heat input up to 40% in comparison with the MIG process and minimize the burning effect of such alloying elements as Mg (≤5%), Mn (≤15%). A mathematical model was developed. It allows to predict the dynamics of the melting of the electrode wire in the presence of the surrounding plasma arc and to determine the influence of the MIG arc on the volt-ampere characteristics of the plasma arc.Developed, manufactured, and implemented in the Guangdong Welding Institute (Guangzhou, China), as well as in the Welding Joint Stock Company "HUAHENG" (Kunshan, Jiangsu Province, China) a set of equipment for hybrid Plasma-MIG welding. Using this set of equipment a batch of elements of ship structures was manufactured which made of aluminum alloys 1561 and 7075 with a thickness of 5-8 mm and steels up to 12 mm thick in one pass without the development of edges.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
20.

Безродний Д.А. 
Пружна анізотропія метаморфічних порід Кривбасу і її використання для вирішення задач тектонофаціального аналізу: автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.22 / Д.А. Безродний ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2008. — 22 с. — укp.

Проведено експериментальні ультразвукові дослідження швидкостей об'ємних пружних хвиль на 177-ми зразках метаморфічних гірських порід Криворізької надглибокої свердловини та свердловини її полігону. Визначено їх акустичну та пружну анізотропію. Розроблено моделі тектонофацій, що відповідають деформаціям різної природи й інтенсивності, а також проведено числові розрахунки ефективних акустичних і пружних постійних цих моделей та реальних полімінеральних метаморфічних порід Криворіжжя. Для всіх досліджених зразків установлено акустичну та пружну симетрію їх текстур. Установлено взаємозв'язки між параметрами акустичної та пружної анізотропії та інтенсивністю дислокаційних перетворень. На підставі проведених експериментальних ультразвукових досліджень, визначених акустичної та пружної анізотропії гірських порід Кривбасу та результатів математичного моделювання розроблено методику акустичного текстурного аналізу тектонофацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д347(45УКР5-4ДОН)3 + Д59(45УКР5-4ДОН)347 +
Шифр НБУВ: РА359984

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського