Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Тематичний інтернет-навігатор (12)Наукова електронна бібліотека (40)Реферативна база даних (290)Книжкові видання та компакт-диски (68)Журнали та продовжувані видання (90)
Пошуковий запит: (<.>K=ДЖЕРЕЛОЗНАВСТВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 100
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Гошко Т.Д. 
Магдебурзьке право Центрально-Східної Європи XIII-XVIII ст. в українській та польській історіографії: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Т.Д. Гошко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — Л., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація присвячена порівняльному аналізу здобутків польської та української історіографії в царині вивчення магдебурзького права Центрально-Східної Європи ХІІI-ХVІІI ст. Автор розглядає міру дослідженості різних аспектів проблеми, показує як позитивні, так і негативні моменти польської та української історіографії і на цій основі визначає подальші перспективи вивчення питання. Зроблено спробу проаналізувати вплив соціальної, політичної та національної орієнтації істориків на об'єктивність висвітлення проблеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(45)4-2

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Делеган М.В. 
Закарпаття в складі Чехословаччини: міжконфесійні відносини у 1919-1929 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / М.В. Делеган ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Досліджується діяльність різних конфесій на Закарпатті в 1919-1929рр. у складі Чехословацької республіки. Встановлено, що якісні зміни в громадсько-політичному житті населення краю, які забезпечували свободу віросповідань, сприяли відродженню православ'я. В ході цього процесу відбувалося значне кількісне зростання православної конфесії за рахунок відходу від греко-католицької віри. А це привело до різкого загострення у відносинах між православними та уніатами. На основі архівних документів, значна частина яких вперше введена у науковий обіг, проаналізовано стан міжконфесійних відносин в умовах розвитку демократизації суспільства. Зроблена спроба всебічного і об'єктивного аналізу причин загострення відносин між греко-католицькою та православною конфесіями, які у ряді місць виливались у відкриту боротьбу. Протистояння негативно впливало на взаємовідносини жителів краю, поглиблювало їх розкол і відволікало від вирішення складних, особливо соціально-економічних проблем. Проаналізовано причини, форми і методи міжконфесійних суперечностей. Десятилітня міжконфесійна боротьба завершилася у 1929 році узаконенням діяльності православної конфесії. Кінець 20-х років знаменується також поступовим переходом до цивілізованих форм взаємовідносин на основі існуючих у той час правових норм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР333)61-5

Рубрики:

      
3.

Бацак К.Ю. 
Італійська еміграція в Україні: джерела та шляхи формування, міжнародні зв'язки (80-ті роки ХVІІІ- перша третина ХІХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / К.Ю. Бацак ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 1999. — 22 с. — укp.

В дисертації досліджуються умови формування італійської еміграції в Україні та напрямки її діяльності у 80-х роках ХVIII - першій третині ХIХ ст. Розглянуто питання розбудови італійських етнічних громад у зв'язку з міграційними процесами у Південній Європі та демографічною політикою, здійснюваною Російською імперією в Україні. Висвітлюється роль іммігрантів-моряків та негоціантів у налагодженні міжнародних торговельно-економічних зв'язків чорноморсько-середземноморського регіону та участь італійської інтелігенції (архітекторів, вчителів, артистів, музикантів тощо) в європеїзації українських міст, поширенні надбань культури та мистецтва Заходу. Показано, що формування та діяльність італійської еміграції відбувалися в тісному зв'язку з громадсько-політичним та культурним життям на Апеннінах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ИТА)4-274

Рубрики:

      
4.

Гелей С.Д. 
Василь Кучабський: від національної ідеї до державності (українська консервативна політична думка першої половини ХХ ст. та її вклад в історичну науку): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.06 / С.Д. Гелей ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 1999. — 37 с. — укp.

Досліджено внесок В.Кучабського в розвиток української історіографії консервативної течії в суспільно-політичній думці України. Вперше в українській історіографії розкривається консервативно-політична концепція державотворення, аналізуються спадщина В.Кучабського з історії української державності 1917-1921 рр., українсько-польських та українсько-російських відносин; простежується складний і суперечливий процес формування консервативної ідеології в лоні національної демократії, яка в умовах незалежності пріоритетними визнає ідеї національної держави, приватної власності, національно-культурної ідентичності українського народу, прав людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)61-8 Кучабський

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Терешко Ю.М. 
Демократичний рух у Чехословаччині 1945-1968 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.М. Терешко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена темі демократичного руху у Чехословаччині 1945-1968 рр. Комплексно проаналізовані основні закономірності діяльності демократичного антитоталітарного руху у Чехословаччині 40-60-х рр., метою якого була гуманізація всієї політичної системи країни, відродження вільного громадянського суспільства, боротьба із проявами сталінізму і неосталінізму. На основі великого масиву літератури, джерел і документів, свідчень очевидців, значна частина яких уперше вводиться у науковий обіг в Україні, критично аналізуються методи діяльності і тактики комуністичної партії Чехословаччини та інших чеських і словацьких партій, громадсько-політичних організацій, а також діяльність їх лідерів. Значна увага приділена дослідженню політичних концепцій і доктрин, а також зовнішньополітичним факторам, які впливали на розвиток демократичного руху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)63-48

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Головко С.Г. 
Політика "нових торі" щодо тред-юніонів (1980-1990 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / С.Г. Головко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертаційне дослідження присвячене вивченню суспільно-політичних процесів, що відбувалися у Великій Британії у 1980-1990 рр., у контексті політики неоконсерваторів щодо тред-юніонів. Виявлено основні чинники, що зумовили напрямки політики "нових торі" щодо профспілок і перешкодили активній протидії з боку профспілок; досліджено співвідношення соціально-економічних реформ М.Тетчер і профспілкового фактору, особливості законодавства, що регулювало діяльність тред-юніонів, визначено стратегію і тактику лейбористської партії у сфері її співпраці з профспілками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ВЕЛ)63-48 + Ф69(4ВЛ)41 + Ф72(4ВЛ),8.2

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Потапенко 
Зарубіжна історіографія українського націонал- комунізму: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Ярослав Олександрович Потапенко ; НАН України; Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф055.256(4Укр)г + Т1(0)-1(4Укр)6
Шифр НБУВ: РА310909

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Бездрабко В.В. 
Журнал "Краєзнавство" та його роль у розвитку історичних регіональних досліджень 1920 - 1930-х рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.В. Бездрабко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Висвітлено історію даного періодичного видання, а також проведено його формально-кількісну атрибуцію. На основі тексту часопису, зокрема, краєзнавчої спадщини В.Гериновича, К.Дубняка, В.Кравченка, М.Криворотченка, С.Рудницького, Д.Солов'я, С.Ялі та ін., а також залучення широкої історіографічної бази за темою, архівних документів з'ясовано основні тенденції розвитку краєзнавства в Україні та його роль у розгортанні на організаційному та змістовому рівнях історичних досліджень в Україні 1920 - 1930-х рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4Укр)61 + Т3(4Укр)61-7
Шифр НБУВ: РА309508 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Дячок 
Джерела про Устима Кармалюка та опришківство на Поділлі (1813- 1835): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Валерій Васильович Дячок ; НАН України; Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР348)47-4
Шифр НБУВ: РА311369

Рубрики:

      
10.

Войцехівська І.Н. 
Історичне джерелознавство у творчості В.С.Іконникова: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.06 / І.Н. Войцехівська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 34 с. — укp.

На основі аналізу творчої спадщини В.С.Іконникова досліджено його внесок у розроблення проблем теоретичного та практичного джерелознавства, опрацювання шляхів і методів дослідження джерел, їх критичного аналізу й оцінки. Реконструйовано життєвий та творчий шлях В.С.Іконникова як історика-джерелознавця, обгрунтовано узагальнену оцінку факторів, що вплинули на формування наукових поглядів та джерелознавчого мислення історика, окреслено концептуальні підходи та методологічні засади його творчості. Упорядковано бібліографію праць вченого, проведено їх бібліометричний аналіз; визначено пріоритетні напрями досліджень та виокремлено блок джерелознавчих праць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)61-8 Іконников + Т211(4УКР)5
Шифр НБУВ: РА308470 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Романюк М.М. 
Українська преса Північної Буковини як джерело вивчення суспільно-політичного життя краю (1870 - 1940 рр.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.06 / М.М. Романюк ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 36 с. — укp.

На підставі переосмислення здобутків української та зарубіжної історіографії, опрацювання архівних матеріалів та мемуарної літератури українську пресу Північної Буковини вперше розглянуто як важливе історичне джерело вивчення суспільно-політичного життя українців за умов австрійського панування та румунської окупації краю, якому притаманні специфічні геополітичні, історичні та етнодемографічні умови. Науково-об'єктивний аналіз опублікованих у пресі різножанрових матеріалів збагатив існуючі уявлення про складні процеси суспільно-політичного життя буковинців, виникнення українських суспільних течій та політичних партій, їх програмні вимоги, про ставлення австро-угорської монархії (1870 - 1918 рр.) та королівської Румунії (1918 - 1940 рр.) до національної преси, про діяльність найвизначніших її творців. Усебічно розкрито особливості функціонування преси, проаналізовано тематику та зміст 99 періодичних видань. Особливу увагу приділено часописам, які не тільки констатували факти та відтворювали певні події, а й оцінювали, аналізували явища та закономірності економічного, суспільно-політичного та культурного життя краю, окреслювали проблеми та шукали шляхи їх вирішення. Визначено роль преси у формуванні національної свідомості українців, згуртуванні народних мас навколо ідеї створення окремого українського автономного краю та проголошення незалежної держави, в утвердженні державницьких ідей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4Укр337) + Ч612.3(4Укр)516
Шифр НБУВ: РА312192 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Гранчак Т.Ю. 
Українське національне відродження другої половини XIX - початку XX ст. в працях польського історика Леона Василевського: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Т.Ю. Гранчак ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 16 с. — укp.

Висвітлено діяльність історика у контексті українського національного відродження. Розглянуто теорію формування та розвитку українського "національного організму". Розкрито методологічну та національно-історичну суть поглядів історика на процес становлення української нації. Проаналізовано внесок Л.Василевського у дослідження проблеми українського національного відродження та місце його творчої концепції у контексті національно-політичних теорій кінця XIX - початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52 + Т1(4ПОЛ)61-8 Василевський
Шифр НБУВ: РА310211 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Хлібовська Г.М. 
Польсько-німецькі відносини другої половини X - початку XIV століття у сучасній польській медієвістиці: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Г.М. Хлібовська ; НАН України; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено сучасною польською медієвістикою зародження і розвиток польсько-німецьких стосунків другої половини Х - початку ХІV ст. Розглянуто погляди польських вчених на основні проблеми цих відносин у даний період. Особливу увагу приділено аналізу істориками дискусійних питань двосторонніх стосунків: початку встановлення перших польсько-німецьких міждержавних контактів, характеру політико-правової залежності Давньопольської держави від Імперії, місцю Помор'я та Сілезії у генезі польсько-німецьких відносин, впливу християнства на їх розвиток, німецькій колонізації та колонізації на засадах німецького права.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ПОЛ)4-6 + Т3(4ГЕР)4-6 + Т211(4ПОЛ)4
Шифр НБУВ: РА311785 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Ринсевич В.П. 
Колекція Олександра Лазаревського як джерело історії України другої половини XVII століття: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.П. Ринсевич ; НАН України; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено документи другої половини ХVII ст. з колекції О.М. Лазаревського, що зберігаються у київському Інституті рукописів Національної бібліотеки України як джерела історії України. Вперше отримано дані про кількісний та якісний склад документів зазначеного періоду. Досліджено форму актових матеріалів Гетьманщини другої половини ХVII cт. Здійснено аналіз потенціалу даного комплексу документів для подальшого вивчення історії України. Розглянуто використання матеріалів колекції самим Лазаревським та іншими дослідниками. Складено зведений реєстр документів другої половини ХVII cт. (2278 порядкових одиниць), який рекомендовано використовувати для роботи над відповідними актами колекції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4Укр)46 + Т3(4Укр)46,01
Шифр НБУВ: РА311744 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Білокінь С.І. 
Масовий терор як засіб державного управління в СРСР (1917 - 1941 рр.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.06 / С.І. Білокінь ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 35 с. — укp.

На основі розсекречених матеріалів колишнього КДБ при РМ УРСР та Політбюро ЦК КПУ вперше в українській історіографії грунтовно вивчено роль масового терору як елемента державного управління в СРСР 1917 - 1941 рр., створення інформаційної управлінської системи та її застосування, глобальне нищення дворянства, офіцерства, духівництва, представників так званих дрібно-буржуазних партій та українських урядовців періоду Визвольних змагань, диференційований підхід до різних прошарків селянства, зв'язок репресій з плановим народним господарством, сталінський переворот, чистка НКВС, а також вплив терору на генофонд населення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)61-49
Шифр НБУВ: РА308345 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Брехуненко В.А. 
Взаємини козацьких спільнот Східної Європи в XVI - середині XVII ст.: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / В.А. Брехуненко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 37 с. — укp.

Розглянуто взаємовідносини волзького, гребінського, терського, українського та яїцького козацтв XVI - середини XVII ст. З'ясовано витоки, наріжні підвалини, принципи функціонування, прояви міжкозацьких взаємин та потенціал їх впливовості. Досліджено генезу козацтв Волги, Дону, Терека, а також Яїка. Вперше запропоновано цілісну концепцію взаємин козацьких спільнот Східної Європи XVI - середини XVII ст. Встановлено, що міжкозацькі стосунки були вагомим самостійним чинником, проаналізовано їх вплив на розвиток козацьких спільнот та міжнародних взаємин у регіоні. Значну увагу приділено суперництву Москви та Речі Посполитої за гегемонію у Східній Європі, українському питанню, кримсько-турецьким протиріччям, кавказькій політиці Москви, а також проблемі васалітету Орди Великих ногаїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)4-294 + Т3(2Рос)4-294
Шифр НБУВ: РА310452 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Сагайдачна Н.О. 
Національно-визвольні змагання в Галичині XV - XVIII ст.: військово-історіографічний аспект: Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / Н.О. Сагайдачна ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2001. — 19 с. — укp.

Узагальнено літопис національно-визвольного руху у галицьких землях в XV - XVIII ст. Висвітлено селянське повстання під проводом Мухи 1490 - 1492 рр.; виступи, пов'язані із перебігом Національної революції XVII ст., походами Б.Хмельницького в Галичину; опришківський рух. Охарактеризовано національно-визвольний рух у регіоні: на концептуальному та фактографічному рівнях відображено напрями досліджень, розроблено джерельну базу. Досліджено етап 1920 - 1930-х рр., який характеризується динамічним розвоєм наукових студій, розмаїттям теоретико-методологічних підходів, розширенням джерельної бази. Розглянуто сучасний історіографічний етап, визначений як поступовий перехід від традиційних до інноваційних підходів вивчення історії національно-визвольного руху, на якому науковці комплексно використовують методи пізнання історії, історіографії, джерелознавства. Акцентовано увагу на особливостях державно-соборного процесу в Україні, її статусу на геополітичній карті Центрально-Східної Європи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР331)4-45
Шифр НБУВ: РА313907 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Острянко А.М. 
Ніжинська історична школа кінця XIX - першої третини XX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / А.М. Острянко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Висвітлено діяльність Ніжинської історичної школи кінця XIX - першої третини XX ст. Простежено процес формування, становлення та занепаду Ніжинської історичної школи, визначено специфіку її організаційної інфраструктури. На підставі дослідження визначено місце Ніжинської історичної школи в українській історіографії. Висвітлено біографії та науковий доробок представників школи у галузі історії України та визначено їх загальний внесок в українську історичну науку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)52
Шифр НБУВ: РА315111 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Ковальська-Павелко І.М. 
"Колокол" О.І.Герцена і Україна. Джерелознавчий аналіз: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / І.М. Ковальська-Павелко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено матеріали газети "Колокол" (1857 - 1868 рр.), виданої О.І.Герценом, як комплексне джерело з історії України другої половини ХІХ ст. Здійснено класифікацію та джерелознавчий аналіз матеріалів, опублікованих в "Колоколі", що висвітлюють економічне, політичне, соціальне становище українських губерній, які на той період знаходились в складі Російської імперії. Розглянуто у джерелознавчому аспекті зв'язки О.І.Герцена з українськими громадсько-політичними і культурними діячами зазначеного періоду. Наведено докази спільності поглядів О.І.Герцена та М.І.Костомарова, Т.Г.Шевченка, Л.І.Мечнікова щодо майбутнього розвитку України. Виявлено джерела інформації та зв'язки українських кореспондентів з редакцією видання, реконструйовано шляхи доставки українських кореспонденцій до м.Лондона. Використано опубліковані та неопубліковані архівні джерела для визначення актуальності, вірогідності, автентичності та репрезентативності "українських" матеріалів, надрукованих на сторінках "Колокола".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)472-412.3 + Т211(2)472
Шифр НБУВ: РА315141 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Маслак В.І. 
Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст. в російській історіографії XVIII - початку XX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.І. Маслак ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Всебічно проаналізовано розвиток у російській історіографії ХVIII - початку ХХ ст. досліджень з історії Національно-визвольної війни українського народу середини ХVII ст. З'ясовано місце даної проблематики у шкалі дослідницьких пріоритетів російських істориків. Простежено еволюцію тематики та глибини досліджень, їх концептуальної спрямованості. Висвітлено внесок російських істориків у концептуальне осмислення проблеми. Розроблено її окремі аспекти. Досліджено зв'язок російської історіографії з українською та польською історіографіями. Встановлено, що в основі досліджень російських істориків лежав великодержавний підхід, який суттєво звужував можливості досліджень, а в ряді випадків призводив до свідомої упередженості. Водночас російській історіографії належала першість та тривале домінування в дослідженні актового джерелознавства, історіографії джерелознавства та археографії, комплексу питань, пов'язаних з Березневими статтями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(2)-1(4УКР)Ч42
Шифр НБУВ: РА312758 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського