Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (218)Книжкові видання та компакт-диски (32)
Пошуковий запит: (<.>K=ЕТНІЧНИЙ$<.>+<.>K=ПРОФАЙЛІНГ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 36
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Іванюк О. Л. 
Становлення системи обліку етнічного складу населення Російської імперії: друга половина XIX - початок XX ст. (на матеріалах міст України): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / О. Л. Іванюк ; Київ. ун-т ім. Б.Грінченка. — К., 2011. — 21 с. — укp.

Досліджено процес становлення системи обліку етнічного складу населення міст України другої половини XIX - початку XX ст. Встановлено логічний та конкретно-організаційний зв'язок між першим досвідом одноденних переписів міського населення у Москві, Петербурзі, Харкові, Одесі, Києві. Виявлено як у вищому державному управлінському середовищі та серед науковців-статистиків, усвідомлювалася потреба в проведенні системного обліку населення, формувалася його ідеологія, організаційні засади та структура самого обліку, в тому числі й етнічного складу населення. Проаналізовано рівень об'єктивності матеріалів, одержаних під час всеросійського перепису, зокрема тих його пунктів, що стосуються етнічного складу населення. Визначено суспільні, організаційні й особистісні причини збоїв об'єктивності системи обліку населення, особливо в частині, що стосувалася його етнічного складу. З'ясовано етнічний склад міського населення України та досліджено його регіональні особливості на межі ХІХ - ХХ ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-22 + С73(4УКР)5-234
Шифр НБУВ: РА378965 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Ігнатьєва Т.В. 
Торговельно-економічні зв'язки Правобережної України наприкінці XVIII - 50-ті роки XIX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Т.В. Ігнатьєва ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив змін у геополітичному розташуванні, інфраструктурі торгівлі та російському законодавстві щодо забезпечення контролю та регулювання торгівлі Правобережжя в межах торговельно-економічних інтересів Російської імперії кінця XVIII - 1850-их рр. З'ясовано механізми взаємодії між центром й суб'єктами торговельно-економічних відносин регіону та його макроекономічне становище. Висвітлено процес формування й етнічний склад купецького стану на фоні соціального відчуження й ізоляції більшості українців від торговельно-економічної діяльності. Проаналізовано вплив інкорпораційної політики самодержавства на характер, обсяги та напрямки розвитку торгівлі Правобережної України, особливості процесу реінтегрування торговельно-економічних зв'язків з підавстрійськими українськими землями та все більшої інтеграції з Лівобережною та Південною Україною й історично російськими губерніями та регіонами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)462-2 +
Шифр НБУВ: РА335016

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Білоус Н.О. 
Київський магістрат XVI - першої половини XVII ст.: організація та юрисдикція: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.О. Білоус ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 16 с. — укp.

Досліджено історію Київського магістрату - органу міського самоврядування, що утворився в результаті надання Києву магдебурзького права наприкінці XV ст., складався з ради і лави та очолювався війтом. Простежено еволюційні зміни, які відбувалися в міському управлінні міста впродовж XVI - першої половини XVII ст. Реконструйовано структуру, соціальний та етнічний склад магістрату, систему виборів міських урядників, їх правовий та майновий статус, штат міської канцелярії. Визначено особливості функціонування війтівського уряду в Києві та встановлено послідовність перебування київських війтів на посаді протягом цього періоду. Висвітлено компетенцію та основні напрями діяльності магістрату, а також охарактеризовано його взаємовідносини з тогочасними юридичними установами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-2К)47-5 +
Шифр НБУВ: РА326357

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Баженов О.Л. 
Давньоруське Пониззя середини XII - середини XIII ст.: соціально-економічний, військово-політичний і культурно-духовний аспекти: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.Л. Баженов ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено життєдіяльність населення Пониззя в економічному, соціальному, військово-політичному та культурно-духовному аспектах. Висвітлено етапи формування території Пониззя, побут та етнічний склад його населення і демографічні процеси. З використанням широкої джерельної бази проаналізовано боротьбу Галицького й інших князівств за володіння Пониззям, протистояння за владу між князями та боярством. Розглянуто народні рухи, особливості містобудування, християнізації краю, а також роль і значення Пониззя в історії Південно-Західної Русі - України, і, зокрема Галицького, а згодом об'єднаного Галицько-Волинського князівств та причини зникнення даного адміністративно-територіального регіону з карти України у другій половині XIII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)42 +
Шифр НБУВ: РА335017

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Барна І.М. 
Етногеографічне дослідження регіону (на матеріалах Тернопільської області): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / І.М. Барна ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 19 с. — укp.

Поглиблено теоретико-методологічні засади етногеографічного дослідження обласного регіону. Визначено сутність поняття "територіальна етнічна спільність", встановлено її ієрархічні рівні. Виявлено головні тенденції у формуванні обласної етнічної спільності впродовж другої половини XX ст. та в сучасний період, визначено вплив соціально-економічних, історико-географічних, політичних і природних чинників на її структуру. Здійснено періодизацію розвитку етногорафічних процесів на території Тернопільщини. Проаналізовано етнічний склад населення на кожному етапі. Досліджено освітній і професійний рівень етносів, їх релігійний склад та електоральні уподобання у різні періоди. Виявлено територіальні особливості етнічної структури населення Тернопільської області, визначено її відмінності у міських і сільських поселеннях регіону. Встановлено залежність між етнічним складом населення та його освітнім рівнем і професійною структурою. З'ясовано вплив сучасного етнічного складу населення на соціальні процеси, передусім релігійну та електоральну ситуації, міграційну мобільність. Розроблено оригінальні картосхеми етнічного складу населення на різні історичні дати, що ілюструють динаміку етногеографічних процесів та тенденції їх зміни у майбутньому, відображають релігійну та електоральну ситуації в Тернопільській області.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Д8 + У049(4УКР-4ТЕР)2 +
Шифр НБУВ: РА340088

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Богуславська Ю.Ю. 
Динаміка національного складу населення Одеської області (1959 - 1989 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ю.Ю. Богуславська ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2005. — 19 с. — укp.

З залученням статистичних джерел вивчено національний склад населення, що мешкає за етнічними кордонами, на рівні мікрорегіонів. Проаналізовано зміни чисельності, етнічної структури, людності, ступеня урбанізації, мозаїчності населення мікрорегіонів Одещини протягом 1959 - 1989 рр. Відзначено наявність впливу політичних і соціальних факторів на просторове розташування населення. Значну увагу приділено питанням формування етнічної структури населення даного регіону, а також загальній характеристиці динаміки його національної структури. Розглянуто етнічний склад кожного мікрорегіону за часовими періодами, проведено їх зіставлення за районами й окремими населеними пунктами. Для здійснення аналізу просторового співвідношення анклавного та дисперсного розселення народів створено етнічні карти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ОДЕ)53-56 +
Шифр НБУВ: РА341387

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Бойко В.А. 
Соціальний характер: поняття, структура та особливості національного прояву: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / В.А. Бойко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 18 с. — укp.

Вивчено феномен соціального характеру сучасного українського суспільства та фактори його формування. Викладено теоретико-методологічні основи дослідження цього феномену. Доведено, що генетична категорія "соціальний характер" пов'язана з категоріями "національний характер" і "народний рух", що обумовило її сучасне бачення. Введення до дискурсивного контексту терміну "соціальний характер" доповнює категоріальний ряд соціологічної науки в аналізі та визначенні соціальних явищ. Це дозволяє в структурі соціального характеру виділити різноманітні рівні з різним ступенем динамічності. Виділено структурні компоненти соціального характеру. Соціальний компонент відображає оперативні зміни в структурі соціального характеру та пов'язаний з сучасними процесами, які відбуваються в суспільстві. Культурний компонент детерміновано історико-духовними факторами в етнічний компонент, який відповідає за фізичне існування соціальної спільності та грунтується на базосоціальних потребах, які задаються етнічними архетипами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*671*332.113.1 + С5*425
Шифр НБУВ: РА319561 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Вязова Р. В. 
Етнічний фактор у системі комунікативних відносин: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / Р. В. Вязова ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І. Вернадського. — Сімф., 2010. — 16 с. — укp.

Проведено соціально-філософський аналіз сутності, атрибутів, форми прояву, розглянуто особливості детермінації етнічного фактора в системі комунікативних відносин, спрямованості його впливу на суспільні процеси. Досліджено генезис етнічних відносин. Визначено поглиблене розуміння природи етнічного феномена. Виявлено "больові точки" міжетнічних комунікацій у сучасному українському суспільстві. Висвітлено напрями модернізації державної етнополітики в Україні в політико-правовій, соціально-економічній і культурній площинах з метою досягнення діалогу між громадянським суспільством і державою у вирішенні міжетнічних протиріч і встановлення суспільної злагоди.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*425 + Ю6*333.4
Шифр НБУВ: РА374765 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Горбачова О.С. 
Громадські організації в Україні другої половини 80-х - початку 90-х рр. XX ст.: процес становлення та розвитку: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.С. Горбачова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Розкрито витоки становлення, функціонування та розвитку громадських організацій в Україні у другій половині 1980-х рр. На основі їх програмних і статутних документів проаналізовано напрямки діяльності організацій: мовно-культурницький, етнічний, а також роботу, спрямовану на збереження цілісності території, відновлення функціонування українських церков. Показано еволюційний шлях громадських організацій до перетворення у політичні партії, трансформацію, розкриття причини цих процесів. Виявлено закономірності появи організацій у період перебудови та втрати їх позицій у суспільстві у початковий період незалежності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф79(4УКР) + Т3(4УКР)634-48 +
Шифр НБУВ: РА360861

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Димитрова Л.М. 
Філософія історії як світоглядна і методологічна парадигма: Автореф. дис... д-ра філос. наук: 09.00.03 / Л.М. Димитрова ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1998. — 42 с. — укp.

Дається аналіз головних теоретико-методологічних засад і сучасних наукових метапарадигм, на яких базується філософія історії, а також простежується багатовіковий процес формування цих засад, досліджуються етнічний і есхатологічний аспекти філософсько-історичних підходів. Здійснена теоретична реконструкція процесу генези, становлення і розгортання філософської рефлексії стосовно історичних реалій, починаючи з часів Античності і до сьогодення. Проаналізовані найбільш значні концепції філософської інтерпретації історії в ХХ-му столітті, такі, як морфологія історії О.Шпенглера, концепція локальних цивілізацій А.Тойнбі, історіософські погляди П.Сорокіна, теорія етногенезу Л.М.Гумильова як проявів домінантного в нашому столітті історіоциклізму. Значна увага приділяєтья евристичній і прогностичній ролі історіософської інтенціональності в національному філософському спадку для розбудови української державності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6в

      
11.

Заяць А. Є. 
Міське суспільство Волині XVI ‒ першої половини XVII ст. / А. Є. Заяць. — Б.м., 2019 — укp.

У дослідженні розглянуто процес становлення та функціонування міського суспільства Волині у ранньомодерну добу. Проаналізовано проблему дефініції, класифікації та термінології міських поселень; вивчено функції міських поселень та фактори їх розвитку. З'ясовано роль власників приватних та старост королівських міст на формування устрою та особливості розвитку волинських міст. Особлива увага приділена міському управлінню та участі у ньому війта, лентвійта, ради, лави та найманих міських урядників. Описано міське судочинство та його особливості у королівських та приватних містах. Прослідковано джерела формування міської громади, її правове становище, соціальну структуру, етнічний та професійний склад, а також місце шляхти у міському соціумі.^UThe reseach studies the process of establishment and functioning of Volhynia urban society in the Early Modern era. The study analyzes the issue of definition, classification and terminology of urban settlements; functions of urban settlements and their development factors are examined. The role of private cities owners and royal cities Starostas was figured out in terms of system formation and peculiarities of Volhynia cities development. Special attention is dedicated to city administration and Vogt, Leitvogt, council and hired servicemen involvement in it. Judicature and its peculiarities in royal and private cities are depicted. The study provides insights into the sources of urban community formulation, its legal position, social structure, ethnic and professional structure, as well as Szlachta's role in the urban society.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Зварич І.Т. 
Регіональні особливості розвитку етнополітичних процесів в Україні: автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.05 / І.Т. Зварич ; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф.Кураса НАН України. — К., 2009. — 34 с. — укp.

Здійснено наукове узагальнення ключових аспектів і принципів системно-функціонального аналізу державної етносоціальної політики України у її комплексному взаємозв'язку з істотними регіональними особливостями сучасного розвитку етнополітичних процесів. Розкрито авторське бачення сутності концепції регіоналізму, її ролі та місця у дослідженні поставлених проблем. Акцентовано увагу на розгляді феномену "нового регіоналізму", який за умов України - держави з помітною політизацією регіональних чинників, несе в собі цілком реальні загрози та виклики її національній безпеці. На основі системного аналізу етнополітичні процеси розглядаються як поліаспектна взаємодія між етнонаціональними спільнотами та державними інституціями. Аргументовано, що етнічний і регіональний чинники, самі по собі, так і в їх синтезованому сполученні, обумовлюють функції та конкретні дії державної влади, її структуру та механізми взаємостосунків з органами місцевого самоврядування різних рівнів. Критично осмислено та проаналізовано запроваджену у сучасному міжнародному праві, а також запозичену з нього й адаптовану до умов України систему законодавчо-правових механізмів захисту національних меншин. Актуалізовано питання щодо невідкладного оновлення чинного вітчизняного законодавства у сфері державної етнополітики та, особливо, міжнаціональних і міжрегіональних відносин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4УКР-4А/Я) +
Шифр НБУВ: РА367934

      
13.

Камишова Т.М. 
Етико-естетичний ідеал у творчості Олександра Кониського: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Т.М. Камишова ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено етико-естетичний ідеал у прозі О. Кониського. Увагу приділено вивченню певних питань, а саме: індивідуальність і доба як онтологічна парадигма. Розглянуто первісні оцінки літературними критиками доробку письменника (І. Франком, М. Драгомановим, акцентовано на його шевченкознавчих студіях) та пізніші (О. Барвінським, М. Возняком, С. Єфремовим), в яких спостережено прагнення виважено осягнути своєрідність мистецької особистості О. Кониського, який був поетом і белетристом і розбудовував в Україні науково-публіцистичну сферу. З'ясовано, як письменник співвідносив національно-етнічний стан особистості з історичним планом буття України, розвивав думку про екзистенціальну методологію української інтелігенції. Показано, як системою образів пояснено появу, зокрема серед української інтелігенції, двох протилежних типів: конформіста та радикально налаштованого борця; що породжує в середовищі інтелігенції зденаціоналізованість, а також що забезпечує тривку історичну пам'ять та національну свідомість. З'ясовано, що як І. Нечуй-Левицький, Панас Мирний, А. Свидницький, О. Кониський у своїй прозі відображав функціональну актуальність героя як носія національної ідеї. Визначено характер зв'язку прози митця з мистецьким пошуком українських письменників доби, що творили традиції української літератури. З'ясовано, чому співвіднесеність індивідуума з сільською громадою є, на думку письменника, необхідним засобом для реалізації онтологічного статусу людини, однак не забезпечує успішної взаємодії особистості та громади. Естетика прози О. Кониського сприяє розумінню співвідносеності життя народу з релігійною мораллю. З'ясовано особливість мистецького бачення людини письменником у добу, коли на особистість значною мірою впливають різні чинники. Простежено, що стрижневим у концепції формування героя є ставлення до певної ідеї, герой спввідносить у собі певну ідею та ідеал. У цьому разі митець приділяв увагу морально-етичному, інтелектуальному, а також суто народному чинникам у такому співвіднесенні, що виявляє типовість для української літератури другої половини XIX ст. Розглянуто художнє моделювання концепції етики людського спілкування, зокрема, етики взаємин між конкретними групами у громаді. Виявлено характерні типи таких взаємин. Розглянуто співвіднесення етичних параметрів буття особистості в митця з найбільш сильними за цього арістотелівськими параметрами "практичної" філософії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Кониський О. Я. 3 +
Шифр НБУВ: РА361224

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Капраль М.М. 
Національні громади Львова XVI - XVIII ст. (соціально-правові взаємини): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / М.М. Капраль ; НАН України. Ін-т українознав. ім. Івана Крип'якевича. Ін-т народознав.. — Л., 2004. — 34 с. — укp.

Досліджено взаємини національних громад Львова XVI - XVIII ст. в соціально-правовому аспекті, розглянуто привілеї королів та володарів міста впродовж XIV - XVIII ст., що стали формально-правовою основою для функціонування всіх національних громад Львова. Окреслено в хронологічній послідовності правові стосунки та взаємини різних національних громад, наголошуючи на періоди конфліктних загострень та мирного безконфліктного співіснування. Встановлено етнічний склад та кількість населення Львова XV - XVIII ст., що змінювався під впливом різноманітних факторів політичного та економічного життя. Досліджено міграцію до міста та райони проживання національних громад; політику міської влади щодо регулювання потоків прибульців до міста та заселення міської території, форми асиміляції (суспільне просування, мішані шлюби, релігійні конверсії) та її вплив на взаємини етнічних груп і національних громад Львова.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЛВО-2Л)4-56 + Ф513(4УКР-4ЛВО)4 +
Шифр НБУВ: РА328509

Рубрики:

      
15.

Квас О.В. 
Вплив етнічних стереотипів на процес міжособистісного оцінювання: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / О.В. Квас ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Актуальність дослідження зумовлено практичною значущістю проблеми, недостатністю вивчення такого явища, як етнічний стереотип, зокрема, у психології українців як етносу, його місця у структурі міжособистісного спілкування та спільної діяльності. Вивчено особливості етностереотипізації як на внутрішньорегіональному рівні, так і на рівні моноетнічного міжрегіонального оцінювання у парадигмі "Схід - Захід України" та визначено специфіку процесу міжособистісного оцінювання у середовищі студенської молоді. Обгрунтовано роль етносоціальних уявлень у процесах самовизначення особистості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю958(4УКР) + Ю953.1-996 + Т597.5 +
Шифр НБУВ: РА322719

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
16.

Колісник Л.О. 
Соціально-етнічний статус росіян в сучасній Україні (на прикладі Південно-Східного регіону): Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.04 / Л.О. Колісник ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 16 с. — укp.

Проведено комплексний аналіз соціально-етнічного статусу росіян в Південно-Східному регіоні сучасної України. На основі існуючих теорій та методик дослідження етнічності, розроблених в етносоціології, етнології, соціальній антропології та соціальній психології, обгрунтовано поліпарадигмальний підхід до вивчення соціально-етнічного статусу. Визначено суть та виділено його структурні компоненти, за допомогою яких стає можливим вивчення соціально-етнічного статусу будь-якої етногрупи в поліетнічному суспільстві. На основі поєднання кількісних та якісних методів дослідження вперше одержано, проаналізовано та представлено емпірічний матеріал про соціально-етнічні позиції росіян в Південно-Східному регіоні України, встановлено особливості їх етнічної ідентифікації. Виявлено чинники, що впливають на соціально-етнічний статус росіян в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*425.4 + С5*425.82 +
Шифр НБУВ: РА329182

Рубрики:

      
17.

Конопельський В.Я. 
Конституювання української політичної нації у перехідному суспільстві: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / В.Я. Конопельський ; Одес. нац. юрид. акад.. — О., 2002. — 16 с. — укp.

Досліджено генезу поняття та концептуального осмислення феномену нації у вітчизняній та зарубіжній політичній науці. Визначено сутність, основні чинники, характеристики політичної нації, виокремлено парадигму громадянсько-територіальної спільності як основу української політичної нації. Проаналізовано етнічний склад населення України та доведено поліетнічність як засадничу конституанту української нації. Виявлено діалектику етнічної та національної свідомості в процесі конституювання української нації. Визначено основні параметри і характеристики перехідного суспільства в Україні, функціонування політичної нації за нових умов. З'ясовано сутність та основні функції національного інтересу в національній державі, проблеми утвердження національного суверенітету та політичної суб'єктності української нації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф088
Шифр НБУВ: РА317691 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Котович В. В. 
Ойконімний простір України: ономастичний та лінгвокультурологічний аспекти / В. В. Котович. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація – перше в сучасній українській лінгвістиці концептуально цілісне дослідження ойконімного простору України, зокрема його астіонімного компонента, в ономастичному та лінгвокультурологічному аспектах, виконане в системно-структурній та антропоцентричній наукових парадигмах. Окреслено й уніфіковано поняттєво-термінологічний апарат для номінації онімного та апелятивного кодів; уведено в науковий обіг терміни ойкокультуронім / астіокультуронім для позначення ономастичної одиниці як лінгвальної та культурологічної цінності; уточнено значення поняття онімний та апелятивний коди астіонімів; у межах онімного виокремлено антропонімний індивідуальний, антропонімний груповий, меморіальний, гідронімний, мікротопонімний, оронімний, хоронімний, ергонімний; у рамах апелятивного – ландшафтно-артефактний, локально-етнічний, службовий, символіко-світоглядний коди; виділено мікрокоди в системі астіонімікону.Підтверджено значущість ономастичного матеріалу в структурі лінгвокультурологічних досліджень; опрацьовано на основі назв поселень питання взаємозв'язку, взаємовіддзеркалення та взаємопроникнення мови й національної культури.^UThe dissertation is the first in modern Ukrainian linguistics conceptually integral research of the oikonymic space of Ukraine, in particular of its astionymic component, in onomastic and linguoculturological aspects, performed in system-structural and anthropocentric scientific paradigms.The author has outlined and unified conceptual and terminological apparatus for the nomination of onymic and appellate codes; introduced the terms oikoculturonym / astioculturonym into scientific circulation to denote an onomastic unit as lingual and culturological value; suggested the terms appellate and onymic codes of astionyms; anthroponymic individual, anthroponymic collective, memorial, hydronymic, microtoponymic, oronymic, choronymic, ergonymous; landscape-artefact, local-ethnic, official, symbolic-ideological codes; selected microcodes in the astionymicon system; modelled linguoculturological portraits of all the names of modern Ukrainian cities with the separation in their structure of nuclear and interpretation zones, zones of near and far periphery.It has been proved that astioculturonyms encode two large information layers – onymic and appellate ones. Modelling linguoculturological portraits of astionyms of onymic code allowed considering the genesis, peculiarities of functioning, cultural-historical and national conditionality of each name, motivated by the onym.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Кухарук О. Ю. 
Особливості етнічної ідентичності представників різних етномовних груп українського студентства / О. Ю. Кухарук. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації представлені результати дослідження особливостей етнічної ідентичності представників різних етномовних груп українського студентства. Етнічна ідентичність, етнічна спільнота, етномовна ідентичність трактуються у дослідженні з соціально-психологічної точки зору. З метою встановлення особливостей етнічної ідентичності у різних етномовних групах була розроблена відповідна програма емпіричного дослідження. Було виділено п'ять етномовних груп, які відображають основні стратегії етномовної ідентифікації українського студентства. Особливості етнічних та етномовних ідентичностей описані через порівняння особливостей прояву їхніх характеристик у різних етномовних групах. Встановлено спільні та відмінні особливості прояву характеристик етнічної та етномовної ідентичності в різних етномовних групах. Встановлено, що у досліджуваних групах є загальні для всіх груп особливості прояву етнічної ідентичності: вираженість етнічної ідентичності та її компонентів вища за середню; основним типом етнічної ідентичності в усіх етномовних групах є нормальна етнічна ідентичність; середній, близький до низького, рівень рефлексованості етнічної ідентичності. За допомогою однофакторного дисперсійного аналізу виявлено суттєві міжгрупові відмінності при порівнянні таких характеристик етнічної ідентичності: вираженість етнічної ідентичності, типи етнічної ідентичності: етнічний фанатизм, етнічний егоїзм, етнічний ізоляціонізм, етнічна індиферентність та рефлексованість етнічної ідентичності. Також спостерігаються статистично значущі міжгрупові розбіжності у всіх характеристиках української етномовної ідентичності. У кожній із груп досліджувані характеристики проявляються по-різному. Охарактеризовано взаємозв'язки між етнічною та етномовною ідентичністю у різних етномовних групах, визначено місце етномовної ідентичності в структурі етнічної ідентичності. Особливості кореляцій - різні за силою, напрямком або відсутні для одних пар змінних та наявні для інших, повторювані в різних етномовних групах - дають підстави стверджувати про складність та неоднозначність взаємодій та визначати їх як багато-багатозначні зв'язки між елементами різної ієрархії в структурі особистості. На основі встановлених особливостей етнічної ідентичності української студентської молоді були розроблені рекомендації щодо реалізації мовної політики в Україні, які передбачають вдосконалення у галузі мовної політики. Основою доповнення мовної політики має бути врахування етномовної структури українського суспільства, психологічних особливостей етнічної, мовної та етномовної ідентичності в кожній з етномовних груп.^UThe study presents the results of the research of the peculiarities of ethnic identity of representatives of different ethno-lingual groups of the Ukrainian students. Ethnic identity, ethnic community, ethno-lingual identity are interpreted in the study from social psychological perspective. A program of empirical research has been developed to demonstrate the peculiarities of ethnic and ethno-lingual identities in different ethno-lingual groups. Five ethno-lingual groups were distinguished that reflect the main strategies of ethno-lingual identification of the Ukrainian student. Peculiarities of ethnic and ethno-lingual identities are described through a comparison of the appearance of their characteristics in different ethno-lingual groups. It was determined that in the studied groups there are features common to all groups of the manifestation of ethnic identity: the severity of ethnic identity and its components is higher than average; the main type of ethnic identity in all ethno-lingual groups is a normal ethnic identity; medium, close to low, level of reflection of ethnic identity. One-way ANOVA analysis revealed significant intergroup differences when comparing the following characteristics of ethnic identity: the severity of ethnic identity, types of ethnic identity: ethnic bigotry, ethnic selfishness, ethnic isolationism, ethnic indifference and reflexivity of ethnic identity. Also statistically significant intergroup differences are observed in all the characteristics of the Ukrainian ethno-lingual identity. In each of the groups, the studied characteristics are manifested differently. Peculiarities of correlations - different in strength, direction or absent for some pairs of variables and available for others, repeated in different ethno-lingual groups - give grounds to state the complexity and ambiguity of interactions and define them as multi-mutlivalued connections between elements of different hierarchy in personality structure.Based on certain features of the ethnic identity of the Ukrainian student youth, recommendations for the implementation of language policy in Ukraine were developed, that provide for improvements in the field of language policy. The basis for supplementing the language policy should be to take into account the ethno-lingual structure of the Ukrainian society, the psychological features of ethnic, linguistic and ethno-lingual identities in each of the ethno-lingual groups.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Кухта В. В. 
Регіональні чинники демократичного транзиту країн Тропічної Африки: автореферат дис. ... д.філософ : 052 / В. В. Кухта. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена комплексному дослідженню регіональних чинників демократичного транзиту в країнах Тропічної Африки, які зумовлюють специфіку трансформаційних процесів і впливають на їх результати.3 Актуалізовано й концептуалізовано зміст базового поняття дослідження «регіональні чинники демократичного транзиту», яке визначене автором як інтеграція внутрішніх суспільних умов розвитку і структурних складових політичних систем, які зумовлюють специфіку і результати трансформаційних процесів, мають транснаціональний (регіональний) вимір і визначають якість поставторитарних політичних режимів.Виокремлено регіональні чинники, які відображають специфіку внутрішньої суспільнополітичноїситуації, типової для країн Тропічної Африки, і досліджено їх вплив на перебіг та результати демократичного транзиту: етнічний, що набув статусу політичної ідеології, впливає на виборче законодавство, діяльність партій, політичну мобілізацію, електоральні амбіції, а тому вирішення етнічних проблем має вагоме значення для політичного, безпекового, економічного й культурного поступу; економічний, який поки що не став фундаментом для політичної модернізації, оскільки непередбачуваний характер транзиту вимагає синхронізації політичного й економічного змісту трансформацій у цілісну модель поступових реформ, які повинні впроваджуватися відповідно до можливостей регіонального середовища; безпековий, що засвідчує високий рівень конфліктогенності регіону на грунті економічних, територіальних, етнічнорелігійних, конфесійних, мовних суперечностей, через що зберігає потенціал військового втручання в політичний процес і впливає на вибір стратегій демократичного розвитку. Досліджено виклики просуванню демократичних трансформацій у країнах регіону, до яких віднесено: несформованість сильних опозиційних партій, здатних до політичного протистояння; економічна слабкість, що провокує відмову від демократичних процесів; політична значущість етнічної та релігійної диференціації; застосування інституту безпеки для політичного тиску; неструктурованість демократичних інституцій; використання державного ресурсу і конституції для легітимізації влади; інфантильність громадянського суспільства.Узагальнено: політичний розвиток країн Тропічної Африки у 2000х роках характеризується різновекторною спрямованістю транзитів і політикотрансформаційних моделей; спектр можливостей країн до демократизації завдяки потужному сировинному й людському ресурсу, глобалізаційним процесам та міжнародним впливам поступово розширюється, натомість суспільнополітичні механізми їх реалізації залишаються обмеженими; у цілому в регіоні зберігається демократична тенденція, а враховуючи факт незавершеності демократичного транзиту, говорити про його незворотний характер чи згортання демократії некоректно.^UThe di ssertation is devoted t o a comprehensive st udy of regional f actors o f democratic transit in tropical Africa, which determine the specifics of transformation processes and influence their results.The c ontent of the b asic r esearch c oncept of " regional f actors of democratic transition" de fined b y the a uthor a s the i ntegration o f i nternal soc ial c onditions of development and structural components of the political systems, which comprehensively de termine t he s pecifics a nd r esults of tr ansformation processes, have a transnational (regional) d imension a nd de termine th e qua lity of postauthoritarian political regimes, was actualized and conceptualized.The r egional f actors th at r eflect t he s pecifics of the domestic so ciopolitical situation, typical of tr opical A frica, a nd i nfluence t he course and r esults o f democratic transit are identified: ethnic, which h as a cquired the status of p olitical i deology, influences t he electoral l egislation, party a ctivities, political mobilization, e lectoral ambitions, and therefore the solution of ethnic problems is important for political, security, economic and cultural progress; economic, w hich ha s not y et b ecome the f oundation f or political modernization, a s t he u npredictable nature of transit r equires sy nchronization of political a nd e conomic c ontent of tr ansformations into a h olistic model of gradual reforms that must be implemented in accordance with the regional environment; security, which testifies to the high level of conflict in the region on the basis of e conomic, te rritorial, e thnicreligious, r eligious, linguistic c ontradictions, which preserves the potential for military intervention in the political process and influences the choice of strategies for democratic development.Challenges to the promotion of democratic transformations in the countries of the r egion have b een s tudied, w hich i nclude: t he l ack of strong o pposition parties capable of po litical confrontation; economic weakness, w hich pr ovokes the abandonment of democratic processes; political significance of ethnic and religious differentiation; use of th e security institution for p olitical pr essure; un structured democratic institutions; use of sta te resources a nd the c onstitution to le gitimize power; infantilism of civil society.The following phenomena were h ighlighted: t he p olitical d evelopment of tropical Africa in the 2000s is characterized by a multivector orientation of transits and politicaltransformation models; the range of opportunities for democratization of countries due to powerful raw materials and human resources, globalization processes and in ternational influences i s gr adually e xpanding, w hile the s ociopolitical mechanisms of their implementation remain limited; In general, there is a democratic tendency in t he region, and given the fact that democratic transit is incomplete, it is incorrect to talk about its irreversible nature or the collapse of democracy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського