Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (218)Книжкові видання та компакт-диски (32)
Пошуковий запит: (<.>K=ЕТНІЧНИЙ$<.>+<.>K=ПРОФАЙЛІНГ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 36
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Цубенко В.Л. 
Військові поселення кавалерії на території України. 1817 - 1867 рр. (формування, соціально-економічний розвиток, побут): автореф. дис. ... д-ра іст. наук: 07.00.01 / В.Л. Цубенко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2010. — 30 с. — укp.

Розглянуто суспільні умови виникнення та процес формування військових поселень кавалерії на території України, територію, динаміку чисельності населення, соціальний, етнічний та конфесійний склад. Визначено їх місце у війську Російської імперії, правове становище поселенців, їх адміністративний устрій, розглянуто систему внутрішньої служби та участь у бойових діях. Проаналізовано характер господарства й економічних відносин, соціальне напруження і збройні заворушення в їх середовищі. Висвітлено систему освіти, церковну організацію, побут, заходи з охорони здоров'я. Охарактеризовано загальні тенденції та особливості їх існування на території України, а також суспільні умови й обставини, що призвели спочатку до реорганізації військових поселень кавалерії у 1857 р. у Південні поселення, а потім і до їх скасування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-542
Шифр НБУВ: РА370688 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Квас О.В. 
Вплив етнічних стереотипів на процес міжособистісного оцінювання: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / О.В. Квас ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Актуальність дослідження зумовлено практичною значущістю проблеми, недостатністю вивчення такого явища, як етнічний стереотип, зокрема, у психології українців як етносу, його місця у структурі міжособистісного спілкування та спільної діяльності. Вивчено особливості етностереотипізації як на внутрішньорегіональному рівні, так і на рівні моноетнічного міжрегіонального оцінювання у парадигмі "Схід - Захід України" та визначено специфіку процесу міжособистісного оцінювання у середовищі студенської молоді. Обгрунтовано роль етносоціальних уявлень у процесах самовизначення особистості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю958(4УКР) + Ю953.1-996 + Т597.5 +
Шифр НБУВ: РА322719

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
3.

Горбачова О.С. 
Громадські організації в Україні другої половини 80-х - початку 90-х рр. XX ст.: процес становлення та розвитку: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.С. Горбачова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Розкрито витоки становлення, функціонування та розвитку громадських організацій в Україні у другій половині 1980-х рр. На основі їх програмних і статутних документів проаналізовано напрямки діяльності організацій: мовно-культурницький, етнічний, а також роботу, спрямовану на збереження цілісності території, відновлення функціонування українських церков. Показано еволюційний шлях громадських організацій до перетворення у політичні партії, трансформацію, розкриття причини цих процесів. Виявлено закономірності появи організацій у період перебудови та втрати їх позицій у суспільстві у початковий період незалежності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф79(4УКР) + Т3(4УКР)634-48 +
Шифр НБУВ: РА360861

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Баженов О.Л. 
Давньоруське Пониззя середини XII - середини XIII ст.: соціально-економічний, військово-політичний і культурно-духовний аспекти: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.Л. Баженов ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено життєдіяльність населення Пониззя в економічному, соціальному, військово-політичному та культурно-духовному аспектах. Висвітлено етапи формування території Пониззя, побут та етнічний склад його населення і демографічні процеси. З використанням широкої джерельної бази проаналізовано боротьбу Галицького й інших князівств за володіння Пониззям, протистояння за владу між князями та боярством. Розглянуто народні рухи, особливості містобудування, християнізації краю, а також роль і значення Пониззя в історії Південно-Західної Русі - України, і, зокрема Галицького, а згодом об'єднаного Галицько-Волинського князівств та причини зникнення даного адміністративно-територіального регіону з карти України у другій половині XIII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)42 +
Шифр НБУВ: РА335017

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Богуславська Ю.Ю. 
Динаміка національного складу населення Одеської області (1959 - 1989 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ю.Ю. Богуславська ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2005. — 19 с. — укp.

З залученням статистичних джерел вивчено національний склад населення, що мешкає за етнічними кордонами, на рівні мікрорегіонів. Проаналізовано зміни чисельності, етнічної структури, людності, ступеня урбанізації, мозаїчності населення мікрорегіонів Одещини протягом 1959 - 1989 рр. Відзначено наявність впливу політичних і соціальних факторів на просторове розташування населення. Значну увагу приділено питанням формування етнічної структури населення даного регіону, а також загальній характеристиці динаміки його національної структури. Розглянуто етнічний склад кожного мікрорегіону за часовими періодами, проведено їх зіставлення за районами й окремими населеними пунктами. Для здійснення аналізу просторового співвідношення анклавного та дисперсного розселення народів створено етнічні карти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ОДЕ)53-56 +
Шифр НБУВ: РА341387

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Лоха В.А. 
Еволюція соціальної структури та майновий стан населення Переяслава (1648 - 1785 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.А. Лоха ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2008. — 20 с. — укp.

Висвітлено еволюцію соціальної структури та майновий стан населення Переяслава (1648 - 1785 рр.). На підставі грунтовного аналізу широкого кола архівних і опублікованих матеріалів здійснено спробу комплексного дослідження державної політики стосовно населення Переяслава. Розкрито та проаналізовано її суть і вплив на еволюцію соціальної структури та майновий стан городян. З'ясовано зміну основних прав і привілеїв місцевого міщанства на фоні суспільних процесів усієї Гетьманщини. Проведено періодизацію основних етапів адміністративних реформувань. Обгрунтовано концепцію взаємовідносин магістрату, сотенної та полкової канцелярії, гарнізонної канцелярії з центральними органами влади та з'ясовано причини втрати Переяславом магдебурзького права. Реконструйовано соціальну структуру та комплекс господарств, маєтностей і характер зайнятості населення, що впливало на формування майнового стану. Вивчено походження, кількісний і етнічний склад городян.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4КИЕ)-22 Переяслав + Т3(4УКР)462 +
Шифр НБУВ: РА355533

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Камишова Т.М. 
Етико-естетичний ідеал у творчості Олександра Кониського: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Т.М. Камишова ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено етико-естетичний ідеал у прозі О. Кониського. Увагу приділено вивченню певних питань, а саме: індивідуальність і доба як онтологічна парадигма. Розглянуто первісні оцінки літературними критиками доробку письменника (І. Франком, М. Драгомановим, акцентовано на його шевченкознавчих студіях) та пізніші (О. Барвінським, М. Возняком, С. Єфремовим), в яких спостережено прагнення виважено осягнути своєрідність мистецької особистості О. Кониського, який був поетом і белетристом і розбудовував в Україні науково-публіцистичну сферу. З'ясовано, як письменник співвідносив національно-етнічний стан особистості з історичним планом буття України, розвивав думку про екзистенціальну методологію української інтелігенції. Показано, як системою образів пояснено появу, зокрема серед української інтелігенції, двох протилежних типів: конформіста та радикально налаштованого борця; що породжує в середовищі інтелігенції зденаціоналізованість, а також що забезпечує тривку історичну пам'ять та національну свідомість. З'ясовано, що як І. Нечуй-Левицький, Панас Мирний, А. Свидницький, О. Кониський у своїй прозі відображав функціональну актуальність героя як носія національної ідеї. Визначено характер зв'язку прози митця з мистецьким пошуком українських письменників доби, що творили традиції української літератури. З'ясовано, чому співвіднесеність індивідуума з сільською громадою є, на думку письменника, необхідним засобом для реалізації онтологічного статусу людини, однак не забезпечує успішної взаємодії особистості та громади. Естетика прози О. Кониського сприяє розумінню співвідносеності життя народу з релігійною мораллю. З'ясовано особливість мистецького бачення людини письменником у добу, коли на особистість значною мірою впливають різні чинники. Простежено, що стрижневим у концепції формування героя є ставлення до певної ідеї, герой спввідносить у собі певну ідею та ідеал. У цьому разі митець приділяв увагу морально-етичному, інтелектуальному, а також суто народному чинникам у такому співвіднесенні, що виявляє типовість для української літератури другої половини XIX ст. Розглянуто художнє моделювання концепції етики людського спілкування, зокрема, етики взаємин між конкретними групами у громаді. Виявлено характерні типи таких взаємин. Розглянуто співвіднесення етичних параметрів буття особистості в митця з найбільш сильними за цього арістотелівськими параметрами "практичної" філософії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Кониський О. Я. 3 +
Шифр НБУВ: РА361224

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Слухай А. С. 
Етнічний міф в образних парадигмах давньоанглійських епіко-міфологічних текстів: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / А. С. Слухай ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Проаналізовано склад вербалізаторів чотирьох категорій словесних образів-символів, які становлять основу репрезентації позамовної реальності в картині світу, а саме: образів колористичної, нумеративної, просторової парадигм та образів першоелементів буття "вода" і "земля". Визначено залежність між складом вербальних маркерів сугестії та прагматиконом давньоанглійських текстів. Доведено здатність алітераційних співзвучностей виконувати функцію елементів трансової спіралі. Виявлено й інші механізми вербальної сугестії: паралельні конструкції, перифрази, образні метафори, поетичні формули. Аналіз еволюції складу образних парадигм та їх семантики дозволив виділити образно-концептуальні домінанти картини світу давнього англосакса й виявити, що частотність і семантика образів за переходу від міфологічних до історичних текстів корелює зі змінами в позамовній реальності давньої Англії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4ВЕЛ)-60
Шифр НБУВ: РА382143 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:

      
9.

Вязова Р. В. 
Етнічний фактор у системі комунікативних відносин: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / Р. В. Вязова ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І. Вернадського. — Сімф., 2010. — 16 с. — укp.

Проведено соціально-філософський аналіз сутності, атрибутів, форми прояву, розглянуто особливості детермінації етнічного фактора в системі комунікативних відносин, спрямованості його впливу на суспільні процеси. Досліджено генезис етнічних відносин. Визначено поглиблене розуміння природи етнічного феномена. Виявлено "больові точки" міжетнічних комунікацій у сучасному українському суспільстві. Висвітлено напрями модернізації державної етнополітики в Україні в політико-правовій, соціально-економічній і культурній площинах з метою досягнення діалогу між громадянським суспільством і державою у вирішенні міжетнічних протиріч і встановлення суспільної злагоди.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*425 + Ю6*333.4
Шифр НБУВ: РА374765 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Барна І.М. 
Етногеографічне дослідження регіону (на матеріалах Тернопільської області): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / І.М. Барна ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 19 с. — укp.

Поглиблено теоретико-методологічні засади етногеографічного дослідження обласного регіону. Визначено сутність поняття "територіальна етнічна спільність", встановлено її ієрархічні рівні. Виявлено головні тенденції у формуванні обласної етнічної спільності впродовж другої половини XX ст. та в сучасний період, визначено вплив соціально-економічних, історико-географічних, політичних і природних чинників на її структуру. Здійснено періодизацію розвитку етногорафічних процесів на території Тернопільщини. Проаналізовано етнічний склад населення на кожному етапі. Досліджено освітній і професійний рівень етносів, їх релігійний склад та електоральні уподобання у різні періоди. Виявлено територіальні особливості етнічної структури населення Тернопільської області, визначено її відмінності у міських і сільських поселеннях регіону. Встановлено залежність між етнічним складом населення та його освітнім рівнем і професійною структурою. З'ясовано вплив сучасного етнічного складу населення на соціальні процеси, передусім релігійну та електоральну ситуації, міграційну мобільність. Розроблено оригінальні картосхеми етнічного складу населення на різні історичні дати, що ілюструють динаміку етногеографічних процесів та тенденції їх зміни у майбутньому, відображають релігійну та електоральну ситуації в Тернопільській області.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Д8 + У049(4УКР-4ТЕР)2 +
Шифр НБУВ: РА340088

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Пучков О.О. 
Етнонаціональний вимір безпеки сучасного українського суспільства: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / О.О. Пучков ; Ін-т вищ. освіти АПН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено етнонаціональні процеси в Україні, зокрема, характер їх перебігу та вплив на безпеку за умов трансформаційних явищ, які відбуваються в українському суспільстві. На підставі теоретичного аналізу визначено механізми формування безпеки політичного суспільства та роль у них етнічного фактора. Досліджено роль етнонаціональних процесів у сукупності соціальних змін, що відбуваються у суспільствах за умов перехідного етапу їх стану від минулих соціально-економічних відносин до нових ринкових. Розглянуто етнічний фактор та досліджено його як динамічне явище, яке відіграє подвійну (стабілізувальну - дестабілізувальну) роль у суспільстві перехідного типу. Значну увагу приділено етнічним процесам, які відбуваються в Україні на фоні трансформаційних явищ у всіх сферах суспільного життя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*425 + Ф088 + Ф4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА352308

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
12.

Сливка Л.В. 
Етносоціальний розвиток дрібної шляхти в Галичині (1772 - 1914 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Л.В. Сливка ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему етносоціального розвитку дрібної шляхти Галичини в 1772 - 1914 рр. З використанням різноманітних джерел висвітлено зміни її соціального становища. За результатами дослідження спростовано думку науковців про суцільне ополячення української шляхти. З'ясовано етнічну ідентифікацію дрібної шляхти та визначено особливості соціальної свідомості, що вирізняють цю верству. Проаналізовано складові матеріальної та духовної культури дрібної шляхти в Галичині наприкінці XVIII - початку XX ст., розглянуто її етнічний і соціальний аспекти. На тлі загальноукраїнських рис культури показано вкраплення шляхетських елементів у побуті, громадсько-церковному та родинному житті цієї групи. Значну увагу приділено вивченню церковно-календарної та сімейної обрядовості шляхти як етнокультурного явища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР331)4/5-2 + Т52(23=УКР6А/Я) +
Шифр НБУВ: РА349359

Рубрики:

      
13.

Лизогуб В.А. 
Законодавство про основні політичні і громадські права і свободи підданих Російської імперії у другій половині XIX - на початку XX століття: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / В.А. Лизогуб ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Розглянуто інститут основних політичних і громадянських прав підданих Російської імперії періоду утвердження й еволюції буржуазних відносин другої половини XIX - на початку XX ст. (право на недоторканість особи, подання петицій, майнова недоторканість, свобода пересування, зборів, асоціацій, віросповідання, друку). Висвітлено етапи розвитку цього інституту у зв'язку з політичними подіями й демократизацією суспільно-політичної та юридичної думки. Проаналізовано якість комплексу політичних і громадянських прав, виникнення яких пов'язано з добою буржуазних реформ другої половини XIX ст. Зроблено висновок, що законодавство Російської імперії дослідженої доби містить детальну регламентацію правового становища її підданих. Зазначено, що законодавці під час визначення норм права, що регулюють права і свободи особи, враховували величезні географічні розміри держави, етнічний, релігійно-конфесійний склад населення імперії та зберегли найважливіший принцип державного управління - централізацію, сильну верховну владу в особі монарха.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4РОС)51-511 +
Шифр НБУВ: РА332823

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Білоус Н.О. 
Київський магістрат XVI - першої половини XVII ст.: організація та юрисдикція: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.О. Білоус ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 16 с. — укp.

Досліджено історію Київського магістрату - органу міського самоврядування, що утворився в результаті надання Києву магдебурзького права наприкінці XV ст., складався з ради і лави та очолювався війтом. Простежено еволюційні зміни, які відбувалися в міському управлінні міста впродовж XVI - першої половини XVII ст. Реконструйовано структуру, соціальний та етнічний склад магістрату, систему виборів міських урядників, їх правовий та майновий статус, штат міської канцелярії. Визначено особливості функціонування війтівського уряду в Києві та встановлено послідовність перебування київських війтів на посаді протягом цього періоду. Висвітлено компетенцію та основні напрями діяльності магістрату, а також охарактеризовано його взаємовідносини з тогочасними юридичними установами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-2К)47-5 +
Шифр НБУВ: РА326357

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Конопельський В.Я. 
Конституювання української політичної нації у перехідному суспільстві: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / В.Я. Конопельський ; Одес. нац. юрид. акад.. — О., 2002. — 16 с. — укp.

Досліджено генезу поняття та концептуального осмислення феномену нації у вітчизняній та зарубіжній політичній науці. Визначено сутність, основні чинники, характеристики політичної нації, виокремлено парадигму громадянсько-територіальної спільності як основу української політичної нації. Проаналізовано етнічний склад населення України та доведено поліетнічність як засадничу конституанту української нації. Виявлено діалектику етнічної та національної свідомості в процесі конституювання української нації. Визначено основні параметри і характеристики перехідного суспільства в Україні, функціонування політичної нації за нових умов. З'ясовано сутність та основні функції національного інтересу в національній державі, проблеми утвердження національного суверенітету та політичної суб'єктності української нації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф088
Шифр НБУВ: РА317691 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Чумак М.М. 
Купецтво як фактор розвитку промисловості Лівобережної України (60-ті рр. XIX ст. - 1914 р.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.М. Чумак ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2009. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу певних документів і матеріалів висвітлено проблему купецтва як фактора розвитку промисловості Лівобережної України у період 1960-ті рр. - 1914 р. Зроблено спробу дослідити участь купців у господарсько-економічному житті країни. Розглянуто правовий статус купецтва та його соціально-етнічний склад у межах дослідженого регіону. Показано, що купецтво являло собою найбільш підготовлений прошарок суспільства країни у період становлення нових соціально-економічних відносин. Висвітлено процес переходу купецького капіталу зі сфери торгівлі до виробництва, що дозволило представникам купецького стану одними з перших залучитись до розвитку прогресивних форм промислового виробництва. З'ясовано найбільш пріоритетні для купців галузі промисловості. Проаналізовано ступінь участі купців у зазначених виробництвах. Доведено, що купецтво, яке здійснювало промислову діяльність, орієнтувалося на новітнє устаткування та співпрацю з науковцями. На підставі проведеного дослідження обгрунтовано провідну роль купців у розвитку промисловості, їх активну участь у громадському житті, соціально-культурній сфері, доброчинності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-285 +
Шифр НБУВ: РА365054

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Капраль М.М. 
Національні громади Львова XVI - XVIII ст. (соціально-правові взаємини): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / М.М. Капраль ; НАН України. Ін-т українознав. ім. Івана Крип'якевича. Ін-т народознав.. — Л., 2004. — 34 с. — укp.

Досліджено взаємини національних громад Львова XVI - XVIII ст. в соціально-правовому аспекті, розглянуто привілеї королів та володарів міста впродовж XIV - XVIII ст., що стали формально-правовою основою для функціонування всіх національних громад Львова. Окреслено в хронологічній послідовності правові стосунки та взаємини різних національних громад, наголошуючи на періоди конфліктних загострень та мирного безконфліктного співіснування. Встановлено етнічний склад та кількість населення Львова XV - XVIII ст., що змінювався під впливом різноманітних факторів політичного та економічного життя. Досліджено міграцію до міста та райони проживання національних громад; політику міської влади щодо регулювання потоків прибульців до міста та заселення міської території, форми асиміляції (суспільне просування, мішані шлюби, релігійні конверсії) та її вплив на взаємини етнічних груп і національних громад Львова.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЛВО-2Л)4-56 + Ф513(4УКР-4ЛВО)4 +
Шифр НБУВ: РА328509

Рубрики:

      
18.

Мащенко І.Ю. 
Національно-культурне відродження етнічних меншин Центральної України в 90-х роках ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.Ю. Мащенко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2002. — 19 с. — укp.

Вивчено історіографію проблем, пов'язаних з відродженням та розвитком етнічних меншин у незалежній Україні. Проаналізовано сучасну законодавчу базу, спрямовану на регулювання життя та діяльності представників національних меншин. Розглянуто етнічний склад даного регіону, а також процес відродження національних меншин за умов становлення української державності на базі діяльності організацій національних меншин. Висвітлено процес утворення організацій національних меншин та з'ясовано основні напрями їх діяльності. Обговорено особливості функціонування етнічних меншин в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-56
Шифр НБУВ: РА320608 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Тесленко І.А. 
Острозька волость у 1565 - 1608 роках: формування території, структура землеволодінь та механізм управління: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.А. Тесленко ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". — К., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено історію Острозької волості - адміністративно-територіальної одиниці, що є комплексом земель, розташованих по обидва береги річки Горині в її середній течії та зібраних навколо Острозького замку. Простежено обставини переходу волості від одних власників до інших протягом другої половини XVI - початку XVII ст. Показано шляхи укрупнення маєтку за рахунок колонізації малозалюднених теренів та інкорпорації сусідніх земель. Окреслено кордони, вирахувано площу та чисельність населення Острожчини. На підставі актових джерел реконструйовано структуру Острозького замкового уряду, який складався зі старости, його намісника та писаря. Висвітлено функції замкових і волосних урядників. Проаналізовано основні форми землеволодіння на території волості (маєтки замкового столу, "зем'янські" та церковні "держави"). Розглянуто соціальний та етнічний склад, життєві пріоритети та внутрішню ієрархію острозької службової шляхти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР346)4 +
Шифр НБУВ: РА344258

Рубрики:

      
20.

Петренко О.С. 
Панський маєток на Східному Поділлі наприкінці XVIII - у першій третині XIX ст.: соціально-економічні та етноконфесійні відносини: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.С. Петренко ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2005. — 19 с. — укp.

На підставі вивчення великої кількості відомих і маловідомих архівних документів вперше у вітчизняній історіографії проведено системне дослідження особливостей формування соціально-економічних та етноконфесійних відносин у панських маєтках Східного Поділля наприкінці XVIII - першій третині XIX ст. Визначено існуючі форми власності на землю та доведено абсолютну перевагу поміщицького землеволодіння у даному регіоні. Визначено особливості функціонування ренти та співвідношення її видів у різних маєтках, характерні для певного історичного періоду. Запропоновано визначення фільварку як центру організації панського господарства. Показано залежність рівня та форм кріпосницької експлуатації від колонізаційних процесів та ринкової кон'юнктури на сільськогосподарські товари. Визначено характерні економічно-юридичні типи господарств селян-кріпаків. Встановлено етнічний склад соціально-станових груп мешканців панських маєтків. Проаналізовано соціальне, економічне та правове становище жителів приватних міст і містечок. З'ясовано причини гальмування впровадження більш прогресивних форм господарювання та визначено загальні та специфічні тенденції функціонування панських маєтків і особливості їх залучення у товарно-грошові відносини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР348)47-2 +
Шифр НБУВ: РА334875

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського