Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (15)Наукова електронна бібліотека (210)Реферативна база даних (639)Книжкові видання та компакт-диски (263)Журнали та продовжувані видання (6)
Пошуковий запит: (<.>K=ЗАХІДНА$<.>+<.>K=ДЕМОКРАТІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 71
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Магомедов Б.В. 
Черняхівська культура. Проблема етносу: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.04 / Б.В. Магомедов ; НАН України. Ін-т археол. — К., 1999. — 37 с. — укp.

Аналіз традицій черняхівської культури вказує, що вона виникає на основі вельбарської культури при сильному провінційно-римському впливі. Домінуючим етносом у складі її населення були готи (пам'ятки типу Косанів). Регіон Верхнього Дністра займала західна група слов'ян (тип Черепин), Приморський степ - пізні скіфи та алани (причорноморський тип); ці пам'ятки утворюють локальні культурні групи - Верхньодністровську та Причорноморську. Типу Черепин споріднені пам'ятки типу Теремці на Середньому Дністрі. На деяких пунктах Східної України присутні елементи сусідньої київської культури (східна група слов'ян), в Молдові та Мунтенії трапляються елементи культури фракійців-карпів, але вони не створюють самостійні типи пам'яток. Межі культури змінювались. Внаслідок переселень гуннської доби германське та скіфо-сарматське населення залишає черняхівський ареал. Вирішальною силою в лісостеповій зоні стають слов'янські племена - носії старожитностей типу Черепин-Теремці та київської культури, які створюють празьку та пеньківську культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(2)273.123.01

Рубрики:

      
2.

Прокопчук І.І. 
Ціннісне та інституційно-владне забезпечення політичної свободи в умовах демократії: політологічний аналіз творчої спадщини Алексіса де Токвіля: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / І.І. Прокопчук ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. — К., 2001. — 16 с. — укp.

Досліджено концепцію політичної свободи французького правознавця, політичного діяча Алексіса де Токвіля (1805 - 1859 рр.). На підставі узагальнення творів мислителя запропоновано ціннісне обгрунтування свободи, вивчено теоретико-методологічні підходи до тлумачення категорії "політична свобода", розглянуто інституційно-владні та соціокультурні механізми забезпечення свободи за умов демократії. Досліджено конфлікт цінностей "свобода"/"демократія", "свобода"/"рівність", "лібералізм"/"демократія" та можливості їх гармонійного сполучення. Значну увагу приділено актуальним ідеям Токвіля для сучасної України та інших постсоціалістичних країн.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф056 + Ф023 + Ф1(4Фра)506 Токвіль А.
Шифр НБУВ: РА315867 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
3.

Попок А.А. 
Формування та реалізація державної політики щодо закордонного українства: автореф. дис. ... д-ра наук з держ. упр. : 25.00.02 / А.А. Попок ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2010. — 368 с. — укp.

Розглянуто феномен закордонного українства як наукову проблему державної політики. Висвітлено шляхи й етапи формування української закордонної громади в історичному та політико-правовому вимірі. Проаналізовано основні механізми формування та здійснення державної політики історичної батьківщини щодо співвітчизників за кордоном на прикладі країн Центральної та Східної Європи, а також колишнього СРСР. Встановлено, що сучасну закордонну українську громаду умовно можна розділити на три складові: східна українська діаспора, західна українська діаспора та громадяни України, які постійно або тривало проживають поза межами України. Зазначено, що факт відриву від історичної батьківщини не за власним бажанням, а внаслідок перегляду та зміни державних кордонів позначився на самоусвідомленні та дещо відмінній психології діаспорного буття цієї категорії осіб. Співпраця з ними, сприяння реалізації їх освітніх, культурних та інформаційних прав має стати одним з пріоритетів державної етнополітики України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4/8=УКР) + Х809(4УКР)34 + Т3(9=УКР)6
Шифр НБУВ: РА373092 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
4.

Петровський В.В. 
Українсько-російські стосунки в сучасній західній науковій літературі (1991 - 2001 рр.): Автореф. дис. д-ра іст. наук: 07.00.06 / В.В. Петровський ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2003. — 35 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження новітніх західних публікацій з історії та сучасного стану українсько-російських взаємин. Розглянуто процес і основні етапи становлення сучасної західної україністики та пов'язаних з нею наукових дисциплін, досліджено тематичні та концептуальні зміни в русистиці, славістиці та радянології. Простежено процес розширення кола дослідників і еволюції наукової тематики, пов'язаних з вивченням відповідної проблеми. Зроблено висновок про те, що вивчення українсько-російських взаємин переживає процес перетворення на окремий науковий напрям у рамках західної історіографії та політології. З'ясовано погляди провідних західних аналітиків щодо основних проблем і перспектив розвитку українсько-російських взаємин у минулому та сучасному, зокрема в національному, міжнародному та двосторонньому міждержавному контексті. Визначено основні дискусійні проблеми в процесі вивчення історії, міжнаціональних, міждержавних українсько-російських стосунків. Доведено, що західна література відповідної проблематики здійснила помітну еволюцію в напрямку відмови від колишніх ідейних упереджень і стереотипів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-64(2РОС) + Т211(4УКР)64 +
Шифр НБУВ: РА328085

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Мартинюк Ю. В. 
Українська західна діаспора: основні напрями суспільно-політичної діяльності (на прикладі США і Канади): автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.04 / Ю. В. Мартинюк ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. — Чернівці, 2011. — 19 с. — укp.

Досліджено основні напрями суспільно-політичної діяльності української західної діаспори на прикладі США та Канади. Проаналізовано самоорганізацію суспільно-політичного життя діаспорних утворень даних країн. Визначено основні аспекти діяльності українських організацій США та Канади, простежена ретроспектива створення та діяльності Об'єднання Гуцулів Західної Діаспори. Доведено, що наслідком даної самоорганізації стало створення координаційного органу діаспори - Світового Конгресу Українців (СКУ), проаналізовано його статутні засади та принципи діяльності, визначено місце України в діяльності СКУ на сучасному етапі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(9=УКР)6-7 + Ф4(4/8=УКР)6
Шифр НБУВ: РА383551 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Соболєв А.А. 
Україна в європейському воєнно-політичному вимірі: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / А.А. Соболєв ; НАН України. Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Здійснено комплексну систематизацію західноєвропейських й американських наукових джерел та виявлено діалектичний характер зв'язку між впливом глобалізації на процеси трансформації європейських і євроатлантичних структур безпеки та процесами трансформації воєнної сфери держав Центральної та Східної Європи. Визначено нові підходи й перспективи нового формату відносин НАТО з країнами-партнерами, які для країн - нових членів НАТО (країн ЦСЄ) полягатимуть у залученні їх ресурсів для виконання завдань НАТО (США) у боротьбі зі світовим тероризмом, для Російської Федерації - у посиленні тиску НАТО (США), пов'язаному з боротьбою за геополітичний вплив у регіоні Центральної та Середньої Азії, Північному Кавказі, а для країн ГУУАМ - впровадження політики створення своєрідного "геополітичного коридору" Західна Європа - Центральна Азія з заохоченням окремих країн (Грузія) до прискорення євроатлантичної інтеграції. Базуючись на ліберально-демократичній теорії, запропоновано модель майбутньої архітектури європейської безпеки на основі сталих структур безпеки (НАТО та ЄС) з використанням понять "м'яка безпека" ("soft security") і "жорстка безпека" ("hard security"). Уперше запропоновано прогноз зміщення геополітичних інтересів великих держав у регіон Центральної та Середньої Азії. Визначено специфіку воєнно-політичного співробітництва України з країнами СНД у контексті українського зовнішньополітичного курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію та з врахуванням позицій формування кожною пострадянською республікою національного варіанту трансформації військової сфери. Розвинуто систематизацію та понятійно-категоріальний апарат теорії та практики формування воєнної політики держави. Висвітлено особливості взаємодії України та НАТО у контексті відповідності українського державотворчого процесу макрополітичній стратегії європейської та євроатлантичної інтеграції. Запропоновано підходи щодо періодизації зовнішньополітичного та воєнно-політичного курсу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф4(4УКР)64 +
Шифр НБУВ: РА334756

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Забокрицький І. І. 
Транснаціоналізація сучасного конституціоналізму: теоретико-правовий вимір / І. І. Забокрицький. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації здійснено комплексний аналіз транснаціоналізації сучасного конституціоналізму крізь теоретико-правовий вимір. Розглянуто історичні аспекти та методологію дослідження конституціоналізму як транснаціонального явища, зокрема вказано, що під час дослідження варто застосувати комплексну методологію та інтегративний підхід, а конституціоналізм є продуктом західної цивілізації. Проаналізовано загальнотеоретичні засади сучасного консти¬туціоналізму як транснаціонального явища, запропоновано авторський підхід до розуміння конституціоналізму. Встановлено, що до основних складових конституціоналізму належать верховенство права, права людини, демократія та принцип розподілу влади. У дисертації окреслено основні сучасні тенденції транснаціоналізації конституціоналізму. Сформульовано авторське визначення поняття «транснаціоналізація конституціоналізму», під яким запропоновано розуміти процес поширення та виведення конституціоналізму на позанаціональний рівень, який втілюється у формуванні доктрини та практики обмеження влади на багаторівневій основі (національний, наднаціональний, міжнародний рівень, які тісно взаємодіють між собою) та полягає у створенні теоретичних засад та практичних механізмів. Запропоновано виділяти внутрішній (поширення міжнародних стандартів, використання іноземного права та судової практики) та зовнішній (формування на транснаціональному рівні норм, інституцій та режимів, які спрямовані на правове регулювання певної категорії питань та виведення їх за межі юрисдикції окремих держав) аспекти в рамках такої доктрини. Виокремлено основні тенденції транснаціоналізації сучасного конституціоналізму, окреслено основні міжнародно-правові стандарти конституціоналізму, увагу приділено й питанням використання порівняльної конституційної інтерпретації, аналізу його використання і в зарубіжній практиці, і Конституційним Судом України, формуванню доктрини дружнього ставлення до міжнародного права. Окремий розділ дисертаційного дослідження присвячений транснаціоналізації конституціоналізму в рамках Європейського Союзу, а також євроінтеграційним процесам України в цьому контексті. Окреслено основні сучасні тенденції розвитку верховенства права, демократії, принципу розподілу влади в контексті пропорційності та субсидіарності, а також прав людини в Європейському Союзі. Проаналізовано зміни до Конституції України щодо євроінтеграції, створення інституційних механізмів щодо євроінтеграції.^UThe complex analysis of the transnationalization of modern constitutionalism through theoretical and legal dimensions is carried out in the dissertation. The historical aspects and methodology of the study of constitutionalism as a transnational phenomenon are considered, in particular, it is indicated that the study should apply a comprehensive methodology and the integrative approach, and constitutionalism is a product of the Western civilization. The general theoretical principles of modern constitutionalism as a transnational phenomenon are analyzed. It is proposed to understand constitutionalism as the doctrine of restriction of power based on the Western civilization and legal tradition, which organically covers institutional (system of interconnected and mutually balancing bodies), axiological (a number of principles that are the concentrated embodiment of constitutional values) and normative (normative system of objects aimed at regulating power relations) components, as well as their practical implementation in society, which was organized for the optimal implementation of sovereign power, which naturally belongs to it in general and each of its members in particular. It is established that the main components of constitutionalism include the rule of law, human rights, democracy, and the principle of separation of powers.The dissertation outlines the main modern tendencies of the transnationalization of constitutionalism. The author's definition of the term "transnationalization of constitutionalism" is formulated, which proposes to understand it as the process of spreading and bringing constitutionalism to the extranational level, which is embodied in the formation of doctrine and practice of limiting power on a multilevel basis (the national, supranational, international level that closely interconnects between each other) and is to create theoretical bases and practical mechanisms. It is proposed to distinguish between internal (dissemination of international standards, use of foreign law and case law) and external (formation at the transnational level of norms, institutions, and regimes aimed at legal regulation of a certain category of issues and removing them outside the jurisdiction of individual states) aspects within the framework of such doctrine.The main trends in the transnationalization of modern constitutionalism include the following: (1) the formation of the doctrine and practice of "transnational constitutionalism" and autonomous constitutional order; (2) spreading the development of international legal standards of constitutionalism; (3) the active formation of transnational civil society, the emergence of mechanisms for its influence on national constitutional processes; (4) application of the method of comparative constitutional interpretation in the activities of the bodies of constitutional justice; (5) the formation of multilevel constitutionalism at the national, supranational and international levels, which consists in the existence alongside the classical mechanisms of constitutionalism within a single state and in the creation of supranational (such as the European Union) or international (Council of Europe and European Court of Human Rights etc.) organizations and entities based on the ideals of constitutionalism and aimed at ensuring the restriction of power based on the values of the rule of law, respect for human rights, separation of powers and democracy as in the internal organizational structure as well its members.The basic international legal standards of constitutionalism are outlined, in particular, both classical international treaties and soft law acts, specifically the role and standards of the Venice Commission "For Democracy through Law". It was analyzed both the formation of transnational civil society in general and its influence on the formation of the judiciary in Ukraine, in particular the role of the Public Council of International Experts in the formation of the High Anti-Corruption Court in Ukraine, which had a decisive influence on the selection process of the candidates.Particular attention is paid to the use of a comparative selection of candidates, constitutional interpretation, analysis of its use in foreign practice and the Constitutional Court of Ukraine, the formation of the doctrine of friendly attitude to the international law, on the basis of which it is proposed to supplement Art. 92 of the Law of Ukraine "On the Constitutional Court of Ukraine" part three of the following content "3. the Constitutional Court of Ukraine in forming a legal position must take into account the principle of friendly attitude to international law and may take into account the practice of foreign states and/or foreign judicial bodies on similar issues and/or on similar principles"


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Дудченко В.В. 
Традиція правового плюралізму: західна та східна інтерпретація: Автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.01 / В.В. Дудченко ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2007. — 35 с. — укp.

На підставі різних підходів щодо правової реальності в дослідженнях правових шкіл Заходу та Сходу розглянуто традицію правового плюралізму. Досліджено тенденції виникнення, розвитку та функціонування права в інтерпретаціях природно-правової, позитивно-правової, історико-правової, інтегративно-правової шкіл Заходу. Проаналізовано концепції "належного шляху", "Брахми", "Дао", які обумовлюють розуміння права та його реалізацію у правоустроях Сходу. Висвітлено вітчизняну традицію плюралізму в праві, показано переваги та недоліки кожної з правових шкіл. Обгрунтовано ідеал-реалістську концепцію права і "нормативних фактів", яка є спробою розгляду в новому аспекті проблеми розвитку українського права. У даній концепції відображено більш складну систему класифікації та характеристики сучасного права з урахуванням особливостей економічного і політичного устрою держави, а також філософських, етичних, ціннісних і релігійних критеріїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х0 в7 + Х0 в7 + Х0 в7 + Х0 в7
Шифр НБУВ: РА351578

Рубрики:

      
9.

Радович Р.Б. 
Традиційне житлово-господарське будівництво українців північно-західної Галичини і південно-західної Волині другої половини XIX - початку ХХ ст.: етнічні риси і локальна специфіка: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Р.Б. Радович ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2007. — 17 с. — укp.

Досліджено особливості будівництва традиційного житла, специфіку організації дворів і господарських споруд на території північно-західної Галичини та південно-західної Волині станом на другу половину XIX - початок XX ст. Виділено чотири етнографічно-архітектурні райони з чітко вираженими локальними особливостями народної будівельної культури: центральний (Опілля), південний (подністрянське жидачівсько-самбірське Прикарпаття - Підгір'я), північний (південно-західна Волинь - Галицька Волинь), північно-західний (перемишльсько-яворівське Надсяння). Наведено відомості про житлово-господарський комплекс кожного з даних районів, визначено його загальні риси та специфічні особливості, проведено просторово-територіальну локалізацію. Наведено порівняльну характеристику житлово-господарського комплексу кожного з виділених районів та аналогічних комплексів суміжних етнографічних груп (бойків, волинян, подолян). Уточнено та локалізовано будівельну термінологію. До наукового обігу введено нові джерела, основу яких становить польовий етнографічний матеріал, зафіксований протягом 1985 - 2005 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7,35)-423 + Т52(23=УКР7,35)-423 + Т52(23=УКР7,35)-423
Шифр НБУВ: РА352820

Рубрики:

      
10.

Бабій С.М. 
Технічне діагностування аналогових систем керування електропривода: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.03 / С.М. Бабій ; Вінниц. нац. техн. ун-т. — Вінниця, 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено питання підвищення рівня надійності регульованих електроприводів за рахунок вдосконалення елементів і структур засобів діагностування їх аналогових систем керування. Розроблено математичні моделі для діагностування аналогових систем керування електропривода у процесі експлуатації, математичну модель для оцінювання технічного стану динамічної системи за перехідних режимів роботи. Вдосконалено метод синтезу структурних схем пристроїв діагностування електрообладнання. Запропоновано мікропроцесорні реалізації пристроїв діагностування аналогових систем керування електропривода, а також алгоритми їх роботи. Розроблені підходи та математичні моделі апробовано та впроваджено на ДТГО "Південно-Західна залізниця" локомотивне депо Жмеринка та в навчальний процес Вінницького національного технічного університету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З291-016.2-082.05 +
Шифр НБУВ: РА364449

Рубрики:

      
11.

Ліпковська-Надєїна Н.А. 
Теорія поліархії Р.Даля: концептуальні засади та практика: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / Н.А. Ліпковська-Надєїна ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 17 с. — укp.

Здійснено критичний аналіз наукової творчості Р.Даля, розкрито її світоглядні та методологічні засади. Розглянуто сучасні критичні дослідження наукових поглядів ученого, визначено передумови формування його провідних ідей, зокрема теорії поліархії. З'ясовано, що, основними теоретичними джерелами формування ідей Р.Даля є теорії представників плюралістичного напряму демократії - А.Бентлі, Р.Дарендорфа, Дж.Медісона, М.Олсона, Д.Трумена. Розкрито сутність основних понять теорії поліархії: демократії, поліархії, групи інтересів, а також її системотвірний принцип - розрізнення сфери сущого (поліархія) та сфери належного (демократія), виявлено умови реалізації поліархії у політичному процесі. У контексті теорії поліархії Р.Даля розглянуто політичні системи США та України й обгрунтовано можливості застосування теорії поліархії щодо вирішення сучасних методологічних, теоретичних і прикладних проблем політології. Запропоновані Р.Далем ідеї розглянуто як важливий етап у розвитку американської політологічної традиції зокрема та світової політичної науки взагалі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф023 + Ф023 + Ф023 + Ф023
Шифр НБУВ: РА354907

Рубрики:

      
12.

Багрій М. А. 
Тенденції розвитку педагогічних ідей і просвітницькадіяльність українських письменників Західної України (кінець ХVIII ст. –1939 р.) / М. А. Багрій. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації вперше здійснено системний аналіз тенденцій розвиткупедагогічних ідей і просвітницької діяльності українських письменників ЗахідноїУкраїни (кінець ХVIII ст. – 1939 р.). Запропоновано періодизацію літературногопроцесу в Західній Україні (кінець ХVIII ст. – 1939 р.) крізь призму історико-педагогічного виміру, визначено п'ять основних періодів розвиткузахідноукраїнської літератури: 1) церковно-освітній (1772–1820-ті рр.;поділяється на два етапи: 1772–1805 рр. та 1806–1820-ті рр.); 2) будительсько-просвітницький (1830-ті – перша половина 1870-х рр., має два етапи, якірозмежовує 1848 р.); 3) піднесення літературного життя другої половини 1870-х –1914 р.; 4) воєнно-революційних потрясінь 1914–1919/1920 рр.; 5) міжвоєннийперіод ХХ ст., у якому відстежуються два етапи: 1920-ті та 1930-ті рр. Кожен зцих періодів має свої риси й особливості ідейно-ціннісного та художньо-стильового характеру, увиразнені в художніх рефлексіях широкого комплексупроблем освіти, виховання і розвитку особистості. Їхніми носіями і продуцентамивиступили представники кількох генерацій західноукраїнських письменників.Проаналізовано ідейно-тематичне й жанрове розмаїття педагогічноорієнтованих творів українських письменників, здійснено персоніфікаціюлітературного процесу на західноукраїнських землях крізь призму висвітленняосвітніх проблем. Увиразнено творчі надбання літераторів які були педагогами.Виявлено науково-педагогічні й навчально-методичні здобутки українськихписьменників означеної доби. Проаналізовано й узагальнено сутність педагогічнихпоглядів українських письменників на проблему просвітництва українськогонароду. Уточнено поняття категоріального апарату. Узагальнено досвідпросвітницької діяльності українських письменників досліджуваної доби щодорізноманітності її форм і методів; окреслено напрями творчого використанняпедагогічних ідей і досвіду просвітницької діяльності українських письменниківкінця ХVIII – 30-х рр. ХХ ст. за умов реформування сучасної вітчизняної освіти;подальшого розвитку набули уявлення про сутність і зміст просвітницькоїдіяльності української інтелігенції в галузі збереження національних традицій,культури, мови, школи кінця ХVIII ст. – 1939 р. Проаналізовано та введено донаукового обігу низку маловідомих творів вітчизняних письменників і архівнихдокументів. Удосконалено методологію пізнання розвитку тенденцій педагогічнихідей і громадсько-просвітницької діяльності.Ключові слова: українські письменники; педагогічні ідеї; просвітницькадіяльність; громадська діяльність; Західна Україна; літературний процес; тенденції.^UIn the dissertation for the first time the systematic analysis of tendencies ofdevelopment of pedagogical ideas and educational activity of the Ukrainian writers ofthe Western Ukraine (the end of the XVIII century ‒ 1939) is carried out. Theperiodization of the literary process in Western Ukraine (end of the XYIII century –1939) through the prism of historical and pedagogical dimension is proposed, fivemain periods of development of Western Ukrainian literature are identified:1) church-educational (mid-1770–1820), divided into two stages: 1772–1805 and1806–1820); 2) awakening and enlightenment (1830 ‒ the first half of the 1870, hastwo stages, which distinguishes 1848); 3) the rise of literary life in the second half ofthe 1870–1914; 4) military-revolutionary upheavals of 1914–1919/20; 5) the interwarperiod of the twentieth century, which traces the two stages of the 1920 and 1930.Each of these periods has its own features and characteristics of ideological, valueand artistic style, expressed in the artistic reflections of a wide range of problems ofeducation, upbringing and personality development. Their carriers and producerswere representatives of several generations of Western Ukrainian writers. Given theabove scientific and theoretical positions, the realities of socio-political developmentand the content and nature of the literary process, etc., identified the existence of theperiod under consideration, five generations of writers (the first falls on the 70. XVIII ‒10 XIX century, the second ‒ in the 20 ‒ late 40 of the XIX century, the third ‒ in1848–70/80 of the XIX century, the fourth ‒ in 1870/80. XIX ‒ early XX century;fifth ‒ in the 20–30 of the XX century); each of them had certain common featuresand similar views on the problems of education, upbringing, theory and practice ofpedagogy.The ideological-thematic and genre diversity of pedagogically oriented worksof Ukrainian writers is analyzed, the personification of the literary process in thewestern Ukrainian lands is carried out through the prism of coverage of educationalproblems. The creative achievements of writers who were teachers are highlighted.Scientific-pedagogical and educational-methodical achievements of Ukrainian writersof the mentioned period are revealed. The essence of pedagogical views of Ukrainianwriters on the problem of education of the Ukrainian people is analyzed andgeneralized. The concept of categorical apparatus is specified. The experience ofeducational activity of Ukrainian writers of the researched period on the variety of itsforms and methods is summarized (writing works of art for additional reading bystudents at school and abroad, promoting the distribution of Ukrainian books amongchildren and youth, theatrical performances, folk readings, etc.); the directions ofcreative use of pedagogical ideas and experience of educational activity of Ukrainianwriters of the end of the XVIII century are outlined ‒ 30 of the twentieth century interms of reforming modern domestic education; further development of ideas aboutthe essence and content of educational activities of the Ukrainian intelligentsia in thefield of preservation of national traditions, culture, language, school of the lateeighteenth century – 1939. A number of little-known works of domestic writers andarchival documents are analyzed and put into scientific circulation. The methodologyof cognition of development of tendencies of pedagogical ideas and publiceducationalactivity is improved.The problem of development of pedagogical ideas and educational activity ofUkrainian writers of Western Ukraine (end of XVIII ‒ 30 of XX century) is relevantand significant in today's conditions. Creative use of pedagogical views of WesternUkrainian writers of the period under study in secondary and higher educationinstitutions of independent Ukraine will contribute to effective reform of the moderneducational system, improvement of pedagogical technologies of teaching pedagogicaldisciplines, return from oblivion of little-known literary and pedagogical personalities.deep study and use in the educational space as a factor in the national education ofthe younger generation.Key words: Ukrainian writers; pedagogical ideas; educational activities; socialactivities; Western Ukraine; literary process; trends.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Сергов С. О. 
Становлення системи місцевої влади у процесі демократичних перетворень в Україні: автореферат дис. ... д.філософ : 052 / С. О. Сергов. — Б.м., 2024 — укp.

Практика демократичних держав світу переконливо свідчить, що ефективно побудована система місцевої влади є фундаментом міцної державної влади національного рівня. Розвиток держави на сьогодні неможливий без розвитку регіонів, великих та малих міст, сіл, селищ. Виходячи з цього, одним із найбільш актуальних завдань розбудови сучасної Української держави є завершення процесів реформування системи місцевої влади у напрямку поглиблення децентралізації,переформатування місцевих органів виконавчої влади держави, оптимізацію адміністративно-територіального устрою, а такожзапровадження дієвих механізмів партисипативної демократії на місцях.Відповідно метою дисертаційної роботи є обґрунтування теоретичних положень щодо становлення системи місцевої влади в Україні в контексті демократичних перетворень та розробка практичних рекомендацій щодо її удосконалення.В дослідженні проаналізовано теоретичні засади місцевого самоврядування; визначено місце та роль інституту місцевогосамоврядування у сучасних демократіях; проаналізовано процеси децентралізації як складової демократичних перетворень; визначено конституційно-правові засади становлення та розвитку системи місцевої влади в Україні; виокремлено особливості взаємодії органів місцевого самоврядування з органами державної виконавчої влади; визначено особливості трансформації законодавства про місцеві вибори як демократичного процесу та інструменту формування органів місцевого самоврядування; запропоновано практичні рекомендації щодо напрямів удосконалення організації системи місцевої влади на сучасному етапідержавотворення в Україні.^UThe practice of the democratic states of the world convincingly shows that an effectively built system of local government is the foundation of strong state power at the national level. The development of the state today is impossible without the development of regions, large and small cities, villages, and towns. Based on this, one of the most urgent tasks of building a modern democratic,competitive and cathedral Ukrainian state, ensuring its sustainable development, is the completion of the processes of reforming the local government system in the direction of deepening decentralization. It is primarily about the formation of full-fledged effective self-government at the basic, district and regional levels with the formation of relevant institutions, reformatting of local bodies of theexecutive power of the state, optimization of the administrative-territorial system, as well as the introduction of effective mechanisms of participatory democracy on the ground.Accordingly, the aim of the dissertation is to substantiate the theoretical provisions regarding the formation of the local government system in Ukraine in the context of democratic transformations and to develop practical recommendations for its improvement.The study analyzed the theoretical foundations of local self-government; the place and role of the institution of local self-government in modern democracies is determined; the processes of decentralization as a component of democratic transformations are analyzed; the constitutional and legal principles of formation and development of the local government system in Ukraine are defined; the peculiarities of the interaction of local self-government bodies with state executive bodies are highlighted; the peculiarities of the transformation of the legislation on local elections as a democratic process and a tool for the formation of local self-government bodies are determined; practical recommendations are offered regarding directions for improving the organization of the local government system at the current stage of state formation in Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Доронін О.Д. 
Соціальна політика як засіб системного забезпечення демократичних реформ: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / О.Д. Доронін ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2004. — 16 с. — укp.

Визначено зміст поняття та основні категорії соціальнаї політики, встановлено її значення у системі державних пріоритетів. Виявлено вплив політичних та соціальних факторів на формування та здійснення соціальної політики. Обгрунтовано зв'язок соціальної політики з проблемою ефективності демократичних інститутів, успішне функціонування яких залежить від їх соціальної спрямованості, що дає можливість здійснювати соціальні перетворення в інтересах досить широких верств населення. З'ясовано роль громадського суспільства в проведенні соціальної політики. Виявлено масову підтримку населенням демократичних перетворень на початковому етапі у посткомуністичних державах Східної Європи і країнах СНД, Південної Європи та Латинської Америки, оскільки демократія асоціювалася з рішенням економічних і соціальних проблем, поліпшенням матеріального становища, скороченням безробіття. Встановлено необхідність посилення соціальної орієнтації сучасних економік та розробки нових механізмів забезпечення базової захищеності населення, які сприяють підвищенню конкурентоздатності та об'єднанню суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф037.1 + Ф025 +
Шифр НБУВ: РА331691

Рубрики:

      
15.

Ганьба Б.П. 
Системний підхід та його застосування в дослідженні України як демократичної, соціальної, правової держави: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Б.П. Ганьба ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено проблеми застосування системного підходу для дослідження державно-правових явищ, основних конституційних ознак сучасної української держави. Запропоновано всю систему соціальних функцій держави назвати об'єднувальним терміном "соціально-захисна функція" (основна), а її складові (неосновні функції) - терміном "соціальні функції". Розглянуто проблеми, пов'язані з особливостями визначення категорій системного підходу для дослідження складних соціальних систем державно-правового змісту. Сформульовано особливості та умови розбудови демократичної, соціальної, правової держави в їх системному зв'язку. Проаналізовано та доведено взаємозалежність становлення та розвитку вказаних ознак в українському соціальному просторі. Обгрунтовано, що демократія є головною якісною рисою суті держави та визначає загальну позитивну оцінку всіх інших соціально-правових явищ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)2в6 + Ф036
Шифр НБУВ: РА315617 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Гайдаєнко Н. В. 
Система стримувань та противаг в сучасних демократіях: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / Н. В. Гайдаєнко ; Південноукр. нац. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. — О., 2010. — 18 с. — укp.

Розглянуто систему стримувань і противаг як набір інструментів впливу на дії інших учасників політичного процесу у кожного з органів влади в сучасних демократичних країнах, які згруповані в єдине ціле - мережу для запобігання концентрації влади одним з них, а також об'єднання зусиль для досягнення спільної мети - ефективного здійснення влади в державі. Систему стримувань і противаг проаналізовано в контексті еволюції політичної влади, а також політичної думки та теорії демократичного процесу. Висвітлено вплив форми правління та територіальної організації влади на модель системи стримувань і противаг. Обгрунтовано необхідність розробки оптимальної моделі системи стримувань і противаг для умов сучасної України, яка базується на мережевій структурі, передбачає зміцнення президентської влади та посилення ролі регіонів з подальшою можливістю введення двопалатного парламенту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф023 + Ф032.21
Шифр НБУВ: РА378117 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Ігнат О. В. 
Розвиток управлінського інструментарію підтримки співробітництва територіальних громад в умовах децентралізації.: автореферат дис. ... д.філософ : 281 / О. В. Ігнат. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація є завершеною науково-дослідною роботою, в якій наведенорозв’язання актуального наукового завдання – обґрунтування комплексуконцептуальних положень щодо розвитку управлінського інструментаріюпідтримки співробітництва територіальних громад в умовах децентралізації, атакож розроблення методико-технологічного забезпечення відповіднихпроцесів та їх безупинного вдосконалення.За результатами дослідження методологічних засад співробітництватериторіальних громад у контексті забезпечення стійкості і сталого розвиткувизначено, що міжмуніципальне співробітництво є одним з найпоширенішихявищ у сучасних демократіях, у Європейському Союзі одним із основнихзавдань регіональної політики є забезпечення сталого розвитку територій ігромад, а також зменшення диспропорцій щодо рівня соціально-економічногорозвитку міських та прилеглих сільських громад. Акцентовано на тому, щоодним з провідних механізмів реалізації цього надскладного завдання є самеміжмуніципальне співробітництво, яке сприяє прогресу у досягненні Цілейсталого розвитку на рівні відповідно території чи громади, а такожзабезпеченню надання якісних публічних послуг в умовах долання глобальнихвикликів та загроз, а також постійного зростання потреб населення тамісцевого бізнесу.Дослідження сучасних викликів і тенденцій розвитку співробітництватериторіальних громад в Україні дозволило констатувати, що темпи розвиткуспівробітництва громад в Україні є достатньо повільними, не можна вважатидостатнім рівень розвиненості співробітництва територіальних громад вУкраїні, а потенціал упровадження управлінського інструментарію підтримкиспівробітництва територіальних громад використовується не повною мірою.Отже, актуальність дисертаційної роботи зумовлена наявністю протиріччя міжнагальною розвитку управлінського інструментарію підтримкиспівробітництва територіальних громад в умовах поточного етапу реформидецентралізації, правового режиму воєнного стану та під час повоєнноговідновлення України і недостатністю концептуального та методичногозабезпечення цих процесів.^UBased on the results of the study of the methodological foundations ofcooperation of territorial communities in the context of ensuring resilience andsustainable development, it is determined that inter-municipal cooperation is one ofthe most common phenomena in modern democracies, and in the European Unionone of the main tasks of regional policy is to ensure sustainable development ofterritories and communities, as well as to reduce disparities in the level of socioeconomic development of urban and adjacent rural communities. It is emphasisedthat one of the leading mechanisms for implementing this extremely complex taskis inter-municipal cooperation, which contributes to progress in achieving theSustainable Development Goals at the level of a territory or community, as well asto ensuring the provision of quality public services in the context of overcomingglobal challenges and threats, as well as the constant growth of the needs of thepopulation and local businesses.A detailed study of the current challenges and trends in the development ofcooperation of territorial communities in Ukraine has made it possible to state thatthe pace of development of community cooperation in Ukraine is rather slow, thelevel of development of cooperation of territorial communities in Ukraine cannot beconsidered sufficient, and the potential for implementing management tools tosupport cooperation of territorial communities is not fully used. Thus, the relevanceof the thesis is due to the contradiction between the urgent development ofmanagerial tools to support cooperation of territorial communities in the currentstage of decentralisation reform, the legal regime of martial law and during the postwar recovery of Ukraine and the lack of conceptual and methodological support forthese processes.A comprehensive analysis of the current state of scientific research on theproblem of inter-municipal cooperation development based on the study of asignificant scientific contribution of foreign and domestic scholars, as well asguidelines of international organisations, allowed the author to formulate theauthor's (refined) definition of the concept of «tools to support cooperation ofterritorial communities» as a set of management tools, the application of which inthe field of cooperation of territorial communities will help ensure success in thedimensions of trust building, the ability to choose a rational form of cooperation,create new value for the participating communities and the territory, satisfy theparticipants of cooperation, obtain positive effects and consequences that willcontribute to progress in achieving the Sustainable Development Goals.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Болотнікова І.В. 
Розвиток ідеї цілісного дослідження дитини в українській педології 20 - 30-х років XX століття: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / І.В. Болотнікова ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2004. — 16 с. — укp.

В контексті сучасних уявлень про логіку розвитку наукової думки надано цілісну характеристику історії становлення основних концептуальних та методичних підходів у межах вітчизняної педології. Встановлено, що теоретичним підгрунтям української педології слугувала не західна педологічна концепція, а вітчизняна наукова думка вчених-попередників. Виявлено основні причини заборони педології, якими є соціально-політичні умови держави та пануюча ідеологія. Виявлено, що українська версія педологічної науки має власні змістові особливості: застосування рефлексологічного експерименту до вивчення дитинства; зосередження уваги на "важкому" дитинстві, у тому числі і з аномаліями розвитку (сліпоглухонімі); впровадження методики природного експерименту та інші методи дослідження особистості й поведінки дитини. Узагальнено фактичний матеріал про процес реалізації цілісного дослідження дитини в українській педології, надано об'єктивну оцінку реального масштабу внеску відомих вчених в психологічну науку. Зазначено, що ідея цілісного вивчення психіки дитини продовжує свій розвиток у роботах сучасних українських психологів, зокрема в працях одного з учнів Г.С.Костюка - С.Д.Максименка.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.7 в01 + Ю91(4УКР)61-737 + Ч323(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА328512

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Хаврук І.А. 
Референдуми в перехідних демократіях (на прикладі України, Білорусі та Росії): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / І.А. Хаврук ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2006. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження становлення та розвитку інституту референдуму в Україні, Республіці Білорусь і Російській Федерації як методу прийняття рішень з питань суверенітету, конституційних питань і засобу вирішення політичних конфліктів за умов функціонування систем перехідної демократії. Проаналізовано вплив референдумів на трансформаційні політичні процеси, розкрито їх роль як прояву народного суверенітету у період розпаду Радянського Союзу та здобуття й утвердження незалежності радянськими республіками. Розкрито зміст і політичний характер референдумів в утворених пострадянських країнах - Україні, Республіці Білорусь та Російській Федерації, встановлено їх комплексний вплив на формування політичної системи держави. Доведено суттєвий вплив на трансформаційні процеси реалізованих за умов перехідного суспільства референдумів, що були результатом політичних трансформацій та зумовлювали їх подальший розвиток і наслідки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф023 + Ф037.3 +
Шифр НБУВ: РА345416

Рубрики:

      
20.

Новак Т. А. 
Рельєф Волинської височини: проблеми просторової диференціації. / Т. А. Новак. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена виявленню просторових відмінностей геоморфологічної будови Волинської височини, встановленню їхнього походження та сучасних тенденцій розвитку та деталізації геоморфологічного районування височини з урахуванням цих відмінностей.За результатами виконання морфометричного аналізу виявлено чітке переважання високих показників крутизни схилів, глибини вертикального та густоти горизонтального розчленування у південній та південно-східній частинах височини, та переважання суттєво нижчих значень цих параметрів у східній частині височини. Західна і центральна частини Волинської височини характеризується домінуванням середніх значень аналізованих морфометричних параметрів.^UVolyn Upland in geomorphological context is heterogeneous territory, some parts of which have relief features that liken them to neighboring geomorphological regions and distinguish them from the rest of the upland. During the dissertation research, an attempt has been made to identify spatial differences in the geomorphological structure of the Volyn Upland, to establish their origin and current development trends, and to detail the geomorphological zoning of the upland taking into account these differences. The conclusions have been based on the results of numerous studies, the key of which were a detailed morphometric analysis of the Volyn Upland, the use of a number of methods to assess the impact of neotectonic activity on the topography of the study area, the study of river valleys and relict landforms.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського