Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (35)Реферативна база даних (150)Книжкові видання та компакт-диски (96)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=КОШТОВН$<.>+<.>K=КАМІННЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Матасова Ю.Р. 
Архетип у романістиці Ф.С.Фіцджеральда та В.Домонтовича: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / Ю.Р. Матасова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Уперше в українському та зарубіжному літературознавстві здійснено архетипове порівняльно-типологічне дослідження романістики Ф.С.Фіцджеральда та В.Домонтовича. Виявлено специфіку функціонування у текстах романів американського та українського письменників архетипового шару як цілісної системи, що великою мірою визначає характер текстів. На базі теоретико-методологічної концепції текстуального аналізу, що грунтується на теоріях К.-Г.Юнга, Г.Башляра, М.Еліадзе, Н.Фрая, Дж.Кембелла, К.-П.Естес, Р.Жірара, Л.Фідлера, Є.Мелетинського, В.Топорова, М.Євзліна, С.Пригодія, Н.Зборовської, виведено типологію архетипів першостихій (архетипу Землі, і, зокрема, архетипів Матері-Землі, Каміння, Скелі, Домівки, Лабіринту, Вогню, Води), першообразів несвідомого (базових архетипів Матері, Анімусу й Аніми), демонічної міфологеми жінки-відьми, централізуючого архетипу Самості у його пов'язаності з архетипом Провідника та міфологемою героїчних пошуків, а також архетипових рис комплексу Homo Ludens у долях більшості героїв. Розкрито імплікацію тих культурологічних, національно та індивідуально маркованих чинників, що визначають характер архетипового шару романів Ф.С.Фіцджеральда та В.Домонтовича.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(7СОЕ-4 Фіцжеральд, Ф. С. 54 + Ш5(4УКР)6-4 Домонтович, В. 534 +
Шифр НБУВ: РА338801

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Татарінцева К.В. 
Експертна оцінка художніх різьблених виробів із коштовного каміння: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.19.08 / К.В. Татарінцева ; Київ. нац. торг.-екон. ун-т. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Розроблено технологічну послідовність та правила експертного оцінювання художніх різьблених виробів з коштовного каміння з використанням товарознавчих підходів. Побудовано класифікацію даних виробів за функціональним призначенням, що забезпечує ефективність порівняння об'єктів оцінки в асортиментному, типологічному аспекті. Доведено, що найбільш вагомими споживними властивостями художніх різьблених виробів з коштовного каміння, що характеризують їх відповідну цінність, є соціальні властивості, які набуваються протягом життєвого циклу товару та є необхідними та достатніми для практичного експертного оцінювання та прогнозування оціночної вартості. Здійснено комплексну експертну оцінку даних виробів. Удосконалено критерії та показники їх експертного оцінювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М771.3 + Щ101.12 + Щ125.708.04 +
Шифр НБУВ: РА336625

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Козар М.А. 
Каменесамоцвітна сировина в геологічних формаціях східної частини України: автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.11 / М.А. Козар ; Ін-т геохімії навколиш. середовища НАН України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Комплексно досліджено каменесамоцвітну сировину у геологічних формаціях східної частини України. Наведено характеристику та визначено структурне та просторове положення кожного виду даної сировини. Встановлено закономірності розподілу та проведено мінерагенічне районування каменесамоцвітної сировини на формаційній основі. Результати комплексного геолого-гемологічного вивчення каменесамоцвітної сировини уможливили визначення запасів і виявлення галузі використання у ювелірній та каменерізній промисловості кольорового каміння дослідженого району, а також виділення об'єктів першої черги інвестування: джеспіліту, письмового пегматиту, епідозиту, мармуризованого вапняку. Кольоровим камінням другої черги інвестування є серпентиніт, петаліт, турмалін, содаліт, нефелінове кошаче око, скам'яніла деревина та кремінь. Розроблено модель розвитку мінерально-сировинної бази каменесамоцвітної сировини, основними елементами якої є методологія, прогресивні методи геологічного вивчення, видобуток, переробка та формування вітчизняного ринку каменесамоцвітної сировини. Відзначено, що впровадження запропонованих заходів має сприяти раціональном використанню рудних і нерудних корисних копалин, розробці сучасної стратегії геологорозвідувальних і експлуатаційних робіт.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д452(45УКР5)8-0 + Д59(45УКР5)452 +
Шифр НБУВ: РА362194

Рубрики:

      
4.

Строченко Л.В. 
Лексико-семантичне поле "коштовне каміння" в англійській мові та мовленні (лінгвокогнітивне дослідження на матеріалі словників і текстів): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Л.В. Строченко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено лінгвокогнітивні аспекти лексико-семантичного поля "коштовне каміння" в англійській мові та мовленні. Визначено семантичні, мотиваційні, культурологічні особливості та концептуальні ознаки конституентів даного англомовного поля. Наукове дослідження проведено з використанням методики семантико-когнітивного підходу щодо вивчення концептів. Проаналізовано особливості мовного та мовленнєвого полів "коштовне каміння", визначено їх ядерно-периферійну структуру. Досліджено логічні та прототипні ознаки категорії коштовне каміння як фрагмента наукової картини світу. Зроблено моделювання структури концепту коштовне каміння як фрагмента наївної картини світу, що включає ознаки краси та дорогоцінності каміння.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-315.5 + Ш5(0)943.21-357 +
Шифр НБУВ: РА357759

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Ткачук В.І. 
Лісівничі особливості та перспективи вирощування берез карельської і української в Поліссі України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / В.І. Ткачук ; Нац. аграр. ун-т. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено лісівничим особливостям та перспективам вирощування коштовної візерунчастої деревини, яку продукують берези карельська і українська. Тим самим в лісовому господарстві України започаткована проблема формування ефективної ринкової інфраструктури в сфері лісовирощування. Встановлено, що грунтово-кліматичні умови сприяють реалізації біологічного потенціалу цих порід. На основі проведеного аналізу лісових культур з інтродукованою березою карельською, яка вирощується більше 35 років в лісових насадженнях Полісся, запропоновано використати місцевий насінний матеріал для вирощування сіянців, саджанців та чистих і змішаних культур та плантаційні посадки. Вирішення цієї проблеми обгрунтовано теоретично і підтверджено практично вирощуванням лісових культур та знаходженням природних насаджень берези української в Словечанському і Малинському держлісгоспах Житомирської області.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.183.1,022

Рубрики:

      
6.

Агапонов М.Н. 
Наукові основи створення і вирощування лісомеліоративних насаджень в гірських умовах Криму: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.03.01 / М.Н. Агапонов ; Укр. держ. лісотехн. ун-т. — Л., 2005. — 32 с.: табл. — укp.

За результатами дослідження вперше визначено особливості розбивання та нарізання терас на схилах змінної крутизни та їх формування на сильно еродованих схилах, виявлено деформацію грунтів у разі глибокого безвідвального розпушування. З'ясовано радіус затуплення леза ріжучого інструмента, спричиненого зносом робочого органу грунтообробного знаряддя. Вивчено явище сположування укосів терас внаслідок ерозійних процесів. Розроблено пристосування для визначення відхилення робочого органу грунтообробного знаряддя від заданого напрямку руху та пристрої й обладнання для динамометрії навісних механізмів на трактор, оцінки змиву грунтів на схилах, приготування розчинів для створення захисної плівки на садивному матеріалі деревних і чагарникових порід. Проаналізовано вплив крутизни схилу на якість обробки ділянок під час оранки та безвідвального розпушування грунтів, терасування гірських площ. Розглянуто питання щодо ефективності накопичення грунтової вологи та гумусу, збереження та росту лісових культур. Обгрунтовано нові робочі органи та обладнання для садіння рослин, сівби насіння, видалення каміння з оброблюваного шару, культивації, відвальної та безвідвальної оранки, нарізання терас і формування лісокультурних площадок, зрізання дерев і гілок з ростучих дерев, трелювання деревини від доглядових рубань. Запропоновано закріплення глибоких ерозійних утворень завдяки формуванню земельних загат, екранованих різноманітними конструктивними елементами, а саме: водонепроникною еластичною плівкою; залізобетонною плитою спеціальної конструкції; металевою сіткою; утилізованими автотракторними покришками; камінням та порубочними решітками від доглядових рубань; металевою решіткою просторової форми. З'ясовано види машини та знаряддя для освоєння гірських схилів та яружно-балкових земель. Удосконалено технологію доглядових рубань у лісомеліоративних насадженнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П347.56(4УКР-6КРН) +
Шифр НБУВ: РА335064

Рубрики:

      
7.

Плоскіна В.Ю. 
Особливості диференційованого призначення препаратів жовчних кислот у комплексному етапному лікуванні захворювань жовчного міхура, що супроводжуються порушенням колоїдної стабільності жовчі: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.36 / В.Ю. Плоскіна ; Івано-Франків. держ. мед. акад. — Івано-Франківськ, 2005. — 19 с. — укp.

Встановлено позитивний вплив застосування препаратів жовчних кислот у комплексній терапії хронічного холециститу, холестеринового холелітіазу та хронічного токсичного гепатиту з вираженим холестатичним компонентом. Відзначено покращання загального стану та регрес патологічних клініко-лабораторних показників близько у 80 % пацієнтів. Виявлено ефективність короткострокового призначення препаратів жовчних кислот (менше 3-х місяців) для лікування хворих на холестериновий холелітіаз з малим розміром каміння та нетривалим анамнезом. Обгрунтовано доцільність різних строків використання монотерапії препаратами жовчних кислот за холестеринового холелітіазу, а також їх комбінованого застосування з аспірином, ловастатином, розвантажувально-дієтичною терапію за хронічного холециститу. Створено методику визначення показників для призначення лікування жовчними кислотами та вуглекислою гідрокарбонатною натрієвою мінеральною водою "Лужанська-7" з метою корекції порушень шлункової секреції та колоїдного стану жовчі. Встановлено різнонаправлений характер розладів кислототвірної функції залоз шлунка за хронічного холециститу та холестеринового холелітіазу, а також зміни психологічного стану, для корекції яких запропоновано застосовувати еглоніл. Доведено наявність інфекції Helicobacter pylori у 66,7 % хворих на хронічний холецистит і холестериновий холелітіаз з підвищеною кислотоутвірною функцією залоз шлунка. Вперше розроблено й апробовано методику виявлення диспластичних процесів слизової шлунково-кишкового тракту за допомогою фотодинамічної діагностики з паралельним вимірюванням пристінкової pH.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.52-52 + Р413.52-52
Шифр НБУВ: РА334690

Рубрики:

      
8.

Єфремова К.В. 
Особливості правового регулювання господарської діяльності на ринку виробів із дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння: автореф. дис... канд. юрид. наук : 12.00.04 / К.В. Єфремова ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Розглянуто комплексне дослідження господарсько-правового забезпечення стимулювання розвитку виробництва виробів із дороцінних металів і дорогоцінного каміння. Проаналізовано стан і тенденції розвитку двох секторів ринку із дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння: виробництва виробів промислового призначення і виробництва ювелірних виробів як окремих об'єктів правової промислової політики. Виявлено недоліки законодавчого регулювання господарської діяльності підприємств зазначеної галузі промисловості. Розроблено та сформульовано теоретичні і практичні положення, спрямовані на удосконалення засобів і механізмів галузевої політики держави, що мають забезпечити економічне зростання усієї промисловості, де задіяні дорогоцінні метали та дорогоцінне каміння. Запропоновано конкретні рекомендації щодо оптимізації правового регулювання ринку виробів із дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння. Досліджено господарсько-правові засоби правової промисловості політики у сфері виробництва виробів із дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння промислового призначення. Приділено особливу увагу розробці конкретних практичних рекомендацій щодо вдосконалення законодавтва України про видобуток, виробництво і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)421.523.8 + Х819(4Укр)120.01 + Х819(4Укр)127.04 +
Шифр НБУВ: РА364932

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
9.

Гелета О.Л. 
Оцінка декоративної якості гірських порід при геолого-розвідувальних роботах на родовищах Українського щита: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.11 / О.Л. Гелета ; НАН України. Ін-т геохімії навколиш. середовища. — К., 2001. — 16 с. — укp.

Досліджено текстурно-колористичні ознаки декоративності гірських порід, що використовуються під час проведення геолого-розвідувальних робіт та у процесі промислової оцінки родовищ нерудних корисних копалин. Розвинуто новий підхід до оцінки декоративності природного каміння, який базується на врахуванні напрямків його використання. Показано взаємозв'язок декоративності гірських порід та їх комерційної вартості на прикладі гранатів Українського щита (УЩ). Розроблено уніфіковану системну методику для формальної та об'єктивної оцінки декоративних якостей гірських порід за їх текстурно-колористичними ознаками. На підставі узагальнення наукових результатів проведено геолого-промислову класифікацію формаційних типів гірських порід УЩ, які є перспективними для проведення геолого-розвідувальних робіт на декоративне каміння.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д452(45УКР)2 + Д59(45УКР)452.2
Шифр НБУВ: РА316484 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
10.

Ігнатьєв О.Л. 
Підвищення ефективності тепловоза застосуванням водомасляного пластинчатого теплообмінника: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.07 / О.Л. Ігнатьєв ; Східноукр. держ. ун-т. — Луганськ, 1999. — 19 с. — укp.

Запропоновано застосування у тепловозах нової конструкції водомасляного теплообмінника, що дозволяє замінити коштовні теплообмінні поверхні з мідних трубок малого діаметра більш дешевшими сталевими листами із гофрами спеціального профілю та корисним застосуванням змушеної вібрації для інтенсифікації теплообміну, внаслідок чого досягається економічний ефект.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О235.2-041.406
Шифр НБУВ: РА307917 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Тарасевич О.В. 
Популяційні різновиди роду Betula L. та їх оцінка для використання в Поліссі України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / О.В. Тарасевич ; Держ. агроекол. ун-т. — Житомир, 2005. — 20 с. — укp.

Уперше охарактеризовано параметри різновидів беріз з візерунковою текстурою деревини з роду Betula L. в Поліссі України та виявлено в регіоні Центрального Полісся природнє зростання популяції - Betula pendula (verrucosa) var. ucrainica Litvak, яка продукує коштовну візерункову завилькувату деревину. Уперше на Словечансько-Овруцькому кряжі установлено, що товстокорі форми берези повислої в комлевій частині стовбура продукують декоративну хвилясту деревину. На підставі дослідження різновидів берези повислої показано, що у популяціях беріз української та карельської простежується чіткий поліморфізм. Розглянуто фітобіологічні особливості берези української, в порівнянні з березою повислою і березою карельською.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.18-4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА338935

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Кондратюк М.В. 
Український роман зв'язку часів: проблеми поетики: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / М.В. Кондратюк ; Кіровоград. держ. пед. ун-т ім. В.Винниченка. — Кіровоград, 2007. — 20 с. — укp.

Проаналізовано різні аспекти поетики українських романів зв'язку часів, таких як "Диво", "Тисячолітній Миколай" П.Загребельного, "Пройдімо, вклонімося...", "Морок" Ю.Мушкетика, "Єрусалим на горах" Р.Федоріва, "Злет і заземлення Григорія Полетики" Ю.Хорунжого, "Каміння, що росте крізь нас" Т.Зарівної, "Дефіляда в Москві", "Конотоп", "ЛжеNostradamus" В.Кожеляка. Проаналізовано тематичні, композиційні та стильові характеристики досліджуваних творів. Визначено профіль жанрової поетики романів зв'язку часів. Розглянуто напрями художніх пошуків у жанрі роману й уточнено жанрову карту української історичної романістики. Доведено, що роман зв'язку часів є модифікацією історичного роману з власними характерними рисами, а саме: акцентуванням тем історичної пам'яті, часу й історіософії, розщепленим хронотопом, сюжетною ускладненістю, монтажною композицією та ретроспективною фабулою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-334 +
Шифр НБУВ: РА350781

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Квасова Л.С. 
Управління якістю сталі 110Г13Л на основі вдосконалення режиму розкислення і моделювання механічних властивостей: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.16.02 / Л.С. Квасова ; Нац. металург. акад. України. — Д., 2004. — 21 с. — укp.

Для обгрунтування вибору режиму розкислення сталі алюмінієм проведено комплекс рентгеноспектральних, фізико-хімічних досліджень та фракційний газовий аналіз. Вивчено процеси дефосфорації та зневуглецювання у напрямку досягнення високого ступеня дефосфорації сталевої ванни. Виконано термодинамічний аналіз даних і реакцій розкислення сталі 110Г13Л вуглецем, марганцем, кремнієм, а також кінцевого розкислення алюмінієм. Визначено вміст кисню у модельованому сплаві та вплив вмісту залишкового алюмінію на формування неметалевих включень сталі 110Г13Л, проведено їх експериментальне дослідження, на підставі яких встановлено залежність морфології та виду неметалевих включень від залишкового вмісту алюмінію. Теоретично обгрунтовано та експериментально підтверджено результати, які забезпечують підвищення якості сталі. За промислових умов реалізовано технічні рішення щодо удосконалення режиму розкислювання, підбору хімічного складу, які дозволяють одержати першу та другу групи якості. З використанням математичних методів планування експериментів і статистичної обробки результатів установлено обмеження на хімічний склад для одержання сталі 110Г13Л першої або другої групи якості. Економічний ефект одержано від зниження витрат коштовного ресурсу алюмінію з 5 кг/т до 1 кг/т.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К327.410.3-141 + К222.234.710.33 +
Шифр НБУВ: РА332330

Рубрики:

      
14.

Коваленко С.О. 
Формування доходів державного бюджету від операцій з капіталом: автореф. дис... канд. екон. наук : 08.00.08 / С.О. Коваленко ; Акад. фін. упр. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретико-методологічні засади формування доходів бюджету від операцій з капіталом. На підставі аналізу бюджетних надходжень запропоновано алгоритм формування доходів бюджету від даних операцій і фінансовий механізм управління формуванням доходів. Розглянуто діяльність і роль державного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, охарактеризовано сучасний стан операцій з продажу землі, а також особливості функціонування системи державного матеріального резерву. Виявлено недоліки контрольної роботи за формуванням доходів бюджету від операцій з капіталом, визначено шляхи її удосконалення. Наведено рекомендації щодо підвищення ефективності формування бюджету від операцій з продажу основного капіталу, землі, нематеріальних активів, а також реалізації державних запасів товарів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.322.2 +
Шифр НБУВ: РА367116

Рубрики:
  

Географічні рубрики:

      
15.

Ксенжук О. С. 
Інтеграція національних економік у глобальну індустрію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння / О. С. Ксенжук. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт – процеси формування глобальної індустрії дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння.Мета – теоретико-методологічні та прикладні засади інтеграції національних економік у глобальну індустрію дорогоцінних металів ідорогоцінного каміння.Методи – загальнонаукові та спеціальні; системного аналізу; теоретичного узагальнення та наукової абстракції; порівняльного аналізу; компаративного аналізу; описової статистики та візуального аналізу; економетричного моделювання. Новизна полягає у розробленні теоретико-методичних й прикладних підходів до формування глобальної індустрії дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та обґрунтуванні концептуальних положень щодо стратегічних напрямів інтеграції національних економік, у тому числі України, в цю індустрію. Сформульовано основні концептуальні положення моделі формування глобальної індустрії дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, що дали змогу встановити її базові характеристики, розгалужену структурну будову із визначенням рівнів функціонування та принципів побудови, виявити ознаки глобальності й передумови, які детермінують види стратегій інтеграціїнаціональних економік у цю індустрію. Запропоновано методичні підходи до оцінювання процесів функціонування глобальної індустрії дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, які на основі емпіричних досліджень обраних характеристик дали змогу виявити динамічні та структурні зміни, провести ідентифікацію країн за рівнем залучення у глобальну індустрію (за видом участі, за видами дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, за ступенем зовнішньоторговельної активності) та виявити основні диспропорції у рівнях інтеграції країн, що підтвердило нерівномірність розвитку глобальної індустрії у різних часових періодах.Впроваджено у діяльність Комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності Верховної Ради України; Управління стратегічного розвитку міста Тернопільської міської ради; Союзу ювелірів України; громадської організації «Африканська рада в Україні»; Тернопільського національного економічного університету.Сфера використання – діяльність Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Міністерства фінансів України.^UThe object of research is the processes of formation of the global industry of precious metals and precious stones.The aim are theoretical, methodological and applied principles of integration of national economies into the global industry of precious metals and precious stones.The methods are general and special; system analysis; theoretical generalization and scientific abstraction; comparative analysis; descriptive statistics and visual analysis; econometric modeling.The novelty of research are to develop theoretical, methodological and applied approaches to the formation of a global industry of precious metals and precious stones and substantiate the conceptual provisions for strategic areas of integration of national economies, including Ukraine, in this industry. In the research were formulated the main conceptual provisions of the model of formation of the global industry of precious metals and precious stones, this made it possible to establish its basic characteristics, branched structural structure with the definition of levels of functioning and principles of construction, to identify signs of globality and prerequisites that determine the types of strategies for integrating national economies into this industry. The research presents methodological approaches to the evaluation of the functioning of the global industry of precious metals and precious stones, which on the basis of empirical studies of selected characteristics made it possible to identify dynamic and structural changes, to identify countries by level of involvement in global industry (by type of participation, by types of precious metals and precious stones, by the degree of foreign trade activity) and identify the main disparities in the levels of integration of countries, which confirmed the uneven development of global industry in different time periods.The findings of the research were implemented into the activities of the Committee on Financial Policy and Banking of the Verkhovna Rada of Ukraine; Ternopil City Council Strategic Development Department; Union of Jewelers of Ukraine; public organization "African Council in Ukraine"; Ternopil National Economic University.Their area of application is the respective activity of the Ministry for Development of Economy, Trade and Agriculture of Ukraine, the Ministry of Finance of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Островерх А. С. 
Науково-технологічні засади створення шаруватих композитів для паливної та електролізної комірок з полімерним електролітом та зниженим вмістом благородних металів / А. С. Островерх. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробленню науково-технологічних засад створення матеріалів водневої енергетики та визначеню технологічних аспектів структурної оптимізації електродів паливної та електролізної комірок із зниженим вмістом благородних металів. Для досягнення поставленої мети були виконані відповідні дослідження і структурна оптимізація паливно-комірчаної та електролізної систем.Вперше систематизовано та оптимізовано використання платинових матеріалів з високою каталітичною активністю для водневої протон-провідної паливної комірки з густиною потужності до 1,1 Втсм-2. Вміст платини становить 1 – 50 мкгсм-2 замість зазвичай 400 – 2 000 мкгсм-2. Встановлено, що стабільність та ефективність використання платини як каталізатора забезпечується за допомогою структури СeOy та CNx. Вперше, за результатами структурних досліджень катоду паливної комірки розроблено високоефективний поруватий матеріал високої каталітичної активності на основі Pt та С, в якому характерним є низький вміст платини. Цей композит має вищий потенціал до корозії (до 2,5 В) у порівнянні з відомими та найвищий коефіцієнт масової активності 1967 мA·мгPt-1, що підтверджено за реальних умов паливної комірки та довготривалих тестів. Оптимізовано метод утворення каталітичного шару електродів паливної комірки для промислового нанесення.За мас-спектрометричними дослідженнями корозії аноду та катоду електродів паливної комірки, визначено стійкість матеріалу Pt-CNx до потенціалу комірки 1,7 В. Вперше також визначено, що аморфний вуглець у структурі анодного електроду паливної комірки є схильним до корозії навіть у робочому діапазоні напруг паливної комірки 0,5 – 1,0 В.Вперше розроблено структуру каталітичного шару з низьким вмістом Ir для високоефективного протон-провідного електролізера за допомогою додаткового шару з TiC. Визначено неефективність використання каталізатора у примембранній області, що може бути використано при розробленні каталітичного шару анода для зменшення коштовного іридію в технологіях створення електролізерів протон-провідного типу.Ключові слова: поруватий матеріал, структура електродів паливної комірки, каталітично-активні матеріали, мікропоруватий шар, каталітичний шар, реакції окиснення та відновлення, мас-спектрометрія, магнетронне напилення, паливна комірка, реверсна паливна комірка, електролізер.^UThe dissertation is devoted to the development of scientific and technological bases for the creation of materials for hydrogen energy and the determination of technological aspects of structural optimization of the electrodes of the fuel and electrolysis cell with a reduced content of noble metals. To achieve this goal, relevant studies and structural optimization of fuel-cell and electrolysis systems were carried out.For the first time, the use of platinum materials with high catalytic activity for a proton exchange membrane fuel cell with a power density up to 1.1 W cm-2 was systematized and optimized. The platinum content is in the range of 1 – 50 µg cm-2 instead of standard values of 400 – 2000 µg cm-2. It was found that the stability and efficiency of the platinum catalyst is provided by the multilayer structure of CeOx and CNx.For the first time, based on the results of structural studies of the fuel cell cathode, a highly efficient porous material of high catalytic activity based on Pt and C, which is characterized by a low platinum content, has been developed. This composite is stable to corrosion processes in the voltage range up to 2.5 V, and has a high mass activity value of 1967 mA mgPt-1, which is confirmed in real conditions of a fuel cell and durability tests. Method for creating a catalytic layer of fuel cell electrodes for industrial deposition has been optimized. According to the results of mass spectrometry studies of corrosion process of the anode and cathode of the fuel cell, was determined the resistance of Pt–CNx material to the cell potential of 1.7 V. For the first time, it was also determined that amorphous carbon in the structure of the anode electrode of the fuel cell is prone to corrosion even in the operating voltage range of the fuel cell 0.5 – 1.0 V.For the first time, the structure of a catalytic layer with a low Ir content was developed for a highly efficient proton-conducting cell using an additional TiC layer. The inefficiency of using the catalyst in the membrane region, which can be used in the development of the catalytic layer of the anode to reduce the cost of iridium in the technology of creating proton-conductor electrolyzers, has been determined.Keywords: porous material, fuel cell electrode structure, catalyst, microporous layer, catalytic layer, oxidation and reduction reactions, mass spectrometry, magnetron sputtering, fuel cell, reverse fuel cell, electrolyzer


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Бані Халед Г. Ф. 
Технологія виробництва електрохемілюмінесцентного сенсорного елементу для визначення поліциклічних ароматичних вуглеводнів. / Г. Ф. Бані Халед. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження. Фізико-хімічні процеси, пов'язані з технологією створення електрохемілюмінесцентного сенсорного елемента для визначення ПАВ. Метою роботи є розроблення нового технологічного процесу виробництва сенсорних ЕХЛ елементів, що дозволяє визначати люмінесцентні ПАВ з високою чутливістю, і не потребує додаткового використання нестабільних біоматеріалів і коштовних наноматеріалів. Методи дослідження. молекулярний докінг; квантово-хімічні методи класу теорії функціоналу густини; спектрофотометрія; атомно-силова мікроскопія; метод циклічної вольтамперометрії; електрохемілюмінесцентний метод; метод Ленгмюра-Блоджетт. Результати: визначено вагомі фактори впливу на процес створення сенсорного елемента для чутливого визначення ПАВ. Галузь застосування – сенсори.^UObject of study. Physico-chemical processes associated with the technology of creating an electrochemiluminescent sensor element for the determination of polycyclic aromatic hydrocarbons. The aim of the work is to develop a new technological process for the production of sensor ECL elements, which allows to determine fluorescent polycyclic aromatic hydrocarbons with high sensitivity, and does not require additional use of unstable biomaterials and valuable nanomaterials. Research methods. molecular docking; quantum chemical methods of the density functional theory; spectrophotometry; atomic force microscopy; method of cyclic voltammetry; electrochemiluminescent method; Langmuir-Blodgett method. Results: significant factors influencing the process of creating a sensor element for sensitive detection of polycyclic aromatic hydrocarbons. Field of application - sensors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Новікова О. В. 
Китайський фарфор в музеях України: історія колекцій та атрибуція творів: автореферат дис. ... д.філософ : 023 / О. В. Новікова. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація є першим комплексним дослідженням, присвяченим історії колекцій китайського фарфору в музеях України, розробленню критеріїв атрибуції, реатрибуції та ідентифікації творів китайської порцеляни, аналізу пам’яток із Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків (НММБВХ) та Одеського музею західного та східного мистецтва (ОМЗСМ).З’ясовано, що фарфорові вироби в Китаї побутували як експортні товари, ритуальні предмети, побутовий посуд, елементи декору приміщень, начиння чайної церемонії й наборів для каліграфії, а також як коштовні мистецькі витвори та об’єкти колекціонування.Висвітлено історію побутування китайської порцеляни в Ірані, Західній Європі й Україні. Наведено спільні та відмінні риси щодо сприйняття і використання китайських керамічних виробів на цих землях, визначено способи їх демонстрації в приміщеннях іранських, західноєвропейських та українських помешкань. Прослідковано історію музеєфікації китайської кераміки, що розпочалася з «кабінетів дивовиж», кунсткамер, «порцелянових» кімнат і «лакових» кабінетів, а також пов’язана з дизайном інтер’єрів.Досліджено історію синології в Україні та низку праць українських науковців, у яких згадується китайська кераміка. Відзначено роль приватних колекціонерів ХІХ–ХХ ст. та їх просвітницьку місію у формуванні майбутніх вітчизняних колекцій китайського мистецтва та фарфору.На прикладі НММБВХ запропоновано чотири етапи в історії вивчення й експонування китайської кераміки в Україні: перший етап – межа ХІХ – початок ХХ ст.; другий – 1920-ті – 1950-ті роки; третій – 1950-ті – 1990-ті роки; четвертий – 1990-ті – 2020-ті рр. Така періодизація дозволяє поетапно висвітлити специфіку сприйняття китайських керамічних виробів й способи їх демонстрації в просторах українських приватних помешкань та музейних приміщень.Досліджено обліково-довідкові й інвентаризаційні документи, завдяки яким встановлено дані щодо походження творів китайської кераміки із зібрання НММБВХ. У результаті наукової розвідки збірку китайського фарфору в цьому музеї поділено на три групи, залежно від джерел надходження пам’яток: 1) твори, придбані фундаторами музею Богданом та Варварою Ханенками; 2) речі, подаровані колекціонерами та приватними особами або викуплені в них; 3) предмети, передані з інших музеїв.З’ясовано, що зібрання східного мистецтва ОМЗСМ здебільшого створене на основі переданих з інших музеїв експонатів, а також тих, які надійшли з приватних збірок Одеси в 1920–1930 рр.До наукового обігу введено власні імена, назви, терміни та поняття (понад 100 позицій), що стосуються китайської культури, мистецтва та кераміки. Для позначень форм, колірних гам, декору китайської кераміки та інших дотичних понять запропоновано вживати автентичні китайські назви.Узагальнено досвід наукових розробок українських і зарубіжних учених у галузі китайського мистецтва та фарфору. На основі цих праць охарактеризовано історію та художні особливості китайського фарфору Мін і Цін у контексті політичної та культурної ситуації в Китаї.Розкрито дискусійні питання, пов’язані з використанням низки термінів «фарфор», «порцеляна», «шинуазрі», «оксиденталізм», «європенері», «джонґвофен», «оригінал», «копія», «підробка».Висвітлено основні підходи й особливості дослідження й атрибуції пам’яток китайського фарфору. Акцентовано, що ідентифікація творів китайської кераміки полягає у зіставленні предмета, який досліджується, з аналогом, визнаним автентичним, достовірним зразком, та виявленні ознак спорідненості між ними. Зазначено, що атрибуція китайських керамічних виробів містить багато аспектів, серед яких: встановлення походження предмета та урахування попередніх досліджень; візуальний аналіз виробу з увагою до марок та інших позначок; визначення форми посудини, технології виготовлення, колірної гами шклива або розпису; з’ясування призначення предмета; встановлення зв’язку з певним середовищем, епохою; характеристика розпису, опис сюжету зображень, іконографії та символіки образів. Запропоновано комплекс ознак, за якими зручно класифікувати й систематизувати вироби китайського фарфору: за часом створення (доба, період правління певного імператора, дата створення предмета); за місцем створення; за матеріалом (кераміка, кам’яна кераміка, фаянс, порцеляна); за формою посудин; за технологією виготовлення декору та колірною гамою; за наявністю додаткового декору; за соціокультурним призначенням (культова, ритуальна, ужиткова, декоративна кераміка) та сферою побутування (для імператорського двору, для представників інших верств населення, або на експорт); за функціональним призначенням (чайники, чаші, тарілки). Наступним є аналіз малюнків на фарфорі (опис сюжету розпису, визначення іконографії персонажів, символіки зображень).Здійснено атрибуцію або реатрибуцію понад шістдесяти предметів китайської порцеляни.^UThis thesis paper is the first comprehensive study dedicated to the history of collections of Chinese porcelain in museums of Ukraine, development of the criteria of attribution and reattribution, and identification of works of Chinese porcelain, the analysis of artifacts from The Bohdan and Varvara Khanenko National Museum of Arts and The Odesa Museum of Western and Eastern Art collections.It has been studied that porcelain items in China were used as goods and export products, ritual objects, household utensils, interior decoration elements, components of tea ceremony and calligraphy sets, as well as valuable art pieces and collectible objects.Common and distinctive features regarding the perception and use of Chinese ceramics in Iran, Western Europe and Ukraine have been provided. Moreover, the history of the museification of Chinese ceramics, which began with ‘rooms of wonders’, kunstkammers, ‘porcelain’ and ‘lacquer’ rooms has been clarified.The history of Chinese Studies in Ukraine and papers of Ukrainian scientists, which mention Chinese ceramics, have been studied. The role of private collectors of the 19th–20th centuries and their educational mission in the formation of future domestic collections of Chinese art and porcelain has been noted.Using the Khanenko Museum collection as an example, it has been suggested to divide the history of the study and exhibition of Chinese ceramics in Ukraine into four stages: the late 19th – the early 20th century; 1920s–1950s; 1950s–1990s; 1990s–2020s. This periodization makes it possible to gradually highlight the specifics of the perception of Chinese ceramics and the ways of their demonstration within Ukrainian private homes and museums.The accounting and reference and inventory documents have been studied, which helped to find out the data on the origin of most of the works of Chinese ceramics from the Khanenko Museum collection. Having conducted a scientific research, Chinese porcelain collection in this museum is conditionally divided into three groups depending on the sources of receipt of art objects: 1) art pieces purchased by Bohdan and Varvara Khanenko’s; 2) objects donated or sold by collectors and private individuals; 3) items transferred from other museums.It has been found that The Odesa Museum of Western and Eastern Art oriental collection was to the greater extend created on the basis of exhibits transferred from other museums, as well as those that came from private collections of Odessa in 1920s–1930s.Proper names, titles, terms and concepts (more than 100 items) associated with Chinese culture and ceramics have been introduced into scientific circulation. It has been suggested to use authentic Chinese names for designations of forms, color schemes, ceramics decor and other related concepts.The experience of scientific developments of Ukrainian and foreign scientists in the field of Chinese art and ceramics has been summarized. On the basis of these papers, the history and artistic features of Ming and Qing Chinese porcelain has been characterized in the context of the political and cultural situation in China.The main discussion terms related to the topic of the study, including: ‘porcelain’, ‘Chinoiserie’, ‘Occidentalism’, ‘Européenerie’, ‘zhongwofen’, ‘original’, ‘copy’, ‘counterfeit’ has been revealed.The key approaches and features of the study and attribution of Chinese porcelain artifacts have been considered. It has been accented that the identification of art pieces of Chinese ceramics consists of comparing the studied object with an analogue recognized as an authentic, reliable sample, and identifying signs of kinship between them. It has been noted that the attribution of Chinese porcelain includes many aspects: establishing the origin of the object and taking into account previous studies; visual analysis of the art piece paying attention to marks and other signs; determination the shape of the vessel, the manufacturing technology, the color of the glaze or painting; finding out the intended use of the object; description of painting and themes of images, iconography and symbolism of images.A set of features, which helps to classify and systematize products of Chinese porcelain, has been suggested: by the time and place of creation; by material (ceramics, stoneware, porcelain); by the shape of the vessels; by the decor production technology, color scheme and additional decor; by the socio-cultural purpose (cult, ritual, utility, decorative ceramics) and sphere of life (for the imperial court, for the domestic market or for export); by functional purpose (kettles, bowls, plates). The further step is the analysis of the drawings on porcelain.A visual study, attribution or reattribution of more than sixty objects of Chinese porcelain has been conducted.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Полякова Є. М. 
Оптимізація діагностики та лікування гіперпластичних станів ендометрія при метаболічному синдромі: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / Є. М. Полякова. — Б.м., 2023 — укp.

Активне впровадження у практичну діяльність гінекологів України сучасних новітніх технологій, розробка або втілення світових якісних стандартів обстеження та лікування, забезпечення державою практично всіх медичних установ апаратами ультразвукової діагностики, гістероскопами, надання безоплатного пакету послуг щодо раннього виявлення та лікування раку матки все ще не призвело до зменшення кількості їх випадків. Рак матки, як і раніше, займає провідні позиції як в Україні, так і у світі. Невідповідність фінансових зусиль кінцевому результату очевидна. Тому на сьогодні дуже важливим стає розподіл органічних змін матки на передраковий стан та фонові гіперпластичні процеси; визначення критеріїв розподілу пацієнток на тих, хто потребує лише скринінгових обстежень і тих, хто підлягає коштовному поглибленому обстеженню; з’ясування поширеності захворювань, що формують високий ризик онкопатології; визначення точності тривіальних методів дослідження, можливості використання органозбережних методів лікування – тобто всього, що дає змогу оптимізувати лікування гіперпластичних станів ендометрія і таким чином зменшити захворюваність на рак матки, надати можливість його раннього виявлення, що сприяє розширенню меж «вікна виживання». Саме цим питанням було присвячене проведене дослідження. В дослідженні було визначена поширеність метаболічного синдрому серед пацієнток з патологією ендометрія та виявлені зміни у розповсюдженості різних видів гіперпластичних станів ендометрія; здійснено порівняльну характеристику точності діагностики гіперпластичних процесів ендометрія залежно від виду патології, наявності чи відсутності метаболічного синдрому; визначено чутливість та специфічність трансвагінальної ультразвукової діагностики гіперпластичних процесів ендометрія за допомогою патогістологічної верифікації; досліджено психологічний стан жінок з різними видами гіперпластичних процесів ендометрія та метаболічним синдромом; морфологічно обґрунтовано необхідність точного дотримання термінів проведення діагностичних операцій (гістерорезектоскопій, пайпель біопсій, діагностичного вишкрібання) в залежності від фази менструального цикла при підозрі на гіперплазію ендометрія; виявлено велику кількість неуточнених висновків (на кшталт «сірої зони») при отриманні біоптату в невідповідну фазу циклу, що не дає можливості точного діагностування, вибору тактики відповідно до існуючих протоколів, потребує додаткових інвазивних та коштовних втручань. Доведено необхідність затвердження нових критеріїв термінів отримання біоптату для різних видів ендометріальної патології; отримано морфологічну характеристику змін ендометрія в умовах метаболічних порушень, а саме метаболічного синдрому; вивчені ознаки мікросателітної нестабільності ендометрія у жінок з гіперпластичними станами ендометрія та метаболічним синдромом, обґрунтовано можливість визначення доклінічних ознак мутаційних змін та прогнозування прогресії атипової гіперплазії ендометрія що призводять до атипової гіперплазії ендометрія та раку ендометрія. Удосконалено пацієнт-орієнтований підхід до діагностичних та лікувальних заходів у пацієнток з гіперпластичними процесами ендометрія який полягає у визначенні маркерів мікросателітної нестабільності при наявності метаболічного синдрому чи окремих метаболічних порушень які є факторами ризику рака ендометрія, отримання біоптатів при підозрі на гіперплазію ендометрія лише у другу фазу цикла, визначення наявності та ступеня депресії та якості життя при скринінговому визначення патології ендометрія.^UThe active integration of modern technologies into the practical work of Ukrainian gynecologists, the development or implementation of global quality standards for examination and treatment, and the provision by the state of ultrasound diagnostic equipment and hysteroscopes to almost all medical institutions, along with the provision of a free package of services for the early detection and treatment of uterine cancer, have not yet led to a decrease in the number of cases. Uterine cancer still holds a leading position both in Ukraine and globally. The obvious mismatch between financial efforts and the end result is apparent. Therefore, the crucial aspect today is the categorization of organic changes in the uterus into precancerous conditions and background hyperplastic processes. This involves defining criteria for categorizing patients into those who only need screening examinations and those who require costly in-depth examinations. It also involves determining the prevalence of diseases that pose a high risk of oncopathology, assessing the accuracy of routine research methods, and exploring the possibility of using organ-preserving treatment methods. In essence, everything that allows optimizing the treatment of endometrial hyperplastic conditions and thereby reducing the incidence of uterine cancer, providing the opportunity for early detection, and expanding the "survival window." This was the focus of the conducted research.The research determined the prevalence of metabolic syndrome among patients with endometrial pathology and identified changes in the prevalence of different types of endometrial hyperplastic conditions. A comparative analysis of the diagnostic accuracy of endometrial hyperplastic processes was conducted based on the type of pathology and the presence or absence of metabolic syndrome. The sensitivity and specificity of transvaginal ultrasound diagnosis of endometrial hyperplastic processes were determined through pathological histological verification.The study also explored the psychological state of women with different types of endometrial hyperplastic processes and metabolic syndrome. The morphological justification for the precise timing of diagnostic procedures (hysteroscopy, pipelle biopsies, diagnostic curettage) depending on the menstrual cycle phase in cases of suspected endometrial hyperplasia was investigated. A significant number of inconclusive results (such as "gray areas") were identified when obtaining biopsies in an inappropriate cycle phase, preventing accurate diagnosis and requiring additional invasive and costly interventions.The need for establishing new criteria for the timing of obtaining biopsies for different types of endometrial pathology was demonstrated. Morphological characteristics of endometrial changes in conditions of metabolic disorders, specifically metabolic syndrome, were obtained. Signs of microsatellite instability in the endometrium of women with endometrial hyperplastic conditions and metabolic syndrome were studied, justifying the possibility of identifying preclinical signs of mutational changes and predicting the progression of atypical endometrial hyperplasia leading to endometrial cancer.The patient-oriented approach to diagnostic and therapeutic measures in patients with endometrial hyperplastic processes was improved. This approach involves determining markers of microsatellite instability in the presence of metabolic syndrome or specific metabolic disorders as risk factors for endometrial cancer. It also includes obtaining biopsies when suspecting endometrial hyperplasia only in the second phase of the menstrual cycle, assessing the presence and degree of depression, and quality of life during screening for endometrial pathology.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського