Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (26)Реферативна база даних (1073)Книжкові видання та компакт-диски (357)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=КРАН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 105
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Євмінов 
Діагностика та хірургічне лікування хворих із поєднаною краніо-фаціальною травмою: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.05 / Дмитро В'ячеславович Євмінов ; Державна установа "Інститут нейрохірургії ім. акад. А.П.Ромоданова АМН України". — К., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р638.77 + Р665.8
Шифр НБУВ: РА365856

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
2.

Єрмак Є.М. 
Вдосконалення розрахункових моделей та конструкцій для подовження строків експлуатації промислових будівель: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.23.01 / Є.М. Єрмак ; Донбас. держ. акад. буд-ва та архіт. — Макіївка, 2003. — 34 с.: рис. — укp.

Досліджено проблему забезпечення безпечної експлуатації та подовження технічного ресурсу промислових будівель, обладнаних мостовими кранами. Розроблено принципи формування варіантів адекватних розрахункових моделей для оцінки технічного стану конструкцій каркаса. Наведено рекомендації для моделювання основних конструкцій каркаса (поперечних і поздовжніх) плоскими та просторовими підсистемами з пружними зв'язками. Розроблено методи експериментальних досліджень фактичної роботи елементів, вузлових та опорних зв'язків каркаса з метою уточнення та визначення параметрів розрахункових моделей. Запропоновано підсилювати підкранові та кранові конструкції промислових будівель введенням у систему кран - каркас пружних протиперекісних пристроїв та гнучких високоміцних елементів з початковими зусиллями. Розроблено конструкції та конструктивну схему каркаса з пристроями для авторегулювання зусиль та напружень від кранових навантажень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н72-082 +
Шифр НБУВ: РА325315

Рубрики:

      
3.

Єршова О.В. 
Вплив ритмічної краніоцеребральної гіпотермії на нейрогуморальні механізми регуляції циклічних процесів репродуктивної системи (експериментальне дослідження): автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.35 / О.В. Єршова ; НАН України. Ін-т пробл. кріобіології і кріомедицини. — Х., 2008. — 18 с. — укp.

Виявлено можливість корекції порушень циклічних процесів репродуктивної системи з використанням ритмічної кранієоцеребральної гіпотермії (РКЦГ). На підставі результатів експериментальних досліджень доведено можливість практичного обгрунтування необхідності спрямованого терапевтичного впливу на центральну ланку регуляції репродуктивних процесів у разі порушень, у генезі яких домінує психоемоційний стрес - емоційно-больовий стрес (ЕБС). Показано, що застосування РКЦГ у разі порушень циклічних процесів репродуктивної системи у самок-щурів дозволяє спрямовано коригувати патологічні процеси, які розвиваються за умов ЕБС. Функціональні порушення після ЕБС у репродуктивній системі самок-щурів супроводжуються морфофункціональними порушеннями у структурах мозку експериментальних тварин. Установлено, що за умов РКЦГ відбувається зміна секреції серотоніну в епіфізі та гіпоталамусі експериментальних тварин, що свідчить про перспективність цього методу для корекції порушень, спричинених функціональною дисфункцією нейротрансмітерної системи. У разі застосування РКЦГ з метою корекції порушень циклічних процесів репродуктивної системи самок-щурів після ЕБС визначено спрямовану тендецію до нормалізації гормонального рівня у периферичній крові експериментальних тварин. Реалізація позитивного ефекту з використанням РКЦГ з метою корекції порушень циклічних процесів цієї системи самок-щурів за зазначених умов забезпечується включенням центральних нейроендокринних механізмів регуляції циклічних процесів у разі зміни проникності гематоенцефалічного бар'єру (ГЕБ). Нормалізація циклічності репродуктивної системи експериментальних тварин після ЕБС і застосування РКЦГ супроводжується вирівнюванням вегетативних реакцій у бік вегетативної ейтонії. На підставі аналізу результатів проведених експериментальних досліджень зроблено висновок про доцільність подальшого вивчення методу РКЦГ для його застосування у клінічній практиці з метою корекції психосоматичної безплідності. Доведено наявність спрямованої та дозованої дії методу РКЦГ на центральну, гуморальну та периферичну ланки регуляції циклічних процесів репродуктивних функцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р712.5-29 +
Шифр НБУВ: РА356812

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
4.

Іваненко О.І. 
Підвищення ефективності захисної системи вантажопідйомних кранів при угоні вітром: Автореф. дис... канд. техн.наук: 05.05.05 / О.І. Іваненко ; Одес. держ. політехн. ун-т. — О., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності захисту вантажопідйомних кранів від руйнування при угоні вітром. Встановлені закономірності руху вантажопідйомних кранів при угоні вітром, на основі яких визначені параметри угону. Виконаний статистичний аналіз та встановлені стохастичні параметри вітрового навантаження стосовно до умов Донбаського регіону. Досліджена структурна стійкість козлового крану в умовах інтенсивного вітру. Розроблена методика, що дозволяє виконати порівняльну оцінку надійності захисних систем вантажопідйомних кранів. Запропонована нова захисна система кранів, що має більш високі показники надійності і ефективності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О922-04

Рубрики:

      
5.

Айдарова В. С. 
Вплив ритмічної гіпотермії та кріоконсервованої кордової крові на структурно-функціональний стан центральної нервової системи щурів з дисциркуляторною енцефалопатією (експериментальне дослідження) / В. С. Айдарова. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження – структурно-функціональний стан центральної нервової системи спонтанно гіпертензивних щурів лінії SHR з різними формами дисциркуляторної енцефалопатії до та після проведення ритмічної краніоцеребральної гіпотермії, введення кріоконсервованих ядровмісних клітин кордової крові та їх поєднаного застосування. Мета дослідження – визначити вплив ритмічної краніоцеребральної гіпотермії, кріоконсервованих ядровмісних клітин кордової крові людини та їх поєднаного застосування на структурно-функціональний стан центральної нервової системи у щурів при різних формах дисциркуляторної енцефалопатії. Методи дослідження: кріобіологічні, кріомедичні, електрофізіологічні, фізіологічні, гістологічні, морфометричні, біохімічні, спектрофотометричні та статистичний аналіз отриманих даних. Вперше показано, що у щурів з гіпертензивною та змішаною формами дисциркуляторної енцефалопатії застосування ритмічної краніоцеребральної гіпотермії, кріоконсервованих ядровмісних клітин кордової крові і їх поєднання призводить до зменшення проявів ішемії мозку, підвищення антиоксидантного захисту тканин головного мозку, сприяє зниженню показників артеріального тиску, а також призводить до значущого поліпшення когнітивних функцій експериментальних тварин.^UThe research object was structural and functional state of the central nervous system of spontaneously hypertensive SHR rats with various forms of dyscirculatory encephalopathy before and after rhythmic craniocerebral hypothermia, introduction of cryopreserved nucleated cord blood cells and their combined application. The purpose of this study was to determine the effect of rhythmic craniocerebral hypothermia, cryopreserved nucleated human cord blood cells and their combined application on structural and functional state of the central nervous system in rats in various forms of dyscirculatory encephalopathy. Research methods were as follows: cryobiological, cryomedical, electrophysiological, physiological, histological, morphometric, biochemical, spectrophotometric and statistical analysis of the obtained data. For the first time, it has been shown that in rats with hypertensive and mixed forms of dyscirculatory encephalopathy, the use of rhythmic craniocerebral hy[pothermia, cryopreserved nucleated human cord blood cells and their combination has led to a reduced brain ischemia, increased antioxidant protection of brain tissues, contributed to a decreased blood pressure, and also resulted in a ignificant improvement of cognitive effects in animals.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Андрєєв Ю.М. 
Розробка аналітичних комп'ютерних методів аналізу та синтезу динаміки машин: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.02.09 / Ю.М. Андрєєв ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2009. — 39 с. — укp.

Запропоновано новий підхід до розрахунку динамічних процесів у технологічних, енергетичних, транспортних машинах та інших технічних системах, на підставі якого розроблено теорію аналітичних комп'ютерних методів розрахунків і програмні засоби у вигляді спеціальної системи комп'ютерної алгебри. Розроблено універсальний аналітичний опис і ефективні алгоритми комп'ютерного формування рівнянь динаміки машин в узагальнених координатах. Проаналізовано динамічні процеси у стрижневих і балкових конструкціях, у силових передачах з двигуном внутрішнього згоряння з урахуванням процесів згоряння, а також для віброізоляції транспортних засобів і висотних споруд, перехідних і ударних процесів у космічних об'єктах і контейнерах для транспортування вискоактивних відходів АЕС з урахуванням їх взаємодії з твердими тілами та неголономності зв'язків за умов просторового руху. Проаналізовано динаміку та синтезовано маніпуляційні системи, кулачкові механізми, зубчасті рейки портових кранів і системи підвіски сільськогосподарських машин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К412.02 +
Шифр НБУВ: РА365014

Рубрики:

      
7.

Арбузов В.І. 
Індивідуальна анатомічна мінливість морфології симпатичного стовбура та його гілок у людини: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / В.І. Арбузов ; Харк. нац. мед. ун-т. — Х., 2009. — 17 с. — укp.

Вивчено індивідуальну анатомічну мінливість вузлів і гілок симпатичного стовбура з урахуванням скелетотопії, соматотипу, віку, статі, структурної організації гілок. За результатами проведених морфологічних досліджень (сомато-, морфометричних, макромікроскопічних, гістологічних, математичних) установлено, що для будови симпатичного стовбура характерна виражена анатомічна мінливість залежно від розмірів, форми вузлів і гілок, їх кількості, скелетотопії та соматотипу. Виділено форми вузлів, установлено їх розміри, скелетотопію, описано "латеральну гілку" від краніальних вузлів грудної частини. Відзначено, що мієлоархітектоніка "латеральної гілки" характеризується віковими кількісними та якісними змінами. У плодів віком 36-ти тижнів виявлено мієлінові волокна тонкого діаметра. У новонароджених збільшується загальна кількість цих волокон та з'являються середні за розміром волокна. В осіб зрілого віку у нервах за кількістю переважають безмієлінові волокна, у спектрі налічується тонких волокон 82,6 %, середніх - 14,3 %, товстих - 3,1 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р634.4 + Е70*699.142 +
Шифр НБУВ: РА366625

Рубрики:

      
8.

Білоус М. В. 
Математичне моделювання динаміки деформування багатокомпонентних тіл з зосередженими масами: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.05.02 / М. В. Білоус ; Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Наведено теоретичні та програмно-алгоритмічні засади комп'ютерного аналізу просторового деформування складних об'єктів з прошарками зосереджених мас. Для вирішення даного завдання побудовано математичні моделі динамічного деформування багатокомпонентних тіл, які містять прошарки зосереджених мас, як нові класи початково-крайових задач для гіперболічних систем рівнянь з умовами спряження. Для них одержано узагальнені задачі в дво- та тривимірній постановках, визначені на класах розривних функцій. Побудовано обчислювальні алгоритми знаходження наближених узагальнених розв'язків. Одержано оцінки похибок наближених узагальнених розв'язків, знайдених за допомогою методу скінченних елементів і різницевих схем Кранка-Ніколсона. Розроблено програмно-алгоритмічні засоби, проведено обчислювальні експерименти, розв'язано практичні задачі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В213.301 в641.8,022
Шифр НБУВ: РА377079 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Бабалян Ю.О. 
Краніопластика фронтоорбітальних кісткових дефектів черепу (експериментальне та клінічне дослідження): автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.05 / Ю.О. Бабалян ; ДУ "Ін-т нейрохірургії ім. акад. А.П.Ромоданова" АМН України. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Проаналізовано результати експериментального дослідження з використанням для пластики фронтоорбітальних кісткових дефектів черепа (ФОКДЧ) різних пластичних матеріалів. Вивчено особливості тканних реакцій навколо імплантатів з уорундової кераміки, титану, протакрилу-М, а також корундової кераміки з застосуванням для пластики оболонкових дефектів формалізованого гомотрансплантату твердої мозкової оболонки, ранового покриття "Тахокомб". Експериментально обгрунтовано доцільність і переваги використання корундових імплантатів для пластики фронтоорбітальних кісткових дефектів черепа. Виявлено, що спіральна комп'ютерна томографія (СКТ) є найбільш ефективною методикою обстеження хворих з ФОКДЧ, вона показана абсолютно всім потерпілим у разі дефектів, що поширюються глибше 1/3 передньої частини верхньої стінки очної ямки. На підставі даних КТ голови розроблено трьохетапну методику комп'ютерно-математичного моделювання імплантатів для краіопластики фронторбітальних кісткових дефектів, яка дозволяє розраховувати параметри імплантанта у напівавтоматичному режимі, одержувати 3D візуалізацію об'ємної моделі кісткового дефекту та формувати початкові дані для виготовлення імплантанту. Розроблено, експериментально обгрунтовано та впроваджено в практичну нейрохірургію спосіб пластики ФОКДЧ, який передбачає комп'ютерно-математичне моделювання імплантатів і наступну краніопластику корундовими імплантантами. На підставі аналізу результатів нейрохірургічного лікування 32-х хворих з ФОКДЧ з застосуванням таких імплантатів і методики комп'ютерно-математичного моделювання встановлено позитивну динаміку якості життя хворих у найближчий і віддалений період після проведеного хірургічного лікування. Показано, що спосіб краніопластики ФОКДЧ з застосуванням корундових імплантатів і методики комп'ютерно-математичного моделювання дозволяє проводити герметичну краніопластику складних за формою дефектів черепа та покращати рівень соціально-трудової реабілітації хворих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р638.77-5 + Р457.162.05 +
Шифр НБУВ: РА361769

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
10.

Богомолов В.О. 
Створення і дослідження систем керування гальмуванням автотранспортних засобів: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.22.02 / В.О. Богомолов ; Харк. держ. автомоб.-дорож. техн. ун-т. — Х., 2001. — 33 с.: рис. — укp.

Удосконалено конструкцію та методику проектування гальмівних систем автотранспортних засобів. Наведено методику проектування, засновану на принципі системного аналізу. Розроблено конструкції та математичні моделі нових регуляторів гальмівних сил, гальмівних кранів, комплексу апаратів керування пневмопідвіскою. Експериментально доведено ефективність розроблених моделей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О33-042.73-02
Шифр НБУВ: РА313880 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Бондаренко О.В. 
Морфометрична характеристика кісток склепіння черепа людини для комп'ютерного моделювання: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / О.В. Бондаренко ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2002. — 16 с. — укp.

Проведено комплексне краніоеметричне дослідження склепінь 60 черепів. У процесі комп'ютерного моделювання використано програму 3D Studio Max 3.1 Final Release, що дозволяє побудувати комп'ютерні моделі завнішньої та внутрішньої поверхонь склепіння черепа людини, а також об'єднати їх в єдине ціле. При цьому було враховано недоліки відомих способів краніопластики. На комп'ютерній моделі було умовно позначено дефект та створено комп'ютерну модель відсутньої ділянки кістки. Показано, що одержана комп'ютерна модель імплантату цілком повторювала конфігурацію зовнішньої та внутрішньої поверхонь відсутньої ділянки кістки, його розміри, товщину та форму периметра. Зазначено, що запропонована методика побудови комп'ютерної моделі склепіння черепа може бути використана для виготовлення імплантату для закриття дефекту в черепі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*698.131в64 +
Шифр НБУВ: РА322606

Рубрики:

      
12.

Борисов О.Л. 
Методи антистресорного захисту хворих з гострою черепно-мозковою травмою при різних ушкодженнях головного мозку: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.30 / О.Л. Борисов ; Дніпропетр. держ. мед. акад. — Д., 2008. — 24 с. — укp.

Розроблено та впроваджено у практику нейроанестезіології методи антистресорного захисту постраждалих з гострою черепно-мозковою травмою. Досліджено результати застосування анестезії у 135-ти постраждалих під час проведення краніотомій з видаленням внутрішньочерепних об'ємів й осередків контузії головного мозку. Вивчено вплив трьох варіантів багатокомпонентної анестезії на стан про- й антиоксидантної систем і вегетативну рівновагу організму під час нейрохірургічних операцій. Класифіковано рівні стресорної вегетативної й метаболічної відповіді організму у процесі оперативного втручання, визначено характеристики й показники для оцінки адекватності анестезіологічного захисту та вибору методу анестезії. Досліджено ефективність запропонованих методів анестезії залежно від ступеня ушкодження головного мозку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р638.77 +
Шифр НБУВ: РА355958

Рубрики:

      
13.

Бурик В.М. 
Позамозкові пухлини краніовертебральної локалізації. Діагностика та хірургічне лікування: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.05 / В.М. Бурик ; Держ. установа "Ін-т нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова" АМН України. — К., 2008. — 24 с. — укp.

Досліджено проблеми мікрохірургічної анатомії визначено різні анатомо-топографічні варіанти позамозкових пухлин краніовертебральної локалізації. Установлено їх співвідношення та взаємодію з анатомічними утвореннями основи черепу та верхньо-шийних відділів хребта, церебральними та спінальними структурами та магістральними судинами основи мозку. Визначнено оптимальні хірургічні доступи до пухлин краніовертебральної локалізації залежно від їх анатомо-топографічних варіантів та гістопатологічних типів, а також з урахуванням взаємодії новоутворення зі структурами краніовертебрального з'єднання. Детально розроблено та обгрунтовано застосування методики віддаленого й екстремально-латерального доступів до позамозкових пухлин краніовертебрального переходу. Установлено їх анатомічну та патофізіологічну доцільність методик для видалення новоутворень вентральної та вентролатеральної локалізації цієї зони. Установлено особливості клініко-неврологічних досліджень і обсяг сучасних діагностичних обстежень хворих з позамозковими пухлинами краніовертебральної локалізації, які забезпечують вчасне виявлення патологічного осередку, можливість доопераційного планування хірургічного підходу та вірогідного прогнозу результатів оперативних втручань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.627 +
Шифр НБУВ: РА360559

Рубрики:

      
14.

Власов О. О. 
Вплив екстракту кріоконсервованих фрагментів шкіри поросят і фулерену С60 на альтеративні та репаративні процеси в шкірі після кріодеструкції (експериментальне дослідження) / О. О. Власов. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – структурно-функціональний стан центральної нервової системи спонтанно гіпертензивних щурів лінії SHR з різними формами дисциркуляторної енцефалопатії до та після проведення ритмічної краніоцеребральної гіпотермії, введення кріоконсервованих ядровмісних клітин кордової крові та їх поєднаного застосування. Мета дослідження – визначити вплив ритмічної краніоцеребральної гіпотермії, кріоконсервованих ядровмісних клітин кордової крові людини та їх поєднаного застосування на структурно-функціональний стан центральної нервової системи у щурів при різних формах дисциркуляторної енцефалопатії. Методи дослідження: кріобіологічні, кріомедичні, електрофізіологічні, фізіологічні, гістологічні, морфометричні, біохімічні, спектрофотометричні та статистичний аналіз отриманих даних. Вперше показано, що у щурів з гіпертензивною та змішаною формами дисциркуляторної енцефалопатії застосування ритмічної краніоцеребральної гіпотермії, кріоконсервованих ядровмісних клітин кордової крові і їх поєднання призводить до зменшення проявів ішемії мозку, підвищення антиоксидантного захисту тканин головного мозку, сприяє зниженню показників артеріального тиску, а також призводить до значущого поліпшення когнітивних функцій експериментальних тварин.^UThe research object was structural and functional state of the central nervous system of spontaneously hypertensive SHR rats with various forms of dyscirculatory encephalopathy before and after rhythmic craniocerebral hypothermia, introduction of cryopreserved nucleated cord blood cells and their combined application. The purpose of this study was to determine the effect of rhythmic craniocerebral hypothermia, cryopreserved nucleated human cord blood cells and their combined application on structural and functional state of the central nervous system in rats in various forms of dyscirculatory encephalopathy. Research methods were as follows: cryobiological, cryomedical, electrophysiological, physiological, histological, morphometric, biochemical, spectrophotometric and statistical analysis of the obtained data. For the first time, it has been shown that in rats with hypertensive and mixed forms of dyscirculatory encephalopathy, the use of rhythmic craniocerebral hy[pothermia, cryopreserved nucleated human cord blood cells and their combination has led to a reduced brain ischemia, increased antioxidant protection of brain tissues, contributed to a decreased blood pressure, and also resulted in a ignificant improvement of cognitive effects in animals.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Вовк О.Ю. 
Особливості будови, розмірів, форми та положення великого отвору черепа людини: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / О.Ю. Вовк ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

Вивчено особливості будови, розмірів, форми та положення великого отвору черепа у осіб різного віку та статі. Встановлено просторові співвідношення отвору з навколишніми утвореннями. Проведено дослідження морфо- та краніометрії великого отвору, рентгено- та томометрії вертебро-базілярної ділянки. Одержано краніограму, розроблено та досліджено моделі-відбитки великого отвору. Проаналізовано вікові особливості будови, розмірів, форми та положення великого отвору черепа людини. Визначено індивідуальну анатомічну мінливість розмірів і форми великого отвору та внутрішньої основи черепа. Наведено краніометричну характеристику співвідношень великого отвору та внутрішньої основи черепа.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е71*698.131 +
Шифр НБУВ: РА346280

Рубрики:

      
16.

Вовк В. В. 
Краніо-цервіко-мандибулярна дисфункція: клінічний перебіг та особливості лікування / В. В. Вовк. — Б.м., 2021 — укp.

Захворювання скронево-нижньощелепного суглобу (СНЩС) є однією з найбільш поширених хвороб стоматологічного профілю. Згідно з американською академією орофасціального болю дисфункція СНЩС – хвороба, котра об'єднує клінічні патологічні стани в жувальних м'язах, СНЩС та в асоційованих з ним структурах. Максило-мандибулярний комплекс є невід'ємною ланкою моторної системи міофасціального каркасу організму, особливо з тісним зв'язком моторного комплексу голови та шиї (Catanzariti J.F,2005;National Institute of Dental and Craniofacial Research,2014). Етіологія дСНЩС багатоаспектна, при цьому патологія охоплює біомеханічні, нейромускулярні, біо-соціологічні та анатомічні фактори (Chisnoiu A.M.,2015). Мультифакторність захворювання ускладнює діагностику та виявлення основного етіологічного фактору для усунення або зменшення його впливу. Роль та етіопатогенетичний вплив оклюзійних порушень на зміщення голівок нижньої щелепи залишається предметом дискусій. Взаємозв'язок краніо-фаціальних аномалій з дСНЩС обмежується лише вивченням скелетного типу прикусу та цефалометричним аналізом показників за різними авторами. Традиційні методи лікування дають тимчасовий ефект, реабілітація лишається не завершеною. На основі проведених досліджень у дисертаційній роботі встановлені нові теоретичні та практичні результати щодо дСНЩС. Виявлені нові фактори ризику, розроблені діагностичні критерії та особливості тактики лікування. Мета дослідження - підвищити ефективність діагностики, методів патогенетичного лікування хворих з краніо-цервіко-мандибулярною дисфункцією, шляхом аналізування результатів об'єктивних проявів, променевих та функціональних досліджень змін в цервіко-мандибулярній ділянці. Об'єкт дослідження - клінічні, лабораторні, функціональні характеристики краніо-цервіко-мандибулярної ділянки у пацієнтів з краніо-цервіко-мандибулярною дисфункцією. Предмет дослідження - ефективність діагностики та методів лікування пацієнтів з краніо-цервіко-мандибулярною дисфункцією. Згідно поставленої мети та завдань було досліджено різні варіації положень голівок нижньої щелепи при дисфункції скронево-нижньощелепного суглобу та у контрольній групі. Крім того, проаналізовано положення кісток черепа та проведена детальна оцінка стану шийного відділу хребта, що має свої особливості для кожного з положень голівок нижньої щелепи. Таким чином, описані різні форми краніо-цервіко-мандибулярної дисфункції. Виявлені нові фактори ризику розвитку краніо-цервіко-мандибулярної дисфункції, котрі є ключовими в якості первинної діагностики. Розроблено тактику лікування пацієнтів з урахуванням особливостей клінічних та рентгенологічних проявів краніо-цервіко-мандибулярної дисфункції. Було проведено порівняння розробленої тактики лікування з загальновідомим. Для виконання поставлених завдань використовували: загально клінічні методи обстеження, цефалометричний аналіз Tweed, Kim, Ricketts, Jarabak, Sassouni+, Grummons, ортопантомографію, визначення кута аксиса на боковій ТРГ, КТ СНЩС, електроміографію жувальних, скроневих, грудино-ключично-соскоподібних та трапецієвидних м'язів. Крім того, для детальної оцінки положень скроневої, окремих частин клиновидної, потиличної кістки, ізольованих положень шийних хребців в різних проекціях (до та після лікування) використовувався розроблений нами метод оцінки за допомогою КТ та ТРГ в прямій, боковій проекціях. Було проведено фотозйомку оклюзійних змін прикусу до, в процесі та після лікування.^UThe temporomandibular joint (TMJ) dysfunction is one of the most common dental diseases. Pursuant to the American Academy of Orofacial Pain, the TMJ dysfunction is a disease comprising the clinical pathological conditions of the muscles of mastication, TMJ and TMJ associated structures. The maxillomandibular complex is an integral component of a motor system of the body's myofascial framework, in particular, it is closely related to the motor complex of the head and the neck (Catanzariti J.F, 2005; National Institute of Dental and Craniofacial Research, 2014). The etiology of the TMD is multifaceted, with the pathology covering biomechanical, neuromuscular, bio-sociological and anatomical factors (Chisnoiu A.M., 2015). The disease multifactorial nature presents challenges for diagnostics and determination of the main etiological factor in order to eliminate or reduce its impact. The role and the etiopathogenic influence of the occlusion impairments on the articular head displacement remain under discussion. The relationship between the craniofacial anomalies and the TMD is encompassed only by the study of the skeletal occlusion and cephalometric analysis of the parameters by various authors. The traditional methods of treatment exhibit temporal effect and rehabilitation remains incomplete. The new theoretical and practical findings regarding TMD have been established in the thesis as based on the conducted research. The new risk factors have been found, the diagnostic criteria and the peculiarities of the therapeutic approach have been elaborated. The aim of the study is to increase the efficacy of diagnostics, methods of pathogenic treatment of patients with craniocervicomandibular dysfunction by analyzing the objective examination findings, X-ray and functional examinations of changes in the cervico-mandibular region. The object of the study – clinical, laboratory, functional characteristics of the craniocervicomandibular region in patients with craniocervicomandibular dysfunction. The subject of the study – the efficacy of diagnostics and methods of treatment of patients with craniocervicomandibular dysfunction. Pursuant to the aim and objectives set, the different variants of the articular head positions with temporomandibular joint dysfunction were investigated. Moreover, the position of the cranial bones was analyzed and the detailed assessment of the cervical spine condition, which has its peculiarities for each position of the articular heads, was conducted. Thus, the various types of craniocervicomandibular dysfunction have been described. The new risk factors for the development of the craniocervicomandibular dysfunction, which are fundamental in a primary diagnostics, were found. The therapeutic approach, considering the peculiarities of the clinical and X-ray manifestations of the craniocervicomandibular dysfunction, has been elaborated. The developed therapeutic approach was compared to the well-known ones. The following has been applied for implementation of the objectives set: general clinical methods of examination, cephalometric analysis according to Tweed, Kim, Ricketts, Jarabak, Sassouni+, Grummons, orthopantomography, determination of axis angle on the lateral teleroentgenography [TRG], TMJ CT, electromyography of the masticatory, temporal, sternocleidomastoid and trapezius muscles. Moreover, the evaluation method by CT and TRG in frontal, lateral views, elaborated by us, has been applied for the detailed assessment of the position of the temporal, certain parts of sphenoid, occipital bones, isolated positions of the cervical vertebrae in various views (prior to and post treatment). The photos of the occlusion changes prior to, in process and post treatment were taken.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Войнарович Ю. Е. 
Аутекологічні особливості Sciurus vulgaris в умовах синантропізації рослинного покриву Південно-Західного макросхилу Українських Карпат / Ю. Е. Войнарович. — Б.м., 2021 — укp.

Дендрофільні гризуни, як невід'ємний елемент лісових екосистем, є об'єктами досліджень зоологів упродовж історії розвитку теріології. Від 1990 до 2015 року актуальними для вивчення залишаються питання екології вивірок, у тому числі їх кормова та соціальна поведінка, чисельність і статевий розподіл вивірок, а також генетичні особливості виду, кольорова мінливість, визначення підвидів. В основу дисертації покладено дані знахідок кольорових форм, зібраних на основі власних досліджень (2004-2018 рр.), анкетування (2004-2007 рр.), роботи із картками спостережень (2009-2014 р.), дані бази статистичного бюлетеня (1999-2007 рр.) про ведення мисливського господарства в Україні (форма «2 ТП Мисливство»), а також музейних колекцій протягом 2004-2017 років. У результаті проведених досліджень вдалося встановити наступне: на південно-західному макросхилі Українських Карпат поширені три кольорові форми вивірки (чорні, коричневі, червоні). Загалом в Україні можна розрізнити чотири кольорові форми: чорна, коричнева, червона й руда. Чорна та червона форми є просторово розмежованими і формують відносно нешироку зону спільного проживання, це переважно антропогенна зона регіону досліджень. Мішані популяції кольорових форм вивірки очевидно сформовані за рахунок їх взаємопроникнення в синантропне середовище та гібридизації внаслідок життя їх на неприродних ділянках і порушення механізмів ізоляції в цій зоні. За рядом краніометричних ознак кольорові форми вивірок можна розрізнити між собою. За рахунок збільшеної мінливості червоної форми спостерігається перекриття її морфологічних ознак із рудою та чорною + коричневою. Світлі форми в горах трапляються рідко, без будь-якої приуроченості до типу лісу. Тому, можна припустити, що географічну мінливість виду зумовлює червона форма вивірки. Згідно з отриманими результатами факторного аналізу вплив кожного з досліджених факторів не перевищує 20%. Можна припустити, що на мінливість краніометричних ознак має місце комплексна дія різних екологічних факторів. Спостерігається розмежування кольорових форм у гірських екосистемах із значним розривом у кількості реєстрацій між формами. У містах різні форми займають різні за типами ділянки. Кольоровий поліморфізм вивірки звичайної в регіоні є пристосуванням виду до специфічних умов регіону. Темно забарвлені вивірки (чорна й коричнева форми) найбільш пристосовані до гірських умов регіону, його природних умов зволоження та лісорослинних умов. Для світлих форм (червоні на заході України й руді за межами карпатського регіону) оптимальними для існування є передгірні та рівнинні умови. Проведені дослідження дають змогу створити та впровадити у використання базу даних щодо розподілу різних кольорових форм вивірок у регіоні в заповідних об'єктах області з метою ведення постійних обліків різних популяцій вивірок та забезпечення збереження їх генофонду. Для збереження гетерогенності популяції вивірки в дослідженому регіоні мають бути в наявності як природні, так і антропогенні оселища характерні для вивірок різних кольорових форм, що найкраще реалізується в системі екомережі, так як остання включає антропогенні оселища в природних місцезнаходженнях.^UThe dissertation is based on findings of color forms collected on the basis of own research (2004-2018), questionnaires (2004-2007), work with observation cards (2009-2014), the database of the statistical bulletin (1999-2007) on the management of hunting in Ukraine (form “2 TP Hunting”), as well as museum collections during 2004-2017. Due to the high color variability of the Red squirrel, the study of this species was conducted in two directions: biological and ecological. The study of biology is considered from three aspects, namely: nutrition, physical activity, and species settlements. The study of environmental aspects consisted of explaining the particular ecological patterns of the existence of color forms of Red squirrel, where a complex use of methods was necessary. The material was collected during in-station site surveys in different areas of the region through direct observations. Mathematical and statistical methods were used to process the data. As a result of the conducted researches, it was possible to establish the following: three colored forms of squirrel (black, brown, red) are distributed on the South-western macro-slope of the Ukrainian Carpathians. In general, there are four color forms in Ukraine: black, brown, red and orange. In urban landscapes of the Transcarpathian region, the squirrel is more numerous than in natural locations. The reason for increasing diversity in the commensal environment may be the weakening of selection due to the favorable conditions for different forms (mixed forests – brown and red form, coniferous forests – black; a city where heterogeneous vegetation – two forms). The low number of predators – the lack of directed selection – allows maintaining a high level of variability. In the anthropogenic settlements of the Southwestern Macro-slope of the Ukrainian Carpathians, several color forms coexist, which obviously reflects their ability to adapt to the relevant environmental conditions. In natural settlements, colored forms are usually spatially separated. Overall, brown in color is quantitatively prevalent in the study area. In Ukraine, black and brown forms of squirrel are widespread at altitudes of 200 to 1000 m above sea level. The red color form occupies heights from 100 to 500 m in both natural and anthropogenic zone. Red-form of squirrel meets at altitudes up to 200 meters above sea level, mainly in the anthropogenic zone. This color pattern extends beyond the Carpathian region only. The color squirrel polymorphism common in the region is an adaptation of the species to the specific conditions of the region. Dark-colored squirrels (black and brown forms) are most adapted to the mountainous conditions of the region, its natural moisture conditions and forest conditions. For light-colored forms (red in western Ukraine and orange outside the Carpathian region), foothills and flat conditions are optimal for existence. The conducted researches allow us to create and implement a database on the distribution of different colored forms of the squirrel on protected sites of the region in order to constantly account for different populations of squirrel and to ensure their gene pool. In order to preserve the heterogeneity of the population, squirrels in the studied region should be available both natural and anthropogenic habitats characteristic of a squirrel's of different color forms, which is best realized in the econetwork system, since the latter includes anthropogenic settlements in natural locations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Войницька О. М. 
Індивідуальна анатомічна мінливість тім'яних кісток склепіння черепа людини зрілого віку: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / О. М. Войницька. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота надає теоретичне обґрунтування та нове рішення актуального наукового завдання щодо вивчення індивідуальної анатомічної мінливості тім’яних кісток та їх ролі у загальній конструкції склепіння черепа.Проведені дослідження виконані на 130 препаратах кісткових структур голови дорослих людей із зібраної колекції кафедри анатомії людини Харківського національного медичного університету, в кількості 82 кісткових препаратів, включаючи ізольовані тім’яні кістки, а також 48 томограм, отриманих при обстеженні пацієнтів. В основу встановлення краніотипу покладено основний принцип – обчислення черепного індексу, який дозволяє класифікувати анатомічні об’єкти за формами будови голови. Для виявлення існуючих особливостей будови та форми тім’яних кісток було отримано такі краніометричні покажчики: довжина та ширина тім’яних горбів, тім’яна хорда та дуга, розраховували індекс кривизни тім’яної кістки. Проводились виміри кутових розмірів тім’яних кісток, площі, товщини кісткової стінки та її структурних елементів. Отримані дані проаналізовано для людей зрілого віку різного гендеру та трьох встановлених краніотипів.У результаті проведеного дослідження встановлено, що довжина тім’яних кісток поступово збільшується від людей з брахіцефальною формою голови та черепа з досягненням максимальних значень у людей з доліхоцефальною формою. Ширина тім’яних кісток характеризується найбільшими значеннями у брахіцефалів; у мезоцефалів усереднені значення, у доліхоцефалів зменшення параметрів.Тім’яні кістки мають дві крайні форми індивідуальної анатомічної мінливості: розширено-розгорнута у людей з брахіморфною конфігурацією голови та черепа; подовжено-звужена – у людей із доліхоморфною конфігурацією, між ними зустрічаються багаточисельні усереднені форми, відмічені у людей з мезоморфним походженням.Для людини зрілого віку з брахікранічним типом будови голови характерна значна вираженість кривизни тім’яних кісток при коливанні індексу кривизни за рахунок збільшення широтних розмірів усіх відділів склепіння черепа. У людей з мезо- і доліхокранічним типом будови голови, відмічається зменшення кривизни та з’являється її згладженість на всю площу тім’яних кісток.Загальна товщина тім’яної кістки має чітко виражену залежність від встановленого краніотипу. Так, максимальні значення цього параметру спостерігаються у брахікранів, середні – у мезокранів, мінімальні – у доліхокранів, при цьому, у чоловіків середні покажчики загальної товщини тім’яної кістки, товщини зовнішньої та внутрішньої пластинки, товщини диплоїчної речовини на 0,2-0,3 мм більше ніж у жінок. Встановлено краніотопографічні співвідношення швів та країв тім’яних кісток у залежності від крайніх типів будови черепа: прі брахікранії найбільші значення мають вінцевий та лусковий шви, при мезокранії відмічаються усереднені показники усіх вивчених швів, при доліхокранії наявне збільшення сагітального шва верхнього краю та ламбдоподібного шва, заднього краю тім’яних кісток, що підтверджено статистичними даними.Виявлення макроскопічних особливостей форми, розмірів і взаємовідношення відділів, країв і поверхонь тім'яних кісток дозволяють виробляти більш щадні оперативні прийоми, хірургічні доступи до тім'яних і потиличних часток головного мозку. При цьому відкриває нові технічні можливості по краніопластичним операціям, виготовленню кісткових алотрансплантатів, їх комп’ютерно-графічному моделюванню і багато чому іншому.^UThe conducted studies were performed on 130 preparations of bone structures of the head of adults from the collected collection of the Department of Human Anatomy of the Kharkiv National Medical University, in the amount of 82 bone preparations, including isolated parietal bones, as well as 48 tomograms obtained during the examination of patients. The basis of establishing a craniotype is the basic principle - the calculation of the cranial index, which allows classifying anatomical objects according to the shape of the head structure. To reveal the existing features of the structure and shape of the parietal bones, the following craniometric indicators were obtained: the length and width of the parietal humps, the parietal chord and the arc, and the curvature index of the parietal bone was calculated. Measurements were made of the angular dimensions of the parietal bones, the area, the thickness of the bone wall and its structural elements. The obtained data were analyzed for mature people of different genders and three established craniotypes.As a result of the research, it was established that the length of the parietal bones gradually increases in people with a brachycephalic head and skull shape; to people with mesocephali form; with reaching maximum values in people with dolichocephalic form. The width of the parietal bones is characterized by the largest values in brachycephals; mesocephals have averaged values; in dolichocephals a decrease in parameters.The parietal bones have two extreme forms of individual anatomical variability: expanded in people with a brachymorphic configuration of the head and skull; elongated-narrowed – in people with a dolichomorphic configuration, between them there are numerous averaged forms noted in people with mesomorphic origin.A mature person with a brachycranic type of head structure is characterized by a significant degree of curvature of the parietal bones when the curvature index varies from, due to an increase in the latitudinal dimensions of all sections of the cranial vault. In people with meso- and dolichocranial type of head structure, a reduction in curvature is noted and its smoothing appears over the entire area of the parietal bones.The total thickness of the parietal bone is clearly dependent on the established craniotype. The maximum values of this parameter are observed in brachycranial, medium - in mesocranial, minimum - in dolichocranial, at the same time, in men, the average indicators of the total thickness of the parietal bone, the thickness of the outer and inner plate, the thickness of the diploic substance are 0.2-0.3 mm more than in women.The craniotopographic ratios of the sutures and margins of the parietal bones were established depending on the extreme types of the structure of the skull: in brachycranial, the coronal and squamous sutures have the greatest values, in mesocranial the average values of all studied sutures are noted, in dolichocranial there is an increase in the sagittal suture of the upper edge and the lambdoid suture, posterior edges of the parietal bones, which is confirmed by statistical data.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Володін С. О. 
Наукове обгрунтування удосконалення запірно-регулювальних пристроїв обладнання цукрового виробництва / С. О. Володін. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню запірно-регулювальних пристроїв з електропневмоприводом позиційного типу та пошуку раціональних конструкційних, експлуатаційних параметрів запірно-регулювальних елементів у складі технологічного обладнання цукрового виробництва. Створено нові експериментальні стенди на яких досліджено роботу запірно-регулювальних пристроїв в двоконтурній мережі: зона середовища керування – стиснене повітря, зона робочого середовища – вода, сік. Здійснено математичне моделювання впливу привода на роботу елементів запірно-регулювальної арматури, що дозволяє отримати системи рівнянь для опису роботи структурно-подібних елементів. Вирішено задачі аналізу і синтезу динамічних параметрів системи автоматичного регулювання.Адекватність створених моделей підтверджено результатами проведених експериментальних досліджень. Експериментально визначені та запропоновані режими роботи запірно-регулювальних пристроїв в технологічному процесі цукрового виробництва. Дослідженіхарактеристики виконавчих пристроїв: пропускна здатність, щільність замикання із покроковою її зміною органом регулювання при перепаді тиску на приводі в 0,1МПа; розраховано поточне значення пропускної здатності при заданій величині ходу робочої ланки у відсотках. Запропоновано методику дослідження запірно-регулювальних елементів на основі синтезованої математичної моделі, експериментально–аналітичних досліджень та із використанням методів ідентифікації. Встановлено характер впливу дискових заслінок, сідельних клапанів, кульових кранів, на умови роботи трубопровідного транспорту цукрового виробництва, з урахуванням раціональних конструктивних параметрів. Нові розробки пройшли апробацію на підприємствах цукрової промисловості України і впроваджені у виробництво.^UThe dissertation is devoted to the complex research of locking and regulating devices with electric pneumatic drive of tracking type and search of rational design and operational parameters of locking and regulating elements as a part of technological equipment of sugar production. New experimental stands have been created on which the operation of shut-off and control devices in the two-circuit network has been studied: the high-pressure zone is compressed by the wind, and the low-pressure zone is water. Mathematical modeling of the influence of water on the operation of the elements of shut-off and control valves, which allows to obtain systems of equations to describe the operation of structurally similar elements. The problems of analysis and synthesis of dynamic parameters of the automatic control system are solved. The adequacy of the created models is confirmed by the results of the conducted experimental researches. Experimentally determined and proposed modes of operation of shut-off and control devices in the technological process of sugar production. The characteristics of actuators are investigated: throughput, short-circuit density with its step-by-step change by the regulating body at pressure difference on the drive in 0,1MPa; the current value of throughput at the set size of a course of a working link in percent is calculated. The method of research of locking–regulating elements on the basis of the synthesized mathematical model, experimental-analytical researches and with use of methods of identification is offered. The operational properties of actuators are substantiated (control valves) largely determine the main characteristics: hydraulic, power and design for the drive as a whole. The throughput characteristic which should be chosen so that in operational conditions the necessary expense characteristic was created is investigated. The use of the SL series positioner actuator makes it possible to control the flow characteristic taking into account the stroke and pressure in the pneumatic system. The estimation of parameters of work of the shut-off and regulating system of the technological equipment in an operative mode is formed. Then the found parameters of the model of the object W are used to design the controller according to the criterion of optimality. In the course of research, control systems for the elements shut-off and control valves were developed, in particular, the D376XE75 disc interflange valve with the ERDNAF-N52N tracking drive (4-20mA control signal). Empirical methods have been used to calculate the cost characteristics for evaluating the operation of control valves and shutoff elements. Based on the obtained research results and practical implementation, the rational characteristics of shut-off and control devices with position actuators to ensure the specified technological regulations of the equipment are determined. Typical designs of shutoff and control devices as a part of technological pipelines of sugar production are improved. The recommendations of the industry concerning a technique of check of their efficiency of work are given. It is recommended to use ball valves with a V-neck and electropneumatic position actuator for dosing the flow of water entering the reduction-cooling unit in order to cool and humidify the steam. To maintain the level in the evaporator station housings, it is recommended to install on the pipeline between adjacent housings interflange disk valves of the DN type with positional electropneumatic drive. The practical implementation of the proposed elements has increased the efficiency of the process of evaporation of juice by increasing the stability of maintaining levels, which allows you to more accurately maintain the residence time of the juice in the shells. New control modules as a part of shut-off and regulating systems which allow to change the basic technological parameters of process adhering to technological regulations without essential energy losses are offered. The presented developments have been tested in the sugar industry, the results of physical and mathematical modeling are fully confirmed by experimental data. New developments have been tested at the enterprises of the sugar industry of Ukraine and introduced into production.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Вудвуд О. М. 
Обґрунтування конструктивних параметрів пружинно-гідравлічного гальма мостових кранів / О. М. Вудвуд. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена дослідженням процесу гальмування мостових кранів за допомогою нової конструкції пружинно-гідравлічного гальма та спрямована на зменшення динамічних навантажень, що виникають в металоконструкції та приводі крана при гальмуванні. На основі способу плавного наростання гальмівної сили запропонована нова конструкція гальма: пружинно-гідравлічного, яке при гальмуванні крана гасить кінетичну енергію крана перетворюючи її в потенційну енергію стиснутої пружини. Проведено аналіз впливу конструктивних параметрів пружинно-гідравлічного гальма на динамічні навантаження, що виникають при гальмуванні мостових кранів. Досліджено вплив жорсткості пружини та гідравлічного опору на величину гальмівної сили.^UThe dissertation is devoted to the research of the process of braking of bridge cranes by means of a new design of the spring hydraulic brake and is directed on reduction of dynamic loads arising in metalwork and the crane drive during braking. On the basis of the method of gradual increase of the braking force, a new design of the brake is proposed: spring-hydraulic, which when braking the crane, extinguishes the kinetic energy of the crane, transforming it into the potential energy of the compressed spring. The influence of the design parameters of the spring-hydraulic brake on the dynamic loads during the braking of the bridge cranes as well as the influence of spring stiffness on the brake force value have been analyzed and investigated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського