Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (19)Наукова електронна бібліотека (55)Реферативна база даних (620)Книжкові видання та компакт-диски (496)Журнали та продовжувані видання (26)
Пошуковий запит: (<.>K=КРИМСЬКОТАТАРСЬК$<.>+<.>K=ЖУРНАЛІСТИКА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 78
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Черняков Б.І. 
Зображальна журналістика в друкованих засобах масової інформації від виникнення до середини XIX століття: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.08 / Б.І. Черняков ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1998. — 37 с. — укp.

Аналізується розвиток ілюстрування вітчизняних і зарубіжних періодичних видань від ХVII до середини ХІХ століття як складової зародження і формування зображальної журналістики. Показано вплив соціокультурних факторів на типологію періодики. Розглянуто еволюцію та особливості ілюстрування газет і журналів, а також альманахової літератури на ранніх етапах їх типологічної диференціації, вироблення сталих форм словесно-зображального синтезу і початкових форм зображальної публіцистики, специфіку застосування засобів художньо-поліграфічного оформлення видань, діяльність видавців, редакторів і художників-ілюстраторів, еволюцію технологій ілюстрування, особливості розвитку ілюстрування видань в Україні. Виклад результатів дослідження проведено в контексті висунутої автором концепції становлення і функціонування зображальної журналістики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4РОС)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Юнусов Ш.Е. 
Кримськотатарська поезія 1920-х років: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.10 / Ш.Е. Юнусов ; Інститут сходознавства ім. А.Ю.Кримського. — К., 1998. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4Укр-Тат)6-335

Рубрики:

      
3.

Ганкевич В.Ю. 
Джадидистська реформа просвіти кримських татар (межа XIX - XX ст.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / В.Ю. Ганкевич ; Ін-т сходознавства ім. А.Кримського НАН України. — К., 2000. — 35 с. — укp.

Розглянуто питання виникнення і розвитку джадидистської реформи просвіти кримських татар у системі народної освіти та преси. Розроблено нову концепцію формування джадидизму серед кримських татар, його розповсюдження за межами Криму. Встановлено витоки освітянського джадидизму в Таврійській губернії з етноконфесійної та колоніальної систем освіти. Реконструйовано структуру, яку створювали новометодники в національній освіті: джадидистське мектебе-мектебе-руштіє-реформоване медресе. Проаналізовано основні положення мектебе-руштіє-реформоване медресе, а також основні положення джадидизму, напрямки його впровадження в суспільства тюркських народів. Висвітлено всі важливі етапи створення та розвитку кримськотатарського друку, який кілька десятиліть був єдиним серед тюркомовних народів Росії. Досліджено типи поліграфічної продукції, їх вплив на просвітянський процес кінця ХІХ - початку ХХ ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР7)52 + Т3(4УКР-6КРМ)52-7
Шифр НБУВ: РА310317 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Усеїнов Т.Б. 
Поетична спадщина Газаї: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Т.Б. Усеїнов ; Ін-т сходознавства ім. А.Кримського НАН України. — Сімф., 2000. — 18 с. — укp.

На підставі аналізу збірки ліричних газелей (диванче), окремих віршів і поем окреслено індивідуальний стиль, тематичний спектр (мотиви любові, вина і вільнодумства, героїчні, критичні, дидактичні), а також поетику (архітектоніку газелей, риму, розмір, проблему формування образної системи) творів Газаї. Значну увагу приділено проблемі традицій та новаторства у поетичній спадщині Газаї, що розвивалася під впливом класичної східної поезії. Виявлено літературні паралелі між Газаї та поетами-попередниками - Навої, Фізулі і Мухіббі. Визначено вплив творчості Газаї на наступні покоління поетів Криму і Туреччини (Усеїн Кефевій, Хусеїн Бедрі Паша, Козаноглу Дженаб Мухіддін та ін.). Розкрито сутність та особливості літературної спадщини назира, визначено загальні та відрізнювальні характеристики між двома різновидами "відповідей" (назира і таклід). Висвітлено літературно-культурний процес у Кримському ханстві другої половини XVI ст., охарактеризовано класичний період у кримськотатарській літературі як продовження арабського Ренесансу (VIII - XII ст.) та іранського Ренесансу (X - XV ст.), досліджено вплив їх літературних традицій на класичний період. Суттєвих змін зазнала мова межі XVI - XVII ст. Кіпчацький діалект, який раніше переважав у кримськотатарській літературі, поступово відступив і замінився огузькою (османською) мовою, що значно зміцнила свої позиції. Дане явище пояснено значним зближенням культурних контактів між Османською імперією і Кримським ханством, це підтверджують і кримсько-султанські укази (ярлики) часів Гази Герай хана II.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР-6КРМ)-4 Газаї 535
Шифр НБУВ: РА308843 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Оказ Л.С. 
Складносурядні сполучникові речення у кримськотатарській мові. Семантика. Прагматика. Структура): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / Л.С. Оказ ; Ін-т сходознав. ім. А.Кримського НАН України. — Сімф., 2000. — 18 с. — укp.

Розглянуто семантику, прагматику і структури складносурядних сполучникових речень у кримськотатарській мові. Розкрито проблему складного речення, види, способи зв'язку між компонентами, структуру; вперше розглянуто складносурядні сполучникові речення. Проведено прагматичний аналіз засобів зв'язку, який довів, що функція сполучників зумовлена лексичним значенням, місцем розташування у синтаксичній структурі та звуковим символізмом компонентів, що складають фонетичну оболонку даних сполучників. Лексико-семантичний аналіз дозволив класифікувати складносурядні сполучникові речення як єднальні, розділові та порівняльно-протиставні з виділенням різноманітних значень та відтінків відношень всередині кожної групи речень з лексичними, морфологічними і синтаксичними корелятами. Шляхом структурного аналізу виділено речення елементарної та ускладненої структур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш163.29-221
Шифр НБУВ: РА308938 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Хаялі Р.І. 
Кримськотатарський народ в умовах депортації (1944 - 1967 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Р.І. Хаялі ; Зап. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2000. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено комплексному аналізу становища кримськотатарського народу за умов депортації (1944 - 1967 рр.). Розкрито політику режиму, спрямовану на насильницьке переселення кримськотатарського народу. Зроблено висновок, що депортація призвела до занепаду окремих галузей сільського господарства в Криму. Розглянуто заходи держави щодо облаштування, працевлаштування, санітарно-медичного обслуговування. Досліджено правове становище висланих, стан національної культури. Режим спецпоселення на чолі з органами НКВС створив умови для утисків національних прав, прав людини та громадянина. Встановлено, що насильницьке переселення кримських татар у 1944 р. та організація режиму спецпоселень негативно відбились на депортованих. Скасування режиму спецпоселення 1956 р. суттєво вплинуло на долі людей - представників кримськотатарського народу. В даний період спостережено більш активну участь кримських татар у соціально-економічному розвитку Узбецької РСР. Розглянуто процес відродження національної культури та причини виникнення національного руху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)63-49
Шифр НБУВ: РА310722 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Мустафаєва З.І. 
Виховання дошкільників засобами етнопедагогіки у кримськотатарських сім'ях: Автореф. дис ... канд. пед. наук: 13.00.08 / З.І. Мустафаєва ; І-т пробл. виховання АПН України. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Теоретично й експериментально обгрунтовано педагогічні умови ефективності виховання дошкільників засобами етнопедагогіки у кримськотатарській сім'ї. Визначено форми взаємодії дошкільного закладу та сім'ї щодо використання виховного потенціалу кримськотатарської етнопедагогіки. Розглянуто процес і наведено результати експериментального дослідження особливостей виховання дошкільників засобами етнопедагогіки на базі системного підходу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч411,01
Шифр НБУВ: РА315961 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Меметов І.А. 
Порівняльний аналіз фонетичної будови та лексико-семантичної системи турецької та кримськотатарської мов: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / І.А. Меметов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Наведено результати порівняльного дослідження фонетичної будови та лексико-семантичної системи турецької та кримськотатарської літературних мов у синхронному плані. Виявлено інтегральні та диференційні ознаки двох споріднених мов у сфері голосних і приголосних звуків, досліджено специфічні особливості фонетичних систем порівняних мов. Вперше на лексичному матеріалі турецької та кримськотатарської мов зроблено порівняльний аналіз анатомічних назв, серед яких виявлено такі, що збігаються за фонетичною та семантичною структурами в обох мовах і мають фонетичні та лексичні відмінності. На матеріалі двох тюркських мов детально вивчено деякі морфологічні особливості назв частин тіла і похідних від них, а також способи їх творення. Порівняно турецькі та кримськотатарські назви свійських і диких тварин, основна частина яких сформувалася в епоху найбільшої близькості давньотюркських діалектів і збереглася у всіх або переважній більшості сучасних тюркських мов без змін або з незначними фонетичними розходженнями. Доведено, що назви свійських і диких тварин у турецькій і кримськотатарській мовах відносяться до архаїчної спільнотюркської лексики, часто використовуються у прислів'ях і приказках, виступають твірною основою для утворення термінів різних галузей. На документальному та фактичному матеріалі вперше здійснено періодизацію історії розвитку кримськотатарської літературної мови, розкрито етапи зближення та віддалення кримськотатарської та турецької мов у сфері фонетики і лексики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш163.12-1/7 + Ш163.29-1/7
Шифр НБУВ: РА314233 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Шендрікова С.П. 
Кримські татари у ліберальному русі мусульманських народів Російської імперії початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / С.П. Шендрікова ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено роль кримських татар у ліберально-політичному русі мусульман Російської імперії, а також формуванні політичних структур, розповсюдженні ліберальних ідей на загальнодержавному та міжнародному рівні на початку XX ст. Визначено причини доцентрових процесів, які були притаманні мусульманам Росії за даної доби. На підставі вивчення регіональних зібрань мусульман проаналізовано умови створення та процес еволюції потужної політичної сили під назвою "Бутюнрусіє іттіфак ель муслімін". Висвітлено роль кримськотатарських політичних діячів у її ідеологічному розвитку. Розкрито засади політичної платформи депутатів-кримських татар у держдумі Росії. Відзначено роль кримських татар у пропаганді лібералізму на міжнародному рівні під час скликання Всесвітнього Мусульманського Конгресу. Показано значення газети "Аль Нахда" в цьому процесі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)61-477
Шифр НБУВ: РА320124 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Богданович І.О. 
Роль газети "Терджиман" у пропаганді реформаторських процесів у мусульманській громаді Російської імперії (1883 - 1905 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / І.О. Богданович ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2002. — 19 с. — укp.

Узагальнено історіографічну спадщину та проаналізовано джерельну базу з історії кримськотатарської газети "Терджиман". Послідовно висвітлено стан народної освіти й визначено основні напрямки розвитку просвітянських процесів за матеріалами цього видання. З використанням публікацій газети, надано оцінку ситуації в релігійному житті мусульман та розглянуто напрямки реформ органів конфесійного самоврядування. Встановлено основні причини виникнення мусульманських благодійних громад та товариств взаємодопомоги. Висвітлено основні чинники та процес виникнення політичного руху серед тюрко-мусульман. Проаналізовано розвиток ідеології джадидизму, яка відображена в основних художніх творах І.Гаспринського, опублікованих у газеті "Терджиман". Комплексно співставлено зміст газетних публікацій "Терджиману"та основні напрямки реформаторських процесів у мусульманському середовищі Російської імперії та визначено їх взаємозв'язок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)5-7 + Ч612.4(28)711.7
Шифр НБУВ: РА320125 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Міщенко Н.І. 
Етнопсихологічні чинники виникнення особистісних проблем дитини: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / Н.І. Міщенко ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Розглянуто особистісні проблеми дитини старшого дошкільного віку. Досліджено етнічну специфіку особистісних проблем дитини, що виникають під час її соціалізації та інкультурації, з метою розробки проективної конструктивної методики їх діагностики та надання подальшої психологічної допомоги. Показано значимість етнічної специфіки особистісних проблем дитини, пов'язаних із соціалізацією. Визначено розбіжності в симптомокомплексах особистісних проблем і в рівні їх вираження між дітьми слов'янського та кримськотатарського етносів. Створено та перевірено на надійність і валідність проективну методику "Конструктивний тест родини" для виявлення особистісних проблем дитини, а також тієї сімейної ситуації, у якій вона перебуває. Розроблено та реалізовано програму для надання психологічної допомоги дітям з урахуванням їх етнічної належності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.720.1 + Ю952.1-734 + Ч314
Шифр НБУВ: РА320185 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Меметова Е.Ш. 
Стилістично забарвлена лексика кримськотатарської мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / Е.Ш. Меметова ; Ін-т сходознав. ім. А.Кримського НАН України. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Розглянуто формування кримськотатарської мови та її функціональних стилів. Відзначено, що наявність стилістичної градації спостерігається ще в XI ст. (поділ на тилин сёз - "усне мовлення" і битиг сёз"писемне мовлення" введено Ю.Баласагунським). Розкрито диференційні ознаки стилістичо маркованих засобів мови, на базі яких виділяється безпосередньо стилістично забарвлена лексика кримськотатарської мови. Вказано основні ознаки, на яких повинна базуватися мовна норма. Визначено основні принципи стилістичної диференціації її лексики, за основу взято приналежність слова одного з функціональних стилів або відсутність у даного слова функціонально-стилістичної закріпленості, емоційну забарвленість слова та його експресивні можливості. Проведено функціонально-стилістичну диференціацію лексики кримськотатарської мови, виділено усно-розмовний і книжно-писемний різновиди. В усно-розмовній лексиці розглянуто лексику безпосередньо розмовну та лексику діалектно-просторічну. Проведено структурний аналіз книжно-писемної лексики та виділено лексику наукового, офіційно-ділового, публіцистичного стилів і лексичний склад мови художньої літератури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш163.291-1/7 +
Шифр НБУВ: РА325671

      
13.

Хайруддінов М.А. 
Становлення і тенденції розвитку етнопедагогіки кримськотатарського народу: Автореф. дис... д-ра пед. наук: 13.00.01 / М.А. Хайруддінов ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2003. — 37 с. — укp.

Надано результати теоретико-методологічного аналізу етнопедагогічних ідей і традицій кримськотатарського народу в контексті цілісного вчення про засади формування та розвитку етнопедагогіки як науки про народну педагогіку, а також розуміння їх як своєрідного механізму передачі, засвоєння та розвитку національної культури. На прикладі кримських татар показано, що локальний педагогічний досвід має величезну цінність. Розроблено теоретичні та методологічні засади етнопедагогіки даного народу як системи знань про джерела, структуру, принципи, світоглядні позиції та способи одержання знань, що являє педагогічну дійсність народу, визначено зв'язки з іншими науками, з'ясовано науково-педагогічну термінологію. Розкрито суть, зміст і форми народного виховання, науково обгрунтовано педагогічні умови ефективного виховання учнівської молоді засобами етнопедагогіки. Визначено шляхи оптимального використання етнопедагогіки у сучасному суспільстві та тенденції його розвитку відповідно до культури та збереження різноманітності етносів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч313(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА327140

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Саттарова З.М. 
Омоніми в сучасній кримськотатарській мові (на рівні лексем і словоформ): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / З.М. Саттарова ; НАН України. Ін-т сходознав. ім. А.Кримського. — К., 2003. — 20 с.: табл. — укp.

Розглянуто досягнення слов'янських та тюркських лінгвістів у галузі омонімії та полісемії слів, досліджено проблеми омонімії та полісемії в сучасній кримськотатарській мові, їх схожі риси та диференційні критерії. Основним розмежувальним критерієм омонімії та полісемії визначено характер семантичних відмінностей. Подано опис омонімічних явищ, на грунті комплексного підходу проведено синхронну класифікацію омонімів сучасної кримськотатарської мови, проаналізовано прості, складні та змішані омонімічні ряди. Визначено й описано шляхи виникнення омонімів, відповідно до чого виділено способи утворення двох груп омонімів: гомогенних, утворених семантичним та граматичним шляхами, і гетерогенних, утворених завдяки дії внутрішніх і зовнішніх ресурсів мови. Подано стислий словник омонімів та омонімічних явищ сучасної кримськотатарської мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш163.291-315.1
Шифр НБУВ: РА326882

      
15.

Васильчук М.М. 
Українські видання в Коломиї (друга половина ХІХ - ХХ ст.): історико-функціональний і тематичний аспекти: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / М.М. Васильчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Відтворено об'єктивну картину видавничого процесу як цілісного явища зі своїми особливостями, позитивними та негативними моментами. Показано складний шлях пошуку національних орієнтирів за умов австро-угорського та польського панування, спроби зберегти традиції за умов радянського тоталітаризму. Висвітлено роль видавничої справи у національному відродженні та державному будівництві. Визначено роль книговидання, журналістики у налагодженні контактів Галичини зі східною частиною України, у становленні українських ідей. На підставі результатів дослідження встановлено, що друкарство, книговидання, журналістика в Коломиї гармонійно вписується у загальний розвиток друкованого слова в Галичині, однак, мають свої прикметні риси, етноформуючі пріоритети.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч617.3(4УКР)516 + Ч612.3(4УКР)516 +
Шифр НБУВ: РА322830

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Масаєв М.В. 
Кримські татари у збройних силах Росії (кінець XVIII - початок XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.В. Масаєв ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 18 с. — укp.

Розглянуто історію виникнення та розвитку таврійських татарських дивізіонів бешлейського війська і, зокрема, процес їх формування, особливості служби та причини розформування. Зазначено роль кримських кіннотатарських полків у військових подіях напередодні та під час Вітчизняної війни 1812 р. і закордонних визвольних походах російської армії 1813 - 1814 рр. Висвітлено участь кримськотатарських військових формувань у складі російської гвардії. Розкрито особливості служби кримських татар після введення загальної військової повинності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)4/5 +
Шифр НБУВ: РА323584

Рубрики:

      
17.

Донець З.Ф. 
Осучаснення змісту культурознавчих дисциплін у вищій школі в контексті міжнародних культуроохоронних конвенцій: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / З.Ф. Донець ; АПН. Ін-т вищ. освіти. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Виявлено на культуроосвітніх матеріалах України та матеріалах зарубіжних країн, міжнародних організацій комплекс рушійних сил і практичних шляхів (розширення сутнісного змісту поняття "культура", обумовленого початком розбудови суспільства знань, явищ глобалізації та інших планетарних процесів. Запропоновано зміст нової моделі індивідуальної та колективної поведінки, творчої автономії, громадянської та професійної толерантності та іншого), здатних посилити освітньо-виховну роль культурознавчих дисциплін і сприяти формуванню менталітету, соціалізації людини нового століття. Доведено примітивізм ідеї "інтернаціональної за змістом, соцреалістичної за формою" культури, ретрохарактер і неевристичність успадкованих від радянського періоду уявлень про мету, шляхи та методи застосування національного та світового культурного доробку в навчально-виховному процесі. Виявлено причини появи, освітньо-культурну роль Декларації принципів толерантності ЮНЕСКО та міжнародних конвенцій про охорону світової культурної та природної спадщини. Обгрунтовано роль цих документів у розвиткові рівноправного розмаїття культури України. Проаналізовано зміст загальної культурознавчої дисципліни у вищій школі з урахуванням педагогічної мети і засобів упровадження до навчально-виховного процесу. Запропоновано концепцію дисципліни "Інтегроване культурознавство" для студентів вищої школи спеціальностей "видавнича справа і редагування", "журналістика". Розкрито функціональну пластичність автектичних засад національної спадщини, які сприяють вихованню вміння в студентів формувати високий інформаційно-культурний рівень та відповідальність за духовність культури України майбутнього. Розкрито освітню технологію впровадження культуроохоронних алгоритмів до діяльності майбутнього фахівця.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.1 + Ч11 р3 +
Шифр НБУВ: РА328387

Рубрики:

      
18.

Заредінова Е.Р. 
Формування морально-ціннісних взаємин батьків і дітей молодшого шкільного віку в сучасній кримськотатарській сім'ї: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Е.Р. Заредінова ; Ін-т проблем виховання АПН України. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Виявлено, теоретично обгрунтово й експериментально перевірено зміст, форм, методи та педагогічні умови формування морально-ціннісних взаємин батьків та дітей молодшого шкільного віку у сучасній кримськотатарській сім'ї. Проаналізовано філософські та психолого-педагогічні аспекти досліджуваної проблеми. Розроблено критерії та показники сформованості морально-ціннісних взаємин батьків та дітей. З урахуванням національних та крос-культурних особливостей поліетнічної культури Криму запропоновано нові напрями роботи з батьками та дітьми у кримськотатарській сім'ї.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч313(4УКР) + Ч491,01
Шифр НБУВ: РА330650

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Мазінов А.С. 
Грецькі та італійські запозичення в кримськотатарській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / А.С. Мазінов ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Вперше проведено діалектологічний аналіз окремих гірських та південнобережних говорів кримськотатарської мови та встановлено їх зв'язок з румейськими та урумськими діалектами. Уточнено і проведено подальшу розробку структури лексем, визначених А.М.Меметовим як ранні запозичення. Переглянуто і розширено склад і кількість тематичних груп запозичень. Зроблено більш детальний і повний аналіз фонетичної, морфологічної та лексико-семантичної трансформації запозичених слів у кримськотатарській мові, поданий у роботах А.М.Меметова. Матеріали дослідження співвіднесено з особливостями діалектів і говорів сучасної кримськотатарської мови. Вперше здійснено спробу виділення та класифікації італійських запозичень у кримськотатарській мові. Зіставлено структури і типи грецької та італійської запозиченої лексики. Проаналізовано проблеми, супутні процесу запозичення іншомовної лексики: контактів і взаємовпливу мови реципієнта та донора, ареальних процесів запозичення іншомовної лексики, збереження найдавніших форм запозичення у великих регіонах і зонах осідлих тюркських народів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш163.291-322 +
Шифр НБУВ: РА329971

      
20.

Бекірова Л.С. 
Регулятивно-креативна функція традиції в етнокультурі (на матеріалі досвіду кримськотатарського народу): Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.04 / Л.С. Бекірова ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2004. — 19 с. — укp.

Уперше з використанням інтервального підходу проаналізовано різні теорії традиції (соціологічну, психоаналітичну, культурологічну, еволюціоністську). Запропоновано нове соціокультурне ("гомеостазисне" або "кібернетичне") тлумачення природи традиції, за допомогою якого обгрунтовано її роль у виживанні етносу, у збереженні життєздатності певної соціальної спільності людей і людської цивілізації взагалі. Досліджено специфіку традицій кримськотатарського народу, виявлено їх загальнолюдський, гуманістичний зміст. Запропоновано тезу про відсутність суперечності між здобутками науково-технічного прогресу і діяльністю традиційного суспільства. Показано значну виховну та навчальну роль історичного досвіду, втіленого у культурній традиції, у формуванні певного типу особистості та її ціннісних орієнтацій, що сприяє максимально швидкому пристосуванню та адаптації до нових вимог НТР і обумовлює в кінцевому результаті "економічне чудо".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*671.111 + Ч111.153 + Т52(23=УКР6 а/л) +
Шифр НБУВ: РА332956

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського