Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (208)Книжкові видання та компакт-диски (69)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>K=ЛІНГВІСТИЧНА$<.>+<.>K=ВІДПОВІДНОСТЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 26
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Шевченко Л.І. 
Інтелектуалізація української літературної мови: лінгвістична та теоретико-епістемологічна аспектологія: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01; 10.02.15 / Л.І. Шевченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 32 с. — укp.

У лінгвістичній та лінгвальній аспектології інтелектуалізацію співвіднесено з питаннями онтологічних вимірів мислення та мови, цивілізаційної еволюції мовних ресурсів, функціональними можливостями мови в комунікативно стійких й ідіостилістично модельованих типах мовлення, тенденціями розвитку національної літературної мови. Концептуальність інтерпретативних методологій у теоретико-лінгвістичній парадигмі відкритих визначень зумовила аналіз мовно-культурних концептів в історичному та психологічному аспектах, обгрунтування функцій літературної мови в ракурсі інтелектуальної перспективи та цінності, моделювання ментальності літературної мови, відбитої у мовній картині віту. Досліджено інтелектуалізацію як еволюцію слова, як функцію в проекції на синтез антропологічно зорієнтованого знання, герменевтичних й епістологічних ідей, що визначають когнітивний аспект лінгвістичної проблематики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-73
Шифр НБУВ: РА320009 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Ганієва Е.С. 
Кримськотатарська лінгвістична термінологія: історія та сучасний стан: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / Е.С. Ганієва ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Проаналізовано сучасні наукові підходи щодо визначення сутності таких базових понять дослідження, як терміносистема та термінологія, статус метамови, її онтологічні ознаки та взаємозв'язок з лінгвістичною термінологією. Сформульовано визначення понять "термін", "термінологія", "терміносистема", "номенклатура". Описано динамічні процеси у лінгвістичній терміносистемі кримськотатарської мови, визначено коло джерел, які можна використати у процесі діахронічного дослідження даної проблеми. Зроблено періодизацію формування лінгвістичної термінології у кримськотатарській мові, яка корелює з етапами життя кримськотатарського народу, а також з періодами розвитку лінгвістичної термінології в інших тюркських мовах. На підставі аналізу лінгвістичної термінології кримськотатарської мови встановлено її системний статус. Виявлено й охарактеризовано різноманітні системні відношення: парадигматичні (синонімія, антонімія, гіперо-гіпонімія, омонімія, полісемія, партитивні зв'язки, генетичні пласти, структурно-граматичні типи термінів, частиномовні розряди, термінологічні блоки) й епідигматичні, зокрема, дериваційні, які формують термінологічні гнізда.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш163.294-34:Ш1 +
Шифр НБУВ: РА358386

Рубрики:

      
3.

Алексєєва О. М. 
Лінгвістична генеза та сучасний стан антропонімів США й України: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.17 / О. М. Алексєєва ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Розроблено комплексну методику зіставлення антропонімів в англійській та українській мовах. Проаналізовано дохристиянський, християнський і постхристиянський світовий антропонімікон в історико-культурологічному плані. Здійснено інвентаризацію антропонімів відповідно до антропонімічних формул англо-американської й української лінгвокультур. Виявлено особливості семантичної структури антропонімів як мовних знаків та як згорнутих національно-культурних текстів, що моделюють спільні та відмінні ситуації власне ідентифікації й характеристики як носіїв імені - представників американського й українського соціумів. Встановлено спільні закономірності та відмінності сучасних національних антропоніміконів США й України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-316.2 + Ш143.21-316.2
Шифр НБУВ: РА379954 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Пелипась М.І. 
Лінгвістична діяльність Максима Рильського: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / М.І. Пелипась ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено в інтерпретації М.Рильського проблеми української мови та загального мовознавства, а також перекладознавства та лексикографії. На матеріалах наукової, публіцистичної та епістолярної спадщини письменника (статей, виступів, заміток, рецензій, відгуків на докторські та кандидатські дисертації, зауважень на полях рукописів, листів) наведено оцінку його теоретичної та практичної діяльності як ученого-мовознавця. Висвітлено погляди ученого щодо основних питань нормативних засад і стилістичних засобів сучасної української літературної мови. Проаналізовано міркування М.Рильського з питань історії національної мови українського народу та української літературної мови. Досліджено рекомендації вченого-мовознавця у сфері лексикографії, насамперед перекладної, та перекладознавства, спрямовні на поліпшення лексикографічної техніки, перекладацької майстерності та підвищення загальної культури української мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-013 + Ш1 г(4УКР) 6 д Рильський, М.Т. 4 +
Шифр НБУВ: РА354926

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Біскуб І. П. 
Лінгвістична категоризація і моделювання знань в англомовному дискурсі програмного забезпечення: автореф. дис. ... д-ра філол. наук : 10.02.04 / І. П. Біскуб ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 36 с.: рис., табл. — укp.

Розроблено загальну модель вербальної комунікації людини та комп'ютера, що в ньому реалізовується. Наведено механізми застосування лінгвістичної категоризації, комунікативно-стратегічного планування та лінгвістичного моделювання знань для створення потенційної мовної компетенції комп'ютера та моделювання його комунікативної діяльності. Виявлено та систематизовано ключові моделі знань, комунікативні стратегії та тактики, що реалізуються в дискусі програмного забезпечення (ПЗ) та сприяють веденню результативного діалогу з комп'ютерною системою. Розмежовано письмово-графічний та усний варіанти дискурсу ПЗ та проаналізовано їх вплив на розвиток сучасних мовленнєвих технологій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70
Шифр НБУВ: РА381194 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Хассунех М.М.М. 
Лінгвістична концепція арабо-мусульманського філолога 10 століття Ахмада Ібн Фариса на матеріалі його трактату "Фікг ал-луга ва сунан ал-араб фі каламіга": Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / М.М.М. Хассунех ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 1999. — 21 с. — укp.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню трактату "Фікг ал-луга ва сунан ал-араб фі каламіга" арабо-мусульманського філолога 10 століття Ахмада Ібн Фариса і співставленню категоріального апарату ісламського правознавства і арабського мовознавства на підставі концепції арабської граматичної традиції. Аналіз твору свідчить про типологічний ізоморфізм мови опису в ісламському і мовознавчому фікхах. Спосіб формулювання автором власної концепції базується на досягненнях вікової історії арабського мовознавства, представленого його основними школами, і розумінні основ арабо-мусульманської культури як цілісного комплексу. Дисертацію може бути розглянуто як свого роду крос-культурний вступ до певного кола ідей і методів традиційного арабського мовознавства (арабської граматичної традиції) завдяки зверненню до глибинних ісламських коренів цієї галузі знання. Віддавна побутують твердження щодо взаємозв'язку арабського мовознавства й ісламу, проте на сьогодні проблема, що проаналізована, вичерпному науковому аналізу ще не підлягала. Разом з тим, справжнє розуміння проблематики і методів середньовічного і сучасного національного арабського мовознавства, що наслідує класичну традицію, у відриві від подібної глибинної культурологічної перспективи не є можливим.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1г(5)д Ібн Фарис

Географічні рубрики:

      
7.

Коваленко Н.Л. 
Лінгвістична позначеність слогана в структурі рекламного тексту: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Н.Л. Коваленко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2006. — 17 с. — укp.

Розкрито семантичний зміст російськомовного рекламного слогана, який представлений як автономний різновид рекламного тексту на основі певних значеннєвих та структурних відносин з брендом. Проаналізовано головну комунікативну інтенцію російськомовного слогана для створення асоціацій з брендами, виражених лексемами іншомовного походження. Визначено ядерні компоненти слогана залежно від характеру рекламованого товару з метою створення сучасної картини світу реклами для споживачів. Описано синтаксичні особливості російськомовного слогана, що використовуються для оформлення певних асоціацій слогана і бренда. Висвітлено основи досягнення прагматичного ефекту слогана за допомогою синтаксичних структур з емоційно-експресивною лексикою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-716 +
Шифр НБУВ: РА342262

      
8.

Каліна Н.Ф. 
Лінгвістична психотерапія: Автореф. дис... д-ра психол. наук: 19.00.01 / Н.Ф. Каліна ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2000. — 32 с. — укp.

Наведено теоретичні та методологічні основи нового психотерапевтичного підходу - лінгвістичної психотерапії, яка визначається як пансеміотичний вплив на дискурс клієнта, що грунтується на системному аналізі несвідомих засад психотерапевтичного спілкування. Проаналізовано процес мовного самоконституювання особистості в екзистенційно значущій ситуації присутності уособленого психотерапевтом Символічного Іншого. Описано систему дискурсивних практик психотерапії, експліковано епістему даної області гуманітарного знання. Розглянуто практичні приклади терапевтичної роботи в рамках запропонованого підходу, визначено його специфіку у порівнянні з іншими психотерапевтичними школами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р357 + Ю948.1-82 + Ю949.28
Шифр НБУВ: РА308529 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Семенець О.О. 
Лінгвістична синергетика ідіолекту Євгена Маланюка: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01 / О.О. Семенець ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2005. — 36 с. — укp.

Встановлено синергетичні закономірності формування ідеостилю відомого українського письменника Є.Маланюка. Розроблено інтегративну методологію наукового дослідження на основі синтезу ідей синергетики, традиційної лінгвістики (зокрема, фоностилістики, лексичної семантики, функціональної граматики, семантичного синтаксису), а також філософії мови, модальної логіки та лінгвосеміотики. Розкрито системотворчі функції алетичної, епістемічної, аксіологічної, деонтичної, емотивної модальності ментальної сфери Є.Маланюка у процесі розвитку його мистецького ідіолекту. У контексті синергетики модальностей проаналізовано зв'язки між сферами інтенсіоналів і референтів поетичного тексту та досліджено іконічну природу мовно-естетичної зображальності. Розглянуто механізм дії структур пам'яті мовних одиниць як лінгвопоетичного концепту, чинника наростання змістової складності та українського поетичного тексту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-70 + Ш5(УК=7СПО)-4 Маланюк,Є. 457 + Ш5(7СПО=УК)-4 Маланюк,Є. 457 +
Шифр НБУВ: РА339722

Рубрики:

      
10.

Голуб О.М. 
Лінгвістична спадщина П.О.Бузука в сучасному контексті: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / О.М. Голуб ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено лінгвістичну спадщину українського та білоруського вченого П.О.Бузука (1891 - 1937). Розглянуто здобутки дослідника у галузі мовознавства у широкому контексті позицій представників лінгвістичної науки кінця XIX ст. - 1920 - 1930-х рр. Головну увагу приділено дискусійним аспектам проблеми діахронічного моделювання, періодизації історії мови в інтерпретації П.О.Бузука. Погляди дослідника проаналізовано з урахуванням їх еволюції. Значення його лінгвістичної спадщини вбачається в цінності його методологічних розвідок, актуальності поглядів ученого на історію конкретних індоєвропейських, балто-слов'янських, спільнослов'янських, східнослов'янських та інших мовних явищ, у важливості даних, одержаних істориком мови під час вивчення пам'яток писемності, що використовуються для подальших узагальнень сучасними мовознавцями, у розробці вченим засад методу лінгвістичної географії, якмй використовують українські, російські, білоруські та інші вчені. Розглянуто інтерпретацію вченим фонетичних і морфологічних явищ передісторичної та історичної доби. Розкрито роль П.О.Бузука у становленні та розвитку лінгвістичної географії. Визначено внесок науковця у порівняльно-історичне мовознавство.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141 г + Ш1 г(4УКР)61 д Бузук,П.О. +
Шифр НБУВ: РА346458

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Підвойний В.М. 
Лінгвістична термінологія турецької мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / В.М. Підвойний ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2001. — 17 с. — укp.

Досліджено питання словотвору, лексикології та лексикографії турецької лінгвістичної термінології. Проаналізовано теоретичні питання визначення терміна з семіотичних засад, описано турецькі термінознавчі дискусії. Подано опис формування та розвитку турецької лінгвістичної термінології, способів і засобів словотвору термінів, їх словотвірних моделей. Лінгвістичні терміни турецької мови охарактеризовано з лексико-семантичного погляду. Розглянуто проблему лексикографічного закріплення, уніфікації та стандартизації турецьких термінів. Окреслено перспективи подальшої розробки теми та запропоновано варіант двомовного турецько-українського словника лінгвістичних термінів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш163.12-34:Ш1 + Ш1 в4
Шифр НБУВ: РА314232 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Мотузюк О.П. 
Особливості електричної активності кори головного мозку при творчій літературній діяльності: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / О.П. Мотузюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Проведено досліження електричної активності головного мозку у чоловіків та жінок з різним рівнем літературних здібностей за умов стану спокою, невербальної, вербальної стереотипної та творчої діяльності. Виявлено, що творчі вербальні завдання реалізуються з вищою активністю добових ділянок за провідної ролі правої півкулі, а також, з тіснішою взаємодією між вказаними ділянками у осіб з високим рівнем літературних здібностей. З'ясовано, що інтеграція структур кори мозку у систему в процесі реалізації творчої вербальної діяльності на основі альфа- та тета-ритму ЕЕГ більш організована у осіб з високим рівнем літературних здібностей з домінуванням задніх відділів лівої півкулі у жінок, та правої - у чоловіків. Доведено, що за наявності високого рівня здібностей творчий процес реалізується за особливих нейрофізіологічних механізмів роботи вищих відділів мозку, взаємодії таламо-кортикальних і лімбіко-ретикулярних систем, які формуються в результаті тривалих професійних занять. Показано, що лінгвістична обдарованість пов'язана з показниками активності та просторової синхронізації електричної активності головного мозку. Обгрунтовано можливість використання даних показників як таких, що мають достатню стабільність та інформативність у діагностичних дослідженнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177.52*715.3 +
Шифр НБУВ: РА344256

Рубрики:

      
13.

Кондратенко Н.В. 
Питальні речення в українському поетичному мовленні: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.В. Кондратенко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2001. — 16 с. — укp.

Проаналізовано питальні речення у поетичному тексті на матеріалі української та російської мов. Дослідження питальних речень здійснено на основі антропоцентричного підходу до вивчення мови. Питальні речення розглянуті як елемент поетичної картини світу. Проаналізовано семантику, основні функції та конструктивно-стилістичний потенціал питальних речень у поетичному мовленні.Побудовано типологію питальних ситуацій, визначено особливості функціонування питань у поезії. З'ясовано роль питальних речень у моделюванні поетичної та елементів національної картин світу. Висунуто тезу про те, що окрема лінгвістична одиниця має сприйматися в її контекстуальному оточенні з урахуванням усіх чинників, що впливають на неї та на текст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-221 + Ш5(4РОС)6-335 + Ш5(4УКР)6-335
Шифр НБУВ: РА313201 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Клець О. О. 
Проблема мовних союзів: лінгвоісторіографічний аспект: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.15 / О. О. Клець ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2010. — 20 с. — укp.

Вперше в лінгвістичній історіографії розкрито проблему мовних союзників як ареального об'єднання генетично неспоріднених або неблизькоспоріднених мов, що контактують між собою. Проаналізовано становлення ареальної лінгвістики як самостійної лінгвістичної дисципліни та розвиток теорії мовних союзів у студіях лінгвістів XIX ст. - початку XXI ст. Особливу увагу приділено дослідженням І. О. Бодуена де Куртене, М. С. Трубецького, Р. О. Якобсона, Г. А. Климова та А. В. Десницької. Розглянуто питання теоретико-методологічної бази ареальної лінгвістики та визначено її основні терміни (лінгвістична географія, контактування мов, змішування мов, інтерференція). Висвітлено процес формування багаторівневих мовних союзів: Балканського, Кавказького, Волго-Камського та Центральноазіатського. Розглянуто теорію однорівневих мовних союзів Р. О. Якобсона та виділені ним Євразійський та політонічні мовні союзи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.73
Шифр НБУВ: РА380520 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Авксентьєва О.І. 
Професійно-лінгвістична підготовка іноземних фахівців у Франції: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / О.І. Авксентьєва ; Центр. ін-т післядиплом. пед. освіти АПН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено процес професійно-лінгвістичної підготовки іноземних фахівців у Франції. Науково обгрунтовано концептуальні засади застосування мистецьких педагогічних технологій навчання у французьких професійно-лінгвістичних центрах. Доведено актуальність і необхідність використання інноваційних педагогічних технологій формування професійно-лінгвістичної компетентності фахівців, зокрема, інтегрування пісенних демаршів у традиційну систему професійно-орієнтованого навчання французької мови, що стимулює мотиваційно-спонукальну, навчальну, когнітивну, метакогнітивну, виховну, орієнтувальну, компенсаторну, соціоафективну функції. Показано, що дані технології забезпечують прискорене подолання мовних бар'єрів, поглиблене вивчення фонетики, розвиток мовленнєвого слуху, активну опору на артикуляційні відчуття, що гарантують якісні показники навчання, формування комунікативної компетенції іноземних громадян та їх активне функціонування на міжнародному ринку праці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч484(4ФРА) + Ш1 р31(4ФРА) +
Шифр НБУВ: РА344639

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Богославська М.О. 
Судова лінгвістична експертиза: процесуальні і криміналістичні аспекти: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / М.О. Богославська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Розкрито сутність і правові засади судово-лінгвістичної експертизи, встановлено підстави для призначення та розглянуто порядок проведення даної процедури, визначено її місце у системі криміналістичних експертиз. Висвітлено історію становлення й охарактеризовано сучасний стан судово-лінгвістичної експертизи, досліджено особливості формування її понятійного апарату (експертної мови та термінологічних систем), розглянуто напрямки удосконалення. Розроблено систематизацію термінологічних систем судово-лінгвістичної експертизи, наведено загальну характеристику її видів (авторознавчої, семантичної, термінологічної), показано можливості їх використання у судовому процесі. Наведено рекомендації щодо обов'язкового унормування, систематизації та стандартизації мови судової експертизи та її термінологічних систем. Розроблено методику дослідження судово-лінгвістичної експертизи та її оцінювання у судочинстві. Розглянуто співвідношення категорій "поняття" та "термін" в експертній мові. Розкрито сутність таких судових процедур, як проведення допиту експерта слідчим (ст. 201 КПК України) та у суді (ст. 311 КПК України). Досліджено сучасний стан теорії та практики вирішення питань судової лінгвістичної експертизи. Запропоновано методику оцінювання висновків судово-лінгвістичної експертизи та використання її у судочинстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)413.9:Ш1 + Ш141.14-34:Х +
Шифр НБУВ: РА369222

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Осипова В. Ю. 
Текстуальність як феномен соціокультурного простору сучасного суспільства: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.04 / В. Ю. Осипова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. — Х., 2011. — 17 с. — укp.

Досліджено феномен "текстуальність" як елемент соціокультурного простору сучасності. На відміну від тексту, де наявний рух від смислу до смислу, в текстуальності відбувається розрив. Якщо текст характеризує структура, то текстуальності властива ризоморфність. Текстуальність визначено як характеристику об'єкта з боку системи засобів виразності, які передають його смислове навантаження. Визначено лінгвістичну та нелінгвістичну текстуальність. Лінгвістичну текстуальність визначено як граматичну послідовність знаків, побудовану за правилами словотвору, орфографії та синтаксису. Лінгвістична текстуальність, переважно, фігурує на рівні мови та репрезентується як замкнена довершена система. Нелінгвістичну текстуальність визначено як єдність елементів, яка вписується до смислового контексту та бере участь у побудові асоціативного ряду, що відображує смисл. У сучасному комунікативному просторі має місце синтез лінгвістичної та нелінгвістичної текстуальності, який є кодуванням глибоких і протилежних культурних смислів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.26 + Ю6*671.1*46 + Ш107.70
Шифр НБУВ: РА381241 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Соколовська Т.Г. 
Українська термінологія з генетики: походження, структура, системність (лінгвістична проблематика): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.Г. Соколовська ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертаційну роботу присвячено аналізу української термінології з генетики, що розглядаєтся як цілісний об'єкт в аспектах формування, структурно-системних зв'язків та функціонування. Досліджуєтся проблематика дефініції терміна і терміносистеми в сучасному мовознавстві, визначаються теоретичні засади аналізу галузевих термінологій. Зазначається, що українська термінологія з генетики є ієрархічною єдністю, яка складалась протягом століть у Західній Європі і лише на початку ХХ ст. (як інтернаціональна за походженням система) була перенесена в українське мовне середовище. Висвітлюється питання аналізу тезаурусних та структурних функцій, що є формами вияву зв'язків та відношень термінів у галузі генетики. У Додатку подаються пробні статті "Словника-тезасуруса українських термінів з генетики".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:Е

      
19.

Деркач В.В. 
Філологічна термінологія М.П.Драгоманова в системі української наукової термінології кінця ХІХ-початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.В. Деркач ; Ін-т мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України. — К., 1999. — 16 с. — укp.

У роботі досліджується літературознавча, фольклористична та лінгвістична термінологія статей, розвідок і листування М.П.Драгоманова 70-90-x років XIX ст. Виокремлюються тематичні групи, лексико-генетичні та структурні типи названих термінологічних розрядів. Аналіз метамови вченого здійснюється із врахуванням лексичної та морфологічної динаміки української літературної мови у другій половині XIX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-34:Ш

      
20.

Кухар М. А. 
Моделі комп'ютерної підтримки прийняття рішень системи земельних відносин в Україні / М. А. Кухар. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єктом дослідження є процес підтримки прийняття рішень в багаторівневих системах.Предметом дослідження є математичні та інформаційні моделі представлення знань в системі підтримки прийняття рішень земельного адміністрування України.Метою дисертаційної роботи є підвищення ефективності прийняття рішень в системі земельного адміністрування за рахунок розробки моделей представлення знань.Методи дослідження: системного аналізу, ізотонного відображення, корпусної лінгвістики, онтологічного інжинірингу, теорії категорій, математичної логіки.Теоретичні результати дослідження: узагальнена модель багаторівневої системи адміністрування, побудована методами ізотонного відображення, узагальнена модель реалізації підтримки прийняття рішень багаторівневих систем адміністрування, узагальнена багаторівнева комутативна діаграма представлення знань в системі підтримки прийняття рішень, узагальнена багаторівнева комутативна діаграма структури бази знань системи підтримки прийняття рішень, узагальнена комутативна діаграма процедури взаємодії елементів бази знань, узагальнена модель процедури підтримки прийняття рішень багаторівневих систем адміністрування, узагальнена ієрархічна логіко-лінгвістична модель, яка представляє декларативні знання предметної галузі до елементарного лінгвістичного об'єкта, схема формування алфавіту формальної теорії, схема послідовності виведення правильно побудованих формул формальної теорії, ієрархічна логіко-семантична модель інтерпретації декларативних знань предметної галузі, узагальнена ієрархічна структурна модель, яка ілюструє декомпозицію земельного законодавства до останнього лінгвістичного об'єкта, узагальнена модель земельних відносин, інформаційна модель функціонування теореми формальної теорії визначення деградованості земельної ділянки, інформаційна модель функціонування теореми формальної теорії визначення відповідності земельної ділянки землям водного фонду та метод побудови онтології декларативних знань багаторівневих систем адміністрування.Практичні результати дослідження представленні конкретними програмами, які були розроблені базуючись на моделях представлення знань в системах підтримки прийняття рішень. Ці програми були впровадженні на підприємствах.Наукова новизна:- вперше розроблена ієрархічна модель представлення знань для автоматизації виконання функцій і завдань адміністрування в багаторівневих системах, заснована на методах декомпозиції та математичної логіки, яка, на відміну від існуючих, представляє знання комбінованим логіко-семантичним способом, що дозволило підвищити ефективність прийняття рішень в слабкоструктурованих галузях;- отримав подальший розвиток метод перетворення декларативних знань в формальне подання для багаторівневих комп'ютерних систем, заснований на методах онтологічного інжинірингу, який, на відміну від існуючих, використовує логіку числення предикатів та корпусну лінгвістику, що дозволило розробити бази знань систем підтримки прийняття рішень при використанні суперечливих і суб'єктивних знань предметної галузі;- удосконалено структуру бази знань підтримки прийняття рішень в багаторівневих системах адміністрування, в якій, на відміну від існуючих, використовуються методи теорії категорій, що дозволяє представити суперечливі та суб'єктивні знання в системах підтримки прийняття рішень.Основні результати опубліковані у 21 науковій праці, із них 1 монографія в співавторстві, 9 статей у фахових виданнях України, чотири з них у виданнях, що входять до міжнародних науковометричних баз, одна у періодичному іноземному фаховому виданні, 11 тез доповідей у матеріалах конференцій.Отримані результати дослідження були впровадженні в Харківському національному університеті міського господарства імені О.М. Бекетова, на підприємстві ТОВ "Інститут правового консалтингу" та ДП "Харківстандартметрологія".Впровадження результатів дослідження на підприємствах підвищило організаційну ефективність управлінських рішень за рахунок зменшення витрат часу на диспетчеризацію та зменшення витрат часу на роботу з даними про землю на 10-25%.Апробація підтвердила ефективність запропонованих у дисертаційному дослідженні моделей представлення знань, на прикладі земельних відносин.Сферою використання результатів дослідження є інтелектуальні інформаційні технології та земельні відносини в Україні.^USubject of research is the mathematical and informational models of knowledge representation in the system for support of land administration decision making in Ukraine.The purpose of the thesis is to increase the efficiency of decision-making by developing models of knowledge representation in the system of land administration.Research methods: system analysis, isotone mapping, hull linguistics, ontological engineering, category theory, mathematical logic.Theoretical results of the research: generalized model of multilevel administration system, constructed by methods of isotonic reflection, generalized model for implementing decision support for multilevel administration systems, generalized multilevel commutative diagram of representation of knowledge in the decision support system, generalized multilevel commutative diagram of the structure of the knowledge base of the decision support system, generalized commutative diagram of the interaction procedure of knowledge base elements, generalized model of decision support procedure for multilevel administration systems, generalized hierarchical logic-linguistic model, representing the declarative knowledge of the subject field to the elementary linguistic object, scheme of formation the alphabet of formal theory, scheme of output the correctly constructed formula of formal theory, hierarchical logic-semantic model of interpretation the declarative knowledge of the subject field, a generalized hierarchical structural model illustrating the decomposition of land legislation to the last linguistic object, generalized model of land relations, informational model functioning the theorem of formal theory determining degradation of the land, an informational model functioning the theorem of formal theory determining degradation of the land, an informational model of the functioning of the theorem of the formal theory of determining the conformity of land to land of the water fund, and a method to constructing the ontology of declarative knowledge of multi-level administration systems.The practical results of the study - models of presentation of knowledge developed in the thesis research are brought to specific algorithms and programs in computer decision support systems.Novelty:- for the first time a hierarchical model of knowledge representation was developed for automating the implementation of functions and tasks of administration in multilevel systems, based on decomposition methods and mathematical logic, which differs from the existing represents knowledge in a combined logical-semantic way, which made it possible to increase the efficiency of decision-making in weakly structured subject field;- the method of transforming declarative knowledge into a formal representation for multilevel computer systems, based on methods ontological engineering, which differs from the existing uses the logic of predicate calculus and hull linguistics, which allowed to develop knowledge bases of decision support systems using conflicting and subjective knowledge of the subject field, has been further developed;- the structure of the knowledge base of the decision support system system is improved in multilevel administration systems, which differs from the existing use of methods of the theory of categories, which allows to present contradictory and subjective knowledge in decision support systems.The main results published in 21 scientific works, including 1 monograph in co-authorship, 9 articles in professional editions of Ukraine, 4 of them - in the publications included in international scientific-mathematical bases, 1 - in the periodical foreign professional edition, 11 theses of reports in conference materials.Obtained results of the thesis research were used during the practical implementation in the activity of the О. М. Beketov National University of Urban Economy in Kharkiv, LLC "Institute of Legal Consulting", State Enterprise "Kharkivstandardmetrology". Implementation of research results at enterprises has increased the organizational efficiency of management decisions by reducing time spent on dispatching and reducing the time spent on work with land data by 10-25%.As a result of the introduction of the results of the study, the scientific-technical and economic effect was obtained.The field of application of research results is intellectual information technologies and land relations in Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського