Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (47)Тематичний інтернет-навігатор (38)Наукова електронна бібліотека (468)Реферативна база даних (6210)Книжкові видання та компакт-диски (4322)Журнали та продовжувані видання (25)
Пошуковий запит: (<.>K=ЛЕКСИЧН$<.>+<.>K=СЛОВНИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 883
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Євдокимов М. О. 
Історичні етапи розвитку поглядів Володимира Даля: формування, ствердження та їх втілення: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / М. О. Євдокимов ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2010. — 35 с. — укp.

Досліджено особливості сприйняття медичних, етнографічних, лексикографічних, географічних, мовознавчих, літературознавчих і релігійних ідей вченого в інтелектуальному середовищі Російської імперії, а потім у СРСР. Виявлено своєрідність поглядів унікального діяча в світовому інтелектуальному просторі, поглиблено уявлення про проблеми, які обговорювалися передовими людьми Росії й України в XIX ст., - на головному етапі більш ніж 50-річної письменницької, лексикографічної, наукової та суспільно-публіцистичної діяльності В. Даля. Обгрунтовано, що особливості естетичної системи, виробленої ним в процесі трактування слів, складання тематичних замальовок до словника, написання роману, повістей, літературних нарисів, посібників, щоденників, листування з провідними письменниками, вченими, поетами та публіцистами, значною мірою впливали на ідеологічні та суспільно-політичні процеси в Російській імперії у 1920 - 1970-ті рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)472-8 Даль В. + Ш. г(4РОС)5 д Даль В. І. 3
Шифр НБУВ: РА377623 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Євтушина Т.О. 
Лінгвостилістичний потенціал фразеології у творах В.Стефаника: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.О. Євтушина ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості репрезентації фразеологічних одиниць (ФО) у художньо-словесному просторі В.Стефаника. Висвітлено динаміку поглядів на природу фразеологічних одиниць, їх конструктивні ознаки та класифікації, механізм функціонування ФО у художніх текстах. З'ясовано, що ФО у новелах письменника є маркерами індивідуального стилю автора, своєрідними концептами художньої картини світу В.Стефаника. Обгрунтовано методику концептуального аналізу художніх суперконцептів "людина", "земля", "дійсність", вербалізованих на фразеологічному рівні. Суть цих концептів відображається у складній, неоднорідній структурі. Установлено системні відношення між фразеологізмами у межах концептів, їх взаємопроникнення. Проаналізовано узуальні й оказіональні ФО в аспекті контекстуальної реалізації. Визначено стилістичний і прагматичний ефект семантичних і структурно-семантичних способів трансформацій ФО. Значну увагу приділено індивідуально-авторським утворенням ФО. Укладено словникові статті до словника фразеовживань В.Стефаника.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-33 + Ш5(4УКР)5-4 Стефаник, В. 457 +
Шифр НБУВ: РА340857

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Єгошина Г.А. 
Моделі і методи організації семантичних одиниць при словотворчому синтезі в експертних навчальних системах: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.23 / Г.А. Єгошина ; Держ. ун-т інформатики і штуч. інтелекту. — Донецьк, 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему підвищення ефективності експертної системи навчання словотворенню шляхом скорочення кількості похідних слів в результаті словотовірного синтезу за рахунок формалізації особливостей словотвірної семантики. В результаті аналізу сучасного стану проблеми використання природно-мовних засобів в інтелектуальних навчальних системах визначено необхідність розв'язання задачі обробки значного за обсягом похідних слів в результаті словотвірного синтезу. Для вирішення цього завдання запропоновано використовувати особливості семантики словотвірних формантів у процесі синтезу. Для одержання граматичних характеристик словоформ, які використовуються у процесі словотворення, розвинуто алгоритм розв'язання задачі морфологічного аналізу з метою застосування у процесі роботи морфоаналізатора словотвірної бази знань. Точність розв'язку задачі такого аналізу забезпечується за умов використання розроблених словників і дерев морфем, що становлять словоформу. Розроблено модель і метод організації семантичних одиниць словотворення у вигляді лісу словотвірних дерев. Запропоновано міру семантичної близькості слів, яку було використано як оціночну функцію в розробленому евристичному алгоритмі слвотворення за заданою семантикою. Для дослідження запропонованих алгоритмів морфологічного аналізу та словотвірного синтезу розроблено експертну систему навчання словотворенню російської мови. На підставі результатів проведених досліджень доведено коректність і показано ефективність застосування запропонованих словотвірних моделей російськомовною людиною на 10 - 15 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.66 + Ш141.12-20 +
Шифр НБУВ: РА365282

Рубрики:

      
4.

Єлісова М.О. 
Універсальний символ "світове дерево" та його мовно-образні парадигми в художніх текстах Бориса Пастернака: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / М.О. Єлісова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т філол. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Здійснено міфопоетичне дослідження універсального символу "світове дерево" й особливостей його об'єктивізації у складі індивідуально-авторської поетичної системи Б.Пастернака. Розкрито суть поняття ізоморфізму образів, обгрунтовано розуміння техногенних символів нового часу як міфологем, спадкоємних щодо традиційних міфологічних смислів. Розширено загальноприйнятий перелік ізоморфів світового дерева у пастернаківській художньо-мовній системі і, потенційно, у російській етноміфопоетичній системі, підтверджено статус образу світового дерева як універсального символу й ідею про його нескінченні втілення. Серед образів, що не зафіксовані міфопоетичними словниками як ізоморми світового дерева, але виявляють риси ізоморфізму в досліджуваному символові, є образи "дождь", "ночь", "фонарь", "свеча", "поезд". За результатами роботи зроблено висновок, що універсальний символ "світове дерево" посідає центральне місце в авторській художньо-мовній системі Б.Пастернака. Ядро інтенсивного поля образу-символу становлять народнопоетичні смисли.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-72 Пастернак, Б. + Ш5(4РОС)6-4 Пастернак, Б. 534 +
Шифр НБУВ: РА343901

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Єнікєєва С.М. 
Формування та функціонування нових словотворчих елементів англійської мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / С.М. Єнікєєва ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню проблеми формування нових словотворчих засобів англійської мови, вивченню джерел та шляхів утворення нових засобів деривації. Визначено особливий статус словотворчих елементів перехідного характеру (напівафіксів); розроблено систему критеріїв виділення словотворчих елементів перехідного характеру. Встановлено основні шляхи утворення нових дериваційних засобів: формантизації та фрагментації лексичних одиниць (остання здійснюється через телескопію, скорочення слова, поділ слова на псевдоморфеми). Розглянуто іншомовні та внутрішньомовні запозичення як джерела виникнення нових словотворчих елементів. Наведено результати інвентаризації формантів, що поповнили словотворчу систему англійської мови в 70-90-ті роки ХХ сторіччя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-20

Рубрики:

      
6.

Єрьоменко С.В. 
Лінгвістичні засоби реконструкції особистості Вінстона Черчилля у британській документалістиці: автореф. дис... канд. пед. наук: 10.02.04 / С.В. Єрьоменко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено лінгвістичні засоби реконструкції особистості В. Черчилля у різних документальних жанрах (біографії, автобіографії, мемуарах, листах). Розкрито специфіку формування образу конкретної особистості у документальній літературі та її жанрових різновидах. Визначено інтегральні та диференційні ознаки портретного опису у даних документальних жанрах. Охарактеризовано лексичні засоби вираження відповідної психологічної характеристики В. Черчилля з виокремленням лексичної домінанти, її синонімічного ряду та найчастотнішої сполучуваності. Визначено особливості індивідуальної концептосфери В. Черчилля, описно лінгвістичні засоби вербалізації концептуальних ознак тектотвірних ідіоконцептів ВІЙНА, ВЕЛИКА БРИТАНІЯ, СІМ'Я, СПІВРОБІТНИЦТВО у різних жанрах документальної літератури. Визначено особливості приватного й офіційного листування В. Черчилля з різними адресатами. Проаналізовано мовленнєві прояви домінуючих у міжособистісному спілкуванні В. Черчилля принципів ввічливості та кооперації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-72 +
Шифр НБУВ: РА367294

Рубрики:

      
7.

Єсипенко Н.Г. 
Лексико-семантичні компоненти авторського стилю і мовна картина світу (на матеріалі англомовної прози воєнної та мирної тематик): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Н.Г. Єсипенко ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2007. — 20 с. — укp.

На підставі використання структурно-семантичного, когнітивного та лінгвостатистичного підходів проаналізовано лексичні та семантичні компоненти авторського стилю. Виокремлено ідейно-художні домінанти лексики, які в процесі дискурсивного мислення письменника утворюють парадигматично зв'язані концепти. Вперше проведено моделювання мовної картини світу на базі статистичних даних вживання лексичних і семантичних класів слів. Запропоновано семантичну класифікацію іменників, прикметників, дієслів та прислівників в англомовних прозових творах воєнної та мирної тематики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ВЕЛ)-357 + Ш5(7СПО)-357 +
Шифр НБУВ: РА351099

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Єфименко О.Є. 
Концепт "степ" в українській мові: словникова, текстова і психолінгвістична парадигма: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.Є. Єфименко ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

Досліджено засоби експлікації концепту "степ" в українській мові як превербального знання про світ та найзагальніші уявлення про його реалії. Проведено структурно-семантичний, дериваційний, синтагматичний і текстовий аналіз слів, що належать до лексико-семантичної групи (ЛСГ) "степ". Виявлено їх семантичну структуру, інтегральні ознаки поєднання та лексико-семантичні варіанти (ЛСВ) в одній ЛСГ. Встановлено синонімічні відношення ЛСВ, їх диференціальні та інтегральні семи, на базі яких уточнено певні ознаки концепту. Проаналізовано дериваційні відношення слів даної групи в лексичній системі, зокрема ряди похідних, що мотивуються словами групи. Досліджено сполучуваність слів зазначеної ЛСГ, яка виражає набуті ознаки концепту та виявлено найбільш поширені прикметники-означення та дієслова, що характеризують степ та його стан. Досліджено особливості вживання слів ЛСГ "степ" у фольклорних записах і в творах письменників XIX - XX ст. і виявлено динаміку мовного вираження даного концепту в українській мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-31 +
Шифр НБУВ: РА337761

      
9.

Іваніна Т.В. 
Малоформатний англомовний політико-біографічний текст: структурний і прагматичний аспекти: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Т.В. Іваніна ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

З використанням матеріалу британських і американських текстів досліджено статус малоформатного політико-біографічного тексту. Запропоновано методологічний алгоритм застосування структурно-семантичного, когнітивного та семіотичного підходів для дослідження такого тексту. Описано структурно-семантичні та семіотичні особливості основних жанрових різновидів (енциклопедичного, навчального та агітаційного) малоформатного політико-біографічного тексту, рубрикаційну модель якого побудовано та з'ясовано специфіку її лексичного наповнення. Висвітлен семіотичний простір малоформатного політико-біографічного тексту, який складається з загальних і політичних афективів, у трьох жанрових різновидах у британській і американській лінгвотрадиціях. З'ясовано універсальні й етноспецифічні характеристики британського й американського малоформатного політико-біографічного тексту. Для даних текстів спільним є жанрово-комунікативне членування та інформаційне наповнення, а лінгвокультурні розбіжності, взаємопов'язані з домінувальними концептами мовно-суспільної свідомості та політичними традиціями, стосуються інформаційних пріоритетів і засобів мовної оцінності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 +
Шифр НБУВ: РА351285

Рубрики:

      
10.

Іванишин Н.Я. 
Лексичні засоби формування імпліцитності в драматургійному тексті (на матеріалі української драми початку ХХ ст.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.Я. Іванишин ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2006. — 20 с. — укp.

Виявлено особливості формування імпліцитних значень лексичними засобами, розкрито їх функціональне навантаження у текстах української драми початку XX ст. На підставі дослідження фактичного матеріалу визначено функції конотованих лексем (імплікаційно-конекторну та функцію розширення асоціативно-образного поля лексеми), оказіоналізмів (рецептивно-фокусну, експресивну, делімітаційно-образну), займенників та дейктичних конструкцій (інтенсифікаційно-сюжетну, антиномійну та функцію розгортання діалогу), вигуків та часток (змінно-тематичну та акційно-спрямувальну), внутрішньої форми слова (конфліктно-зорієнтовану та креативно-дискурсивну). Доведено, що імпліцитність є визначальною рисою, конструктивним, текстотвірним фактором драматургічного тексту початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-31 + Ш401.171 + Ш5(4УКР)53-357 +
Шифр НБУВ: РА342195

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
11.

Іванова А.С. 
Навчання учнів старшої школи міжкультурного спілкування англійською мовою з орієнтацією на вибір професії: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / А.С. Іванова ; Київ. нац. лінгвіст. ун-т. — К., 2006. — 24 с. — укp.

Розглянуто модель міжкультурного спілкування англійською мовою та її складники, узагальнено функції спілкування. Проведено анкетування 355-ти учнів старшої школи віком 15 - 17-ти років з метою вивчення їх інтересів і професійних намірів. Проаналізовано текстотеку підручників англійської мови з метою визначення наявності в них інформації, що задовольняє інтереси старшокласників. Здійснено відбір навчальних матеріалів для позамовного і мовленнєвого компонентів змісту навчання. Обгрунтовано необхідність представлення у навчальних матеріалах певних фонових знань і стандартів комунікативної поведінки, оволодіння якими допоможе старшокласникам здійснювати спілкування з носіями культури англомовних країн у межах типових комунікативних ситуацій освітньої сфери та сфери професійної орієнтації. Теоретично обгрунтовано та розроблено систему вправ і створено три моделі організації процесу навчання учнів старшої школи міжкультурного спілкування з орієнтацією на вибір професії, дві з яких є варіативними - для послідовного та паралельного навчання написання британського й американського варіантів автобіографії. Ефективність запропонованої методики доведено експериментально. Визначено доцільність дворазового читання текстів (спочатку їх перегляд, потім - вивчаюче читання з використанням тлумачного словника) і паралельного навчання британського й американського варіантів автобіографії. Наведено методичні рекомендації щодо впровадження даної методики до навчального процесу у старшій школі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143-912 + Ч421.351.6 +
Шифр НБУВ: РА342000

Рубрики:

      
12.

Іванова Н.А. 
Структурно-семантична адаптація і переосмислення англіцизмів та їх відбиття у російськомовних виданнях України: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Н.А. Іванова ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2009. — 22 с. — укp.

Проаналізовано шляхи та механізми здійснення процесу запозичення, виділено лінгвальні й екстралінгвальні чинники, які обумовлюють процес запозичення лексичних одиниць. Визначено морфологічну структуру англіцизмів у мові реципієнтів, словотворчі можливості на грунті мови реципієнта. Охарактеризовано сегменти мовної картини світу носіїв російської мови, що містять найбільшу кількість англомовних лексем. Проаналізовано ступінь варіативності та переосмислення лексико-семантичної структури іншомовних слів у контексті російської мови. Виявлено особливості англіцизмів у матеріалах різних стилів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-322 + Ш143.21-06 +
Шифр НБУВ: РА367683

Рубрики:

      
13.

Івасюта М.І. 
Мовні символи у творчості письменників Буковини кінця ХІХ - початку ХХ ст.: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / М.І. Івасюта ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2008. — 19 с. — укp.

Проаналізовано та систематизовано досвід українських і зарубіжних учених щодо дослідження мовних символів, розглянуто лексичні та граматичні засоби їх вираження. Охарактеризовано загальнонаціональні та регіональні риси функціонування українських мовних символів на матеріалі творчості письменників Буковини кінця XIX - початку XX ст. Розкрито роль автора у створенні нових символічних позначень. Досліджено особливості функціонування мовних символів у поетичних, прозових і драматичних творах письменників Буковини, виявлено їх специфіку залежно від літературного роду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)53-357 + Ш5(4УКР)53-379 +
Шифр НБУВ: РА362174

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Іващенко В.Л. 
Лінгвоконцептуальна репрезентація фрагментів когніції в термінопросторі української мистецтвознавчої картини світу: автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01 / В.Л. Іващенко ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2007. — 34 с. — укp.

Комплексно досліджено механізми концептуалізації фрагментів когніції у термінопросторі української мистецтвознавчої картини світу. Розроблено теоретичні положення нового напряму лінгвістичних досліджень - когнітивної термінології або наукової лінгвоконцептології. Створено концепцію ментально-мовного опису - моделювання різних за інформаційним вмістом та ступенем абстрагування концептуальних структур шляхом розробки параметрів і методики такого опису у науковій і, зокрема науково-мистецькій картині світу. Здійснено описи - моделювання науково-мистецького концепту "кобзар" як одиниці когніції, та науково-мистецької концептосфери "мистецтвознавство" як множинності концептуальних структур, сукупності фрагментів знань про мистецтво. Визначено та систематизовано метаодиниці опису - моделювання концептуальних структур, зважаючи на лексико-семантичний рівень організації мовного матеріалу. Введено поняття ментально-мовної та змістової структури концепту, топології концептів, які дають змогу найповніше описати концептуальні структури з урахуванням їх типологічних різновидів. Запропоновано концепцію словника термінів концептуальної семантики, а також термінів кобзарського мистецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:Щ + Щ03(4УКР)53 в4 +
Шифр НБУВ: РА353547

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Івко О. С. 
Дієслівна універбація в російській мові: структурно-семантичний аналіз / О. С. Івко. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єктом аналізу постали універби-дієслова російської мови як вербальні реалізації номінатем на зразок «словосполучення + еліптичний дієслівний універб». Предмет дослідження – процес дієслівної універбації в російській мові, а також визначення типологійних номінативних, формальних та репродуктивних ознак універбів. Мета дослідження – визначити номінативний статус дієслівних універбів як вербальних еквівалентів відповідних словосполучень, а також побудувати моделі їхнього структурного й ономасіологійного опису.Основними методами дослідження постали описовий і структурний. У роботі застосовано також такі методики дослідження: дистрибутивного аналізу, аналізу словникових дефініцій, ономасіологійного та компонентного аналізу.Наукову новизну роботи визначає комплексний структурно-семантичний та ономасіологійний опис дієслівних універбів, моделювання процесів їхньої універбалізації, номіналізації, лексикалізації, лексичної універбації, квазіунівербації. У дослідженні вперше запропоновано опис параметрів дієслівних квазіунівербів як непохідних одиниць або як дериватів, утворених від простих слів, таких, що є структурно аналогічними універбам, а також характеристика параметрів квазісловосполучень як псевдоутворень, що розвинулися на основі дієслівних квазіунівербів. Уперше визначено граматичні особливості дієслівних універбів у зіставленні із граматичними характеристиками відповідних дієслівних словосполучень, виявлено компонентний склад моно- та полівербальних реалізацій номінатем на зразок «словосполучення + еліптичний дієслівний універб». Отже, у роботі вперше докладно описані номінатеми російської мови, які складаються з дієслівних словосполучень та еліптичних дієслівних універбів.Теоретичне значення дослідження полягає в тому, що воно розвиває сучасну теорію номінації в антропоцентричному напрямі, створює підґрунтя для системного опису одиниць різної форми, дає інструмент для моделювання динамічних мовних та мовленнєвих процесів. Матеріал дослідження є підставою для розмежування засад слово- й формотворення, побудови словників номінатем, універбів російської мови.Практична цінність отриманих результатів полягає в можливості їхнього використання в курсах словотвору сучасної російської мови, лексикології, стилістики, спецкурсах, присвячених проблемам діахронічного словотвору, а також основам теорії номінації в закладах вищої освіти.Зміст дисертації відбито в 7 працях автора, серед яких – 4 статті у фахових наукових виданнях. Теоретичні положення дисертації викладено також в інших виданнях, матеріалах і тезах конференцій, які відбулися в Україні та Польщі.^UObject of the analysis is univerbs-verbs of the Russian language as verbal manifestations of the nominathemes on the model of “word combination + elliptic verbal univerb”. Subject of the study is the process of verbal univerbation in the Russian language as well as determination of typological nominative, formal, and reproductive features of the univerbs. Objective of the study is to determine nominative status of verbal univerbs as verbal equivalents of the corresponding word combinations and to develop models of their structural and onomasiological description. Basic methods of the study are descriptive ad structural ones. The study also involves following research techniques: distributive analysis, analysis of dictionary definitions, onomasiological and component analysis. Scientific novelty of the study is in a complex structural and semantic as well as onomasiological description of verbal univerbs, modeling of the processes of their univerbalization, nominalization, lexicalization, lexical univerbation, and quasiuniverbation. For the first time, the research proposes a description of verbal quasiuniverbs as nonderivative units or as derivatives formed from simple words being structurally similar to the univerbs and characteristics of the parameters of quasi word combinations as pseudoformations developed on the basis of verbal quasiuniverbs. The study is the first to determine grammatical peculiarities of verbal univerbs in comparison with grammatical characteristics of corresponding verbal word combinations and to define component compositions of mono- and polyverbal manifestation of nominathemes on the model of “word combination + elliptic verbal univerb”. Thus, for the first time, the paper describes in detail Russian-language nominathemes consisting of verbal word combinations and elliptic verbal univerbs. Theoretical value of the study is in the fact that it develops modern theory of nomination in anthropocentric context, creates basis for systematic description of the units characterized by different form, proposes a tool to model dynamic lingual and speech processes. Material of the study is the basis to differentiate the grounds for the formation of both words and forms, building dictionaries of nominathemes and univerbs of the Russian language. Practical implication of the obtained results is in the possibility of their use for the disciplines dealing with word formation of modern Russian language, lexicology, stylistics, special courses considering problems of diachronic word formation as well as basics of the theory of nomination in higher educational institutions. Content of the thesis is represented in 7 works by the author including 4 papers in specialized scientific publications. Theoretical ideas of the thesis are also represented in other publications, i.e. materials and abstracts of the conferences held in Ukraine and Poland.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Івкова Н.М. 
Фігури експресивного синтаксису в сучасній публіцистичній літературі: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.М. Івкова ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Встановлено статус конструкцій експресивного мовлення у публіцистичному стилі, простежено еволюцію лінгвістичних поглядів на аналізовані одиниці. Визначено класифікаційні та кваліфікаційні ознаки категорії експресивності, розкрито основні тенденції розвитку мови української публіцистики. Розглянуто способи організації публіцистичного тексту та визначено функціональні експресивні парадигми. Проаналізовано традиційні фігури стилістичного синтаксису. Встановлено критерії розмежування та визначено функціонально-семантичну специфіку виокремлених компонентів як наслідок розчленування висловлення. Досліджено засоби смислової актуалізації у публіцистичному тексті (називний теми та лексичні повтори). Визначено текстотвірний потенціал модальних та інтродуктивних синтаксичних засобів експресивного мовлення у публіцистиці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-715 +
Шифр НБУВ: РА351242

      
17.

Ільїна Н.М. 
Проблема мовлення в українській психології (на матеріалі наукової спадщини Б.Ф.Баєва та І.О.Синиці): Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / Н.М. Ільїна ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Визначено та систематизовано центральну тематику досліджень мовленнєвої проблематики в середині XX ст., констатовано існування основних напрямків наукових досліджень: співвідношення мислення та мовлення, внутрішнє та зовнішнє мовлення. Проаналізовано праці українського вченого Б.Ф. Баєва, який вперше у вітчизняній психології здійснив всебічне дослідження внутрішнього мовлення, створив його оригінальну концептуальну модель з застосуванням функціонального підходу. Зазначено, що на сучасному етапі проблема внутрішнього мовлення постає щільно пов'язаною з проблемою рефлексії - інтелектуальної та моральної. За результатами дослідження наукових праць І.О. Синиці зроблено висновок, що дослідник комплексно вивчив специфічні особливості писемного мовлення підлітків (з урахуванням ряду аспектів їх усного мовлення), виявив феномени превалювання в його структурі емоційних або логічних компонентів, типи писемного мовлення учнів, лексичні, морфологічні та синтаксичні особливості усного мовлення підлітків. Відзначено, що багато ідей вченого ефективно розробляються сучасними дослідниками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю91(4УКР)6 + Ю935.132 + Ш100.4 +
Шифр НБУВ: РА324394

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
18.

Ільницька Я.В. 
Лексика грузинського походження в українській мові: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Я.В. Ільницька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Досліджено проблематику лексичного аспекту мовної картини світу. Розглянуто лексичний склад як найтиповіше відображення ментальності та культури народу. Проаналізовано запозичення у контексті теоретичних проблем мовних контактів і контактології української мови. Розглянуто роль позамовних і мовних чинників у процесі появи іншомовних слів грузинського походження в українській мові. Визначено типологічні особливості грузинської мови, які ускладнюють процес адаптації лексики грузинського походження. Досліджено фонетико-графічну, граматичну та семантичну адаптацію іншомовних слів даного походження в українській мові. Увагу приділено грузинським власним назвам та їх написанню в українській мові. Розроблено рекомендації щодо вимови та написання іншомовних слів грузинського походження в українській мові. Здійснено тематичну класифікацію лексем даного походження в українських текстах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-322 + Ш160.11-06 +
Шифр НБУВ: РА365890

Рубрики:

      
19.

Ісакова Є.П. 
Ергономічні характеристики категорій англійського дієслова: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Є.П. Ісакова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Запропоновано новий - ергономічний - напрям лінгвістичного аналізу мовних одиниць та їх функціонування в комунікативному процесі. Ергономіка вивчає різні види людської діяльності, в тому числі мовленнєву, з метою визначення передумов їх оптимальності та ефективності. Даний підхід пов'заний із когнітивними аспектами продукування, розуміння та запам'ятовування мовленнєвих повідомлень. Ергономічний аналіз категорій аспекту, часу, стану, модальності, негативності здійснено на матеріалі текстів, які імітують спонтанне мовлення людей і проведено з урахуванням когнітивних, антропологічних, соціальних, психологічних, культурних характеристик комунікантів. Проведено ергономічний аналіз текстів реклами та інструкцій, які є прикладами підготовленого мовлення, оформлено алгоритми їх ефективної побудови. Значну увагу приділено граматичним, лексичним, структурним, графічним засобам оптимального та раціонального оформлення текстів реклами й інструкцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-212.5 + Ш143.21-31
Шифр НБУВ: РА313312 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Ісакова Ю.П. 
Категорії аспектуальності та темпоральності в системі італійського й українського дієслова: зіставний аспект: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / Ю.П. Ісакова ; Київ. нац. лінгвіст. ун-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Вивчено категорії аспектуальності та темпоральності в італійській і українській мовах. У контексті досягнень у галузях фреймової та прототипної семантики проаналізовано видо-часові форми минулого часу перфектного / імперфектного аспектів у італійській мові та форми доконаного / недоконаного видів в українській мові. Розкрито специфіку універсальних категорій аспектаульності та темпоральності, виділено їх складові. Проведено зіставно-типологічний аналіз зазначених категорій в італійській і українській мовах на основі класифікації семантичних груп дієслів. Установлено причини наявності збігів і розбіжностей у структурі та функціонуванні категорій аспектуальності та темпоральності у даних мовах. На відміну від української мови, в якій категорія родів дієслівної дії граматично оформлена, в італійській мові засоби відображення дії розподілу у часі обмежені лексичними маркерами та дієслівними перифразами. Досліджено та класифіковано за критерієм розподілу дії у часі аспектуально-таксисні ситуації одночасності / різночасності в італійській і українській мовах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-212.5 + Ш147.31-212.5 +
Шифр НБУВ: РА360614

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського