Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (17)Реферативна база даних (129)Книжкові видання та компакт-диски (182)Журнали та продовжувані видання (15)
Пошуковий запит: (<.>K=ЛЕМК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 25
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Семчук Л.Я. 
Вишивка в народному одязі Українських Карпат XX століття (художні особливості): автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / Л.Я. Семчук ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2009. — 16 с. — укp.

Розглянуто художні особливості, етномистецькі відмінності одягових вишивок Карпатського регіону України у технічному та композиційному аспектах їх творення. Удосконалено класифікацію чинників вишивки. Визначено художньо-виражальні, орнаментотвірні пріоритети засобів вишивання. Обгрунтовано основні принципи синтезу технік, орнаменту та кольору, на базі яких проаналізовано графічно-колористичні відмінності композиційних структур, домінантних мотивів вишивок народного вбрання українських горян. Проведено порівняльний аналіз художньо-естетичної образності вишивок локальних осередків Гуцульщини, Бойківщини, Лемківщини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ126.963(4УКР3)6-69 + Т3(23=УКР7)-417 +
Шифр НБУВ: РА362866

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Любчик 
Етнополітичні процеси на Лемківщині (90-ті рр. ХІХ-30-ті рр. ХХ ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Ігор Дмитрович Любчик ; Прикарпатський національний ун-т ім. Василя Стефаника. — Івано-Франківськ, 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)52-56 + Т3(4УКР33)61-56 + Ф51(4УКР33)5/6
Шифр НБУВ: РА358779

Рубрики:

      
3.

Лемко О. І. 
Клініко-патогенетичне обгрунтування принципів галоаерозольтерапії та імунореабілітації у відновлювальному лікуванні хворих на хронічне обструктивне захворювання легень: автореф. дис. ... д-ра мед. наук : 14.01.27 / О. І. Лемко ; Крим. республік. установа "Н.-д. ін-т фіз. методів лікування і мед. кліматології ім. І.М. Сєченова". — Ялта, 2011. — 48 с. — укp.

На підставі спостереження за 475-ма хворими визначено особливості перебігу хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) на етапі відновлювального лікування: охарактеризовано типи реактивності бронхів та особливості формування бронхообструкції у разі ХОЗЛ. Надано характеристику проявів системного та місцевого оксидантно-нітрозольного стресу й активності запалення залежно від тяжкості перебігу хвороби. Наведено дані щодо порушення в основних ланках імунної системи, визначено відмінності, що характеризують хворих на стадії ризику розвитку ХОЗЛ. Розроблено нові режими галоаерозольтерапії (ГАТ), визначено принципи їх диференційованого призначення. З метою підсилення імуномодулювального впливу ГАТ розроблено лікувальні комплекси, що поєднують ГАТ з іншими імунотропними чи антиоксидантними впливами. Проведено дослідження ефективності лікування у віддаленому періоді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р412.3-356
Шифр НБУВ: РА382663 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Лемко І.С. 
Клініко-патогенетичне та хронобіологічне обгрунтування диференційованого застосування спелеотерапії та керованої галоаерозольтерапії у відновлювальному лікуванні хворих на бронхіальну астму: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.33 / І.С. Лемко ; Укр. НДІ мед. реабілітації та курортології. — О., 2008. — 44 с. — укp.

Розроблено новий патогенетичний підхід до застосування спелеотерапії та керованої галоаерозольтерапії у відновному лікуванні хворих на бронхіальну астму (БА) залежно від особливостей формування бронхіальної обструкції. Запропонований підхід апробовано у процесі лікування 621-го хворого. Установлено, що ефективність використання даних лікувальних фізичних чинників суттєво залежить від особливостей бронхіальної обструкції, а також від нормалізації циркадних ритмів функції зовнішнього дихання. Доведено, що диференційоване призначення лікувальних фізичних чинників, яке передбачає врахування особливостей бронхіальної обструкції, дозволяє одержати більш виразний і стійкий терапевтичний ефект. З використанням одержаних даних розроблено нові режими призначення спелеотерапії та вдосконалено технології галоаерозольтерапії у хворих на БА, які відрізняються інтенсивністю галоаерозольного впливу та тривалістю курсів лікування, а також розроблено диференційовані показання для їх призначення. Вивчено особливості впливу основних несприятливих чинників природної катастрофи, зокрема повені (переохолодження, психоемоційного стресу) на перебіг БА. Показано, що використання галоаерозольної терапії сприяє стабілізації стану більшості цих хворих. Систематизовано та доповнено дані про основні компоненти механізму дії спелеотерапії та галоаерозольтерапії. Розроблено концепцію механізму їх дії та застосування у відновному лікуванні хворих на БА.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р412.202-54 +
Шифр НБУВ: РА355933

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
5.

Стоколос Н.Г. 
Конфесійно-етнічні трансформації в Україні (XIX - перша половина XX ст.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 09.00.11 / Н.Г. Стоколос ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2003. — 37 с. — укp.

Проаналізовано інституційно-конфесійні та переважно негативні та трагічні для українців етноконфесійні трансформації на Правобережній Україні та на західних українських - автохтонних і етнічних землях у XIX - першій половині XX ст. (до 1945 р.). Відзначено, що "обрусение" - дискурс самодержавно-церковної політики в XIX ст. - нівелювало національні особливості культурного та релігійного життя українців на Правобережній Україні. Істотні трансформації церковного, національного та культурного життя відбувалося в Галичині та Закарпатті під австро-угорською, мадярською та польською владою, але найглибшими й найтрагічнішими були на теренах етноконфесійного прикордоння - на Холмщині, Підляшші, Лемківщині. Зауважено, що у період Другої світової війни (1939 - 1945 рр.) під церковно-релігійне життя України було закладено "міну сповільненої дії", якою став насильницький перехід частини ієрархів і духовенства Православної церкви в західних областях України під юрисдикцію Московської патріархії. Саме це значною мірою спричинило в період німецької окупації розкол і конфронтацію в Українському православ'ї, утворення ворогуючих церков - Автономної православної церкви та Української автокефальної церкви. Зазначено, що окупаційна німецька політика щодо церков і релігійних груп в Україні мала на меті усіма засобами перешкоджати встановленню єдиної Української православної церкви. Показано, що німецька окупаційна влада ефективно протидіяла становленю Києва як центру українського православного життя та виокремленню з середовища православних ієрархів авторитетного лідера, який був би здатним очолити рух за встановлення канонічного статусу Київської митрополії та таким чином консолідувати всі течії Українського православ'я, остаточний демонтаж усієї системи керування православним церковним життям в Україні й тотальне його підпорядкування окупаційній адміністрації на початку 1943 р. спричинили далекосяжні наслідки. Зазначено, що до повернення в Україну радянської влади інституціалізаційно-конфесійна трансформація всього православного комплексу дійшла до такого ступеня, яка дозволила без зайвих зусиль формалізувати його в межах Руської православної церкви та нав'язати йому таку модель іманентного виживання, яка цілком влаштовувала радянську тоталітарну систему. Зроблено висновок, що наслідки цих історичних інституалізаційно-конфесійних та етноконфесійних трансформацій мають дискурсну рефлексійність на сучасний стан та тенденції розвитку православ'я в незалежній Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-3 + Ф51(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА326364

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Наконечний В.М. 
Лемки в XX столітті: життя на етнічних землях та в нових геополітичних умовах: автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.12 / В.М. Наконечний ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Проаналізовано стан вивчення етнографічної групи українського народу - лемків з використання широкого кола джерел. Показано особливості життя лемків на їх етнічних землях. Висвітлено соціально-економічний уклад життя населення Лемківщини, їх матеріальну та духовну культуру. Розглянуто процес насильного переселення українського населення Польщі до УРСР та Акцію "Вісла", а також питання щодо важкого пристосування лемків до нових соціально-економічних умов життя та їх культурне становище у другій половині XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР 3А/я) +
Шифр НБУВ: РА361216

Рубрики:

      
7.

Саварин Т.В. 
Лемківські весільні обрядові пісні в міжетнічному контексті: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / Т.В. Саварин ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2003. — 19 с. — укp.

Уперше зроблено системний аналіз лемківської весільної пісенно-обрядової традиції як цілісного явища, що сформувалося за умов тісного сусідства трьох етносів і плідної взаємодії їх культур. З'ясовано характерні особливості їх весільної обрядовості та обрядового пісенного репертуару. Визначено особливості лемківського весілля, які простежуються у зіставленні його з обрядовістю західних слов'ян. Виділено весільні пісні, спільні для лемків, поляків і словаків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1УК)-318 + Ш3(2=1УК)-633 +
Шифр НБУВ: РА324706

      
8.

Федака П.М. 
Народне житло українців Закарпаття XVIII - XX століть: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.05 / П.М. Федака ; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України. — К., 2009. — 40 с. — укp.

Проаналізовано стан і характер джерельної бази, ступінь вивчення проблеми щодо народного житла українців Закарпаття XVIII - XX ст. у вітчизняній і зарубіжній історіографії. Висвітлено історичний розвиток сільських поселень, особливості їх типів і форм. Охарактеризовано зовнішній вигляд, внутрішню структуру та розміри. Проведено класифікацію типів садиби та селянського двору, форм його забудови, типів і варіантів житла та господарських будівель. Наведено характеристику техніки будівництва, архітектурних та інженерно-конструктивних прийомів, внутрішнього планування, інтер'єру. Розглянуто вертикальний розвиток хати, специфіку соціальних аспектів у зв'язку між формами сім'ї та формами житла. Висвітлено давні обряди, вірування та звичаї, які виконувалися під час зведення житлових і господарських будівель. Окреслено ареали поширення типів і форм народного будівництва у різні історичні періоди та різних етнографічних груп краю - долинян, лемків, бойків, гуцулів. Визначено ступінь впливу етнічних, історичних, соціально-економічних, екологічних та інших факторів на формування та розвиток регіональних особливостей народного будівництва. Досліджено реліктові форми, елементи та явища традиційного будівництва та спільні особливості з сільським житлом інших етнічних груп у межах Закарпаття (угорців, румунів, німців, словаків) та у контексті загальноукраїнських, загальнослов'янських, центральноєвропейських та інших етнокультурних зв'язків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т594.294 + Т52(23=УКР3А/Я)-423 +
Шифр НБУВ: РА364412

Рубрики:

      
9.

Фабрика-Процька О.Р. 
Пісенна культура лемків ХХ століття: збереження традицій та новотворчість: автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / О.Р. Фабрика-Процька ; Львів. нац. муз. акад. ім. М.В.Лисенка. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Висвітлено основні етапи історії збирання та вивчення пісенного фольклору Лемківщини та визначено внесок окремих науковців, дослідників і збирачів народної творчості. Виявлено характерні риси пісенної культури Лемківщини та висвітлено еволюцію обрядових і необрядових пісенних жанрів. Проаналізовано особливості функціонування жанрової палітри лемківського пісенного фольклору у професійній і народно-автентичній музиці XX ст. Розглянуто сучасні форми побутування народної пісенності та обрядовості, взаємодію пісенної традиції та новотворчості у сучасній культурі лемківського етносу на Україні. Проаналізовано культурно-просвітницьку діяльність лемківських організацій України та Всеукраїнського товариства "Лемківщина". Зазначено, що народна пісенність лемків існує у живому побутуванні та є складовою частиною сучасної мистецької культури. Сценічний тип репрезентації лемківської народної пісні є однією з головних форм її збереження та популяризації у сучасний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ312 г(4УКР33)6 + Щ313(4УКР)0 +
Шифр НБУВ: РА355048

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Лемко І.І. 
Профілактика ранніх рецидивів кровотеч при кровоточивих виразках дванадцятипалої кишки: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / І.І. Лемко ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2008. — 21 с. — укp.

Досліджено проблему покращання результатів лікування хворих з кровоточивими виразками дванадцятипалої кишки (ДПК) за рахунок зниження частоти ранніх рецидивів кровотеч шляхом удосконалення схем використання інгібіторів протонної помпи після ендоскопічного гемостазу. Проаналізовано ефективність лікування хворих з активними кровотечами та стигмами недавніх кровотеч з виразок ДПК, за яким були здійснені мініінвазивні ендоскопічні втручання (електрокоагуляцію або ендоскопічну ін'єкційну терапію у комплексі з електрокоагуляцією) та консервативне лікування, спрямоване на збереження гемостазу. Апробовано нові схеми введення інгібіторів протонної помпи (ІП): внутрішньовенно крапельно 40 мг один раз на добу або внутрішньовенно крапельно 40 мг два рази на добу протягом трьох днів з подальшим переходом до їх прийому per os. Доведено, що ефективність застосування ІПП не залежить від активності кровотечі. Установлено, що призначення омепразолу або пантопразолу за апробованими схемами є ефективним методом запобігання раннім рецидивам кровотеч, який зумовлює зниження їх частоти до 6,3 % випадків проти 15 % випадків у групі порівняння.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.204.6 +
Шифр НБУВ: РА357797

Рубрики:

      
11.

Шумицька Г.В. 
Словотвір апелятивних іменників у північнолемківських говірках української мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Г.В. Шумицька ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено основні дериваційні риси та закономірності лемківського діалекту в межах словотвірної системи іменника на основі словотвірного аналізу апелятивних іменників. У процесі вивчення аналізованих деривативів з погляду їх словотвірної структури встановлено зв'язок словотвірної бази похідного слова з форматом, визначено типи, розряди, категорії в системі апелятивів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-671 + Ш141.4-671
Шифр НБУВ: РА316312 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Чаплик К.М. 
Трансформація пісенного фольклору лемківських переселенців у Західній Україні (повоєнний період): автореф. дис. ... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / К.М. Чаплик ; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Висвітлено перебіг депортаційних заходів щодо лемківського населення, їх адаптацію до нових соціокультурних умов. Виявлено сучасні компактні та дисперсні поселення лемків на території 4-х областей Західної України, наведено жанрово-тематичну характеристику зібраного пісенного фольклору. Проаналізовано видозміни сучасних записів у порівнянні із записами попередників і трансформаційні процеси у репертуарній традиції лемків, а також сучасні форми побутування фольклору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4УКР33)0-41
Шифр НБУВ: РА370692 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Дуда Н.М. 
Трудові традиції українців Карпат кінця XIX-початку XX століть: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Н.М. Дуда ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. — Л., 1998. — 16 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню трудових традицій українських етногруп Карпат кінця ХІХ - початку ХХ століть. На підставі аналізу широкого кола писемних та польових джерел досліджуються способи формування, збереження і передачі трудових традицій бойків, лемків і гуцулів. Застосування методів порівняльно-історичного аналізу до даного комплексу традицій дозволило виявити їх історичний розвиток, структуру та сфери застосування серед українців Карпат.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7,3)-4

Рубрики:

      
14.

Халюк Л. М. 
Усні народні оповідання українців-переселенців Лемківщини, Холмщини та Підляшшя: жанрово-тематична специфіка, художні особливості: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.07 / Л. М. Халюк ; НАН України, Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Вперше проаналізовано усні народні оповідання про переселення українців у 1947 р. як конкретно-історичну та художню цілісну систему. Розглянуто значний за обсягом матеріал (близько 170-ти текстів). Досліджено питання, які досі були вивчені недостатньо. З'ясовано історичні передумови формування прози про дане переселення. Узагальнено погляд на історіографію студіювання фольклору Лемківщини, Холмщини та Підляшшя. Визначено тематичні та сюжетні групи усних наративів, їх художню специфіку. Вперше введено до наукового обігу значну кількість фольклорних текстів, записаних на сучасному етапі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-616
Шифр НБУВ: РА384211 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Ступінська Г.Ф. 
Фразеологія лемківського говору української мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Г.Ф. Ступінська ; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2000. — 20 с. — укp.

Запропоновано цілісний опис фразеології лемківського говору української мови. Джерелами опису стали власні польові записи, діалектні словники та фольклорно-етнографічні публікації. На основі грунтовного аналізу фактичного матеріалу (картотека складає 5000 одиниць) з'ясовано акцентуаційні, фонетичні та лексико-граматичні діалектні ознаки лемківських фразеологізмів, описано характерні риси лемківських фразеологізмів як номінативних та комунікативних одиниць мови. Простежено семантико-граматичні особливості фразеологізмів, що складають ядро лемківської фразеології у цілому. Виявлено особливості організації фразеологічних одиниць (ФО) у окремих лексико-семантичних групах різного ступеня ієрархії. Укладено тлумачний словник малозрозумілих компонентів окремих ФО.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-33 + Ш141.4-672
Шифр НБУВ: РА309714 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Зузяк Т.П. 
Художнє плетіння з рослинних матеріалів в Україні XIX - XX століття (історія, типологія, художні особливості): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / Т.П. Зузяк ; Львів. акад. мистец. — Л., 2004. — 17 с. — укp.

З'ясовано генезис й основні історичні етапи розвитку художнього плетіння. Визначено естетичні показники матеріалів, технологічні прийоми й засоби художньої виразності. Здійснено типологічний аналіз творів, виявлено тектоніку форми, текстуру та локальні художні особливості різноманітних плетених виробів. Висвітлено стан художнього плетіння у провідних осередках і показано творчість народних майстрів історико-етнографічних регіонів: Придніпров'я, Слобожанщини, Полісся, Волині, Поділля, Прикарпаття, Карпат, Закарпаття, Лемківщини, Холмщини, Підляшшя (у межах Польщі та Словаччини). Розкрито розвиток лозоплетіння в Україні у XIX ст. шляхом істотного збільшення площ вирощення лозового прута вздовж рік та їх притоків, що зумовило збільшення об'ємів виробів у десятки разів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ125.942.1(4УКР)5/6 + М484.4г(4УКР)
Шифр НБУВ: РА330611

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Гнатюк М.В. 
Художні вироби з дерева в інтер'єрі народного житла Українських Карпат і Прикарпаття ХІХ - першої половини ХХ ст. (Історія. Типологія. Художні особливості): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / М.В. Гнатюк ; Львів. акад. мистец. — Л., 2000. — 18 с. — укp.

Висвітлено питання художньо-декоративного оздоблення помешкань гуцулів, бойків, лемків. Зібрано і систематизовано матеріал експедиційних досліджень об'єктів дерев'яної архітектури, меблів, які не були предметом вивчення раніше. Подано нові відомості з історії художньої обробки дерева, технік і технології виготовлення виробів, про розвиток народного і професійного різьбярства. Значну увагу приділено використанню народних різьбярських традицій у професійній художньо-конструкторській та педагогічній практиках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ125.508.04г(4УКР333) + Щ128.9г(4УКР333)5/6
Шифр НБУВ: РА307885 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Козань Н. М. 
Діагностика загальних фенотипових ознак людини шляхом комплексного дослідження дерматогліфічних особливостей кисті та стопи / Н. М. Козань. — Б.м., 2019 — укp.

У докторській дисертації встановлено факторні критерії та розроблено нові моделі діагностики загальних фенотипових ознак людини (етнотериторіальної належності, статі, антропоскопічних та антропометричних параметрів) на основі гребінцевого малюнку пальців рук та ніг, дерматогліфіки кисті та стопи з урахуванням даних цитологічного дослідження нейтрофільних гранулоцитів периферійної крові. Проведене дослідження показало достовірні відмінності між фенотиповими параметрами осіб чоловічої та жіночої статі бойківської, лемківської, гуцульської та контрольної груп, що дає можливість більш глибокого вивчення діагностичних параметрів етнотериторіальної та гендерної належності. На основі отриманих даних з використанням штучних нейронних мереж розроблено комп'ютерну ідентифікаційну програму, як пропонується для використання при проведенні судово-медичних ідентифікаційних експертиз для встановлення зовнішньо-розпізнавальних ознак невідомої особи^UDetailed information about the possibility of integrated use in forensic medicine the comb drawing of the fingers and toes and dermatoglyphics of the palms and feet for the diagnosis of general phenotypic features of man are still absent, so their study may beuseful in medical forensic practice during the identification of dismembered or fragmented corpses in cases of mass death of people.On the basis of relative anthropometric measurements, one can "create" a conditional anthropotype of each group: Hutsuls - Brahymorphs, Brachytsefals with a narrow face (leptoprosthesis); Boykos - Brahymorphs, Brachyforms or mesocephales with wide faces (erythrocytopenia); Lemkos - Dolychomorphs, Dolichosephals with a narrow face (leptoprosthesis); the control group is characterized by an almost uniform manifestation of all anthropotypes.Descriptive phenotypic features, to some extent, also characterized ethno-territorial groups without gender identity, although no significant differences were found among the groups.It has been established that there is a moderate positive and negative correlation between the anthropometric and dermatoglyphical parameters in different ethno-territorial and sexual groups. In studying the group variability of the complex of dermatoglyphical features, statistically significant patterns within ethno-territorial and gender groups were revealed.In the female population of the Hutsul`s ethnic group, a high frequency of radial loops (LR) and arches (A) on the fingers of both hands is established; high frequency of fabulyar loops (Lf) and curls (W) and complex patterns (LW) on the third right toe, W, LW on the fingers of both legs, tibial loops (Lt) on the fingers of the right leg, and the repetition frequency of the patterns on the same name fingers of one person; for female Boykos, the high frequency of radial loops (LR) are characterized on the fingers of both hands, the high frequency of their repetition on same-handed fingers of one person, as well as low frequency arcs (A), querls (W) and intricate patterns (LW); high frequency of tibial loops (Lt) on I-II-III fingers of both legs, low frequency of fabulyar loops (Lf), swirling patterns of the loop type (W) and complicated patterns (LW) on the fingers of both legs, high frequency of homolateral symmetry of patterns of the type such as tibial loops (Lt) on the I - III fingers of the left foot, the V fingers of the right foot is found only the pattern of the tibial loop (Lt), the high frequency of heterolateral symmetry of the tibial loop type (Lt) on the I - III fingers, the low index of the total comb account fingers of both legs; for Lemko`s women the high frequency of the tibial loops (Lt) on the 2nd to 3rd fingers of both legs is low, the frequency of arched type (A), loop (W) and complex patterns (LW) on the 2nd-3rd fingers of both legs, low frequency of the fabulyar loops (Lf), loops (W) and complex patterns (LW) on I, IV and V fingers of both legs; high heterolethral symmetry frequency of patterns of the tibial loop (Lt) and arcs (A) on the 1st and 3rd fingers.Men of the Hutsul`s can be differentiated according to the total frequency of the radial loops (W) on the fingers of the Lemko`s men - it is difficult to differentiate between them by the values of total curls (W) and complex patterns (LW) on the fingers Boyko`s and Hutsul`s men. Lemko`s men and control group on the values of total curls (W) and complex patterns (LW) and the total frequency of radial loops (W). Gender differences within ethno-territorial groups are not significant for most men and women. The exception is the control group (prevalence W in men), Hutsuls (prevalence W in women, LR in men), Boykos and Lemkos (advantage of LR, W in women, LW in men).In addition, the ethnic groups can be differentiated according to the values of the palm corners: the factors for the Hutsul group are the values of the angles Atdl, Atdr, Ctdr, Ctdl, Boyko - Atbl,Lemko - Atdl, Atdr, differentiate pair Hutsul-Boyko can with the values Atbl, Atbr, Atbr , Adtl, Btcl, Btcr, Hutsul-Lemko Atdr, Btcr, Atdl, Ctdr, Adtr, Boyko- Lemko - Ctdr, Ctdl.The dermatological depiction of the feet does not have gender characteristics, but allows for the differentiation of ethno-territorial groups: for Lemkos there is a pattern of type W, which is practically not found in Boyko and Hutsuls,which are inherent the patterns of type LR and LU; but allows for the differentiation of ethno-territorial groups: Lemkos have a W-type pattern that is practically not found in Boykos and Hutsuls, which are superimposed on patterns such as LR and LU; the comb count of the foot is the lowest in the Hutsuls, the highest in Lemkosand practically does not differ in other groups;deltoid account feetis the lowest in the control and Boiko groups, and the highest in Lemkos.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Черленяк І. В. 
Традиційна сімейна обрядовість українців Закарпаття кінця ХІХ – першої половини ХХ століття / І. В. Черленяк. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації на основі комплексного аналізу значної кількості польових, архівних та літературних джерел представлено реконструкцію традиційної сімейної обрядовості як однієї з найбагатших ніш духовної культури українців Закарпаття. Здійснено компаративний аналіз обрядів сімейного циклу в етнографічних груп краю – долинян, гуцулів, бойків та лемків. Відображено локальний спектр допологових, власне пологових і післяпологових обрядів, розкрито місцеві відмінності передвесільних, власне весільних і післявесільних звичаїв та обрядів, досліджено передпоховальні, поховальні та післяпоховальні ритуали. Крізь призму сімейної обрядовості з'ясовано синкретизм християнського та язичницького світосприйняття. Виявлено символіку, семантику, семіотику і лексично-номінативну варіативність основних компонентів обрядової структури. Репрезентовано внутрішній світ і етико-моральне чуття людини, що мешкала на території сучасної Закарпатської області у кін. ХІХ – п. п. ХХ ст.^UBased on the comprehensive analysis of available sources in the thesis is completed the reconstruction of traditional family rituals as one of the most important components of the spiritual culture of Ukrainians in Transcarpathia. The main sources for the studying of the outlined issues were the materials of the author's own field ethnographic expeditions in the settlements of the Transcarpathian region in the period from 2010 to 2020. At the same time, a number of other unpublished and published sources were used. The work contains a review of ethnographic publications that relate to specific rites of the family cycle. There is a historic and graphical analysis of professional literature, which became the basis for the scientific study of traditional culture. The characteristics of methods and principles of ethnological research are also given. Methods of theoretical and empirical levels of cognition are considered separately. The proposed thesis presents a comparative analysis of family rites in the ethnographic groups of Transcarpathia – Dolyniany, Hutsuly, Boyky and Lemky. Typical cultural features of the region in the context of interethnic influences are traced. It has been established that a significant number of key components of family rituals coincide or are similar to those that represent the rituals not only of all Ukrainians, but also of other Slavic and non-Slavic peoples.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Тимчула А. В. 
Народне хореографічне мистецтво українців Закарпат¬тя другої половини ХХ – початку ХХІ століття / А. В. Тимчула. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації вперше комплексно проаналізовано народну хореографічну культуру українців Закарпаття. У процесі дослідження з'ясовано етнокультурну специфіку регіону та іноетнічні впливи на формування народних танців українців Закарпаття, проаналізовано обрядові та позаобрядові народні танці, виявлено регіональні особливості формування народно-сценічного хорео¬графіч-ного мистецтва Закарпаття. Доведено, що в танцювальній культурі українців Закарпаття збереглися дохристи¬янські елементи, зокрема, танцюван¬ня по колу, у напрямку по сонцю для посилення текстів танечних пісень. На підставі аналізу весільної обрядовості виявлено характерні окремим терито¬ріаль¬ним етнічним групам танці. Проаналізовано творчість професійного колективу народно-сценічного танцю Закарпаття (танцювальна група при Закарпатському народному хорі) та постановки провідних українських балет¬мейсте¬рів за межами регіону, що створені на основі танців бойків, гуцулів, долинян та лемків; охарактеризовано діяльність аматорських колективів українського народно-сценічного танцю Закарпаття другої половини ХХ – початку ХХІ ст.Ключові слова: український народний танець, танці Закарпаття, хореографічне мистецтво, народно-сценічний танець.^UThe dissertation is devoted to revealing and generalization of peculiarities of folk choreographic art of Ukrainians of Zakarpattia in the second half of the 20th – the beginning of the XXI century.Folk dance culture is an important part of the centuries-old folk culture that arose and developed in close intercommunication and interacting with traditions, customs, beliefs and worldviews of the ethnic group, according to historical, social and regional peculiarities. The authentic traditions of the folk dance culture of the Ukrainians of Zakarpattia – the Boyks, Hutsuls, Dolynians, Lemkos – were formed in the conditions of territorial separation and centuries of state separation from the Ukrainian lands, and due to the totality of many objective and subjective factors, they remained practically to the second half of the twentieth century, becoming the basis of creativity of many contemporary choreographers.Due to the complex multi-level study, the boundaries of ethnographic zoning of the Ukrainians of Zakarpattia in the context of the study of dance vocabulary, influence on its formation of dance cultures of other ethnic groups, as well as the isolation of local features were determined. The traditions of material, spiritual and economic culture of each ethnographic group and subethnos are considered and analyzed, as well as features of folk dances and traditional musical accompaniment in calendar and family-household rituals, in order to establish their genre, stylistic and compositional differences according to zoning.For the first time in the national art studies features were analyzed and the main ethnic differences of dance folklore and local vocabulary of the ethnographic group of the Ukrainian people of the valley are determined.The political, social and cultural conditions of the period of the birth of professional and amateur folk-stage dance in Zakarpattia in the 1920-1930's were specified. The activity of the Zakarpattian Plastans, the groups of the first professional theater of Zakarpattia, "The Russian Theater of Prosvita" and the "New Scene" theater was revealed. their contribution to popularization and development of folk-stage dance, as part of the dramatic performances and staging of dance groups.The central place in the dissertation is the study of the process of formation and development of folk choreographic art of Ukrainians of Zakarpattia in the context of the interrelation with the cultural and artistic life of the society of the second half of the twentieth century. Separately, the relationship between folk stage dance and the new Ukrainian ballet has been considered and analyzed during this period. The main elements of the new stage ballet interpretation of authentic folk dance have been identified and highlighted, which became the basis for staging folk-stage dance in the work of many leading choreographers. Separately analyzed ballet productions, in which the classic dance was combined with elements of authentic dance Ukrainians of Zakarpattia.The work of choreographers of the dance group of the professional collective of the region – the Zakarpattian folk choir – V. Angarov, M. Romadov, I. Popovich, O. Opanasenko, I. Litvinenko, K. Balog was studied. The repertoire has been refined and an art-study analysis of the compositional structure of choreographic productions has been carried out, the principles of processing folk primary sources have been determined and the evolution of the dance vocabulary of boys, guzuls, valleys and lemms in staged folk-stage dance, choreographic and vocal-choreographic pictures has been traced.On the basis of working out of archival materials the regional features of the formation of a network of dance groups of amateur performances in the Zakarpattia region are specified, the repertoire of the leading folk dance ensembles of dance is researched, the contribution of their leaders and participants to the development of folk-stage dance of the Ukrainians of Zakarpattia is determined.For the first time in the national culture and art studies, the process of formation and development of folk choreographic art of the Ukrainians of Zakarpattia of the second half of the XXth and the beginning of the XXI century was investigated as a result of the complex study. in the context of the evolution of ethno-choreographic and choreographic lexical, stylistic and genre features of folk-stage dance in the historical retrospective and in the contemporary socio-intellectual space it is determined that the Ukrainian folk-stage dance is in the process of adaptation and evolution in accordance with the trends of the socio-intellectual space of the XXI century. Key words: Ukrainian folk dance, dances of Zakarpattia, choreographic art, folk-stage dance.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського