Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (77)Тематичний інтернет-навігатор (17)Наукова електронна бібліотека (275)Реферативна база даних (1709)Книжкові видання та компакт-диски (5562)Журнали та продовжувані видання (344)
Пошуковий запит: (<.>K=МИХАЙЛ$<.>+<.>K=ГРУШЕВСЬК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 557
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Корольов Г.О. 
Автономістсько-федералістські погляди Михайла Грушевського: формування, втілення, трансформація: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Г.О. Корольов ; НАН України, Ін-т історії України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено генезис автономістсько-федералістських поглядів М. Грушевського в історичному контексті XIX - початку XX ст. Зроблено спробу сформулювати парадигму політичних орієнтацій українських діячів даного періоду та запропоновано нове визначення місця та ролі ідеї федералізму у суспільно-політичному житті України. Показано визначальне значення світоглядних мотивацій, політичних процесів початку XX ст. у Російській імперії та Східній Європі, Української революції 1917 - 1921 рр., продукованих нею форм національної державності й особливостей становлення радянської держави у формуванні концепції федералізму. Проаналізовано становлення історичного та політичного світогляду М. Грушевського, розкрито ідейно-політичний вплив федералізму XIX ст. на формування та розвиток федералістських поглядів ученого. Проаналізовано теоретичні роздуми мислителя щодо "українського питання" та конституційного проекту перебудови Російської імперії як основного шляху його вирішення. Показано вплив М. Грушевського на трансформацію української ідеї у реалістичний проект національного руху. З'ясовано причини переходу від автономізму до ідеї незалежної держави у рецепції політика. Досліджено розвиток дихотомії української ідеї в усвідомленні М. Грушевського, визначено основні риси його конституційного проекту федеративної перебудови Росії. Проаналізовано федералістські погляди ученого (1918 - 1924 рр.) на базі двох головних концептів: розуміння федеративної України поза російським контекстом і трансформації ідеї федерації від європейської до радянської. Зроблено висновок про пріоритетне значення автономістсько-федералістської складової у політичному світогляді М. Грушевського.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-8 Грушевський + Ф1(4УКР)608 Грушевський +
Шифр НБУВ: РА367340

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Михайлюк М.В. 
Агітаційно-пропагандистська діяльність органів німецької окупаційної влади серед населення України (1941 - 1944 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.В. Михайлюк ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". — К., 2006. — 20 с. — укp.

На підставі вивчення широкої джерельної бази досліджено агітаційно-пропагандистську діяльність органів німецької окупаційної влади серед населення України у 1941 - 1944 рр. Визначено місце психологічної війни на східних територіях у довоєнній стратегії керівників III рейху. Показано особливості організації та специфіку функцій центрального керівництва агітаційно-пропагандистською роботою німецької окупаційної влади в Україні. Встановлено компетенцію окупаційної адміністрації у сфері психологічної війни, а також обов'язки відділів пропаганди органів місцевого управління. Досліджено функціонування видавничо-друкарської системи, радіо- та кіномережі в Україні. Визначено загальну кількість періодичних видань, що друкувались на території рейхскомісаріату та військової зони окупації. Розглянуто вплив агітаційно-пропагандистських заходів німецької окупаційної влади, зокрема періодичних видань, радіо, кіно, дрібної друкованої продукції й образотворчого мистецтва на свідомість населення окупованої території. Зроблено висновок про неефективність німецької агітаційно-пропагандистської політики в Україні у період Другої світової війни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)622.8 +
Шифр НБУВ: РА348019

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Михайленко О. М. 
Адаптація потенціалу торговельних систем до потреб регіонального ринку: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.05 / О. М. Михайленко ; Чернігів. держ. технолог. ун-т. — Чернігів, 2010. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано теоретичні засади та розроблено методичний інструментарій адаптації потенціалу торговельних систем до потреб внутрішнього ринку. Розкрито сутність, зміст і визначено потенційні можливості роздрібної торгівлі на регіональних ринках споживчих товарів. Охарактеризовано трансформацію роздрібної торгівлі у відкритих економічних системах. Розглянуто вплив зовнішніх і внутрішніх чинників на розвиток роздрібної торгівлі на регіональному рівні. Досліджено динаміку структурних змін у роздрібному товарообороті окремих регіонів України. Розроблено економіко-математичні моделі прогнозування розвитку роздрібної торгівлі на регіональному та загальнонаціональному рівнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.2
Шифр НБУВ: РА377823 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Михайлова І.В. 
Адсорбція катіонних поверхнево-активних речовин і білків та її вплив на стабільність суспензій високодисперсного кремнезему: Автореф. дис... канд. хім. наук: 01.04.18 / І.В. Михайлова ; НАН України. Ін-т хімії поверхні. — К., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Експериментально встановлено, що заповнення поверхні кремнезему молекулами катіонних поверхнево-активних речовин (КПАР) - моно- та біс-четвертинних амонієвих сполук - відбувається одночасно на поверхневих центрах двох типів (заряджених і нейтральних), що відповідає моношаровій моделі адсорбції. Визначено, що порушення агрегативної стійкості суспензій високодисперсного кремнезему відбувається через нейтралізацію негативного заряду поверхні та в результаті флокулюючої дії КПАР. Показано, що адсорбція КПАР на високодисперсному кремнеземі може супроводжуватися агрегуванням молекул на поверхні, що призводить до зростання швидкості флокуляції суспензій. Досліджено закономірності флокуляції суспензій високодисперсного кремнезему в присутності деяких альбумінів, гемоглобіну людини та желатину та встановлено, що в присутності білків стабільність даних суспензій в цілому описується в межах електростатичного механізму. За умов незначних заповнень поверхні та у разі pH, близьких до ізоелектричної точки кремнезему, концентраційні залежності швидкості флокуляції суспензій максимальні: із збільшенням адсорбції білків одночасно з флокуляцією відбувається руйнування агрегатів частинок кремнезему, присутніх у суспензіях за невисоких pH. Визначено, що характер флокулюючої дії сироваткових альбумінів залежить від способу їх одержання. Зауважено щодо наявності домішок ліпідів, яка обумовлює збільшення адсорбції білків і призводить до зростання швидкості флокуляції, особливо у разі високих pH за умов електростатичного відштовхування від поверхні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г583.2 + Г661-6 +
Шифр НБУВ: РА324641

Рубрики:

      
5.

Михайлюк С.Я. 
Аксіологічні основи екологічної етики: автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.07 / С.Я. Михайлюк ; Ін-т філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Досліджено аксіологічні основи екологічної етики. Акцентовано увагу на змінах у відношенні людини до природи, зокрема формуванні моральної відповідальності за умов посилення глобалізаційних процесів у світі. Проаналізовано джерела становлення екологічної етики. Визначено потребу збалансування антропо- і біоцентричної систем моралі для подальшого утвердження даної науки. Досліджено етичний вимір цінності природи. Виявлено, що екологічна етика формує ціннісні передумови такого способу життєдіяльності, який забезпечує єдність цінностей людини і природи. Осмислено ціннісні засади етики збалансованого розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю751.1 +
Шифр НБУВ: РА368574

Рубрики:

      
6.

Пилипенко В.М. 
Антитурецький дискурс в політичній думці Речі Посполитої середини ХVI - середини ХVII ст.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.М. Пилипенко ; НАН України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Вперше у вітчизняній історіографії здійснено аналіз суспільно-політичної думки Речі Посполитої щодо питань, пов'язаних з турецько-татарською загрозою та спроб убезпечитись від неї. Проаналізовано понад 100 публіцистичних текстів середини XVI - середини XVII ст. та значну кількість сеймової та сеймикової документації, листування між найвищими урядниками. Це сприяло кращому розумінню ставлення еліти Речі Посполитої до загрози з півдня, яка була постійним фактором існування держави. У ході дослідження простежено залежність літератури від зовнішньо- та внутрішньополітичних факторів, визначено основні сюжети антитурецької літератури даного періоду, проаналізовано значення "турецького" питання в роботі воєводських сеймиків та вальних сеймів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ПОЛ)432-7 + Ф1(4ПОЛ)43 +
Шифр НБУВ: РА368139

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Прилепішева Ю.А. 
Археографічна діяльність архівних установ України (1946 - 1991): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Ю.А. Прилепішева ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М.С.Грушевського. — К., 2003. — 19 с. — укp.

На базі результатів вивчення різноманітних джерел визначено основні організаційні засади та особливості розвитку видавничої діяльності установ системи Головархіву УРСР. Розкрито вплив на науковий та інформаційний рівень, тематику видань суспільно-політичних та ідеологічних чинників. Надано комплексну оцінку загальносоюзних правил публікації історичних документів, проаналізовано основні принципи та методи підготовки видань, вивчено досвід українських архівістів-археографів у вдосконаленні нормативно-методичної бази публікації джерел. Визначено повноту висвітлення історичного минулого України в документах, уведених до наукового обігу завдяки опублікованим збірникам документів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т212(4УКР)63 + Ч813(4УКР)6 +
Шифр НБУВ: РА324437

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Булик Н.М. 
Археологічна наука у Львові у XIX - на початку ХХ століття: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Н.М. Булик ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

На базі широкого кола джерел і літератури розрито процес зародження та розвитку археології, виділено основні осередки, довкола яких зосереджувалися археологічні дослідження у Львові. Розглянуто їх роль у формуванні археології як самостійної науки. Показано значення археологічних виставок і з'їздів другої половини XIX ст. у процесі становлення археологічної науки. Введено до наукового обігу матеріали, які висвітлюють процес створення та діяльність при кафедрі класичної археології та праісторії Львівського університету "Академічного гуртка любителів археології". Значну увагу приділено історії польових досліджень І.Шараневича, М.Грушевського, К.Гачека. Уперше комплексно розглянуто археологічні дослідження на території Східної Галичини, виділено три етапи розвитку археології та створено карти відкритих і досліджених пам'яток XIX - початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4г(237УКР) +
Шифр НБУВ: РА350424

      
9.

Спіцина Л.А. 
Археологічні культури пізнього енеоліту - ранньої бронзи Дніпро-Донського межиріччя (за матеріалами поселень): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / Л.А. Спіцина ; НАН України. Ін-т археології. — К., 2002. — 16 с. — укp.

Наведено повну характеристику матеріального комплексу поселень Дніпро-Донського межиріччя. На підставі аналізу керамічного комплексу, який для цієї доби є майже єдиним культурним індикатором, а також поховальних пам'яток, у межах півдня Лісостепової та у Степовій смузі України виділено два синхронних явища: у Лівобережній Україні - пам'ятки Рєпінської культури, поширені на сході (до Поволжя); у Нижній Наддніпрянщині та на заході (до Південного Бугу) в той час побутували носії Рогачицької культури, що полишили середній шар Михайлівського поселення, поселення Нижній Рогачик та інші пам'ятки, названі згідно з існуючим поняттям "рогачицький тип пам'яток" (О.Г.Шапошникова, В.М.Даниленко) та через наявність Нижньомихайлівської археологічної культури. Ці масиви різнилися матеріальним комплексом, поховальним обрядом та генезою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(237Укр)260.1
Шифр НБУВ: РА320675 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Платонова Н.В. 
Архівна служба МВС України: історія, інформаційні ресурси, сучасні методи їх репрезентації: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Н.В. Платонова ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М.С.Грушевського. — К., 2003. — 23 с. — укp.

Комплексно досліджено історію становлення та розвитку архівної служби МВС, її місце в системі державних архівів та у комплексі розвитку архівної справи колишнього СРСР та України. На підставі архівних документів, вперше залучених до наукового обігу, висвітлено основні тенденції розвитку архівної справи в даному відомстві, передумови створення закритих архівів та причини знищення цінних архівних матеріалів. Охарактеризовано склад та зміст інформаційних ресурсів, визначено їх значення для вивчення історії України. Досліджено стан комп'ютеризації в архівній галузі, проаналізовано автоматизовані бази даних архівної інформації ДА МВС України, визначено напрямки подальшої їх розробки та можливості інтеграції в національну інформаційну систему "Архівна та рукописна Україніка".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч814(4УКР)75 + Х819(4УКР)112.011 + Т211(4УКР)6 +
Шифр НБУВ: РА325927

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Себта Т.М. 
Архівні джерела про українські культурні цінності, вивезені нацистами в роки ІІ світової війни: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Т.М. Себта ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Комплексно і глибоко проаналізовано маловідомий досі великий масив архівних джерел щодо діяльності Айнзацштабу рейхсляйтера Розенберга в Україні та долі вивезених ним українських культурних цінностей під час Другої світової війни. Об'єктом дослідження є архівні комплекси документів Айнзацштабу (1940 - 1945 рр.) та Мюнхенського центрального збірного пункту Американської військової адміністрації в Німеччині - Мюнхенська картотека мистецьких об'єктів (1945 - 1952 рр.), т.зв. "Транспортні списки" (1946 - 1948 рр.), а також перелік культурних цінностей, що надійшли з Мюнхенського центрального збірного пункту СРСР протягом 1945 - 1962 рр. Вперше було порівняно три великі архівні комплекси документів Айнзацштабу, що зберігаються у Києві (Центральний державний архів вищих органів влади та управління України, ф.ф.3674, 3676), Москві (Російський державний військовий архів, ф.1401-К) та Берліні (Bundesarchiv Berlin, ф.NS-30), а також описано та проаналізовано можливі шляхи повернення українських культурних цінностей - комплексу документів Мюнхенського центрального збірного пункту, які зберігаються в Бундесархіві в м.Кобленці (ф.В-323).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)622 + Т3(4УКР)622.8,01
Шифр НБУВ: РА308929 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Петровський Е.П. 
Архівно-слідчі справи як джерело вивчення історії репресій в Україні у 1937 - 1938 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Е.П. Петровський ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз архівно-слідчих справ як джерела вивчення історії репресій в Україні у період "Великого терору" 1937 - 1938 рр. На підставі дослідження одного з фондів припинених справ (архіву УСБУ в Одеській області), визначено основні ознаки, які дозволяють класифікувати даний вид масових джерел і визначити притаманні їм особливості формування та систематизації документів. Встановлено, що значний вплив на процес формування справ таких факторів, як час і місце їх порушення, провадження слідства та характер обвинувачення, показано суттєву роль виконавчого органу, що приймав рішення у справі. З'ясовано, що перегляд справи та реабілітація залежно від періоду впливали на внесення коректив у формування справи та рівень її інформативного потенціалу. Визначено істотні відмінності між одиночними та груповими справами. Евристичним шляхом виявлено основні типи документів, що містяться у справах. Проаналізовано їх структуру, значення на кожній зі стадій формування справи, розглянуто проблеми повноти та достовірності інформації. Визначено інофрмаційний потенціал архівно-слідчих справ та їх цінність як джерела з історії вивчення масових репресій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-49 + Т211(4УКР)61 + Х621.162.012(2УК)-1 +
Шифр НБУВ: РА345728

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Ковпаненко Н.Г. 
Архітектурно-мистецька спадщина України у вітчизняних історичних дослідженнях (друга половина XIX - початок XX ст.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.06 / Н.Г. Ковпаненко ; Ін-т історії України НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Систематизовано внесок у збирання джерел і вивчення вітчизняних пам'яток провідних наукових товариств і губернських вчених архівних комісій Наддніпрянщини. Встановлено особистий внесок окремих учених, їх здобутки у розробці питань, пов'язаних з вітчизняною культурною спадщиною. Проаналізовано праці Д. Багалія, М. Грушевського, М. Кузьміна, Г. Павлуцького, А. Прахова, К. Широцького. Досліджено вплив Всеросійських археологічних з'їздів на процес розгортання студій архітектурно-мистецької спадщини України, їх напрями та проблематику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)5 + Щ113(4УКР)53
Шифр НБУВ: РА372350 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Цибенко І.П. 
Бібліографічні аспекти наукової спадщини М.С.Грушевського: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / І.П. Цибенко ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Висвітлено концепцію біліографічої культури у творчості видатного вченого та громадського діяча М.С.Грушевського. Проаналізовано бібліографічне оснащення його наукової спадщини, аспект підготовки бібліографічних праць, критико-бібліографічну діяльність. Визначено вплив М.С.Грушевського на розвиток вітчизняної бібліографії кінця XIX - першої третини XX ст. В історичному аспекті розглянуто невідомі та маловідомі факти бібліографічної діяльності вченого, доведено їх значення для сьогодення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч753(4УКР)5-8 Грушевський, М.С. 4 + Т1(4УКР)5/6-8 Грушевський +
Шифр НБУВ: РА337672

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Михайлова О.Б. 
Біологія представників родини Morchellaceae (Sacc.) Eckbl. в культурі: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.21 / О.Б. Михайлова ; НАН України, Ін-т ботаніки ім. М.Г.Холодного. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено біологічні властивості представників родини Morchellaceae Sacc. Eckbl. (Ascomycota) за різних умов культивування. Вивчено 30 штамів 11-ти видів: Disciotis venosa (Pers.) Bond., Morchella angusticeps Peck., M. crassipes (Vent.) Pers., M. conica Pers., M. esculenta (L.) Pers., M. elata Fr., M. semilibera D C., M. spongiola Boud., M. steppicola Zer. Дані культури виділено на території України та одержано з інших колекцій (Ізраїлю, Німеччини, США, Франції). Визначено радіальну швидкість росту вегетативного міцелію, встановлено залежність даного показника від складу агаризованих живильних середовищ і температури інкубації. Описано морфологію колоній досліджених видів на всіх використаних середовищах і визначено такі, які сприяють формуванню склероціїв. Вперше з використанням кольорових якісних реакцій виявлено ферменти вуглецевого, азотного та ліпідного метаболізму й окисно-відновні процеси, визначено специфічність прояву даних реакцій у різних видів. Встановлено вплив світла різної довжини хвилі на ріст, морфологію та біосинтетичну активність вегетативного міцелію. Вперше з застосуванням сканувальної електронної мікроскопії встановлено мікроморфологічні характеристики вегетативного міцелію досліджених видів. Одержано нові відомості про наявність у них нестатевих спороношень та інших мікроструктур. На рідких живильних середовищах виявлено джерела вуглецевого й азотного живлення, встановлено значення кислотності середовища (pH), сприятливі для росту вететативного міцелію. Досліджено динаміку росту та синтезу екзополісахаридів за умов глибинного культивування. Запропоновано склад живильного середовища з глюкозою, пептоном і дріжджовим екстрактом, яке забезпечує вихід сухої маси міцелію до 17-ти г/л на 7-му добу культивування. За комплексом ознак відібрано штами цінних їстівних видів з лікувальними властивостями - Morchella conica 1737 і M. esculenta 1755.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е521.552.3*33 в764 + П241.928-2 в764 +
Шифр НБУВ: РА362143

Рубрики:

      
16.

Коваль В.В. 
Брест-Литовська конференція 1918 р.: діяльність делегації УНР по укладенню мирного договору з державами Четвертого союзу: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.В. Коваль ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Здійснено джерелознавчий порівняльний аналіз документів, що відображають перебіг Брестської мирної конференції. Періодизовано хід перговорів між делегаціями УНР та інших держав. Зроблено висновок, що в Бресті проходили дві паралельні конференції - між Четвертим Союзом і Росією та між Четвертим Союзом і Україною. Доведено, що Брест-Литовський мирний договір було укладено відповідно до українських вимог і пропозицій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)611.29-607 + Т3(4Укр)611-6
Шифр НБУВ: РА318357 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Гелей С.Д. 
Василь Кучабський: від національної ідеї до державності (українська консервативна політична думка першої половини ХХ ст. та її вклад в історичну науку): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.06 / С.Д. Гелей ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 1999. — 37 с. — укp.

Досліджено внесок В.Кучабського в розвиток української історіографії консервативної течії в суспільно-політичній думці України. Вперше в українській історіографії розкривається консервативно-політична концепція державотворення, аналізуються спадщина В.Кучабського з історії української державності 1917-1921 рр., українсько-польських та українсько-російських відносин; простежується складний і суперечливий процес формування консервативної ідеології в лоні національної демократії, яка в умовах незалежності пріоритетними визнає ідеї національної держави, приватної власності, національно-культурної ідентичності українського народу, прав людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)61-8 Кучабський

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія:    
18.

Михайлюта С.Л. 
Вдосконалення обчислювального пристрою частотно-струмових та векторних систем керування об'єктів з асинхронними машинами: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.05 / С.Л. Михайлюта ; Черкас. держ. технол. ун-т. — Черкаси, 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: з965-045.3 +
Шифр НБУВ: РА343105

Рубрики:

      
19.

Помирча С.В. 
Вербальне вираження етнопсихічних архетипів у романі О.Ільченка "Козацькому роду нема переводу...": автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / С.В. Помирча ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Вперше в українському мовознавстві проаналізовано мову химерно-історичного роману О. Ільченка "Козацькому роду нема переводу...", розглянуто способи вираження основних психоментальних та етнокультурних особливостей і цінностей українців як етносу, зокрема, досліджено вербалізацію етнопсихічних архетипів. На підставі вивчення ідіостильових особливостей організації тексту досліджуваного роману виділено такі етнопсихічні архетипи: "Воля", "Віра", "Серце", "Козак", "Мати", "Дівчина". Розкрито своєрідність побудови тексту твору, наведено характеристику таких мовних образів: автора (людини XX ст.), оповідача (сучасника подій) і героя. Описано мовні засоби (епітети, порівняння, символи, синоніми, фразеологізми) реалізації етнопсихічних архетипів шляхом вербалізації типових рис етнічного характеру українців та вивлення цих рис у конкретних описах персонажів. Розглянуто невербальні засоби вираження психічного стану героїв. Етнокультурний елемент у романі репрезентовано у чоловічих (Козак Мамай, Михайло, пан Купа) та жіночих (мати Явдоха, Ярина, Роксолана) образах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Ільченко І.Є. 534 +
Шифр НБУВ: РА369143

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Брехуненко В.А. 
Взаємини козацьких спільнот Східної Європи в XVI - середині XVII ст.: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / В.А. Брехуненко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 37 с. — укp.

Розглянуто взаємовідносини волзького, гребінського, терського, українського та яїцького козацтв XVI - середини XVII ст. З'ясовано витоки, наріжні підвалини, принципи функціонування, прояви міжкозацьких взаємин та потенціал їх впливовості. Досліджено генезу козацтв Волги, Дону, Терека, а також Яїка. Вперше запропоновано цілісну концепцію взаємин козацьких спільнот Східної Європи XVI - середини XVII ст. Встановлено, що міжкозацькі стосунки були вагомим самостійним чинником, проаналізовано їх вплив на розвиток козацьких спільнот та міжнародних взаємин у регіоні. Значну увагу приділено суперництву Москви та Речі Посполитої за гегемонію у Східній Європі, українському питанню, кримсько-турецьким протиріччям, кавказькій політиці Москви, а також проблемі васалітету Орди Великих ногаїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)4-294 + Т3(2Рос)4-294
Шифр НБУВ: РА310452 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського