Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (7)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (217)Реферативна база даних (618)Книжкові видання та компакт-диски (451)Журнали та продовжувані видання (12)
Пошуковий запит: (<.>K=МОСКОВСЬК$<.>+<.>K=ЦАРСТВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 73
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Дмитрієв А.І. 
Вестфальський мир 1648 року і сучасне міжнародне право: Автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.11 / А.І. Дмитрієв ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2003. — 36 с. — укp.

Доведено, що мир і безпека людства можливі лише за умови існуючого, історично детермінованого універсального міжнародного правопорядку, ідея встановлення якого виникла в процесі роботи Вестфальського конгресу 1643 - 1648 рр. та була реалізована шляхом підписання Оснабрюцького та Мюнстерського договорів 1648 р. На прикладі державно-правового устрою Священної Римської імперії німецької нації проаналізовано модель монополярного європейського правопорядку як попередника вестфальської конфігурації міжнародного права. Запропоновано концепцію існування лабільної системи впливових сил та держав у Європі XVII ст. Показано місце та роль Московської держави, а також запорізького козацтва та народів Закарпаття у зазначеній лабільній системі. Уперше у вітчизняній науці міжнародного права висвітлено правові засади того універсального правопорядку, який стабілізував міжнародні відносини у XVII - XVIII ст. Зроблено висновок щодо наявності "вестфальських" коренів таких інститутів міжнародного права як міжнародно-правове визнання, мирні способи розв'язання міжнародних спорів, відповідальність у міжнародному праві, гарантії виконання міжнародних договорів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х919.699 "1648" + Х91 г(0)5 + Т3(0)43-683.7 +
Шифр НБУВ: РА325871

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Балагура О.О. 
Витоки української духовної культури у творчій спадщині М.Ю.Брайчевського: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.12 / О.О. Балагура ; НДІ українознав. МОН України. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Вперше проаналізовано витоки української духовної культури у творчій спадщині М. Брайчевського. Висвітлено основні етапи життя та діяльності ученого з метою визначення пріоритетних напрямів його наукових досліджень. Розглянуто концепцію етногенезу українського народу, розроблену М. Брайчевським, проаналізовано археологічні культури, зокрема черняхівську, та писемні пам'ятки. Доведено, що метод фіксації поступової зміни культур у часі на конкретній території дозволяє реконструювати процес еволюції культурних типів у даному регіоні, ствердити або заперечити безперевність і спадковість культурного розвитку. Досліджено процеси становлення й утвердження християнства, появу перших зразків світської художньої літератури у творчій спадщині науковця. Вивчено документи особового архівного фонду ученого, що стосуються його культурознавчої діяльності. З'ясовано, що у наукових працях М. Брайчевський вживав такі терміни: "український" - у дослідженнях ранньої та сердньовічної історії України, "українські племена", "українська державність" - у контексті Антського царства, "Україна - Русь" стосовно X - XI ст., "українське королівство", "друге українське королівство" - під час вивчення історії України XIII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6-8 Брайчевський М.Ю. + Т1(4УКР)-8 Брайчевський +
Шифр НБУВ: РА363134

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Лепявко С.А. 
Військово-політична діяльність українського козацтва в контексті міжнародних відносин (1561 - 1595): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / С.А. Лепявко ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2000. — 35 с. — укp.

Досліджено один з найважливіших періодів історії українського козацтва, коли відбулось його становлення як недержавних збройних сил українського народу і воно появилось на міжнародній арені як самостійний віськово-політичний фактор, з чим мусили рахуватися всі сусідні країни. На основі нових джерел розглянуто боротьбу козаків проти Османської імперії і Кримського ханства, походи в Молдавію їх участь у війнах Великого кн. Литовського і Речі Посполитої проти Московського царства, взаємовідносини козацтва і влади. Велику увагу приділено дипломатичним проблемам, які через діяльність козацтва виникали у Польщі в стосунках з Кримом, Туреччиною і Молдавією, першим спробам встановлення контактів козацтва з урядами європейських країн. Події висвітлено в широкому контексті історії Великого Кордону і міжнародних відносин другої половини XVI ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 + Т3(4УКР)442-6
Шифр НБУВ: РА310978 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Вострокнутов Л.Д. 
Генезіс і розвиток правових норм в галузі фізичної культури і здорового способу життя українського народу: від звичаєвого права до законодавства початку XX ст.: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Л.Д. Вострокнутов ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2003. — 20 с. — укp.

Запропоновано визначення поняття "здоровий спосіб життя", розкрито його обсяг і співвідношення з поняттям "фізична культура". Установлено соціальні витоки юридичних норм, які регулювали відносини, пов'язані з фізичною культурою та здоровим способом життя українського народу, - народні вірування, обряди, норми моралі, етнографічно-побутові чинники. Визначено, що формування та розвиток норм звичаєвого права, які регламентували фізичну культуру, санітарно-гігієнічні заходи як умови здорового способу життя на українських землях, відбувалося у поєднанні елементів західноєвропейської та східноєвропейської традицій. Виявлено еволюцію в регулюванні фізичної підготовки, санітарії та гігієни в середовищі українського народу від норм звичаєвого права до законодавчих актів. Показано значення регулювання суспільних відносин, пов'язаних з фізичною культурою та здоровим способом життя українського народу. Відзначено, що у XVIII - на початку XX ст. його правосвідомість у сфері санітарії та гігієни, фізичної культури та спорту була дуже високою, що зумовило проведення урядом Московського царства, а з першої чверті XVIII ст. - Російської імперії, у складі якої перебувала значна частина України, до законодавчого врегулювання санітарно-гігієнічних проблем, за умов великої загрози пошестей, врегулювання санітарно-гігієнічних заходів було винятково важливим чинником загального комплексу адміністративно-правових відносин. За результатами компаративного аналізу правового регулювання фізичної культури, спорту та здорового способу життя на українських землях у складі Російської та Австро-Угорської імперій показано недостатність правотворчих заходів держав щодо підтримки фізичної культури та спорту, що існуючі прогалини в законодавчому регулюванні були змушені заповнюватися корпоративними нормами, які активно діяли у спортивних та фізкультурних товариствах, що підвищувало їх роль.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч513(4УКР) + Х819(4УКР)135-1 +
Шифр НБУВ: РА324787

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
5.

Бенько В. М. 
Геологічна будова і перспективи нафтогазоносності глибокозанурених (5 - 7 км) горизонтів центральної та південно-східної частин Дніпровсько-Донецької западини: автореф. дис. ... канд. геол. наук : 04.00.17 / В. М. Бенько ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2011. — 21 с. — укp.

Проаналізовано й уточнено геологічну будову глибокозанурених відкладів (5 - 7 км) центральної та південно-східної частин Дніпровсько-Донецької западини та розглянуто особливості нафтогазоносності девонських, турнейських, візейських, серпуховських, башкирських, московських і верхньокам'яновугільних відкладів. Обгрунтовано перспективи нафтогазоносності глибокозанурених (5 - 7 км) відкладів центральної та південно-східної частин Дніпровсько-Донецької западини з врахуванням одержаних новітніх даних з геологічної будови регіону. Виділено пріоритетні напрями нафтогазопошукових робіт і першочергові нафтогазоперспективні об'єкти та розроблено конкретні пропозиції щодо реалізації їх нафтогазового потенціалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д453(45УКР)1-5 + И361.3
Шифр НБУВ: РА384232 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Древецький В.В. 
Гідродинамічні методи і прилади вимірювання в'язкості та густини нафтопродуктів: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.11.13 / В.В. Древецький ; Нац. авіац. ун-т. — К., 2009. — 36 с. — укp.

Створено нові методи та прилади для визначення складу та якості нафтопродуктів на підставі суміщеного у часі вимірювання їх в'язкості та густини. Розроблені гідродинамічні методи вимірювання зазначених параметрів грунтуються на закономірностях течії рідин через дросельні елементи за ламінарного та перехідного до турбулентного режимів потоку. Синтезовано три види схем зрівноважених дросельних мостових перетворювачів (ДМП). Визначено статичні характеристики перетворення та конструктивні обмеження їх функціонування. Досліджено динамічні властивості ДМП, які суттєво впливають на їх метрологічні характеристики та визначено шляхи подальшого вдосконалення даних перетворювачів. Обгрунтовано структурну організацію побудованих на базі ДМП автоматичних аналізаторів кінематичної в'язкості та густини нафтопродуктів зі слідкувальним і розгортувальним зрівноваженнями. Наведено результати досліджень статичних і динамічних характеристик автоматичних аналізаторів, методики, алгоритми та програмне забезпечення процесу суміщеного у часі вимірювання ними кінематичної в'язкості та густини нафтопродуктів. Основні результати роботи впроваджено у металургійній промисловості в автоматичних системах регулювання процесу підготовки мазуту до спалювання у доменних і мартенівських печах, у військових частинах Збройних Сил України для контролю в'язкості та густини авіаційних палив, шляхом серійного випуску промислового автоматичного аналізатора кінематичної в'язкості АКВ-1 на Московському заводі "Нафтокіп".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л54-1с +
Шифр НБУВ: РА365026

Рубрики:

      
7.

Шкрібітько О.О. 
Господарська діяльність монастирів Степової України в XVI - XVIII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.О. Шкрібітько ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2007. — 19 с. — укp.

Досліджено соціально-економічні та політичні передумови заснування Святогірського, Самарського, Нехворощанського, Григоріївського Бізюкова чоловічих монастирів. Висвітлено основні етапи становлення господарських та історико-архітектурних комплексів, регіональні особливості розвитку монастирської економіки (промислів, промисловості, скотарства, землеробства, торгівлі). Розглянуто фактори, що впливали на стан монастирських господарств. Проаналізовано діяльність чернецтва в утвердженні православ'я в регіоні, обороні південних кордонів Московської держави, благодійництві та поширенні освіти серед місцевого населення. Досліджено взаємовідносини духовної та світської влади на різних етапах освоєння Степової України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-2 + Э372.09(4УКР7)-641 +
Шифр НБУВ: РА348713

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Тарасенко М.О. 
Давньоєгипетські міфи про світобудову (за матеріалами 17-ї глави Книги Мертвих): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / М.О. Тарасенко ; НАН України. Ін-т сходознав. ім. А.Кримського. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено давньоєгипетські міфи та їх сюжети, що стосуються проблеми світобудови на підставі змісту тексту та ілюстрацій 17-ї глави "Книги Мертвих" ("Нове царство") з залученням додаткових джерел (письмових і образотворчих), а також порівняльно-релігієзнавчого матеріалу. За результатами дослідження реконструйовано та інтерпретовано важливі сюжети глави, пов'язані з космогонією та міфологічною історією становлення всесвіту, зокрема сюжети про створення та гріхопадіння, як завершальну фазу космогонії, виявлено космографічність відображення темпоральних категорій. Розглянуто час, місце та умови створення даної глави. На підставі одержаних результатів установлено її призначення як путівника по потойбічному світу (Дуату).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)310-7 + Э321.0,18 +
Шифр НБУВ: РА328588

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Губицький Л.В. 
Дослідження історії Росії в Історичному товаристві Нестора-літописця (1827 - 1931 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Л.В. Губицький ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

З використанням маловивченого історіографічного та архівного матеріалу зроблено спробу реконструювати систему поглядів діячів Історичного товариства Нестора-літописця в галузі російської історії. Поглиблено наукову розробку еволюції концепцій вчених, наголошено на спадковості поглядів представників Київської документальної школи та їх наступників, наявності "зламів" у історичній творчості російських і українських вчених, які опинилися між парадигмами російської та української схем східнослов'янської історії. Проаналізовано витоки поглядів членів Товариства на питання внутрішнього та зовнішнього розвитку Московської держави та Російської імперії. Досліджено зміни світоглядних засад наукової творчості вчених під впливом політичних реалій, а також вплив національно-політичного фактора на доробок діячів установи. По-новому структуровано погляди вчених на російський історичний процес як на гармонізуючу складову загальноцивілізаційного.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(2)5 + Т1(2)61 + Т3(4УКР)5-7 +
Шифр НБУВ: РА323299

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Нелін О. І. 
Еволюція спадкового права в Україні (історично-правовий аспект): автореф. дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.01 / О. І. Нелін ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 39 с. — укp.

Проведено комплексний науково-теоретичний аналіз еволюції спадкового права в українських землях, які складають етнічну територію України, від потестарного суспільства до сьогодення. Простежено порядок спадкування на різних етапах розвитку історії українського народу, пов'язаних з існуванням чи відсутністю української державності. Обгрунтовано, що спадкове право формується та розвивається внаслідок встановлення приватної власності. Зазначено, що після входження України під протекторат Московської держави у 1654 р. на її територію не поширювалися дія російського законодавства, там діяли "прежние права". Особливі статті для Полтавської та Чернігівської губерній, які базуються на нормах українського звичаєвого права, були враховані російським царизмом під час проведення кодифікації права у першій половині XIX ст. і діяли в Україні до 1920 р.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)8-1
Шифр НБУВ: РА376978 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Зінько О.В. 
Етнічна історія Східного Криму (друга половина ІІІ - середина VІІ ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.В. Зінько ; Ін-т сходознавства ім. А.Ю.Кримського НАН України. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Визначено, що прикордонне становище Боспорського царства на краю середземноморських цивілізацій та великого поясу степу вимагало постійного маневрування між натиском степових кочівників та Імперією, але Боспор на останньому етапі свого існування не міг активно протистояти натиску варварських орд. В результаті боспоряни були вимушені постійно шукати союзників і грати на протиріччях між ромеями та варварами. Таке балансування було можливим тільки за умов рівнозначності сил між Імперією та кочівниками. Проаналізовано, що, якщо у другій половині ІІІ - V ст. Боспорське царство ще знаходило сили на збереження номінального суверенітету, то у VI - VII ст. воно не тільки втрачає незалежність, але й припиняє існувати, обмежившись у розмірах до одного візантійського провінційного містечка на місці колишньої столиці великого царства. Встановлено, що протягом всього періоду напади варварів призвели не тільки до колапсу Боспору, але й до неухильного зменшення чисельності боспорських греків. Результатом цього історичного процесу, внаслідок взаємопроникнення різних культурно-цивілізаційних світів, стало руйнування античної Боспорської держави, зникнення боспорських греків і зародження нового типу цивілізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)3 +
Шифр НБУВ: РА367514

Рубрики:

      
12.

Романова О.О. 
Жрецтво в соціальній структурі Єгипту доби Давнього Царства: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.О. Романова ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено місце єгипетського жрецтва в суспільній та адміністративній структурі Єгипту доби Давнього Царства. Розглянуто особливості виникнення, організації та функціонування в суспільній структурі різних видів єгипетських жерців. Доведено, що більшість жерців у Давньому Царстві служили культу царя, який займав чільне місце в релігійній системі. На підставі аналізу чиновницьких титулатур та інших видів джерел охарактеризовано категорії жерців семів, херігебів, гему-нечер, уабів та гему-ка. Показано, що жрецтво Єгипту доби Давнього Царства ще не сформувалось як єдиний суспільний прошарок, кожна з даних категорій мала свою історію походження та займала певну нішу в адміністративній структурі та соціумі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)310.2
Шифр НБУВ: РА310272 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
13.

Котлярова Т.О. 
Іконоборські ідеї в духовному житті Київської Русі та Московської держави: релігієзнавчий аспект: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / Т.О. Котлярова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 16 с. — укp.

Досліджено явище іконоборства у духовному житті Київської Русі та Московської держави. Розглянуто витоки, особливості розвитку та поширення іконоборських ідей на Русі. Зазначено - до головних причин, що сприяли формуванню іконоборських уявлень, належать впливи тих учень, особливо єретичних, які містили іконоборські ідеї. Розглянуто аспект засилля обрядовір'я та фанатичні зловживання стосовно ікон, зростання власного вільнодумства, а також нерозуміння богословського вчення про ікони. Здійснено релігієзнавчий аналіз іконоборських акцій і встановлено, що дії іконоборців у період Київської Русі синкретизувалися з місцевими віруваннями та носили здебільшого побутовий практичний характер (спалення, порубка, відщіпування, розбивання, перевертання "догори ногами" ікон). Згодом практичне іконоборство набуло більш фанатичних розмірів, мало прояв в антицерковних виступах єретиків Московської держави (XIV - XVI с.). Значну увагу приділено еволюційному характеру явища іконоборства на Русі з моменту християнізації до виникнення перших єритичних рухів стригольників і жидовілих. Установлено, що аргументація іконоборства на Русі щодо критики ними іконошанування є подібною до попередніх і сучасних іконоборських рухів, наприклад: посилання на старозавітну заборону ідолопоклонства; використання суперечливих моментів з тексту Нового Заповіту в іконоборській інтерпретації; ототожнення понять "поклоніння" та "шанування"; заперечення, взаємопов'язані з догматом про дві природи Боголюдини Христа; критичне ставлення до феномену чудотворної ікони; заперечення шанування хреста, святих мощів, чернецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э378.142.7 + Э37-482 + Э37-575.1 +
Шифр НБУВ: РА340972

Рубрики:

      
14.

Дебенко В.З. 
Імперська ідея в Московській державі в кінці XV - XVI ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / В.З. Дебенко ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено причини зародження та формування імперської доктрини Московської держави як основної складової державницької ідеології її правлячих кіл у кінці XV - XVI ст. Охарактеризовано роль російської православної церкви та політичної еліти Москви у виробленні імперської концепції. Розкрито суть імперської ідеології московських правителів та механізми її реалізації. Проаналізовано вплив імперської ідеї на внутрішнє становище та зовнішньополітичну доктрину Московської держави. Висвітлено її результати та наслідки для російського народу і країн Східної Європи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)44-5 + Ф1(4РОС)440.8
Шифр НБУВ: РА315404 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
15.

Жиртуєва Н.С. 
Ісіхазм в духовній культурі середньовічної України та Росії: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / Н.С. Жиртуєва ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2000. — 16 с. — укp.

Досліджено релігійний феномен ісіхазму - містичного вчення, спрямованого на вдосконалення людини та практику богопізнання. У контексті історіософського аналізу зроблено порівняльну характеристику ідей візантійського, києво-руського та московського ісіхазму. Проаналізовано вплив ісіхазму на тип східнослов'янського філософування. Візантійський ісіхазм сформовано на грунті взаємодії патристичного богослов'я та аскетичного напрямку, що призвело до створення універсального вчення про "обожнення" людини. Перетворення досягалося шляхом містичної практики "розумної молитви", через виховання в подвижнику всеохоплюючої любові до Бога та цілого світу. Догматичним виразом прагнення людини до поєднання зі світом постав культ Св. Трійці. Давньоруський ісіхазм не став офіційною ідеологією церкви, що суттєво зменшило його вплив на культуру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372-4-34 + Э372.27-4-34 + Ю3(0)416-377
Шифр НБУВ: РА311816 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
16.

Бондар Н. П. 
Історико-книгознавче дослідження видань І. Федорова та П. Мстиславця: філігранологічний аспект: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 27.00.03 / Н. П. Бондар ; НАН України, Нац. б-ка України ім. В.І. Вернадського. — К., 2011. — 17 с. — укp.

Комплексно досліджено сукупність водяних знаків на папері спільних та окремих видань східнослов'янських першодрукарів І. Федорова та П. Мстиславця. Встановлено співвідношення філіграней у межах усього видання й окремих його примірників. Простежено динаміку зміни водяних знаків, на основі якої виявлено послідовність друкування окремих частин видання, узагальнено відомості про походження виявлених водяних знаків. Шляхом філігранологічного аналізу встановлено невідомі раніше факти стосовно послідовності друку частин московського Апостола 1564 р., львівського Апостола 1574 р., вільнюського Євангелія 1575 р. та острозької Біблії 1581 р. Введено у науковий обіг декілька філіграней, не зафіксованих попередниками, встановлено випадки використання великих масивів порівняно якісного паперу без сюжетних водяних знаків у складі Євангелія 1575 р. Виявлено невідомі варіанти друку окремих аркушів, введено у науковий обіг відомості про друкування самостійних гравюр П. Мстиславця, що можуть гіпотетично вважатися первістками української естампної гравюри.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч611.63(0)43-33
Шифр НБУВ: РА384774 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Тищенко К.А. 
Історія української мови в науковій концепції А.Ю.Кримського: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / К.А. Тищенко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2006. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження наукової концепції А.Ю.Кримського щодо історії розвитку української мови. Основну увагу приділено вивченню особливостей дослідницької методології ученого. Висвітлено погляди мовознавця на проблему східнослов'янського глотогенезу, розглянуто історію розвитку явищ українського вокалізму та консонантизму в інтерпретації А.Ю.Кримського. Проаналізовано морфологічні явища та деякі питання з історії українського синтаксису. За допомогою методу історико-лінгвістичної реконструкції наукову діяльність ученого розглянуто в широкому контексті поглядів компаративістів 1870 - 1930-х рр. Розкрито вплив учених Харківської та Московської лінгвістичних шкіл, О.І.Соболевського, С.К.Тимченка, П.О.Бузука, К.Т.Німчинова, О.Б.Курило на формування мовознавчих поглядів А.Ю.Кримського. Показано суттєвий внесок ученого у розвиток української компаративістики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-72 Кримський А. + Ш.г(4УКР)6 д Кримський А. +
Шифр НБУВ: РА348002

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Орел А.С. 
Історія фонологічних систем східнословянських мов: лінгвоісторіографічний аспект: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / А.С. Орел ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2009. — 20 с. — укp.

Уперше у лінгвістичній історіографії розкрито теоретичні та методологічні проблеми дослідження історії фонологічних систем східнослов'янських мов у студіях мовознавців другої половини XIX - початку XXI ст. (у взаємозв'язку з генезисом і еволюцією історичної фонології). Досліджено витоки історичної фонології східнослов'янських мов в історико-фонетичних студіях Харківської, Лейпцизької, Московської, Казанської та Женевської лінгвістичних шкіл. Розвинуто теоретико-методологічну базу історичної фонології, зокрема, істричної фонології східнослов'янських мов у дослідженнях учених Празької лінгвістичної школи, Московської та Санкт-Петербурзької фонологічних шкіл, а також у концепціях окремих лінгвістів, зокрема, А. Мартіне, Є.Д. Поливанова, Н. ван Вейка, В.К. Журавльова, Ю.А. Бурмистровича. Проаналізовано роботи стосовно питань "передісторії" фонологічних систем східнослов'янських мов, зокрема, протослов'янського діалекту індоєвропейської прамови та праслов'янської мови. Висвітлено особливості "давньоруського періоду" в історії фонологічних систем східнослов'янських мов і становлення фонологічних систем української, російської та білоруської мов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.1-021 +
Шифр НБУВ: РА364062

Рубрики:

      
19.

Келембет С.М. 
Князі Нижегородсько-Суздальської землі в кінці ХІV - середині ХV ст. (історико-генеалогічний дискурс): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / С.М. Келембет ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2005. — 21 с. — укp.

Вперше у вітчизняній історіографії здійснено комплексне дослідження історії правління роду князів Суздальських (правлячої династії Нижегородсько-Суздальської землі) у кінці XIV - середині XV ст. - складного історичного періоду перетворення регіону з самостійного державного утворення на провінцію Московської держави. Проаналізовано весь комплекс джерел та історіографію з досліджуваної теми, зокрема недостатньо вивчені актові документи. Відтворено генеалогію роду кн. Суздальских, вирішено ряд проблемних питань з хронології життя та правління окремих князів. З максимально можливою точністю встановлено дати першого приєднання до Московської держави Суздальського князівства і остаточної втрати політичної самостійності Нижегородсько-Суздальської землі. Проаналізовано основні етапи боротьби нижегородсько-суздальских "отчичів" за свої родові володіння з Московською державою. Показано вирішальну роль Золотої Орди та Казанського ханства в епізодичних успіхах князів Суздальських. Відзначено, що згадані держави були, по суті, їх єдиною опорою у боротьбі з Москвою. Доведено прямий зв'язок між успіхами московської централізаторської політики в регіоні та процесом поступового ослаблення влади ординських ханів. Розкрито причини успіхів і невдач князів Суздальських та їх остаточної поразки у боротьбі проти московської централізаторської політики, наслідком якої є втрата статусу суверенних правлячих князів та їх утвердження у складі верхівки московської службової аристократії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)430 +
Шифр НБУВ: РА339912

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
20.

Стоколос Н.Г. 
Конфесійно-етнічні трансформації в Україні (XIX - перша половина XX ст.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 09.00.11 / Н.Г. Стоколос ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2003. — 37 с. — укp.

Проаналізовано інституційно-конфесійні та переважно негативні та трагічні для українців етноконфесійні трансформації на Правобережній Україні та на західних українських - автохтонних і етнічних землях у XIX - першій половині XX ст. (до 1945 р.). Відзначено, що "обрусение" - дискурс самодержавно-церковної політики в XIX ст. - нівелювало національні особливості культурного та релігійного життя українців на Правобережній Україні. Істотні трансформації церковного, національного та культурного життя відбувалося в Галичині та Закарпатті під австро-угорською, мадярською та польською владою, але найглибшими й найтрагічнішими були на теренах етноконфесійного прикордоння - на Холмщині, Підляшші, Лемківщині. Зауважено, що у період Другої світової війни (1939 - 1945 рр.) під церковно-релігійне життя України було закладено "міну сповільненої дії", якою став насильницький перехід частини ієрархів і духовенства Православної церкви в західних областях України під юрисдикцію Московської патріархії. Саме це значною мірою спричинило в період німецької окупації розкол і конфронтацію в Українському православ'ї, утворення ворогуючих церков - Автономної православної церкви та Української автокефальної церкви. Зазначено, що окупаційна німецька політика щодо церков і релігійних груп в Україні мала на меті усіма засобами перешкоджати встановленню єдиної Української православної церкви. Показано, що німецька окупаційна влада ефективно протидіяла становленю Києва як центру українського православного життя та виокремленню з середовища православних ієрархів авторитетного лідера, який був би здатним очолити рух за встановлення канонічного статусу Київської митрополії та таким чином консолідувати всі течії Українського православ'я, остаточний демонтаж усієї системи керування православним церковним життям в Україні й тотальне його підпорядкування окупаційній адміністрації на початку 1943 р. спричинили далекосяжні наслідки. Зазначено, що до повернення в Україну радянської влади інституціалізаційно-конфесійна трансформація всього православного комплексу дійшла до такого ступеня, яка дозволила без зайвих зусиль формалізувати його в межах Руської православної церкви та нав'язати йому таку модель іманентного виживання, яка цілком влаштовувала радянську тоталітарну систему. Зроблено висновок, що наслідки цих історичних інституалізаційно-конфесійних та етноконфесійних трансформацій мають дискурсну рефлексійність на сучасний стан та тенденції розвитку православ'я в незалежній Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-3 + Ф51(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА326364

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського