Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (23)Реферативна база даних (172)Книжкові видання та компакт-диски (97)Журнали та продовжувані видання (6)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОДОРОЖІ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Вишневська Г.Г. 
Еволюція сфери гостинності міста Києва другої половини XIX - початку XX століття в контексті розвитку українського туризму: автореф. дис... канд. культурології: 26.00.06 / Г.Г. Вишневська ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Визначено складові сфери гостинності м.Київ. Висвітлено характер її еволюції у взаємозв'язку зі становленням та розвитком туризму як нової соціокультурної практики в Україні другої половини XIX - початку XX ст. Проаналізовано основні види масових подорожей в Україні, наявність яких зумовлює формування мережі закладів гостинності, що надають послуги відповідним категоріям подорожуючих і які за умов розвитку капіталізму в Україні та спричиненого ним національно-культурного відродження зберігаються (зокрема паломництво) або трансформуються (подорожі з торгівельною метою, краєзнавчі екскурсії) у нові форми, які набувають ознак туризму: ділового й історико-культурного. Охарактеризовано м.Київ як соціокультурну атракцію. Показано його роль як духовного та релігійного центру православ'я у контексті паломництва та релігійної гостинності. Визначено вплив, який Київ здійснив на становлення та розвиток ділового й історико-культурного туризму, еволюцію світської гостинності. Проаналізовано релігійні та світські заклади гостинності як основні складові сфери гостинності міста. Досліджено кількісну та якісну еволюцію київських готелів та інших закладів тимчасового розміщення, закладів харчування. Визначено поступальний характер цієї еволюції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч518.14(4УКР)г +
Шифр НБУВ: РА358594

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Деремедведь О.М. 
Жанрові особливості англійської жіночої літератури мандрів кінця XVIII - першої половини XIX ст. (на матеріалі творів про Крим): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / О.М. Деремедведь ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2008. — 24 с. — укp.

Виявлено своєрідність англійського жіночого травелога про Крим як одного з провідних жанрових різновидів літератури мандрів Великобританії кінця XVIII - першої половини XIX ст. Визначено особливості жанру подорожі у контексті сучасних літературознавчих теорій. Проаналізовано особливості розвитку "Кримського тексту" у загальній еволюції англійської літератури мандрівок. Визначено тенденції та закономірності функціонування британської оповідної прози, зокрема, жіночої літератури подорожі, охарактеризовано основні етапи її становлення та виявлено спрямованість на освоєння кримської тематики. Розглянуто участь у літературному процесі чоловіків і жінок, встановлено подібність і розходження у висвітленні письменниками різної статі нового життєвого матеріалу. Показано гендерну специфіку "таврійських подорожей", створених письменниками-чоловіками й авторами-жінками. Запропоновано визначення понять "література подорожі" та "жанр подорожі". Розкрито сутність травелога, запропоновано класифікацію його різновидів. З використанням принципово нових текстуальних джерел досліджено генезис, конститутивні ознаки, спрямованість еволюції, типологію, поетику жіночих травелогів про Крим. Проаналізовано вплив різних літературних напрямів (романтизму та реалізму) на формування та розвиток англійської літератури подорожі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ВЕЛ)-307 +
Шифр НБУВ: РА355541

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Черниш Н. О. 
"Китайська подорож" О. Седакової у контексті діалогу традиційних культур: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / Н. О. Черниш ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. — Д., 2011. — 19 с. — укp.

Вперше у вітчизняному літературознавстві здійснено компаративний аналіз "Китайської подорожі" в аспекті взаємодії з традицією китайської класичної культури (філософії, лірики та графіки пейзажних мініатюр). Дослідження збірки О. Седакової в обраному аспекті дозволяє визначити "зону контакту" двох культур як естетично свідому, так і несвідому, а також вирізнити семантико-поетологічні особливості циклу в контексті розробки тем і стилів Сходу в російській літературі XX ст. та в контексті усієї творчості поета. Специфіка літературного компаративного аналізу вимагає залучення до розгляду прецедентних текстів китайської культури ("Дао-Де цзін", "Ши цзін", поезія Лі Бо, Ван Вея, Сикун Ту), а також актуалізує рецептивно-інтерпретаційне дослідження проблеми атрибуції протексту, яким є книга китайської літератури "І цзін".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)6-4 Седакова О. О. 535 + Ш5(5КИТ)-318.3 +
Шифр НБУВ: РА380746 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
  

Географічні рубрики:

      
4.

Тихомирова О.В. 
Міфічний квест у літературній спадщині Дж. Р. Р. Толкіна: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.04 / О.В. Тихомирова ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Досліджено функціонування міфічного квесту в авторській міфології, створеній Дж. Р. Р. Толкіном. Проаналізовано світ Арди та запропоновано ставлення до усієї сукупності різних за жанром творів письменника як до партитури текстів, на інтертекстуальних зв'язках між якими вибудовується міфологічний континуум. Характер міфології Толкіна визначено як альтернативну міфологію - реконструкцію діалогу кельтської та англосаксонської епічних традицій, який міг би відбутися, якби не Нормандське завоювання у 1066 р. Поняття "міфічний квест" визначено як певну сюжетну єдність, що містить мотиви пошуку, подорожі, подвигу і в процесі розв'язання суб'єктно-об'єктних відносин якої відбувається актуалізація хронотопу фантастичного світоландшафту. З метою позначення загальних для народів Арди способів залучення до міфоісторичного руху запропоновано поняття метаквесту (квесту, що об'єднує цілий народ або охоплює епоху чи кілька епох). Об'єктну частину метаквесту представлено артефактами, що несуть інформацію про сакральні часи першотворення, як суб'єктів розглянуто низку героїв Арди. Предикативний зв'язок між суб'єктами та об'єктами метаквесту знаходить своє вираження в образі нескінченної Дороги, на якій кожен з героїв (від міфічних до низькоміметичних) має знайти своє місце.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ВЕЛ)-4 Толкін Дж.Р.Р. 45 +
Шифр НБУВ: РА327144

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Романюк Л.Б. 
Музичне життя Станіславова другої половини XIX ст.: автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / Л.Б. Романюк ; Львів. нац. муз. акад. ім. М.В.Лисенка. — Л., 2007. — 19 с. — укp.

Вперше комплексно досліджено музичне життя Станіславова другої половини XIX - першої третини XX ст. як цілісного історико-культурного явища. До наукового обігу введено нові архівні документи, залучено значну кількість матеріалів тогочасної преси з метою відтворення об'єктивної панорами мистецького життя Станіславова досліджуваного періоду у всій її різноманітності. Висвітлено просвітницько-пропагандистську, освітню, виховну, концертну діяльність українських, польських та єврейських музичних громадсько-просвітницьких товариств Станіславова. Виявлено специфіку організації навчального процесу й багаторівневу систему музичної підготовки у навчально-виховних і спеціалізованих музичних освітніх закладах. Проаналізовано принципи музичного навчання й виховання у контексті мистецьких традицій регіону. Визначено основні тенденції музично-театрального життя Станіславова. Відтворено процес становлення й формування концепції діяльності та розвитку театральних товариств, наведено матеріали про гастрольні подорожі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4УКР-2ІВ)53-69 +
Шифр НБУВ: РА355038

Рубрики:

      
6.

Красковська О.Л. 
Навчання старшокласників загальноосвітніх шкіл моделей комунікативної поведінки британців: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / О.Л. Красковська ; Київ. нац. лінгвіст. ун-т. — К., 2006. — 23 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано й експериментально перевірено методику навчання старшокласників моделей комунікативної поведінки (МКП) британців у повсякденних ситуаціях міжкультурного спілкування. Уточнено зміст поняття МКП, здійснено порівняльне дослідження вербальних і невербальних компонентів МКП у Великій Британії й Україні. Проведено анкетування 376-ти старшокласників з метою визначення можливих "комунікативних пасток", в які можуть потрапити учні під час подорожі до Великої Британії. Вивчено психологічні особливості старшого шкільного віку, які враховано у процесі навчання МКП. Розроблено систему вправ для навчання старшокласників МКП британців, як складається з п'яти підсистем. Розглянуто підготовчий та основний етапи навчання МКП. Експериментально доведено ефективність розробленої методики, показано перевагу подачі навчального матеріалу за зоровим і слуховим каналами одночасно, а також комплексу вправ з включенням порівняння МКП у Великій Британії та Україні. Уточнено критерії оцінки рівня сформованості навичок використання старшокласниками МКП британців у діалогічному мовленні. Вперше виділено критерій дотримання мовленнєвого етикету під час спілкування в соціально-побутовій сфері. Розроблено методичні рекомендації щодо впровадження методики навчання МКП у навчальний процес у старшій школі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-912.33 +
Шифр НБУВ: РА345875

Рубрики:

      
7.

Мінчик С. С. 
Подорож О. С. Грибоєдова на Південь у 1825 році: науково-біографічний контекст і творча рефлексія: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.02 / С. С. Мінчик ; Тавр. нац. ун-т ім. В. І. Вернадського. — Сімф., 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено концепцію подорожі О. С. Грибоєдова до Києва та Криму, що ознаменувала новий етап у розвитку його життєвих і творчих позицій. Відновлено історію вивчення проблеми автора в Києві та Криму. Висвітлено провідну роль кримського щоденника у процесі творчої еволюції Грибоєдова як письменника-інтелектуала, виявлено вплив мандрівки Півднем на пафос грибоєдовського вірша "Хищники на Чегеме". Доведено, що південна подорож Грибоєдова стала знаковою подією його долі та позначилася на загальній системі життєвих орієнтирів класика та на всіх аспектах його творчої спадщини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4Грибоєдов О. С. 23
Шифр НБУВ: РА374701 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Романцова Н.І. 
Постать князя Дмитра Вишневецького в українській історіографії XIX - початку XXI ст.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Н.І. Романцова ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2007. — 20 с. — укp.

Висвітлено наукові концепції українських істориків та конкретні аспекти життя та діяльності визначного персонажа вітчизняної історії XVI ст. - князя Д.Вишневецького. На підставі історіографічного аналізу наукових праць В.Антоновича, О.Апанович, Д.Багалія, Д.Бантиш-Каменського, М.Василенка, Л.Винара, В.Голобуцького, М.Грушевського, К.Гуслистого, Д.Дорошенка, І.Каманіна, М.Костомарова, П.Куліша, В.Луціва, М.Максимовича, М.Маркевича, Ю.Мицика, В.Сергійчука, Д.Яворницького, Н.Яковенка розглянуто питання стосовно генеалогії князя, його перебування на посаді старости черкаського та канівського, гетьманства у Війську Запорізькому, ототожнення Хортицького замку з першою Запорізькою Січчю, московської служби, подорожі до Туреччини, молдавського походу. Розглянуто дискусійні аспекти діяльності Д.Вишневецького, визначено його роль в українській історії, зокрема, в організації українського козацтва та створенні Запорізької Січі. Висвітлено історіографічні аспекти питання щодо ототожнення Д.Вишневецького з легендарним Байдою, досліджено його міжнародну діяльність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1-1(4УКР)4 +
Шифр НБУВ: РА354935

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Максютенко О.В. 
Проблема автора в прозі Лоренса Стерна: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.04 / О.В. Максютенко ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

Зазначено, що новизна відкриттів Стерна у "Трістрамі Шенді" та "Синтиментальній подорожі" полягала в тому, що він увійшов в історію культури як предтеча романтичного авторства, був наділений природним даром генія, відбувся як автор-божество, але не збігаючись з автором-героєм власних творів, Стерн водночас передбачив поетологію "кризи авторства", яку він втілив за допомогою образу "ненадійного оповідача", який займає нестабільну ціннісну позицію у тексті, пояснив недосконалість форми роману відсутністю літературних навичок у письменника-"початківця" ("Трістрам Шенді"), але найбільш за все в стихії гри використав оповідні прийоми non finito, що проблематизують художню комунікацію й активізують роль читача у процесі інтерпретації твору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ВЕЛ)4-4 Стерн Л. 534
Шифр НБУВ: РА372021 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Орлова О.І. 
Релаксація як соціально-технологічна функція сучасної культури: автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.04 / О.І. Орлова ; Гуманіт. ун-т "Запоріз. ін-т держ. та муніцип. упр.". — Запоріжжя, 2007. — 16 с. — укp.

Обгрунтовано значущість актуалізації технологічного підходу до дослідження культури як соціального явища, охарактеризовано її технологічні функції. Аргументовано теоретико-методологічну стратегію вивчення соціально-технологічного статусу релаксації на базі врахування функціональних і дисфункціональних характеристик різних технологічних засобів релаксації, з'ясування специфіки соціокультурних детермінант релаксаційних практик, вивчення функціональної диференціації релаксаційних практик в аспекті їх розмежування на індивідуальний і колективний типи релаксації. Обгрунтовано визначення релаксації як специфічного фізіологічно та культурно детермінованого процесу нервово-м'язового розслаблення, взаємопов'язаного з цілеспрямованими технологічними діями людей для актуалізації потенціалу різних релаксантів як специфічних культурних артефактів. З'ясовано дві головні особливості специфіки прояву соціокультурної детермінації релаксаційних практик - подієву артикульованість таких практик та їх багатовимірну модальність. Установлено й аргументовано, що основним типом індивідуальної релаксації є тілесна релаксація, а її технологічними засобами здійснення - емоційна та медитативна тілесна релаксація. Доведено, що колективному типу релаксації властива певна культурна детермінація та відповідні технологічні способи формування релаксаційного ефекту за допомогою актуалізації релаксаційного потенціалу ритуалу, свята, гри, подорожі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Ч + С5*665.244.2 +
Шифр НБУВ: РА353486

Рубрики:

      
11.

Шалата О.М. 
Рецепція творчості Даніела Дефо і Джонатана Свіфта в Україні: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / О.М. Шалата ; Терноп. держ. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2001. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання освоєння Україною реалістичної нарації Д.Дефо та алегоричної сатири Дж. Свіфта, їх вплив на український літературний процес. Проведено компаративістичний аналіз романів "Робінзон Крузо" та "Гулліверові подорожі", їх українських перекладів і переказів. Висвітлено погляди зарубіжних критиків щодо творчості Дефо та Свіфта. У процесі дослідження використано важливий фактичний літературний матеріал та інформацію з історії англійського Просвітництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.218.7 + Ш5(4ВЕЛ)-318.3 + Ш5(4УКР)-318.3 + Ш5(УК=4/8)-318.3
Шифр НБУВ: РА316039 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
12.

Полушина-Брояко Е.І. 
Становлення інституцій побутової культури в контексті постмодерних культурних практик: автореф. дис... канд. культурології: 26.00.01 / Е.І. Полушина-Брояко ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Проаналізовано літературу з питань традиційного побуту українців, а також сучасні дослідження з туризму, готельно-ресторанного бізнесу, новітніх мистецьких практик, зокрема, моди та дизайну. Розглянуто механізми входження у побут реклами, мас-медіа, новітніх інновацій постмодерної культури. Зазначено, що поняття "побутова культура" у контексті дослідженої проблеми використано синонімічно поняттю "культура побуту" та розглянуто як культуру кінцевого споживання вироблених у соціумі товарів і послуг. Відзначено, що туризм як новітня форма побутової культури генетично пов'язаний з мандрівництвом, прочанством та, меншою мірою, подорожами. За постмодерної доби рекреація часто набуває форми саме туристичної подорожі. Певне місце у сучасній побутовій культурі посідає мода, яку можна розглядати як своєрідний феномен культури споживання. Вона взаємопов'язана з дизайном, який у постмодерній культурі також є невід'ємною частиною побутової культури, проте як результати діяльності, спрямованої на створення предметного середовища повсякденного побуту людини. Зроблено висновок, що побутова культура історично мінлива у аспекті номенклатури товарів, які можуть відігравати роль предметного середовища побуту, а також у аспекті послуг. Наприкінці XX ст., яке часто визначають як добу постмодерну, побутова культура значно розширюється за рахунок нових складових і змін їх суті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч111.161.33 + Т3(4УКР)6-7 +
Шифр НБУВ: РА364869

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Слободенюк Е.В. 
Туризм як чинник гуманізації відносин між народами: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / Е.В. Слободенюк ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — О., 2003. — 19 с. — укp.

Уперше у вітчизняній філософії здійснено цілісний аналіз соціальних, антропологічних, етичних, світоглядних проблем туризму. Доведено, що тимчасове та добровільне переміщення масових людських потоків до іншого географічного, природного та соціокультурного середовища з метою подорожі є новим глобальним соціокультурним явищем і вимагає належного філософського осмислення. Відзначено, що задовольняючи специфічний комплекс потреб людини, туристична діяльність підносить і розкриває та гуманізує ці потреби. Показано, що туризм, здійснюючи крос-культурну передачу екзистенційних цінностей, збагачує світогляд, систему цінностей людини, сприяє встановленню діалогічних відносин між представниками різних соціумів і народів, створює між ним атмосферу взаєморозуміння та довіри. Тому, на відміну від інших чинників глобалізації, які можуть загострювати конкурентні відносини між країнами, туристична діяльність сприяє кооперативній взаємодії індивідів, спільнот, культур, народів. Зроблено висновок, що міжнародні та національні туристичні організації, проводячи цілеспрямовану політику покращання взаємодії між народами, створюють засобами туризму умови для гуманізації цих відносин, активізації моделей співпраці у напрямку розв'язання загальних глобальних проблем світового соціуму, досягнення якісно нового рівня суспільного розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*328.95 + Ю6*671*321 + Ч518.1 +
Шифр НБУВ: РА328265

Рубрики:

      
14.

Луцький Я.В. 
Український туристично-краєзнавчий рух у Галичині (30-ті рр. XIX ст. - 30-ті рр. XX ст.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Я.В. Луцький ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено витоки, зародження, формування та розвиток туристично-краєзнавчого руху як складової суспільно-політичного та культурного життя українського населення Галичини. Визначено й охарактеризовано основні етапи розвитку туристично-краєзнавчого руху, проаналізовано історико-освітню діяльність українських гуртків та організацій, туристичних і спортивно-молодіжних товариств, визначено їх роль і місце у загальному процесі національно-культурного відродження Галичини. Проаналізовано народознавчі мандрівки, краєзнавчі подорожі відомих галицьких громадсько-політичних діячів. Показано, що мандрівничий рух, культурно-освітні та фізико-оздоровчі ідеї широко використовувалися для формування духовно-моральної, гармонійної особистості. Доведено, що туристично-краєзнавчий рух став однією з форм галицького просвітництва, способом залучення молоді до процесу національно-культурного відродження краю, засобом її морального та фізичного розвитку та підготовки до національно-визвольних змагань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР331)5-7 + Т3(4УКР331)61-7
Шифр НБУВ: РА371771 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Павленко А. І. 
Моделювання і оптимізація маршрутів у транспортних мережах / А. І. Павленко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена моделюванню і оптимізації маршрутів у транспортних мережах, а саме розробці алгоритмів розв'язування та експериментальногопрограмного комплексу для побудови оптимальних шляхів за критерієм вартості в залежних від часу мережах авіаперельотів з урахуванням обмежень користувача і необхідності виконання розрахунків у реальному часі. Сформульовано спеціальну задачу пошуку оптимального за критерієм вартості шляху мандрівника з користувацькими умовами: початковий і цільовийпункт подорожі, часове вікно, максимальна кількість транзитних пунктів і тривалість подорожі, бажані і заборонені проміжні пункти. Відмінність даної задачівід існуючих постановок полягає у врахуванні таких властивостей транспортної мережі, як залежність її характеристик від часу. Аналіз подання моделей різнихтранспортних мереж виявив їх відмінності і можливість застосування евристичних алгоритмів розв'язування поставленої задачі.Запропоновано алгоритм на основі міток і ряд алгоритмів на основі модифікації оптимізації мурашиними колоніями. Алгоритм міток показав задовільні результати для невеликих мереж, але значне зростання часу виконання у порівнянні з мурашиним алгоритмом з ростом мережі. Алгоритм мурашиних системмодифіковано з урахуванням специфіки задачі, а саме операції бектрекінгу, локального пошуку, табу-списків, добудови допустимого маршруту, відсікання простору пошуку методом гілок і меж. Для покращення точності обчислень для міжрегіональних маршрутів запропоновано диверсифікований алгоритммурашиних систем. При пошуку кільцевих або міжрегіональних маршрутів пропонується застосовувати розроблений двонаправлений алгоритм системмурашиних колоній (АСМК).Задоволення вимог адаптивності та роботи в реальному часі програмного комплексу досягається запропонованим алгоритмом з попередньою обробкоюданих, який використовує АСМК для пошуку оптимальних шляхів для всіх пар вершин мережі, а потім використовує цю інформацію для побудови відноснихоцінок якості кожного сполучення за критерієм вартості. Оцінки якості використовуються для пошуку маршруту в реальному часі. Така задача та методи їїрозв'язування актуальні для пошуку оптимальних маршрутів мандрівників в реальному часі в мережі громадського транспорту.^UThe dissertation is devoted to the topic of modeling and optimizing routes in transportation networks, in particular, application development for constructing optimalroutes by cost criteria in time-dependent air networks, taking into account user's limitations and real time calculations requirement.Time dependent optimal traveler's path by cost criteria problem is defined with given user's limitations: source and target points, travel time window, maximum number of transit points and duration of the trip, desired and prohibited intermediate points. The main difference of this problem from existing ones is taking into account network properties, since it's time dependent and costs are dynamic.Analysis of models presentations of various transport networks showed their differences and the possibility of applying heuristic approaches to the problem.Multicriterial labelling based algorithm and several ant colony system (ACS) based modifications were proposed to solve the problem. The labeling algorithm showedsatisfactory results for small networks, however execution time significantly increased with network growth, comparing to ant algorithm.Developed ACS-based algorithm has been modified with consideration of the specifics of the problem, applying backtracking operation, route fixing, method ofbranches and bounds, several local search procedures, tabu-lists. To reduce error ratio for international routes, a diversified algorithm of ant colony systems was proposed. To find return or multiregional routes, bidirectional ACS was proposed.To meet the requirements of adaptability and real-time execution, a preliminary data processing algorithm was proposed that uses ACS to search for optimal paths forall pairs of vertices of the network and then uses this information to build relative estimates of the quality of each connection based on cost criteria. Quality ratios are used to find the route in real time. Described problem and solution approaches are relevant for development of techniques for finding optimal traveler's routes in real time in the public transportnetwork.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Куманська Ю. О. 
«Екологічні аспекти сучасної літератури для дітей (на матеріалі прози З. Мензатюк, О. Ільченка, І. Андрусяка)» / Ю. О. Куманська. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – різножанрові твори сучасної прози для дітей З. Мензатюк, О. Ільченка, І. Андрусяка, котрі презентують літературне покоління, сформоване в 1990-х, що продовжило свій розвиток на початку нового століття, коли в українському літературознавстві поширилися ідеї екокритики. Творча лабораторія З. Мензатюк, О. Ільченка та І. Андрусяка як вихідців із різних регіонів України засвідчує інший геосоціальний досвід і художню реалізацію.Мета дослідження – на матеріалі прози З. Мензатюк, О. Ільченка, І. Андрусяка дослідити специфіку реалізації екологічних аспектів сучасної літератури для дітей з урахуванням проблемно-тематичних і жанрових особливостей творів.Наукова новизна дослідження полягає в тому, що вперше в українському літературознавстві здійснено комплексне дослідження сучасної прози для дітей в аспекті екокритики. Окреслено специфіку екокритичних студій у контексті інтердисциплінарних досліджень.Дисертація є першим ґрунтовним дослідженням екологічних аспектів сучасної літератури для дітей. На матеріалі прози З. Мензатюк, О. Ільченка, І. Андрусяка доведено ефективність екокритики.Відтворено роль інтердисциплінарних досліджень у сучасному літературознавстві. Зокрема досліджено становлення та розвиток екокритики («зелених студій») як аналізу літератури та культури в аспекті екологічних взаємодій. Простежено чотири хвилі екокритики: від в англомовного природничого письма до розвитку прикладних студій на сучасному міжнародному етапі (B. Lawrence, Jan Marshall, S. Slovic та ін.).Виокремлено спорадичну увагу до екокритики в сучасному українському літературознавстві.Простежено, що тема взаємодії людини і природи – одна з провідних у літературі для дітей ХХ ст. У творчості Олени Пчілки екологічні аспекти є складником патріотичного виховання. Проблемно-тематичний спектр прози О. Іваненко презентує багатство природничих тем, які об'єднані морально-етичними чинниками. Повісті-казки В. Нестайка сповнені багатством природничої інформації про взаємодію видів між собою та з довкіллям. Природа у прозі В. Близнеця опоетизована, сповнена ліризму, делікатного одкровення, дитячого зачудування світом усього живого, здатності побачити неймовірне у звичних речах. Досліджено, що сюжет «Арніки» З. Мензатюк розгортається як варіант казки про живу воду за допомогою мотиву подорожі. Простежено також у творі жанрові елементи казки-легенди, в якій пояснено історію лікарської рослини. Ідеї світової гармонії підпорядкована думка про єдність людини та природи, про ідеальні екологічні взаємодії.Проаналізовано, що для проблематики міських казок збірки З. Мензатюк «Тисяча парасольок» характерно поєднання морально-етичних, пізнавально-екологічних і міфологічних аспектів. Зокрема малий читач дізнається про живу й неживу природу українських Карпат, про взаємопов'язаність усього на Землі, а також відомості з астрономії і т. ін.Зауважено, що збірка есе З. Мензатюк «Український квітник» присвячена культурним рослинам українського саду. Наскрізний авторський задум полягає в думці про необхідність збереження природи, зокрема червонокнижних видів рослин. Спостережено, що екологічний аспект збірки есе З. Мензатюк «Зелені чари» пов'язаний також із усвідомленням проблем, про які сигналізує Червона Книга України. Досліджено, що в оповіданні О. Ільченка «Де живуть тварини» в художній формі презентовано етологію та екологію українського світу. Лейтмотивом історії є думка про важливість кожної живої істоти. Пізнавальні завдання оповідання О. Ільченка «Мандрівка Дощинки» проаналізовано на перетині літератури та природознавства. Презентуючи художній опис процесу колообігу води в природі, автор сприяє формуванню екологічної компетентності дітей.Спостережено, що в оповіданнях «У кого ріжки кращі» та «Як коник співати навчився» О. Ільченко демонструє вплив літератури для дітей на формування принципів екологічної взаємодії. Екологічний аспект презентовано відтвореними ланцюгами екологічних взаємодій. Доведено, що екологічні аспекти віршоказок І. Андрусяка «Зайчикова книжечка» зреалізовано в соціальному вимірі. Мета такого зображення – утвердження думки про повагу до кожного життя, його самодостатність, а також про гармонійну взаємодію у природі. Актуальним є мотив екологічної безпеки, втілений, зокрема, в проблемі антропогенного впливу на природу.Підкреслено, що в повісті-казці І. Андрусяка «Третій сніг» екологічна тема переплітається з антиколоніальною. Визначальними є мотиви екологічної поведінки людини, формування емпатії до живого й поваги до довкілля. Антиколоніальний характер повісті-казки визначає думка про мову як основу національної ідентичності. Екологічні аспекти у творі І. Андрусяка «Морськосвинський детектив» розглянуто в контексті жанрово-стильових особливостей. Три історії твору є самостійними пригодами, інтертекстуальні зв'язки яких покликані зацікавити дітей класичною літературою. Подіям та явищам природи письменник намагається дати наукове чи просто логічне пояснення.^UScientific novelty of the research is that first time in Ukrainian study of literature complex investigation of modern prose for children in the aspect of ecocriticism was carried out.The dissertation is the first thorough study of ecological aspects in modern literature for children. Effectiveness of ecocriticism is proven with the help of prose written by Z. Menzatiuk, O. Ilchenko, I. Andrusiak.Role of inderdisciplinary research in modern study of literature is shown. In particular the formation and development of ecocriticism (“green studies”) as analysis of literature and culture in the aspect of ecological interactions is investigated. Four waves of ecocriticism are traced: from English writings about nature to development of modern international applied studies (B. Lawrence, Jan Marshall, S. Slovic and others).Sporadic attention to ecocriticism in modern Ukrainian literary studies is singled out.It is traced that man-nature interaction is one of the leading themes in the children literature in 20th century. In works of Olena Pchilka ecological aspects are part of patriotic education. Problems raised in prose of O.Ivanenko deal with multiple nature subjects that are united by moral and ethical factors. Novel fairy tales of V.Nestaiko have plenty of natural information about cooperation of species with each other and with environment. Nature in prose of V.Blyznets is poetical, lyrical, full of delicate insights, childish wondering at the world of living, ability to see the incredible in common things.It is investigated that the plot of Z.Menzatiuk's “Arnika” uses a theme of voyage to unfold as a version of a fairy tale about living water. In this literary work the genre elements of legendary tale, that explains the history of the medicinal plant, are traced. Idea of the world harmony is delivered through the thought of man-nature unity, ideal ecological cooperation.It is analyzed that range of problems in city tales (collected edition of Z. Menzatiuk “Thousand of umbrellas”) is characterized by combining moral and ethical, research and ecological, as well as mythological aspects. For example, young reader learns about animate and inanimate nature of Ukrainian Carpathians, about interconnection of everything on the Earth, as well as some notions of astronomy etc.It is noted, that Z. Menzatiuk's collected edition “Ukrainian flowerbed” is dedicated to cultivated plants of the Ukrainian garden. Cross-cutting intention of the author is the necessity of saving nature, especially the plants from Red List. Ecological aspect of Z.Menzatiuk's collected edition of essays “Green magic” is also related to understanding of the problems that are raised in the Ukrainian Red List.It is investigated that in O.Ilchenko's story “Where animals live” ethology and ecology of Ukrainian world are described in a fiction form. Keynote of the story is the idea of importance of every living creature.Cognitive tasks of O.Ilchenko's story “Voyage of the Raindrop” are analyzed on the intersection of literature and natural studies. With his artistic description of the water circuit in nature the author facilitates the development of children's ecological competence.It is observed that in the stories “Who has better horns” and “How grasshopper learned to sing” O. Ilchenko demonstrates influence of literature for children on formation of principles of ecological interaction.It is proven that ecological aspects of I. Andrusiak's rhymed tales “The Hair's Book” are described in social dimension. Goal of this is to highlight the idea of respect to every life, its self-sufficiency, well-balanced interactions in nature. Trending theme of ecological safety is represented, among other things, with a problem of human influence on nature.It is stressed that in I. Andrusiak's novel fairy tale “The third snow” ecology is intertwined with anticolonialism. Determinative motives are: ecological behavior of humans, developing empathy to all living and respect to environment. Anticolonial character of the novel fairy tale is defined by the thought that language is the basis for national identity.Ecological aspects in I. Andrusiak's work “Guinea pig detective” are described in context of genre and style specifics. Three stories in this work are separate adventures, intertextual relations of which should raise interest to classical literature in children. The writer attempts to provide scientific or logical explanation for natural events and phenomena.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Сенета З. Я. 
Організаційно-економічні засади розвитку сільського туризму в Україні.: автореферат дис. ... д.філософ : 051 / З. Я. Сенета. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації узагальнено основні наукові підходи до трактування поняття «туризм» вітчизняними та закордонними науковцями та на основі цього запропоновано розглядати туризм як вид рекреації та активного відпочинку, який пов’язаний із тимчасовим виїздом особи з місця проживання з метою відпочинку або здійснення туристичної подорожі до певної місцевості, що повинен ґрунтуватися на принципах сталого розвитку. Пропонується розглядати сільський туризм не лише з точки зору пасивного відпочинку у сільській місцевості, а також з можливістю залучення широкого спектру додаткових екскурсійних послуг, які може запропонувати туристу власник сільської садиби. На основі цього подано авторську класифікацію комплексу прямих зв’язків сільського туризму з іншими видами туризму та деталізовано їх ключові особливості надання ними відпочинкових послуг. Встановлено, що сільський туризм є одним із видів туризму, який поєднує у собі інші підвиди, що безпосередньо пов’язані з відпочинком у сільській місцевості (сільській садибі чи власному будинку господаря). Розглянуто ключові підходи до трактування дефініції «сільський туризм» вітчизняними та закордонними науковцями, узагальнено основні функції сільського туризму. Розглянуто основні компоненти сільського туризму, які формують сільський туристичний простір. Враховуючи унікальні природні умови і ресурси та потенційні можливості для розвитку туристичної сфери, обґрунтовано, що сільський туризм в Україні може стати одним із важливих інструментів забезпечення сталого розвитку сільських населених пунктів. Наведено основні чинники, які сприятимуть розвитку сільського туризму в Україні. Окреслено та деталізовано концептуальну рамку сталого розвитку сільського туризму. Запропоновано авторське визначення сталого сільського туризму як відпочинкового виду туризму, який відбувається у сільській місцевості та організований людьми, що перебувають у сімейних чи родинних відносинах на території особистого селянського господарства (у сільській садибі) відповідно до концепції сталого розвитку. Надання відпочинкових послуг власником сільської садиби також може бути пов’язано з використанням туристичних ресурсів та культурно-історичних цінностей сільської місцевості. Пріоритетні напрями розвитку державної політики у сфері сільського туризму повинні базуватися на принципах сталого розвитку і підтримуватися на місцевому, регіональному та міжнародному рівнях. Проведено аналіз сучасного стану організації та розвитку сільського туризму в Україні на основі статистичних показників. Становлення сільського туризму в Україні розпочалося у 1996 році, коли була створена громадська організація «Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні». Виявлено, що у 2020 році простежується негативна динаміка розвитку сільського туризму, що в основному пов’язана з виникненням пандемії COVID-19, і яка негативно вплинула на показники розвитку туристичної галузі в Україні та цілому світі. Сфера сільського туризму після пандемії знову зазнала руйнівного впливу внаслідок військового вторгнення Росії в Україну у 2022 році. Досліджено, що впродовж 2022 року економіка України зазнала найбільших за всю історію незалежності втрат, збитків та пошкоджень. Визначено, що у військовий час внутрішній туризм та екскурсії виступають як своєрідна терапія та можливість відчути позитивні емоції. Також це внесок у підтримку економіки, адже екскурсанти вкладають кошти у широкий спектр послуг, які надають господарі сільських садиб, купують сувеніри, оплачують транспорт тощо. Окреслено та доповнено основні етапи розвитку сільського туризму в Україні та встановлено, що сьогодні сільський туризм в Україні знаходиться на четвертому етапі розвитку.^UThe dissertation summarizes the main scientific approaches to the interpretation of the concept of «tourism» by domestic and foreign scientists. Based on this, it is proposed to consider tourism as a type of recreation and active rest, which is associated with the temporary departure of a person from the place of residence for the purpose of recreation or a tourist trip to a certain area, which should be based on the principles of sustainable development. It is also suggested to consider rural tourism not only in terms of passive recreation in the countryside, but also as the possibility of attracting a wide range of additional excursion services that the owner of the rural estate can offer to the tourist. Based on this, the author’s classification of the complex of direct links of rural tourism with other types of tourism is presented. The key features of the provision of recreational services are detailed. It is established that rural tourism is one of the types of tourism that combines other subspecies that are directly related to recreation in the countryside (a rural estate or the host's own house). The key approaches to the interpretation of the definition of «rural tourism» by domestic and foreign scientists are considered, and the main functions of rural tourism are summarized. The main components of rural tourism are considered, which form the rural tourist space. In the process of considering the main scientific approaches of the researched issue, the following interpretation of this term is proposed: rural tourism is a multifaceted recreational type of tourism that takes place in rural areas and is organized by people who are in family relationships on the territory of a personal peasant farm (in a rural estate) taking into account the principles sustainable development. It includes hiking and horseback riding, excursions, weekend trips, photo hunting, fishing, familiarization with local household, national cuisine, folklore, traditions of folk holidays and unique features of the respective area. Taking into account the unique natural conditions, resources potential opportunities for the development of the tourism sector, it is justified that rural tourism in Ukraine can become one of the important tools for ensuring the sustainable development of rural settlements. The main factors that will contribute to the development of rural tourism in Ukraine are given. It is outlined and detailed the conceptual framework of sustainable development of rural tourism. It is proposed the author’s definition of sustainable rural tourism as a recreational type of tourism that takes place in rural areas and is organized by people who are in family relations on the territory of the personal peasant farm (in a rural estate) following the concept of sustainable development. The provision of recreational services by the owner of a rural estate may also be related to the use of tourist resources, cultural and historical values of the countryside. The priority directions of the state policy development in the field of rural tourism should be based on the principles of sustainable development and should be supported at the local, regional and international levels. An analysis of the current state of the organization and development of rural tourism in Ukraine was carried out based on statistical indicators. The formation of rural tourism in Ukraine began in 1996, when the public organization «Association for the Development of Rural Green Tourism in Ukraine» was created. It was found that the negative dynamics observed in 2020 is mainly related to the emergence of the COVID-19 pandemic, which negatively affected the indicators of the development of the tourism industry in Ukraine and the whole world. The field of rural tourism after the pandemic has been adversely again affected by Russia's military invasion of Ukraine in 2022. It is investigated that during 2022 the economy of Ukraine suffered the greatest losses and damages in the entire history of independence. It is determined that in wartime the domestic tourism and excursions act as a kind of therapy and an opportunity to feel positive emotions. It is also a contribution to supporting the economy, because tourists invest in a wide range of services provided by the owners of rural estates, buy souvenirs, pay for transport, etc. The main stages of the development of rural tourism in Ukraine are outlined and supplemented. It is established that today rural tourism in Ukraine is at the fourth stage of development


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Несправа О. М. 
Феномен оновлення людини в сотеріологічних вченнях Орігена і Данте: екзистенціально-теологічний та темпоральний виміри.: автореферат дис. ... д.філософ : 033 / О. М. Несправа. — Б.м., 2023 — укp.

Актуальність дисертаційної роботи зумовлена тим, що для розуміння питань оновлення людини у сучасному нестабільному «перехідному» періоді корисно вивчити релігійно-філософські погляди тих особистостей, які діяли у подібні «перехідні» епохи, зокрема, Орігена Олександрійського і Данте Аліг’єрі, які залишаються малодослідженими постатями в українському науковому дискурсі.??Мета дослідження – експлікувати феномен оновлення людини у сотеріологічних вченнях Орігена і Данте. ??Для досягнення мети були поставлені такі завдання: по-перше, визначити теоретико-методологічні основи і уточнити прийоми історико-філософського дослідження феномену оновлення людини; по-друге, з’ясувати релігійно-філософські витоки сотеріологічних поглядів Орігена на проблематику оновлення людини; по-третє, експлікувати філософсько-теологічні засади формування мистецьких міркувань Данте щодо сотеріологічного розуміння феномену оновлення людини; по-четверте, розкрити онто-гносеологічні аспекти екзистенціально-теологічного та темпорального вимірів феномену оновлення людини у сотеріологічних вченнях Орігена і Данте; по-п’яте, дослідити етико-антропологічні аспекти екзистенціально-теологічного та темпорального вимірів феномену оновлення людини у сотеріологічних поглядах Орігена і Данте.??Об’єктом дослідження є творча спадщина Орігена і Данте у історико-філософському контексті. Предметом – феномен оновлення людини у сотеріологічних вченнях Орігена і Данте.??Методи дослідження. Феномен оновлення людини у вченнях Орігена і Данте експліковано за допомогою використання історико-компаративного, метафізичного, діалектичного, трансцендентального методів, а також прийомів філософської антропології та екзистенційної феноменології.??Наукова новизна роботи полягає в тому, що вперше в українській науково-філософській думці проведено компаративне дослідження сотеріологічних вчень Орігена і Данте щодо феномену оновлення людини.??Вперше:??-проведено систематичний аналіз екзистенціально-теологічного і темпорального вимірів феномену оновлення людини у сотеріологічних вченнях Орігена і Данте через співставлення онто-гносеологічних аспектів та їх деталізацію у чотирьох вимірах:??а) у онтологічно-метафізичному вимірі сутність оновлення у Орігена і Данте з’ясовано через сукупність образів і понять, що позначають стани і процеси (повернення до першоєдності і першообразу; обожнення і воскресіння; відновлення та очищення), що надають людині можливість «другого шансу» досягти блаженства через підкорення Божій волі (апокастазис і чистилище); ??б) у темпорально-топологічному вимірі описи оновлення у Орігена і Данте використовують схожі образи духовного піднесення та подорожі (за Орігеном – шлях аскета, «втеча» від світу; за Данте – шлях паломника, вихід із темряви «блукання у лісі» до світла блаженства). Водночас виявлено відмінність у підходах Орігена і Данте. Перший виокремлює два образи оновлення: лінеарний (вихід із Єгипту як біблійного символу рабства душі) і циклічний (апокастазис як повернення до абсолютної повноти буття). Другий синтезує лінеарно-циклічний образ оновлення (вихід із пекла навскрізь чистилища до раю через певні кола і концентричні тераси);??в) у діалектично-містичному вимірі розуміння оновлення людини як у Орігена, так і у Данте пов’язано, по-перше, із таємничим поєднанням протилежностей («тверезе сп’яніння» у Орігена і шлях «між небом і землею» у Данте); по-друге, із посередництвом (у Орігена: християнські вчителя, пророки, ангели, Святе Письмо; у Данте: Вергілій і Беатриче). Для обох мислителів, ключовим посередником, який з’єднує протилежності Божественного і людського у процесі духовного оновлення людини є Ісус Христос. Оріген засвідчує, що Бог надає допомогу людині завдяки Божественному Логосу, тобто сприяє духовному піднесенню та оновленню людини через Христове втілення, благодать, настанови, євхаристію. Для Данте, Христос – Спаситель, що здійснює спокуту та дозволяє людині повернутися до Бога;??г) у пізнавально-герменевтичному вимірі виявлено схожі риси у розумінні оновлення людини Орігеном і Данте. По-перше, у питанні співвідношення розумового пізнання і благодаті. Концепцію оновлення, за Орігеном, можна представити як процес духовної трансформації через виявлення присутності Христа-Логоса у Святому Письмі та ототожнення читача з Ним. Данте обмірковує шлях філософів до християнського блаженства через гармонію розуму і віри та поєднання власних зусиль із благодаттю. По-друге, у духовно-поетичній інтерпретації, яка у Орігена здійснюється через алегоричний метод тлумачення Святого Письма, а у Данте через поетичну уяву та особистий пророцький досвід потойбічного життя. По-третє, у досвіді молитви і споглядання. На думку Орігена екзегет має бути людиною молитви, а стану оновлення може досягти лише споглядально-молитовна людина. Данте наполягає на важливості комунікативного аспекту молитви. У «Чистилищі», де горді навчаються смиренню, саме молитва стає засобом оновлення душі.^UThe thesis is devoted to the explication of the phenomenon of human renewal in the soteriological teachings of Origen and Dante.The relevance of the thesis lies in the fact that in order to understand the issues of human renewal in the current unstable "transitional" period, it is useful to study the views and works of those personalities who acted in similar "transitional" epochs, in particular, Origen of Alexandria and Dante Alighieri, who remain little studied in the Ukrainian scientific discourse.?The aim of the research is to explicate the phenomenon of human renewal in the soteriological teachings of Origen and Dante.To achieve this aim, the following objectives were set: firstly, to define the theoretical and methodological foundations and clarify the methods of historical and philosophical research of the phenomenon of human renewal; secondly, to find out the religious and philosophical origins of Origen's views on the problem of human renewal; thirdly, to explicate the philosophical and theological foundations of the formation of Dante's artistic reflections on the phenomenon of human renewal; fourthly, to reveal the ontological and epistemological aspects of the problem of human renewal in the anthropology of Origen and Dante; fifthly, to study the ethical and anthropological aspects of the problem of human renewal in the views of Origen and Dante.?The object of the study is the creative heritage of Origen and Dante in the historical and philosophical context. The subject is the phenomenon of human renewal in the teachings of Origen and Dante.?Research methods. The essence of the phenomenon of human renewal in the teachings of Origen and Dante is explicated through the use of historical and comparative, metaphysical, dialectical, transcendental methods, as well as the techniques of philosophical anthropology and existential phenomenology.??The scientific novelty of the work lies in the fact that for the first time in Ukrainian scientific and philosophical thought, a comparative study of the teachings of Origen and Dante on the phenomenon of human renewal was carried out.??For the first time:??- a systematic analysis and comparison of the ontological and epistemological aspects of the essence of human renewal in the doctrines of Origen and Dante in four dimensions is carried out and it is shown that:??a) in the ontological and metaphysical dimension, the essence of renewal in Origen and Dante is clarified through a set of concepts (return to the original unity and original image; deification and resurrection; restoration and purification) that provide a person with a "second chance" to achieve bliss through submission to God's will (apocastasis and purgatory). ??b) in the temporal-topological dimension, renewal is presented as a spiritual ascent and journey (according to Origen, the path of the ascetic, "escape" from the world; according to Dante, the path of the pilgrim, the way out of the darkness of "wandering in the forest" to the light of bliss). The article reveals a difference in the approaches of Origen and Dante. The former distinguishes two images of renewal: linear (the exodus from Egypt as a biblical symbol of the slavery of the soul) and cyclic (apocastasis as a return to the absolute fullness of being). The second synthesises the linear and cyclic image of renewal (the exodus from hell through purgatory to paradise through certain circles and concentric terraces).??c) in the dialectical and mystical dimension, human renewal is associated, firstly, with a mysterious combination of opposites ("sober intoxication" for Origen and the path "between heaven and earth" for Dante); secondly, with mediation (for Origen: Christian teachers, prophets, angels, Holy Scripture; for Dante: Virgil and Beatrice). Jesus Christ is the key mediator who connects the opposites of the divine and human in the process of human spiritual renewal. Origen emphasised that through Him (the Divine Logos), God helps man (promotes spiritual elevation and renewal through incarnation, grace, guidance, and the Eucharist). For Dante, Christ is the Saviour, who performs atonement and allows man to return to God.d) in the cognitive and hermeneutical dimension, similarities are found in Origen's and Dante's understanding of human renewal. First, in the question of the correlation between intellectual knowledge and grace. The concept of renewal according to Origen can be presented as a process of spiritual transformation through the discovery of the presence of Christ the Logos in the Holy Scriptures and the identification of the reader with Him.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Вівсюк І. О. 
Економічний потенціал підприємства готельного господарства: автореферат дис. ... д.філософ : 051 / І. О. Вівсюк. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація є комплексним дослідженням теоретичних, методичних та практичних аспектів економічного потенціалу підприємств готельного господарства.Готельне господарство є основним складником туристичної інфраструктури та відіграє провідну роль у презентації національного туристичного продукту на світовому ринку туристичних послуг. За останні три десятиліття історії розвитку готельного господарства можна виділити декілька криз, які спричинили зниження міжнародних туристичних прибуттів і дестабілізуючі процеси в міжнародному готельно-туристичному бізнесі. Дві потужні хвилі рецесії вже спричинили кризи у світовій економіці: під час епідемії атипової пневмонії (SARS) у 2003 році та світової фінансової кризи 2009 року. Після світової рецесії 2009 року відродження індустрії гостинності стало важливим чинником відновлення економіки та зміцнення ринкових позицій у всьому світі. Діяльність підприємств готельного господарства у 2020 році скоротилася на 3/4 через поширення наслідків коронавірусної кризи, глобальний карантин, значні обмеження на подорожі та падіння попиту, що унеможливлювало роботу закладів розміщення. На початок 2022 року під час повномасштабного вторгнення російського агресора на територію України готельний бізнес скоротив обсяги своєї діяльності ще на 90 %, що потребує пошуку шляхів стабілізації діяльності підприємств готельного господарства у нових кризових умовах.Проблеми у розвитку ринку готельних послуг в Україні висувають підвищені вимоги до інструментів управління, зокрема, до методів дослідження й оцінювання діяльності підприємств готельного господарства. Все більш чітко проявляється необхідність в удосконаленні відомих на сьогоднішній день і розробленні інноваційних рішень теоретичного та прикладного характеру, спрямованих на забезпечення ефективності діяльності підприємств готельного господарства. Отже, склалися об’єктивні передумови для застосування в системі управління діяльністю підприємств готельного господарства інструментарію, який дозволяв би проводити детальне дослідження, одержувати достовірну і повну інформацію про стан та можливості підприємства готельного господарства, яка б служила базою для розроблення та прийняття ефективних управлінських рішень.Ефективність діяльності підприємств готельного господарства на ринку готельних послуг у значній мірі визначається їх економічним потенціалом, який являє собою синтез фінансової, трудової, виробничо-експлуатаційної, маркетингової та репутаційної компонент.Метою дисертаційного дослідження є розроблення теоретико-методичних положень та обґрунтування практичних рекомендацій щодо управління економічним потенціалом підприємства готельного господарства.Проведено науковий аналіз терміну «потенціал» та проаналізовано підходи до трактування поняття «потенціал підприємства». Досліджено ієрархію понять «потенціал підприємства», «економічний потенціал», «економічний потенціал підприємства», що зумовило необхідність трактування авторського поняття «економічний потенціал підприємства готельного господарства» як здатність підприємства до оптимізації сукупності ресурсів і можливостей для ефективного функціонування підприємства, досягнення економічної мети та підвищення рівня конкурентоспроможності на ринку готельних послуг шляхом формування стресостійкості до впливу внутрішніх та зовнішніх факторів.Введено в науковий обіг та розкрито зміст поняття «стресостійкість економічного потенціалу підприємства готельного господарства». Сутність цього поняття визначено як здатність підприємства готельного господарства долати кризові ситуації, протидіяти проблемам та несприятливим факторам у нестабільних умовах без суттєвого впливу на його економічну стійкість, функціонування та здатність забезпечувати прибуток і задовольняти потреби споживачів.Удосконалено компонентну структуру економічного потенціалу підприємства готельного господарства, яка включає в себе п’ять основних компонент: фінансову, кадрову, виробничо-експлуатаційну, маркетингову та репутаційну. Результати проведеного експертного опитування представників готельного бізнесу встановили значимість в удосконаленій компонентній структурі економічного потенціалу підприємства готельного господарства додавання репутаційної складової, яка визначається рівнем іміджу підприємства, якістю обслуговування, споживчою лояльністю, оцінкою конкурентів, що дозволяє врахувати вплив репутації підприємства на його стресостійкість, надає можливість посилити конкурентоспроможні позиції на ринку готельних послуг, впливає на спроможність подолання кризових явищ, дозволяє сформувати позитивний імідж серед споживачів для забезпечення зростання коефіцієнта завантаження номерного фонду підприємства готельного господарства та його фінансових результатів.^UThe dissertation is a comprehensive study of theoretical, methodical and practical aspects of the economic potential of hotel enterprises.The hotel industry is the main component of the tourist infrastructure and plays a leading role in the presentation of the national tourist product on the world market of tourist services. Over the last three decades of the history of the development of the hotel industry, several crises can be singled out, which caused a decrease in international tourist revenues and destabilizing processes in the international hotel and tourism business. Two powerful waves of recession have already caused crises in the world economy: during the SARS epidemic in 2003 and the global financial crisis in 2009. After the global recession of 2009, the revival of the hospitality industry became an important factor in the recovery of the economy and the strengthening of market positions around the world.The activity of hotel establishments in 2020 was reduced by 3/4 due to the spread of the consequences of the coronavirus crisis, global quarantine, significant travel restrictions and a drop in demand, which made it impossible for accommodation establishments to operate. At the beginning of 2022, during the full-scale invasion of the Russian aggressor on the territory of Ukraine, the hotel business reduced the volume of its activity by another 90%, which requires finding ways to stabilize the activity of hotel establishments in new crisis conditions.Problems in the development of the hotel services market in Ukraine put forward increased requirements for management tools and, in particular, for methods of research and evaluation of the activities of hotel enterprises. The need to improve the currently known and develop innovative solutions of a theoretical and applied nature, aimed at ensuring the efficiency of the hotel industry, is becoming more and more clear. So, objective prerequisites have been created for the application of a new toolkit in the management system of hotel business enterprises, which would allow conducting a detailed study, obtaining reliable and complete information about the state and capabilities of the hotel business enterprise, which would serve as a basis for the development and adoption of effective management decisions .The effectiveness of hotel business enterprises in the market of hotel services is largely determined by their economic potential, which is a synthesis of financial, labor, production and operation, marketing and reputational components.The aim of the dissertation research is to develop theoretical and methodological provisions and substantiate practical recommendations for managing the economic potential of the hotel industry.In the process of research, an analysis of the essence of the concepts "potential", "enterprise potential" and "economic potential" was carried out, on the basis of which a proper definition of the essence of the concept "economic potential of a hotel business enterprise" was proposed. The structuring of the economic potential is substantiated, taking into account the peculiarities and specifics of the hotel business sphere. The structure of the hotel enterprise's economic potential has been improved, among its main components: financial, labor, production and operation, marketing and reputational components.In order to determine the level of the economic potential of the hotel industry, the evaluation methodology was improved and the main indicators characterizing the components of the economic potential were determined.The activity of the enterprises of the hotel industry of Ukraine over the last decade was studied, including during the onset of the global epidemiological crisis. On the basis of statistical data, research was conducted and indicators such as the share of services provided by hotel enterprises in the service sector, the number of collective accommodation establishments, the specific weight of hotels and similar and specialized accommodation facilities, the number of rooms in collective accommodation establishments were analyzed.The conducted structural and dynamic analysis of the market of hotel services in Ukraine revealed a number of existing problems, namely: dynamic changes in external factors that require quick response from hotel enterprises; lack of investment in the service sector; a small number of registered and certified hotel enterprises; mostly outdated material and technical support of hotel enterprises; lack of legal control over the quality of service; low dynamics of development of hotel chains, etc.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського