Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (38)Тематичний інтернет-навігатор (48)Наукова електронна бібліотека (1146)Реферативна база даних (20448)Книжкові видання та компакт-диски (3517)Журнали та продовжувані видання (756)
Пошуковий запит: (<.>K=ПРОФІЛАКТИЧНА$<.>+<.>K=МЕДИЦИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 961
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Баженова С.Е. 
Юзеф Антоній Роллє в громадському, науковому і просвітницькому житті Правобережної України другої половини ХІХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.Е. Баженова ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено і систематизовано біографію, формування світоглядних засад, суспільну та просвітницьку діяльність, проаналізовано наукову і літературну спадщину на тлі історії та культури України XV - ХІХ ст. відомого польського вченого - історика, археографа і письменника, доктора медицини Юзефа-Антонія-Аполлінарія Роллє, більше знаного під псевдонімом "д-р Антоній Ю.", а в українському середовищі, як Йосип Йосипович Роллє (1830 - 1894 рр.). Охарактеризовано головні етапи подвижництва та творчості Й.Й. Роллє: "київський" (1850 - 1855 рр.), "яришівський" на Поділлі (1855 - 1860 рр.) і "кам'янець-подільський" (1861 - 1894 рр.). Розглянуто його участь у європейських наукових товариствах, Подільському губернському статистичному та єпархіальному історико-статистичному комітетах, як організаторів краєзнавчого руху та регіональних досліджень у Правобережній Україні. З'ясовано джерельну базу, об'єктивність викладу, концептуальне бачення історії України в монографії "Замки подільські на молдавському прикордонні", "Історичних оповідань" та інших праць Роллє як польського історика - україніста і представника "української школи" в польській літературі.Визначено місце творчої спадщини у сучасній польській та українській історичній науці й обгрунтовано наукову реабілітацію Й.Й. Роллє для наступних поколінь.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-8 Роллє + Т3(4УКР=9ПОЛ)5
Шифр НБУВ: РА314383 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Конкін С.І. 
Шляхи удосконалення ультразвукової діагностики захворювань нирок у моряків: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.34 / С.І. Конкін ; Держ. п-во "Укр. НДІ мор. медицини". — О., 1999. — 21 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням удосконалення УЗ-діагностичних методів при захворюванні нирок у моряків. Проведено аналіз загальної та первинної захворюваності за поліклінікою плавскладу по усіх класах Міжнародної класифікації хвороб Х перегляду. Ретроспективним аналізом цих показників здоров'я в динаміці 3-х річного періоду (1996-1998 р.р.) на тлі значного зниження чисельності плавскладу констатовано зростання загальної захворюваності в 1997р. до 69,9% проти 61,8% у 1996р. та до 67,3% у 1998 році. Первинна захворюваність у 1996 році становила 32,6%, у 1997р.- 26,1%, 1998р. - 17,8% відносно загальної чисельності плавскладу відповідно у кожному році. Середня кількість днів непрацездатності прогресивно зростала і в 1997, і в 1998 роках. Обстежено 451 моряки УЗ-дослідженням (без попередніх скарг на здоров'я, клінічних ознак та лабораторних змін) і виявлено у 34 осіб морфологічні зміни в різних органах, в т.ч. у 13 (7,98%) - сечокам'яну хворобу. Окрім того, клінічно, лабораторно та УЗ-методами обстежено 86 моряків рибопромислової бази "Восток", які безперервно півтора року ловили рибу в Атлантиці. В процесі дослідження до і після рейсу моряки були розподілені на професійні, стажеві та вікові групи. Результати обстеження підтвердили припущення про значний негативний вплив чинників тривалого океанічного рейсу на організм моряків. З метою удосконалення діагностики захворювань нирок розроблено та апробовано методику УЗ-дослідження із використанням дозованого водного навантаження об'ємом 2% від маси тіла перевареної води. За допомогою цієї методики удосконалена УЗ-діагностика сечокам'яної хвороби, подвоєної ЧЛС та диференціювання рідинних утворень нирки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р414-431

Рубрики:

      
3.

Гринів О. І. 
Шляхи поліпшення результатів лікування артеріальної гіпертензії I-IIстадії: обґрунтування можливостей використання препаратів магнію та психоемоційної корекції / О. І. Гринів. — Б.м., 2020 — укp.

Вивчено роль стресу й психоемоційного напруження у розвитку перебігу артеріальної гіпертензії розроблено диференційований підхід до профілактики та комплексного лікування таких порушень. Встановлено, що пацієнти з АГ І-ІІ ступенів характеризувались значною зміною співвідношення норадреналін /адреналін, підвищеним рівнем кортизолу й серотоніну. Пріоритетними є результати щодо доповнення базової антигіпертензивної терапії препаратами магнію і мебікару, що сприяло позитивній динаміці середньодобових значень систолічного та діастолічного артеріального тиску. Досліджувані препарати також справили позитивний вплив на варіабельність серцевого ритму. Доведено, що поєднання препарату магнію та мебікару із базовою терапією протягом 4 тижнів у хворих з АГ І-ІІ ст., має позитивний вплив на емоційний стан, сприяє зниженню ступеня психологічного напруження, що виражалося в зменшенні проявів депресії, алекситимії та тривожності, відновленню синергійності вегетативної регуляції й ендотелійної дисфункції, медіаторного забезпечення емоційно-вегетативної вісі, за рахунок нормалізації рівнів норадреналіну, серотоніну та кортизолу. Ключові слова: артеріальна гіпертензія, варіабельність серцевого ритму, емоційне напруженя, депресія, алекситимія. Галузь – медицина.^UThe role of stress and psycho-emotional tension in the development of arterial hypertension has been studied, and a differentiated approach to the prevention and comprehensive treatment of such disorders has been developed. It was found that patients with hypertension of I-II degrees were characterized by a significant change in the ratio of norepinephrine / adrenaline, elevated levels of cortisol and serotonin. Priority is given to the results of supplementing the basic antihypertensive therapy with magnesium and mebicar drugs, which contributed to the positive dynamics of the average daily values of systolic and diastolic blood pressure. The studied drugs also had a positive effect on heart rate variability. It is proved that the combination of magnesium and mebicar with basic therapy for 4 weeks in patients with hypertension I-II, has a positive effect on emotional state, helps to reduce the degree of psychological stress, which was expressed in reducing depression, alexithymia and anxiety, restoring synergy autonomic regulation and endothelial dysfunction, mediator support of the emotional-vegetative axis, due to normalization of levels of norepinephrine, serotonin and cortisol. Key words: arterial hypertension, heart rate variability, emotional stress, depression, alexithymia. Branch - medicine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
4.

Семеняка В.І. 
Шляхи підвищення репрезентативності скринінгового дослідження коагуляційного гемостазу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.01.31 / В.І. Семеняка ; АМН України. Ін-т гематології та трансфузіології. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Здійснено аналіз та узагальнення досліджень коагуляційного гемостазу у осіб референтної групи та хворих на гемостазіопатії. Встановлено реальні межі норми для методів скринінг-коагулограми. Визначено основні характеристики репрезентативної референтної групи та особливості їх розподілу. Виявлено кореляційну залежність між активністю компонентів системи гемостазу та концентрацією сердньомолекулярних пептидів у сироватці крові, що дозволяє рекомендувати метод визначення цього маркеру ендоінтоксикації для запобігання включенню індивідуумів з прихованими захворюваннями до референтної групи. На підставі результатів превентивного аналізу методів дослідження коагуляційного гемостазу в аспекті доказової медицини визначено оптимальний набір тестів скринінг-коагулограми. Для нівелювання різниці активності аналогічних реагентів різних виробників і серій запропоновано новий референтний оціночний індекс. Показано його високу ефективність під час проведення лабораторних досліджень системи гемостазу. Розроблено систему правил проведення преаналітичного та постаналітичного етапів скринінг-коагулограми, що підвищує репрезентативність досліджень системи гемостазу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.711 +
Шифр НБУВ: РА342363

Рубрики:

      
5.

Танасійчук І.С. 
Цитологічні показники лімфатичних вузлів в нормі, при хронічних лімфаденітах та дрібноклітинних лімфосаркомах: квантифікаційний аналіз: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.09 / І.С. Танасійчук ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вперше одержано дані про вікові особливості цитоморфологічних і цитогенетичних показників клітинних елементів лімфатичних вузлів у нормі. Доведено, що кожному віковому періду властива певна формула лімфограми (ФЛ) та конкретні характеристики рівня активності ядерцевого апарату лімфоїдних клітин. Встановлено залежні від віку цитоморфологічні та цитогенетичні параметри лімфоїдних клітин вузлів за хронічних гіперпластичних лімфаденітів (ХГЛ) та дрібноклітинних лімфосарком (ДЛ). Досліджено активність ядерцевого апарату лімфоїдних клітин лімфатичних вузлів (ЛВ) у нормі та за ЛПП шляхом кількісного аналізу вмісту визначених підтипів ядерець нуклеолонемного типу. З урахуванням основних принципів доказової медицини обгрунтовано цитоморфологічні та цитогенетичні параметри для використання під час цитологічної діагностики ЛПП різного генезу. Вперше на підставі комплексу цитоморфологічних і цитогенетичних критеріїв з урахуванням віку хворого розроблено алгоритм диференційної діагностики ХГЛ та ДЛ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.413 + Р411.301.1 +
Шифр НБУВ: РА344634

Рубрики:

      
6.

Мазник Н.О. 
Цитогенетичні ефекти як біологічний індикатор дії іонізувальної радіації в низьких дозах у ранні та віддалені строки після опромінення у осіб чорнобильського контингенту: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.01 / Н.О. Мазник ; АМН України. Наук. центр радіац. медицини. — К., 2005. — 46 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.1 + Р362 +
Шифр НБУВ: РА340782

Рубрики:

      
7.

Осташко В. В. 
Циклодекстринвмісні полімери та їх комплекси включення: автореф. дис. ... канд. хім. наук : 02.00.06 / В. В. Осташко ; НАН України, Ін-т хімії високомолекуляр. сполук. — К., 2011. — 18 с.: рис., табл. — укp.

Створено нові комплекси включення на основі метил-, 2-гідроксипропіл- і незаміщеного beta-циклодекстрину з різноманітними органічними сполуками, зокрема, ароматичними гетероциклами, активними інгредієнтами лікарських засобів, які мають біологічну активність. З метою вивчення умов комплексоутворення та покращання розчинності цих субстратів проведено ряд досліджень з використанням фізико-хімічних методів аналізу та визначено величини констант стабільності одержаних комплексів включення. З'ясовано, що замісники в циклодекстрині перешкоджають входженню молекули-"гостя" в його порожнину, тим самим зменшують стабільність комплексу включення у випадку використання функціоналізованих beta-циклодекстринів. Ці комплекси слугують моделями для подальших досліджень в галузях біології, фармакології, медицини. Синтезовано ряди зшитих циклодекстринвмісних полімерів на основі beta-циклодекстрину та різних зшиваючих агентів (хлориду тримелітового ангідриду, піромелітового діангідриду, гексаметилендіізоціанату, 2,4-толуілендіізоціанату), вивчено їх структуру та фізико-хімічні властивості, сорбційні та сенсорні характеристики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г712.721,0 + Г733.32-4
Шифр НБУВ: РА382547 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Гунчак В.М. 
Хронічний нітратно-нітритний токсикоз курей та його профілактика: Автореф. дис... д-ра вет. наук: 16.00.04 / В.М. Гунчак ; Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини УААН. — Х., 2005. — 36 с. — укp.

Проведено дослідження хронічного нітратно-нітритного токсикозу в курчат і можливості застосування антиоксидантів для зниження токсичної дії нітритів на організм птиці. Вперше висвітлено нові аспекти патогенезу нітратно-нітритного токсикозу. Встановлено, що у даному процесі поряд з метгемоглобіноутворенням вирішальну роль на клітинному рівні відіграють процеси вільнорадикального окиснення фосфоліпідів біологічних мембран клітин з подальшим розвитком окиснювального стресу. За даних умов виявлено пригнічення гуморального імунітету та гальмування поствакцинальної імунної відповіді. Досліджено морфологічні та біохімічні зміни у крові та гістологічні - у внутрішніх органах, встановлено пригнічення білоксинтезувальної, дезінтоксикаційної й антиоксидантної фукнцій печінки у птиці за наявності у кормах нітратів і нітритів понад допустиму добову дозу. Запропоновано ефективні методи корекції гомеостазу за допомогою антиоксидантів. На підставі комплексної оцінки інтенсивності наслідків ендогенної інтоксикації визначено ступінь ураження організму та визначено способи корекції метаболічних процесів за наявності у кормах для птиці нітритів у дозах понад допустимого добового рівня. Для профілактики токсикозу до корму рекомендовано додавати антиоксиданти з розрахунку на 1 т.: аскорбінової кислоти - 50 г, метіоніну - 80 г, фенарону - 200 г або метіфену - 280 г. Відзначено можливість їх застосування у складі мінерально-вітамінних преміксів для захисту жирів корму та жиророзчинних вітамінів від окиснення та для підвищення продуктивності курей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.751.31-961-8 +
Шифр НБУВ: РА334861

Рубрики:

      
9.

Єрмакова О. В. 
Хронічне обструктивне захворювання легень у шахтарів вугільних шахт (діагностика, лікування та профілактика): автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.02.01 / О. В. Єрмакова ; ДУ "Ін-т медицини праці НАМН України". — К., 2011. — 19 с.: табл., рис. — укp.

Встановлено особливості клінічного перебігу хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) професійного генезу. З'ясовано механізми формування дихальної недостатності у шахтарів, хворих на ХОЗЛ. Визначено найбільш інформативні критерії діагностики цього захворювання у працівників за впливу вугільно-породного пилу. Вивчено інформативність для діагностики ХОЗЛ професійного генезу методу респіросонографії. З'ясовано ефективність антигомотоксичної терапії у системі лікування таких хворих. Удосконалено систему диспансерного нагляду за пацієнтами з підозрою на ХОЗЛ і груп ризику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.506.1 + Р412.3-356
Шифр НБУВ: РА385783 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Герілович А.П. 
Хвороба Марека: індикація і вивчення біологічних властивостей збудника та розробка засобів діагностики: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.03 / А.П. Герілович ; УААН. Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Проведено широкі вірусологічні дослідження щодо розповсюдження вірусу хвороби Марека (ХМ) у птахогосподарствах України. Установлено циркуляцію серед курей трьох серотипів цього збудника. Експериментально у біопробі на курячих ембріонах і курчатах визначено патогенність штамів вірусу. Виявлено циркуляцію слабкопатогенних (m-патотипу), середньої (v-патотипу) та високої (vv-патотипу) патогенності штамів I серотипу, що теоретично обгрунтовано й експериментально підтверджено в діопробі та полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) виявленням у них послідовності гену онкопротеїну Meq. Розроблено нові тест-системи для діагностики ХМ у РДП та індикації патогенних штамів ВХМ першого серотипу в ПЛР.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.361.90-7 +
Шифр НБУВ: РА339534

Рубрики:

      
11.

Здоренко Л.Л. 
Характеристика психічної працездатності в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: Автореф. дис. канд... мед. наук: 03.00.01 / Л.Л. Здоренко ; АМН України. Наук. центр радіац. медицини. — К., 2002. — 21 с.: рис. — укp.

На підставі клінічних, психометричних і психофізіологічних досліджень розроблено уніфіковану методологію інтегральної оцінки психічної працездатності учасників ліквідації наслідків аварії (УЛНА) на ЧАЕС. Надано характеристику психічної працездатності УЛНА на ЧАЕС з органічними психічними розладами, в тому числі осіб, яким діагностували гостру променеву хворобу. Визначено вплив порушень мотиваційної сфери, особистісних, емоційно-вольових і когнітивних розладів на стан їх психічної працездатності у віддалений період після аварії. Розроблено підходи до адекватної корекції даних порушень в УЛНА на ЧАЕС з органічними психічними розладами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р361.6 + Р124.04
Шифр НБУВ: РА321772

Рубрики:

      
12.

Осташевський В.І. 
Характеристика продуктивності та біологічних особливостей норок різних типів: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / В.І. Осташевський ; Львів. нац. акад. вет. медицини ім. С.З.Гжицького. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

Вперше за виробничих умов західного регіону України проведено порівняльне вивчення продуктивних якостей і біологічних особливостей норок стандартного темно-коричневого, сріблясто-голубого та сапфірового типів. Визначено кореляційну залежність рівня величини спадково обумовленої та фактичної багатоплідності від генотипових і паратипових факторів. Встановлено, що кращі показники багатоплідності проявляються у норок особливо великої категорії вгодованості окремих типів, спарованих у другий період статевої охоти. Визначено генетичний потенціал норок окремих типів щодо лінійного та масового росту та розвитку їх нащадків, морфоструктури волосу, гістоморфології шкіри. На підставі одержаних даних щодо росту, розвитку та динаміки морфологічних і біохімічних показників крові норок від народження до дорослого віку, а також вивчення особливостей будови шкіри обгрунтовано рекомендації щодо покращення якості хутрової сировини та підвищення молочності самок. Розроблено та впроваджено у виробництво найбільш раціональні методи добору самок з урахуванням рівня величини живої маси для підвищення багатоплідності норок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П718.4-3 +
Шифр НБУВ: РА345358

Рубрики:

      
13.

Клімук Б. Т. 
Характеристика мутаційного статусу гена Her-2/neu в клітинах раку молочної залози. / Б. Т. Клімук. — Б.м., 2021 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Омелькович С. П. 
Характеристика господарсько-корисних якостей корів української чорно-рябої молочної породи різних виробничих типів: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.02.01 / С. П. Омелькович ; Львів. нац. ун-т вет. медицини та біотехнологій ім. С.З. Гжицького. — Л., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено екстер'єр і конституцію, молочну продуктивність, перебіг лактації, морфофункціональні властивості вим'я, відтворну здатність та економічну ефективність розведення корів-первісток трьох виробничих типів (молочного, наближеного до молочного та молочно-м'ясного) та визначено їх відповідність бажаному типу. Досліджено мінливість господарських корисних, технологічних (придатність до машинного доїння) та біологічних (відтворна здатність) ознак корів різних типів, їх взаємозв'язок з комплексною молочною ознакою - продукцією молочного жиру та білка за 305 днів лактації. Опрацьовано селекційні прийоми створення високопродуктивного заводського стада, які базуються на використанні генетичних чинників: генетичного потенціалу голштинської породи, кращих ліній та бугаїв-поліпшувачів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-3
Шифр НБУВ: РА381735 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Терпай В.П. 
Характеристика господарсько-біологічних особливостей овець різних генотипів в умовах Закарпаття: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / В.П. Терпай ; Львів. нац. ун-т вет. медицини та біотехнологій ім. С.З.Гжицького. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи породного покращання овець закарпатського внутрішньопородного типу породи прекос з метою адаптації даної популяції до умов ринкової економіки та підвищення продуктивностії тварин, зокрема, м'ясної. Досліджено їх масовий і лінійний ріст, визначено індекси будови тіла, забійні якості, фізіолого-біохімічні показники крові, характеристики інтер'єру, фізико-механічні властивості вовни. Зроблено апробацію методів інтенсивного вирощування з метою налогодження виробництва ягнятини, надмолодої та молодої баранини. Обгрунтовано доцільність впровадження запропонованих заходів породного покращання овець з метою створення умов для розвитку тонкорунного вівчарства як традиційної галузі народного господарства в низинних районах Закарпаття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661 +
Шифр НБУВ: РА358415

Рубрики:

      
16.

Рахман П. М. 
Хірургічне лікування мобільної плосковальгусної деформації стоп у хворих на дитячий церебральний параліч дітей (біомеханічне моделювання та клінічні результати). / П. М. Рахман. — Б.м., 2021 — укp.

Мобільна плосковальгусна деформація стопи (МПВДС) займає друге місце серед усіх деформацій стопи у хворих на ДЦП дітей. Важливим елементом патогенезу МПВДС у хворих на ДЦП дітей є нестабільність піднадп'яткового суглоба. Показано, що одним із перспективних напрямів для отримання нових знань є застосування методу кінцевих елементів для вивчення напружено-деформованого стану. Проте для оптимізації вибору хірургічного втручання у випадках плосковальгусної деформації скінчено-елементне моделювання та математичні розрахунки набувають великого наукового та практичного значення. Метою роботи стало: розробка алгоритмів лікування мобільної плосковальгусної деформації стоп у хворих на ДЦП дітей шляхом обґрунтування варіантів її хірургічної корекції на підставі біомеханічного моделювання та клініко-рентгенологічних досліджень структурно-функціональних змін в уражених стопах.Об'єкт дослідження: мобільна плоско-вальгусна деформація стоп у дітей, хворих на ДЦП.Методи дослідження: клінічні, рентгенологічні, біомеханічне моделювання, комп'ютерне математичне моделювання, статистичні.Проведено ретроспективний аналіз даних історій хвороб 34 хворих на ДЦП дітей із МПВДС, яких розділили на дві групи. У двох вікових групах хворих на ДЦП дітей визначено наступне:- найбільш характерні скарги, які констатовано у хворих на ДЦП дітей із МПВДС це - порушення ходьби та деформації стоп, больовий синдром - у 51,8%, стомлюваність – у 83,9%.- у 96,4 % випадків хворих на ДЦП дітей МПВДС супроводжується ригідною еквінусною деформацією стопи;- у пацієнтів обох груп відзначено збільшення кута Meary та зменшення кута п'яткового нахилу, що свідчать про зниження медіального поздовжнього склепіння стопи, а збільшення кута надп'ятково-човноподібного перекриття стопи – свідчить про наявність патологічної абдукції переднього відділу стопи;- найбільш частою вторинною деформацією була ригідна супінаційна деформація переднього відділу стопи, яка зустрічалася у 62,9% дітей другої вікової групи;- визна¬чено значний відсоток (66,7 %) рецидивів МПВДС у дітей віком 7-10 років, яким застосовано хірургічні методики;- У 80 % із них зареєстровано хронічний больовий синдром, причиною якого, є конічна форма стандартного імплантата, що не відповідає анатомічній будові sinus tarsi.Виконано клініко-експериментальне дослідження з метою визначення проекції осі піднап'яткового суглоба на плантарну поверхню стопи у трьох групах дітей: здорові, здорові з МПВДС, хворі на ДЦП із МПВДС. Проведено біомеханічні дослідження на створених математичних моделях стопи у нормі та за МПВДС із використанням методу скінченних елементів і визначено особливості розподілу навантажень у стопі залежно від різних варіантів хірургічного втручання, які використовують для корекції МПДВС. Показано, що плосковальгусна деформація стопи призводить до підвищення рівня напружень в усіх кісткових елементах стопи, особливо на опорній поверхні п'яткової кістки та на поверхнях піднадп'яткового суглоба, а в результаті виконання усіх варіантів хірургічних втручань визначено суттєву нормалізацію напружень в кісткових елементах стоп. Доведено переваги розподілу напружень у п'ятковій і піднадп'ятковій кістках у разі артроерезу піднадп'яткового суглоба з використанням запропонованого порожнистого двоступеневого конусного імплантата порівняно зі стандартним.Запропонована триступенева робоча клініко-рентгенологічна класифікація тяжкості плосковальгусної деформації стоп у дітей із ДЦП.Розроблені алгоритми вибору методу хірургічного лікування МПВДС у хворих на ДЦП дітей, що засновані на урахуванні запропонованої робочої класифікації ступенів тяжкості деформації стопи, результатів біомеханічного моделювання, клініко-рентгенологічної, функціональної оцінки стану стопи, і передбачають вибір між м'якотканинними втручаннями і малоінвазивним піднадп'ятковим артроерезом, або коригувальною остеотомією кісток заднього та середнього відділів стопи чи артродезом суглобів заднього відділу стопи у поєднанні з втручаннями на м'яких тканинах (за показаннями). Представлені результати клінічної верифікації запропонованих алгоритмів відповідно до тяжкості плосковальгусної деформації стоп у хворих на ДЦП дітей. Зокрема, проведено апробацію малоінвазивної методики артроерезу піднадп'яткового суглоба для лікування МПВДС у 5 хворих (10 стоп) на ДЦП дітей, із використанням розробленого порожнистого двоступеневого конусного імплантату. Доведено ефективність та безпечність використання методики артроерезу піднадп'яткового суглобу, що дозволила отримати нормалізацію рентгенометричних параметрів у 89,4 % дітей та покращити функціональну мобільність у найближчі терміни після хірургічного втручання.Результати дослідження впроваджено в клінічну практику ДУ «Інститут патології хребта та суглобів ім. проф. М.І. Ситенка НАМН України», КНП ХОР «Харківська обласна клінічна травматологічна лікарня» та інших лікарень України.Галузь використання – медицина (дитяча ортопедія).^UMobile planovalgus deformity of foot (MPVDF) ranks second among all foot deformities in children with cerebral palsy. An important element in the MPVDF pathogenesis in children with cerebral palsy is the instability of the subtalar joint, which develops gradually and is one of the pathogenetic components in the further the deformity progression. It is shown that one of the promising ways for obtaining new knowledge to determine the force changes in the foot's components in the norm and in cases of its deformity, is the use of the finite elements method to study the stress-strained state. The purpose of the work was to improve the results of treating mobile planovalgus deformity of feet in children with cerebral palsy by substantiating the options of its surgical correction based on biomechanical modeling, clinical and radiological studies of structural and functional changes in affected feet.Object of research: Mobile planovalgus deformity of foot in children with cerebral palsy.Research methods: clinical, radiological, biomechanical modeling, computer mathematical modeling, statistical.A retrospective analysis of these case histories was performed in 34 patients with cerebral palsy (56 feet) who were divided into two groups. In two age groups of children with cerebral palsy, the following was determined:- - The most typical complaints observed in children with cerebral palsy with MPVDF are: walking disorders and foot deformities, pain syndrome – in 51.8 %, fatigue - in 83.9 %; impaired foot support - 89.6 % - - in 96.4 % of cases in children with cerebral palsy MPVDF is accompanied by rigid equinus deformity of the foot;- - in patients of both groups there was an increase Meary angle and a decrease in the heel angle, indicating a decrease in the medial longitudinal arch of the foot, and an increase in the angle of the calcaneonavicular planar arch indicates the presence of pathological abduction of the anterior foot;- - the most common secondary deformity was rigid supination deformity of the anterior foot, which occurred in 62.9 % of children in age group 2;- - a significant percentage (66.7 %) of MPVDF recurrences was revealed in children aged 7-10 years, who underwent surgical techniques; - - a subgroup of children was identified in whom arthroereisis of the subtalar joint permitted to effectively maintain the correction of the foot, but 80 % of them reported chronic pain, of the its conical shape of the standard implant that does not coincide with the anatomical structure of sinus tarsi.A clinical and experimental study was performed to determine the projection of the subtalar joint axis on the plantar surface of the foot in three groups of children: healthy, healthy with MPVDF, diseased with cerebral palsy and MPVDF. Biomechanical studies using the designed mathematical models of foot in norm and in MPVDF are carried out by means of a finite element method and features of loadings distribution in foot were defined depending on various variants of surgical intervention used for correction of MPDVF. The advantages of stress distribution in the calcaneal and subtalar bones in the case of subtalar joint arthroereisis using the proposed hollow two-stage conical implant compared to the standard one have been proved.A three-stage working clinical and radiological classification of the planovalgus deformation severity in children with cerebral palsy is proposed.Algorithms for choosing the method of MPVDF surgical treatment in children with cerebral palsy, based on the proposed working classification of the foot deformation severity, the results of biomechanical modeling, clinical and radiological, functional assessment of the foot, and provide a choice between soft tissue intervention and mild invasive subtalar arthroereisis, or corrective osteotomy of the bones in the posterior and the middle foot or arthrodesis of the joints in the posterior foot in combination with soft tissue interventions (according to the indications).The results of clinical verification of the proposed algorithms according to the severity of planovalgus deformity of feet in children with cerebral palsy are presented. In particular, a minimally invasive technique of the subtalar joint arthroereisis was tested for the treatment of MPVDF in 5 patients (10 feet) with cerebral palsy, using the developed hollow two-stage conical implant.The efficacy and safety of the technique for the subtalar joint arthroereisis has been proven, which permitted to obtain normalization of X-ray parameters in 89.4 % of children and to improve functional mobility in the nearest future after the surgery.The results of the study were implemented in clinical practice by the State Institution “Sytenko Institute of Spine and Joint Pathology, National Academy of Medical Sciences of Ukraine“, Kharkiv regional clinical trauma hospital and other hospitals of Ukraine. Scope of use – medicine (pediatric orthopedics).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Вовк М. С. 
Хірургічне лікування дефектів тканин грудної стінки при торакальній травмі / М. С. Вовк. — Б.м., 2022 — укp.

АНОТАЦІЯВовк М. С. Хірургічне лікування дефектів тканин грудної стінки при торакальній травмі. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії в галузі знань 22 Охорона здоров'я за спеціальністю 222 Медицина (спеціалізація 14.01.03 «Хірургія»). – Українська військово-медична академія Міністерства оборони України. – Київ, 2022.Дисертаційна робота присвячена проблемам комплексного хірургічного лікування та пластичного закриття дефектів тканин грудної стінки, які утворились як наслідок торакальної травми, а також вивченню впливу від'ємного тиску вакуумної терапії (NPWT) на клінічний перебіг травматичної хвороби при торакальній травмі та її ускладненнях.Дослідження побудоване за допомогою порівняльного аналізу результатів діагностики, клінічного перебігу та лікування ранового процесу у пацієнтів з дефектами тканин грудної стінки із застосуванням різних діагностичних та лікувальних технологій.До загального числа клінічних спостережень було включено поранених та постраждалих з травмою грудної клітки, перебіг ранового процесу яких ускладнився гнійним запаленням та утворенням дефекту тканин грудної стінки. При цьому, причинами ушкодження грудної клітки були вогнепальні поранення та тяжка закрита торакальна травма. Пацієнти були розподілені на дві групи клінічного спостереження.Перша група (основна, 54 особи) – це поранені та постраждалі з дефектами тканин грудної стінки в лікуванні яких були застосовані методи NPWT (лікування від'ємним тиском вакуумної терапії), ультразвукової кавітації та малоінвазивні технології (інтрабронхіальне ендоскопічне втручання, пункції або дренування під ультразвуковою навігацією). Друга група (порівняння, 73 особи) – це поранені та постраждалі з дефектами тканин грудної стінки в діагностиці та лікуванні торакальної травми чи торакального компоненту поєднаної травми у них були застосовані традиційні методи відповідно до клінічних протоколів. Загальний масив дослідження становив – 127 осіб.За віком, статтю, механізмом травми, ступенем тяжкості травми, стереометричними характеристиками ранових дефектів грудної стінки, локалізацією пошкоджених анатомо-функціональних областей, наслідками та ускладненнями торакальної травми, основна та група порівняння були однорідні, співставні, статистично не відрізнялися. Проводилося визначення стереометричних характеристик дефектів тканин грудної стінки із вимірюванням їх довжини, площі та об'єм, і відповідним поділом на категорії «середні рани», «великі» та «надвеликі». Переважну більшість становили дефекти середніх - 59,8%, та великих розмірів - 33,4%. Врахування стереометричних характеристик дефектів тканин грудної стінки, факту їх сполучення з плевральною порожниною, а також характер післятравматичних патологічних процесів в плевральній порожнині та легенях визначали тактику хірургічного лікування пацієнтів.При вивченні клінічного перебігу загоєння дефектів тканин грудної стінки у пацієнтів досліджуваних груп під впливом різних лікувальних тактик, в першу чергу приділялася увага динаміці самого ранового процесу: перебіг ранової інфекції, очищення рани, поява та дозрівання грануляційної тканини, її контракція чи ретракція – зміни у розмірах. Також обов'язковим етапом було виявлення патологічних змін в плевральній порожнині та легенях на стороні дефектів тканин грудної стінки, а також системних проявів ранової хвороби.Методики пластичного закриття дефектів тканин грудної стінки в обох групах спостереження обирались на основі концепції «реконструктивної драбини», яка враховувала розміри та локалізацію ранових дефектів грудної стінки. Було встановлено, що широке застосування сучасних методів дермотензії при пластичному закритті ранового дефекту дозволяло зменшити площу мобілізації донорського клапотя – операційну травму, зменшити навантаження на лінію адаптуючих швів та запобігти подальшій їх неспроможності. Отже впровадження нових методик комплексного лікування у пацієнтів з дефектами тканин грудної стінки суттєво вплинуло на скорочення термінів загоєння ран після їх пластичного закриття, що становило 26,5±2,0 діб в групі порівняння та 18,6±1,6 діб в основній. Відповідно середня тривалість загального лікування пацієнтів в групах клінічного спостереження теж достовірно відрізнялася, що становило 37,9±3,7 діб в групі порівняння та 25,9±2,8 діб в основній групі.^USUMMARY Vovk M.S. Surgical treatment of chest wall tissue defects in thoracic trauma. – Qualifying scientific work on the rights of the manuscript. The dissertation on competition of a scientific degree of the doctor of philosophy in the field of knowledge 22 Health care on the specialty 222 Medicine(specialization 14.01.03 "Surgery"). - Ukrainian Military Medical Academy of the Ministry of Defense of Ukraine. - Kyiv, 2021. The dissertation is devoted to the problems of complex surgical treatment of chest wall tissues and plastic closure of tissue defects in thoracic trauma, as well as the study of the influence of negative pressure of vacuum therapy (NPWT) on the clinical course of traumatic disease in thoracic trauma and its complications. The study is based on a comparative analysis of the results of diagnosis, clinical course and treatment of the wound process in patients with defects of chest wall tissues using various diagnostic and therapeutic technologies. The total number of clinical observations included wounded and injured in the chest, the course of injury or wound process which was complicated by inflammation and the formation of defects in the chest wall caused by combat surgical trauma to the chest and thoracic trauma in peacetime. Patients were divided into two groups of clinical observation.The first group (main, 54 persons) are wounded and injured with soft tissue defects of the chest wall as a result of wounding or injury which was used NPWT (negative pressure treatment with vacuum therapy), ultrasonic cavitation and miniinvasive technologies (intrabronchial endoscopic intervention, puncture or drainage under ultrasonic navigation). The second group (comparison, 73 persons) are wounded and injured with soft tissue defects in the diagnosis and treatment of thoracic trauma or thoracic component of combined trauma, they used traditional methods. The total number of examinations of wounded and injured with defects of chest wall tissues was 127 persons.By the age, sex, mechanism of injury, severity of injury, stereometric characteristics of wound defects of the chest wall, localization of damaged AFA, consequences and complications of thoracic injury, the main and comparison group were homogeneous, comparable, did not differ statistically.The stereometric characteristics of chest wall tissue defects were determined with the definition of metric characteristics, which included length, area and volume, which in both groups of observations, respectively, the vast majority were 59.8% of defects of medium size and 33.4% of large sizes. Taking into account the stereometric characteristics of defects of the chest wall tissues and their connection with the pleural cavity, as well as the occurrence of post-traumatic pathological processes in the pleural cavity and lungs determined the tactics of surgical treatment of patients.In studying the clinical course of healing of chest wall defects in patients of the studied groups under the influence of various treatment tactics, first of all attention was paid to the dynamics of the wound process: wound infection, wound cleaning, appearance and maturation of granulation tissue, its contraction or retraction - changes in sizes. Also a mandatory step was the detection of pathological changes in the pleural cavity and lungs on the side of defects in the tissues of the chest wall, as well as systemic manifestations of wound disease.Methods of plastic closure of chest wall tissue defects in both observation groups were chosen on the basis of the concept of "reconstructive ladder", which took into account the sizes and location of wound defects of the chest wall. It was found that the widespread using of modern methods of dermotension in plastic closure of the wound defect allowed to reduce the area of mobilization of the donor flap - surgical trauma, reduce the load on the line of adaptive sutures and prevent further failure.Thus, the introduction of new methods of complex treatment in patients with defects of chest wall tissue significantly reduced the healing time of wounds after plastic closure, which was 26.5 ± 2.0 days in the comparison group and 18.6 ± 1.6 days in the main. Accordingly, the average duration of general treatment of patients in the clinical observation groups also differed significantly, which was 37.9 ± 3.7 days in the comparison group and 25.9 ± 2.8 days in the main group.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Третьякова О. В. 
Хімічна безпека полімерних матеріалів транспортного призначення як токсиколого-гігієнічна проблема / О. В. Третьякова. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення та практичне вирішення актуальної проблеми профілактичної медицини щодо безпечного застосування полімерних матеріалів транспортного призначення з урахуванням їх фізико-хімічних, токсиколого-гігієнічних, технологічних і експлуатаційних властивостей, а також механізмів комбінованої, комплексної та поєднаної дії компонентів, обґрунтування та впровадження нових наукових підходів до вдосконалення системи їх гігієнічної регламентації.У сучасній транспортній галузі найбільш широко застосовуються композитні поліефірні (23,2%), поліамідні (17,4%) і ПВХ (13,7%) матеріали. Встановлено, що формування хімічного забруднення транспортних засобів на ранніх термінах експлуатації пов'язано з полімерною матрицею і розчинниками, у віддалені строки – переважно з такими компонентами, як антипірени, пластифікатори, стабілізатори та ін. У виробничих умовах і надзвичайних ситуаціях (високі концентрації на рівні Limac) при комбінованій дії переважає інтегральна токсичність, а під час тривалої експлуатації (низькі концентрації на рівні Limchr – як фактори малої інтенсивності) – дизрегуляційні ефекти в нервовій, ендокринній, імунній системах з ознаками ендотеліальної дисфункції; запропоновано математичну модель оцінки. Аргументовано перегляд поняття «гігієнічна регламентація полімерних матеріалів», що дозволяє перейти від контрольної до управлінської функції і зростання зацікавленості виробників у підвищенні якості та безпеки продукції.Ключові слова: полімерні матеріали, транспорт, хімічна безпека, комбінована дія, фактори малої інтенсивності, дизрегуляційна патологія, гігієнічна регламентація.^UThe thesis is devoted to the complex research of polymeric materials of transport purposes, the developing of new scientific approaches to their hygienic regulation taking into account physical, chemical, toxicological, hygienic, technological and operational features, mechanisms of combined action of volatile components, in regular operating conditions, as well as in the emergent situations. Оn this basis was proposed and implemented in the practice the complex of preventive and corrective measures to reliably of ensuring the chemical safety in transport. The researches showed that the most widely used in the modern transport are composite polyesters (23,2%), polyamide and fiberglass (17,4%), PVC (13,7%) materials. The most dangerous in the toxicological and hygienic sense were fiberglass, polyvinylchloride and paper-laminate plastics, which is due to the kinetics of the migration of chemical compounds and their high saturation in transport objects.Total pollution of the passenger wagons with volatile compounds (the sum of the ratios of the concentrations found for all substances to their TLV in the atmosphere) ranged from 4,2 to 11,8 points (the standard – 1.0). The peculiarities of the formation of chemical pollution in the spatial and temporal aspect, taking into account the exploitation periods, were associated with the polymer matrix and solvents, In the long term operation the hygienically significant components are flame retardants, plasticizers, heavy metals as stabilizers and pigments, etc. The research has established significant dose-time dependent differences in the toxic effects of occupationally caused components, on the one hand, and in terms of exploitation of transport facilities, on the other. For the first characteristic, traditional dysadaptative and pathological effects are predominantly of a integral toxicity, whereas in the second one - there are developing predominantly disregulation shifts. Combined effects in the chronic exposure of animals are accompanied by an increase in toxic-allergenic processes with signs of cumulative effects, mainly at later periods of exposure and are caused not only by damaging, but also by signaling and modulating mechanisms of interacting toxicants action, especially taking into account the developing of endothelial dysfunction, indicating the systemic nature of the observed changes. In general, the performed researches have shown that "low intensity" polymeric factors, in contrast to chemical substances of industrial origin, especially in combined action, exhibit predominantly neurotoxic, immune, nephrotoxic effects, signs of endothelial dysfunction with cellular cooperation and viability discoordination, and also act as endocrine disruptors. The revealed mechanisms of the combined action of the polymeric materials components at different levels of biological organization contribute to the formation of a systemic response at the organism level, which can be regarded as the formation of systemic dysregulation pathology. The established regularities have allowed to recommend the new informative and sensitive biomarkers for use in the course of complex tests of polymers of transport assignment.Thus, the revised notion of the polymeric materials and products hygienic regulation allows us to move from predominantly controlling to managerial functions, which, in accordance with the International Program “Toxicity Testing-21” expressed in a market economy, opens up the opportunity for manufacturers and operators to combine the responsibility for quality and safety with an interest in improving the efficiency of the set of preventive measures.Key words: polymeric materials, transport, chemical safety, combined action, factors of low intensity, dysregulation pathology, hygienic regulation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Бойко О. В. 
Функціонально-інтегровані сенсори термічного аналізу на структурах твердотільної електроніки / О. В. Бойко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація спрямована на розроблення наукових і практичних засад побудови та дослідження функціонально-інтегрованих сенсорів термічного аналізу на основі компонентів твердотільної мікроелектроніки та багатофункціональних сигнальних перетворювачів. Враховуючи динаміку розвитку сенсорів термічного аналізу, які широко використовуються в галузях матеріалознавства, фізики, біофізики, медицини, виникає потреба у створенні нових функціонально-інтегрованих, закінчених аналогових фронт-енд пристроїв з підтримкою Інтернету речей. Розроблено нові підходи до побудови мікроелектронних сенсорів термічного аналізу на основі структур твердотільної електроніки (зокрема транзисторних), новизною якої є функціональне інтегрування – використання єдиної мікроелектронної структури перетворювача для керованого нагріву досліджуваного зразка чи середовища згідно заданого алгоритму модуляції теплового потоку, вимірювання температури чи різниці температур між досліджуваним та опорним зразками, а також вимірювання зміни магнітних, механічних, оптичних чи імпедансних характеристик досліджуваного зразка в процесі модуляції його температури. Запропоновано подальший розвиток методів електротеплової аналогії для синтезу схем заміщення SPICE моделей сенсорів термічного аналізу, інформативними величинами яких є температура фазових переходів (плавлення, склування, кристалізації тощо) досліджуваної речовини та кількість теплової енергії, яка поглинається чи виділяється в процесі такого переходу. Метод реалізовано на новому універсальному SPICE компоненті – Thermiсap, який моделює фазовий перехід досліджуваної сенсором речовини з можливістю акумуляції теплової енергії. Встановлено критерії оцінки точності функціонування сенсорів різницевої температури на транзисторних каскадах на основі мінімізації похибки лінійної апроксимації та розроблено методи оптимізації режиму роботи таких сенсорів. Вперше синтезовано структуру функціонально-інтегрованого сенсора температури на основі органічних світловипромінювальних та фоточутливих матеріалів, що поєднує джерело випромінювання, оптично-активне середовище та детектор випромінювання і характеризується високою температурною чутливістю (30 нм/°С). Розроблено нові функціонально-інтегровані сенсори термічного аналізу, що поєднують дослідження термічних і магнітних чи механічних властивостей досліджуваних об'єктів. Пристрої характеризуються високими значеннями роздільної здатності вимірювання температури (менше 0,001C) та відповідають критеріям та вимогам мікроелектронних пристроїв Інтернету речей: однополярне низьковольтне живлення, мінімальне енергоспоживання, функціонування в широкому діапазоні вхідних та вихідних напруг (rail-to-rail режими роботи), універсальність та стабільність функціонування при змiнi зовнішніх впливів.^UThe thesis is aimed at the development of scientific and practical principles of construction and research of functionally integrated sensors of thermal analysis on the basis of solid - state microelectronic components and multifunctional signal converters. Considering the dynamics of thermal analysis sensors' development that are widely used in the fields of materials science, physics, biophysics, medicine, there is a need to create new functionally integrated, complete analogue front-end devices with Internet of Things support. New approaches to the construction of microelectronic sensors of thermal analysis based on structures of solid-state electronics (in particular transistor ones) have been developed. The novelty is the functional integration – the usage of a single microelectronic structure of a converter for the controlled heating of the sample or medium, according to the given algorithm of modulation of a heat flow, the measurement of temperature or temperature difference between the sample and the reference, as well as measurement of changes in magnetic, mechanical, optical and impedance characteristics of the sample during its temperature modulation.The further development of the method of thermal analogy is proposed for the synthesis of substitution schemes of SPICE models of thermal analysis sensors, whose informative quantities are the temperature of phase transitions (melting, glass transition, crystallization, etc.) of the investigated substance and the amount of thermal energy that is absorbed or released during such transition. The method is implemented on a new universal SPICE component - Thermicap, which simulates the phase transition of the investigated substance with the possibility of thermal energy accumulation. The criteria of accuracy estimation of differential temperature sensors' functioning on transistor cascades are established on the basis of minimization of a linear approximation error, and methods of optimization of an operation mode of such sensors are developed. For the first time, the structure of a functionally integrated temperature sensor, based on organic light-emitting and photosensitive materials, is synthesized. It combines a radiation source, an optically active medium and a radiation detector, and is characterized by high temperature sensitivity (30 nm/°С).New functionally integrated thermal analysis sensors that combine the research of thermal and magnetic or mechanical properties of the investigated objects have been developed. The devices are characterized by high values of the resolution of temperature difference measurement (less than 0,001C), and meet the criteria and requirements of microelectronic devices of the Internet of Things: unipolar low-voltage power supply, minimum energy consumption, functioning in a wide range of input and output voltages (rail-to-rail modes), versatility and stability of operation while changing the external influences.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Цвігун О.А. 
Функціональний стан природної резистентності бугайців м'ясних порід залежно від генотипу, факторів навколишнього середовища та рівня живлення: Автореф. дис... канд. вет. наук: 03.00.13 / О.А. Цвігун ; Львів. нац. акад. вет. медицини ім. С.З.Гжицького. — Л., 2003. — 17 с.: рис., табл. — укp.

Вивчено функціонування показників специфічної та неспецифічної резистентності чистопородної м'ясної худоби, півкровних помісей м'ясної худоби та тварин абердин-ангуської породи за різних умов утримання та годівлі. У крові помісних тварин м'ясної худоби виявлено підвищений вміст гемоглобіну, загального білка, глобулінів та менший вміст альбумінів у порівнянні з чистопородними ровесниками чорно-рябої породи. Помісний молодняк усіх дослідних груп вірогідно перевищував за імунологічними показниками чистопородних аналогів чорно-рябої породи. Установлено, що утримання бугайців абердин-ангуської худоби у приміщеннях, захищених від вітру сприяє підвищенню морфологічних, біохімічних та імунологічних показників крові у порівнянні з тваринами, які утримувались у капітальному приміщенні та на відкритому вигульному майданчику. Виявлено, що підвищення вмісту обмінної енергії у зимових і літніх раціонах сприяє зростанню кількості еритроцитів, рівня гемоглобіну та білка у крові, а також лужного резерву крові, та статистично не впливає на імунологічні показники крові. Виявлено, що зниження рівня обмінної енергії в раціонах абердин-ангуських тварин на зимовий та літній період викликає зменшення морфологічних, біохімічних та імунологічних показників крові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-273.922 +
Шифр НБУВ: РА327628

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського