Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (7)Наукова електронна бібліотека (89)Реферативна база даних (393)Книжкові видання та компакт-диски (454)Журнали та продовжувані видання (24)
Пошуковий запит: (<.>K=РОСІЙСЬКИЙ$<.>+<.>K=МАРКСИЗМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 42
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Ситник П.К. 
Аналіз вихідних принципів соціально-політичного вчення марксизму: ідеї і дійсність: Автореф. дис... д-ра філос. наук: 09.00.03 / П.К. Ситник ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 37 с. — укp.

Аналізуються вихідні принципи і ключові категоріальні визначення соціально-політичного вчення марксизму в контексті основних здобутків духовного і практичного досвіду новітньої історії. З'ясовуються внутрішні вади комуністичного вчення, причини поразки реального соціалізму. Обгрунтовується принципова неспроможність марксистського гуманістичного ідеалу і розвивається альтернативне розуміння призначення людини, сенсу її життя і відповідних принципів організації суспільства. Теоретичний матеріал підпорядкований насущним проблемам сьогодення, пошуку шляхів духовного і практичного розвитку сучасного суспільства, насамперед, України. З метою досягнення максимальної об'єктивності й конкретності наукового пошуку значна увага приділена викладу методологічних засад теоретичного аналізу, а також логіці зародження та історичного генезису найбільш суттєвих зв'язків предмета дослідження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*32 + Ю3(0)6-60-02 + Ф055

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
2.

Піркова О.Д. 
Антропомірність контекстів ствердження ідеї раціональності: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.04 / О.Д. Піркова ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2006. — 21 с. — укp.

Проведено дослідження раціональності в антроповимірних контекстах, що розкривають такі первісні значення терміну "ratio", як міра, лічба, співрозмірність, та відбивають нагальність співвіднесення людської діяльності та її результатів. Розглянуто раціональність як феномен діяльнісного буття людини, акцентовано увагу на прагматичній сутності даного поняття. Здійснено реконструкцію розуміння раціональності в прагматично зорієнтованих напрямках філософії XX ст. (постструктуралізму, сучасної антропології, марксизму, неомарксизму, прагматизму, комунікативної традиції), що дозволяє відтворити підстави переходу від монологічної до діалогічної парадигми соціокультурного розвитку сучасного суспільства. Обгрунтовано тезу, що трансісторична філософська проблема людини може бути прийнята як опосередкування у дослідженні домінантних тенденцій культурно-історичних філософських парадигм. Обгрунтовано доцільність розуміння сучасної філософської парадигми у контексті її антроповимірної складової, що проявляється в новітніх розробках теми суб'єктивності, свободи, толерантності, ціннісного виміру буття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.22 +
Шифр НБУВ: РА344523

Рубрики:

      
3.

Себта Т.М. 
Архівні джерела про українські культурні цінності, вивезені нацистами в роки ІІ світової війни: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Т.М. Себта ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М.С.Грушевського. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Комплексно і глибоко проаналізовано маловідомий досі великий масив архівних джерел щодо діяльності Айнзацштабу рейхсляйтера Розенберга в Україні та долі вивезених ним українських культурних цінностей під час Другої світової війни. Об'єктом дослідження є архівні комплекси документів Айнзацштабу (1940 - 1945 рр.) та Мюнхенського центрального збірного пункту Американської військової адміністрації в Німеччині - Мюнхенська картотека мистецьких об'єктів (1945 - 1952 рр.), т.зв. "Транспортні списки" (1946 - 1948 рр.), а також перелік культурних цінностей, що надійшли з Мюнхенського центрального збірного пункту СРСР протягом 1945 - 1962 рр. Вперше було порівняно три великі архівні комплекси документів Айнзацштабу, що зберігаються у Києві (Центральний державний архів вищих органів влади та управління України, ф.ф.3674, 3676), Москві (Російський державний військовий архів, ф.1401-К) та Берліні (Bundesarchiv Berlin, ф.NS-30), а також описано та проаналізовано можливі шляхи повернення українських культурних цінностей - комплексу документів Мюнхенського центрального збірного пункту, які зберігаються в Бундесархіві в м.Кобленці (ф.В-323).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)622 + Т3(4УКР)622.8,01
Шифр НБУВ: РА308929 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Волкова Є.С. 
Близькосхідна політика Росії: місія М.М.Муравйова, 1832-1833 рр.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Є.С. Волкова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено одного з малодосліджених аспектів близькосхідної політики Росії - місії генерал-лейтенанта М. М. Муравйова до Константинополя й Олександрії у 1832 - 1833 рр. Вивчено особливості підготовки та реалізації миротворчої місії під керівництвом М. М. Муравйова, яка мала на меті якомога швидше припинити конфлікт між турецьким султаном Махмудом II і його могутнім бунтівним васалом. З'ясовано головні мотиви, що спонукали російський уряд до безпосереднього втручання у перший турецько-єгипетський конфлікт.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)472-6 +
Шифр НБУВ: РА367630

Рубрики:

      
5.

Головатий С.П. 
Верховенство права: ідея, доктрина, принцип: автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.01 / С.П. Головатий ; Ін-т законодавства Верхов. Ради України. — К., 2008. — 44 с. — укp.

Досліджено верховенство права як доктрину конституційної теорії та принципи юридичної практики. Розкрито значення цієї доктрини для теорії та практики новітнього українського конституціоналізму на основі теоретичної спадщини античних мислителів, средньовічної пам'ятки права Великої Хартії 1215 р., класичних авторів теоретиків європейського лібералізму епохи Просвітництва, на базі доробку представників наукової школи природного права, з використанням політико-юридичних документів стосовно Американської та Французької революцій XVIII ст, праць основоположника доктрини верховенства права англійського професора Алберта Вен Дайсі (XIX ст.), на підставі аналізу її розвитку у другій половині XX ст. у межах конституційної теорії англосаксонської та континентально-європейської систем права. Досліджено зміст юридичного принципу верховенства на основі доробку інституційних і експертних органів ООН (Міжнародної комісії юристів), Ради Європи, ЄС та з урахуванням тлумачної діяльності Європейського Суду з прав людини в Страсбурзі. Досліджено питання зародження верховенства права в Україні та труднощі цього процесу, зумовлені спадщиною російської культурної традиції, наслідками марксизму-ленінізму та догматизмом юридичного позитивізму радянського зразка. Запропоновано тлумачення верховенства права як засадничий принцип новітнього українського конституційного права, а також докорінно відмінний від панівного у вітчизняній науці погляд на природу українського засадничого акта - Конституції 1996 р.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002в + Х8(4УКР)в +
Шифр НБУВ: РА361125

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Токарева В.І. 
Вождь і маса. Соціологія натовпу від Г.Лебона до Е.Канетті: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / В.І. Токарева ; НАН України. Ін-т соціол. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено аналізові владних відносин у соціологічних концепціях теоретиків масового суспільства. В дослідженні представлено концептуальні моделі та основні поняття соціології мас, типи взаємин вождь - маси. Серед ідей творців соціології натовпу вирізнено проблему наявності понадіндивідуальної свідомості, наділеної емпіричними характеристиками. Раціональна інтерпретація такого поняття визначає його місце в механізмі соціальної взаємодії. Запропонована типологія ідей і вірувань натовпу дає змогу розкрити її внутрішні імпульси. Ключ до розуміння ідеї, яка стала домінантною психічного життя натовпу, перебуває в сфері релігійного життя. В ідеології формується тип віри, в якому "знання" ототожнюється з "віруванням". У роботі проаналізовано різні соціальні концепції, автори яких намагаються розкрити сутність німецького фашизму, порівнюються різноманітні методологічні конструкції, створені теоретиками різних шкіл (марксизм, неофрейдизм, Франкфуртська школа тощо) з метою пояснення цього складного феномена.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*461

Рубрики:

      
7.

Губицький Л.В. 
Дослідження історії Росії в Історичному товаристві Нестора-літописця (1827 - 1931 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Л.В. Губицький ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

З використанням маловивченого історіографічного та архівного матеріалу зроблено спробу реконструювати систему поглядів діячів Історичного товариства Нестора-літописця в галузі російської історії. Поглиблено наукову розробку еволюції концепцій вчених, наголошено на спадковості поглядів представників Київської документальної школи та їх наступників, наявності "зламів" у історичній творчості російських і українських вчених, які опинилися між парадигмами російської та української схем східнослов'янської історії. Проаналізовано витоки поглядів членів Товариства на питання внутрішнього та зовнішнього розвитку Московської держави та Російської імперії. Досліджено зміни світоглядних засад наукової творчості вчених під впливом політичних реалій, а також вплив національно-політичного фактора на доробок діячів установи. По-новому структуровано погляди вчених на російський історичний процес як на гармонізуючу складову загальноцивілізаційного.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(2)5 + Т1(2)61 + Т3(4УКР)5-7 +
Шифр НБУВ: РА323299

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Кочегарова С.І. 
Еволюція поетичної творчості Казимєжа Вєжинського (віталізм, катастрофізм, універсалізм): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.03 / С.І. Кочегарова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено специфіку поетичної еволюції видатного польського поета ХХ ст. К. Вєжинського, визначено її основні етапи й їх ідейно-стильові домінанти. Визначено, що творчість автора еволюціонувала від емоційної поезії, яка характеризувалася поєднанням лірики з елементами гумору, домінуванням діонісійських мотивів (скамандритський період - 20 - 30 рр.), до порушення у ній гострих політично-суспільних проблем, а в художній практиці звернення до романтизму і, через риторику й пафос воєнної лірики, до представлення універсальної картини світу в еміграційній поезії. Висвітлено історичний і соціо-культурний контексти епохи, виявлено їх вплив на особистість митця, досліджено український, російський і польський літературні контексти й історію художньої творчості К.Вєжинського.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ПОЛ)-4 Вєжинський К.535 +
Шифр НБУВ: РА367509

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Фінько А.Є. 
Етичні засади політико-правової теорії Богдана Кістяківського: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.07 / А.Є. Фінько ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено вплив етичних настанов Б.Кістяківського на формування його політико-правової теорії. Виявлено взаємозв'язок між поглядами цього мислителя й етичним реформсоціалізмом, зорієнтованим на автономну етику гідності. Розкрито значення полеміки Б.Кістяківського з народництвом, марксизмом та консерватизмом. У її межах мислителем обстоювалась вимога визнання автономії різних духовних сфер, обгрунтовувався методологічний плюралізм на засадах застосування каузальних і етико-телеологічних підходів. Проаналізовано ставлення Б.Кістяківського до етичних підходів у вивченні права та до співвідношення між державою соціальної справедливості та правовою державою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)506 Кістяківський, Б. +
Шифр НБУВ: РА352283

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
10.

Романовський О.О. 
Ідея смисложиттєвих цінностей в філософсько-релігійній думці російської еміграції (на матеріалах часопису "Путь" початкового періоду): Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / О.О. Романовський ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено розуміння смисложиттєвих цінностей, виробленого авторами журналу "Путь" і яке може бути критерієм у визначенні Добра та Зла. Дослідження грунтується на ціннісних орієнтаціях християнства. Відзначено, що етичний монізм християнства надає протилежні ціннісні значення створенню та руйнації, не приділяє належної уваги єдності цих протилежностей. Стверджено, що абсолютна досконалість актуально існує в Бога. Тому акцент у діяльності людини переноситься з творчості на консервацію. Бердяєв, навпаки, онтологізує свободу, вважає, що в свободі міститься джерело величі й нікчемності людини. Обгрунтовано, що одним з напрямків пошуку шляху від Зла до Добра є "софійний" християнський соціалізм, який намагався протистояти російському марксизму як головній небезпеці для Росії на межі XIX ст. - XX ст. Виступаючи проти марксизму, релігійні мислителі обирають шлях свободи та недопущення злочину. Вони вважають, що тільки особиста, суб'єктивна свобода є основою творчості, творення (в тому числі - смисложиттєвих цінностей). Розглянуто національний аспект творчості як природне дарування людиниогієнка. Підкреслено, що питання свободи й творчості мають значення у вирішенні проблеми сенсу життя, яке суб'єктивно усвідомлюється людиною як вища цінність. Але тільки у реалізації надособистої цінності (Вища Реальність) людина може усвідомити себе як істоту, яка потребує розумного, осмисленого життя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-103.3 + Ю3(4Рос)6
Шифр НБУВ: РА320201 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Полянська В. І. 
Історична динаміка естетичних ідей в російському формалізмі: автореф. дис. ... д-ра філософ. наук : 09.00.08 / В. І. Полянська ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 36 с. — укp.

Проведено комплексний, філософсько-естетичний аналіз російського формалізму, реконструкцію процесу його виникнення, розвитку, занепаду. Вивчено історичну динаміку ідей російської формальної школи й їх вплив на світову естетичну теорію. Проведено аналіз засадничих ідей російського формалізму: співвідношення форми та змісту в художньому творі, прийому, осторонення, релятивізму, конструктивного принципу, фотогенії, повтору та ін. Досліджено динаміку ідей російського формалізму в теоретичних надбаннях Празького структуралізму. Розглянуто формалістські ідеї у кінематографі, зокрема "фотогенію", "зміщення", "семіозис", "монтаж". Досліджено тенденції вивчення методу учнями формалістів, так званими "младоформалістами". Здійснено намір реабілітувати теорію формального методу. Доведено, що російський формалізм був і залишається одним із найважливіших джерел естетичної інновативності в ситуації кардинальних соціальних і культурних змін.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю8 г(4РОС)61 + Ю251.242 + Ю812.271.6 + Ш5(4РОС)6-32
Шифр НБУВ: РА373064 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
12.

Заваженко Т.М. 
Культурно-філософський постмодерн Ф.Джеймісона: неомарксистський проект: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / Т.М. Заваженко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 17 с. — укp.

Розкрито філософські засади постмодерністського вчення Ф.Джеймісона у контексті неомарксистської спрямованості. Висвітлено особливості формування постмодернізму в американській філософській традиції. Виявлено вплив марксизму та неомарксизму на формування філософських поглядів Ф.Джеймісона. Розкрито зміст джеймісонівської ідеї постмодернізму як "логіки культури пізнього капіталізму". Визначено основні риси постмодернізму за Ф.Джеймісоном.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(7США)6-670 +
Шифр НБУВ: РА339500

Рубрики:

      
13.

Роєнко В.І. 
М.І.Яворський - історик України: життя і наукова діяльність: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.І. Роєнко ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2008. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу введених до наукового обігу документів з'ясовано маловідовідомі факти з життя М.І.Яворського, а саме: участь у Першій світовій війні; роботу в Українському інституті марксизму-ленінізму, період його життя на Соловках, а також стосунки між М.І.Яворським і його сучасниками. Установлено, що вчений був невід'ємним учасником суспільного наукового життя України у 1920 - 1930-х рр. Показано становлення М.І.Яворського у 1920-ті рр. як офіційного марксистського історика в Україні, навколо якого за допомогою уряду гуртувались історики-марксисти й організовувались марксистські заклади. Визначено роль історика в реорганізації ВУАН наприкінці 1920-х рр. Зроблено наукову періодизацію життя та робіт ученого у контексті змін умов існування історичної науки в України та змін оцінок тогочасними істориками та політиками життя та історичної концепції вченого. Порівнено погляди М.І.Яворського на історію України та сучасників ученого. Зроблено аналіз його ставлення щодо революційних поді в Україні 1917 - 1920 рр. Висвітлено трансформацію рєпоглядів ученого, які тричі змінювалися протягом життя. На прикладі діяльності історика показано залежність розвитку історичної науки від суспільно-політичних процесів, а також тяжкі духовні й ідеологічні муки вчених. На підставі вивчення аналізу робіт М.І.Яворського визначено його місце в українській історіографії. Доведено, що М.І.Яворський був непослідовним марксистом, національним, оригінальним істориком, який відстоював свою точку зору з питань історії України, що не завжди збігалася з офіційною ідеологією. Складено бібліографію праць вченого.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)-8 Яворський +
Шифр НБУВ: РА356347

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Шатова І.М. 
М.Кузмін та російський емоціоналізм 1920-х років (проблема подолання кризи мистецтва): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / І.М. Шатова ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2000. — 20 с. — укp.

Розглянуто відображення в творчості М.Кузміна та російських емоціоналістів тих сучасних ідей, поглядів, які становлять філософсько-естетичну концепцію М.О.Бердяєва "кризи мистецтва". Досліджено можливість вирішення емоціоналістами проблеми подолання кризи мистецтва. На матеріалі художньої та критичної творчості Кузміна й емоціоналістів, їх теоретичних робіт періоду емоціоналізму (1922 - 1925 рр.) і попередніх років, розглянуто естетичну платформу емоціоналізму, яка протистоїть автоматизованому життю та механізованому, бездушному, формальному мистецтву (футуризму, кубізму тощо), що призвело до кризи класичної естетики. Кузмін та емоціоналісти не тільки оголосили "похід проти формалістики", але протиставили їй свою "азбуку мистецтва", сформулювали основні положення художньої ідеології, підтверджені їх творчістю, перерахували основні та вічні атрибути справжнього мистецтва. Крім цього, своїми художніми шуканнями та положеннями емоціоналізму Кузьмін та емоціоналісти окреслили вихід із духовного тупика мистецтва "старого Заходу", указали на хвилю нового мистецтва, поширену в Росії, Німеччині, Америці, визначили його основну характеристику (прагнення до "високої елементарності") та дали йому ім'я - емоціоналізм. Внаслідок проведеного дослідження кардинально переглянуто погляд на російський емоціоналізм як на явище, що не сфрмувалося, випадкове, незначне, позбавлене цілісності, яке відображає естетичні погляди одного тільки його лідера - М.Кузміна та безперспективне для наступних етапів історії літератури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)6-328.88 + Ш5(4РОС)6-4 Кузмін М.О.42 + Ю812.283 + Ю812.452.1
Шифр НБУВ: РА312218 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
15.

Гугніна Т.О. 
Моральна регуляція підприємницької діяльності (філософсько-управлінський аналіз): Автореф. дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / Т.О. Гугніна ; Укр. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Вперше у вітчизняній науковій літературі застосовано філософські методи до аналізу моральних регуляторів ринкової господарської діяльності. Виявлено соціально-історичні та теоритичні передумови формування моралі підприємництва і управління, закономірності еволюції основних філософських концепцій етики бізнесу, визначено роль моральної регуляції в економічній діяльності та її місце у структурі світогляду ринкового суспільства. Висвітлено основні типи сучасної моральної практики бізнесу та менеджменту (американський, західноєвропейський, азіатський та російський). Встановлено принциповий взаємозв'язок онтологічного і гносеологічного аспектів проблеми. Викладено структуру етики бізнесу та її інтердисциплінарний характер. Розглянуто взаємообумовленість предмета і об'єкта науки етики підприємництва. Запропоновано дефініцію даної науки як специфічного виду професійної етики. Розкрито соціально-психологічні умови специфіки ринкової економіки, напрямки державної політики, стан суспільної свідомості творення української моделі підприємницької моралі з урахуванням зарубіжного досвіду та національного менталітету. На основі проведеного дослідження спрогнозовано основні напрямки розвитку "етичного" бізнесу в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю715.494 + Ю6*665
Шифр НБУВ: РА307876 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Чешко В.Ф. 
Наука і держава. Методологічний аналіз соціальної історії науки (генетика і селекція в Росії та Україні за радянських часів): Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.09 / В.Ф. Чешко ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1999. — 36 с. — укp.

Дисертація являє собою системне методологічне дослідження процесу кризисної коеволюції фундаментальної науки, прикладних дослідних розробок і технології (на прикладі розвитку генетики) в політичному та соціальному контексті. Проаналізована трансформація структури концептуальних популяцій під дією трьох комплексів взаємопов'язаних соціальних факторів - філософії марксизму, централізованого державного контролю за розвитком науки і трансформації менталітету. Сформульовані умови виникнення у системі державного контролю науково-дослідницької діяльності механізму з позитивним зворотним зв'язком та визначені його наслідки для розвитку науки і наукового співтовариства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*44г(2),022

Рубрики:

      
17.

Марченко А.М. 
Паризький текст у прозі письменників молодшого покоління російської еміграції першої хвилі: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / А.М. Марченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

На матеріалі творів Г. Газданова, Б. Поплавського та В. Яновського проведено всебічний аналіз основних структурних елементів (топосів, мотивів, міфологічних структур, оціночних компонентів, прийомів, типів героїв), що формують у їх прозі специфічну надтекстову єдність - паризький текст. Стверджено, що центром для паризького тексту досліжених творів є міф про Париж як втілення духовної свободи, пов'язаний з внутрішнім світом героїв. Література митців молодшого покоління зумовила розширення переліку топосів паризького тексту (пансіону, мансарди, монпарнаської кав'ярні, російського кабаре) та засобів їх репрезентації, а також породжує специфічні типи героїв (російський монарно, жебрак, фланер). Доведено, що образ Парижа у прозі Г. Газданова, Б. Поплавського, В. Яновського відтворено у аспекті метафізичної проблематики (подорож Парижем як шлях у простір "душевного міста"), паризький текст відіграє роль універсального засобу концепіювання екзистенційної картини світу, представленої у творчості молодшого покоління у контексті образів міської цивілізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(411.2=4/8)-34 +
Шифр НБУВ: РА362329

Рубрики:

      
18.

Григор'єв О.М. 
Пенітенціарна теорія та практика в Російській імперії в кінці XVIII - на початку XX століття: історико-правове дослідження (на прикладі українських губерній): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / О.М. Григор'єв ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Досліджено становлення та розвиток кримінально-виконавчого права в Україні з кінця XVIII до початку XX ст., проблеми діяльності пенітенціарних установ у зазначений період часу, коли російський уряд почав широко застосовувати позбавлення волі, посупово відмовляючись від попередніх форм боротьби зі злочинністю. На підставі аналізу літератури, законодавчих актів і архівних джерел вивчено питання щодо формування пенітенціарного законодавства, модернізації тюремної системи, діяльності місць позбавлення волі в українських губерніях Росії. Показано, що досліджені проблеми взаємопов'язані з засадами реформування сучасного кримінально-виконавчого законодавства та функціонування пенітенціарних установ у наступний час.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4РОС)51/52-628.4 + Х2(4УКР)5-628.4 +
Шифр НБУВ: РА348508

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Нестеренко А.Ю. 
Поетика сатири А.Аверченка: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / А.Ю. Нестеренко ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. Олеся Гончара. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

У дослідженні здійснено спробу вивчення сатири А.Аверченка як цілісного й неподільного художньо-естетичного феномена поза прийнятим штучним розподілом на до- та післяреволюційний, російський та емігрантський періоди діяльності пистменника. Увагу акцентовано на тому, що в наукових рорзвідках, присвячених творчості митця, не знайшли достатнього вивсвітлення тематичні, жанрові, стильові особливості творів сатирика, специфіка наративної організації сатири, своєрідність хронотопа. У порівнянні з існуючими дослідженнями творчості А.Аверченка розширено репертуар творів, залучених до розгляду, а також поглиблено аналіз художніх засобів і прийомів, що сприяють створенню сатиричного типу авторської емоційності у малій прозі письменника.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Аверченко А.Т. 537 +
Шифр НБУВ: РА368300

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Горішна Л.В. 
Російська рецепція Томаса Мура в XIX столітті: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / Л.В. Горішна ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено творчість Т.Мура, її вплив на російський літературний процес XIX ст. та духовний світ читача. Здійснено огляд передісторії даної теми, систематизовано критичні матеріали стосовно зазначеного впливу. Виявлено "мурівські" мотиви у творчості російських поетів, вивчено типологічну схожість у творах Т.Мура й російських авторів у взаємозв'язку з етапами російського літературного процесу. Проаналізовано особливості перекладів поетичних творів ірландського письменника. Розглянуто невідомі раніше відгуки на творчість Т.Мура (рецензі, спогади), ремінісценції у художніх творах, подано історико-літературний коментар відгуків у російських періодичних виданнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ВЕЛ)-4 Мур Т. 318.3 + Ш5(4РОС)5-318.3 +
Шифр НБУВ: РА335715

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського